Stranden van Westerschouwen voor specifieke dagtoerisme niet beter bereikbaar maken Sadat annuleert verdrag met Moskou Keukenklokken 1 - I TROMP Lichte daling griepcijlers Wereldnatuurfonds wil geld Rode Kruis vraagt hulp voor de Sahara-vluchtejingen Jonge boeren moeten prioriteiten stellen Franse socialisten grote winnaars Moynihan: Cubanen in Golan Aardschokken in Guatemala Meer baldadigheid: wettelijke aansprakelijkheids verzekering duurder f 42,50 (MOURER) AGENDA LAATSTE NIEUWS Het struktuurplan WESTERSCHOUWEN, 13-3. In het structuurplan van <le gemeente Westerschouwen wordt gewezen op het belang van gemakkelijke verbindingen. Dat belang is onder meer gebleken uit de resultaten van de provin ciale slraudeiiquète van 1971 en het verkeersonder- zoek van Provinciale Waterstaat: hel aandeel van de auto in de verplaatsing vau verblijfsrecreanten is boog (60 en wordt hoger naarmate een verlilijfsgebied meer indifferent is gelegen ten opzichte van een be paald strandgedeèlte. Een belangrijk deel van het strandbezoek per auto op topdagen werd veroorzaakt door dagrecrean ten, (ca. 20 °/o). Dit aantal vermin dert naarmate de voorzieningen langs de Brouwersdam verder toe nemen. Iel een beleid gericht op voorkoming van zwaardere belas ting van de Westerschouwse stran den, past volgens het structuurplan niet een bevordering van de dag- rekreatie, voorzover de herkomst ervan ligt buiten Westerschouwen. Dit betekent dat de stranden van Westerschouwen voor het specifieke dagtoerisme niet beter, bereikbaar moeten worden, gemaakt. Om te kómen tot vaststelling van een cijfer dat de maximale ge bruiksmogelijkheid aangeeft voor duinen en stranden, wordt in de struktuurnota als uitgangspunt ge nomen de telling die op 11 juli 1971 plaats vond. De bezetting van het strand bedroeg toen 37.745 perso nen. Wanneer de stelling wordt ge handhaafd dat er geen nieuwe strandontsluitingen moeten komen, behalve eventueel een nieuwe ont sluiting via het domaniale bos in verband met de gewijzigde inzich ten met de afsluiting van de Oos- terschelde, kan de maximum strand- capaciteit op 40.000 worden gesteld. Straucl Brouwersdam Er dient rekening mee te worden gehouden dat een aantal verblijfs recreanten niet het strand van Westerschouwen bezoekt, doch het strand langs de Brouwersdam. Uit gegaan kan worden van de gedach te dat dit aantal verblijfsrecreanten even groot is als het aantal bezoe kers van het strand van Wester schouwen afkomstig uit de catego rieën eigen inwoners en dagrecrean ten. Een aanvaardbare norm wordt geacht dat 65% van de verblijfsre creanten bij goed weer op het druk ste moment gelijktijdig aan het strand is. Bij een strandcapaciteit van 40.000 resulteert dit in een ver- blij fscapaciteit van 61.5000 slaap plaatsen. Tot nu toe is er vanuit ge gaan dat uitbreiding van Strand bij Westerschouwen althans op korte termijn niet te verwachten valt. De ze verwachting is gebaseerd op de beslissing ten aanzien van de Oos- terscheldedam. Pas op latere termijn, bij defini tieve uitvoering van de Oosterschel- dedam, kan worden bezien of het strand zich hier gaat uitbreiden. Dit zal echter afhankelijk zijn van de wijze van afsluting en van de exac te situering van de eventuele door- laatopeningcn in de Oosterschelde- dam. Advertentie in grootse sortering V ook in kleuren, vanaf Met batterij voor een looptijd van zeker 12 maanden e-ta Havenplein 1 Telefoon (01110) 2443 ZIERIKZEE UTRECHT. 13-3. Hel aantal griep gevallen in Nederland is deze weck iets gedaald. De tiende weck van 1976 zijn er per 10.000 Nederlanders 19 grieppatienten geregistreerd bij hel ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne. De eerste week van maart bedroeg het aantal patiën ten met een influenzn-achtig ziekte beeld 40 per 10.001). Behalve als natuurgebied en als doorgangsgebied voor het s|rand- bezoek vervult het duingebied te vens een belangrijke funktie als waterwingebied. Besloten is de ca paciteit van het waterwingebied te verhogen door infiltratie met Ha ringvlietwater. Deze infiltratie zal plaatsvinden in de domaniale bos sen. Als uitloopgebied vervullen de duinen en domaniale bossen een funktie voor de recreatie en voor de ruitersport. Wandel- en fietspaden Uitbreiding van wandel-' fiets en ruiterpaden wordt volgens het struktuurplan gewenst geacht; bij de tracering daarvan dient uiter aard zeer omzichtig te werk gegaan in verband met de kwetsbaarheid van deze gebieden. In het duingebied is nog slechts incidenteel verblyfsaccoinodalic ge situeerd. Aangezien het bier steeds om belangrijk oud natuurgebied gaat en deze occupatie bovendien in strijd is met bestemmingsplan voor schriften, zal zy niet alleen niet verder mogen uitbreiden doch zo veel mogelijk verwijderd moeten worden. Hierbij wordt speciaal ge-, dacht aan het duingebied achter de vuurtoren en de strook noordelijk van de de trandweg. Om dat te bereiken is het gewenst dat die gronden in handen van de overheid komen. Gezien het hier niet uitsluitend een gemeentelijk betreft, dienen die gronden' te wor den aangekocht, c.q. ^onteigend voor rekening van de gemeente, de pro vincie en het rijk gezamenlijk vol gens een nader overeen te komen verdeelsleutel en nadien onder be heer van Staatsbosbeheer te worden gesteld. Voor zover het duingebied direkt grenst aan (legale) verblijfsrecre- atie-complexen zal .de toegankelijk heid van het duingebied moeten worden tegengegaan, zonodig mid dels moeilijk doprdringbarc beplan ting. MORGES, 13-3. Het Wereldnatuurfonds heeft zich tot de publieke opinie in de wereld gewend met het dringend verzoek twee miljoen dollar bijeen te brengen. Met dit geld Wil het in het Zwitserse stadje Morges gevestigde fonds in de komende twaalf maanden 160 projecten in ruim 70 lan den steunen.' In Europa gaat het daarbij onder meer om de redding van de laatste gieren die in Spanje en ook nog in enkele exemplaren in Oostenrijk voorkomen en de bescherming van de met uitroeiing bedreigde wolf. Op de prioriteitenlijst van het fonds voor de be scherming van de flora en fauna in EUropa staat ook de Neder-; lahdse Waddenzee. Het Wereldnatuurfonds. waarbij 26 nationale verenigingen zijn aangesloten, heeft tot dusver 20 miljoen dollar bijgedragen voor de bescherming van de flora en fauna op de wereld. BARNEVELD, 13-3. „Stel prioriteiten, anders komt er van al uw wensen niets terecht". Woorden van deze strekking kregen de 1000 of 1100 jonge boeren en boerinnen, die vrijdag in Barneveld demonstreerden voor verlich ting van hun financieringsproblemen, te horen. De voorzitter van hun bijeen komst, Arie Steenwijk had aan het eind van de ochtendzitting, na minister Van der Stee een onver schillige benadering van de proble matiek te hebben verweten, een ver langlijstje van 8 punten voorgedra gen: Vergoeding van inkomenderving bij bijscholing, belastingvrije spaar regeling voor de nog loontrekkende jonge boer; verhoging vrijstelling van successie- en schenkingsrechten; betere pachtwetgeving; betere wer king van de grondbank; betere fi nancieringsregeling bij de banken; rentesubsidie bij bedrijf so verneming; extra belastingaftrek voor jonge zelfstandigen. Enige kamerleden hielden de jon ge agrariërs voor dat voor sommige van hun leden niet zomaar tech- nisch-juridische oplossingen te vin den zijn. Er zal een enorme proce dure voor nodig zijn, verwachtte ir. D. S. Tuynman van de V.V.D. Vooral bij de wénsen inzake belastingfacili teiten en subsidies werden wal vraagtekens gezet. De heer L. de Bekker (K.V.P.) achtte de haalbaar heid van de rentesubsidie zeer gering en meende dat het belastingvrij spa ren van 7500 gulden per jaar erg moeilijk in de wetgeving zal zijn in te passen. De heer A. Voortman (P.v.d.A.) meende dat men bij het vragen om belastingfaciliteiten en steunmaatregelen ook zal moeien letten op andere groeperingen; natio naal leveren zulke maatregelen pro blemen op. De heer L. Jansen (P.P.R.) vroeg zich af wie de voorde len van zulke maatregelen zal ver wei-ven. Hij was bang dat die na twee jaar alweer bij de jonge boeren zijn weggevloeid, zodat ze om nieuwe maatregelen moeten vragen. Prijspolitiek De heer T Tolman (C.H.U.) meen de dat de jonge boeren ook belang hebben bij een gezonde prijspolitiek, maar dat de kern van de speciaal voor hen te nemen maatregelen moei Meisje gewurgd AMSTERDAM, 15-3. Om half acht heeft een passerende wielrijder in de berm langs de Geesterweg onder de gemeente Akersloot het stoffelijk overschot aangetroffen van een meisje, dat volgens de recherche ..kennelijk gewurgd" was. Haar identiteit kon niet onmiddellijk wor den vastgesteld, aangezien zij geen papieren bij zich had. Het mesije lag vlak bij het viaduct van de Geesterweg op de plaats waar die over de rijksweg 9 (tussen Alkmaar en Uitgeest) heen leidt. van meer dan één Tweede Kamerlid liggen in de belastingpolitiek. Hij wilde een fiscale beleidslijn die te vergelijken is met die in andere lan den. Hij, schaarde zich achter de wensen inzake belastingvrij sparen en uitbreiding van de mogelijkhe den van de grondbank. De communist-F. Meis achtte ren teloze voorschotten van de overheid nog beter dan de, fiscale spaarrege ling en stond verder achter de wen sen inzake financiële hulp bij scho ling, successierechten, pachtwetge ving en grondbank. De K.V.P.-er Ter Woorst pleitte voor een aparte rechtsvorm voor land- en tuinbouwbedrijven en een daarbij aangepast fiscaal klimaat. De maatregelen die nu gevraagd worden zjjn zijns inziens in feite lapmidde len. Zijn fractiegenoot De Bekker sprak zich onder meer uit voor ver mindering van successierechten en een betere financieringsregeling. GENEVE, 13-3. De liga van Ro de Kruis-Verenigingen heeft vrij dag de aangesloten nationale ver enigingen dringend verzocht om hulp voor ongeveer 45.000 vluchte lingen uit de Spaanse Sahara, die in Algcryc verblijven. PARIJS, 15-3. De tweede ronde vah de kantonale verkiezingen in Frankrijk heeft zondag het politieke accent bevestigd dat reeds vorige week bij de eerste ronde duidelijk was geworden. De socialistische partij was ook dit keer de grote winnaar, waax-mee de linkse oppositie een positie heeft verworven die de komende maan den de i-egei-ingvan president Va- lery Giscard d'Estaing in moeilijk heden kan brengen. Beeld van Mata Hari AMSTERDAM, 13-3. Op de Korf- makerspijp in Leeuwarden, recht te genover het' huis waai-in zij pi-ecies een eeuw geleden als Magax-êtha Geertruida Zelle ter .wereld, kwam, werd zatei-dagochtend in aanwezig heid van tal van vooraanstaande ge nodigden een bronzen beeld onthuld van Mata Hari. De muzikale opluis- tei'ing wordt verzoi'gd door een plaatselijk muziekkorps, gehuld in de unifoi-men van het oude schut tersgilde. „Leeuwarden is trots op Mata Ha ri", aldus zei vrijdag in het Amster- damse Amstel hotel de thans 63-ja- rige Nederlands-Amerikaanse schrij ver Sam Waagenaar uit Rome. Die 13 jaar geleden een uitvoerige bio grafie over de knappe Nederlandse naaktdanseres, die dubbelspionne werd, heeft geschreven. De vluchtelingen, onder wie veel kinderen, vrouwen en bejaarden, zijn ondergebracht in elf kampen in het gebied van Tindoef. Zé verkeren in uiterst behoeftige omstandighe den. Een vertegenwoordiger van het Rode Kruis heeft drie weken ter plaatse de situatie onderzocht en in samenwerking met de Algerijnse zusterorganisatie een hulpprogram opgesteld. Tot het eind van dit jaar is naar schatting 19 miljoen Zwitser se franc (ruim 19 miljoen gulden) nodig. Met name is dringend be hoefte aan opslagtanks voor water, aan voedsel medicijnen en keukeix- uitrusting. LONDEN, 13-3. De voormalige Amerikaanse afgevaardigde bij de V.N., Daniël Noynihan, heeft in Londen gezegd dat in. de Golan- hoogvlakte langs de Israëlische- Syrische grens Cubaanse eenheden opereren. Hij zei voor de Britse ra dio dat de Cubanen de „Gux-kha's" van het nieuwe Sowjet-keizex-rijk zijn geworden. Moynihan zei dat ook in vijf West-Afrikaanse landen Cubaanse strijdkrachten zijn. „Zij gaan .overal heen en zullen mehsèn doden als hun- dat wordt opgedragen". GUATEMALA, 15-3. In 24 uur zijn in Guatemala 26 nieuwe aax-dschok- ken gevoeld, zo heeft het Guatema- laanse meteorologische instituut zon dag meegedeeld. Verscheidene wegen zijn opnieuw geblokkeei-d, maar tot nog toe zijn er geen nieuwe slacht- offei-s geteld. Sinds 4 februari heeft de aarde in Guatemala 1.395 maal bewogen. Russen spelen spel van „kat en muis" terhouden en de middelen om vlieg tuigmotoren te reviseren." CAIRO, 15-3. President Sadat van Egypte heeft de Volksvergadering (hel parlement) in Cairo voorge steld liet nil 1971 daterende vriendschapsverdrag met de Sowjet-Unie te annuleren. Willy Alfredo overleden Sadat deed zijn voorstel aan het eind van een langdurige beleidstoc- spraak tot het parlement. De Egyp tische leider begint over twee we ken aan een reis naar Wcsl-Duils- land, Italië en Frankrijk waarne mers in Cairo zcidett dat het voor stel in liet parlement weliswaar moet worden besproken en formeel goedgekeurd. Er bestaat naar liun mening echter niet de minste twij fel aan dat het met overweldigen de meerderheid zal worden aangc- In emotionele bewoordingen be toogde Sadat dat „de Russen weige ren mij wapens te geven. Ze weige ren een nieuwe regeling van Egyp tische sahulden. Wat nog erger is, ze willen dat. ik rente betaal op de militaire schulden. De brie/wisse ling die ik had met Russische leiders toont duidelijk aan dat de Sowjet- Unie een kat-en-muis-spel met nnij speelt. In een jaar tijd en op zijn hoogst anderhalf jaar zullen alle wapens die ik heb in schroot ver anderen omdat zij onderdelen ach- AMSTERDAM, 14-3. Zaterdag avond is in Den Haag op 77-jarige leeftijd plotseling overleden de Ne derlandse sneldichter Willy Alfredo. Hij was in ons land speciaal bekend door de wijze, waarop hij het pu blick met zijn aanmoediging „Roept u maar" bij zijn optreden betrok. Zijn vrouw is de zestigjarige Mcddy Alfredo, die na een jarenlange af wezigheid van de planken de laat ste lijd weer als toneelspeelster op treedt bij hel gezelschap van Lou Geels. Bij ruzie doodgestoken DOESBURG. 15-3. Ill dc nacht van zondag op maandag is de 29-jarige koopman J. G. Berendsen uit Does burg in zijn woonplaats doodgesto ken door een 39-jarige plaatsgenoot. Deze heeft tegenover de rijkspolitie verklaard zijn rivaal na een ruzie bij café De Meijpoorl in Doesburg in de onderbuik te hebben gestoken. Het slachtoffer was vrijwel onmid dellijk dood. Sadat wil een eenzijdige annule ring van het vriendschapsverdrag omdat, zoals hij zei „de Russen een spel van kat en muis met mij spe len'. Hij vertelde het parlement dat de Rusische weigering Egypte var nieuwe wapens te voorzien tot ge volg heeft dat „alle wapens die ik heb tot schroot zullen verworden". Vervolgens legde hij het parlement het volgende wetsvoorstel voor: „Met verwijzing naar de grondwet en de republikeinse order nummer 884 van 1971. en na goedkeuring door de volksvergadering, is beslo ten het verdrag te beëindigen dat op 22 mei 1971 in Cairo werd getekend lussen dc Arabische republiek Egypte en de Unie van socialistische Sowjel i opübliekcn Kut-en-imiih Deze wet wordt van kracht vanaf de datum vau uitgave". DEN HAAG, 13-3. Dc toenemende baldadigheid is een van de oorza ken, die cr toe zullen leiden, dat de premies van dc particuliere aan sprakelijkheidsverzekeringen zullen worden verhoogd. UH -laat in liet jaarverslag van dc Nederlandse unit van schadeverze keraars. Andere oorzaken zijn dc nog steeds toenemende geneigdheid vant het publick om schadeuitkerin- gen te; vragen on uitbreidingen van dc dekking van dc verzekeringen. De voortschrijdende geldontwaarding maakt voorts, dat het gemiddeld schadebedrag stijgt. Dc toenemende schadefrequcnlic en do stijging van het gemiddelde schadebedrag drukken zwaar op dc r'-MiUotvn van do verzekeraars Hd Lti» /wh daarom aanzien, dat op redelijk korte termijn niet aan een verhoging van de premies zal zijn te ontkomen, aldus de unie van scha deverzekeraars. Zaterdag 21 febr. 1/m 21 maart Middelburg Vleeshal, Expositie G. van der Ven, 10.00-17.00 uur. (Zo) 14.00-17.00 uur. Maandag IS maart Zicrikzee Ver.-gebouw. Ver. v. Vrijzinnig Her vormden, 20.00 uur. „Huis van Nassau", afd. Phiiatelica, 20.00 uur Dinsdag 16 maart Zicrikzee Stadhuis, voorjaarsvergadering Zeeuwse V.A.C.'s voor de Woning bouw. Aanvang 10.30 uur. middag programma 13.30 uur. Schoolgebouw. Ouderavond Nuts- kleutersehool, 20.00 uur. Herv. Ver.-gebouw. Hervormde Vrouwenverenigingen. 20.00 uur. R.R. Centrum U.V.V.-afdeling, 19.30 uur. Haamstede Ger. Kerk, NCVB-afdeling, 19.45 uur Woensdag 17 maart Zierikzee Hervormd verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Hervormd verenigingsgebouw, 20.00 uui*, vergadering N.C.V.B. Kerkwer'vc Jaarvergadering van de N.C.V.B.' 19.30 uur in het verenigingsgebouw. Bruinissc Café het Centrum, 20.00 uur, jaar vergadering s.v. Kwiek. Donderdag 18 maart Zierikzee „Huis van Nassau", 20.00 uur, ver gadering Sportraad Zierikzee. EHerocet Dorpshuis. Verg. Afd. Schouwen (Westhoek) Rode Kruis. 20.00 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde. Verg. Afd. Plat telandsvrouwenbond. 20.00 uur. Bruinisse ,,'t Durps'uus", afd. Rode Kruis, 20.00 uur. Herv. verenigingsgebouw, N.C.V.B., 19.45 uur. Vrijdag 19 maart Zierikzee Cofnelia-stichting, afscheidsfeest avond, 20.00 uur. Pand. Paternosterstraat, 20.00 uur, fi-aktievei-gadering P.v.d.A. Burgh De Koebel, 19.30 uur, vergadering H.S.V. „De Krabbe". Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk. Jaarverga dering Natuur- en Vogelwacht. 19.45 uur. Dorpshuis, 20-jax-ig bestaan afd. Noordwelle e.o. Ned. Bond van Plat telandsvrouwen. Zaterdag 20 maart Zierikzee R.K.-kerk. Concert Zierikzees ka- merkoor, 20.30 uur. De Bx*auwstraat. Malta 1. Opening Meester Breetvelt-speeltuin, 14.00 uur. Kcrkwcrvc Bejaardensoos naar Serooskerke. Vertrek vanaf het verenigingsge bouw om 13.00 uur. Westenschouwen Hoofdingang „Domeinen", half 3: „Pannekoekenloop" (15 kilometer) van s.v. „Delta Sport". Zondag 21 maart Zierikzee Mondragon, 14.30 uur piano-recital Anna Vreede-Mees. Dinsdag 23 maart Zierikzee „Mondragon". Werkgroep Verstcdc- lijkingsnota. Stichting Zeeland, 20.00 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur, alg. 'ver gadering „Het Gix»ene Kruis". Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur afd. C.P.B. Brouwershaven Jeugdgcbouw afd. Plattelandsvrou wen, 20.00 uur. Woensdag 24 maarf Zierikzee Cornelia Stichting, 20.00 uur, cursus Gerontologie. Hervormd verenigingsgebouw. 14.30 uur n.m., bejaardenmiddag N.C.V.B. Donderdag 25 maart Zicrikzee Huis van Nassau. 20.00 uur. jaarver gadering VARA-afdeling Schouwcn- Duivcland. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnri. na haH xat Redaktie: M. J. Bi] de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advarltntiaa: (01110) 2118 o1 (01119) €*0 Bezorging: (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2