STREEKFEDERATIE SCHOUWEN-DUIVELAND VERGADERT MET ZEEUWSE STATEN EN FEDERATIE G0EREE-0VERFLAKKEE ORIGINELE EN GESLAAGDE UITVOERING VAN TWINTIGJARIG DELTA SPORT Spaanse regering vreest staatsgreep Veeraktie Ameland beëindigd DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 15 maart 1976 132ste jaargang Nr. 218G0 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTJE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. In dit nummer: Kwantitatief succes mosselzaadvissen Regio-problemen kregen aandacht in P.v.d.A.-bijeenkomst ZIERIKZEE, 13-3. In antwoord op een vraag van het raadslid mevrouw S. Losclicaoff-De Kanter van Brou wershaven, heeft gedeputeerde mr. J. P. Boersma tij dens een vrijdagavond in bet „Huis van Nassau" ge houden vergadering gezegd, dat liet bijzonder nuttig zou kunnen zijn dat vanuit de Zeeuwse staten vragen worden gesteld over het probleem van dreigende slui- van scholen in kleine dorpen. „Deze vragen zullen ongetwijfeld worden doorgespeeld naar Den Haag Bovendien lijkt het er op dat we samen met Groningen en Friesland aktie zullen gaan ondernemen om iets gedaan te krijgen, aldus mr. Boersma in deze gezamenlijke ver gadering van de Streekfederatie Schouwen-Duiveland van de PvdA, de Zeeuwse PvdA-statenfraktie en gemeenteraadsleden. De vergadering stond onder "lei ding van de heer H. Asma. voorzit ter van de Streekfederatie. die wees op de bedoeling van de bijeenkomst namelijk het „over en weer" ver strekken van informatie over de problematiek op Schouwen-Duive land. Hij verwelkomde in 't bijzon der twee PvdA-vertegenwoordigers uit Bruinisse en twee vertegenwoor digers van de PvdA federatie Goe- ree-Overflakkee. Als voorbeeld van een dreigende schoolsluiting in de regio wees mevrouw Loschacoff op de nabije sluiting van de kleuterschool te Zonnemaire. Dit schooltje krijgt te kampen met een te gering aantal leerlingen. „We zouden de minister eigenlijk moeten vragen of hij wel weet wat hij doet'', aldus het Brou- wershavense raadslid. Het statenlid P. J. Huijbrecht was van mening dat de regering de ste den vergroot ten koste van het platteland; hij wees in dit verband op de verstedelijkingsnota. Mr. Boersma signaleerde rond de scho- lenproblematiek van de kleine dor pen soms een klakkeloos handelen en een slecht ambtelijk beleid. „Maar als kind kun je nog altijd beter in Zonnemaire opgroeien zon der een kleuterschool, dan met een kleuterschool in bijv. de Haagse Schildersbuurt", vond mr. Boersma. Het Zierikzeese raadslid de heer Groen herinnerde de statenfraktie aan een oude wens van de raad na melijk Zierikzee in aanmerking te doen komen voor een hogere clas sificatie voor uitkeringen uit het gemeentefonds. Gedeputeerde Boersma deelde naar aanleiding van deze vraag mee dat er „voor Zierikzee helemaal niets inzit". De kwestie is grondig ZIERIKZEE. Interessante taak voor de penningmeester de heer H. Mout- haan, cle pioniersde heren ir. J. M. Knaap en L. J. Korstanje te huldi gen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) onderzocht maar volgens de huidige normering onhaalbaar, gelet op het advies van de betrokken ambtelijke commissie. „Er is hard genoeg ach ter gesjouwd maar het heeft niet geholpen", aldus mr. Boersma. Grevelingen Het raadslid de heer v. d. Graaf van Middenschouwen bracht de nieuwe inrichtingsschets Grevelin- bekken ter sprake. Hij was er voor bevreesd dat het de kant zal uit gaan van een „pretpark'' met „hek ken en sloten". Voorzitter W. Don van de statenfraktie herinnerde in dit verband aan wat er in Bruinisse gebeurt: „Van Wilma zijn we erg geschrokken en we zijn met de hui dige situatie daar zeer ongelukkig", aldus de heer Don. „Hetzelfde zit er dik in voor de Grevelingen'' vrees de de heer v. d. Graaf. De vergadering besloot om te trachten te komen tot onderling overleg tussen de streekfederaties Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee, de PvdA-statenfrak- ties van Zeeland en Zuid-Holland en raadsleden voor het bestuderen van de Grevelingenproblematiek en de wegensituatie op Goeree en Schouwen. Wegenprobl ema t iek Reeds bij de aanvang van de ver gadering vormde de wegenproble- matiek, vooral die van Schouwen's Westhoek, een druk besproken on derwerp. Een vraag die daarbij rees: als op Goeree vierbaanswegen ko men - omdat men daar best af wil van de enorme verkeersstroom - hoe zijn dan de gevolgen voor Schou wen?. Statenfraktievoorzitter Don filosofeerde in dit verband: „Wil men hier recreëren dan zal men zich aan moeten passen en op Schouwen geen vierbaanswegen moeten verwachten. Maar een goede tweebaansweg is in de komende situatie onmisbaar. Het raadslid de heer Hendrikse van Westerschouwen hield zich vooral bezig met de wegen in de Westhoek. Hij wees op de noodzaak van een goede verbinding tussen de Westhoek en Zierikzee, en een apar te weg voor agrarisch verkeer. De bestaande verbinding voldoet niet aan de eisen. De heer Don wees er op dat er weinig definitiefs gezegd kan wor: den, tot bekend is wat er met dè Oosterschelde gebeurt. Vooral over de Dammenroute.zal eerst na de be-- slissing over de wijze vah afsluiting met zekerheid iets kunnen worden gezegd. Zoals bekend bestaat er in tussen duidelijk eensgezindheid bij landbouw, waterschap coördinatie orgaan en de gemeente Wester schouwen: de verdeel weg Renesse- Haamstede moet er niet komen. Volgens mr. Boersma is een vier- baansweg over de Oosterscheldedam „schieten met een kanon op een mug". Volgens hem is het zeker, dat over de dam een tweebaansweg' komt. Trouwens, de wijze van af sluiting van de Oosterschelde ver andert niets aan de cijfers van de verkeersstudie. Over de bedoeling van de verkeersstudie gaf de gede puteerde een nadere toelichting. De heer v. d. Graaf bracht onder de aandacht dat Ellemeet door de nieuwe wegsituatie volkomen is af gesneden van Scharendijke. Sommi ge mensen nemen echter het risico en fietsen over de snelweg. Deze zaak kreeg de aandacht, evenals de andere onderwerpen die in deze in formatieve bijeenkomst aan de orde kwamen: bestemmingsplan buiten gebied Zierikzee (de heer Asma), het RPCZ (de heer Groén) en de werk gelegenheid (de heer Hendrikse). Mr. Boersma zei wat de werkge legenheid betreft: „Op Schouwen- Duiveland zal er altijd relatief wei nig wërkgelegenheid in de industrie zijn. Daaraan is niet te ontkomen als Schouwen-Duiveland moet blij ven zoals het is". Ere-Iidmaatschap voor de heren Korstanje en Knaap ZIERIKZEE, 13-3. Op een originele en zeer geslaagde wijze heeft de 20-jarige atletiekafdeling van S.v. Delta Sport haar vierde lustrum gevierd. Het middagje in de sporthal, welke jl. zaterdag op het programma stond, was een geweldig schot in de roos. Ncoit eerder had het belangstellende publiek, dat in grote mate aanwezig was, een betere gelegenheid om te zien en te horen hoe de Schouwse atletiek- sport nu en in de twintig jaren hiervoor door een springlevend Delta Sport wordt bedreven. Centraal stond op het programma van deze middag het officiële gedeel te, waarin verscheidene mensen even de kans aangrepen om enkele per sonen en zaken in het zonnetje te zetten. De start hiervan was voor de Wat betreft de zorgelijke situatie bij de metorenfabriek Smit en Bol nes benadrukte mr. Boersma dat het E.T.I. er hard aan werkt om te redden wat er te redden is. „Wat mij betreft: ik heb nog een klein beetje hoop", aldus gedeputeerde Boersma. Vierde van links: Streekfederatie- voorzitter H. Asma, geflankeerd door de heren mr. J. P. Boersma (l.) lid van ged. staten en rechts: staten fraktievoorzitter Wim Don. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) jubileumkommissie, die in de per soon van de heer W. Schot de aan wezigen welkom heette en de vere niging een flinke prijzenkast aan bood, die door twee zeer jeugdige le den op een geheel in de sfeér van de dag passende wijze werd onthuld. Huldiging Daarna zag de penningmeester van het huidige bestuur, de heer H. Mouthaan, de kans schoon om zijn medebestuursleden de heren L. J. Korstanje en ir. J. M. Knaap in het zonnetje te zetten. Deze heren, vanaf de oprichting zitting hebbend in het bestuur, werden beiden benoemd tot erelid van de afdeling, die zij des tijds van de grond hielpen tillen en stimuleerden tot op dit moment. De ze benoeming ging gepaard met de aanbieding van een pen met inscrip tie. Burgemeester Th. H. de Meester die de wethouder van sportzaken, de heer M. C. Doeleman verontschul digde, vond her een fijne opgave de bloeiende vereniging met haar jubi leum te mogen feliciteren. Andere sprekers De sprekers daarna waren de he- H. Verschuur, penningmeester in het eerste bestuur. De Looze als voovz'ttc" van de afdeling handbal van s-v. Delta Sport en L. J. Kor stanje. die als voorzitter van de jubi lerende vereniging het publiek een Uorte terugblik voorschotelde en veel d-'okwoorden sprak. Voor dit officiële gedeelte was er in het begin van de middag voor een zestigtal jeugdige leden de mogelijk heid om deel te nemen aan een z.g.n. alternatief circuit, een soort sport en speicircus waar sporthal „Onderdak" uitermate geschikt voor bleek. Na dit zeer in de smaak vallende onderdeel gaf een drietal trainingsgroepen ol.v. mej. A. Kouijzer, de heer A. Fluijt en de heer A. de Bruijn een vlotte im pressie van wat een atletiektraining voor de verscheidene leeftijdsgroe pen kan zijn. Als laatste programma punt voor deze middag waren er de indoorwedstrijden, die een spektacu- laire afsluiting vormden van deze middag. MADRID, 14-3. De Spaanse rege ring werkt tegen de klok om een staatsgreep zoals in Portugal te voorkomen, zo hebben goed inge lichte zegslieden in Madrid zendag meegedeeld. Zij zeiden dat koning Juan Carlos op de hoogte is gesteld van de ernstige gevolgen van een geheime vereniging van legeroffi cieren. Negen die daarvan lid zou den zijn zijn vorige week veroor deeld tot gevangenisstraffen tot acht jaren omdat zij een militaire opstand zouden hebben beraamd. NES, 15-3. De bezetters van de veerboten en de steigers op Ameland hebben zondagavond nog vóór 24.00 uur de actie beëindigd. Om midder nacht waren de tientallen voertuigen waarmee de toegang tot de steiger was afgesloten, weggereden. De voorste veerboot, die ploegen aktie- voerders bezet hadden gehouden, was op dat moment schoongemaakt en ontruimd. Vier meststrooiwagens bleven achter, maar dat was alleen omdat zy niet van verlichting zyn voorzien, zo verzekerde de aktielei- ding. De bezetting is vrywel zonder in cidenten verlopen. Alleen zaterdag ochtend. toen de kapitein zyn bezet- te veerboot wilde betreden, is één van de meststrooiwagens of „jarre- karren" gebruikt. De gezagvoerder kreeg een voltreffer op zijn schoenen en zag daarna van verder optreden af. In een communique hebben de ak- tievoerders gezegd de overlast door de bezetting ie betreuren. Maar zy vinden dat hun geen andere weg openstond door het voornemen de tarieven met tien proeent voor ei landbewoners en vyftien procent voor anderen te verhogen. De noodzaak de kinderen van het eiland naar school te laten gaan en de bereidheid van minister Wcster- terp van verkeer en waterstaat om met de eilanders te praten, bewoog de actievoerders tot het beëindigen van de bezetting, aldus de bekend making. Advertentie Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nleuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 Verwachting tot dinsdagavond: Weinig" verandering In het noorden veel bewolking, maar overwegend droog; matige tot krach tige oostelijke wind; minima om het vriespunt, maxima omstreeks 5 gra den. In het zuiden plaatselijk regen; zwak ke tot matige wind uit oostelijke rich tingen; minima omstreeks 3 graden, maxima rond 9 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kcins op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 16 maart. Zon op 6.52, onder 18.46 Maan op 19.46, onder 6.36 Volle maan: 16 maart (3.53) HOOG- EN LA AG WATER Hoogwater Laagwater 16 maart 3.19 15.49 8.55 21.05 Springtij: 18 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-3. Het K.N.M.I. deelt mede: In het algemene weerbeeld komt dinsdag weinig verandering. Boven Skandinavië blijft de lucht druk hoog. Een langgerekt gebied met lage barometerstanden boven de Britse eilanden en west-Frank rijk verplaatst zich langzaam naar het oosten. Het front hiervan ligt mor gen dicht bij ons land en zal ons veel bewolking en mogelijk regen bren gen. In Skandinavië is het onder in vloed van het hogedrukgebied nog volop winter. In de afgelopen nacht kwamen daar in het noorden mini ma tussen min 20 en min 30 graden voor, terwijl verder naar het zuiden temperaturen tussen min 10 en min 15 graden gemeten werden. Een depressie boven zuid-Italië veroorzaakt veel bewolking en neer slag in het gebied rond de Adriati- sche Zee. Plaatselijk kwam onweer voor in het noorden van Grieken land. De middagtemperaturen berei ken er waarden omstreeks 12 gra den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1