Wijziging in de (model) bouw verordening om uniformiteit Vijf Ordezusters bereikten pensioengerechtigde leeftijd NUTSSPAARBANK.. Het lied van de Burghenaar Verklaard verschil Ingebruikneming toren Nieuwerkerk STREEKNIEUWS Oorlog tegen „kneusjes" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 maait 1976 Nr. 21858 Gemeenteraad Duiveland DUIN ELAND - Op de gehouden raadsvergadering van il maart kwam verder Ier sprake een wijziging van de gemeentelijke bouwverordening. Door de Ver. van Ned. Gemeenten zijn weer wijzigingen aangebracht iii de (modelbouw verordening en om nu de uniformiteit te handhaven is het nodig de richtlijnen te volgen die door deskundigen zijn samengesteld. Op grond hiervan wordt besloten de elfde en de twaalfde wijziging van de bouwverordening, overeen komstig met de ontwerpen van de Ver. voor Ned. Gemeenten, vast te stellen, waartoe besloten wordt. In de raadsvergadering van 29 januari jl. is de wens uitgesproken een planologische commissie in te stellen. Bedoeling is dat deze com missie, behalve de voorzitter, nog vier leden moet tellen. Hiertoe is de mo gelijkheid geopend om van alle frac ties één lid te benoemen. Voorzitter is de burgemeester. Ge kozen werdon bij stemming tot le den van de planologische commissie mevr. A. F. van der Zande-Vleugels Schutter (VVD) en de heren Hille- brand (PvdA), J. op 't Hof (CDA) en L. Meerman (SGP). Vervolgens kwam ter tafel de inrichtingsschets Grevelingen. Voor het gebied van de gemeente Duiveland aan het Grevelingenmeer is in de schets geen ontwikkeling in rekreatieve zin voorzien, waarmee de Raad het eens is. De heer J. C. Hillebrand (PvdA) vond het allerminst juist dat de betrokkenheid van de gemeente Duiveland bij het Grevelingen plan zeer beperkt is. Hy was de mening toegedaan dat de gehele regio bij deze zaak betrok ken is omdat z.i. de betrokkenheid veel verder reikt dan de grens van de gemeente. Deze mening was ook de heer Jac. van der Maas (CDA) toegedaan. Hij vraagt zich af of men met de ze schets akkoord zal gaan. Wet houder Ove rbeeke deelde hierop mee dat door de staatssecretaris van CRM aan de gemeentebesturen destijds werd verzocht hun visie op de schets voor 15 maart aan het col lege van Ged. Staten kenbaar tema ken. De wethouder was het overi gens eens met de heer Van der Maas dat de schets niet veel in houdt over de verschillende ver- keersprognoses. De heer Meerman (SGP) toonde ongerust dat er met tertijd ook misschien binnensdijks zal worden gebouwd, wat uit lan- schappelijk oogpunt een flop zou kunnen worden. De voorzitter zag dit niet zo. „Daar moet meer voor te berde komen" was zijn commen taar. Door de financiële commissie van de „Actie Ierse Kinderen" werd verzocht een subsidie beschikbaar te stellen van een dubbeltje per in woner. Evenals vorig jaar wil men nu ook dit Jaar weer 40 Noord-Ierse kinderen een vakantie aanbieden van 3 weken op Schouwen-Duive- land. de ideale gezinshank hypotheken ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur. Malta: De Cranestraat, woens dag 15!30-16.30 uur. West: Scheldestraat, dinsdag 9.00-10.30 uur. De landelijke stichting neemt de helft van de kosten voor zijn reke ning, en. voor ons eiland rest dan nog zon f 30.000,-. Besloten werd cm 1' 0,10 per inwoner beschikbaar te stellen. Mevr. Van der Zaudc- Vleugeis Schutter merkte in u t verband op dat de vakantie die eerst met Pasen was gepland, wel in het najaar zal vallen. Nu door het Bouwbedrijf van Engelen B.V, in het bestemmingsplan Ouwerkerk 16 woningen zullen worden ge bouwd worden er straten gefor meerd die nog geen naam hebben. Het college stelde voor om hier de naam „Salvatorstraat" te realise ren, wat echter vooral bij de heer Romeijn (VVD) geen genade kon s'inden. „Er bestaat nu al een „Sal- vatorpark", waar ook mensen wo nen en ik vermoed dat dit bij de posterijen verwarring zal brengen". Spreker zelf Ouwerkerker en een liefhebber van de historie van dit dorp, heeft enige namen uit de his torie gehaald. De oude kerk van Ouwerkerk was destijds in de Roomse tijd gewijd aan de Heilige Geertruida, zodat de heer Romeijn voorstelde hier een straatnaam naar te vernoemen. Dit is ook destijds in Oosterland gebeurd waar de Sint Joostdijk is vernoemd naar de schutspatroon van de kerk, de H. Jodocus. Maar aangezien dat er te Ouwerkerk feitelijk twee namen moeten worden vernoemd, omdat de straat de hoek omgaat werd be sloten de namen: Geertruudlaan en „De Domp" in te voeren. De laatste naam is vernoemd naar een per ceel grond, dat daar ter plaatse vroeger zo heette. Besloten werd hier op in te gaan. Alleen de heer Van Klinken (SGP) vond er niet veel aan de naam van een voorma lige Roomse heilige als straatnaam te gebruiken. Openbare kleuterschool Door de hoofdleidster van de Openbare Kleuterschool in Ooster land is een verzoek ingediend om een extra krediet, omdat de kleu terschool met ingang van het nieu we schooljaar zal worden onderge bracht in het schoolcomplex aan de Dokter Schutterstraat. Tot op heden was de school nog gehuisvest in de oude school aart de Groene Poort en hier nu is b.v. geen kamer voor de leidsters. Voor de inrichting hiervan is een bedrag groot f 1.924,03 nodig, en be sloten werd een extra krediet groot f 2000,te verlenen. Verder is door het hoofd van de Openbare basisschool te Oosterland een verzoek ingediend voor beschik baarstelling van een extra krediet voor de aanschaf van leermiddelen in verband met de uitbreiding van het leerlingenaantal van het vijfde leerjaar met ingang van het nieu we schooljaar. Het schoolhoofd heeft een specificatie overgelegd waarbij de kosten geraamd worden op i 2.933,-, inclusief BTW. Hiervoor zal een krediet groot f 3.000,- beschik baar gesteld worden, zulks na over leg met de Inspectrice van het La ger Onderwijs. Ook het school hoofd van de Openbare Lagere School in Nieuwerkerk heeft een verzoek ingediend om een extra kre diet, groot f 2440,- nodig voor de aanschaf van een bordstelling, ad. f 1525,- en voor aanschaffing van rekenhulpmiddelen, ad. f 915,-, het geen ook door de raad wordt be schikbaar gesteld. Verder volgde de vaststelling vergoeding 1975 en de beschikbaai-stelling voorschot 1976 voor het kleuteronderwijs in de ge meente en de vaststelling van het aantal lesuren voor het vakonder wijs voor 1976 wat aan de Open bare Lagere School te Oosterland 7 uren bedraagt, te Sirjansland 3, te Nieuwerkerk 43A en voor Ouwer kerk 3'/: uur per week. Ik heb het lief mijn dorpje klein. Daar aan der duinen rand. Zo lieflijk, zo vol zonneschijn, Is geen in 't hele land. Ik heb ze lief de huisjes laag. Verscholen in het groen omgeven door een meidoorn haag. En geurig bloem-festoen. Ik hem het lief, hel blonde duin. Waar ver ik dwalen kan. In zijne pannen têer en fijn. Veel wonderbloemen staan. Ik heb het lief het Burghsc strand, Die grote wijde zee. De golven brengen op het zand. Veel duizend schelpjes mee. Ze gaan en komen zonder rust. Nu blauw, dan zilver-grijs. Ze breken schuimend op de kust En zingen deze wijs: Heil Burgh. gegroet mijn dorpje klein Daar aan den duinenrand Zo lieflijk, zo vol zonneschijn. Is geen in 't hele land! (Een lezeres maakte een kast schoon en vond dit ver vooroorlogs gedichtje, ooit voorgedragen op een vergadering van de Vrijzinnige Vrouwenvereniging te Burgh. Fa- lijkt het een en ander verariderd. Red.). De wethouder van onderwijs de heer Overbeeke gaf enige toelich ting op deze aanvraag, liet is n et alleen dat er veel nieuwe leermidde len nodig zijn in verband met dc in gebruikname van do nieuwe school, voor de inrichting van de .kamer voor hoofd en leerkrachten en voor c(e gemeenschapsruimte, maar et- komt ook nog dat de heer Morks straks een drietal nieuwe leerkrach ten krijgt jonge onderwijzerskrach- ten wier ople ding gebaseerd is op nieuwere leermethoden, zodat er ook extra leermiddelen hiervoor moeten worden aangeschaft. Het kan misschien wel ongeveer f 15.000. bedragen volgens de wethouder. Een kved'et groot 1' 3.300.werd verder gevoteerd om de oude woningen Kerkring 16 en Kerkplein 3 te Nieuwerkerk te laten slopen. Aan be de woningen zitten geen bru'k- bare materialen meer. zodat zc ais sloopobjekl hiervoor onverkoopbaar zijn. Het afbreken en vervoeren kost ongeveer het genoemde bedrag. De rondvraag Bij de rondvraag informeerde me vrouw Van der Zande-Vleugels Schutter welke belastingen er met de invoering van de on roerend -goed - belasting komen te vervallen. Bij de volgende vergadering zal hier na der op ingegaan worden. De heer Romeijn heeft met genoegen gekon- stateerd dat de boel aan het woon wagenkamp zo keurig is opgeruimd. Hij informeert door wie dit is ge beurd, want voordien was het er een bende van jewelste. De voorzit ter antwoordde dat de mensen zelf er ook aan hebben meegedaan, maar dat de gemeentewerklieden er wel het leeuwenaandeel in hebben ge had. De heer Meerman zag graag spoedig beplanting aangebracht bij de nieuw gebouwde scholen aan de Weelstraat om de jeugd er wat van daan te houden de eerste tijd, zodat er geen vandalisme plaats heeft, vooral nu het tijdstip van ingebruik name spoedig nadert. Wethouder Overbeeke merkte op dat dit tijdstip wel wat achteruitge zet is in verband met het leggen van vloerbedekking etc. De heer Hillebrand merkte op dat er te Ouwerkerk begonnen is met bejaardengymnastiek, doch dat het schort aan geldmiddelen. Men had aangeklopt bij de ge meente, maar volgens de voorzitter moet men dan bij het Groene Kruis zijn waar de gemeente reeds 75 pro cent aan geeft. De heer Op 't Hof (ARP) wees op de slechte toestand waarin de Sport weg in zijn woonplaats Sirjansland verkeert. Gewezen werd dat 'hier voor verbeteringsplannen in het verschiet liggen. Van het riolerings- plan kan nog niet veel gezegd wor den. De heer Van der Maas tenslotte had vernomen dat er goede gronden bestaan dat de subsidie voor een Dorpshuis in Oosterland van de grond komt wat hem tot tevreden heid stemt. (Vervolg van 1) Gevraagd werd naar hel verschil van de ene plaats of de andere. De wethouder van onderwijs deelde mede dat dit door de Inspectie van het Lager Onderwijs is goedge keurd. Het aantal uren dat werke lijk vakonderwijs gegeven wordt wordt gedeeld door het aantal ver plichte onderwijzers die aan dc scholen werkzaam zijn. Verder werd met algemene stem men benoemd tot onderwijzer in vaste dienst aan de openbare lagere school te Oosterland, dc heer L. J. de Kcyzer, reeds geruime tijd aan deze school in tijdelijke dienst werkzaam. De heer De Keizer ver kreeg alle (negen) stemmen. Vervolgens werd besloten mede werking tc verlenen aan het ver zoek van de vereniging tot het ver strekken van lager onderwijs op Reformatorische Grondslag tc Oos terland. voor de aanschafing van le errrrd delen waaronder borden, meubilair, een stofzuiger etc. Deze aanschaffing houdt verband met de ingebruikname van dc nieu we bijzondere kleuter-lagere school waarschijnlijk in het midden van de maand mei a.s. destijds gevormd fonds. Deze klok kreeg het volgende randschrift: „Door bevolking van Nieuwerkerk 30 jaar geleden mogelijk gemaakt, dat ik thans mijn stem over Nieu werkerk kan laten horen''. (Geen superzin trouwens. Red.) De toren haan staat al dertig jaar op het kerkdak en voor de toren moest dus een andere voorziening worden be dacht,- „want twee hanen zo dicht in de buurt, was niet acceptabel". Be sloten werd als windhaan het wapen van de vroegere gemeente Nieuwer kerk aan te brengen. De heer De Kam besloot met de wens, dat de nieuwe St. Janstoren - evenals zijn voorganger de eeuwen zal trotse ren. Stem gemeenteraad Uitdrukking van de gevoelens van de gemeentei-aad, gaf de heer S. van Klinken (Nieuwerkerker), die zich dankbaar toonde dat de bouw zon der ongelukken is verlopen. De raad wilde destijds aan het plan tot de bouw gaarne medewerking verlenen Weliswaar is het spijtig dat de bouw mede gevolg is van de min der gunstige omstandigheden (DACW-verband), maar niettemin is de raad verheugd, eveneens wat be treft de geredde klok. „Dat hij tot bezinning mag manen, nooit als noodklok zal behoeven te worden gebruikt cn mag oproepen tot de kerkdiensten", aldus de heer Van Klinken, die zich vooral ook kontent toonde over het opschrift van de gedenkplaat. Ir. Weijts toonde zich dankbaar dat een kompetente aannemer het werk heeft uitgevoerd. Goede organisatie Hij sprak van een voortreffelijke organisatie en samenwerking met de verschillende instanties, w.o. de heer F. Schuiling (Dienst Gemeen tewerken) en diens staf. Hij bood een fraaie in hand- smeedijzer uitgevoerde deurklopper aan („er is weliswaar niemand in de toren, maar het lijkt toch passend".) een geschenk dat door burgemeester De Kam in grote dank werd aan vaard. Namens de Middenstandsvereni ging sprak de heer L. Lievense, die een vlag voor de toren aanbood. De echte wapperde al fier in de wind; hei geschenk betrof een mini-tafel- vlaggetje als symbool. De burgemeester sloot de plech tigheid af met een generaal dank woord, waarbij hij in het bijzonder een serie fraaie wandkleden ver noemde, vervaardigd onder leiding van mevr. Stigter te Noordgouwe. De wandkleden waren te zien in de hal van de toren. Provinciale raad voor de rekreafie De Provinciale raad voor de Re- kreatie houdt op 13 april in de Sta tenzaal te Middelburg een vergade ring in verband met vele reakties op de nieuwe inrichtingsschets Greve- lingenbekken. ZIERIKZEE Winteravond voor bejaarden Heden (donderdag) organiseert het C.J.V. „Samen Verder" een zgn. „Winteravond" voor bejaardèn in het hervormd verenigingsgebouw. Opge voerd wordt het toneelstuk „In hét vrolijke weerhaantje". Dia's worden vertoond van de bejaardendag 1975, terwijl over dit onderwerp ook een film wordt vertoond. Afdeling Ned. Ver. „De Verzamelaar" De afdeling Zeeland van de Ne derlandse vereniging „De Verzame laar" organiseert een beurs op Schouwen-Duiveland op zaterdag 13 maart a.s. in café-restaurant „De Zeeuwse Herberge" aan het Haven park te Zierikzee. Op deze beurs valt van alles le ruilen:, lucifermerkén. munten, sigarenbandjes, postzegels, oude ansichten e.d. Voor tijd: zie agenda. Ver. v. Vrijzinnig Hervormden Op maandag 15 maart a.s. verga dert in het Verenigingsgebouw de Ver. v. Vrijzinnig Hervormden. Ds. N. van de Wall te 's-Gravenhage spreekt - bij dia's - over het onder werp: „De grote èn de kleine we reld van Bali". Musical voor bejaarden De musical, die succesvol werd uit gevoerd op de jongste ouderavonden van de J. W. van den Doelschool, zal op woensdag 17 maart a.s. nog eens worden opgevoerd voor bejaarden, in het Hervormd verenigigsgebouw. op uitnodiging van de N.C.V.B.-afdeling. Feestavond „Cornelia"-stichting In verband met het afscheid van vijf zusters (men zie elders in dit nummer) organiseert de personeels vereniging op vrijdag 19 maart een afscheids- en feestavond. Opgevoerd zal worden de klucht in één bedrijf ..Kees versiert het wel" door B. P. Ramondt. Afdeling „Phiiatelica" Op maandag 15 maart a.s. houdt de afdeling Schouwen-Duiveland van „Phiiatelica" een vergadering in de bovenzaal van het „Huis van Nas sau". HAAMSTEDE N.C.V.B.-afdeling Op dinsdag 16 maart vergadert de N.C.V.B.-afdeling in de Ger. Kerk te Haamstede. Mevr. Kommers ver zorgt de Paasdeklamatie met zang van mevr. Kievit. MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke stand over februari Geboren: 29. Paulina Aaltje, d. van W. J. de Vlieger en van J. van Driel (Kerkwerve). Getrouwd: 27. Samuel van den Houten, 23 j. (Vlaardingen) en Cor nelia Maria Jonker, 22 j. (Midden- schouwen). Overleden: 20. Comelis Marinus de Glopper, 78 j. (Ellemeet). BROUWERSHAVEN Afdeling Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Op dinsdag 23 maart wordt in het Jeugdgebouw een bijeenkomst .ge houden van de afdeling Brouwers haven van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Mevrouw Heringa te SchudÖebeurs vertoont dia's van In donesië. De afdeling maakt van 18- 20 mei een reisje naar Groningen. DREISCHOR Oud-papieraktie „Crescendo" De muziekvereniging „Cresendo" houdt zaterdagmorgen weer een oud- papieraktie op het dorp. Door om standigheden komt men deze keer in de polder op vrijdagavond langs. Als vanouds rekent men er op, dat alles tijdig en gebonden wordt gereed ge zet. NIEUWERKERK Bezichtiging toren Zaterdag a.s. zal de nieuwe toren voor belangstellenden te bezichtigen zijn. De mogelijkheid hiertoe bestaat 's morgens van 10.00 tot 11.40 uur en 's middags van 13.30 tot 16.00 uur. OOSTERLAND Inzameling kleding Ook dit jaar zal er weer een inza meling van kleren plaats hebben evenals andere jaren ten bate van de stichting „Mensen in nood", geves tigd te 's-Hertogenbosch. Alle moge lijke klederen etc. zijn hartelijk wel kom, en men wordt beleefd verzocht ze te bezorgen op dinsdag 16 maart a.s. van 's morgens negen tot 's mid dags vier uur in de „Gonferentieka- mer" aan het Torenplein alhier. Nu de schoonmaak weer aan de gang is. heeft ieder wel eens wat dat niet meer gedragen wordt, en dan kan hij of zij dit inleveren voor een goed doel. Bij voorbaat hiervoor beleefd dank. BRU1NISSE. Op hun tochten van en naar het Grevelingenmeer, op roek naar mosselzaad, passeren Zeeuwse kotters de sluis le Bruinis- se, waar het een drukte van belang is. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE Rode Kruis-vergadeting Op donderdag 18 maart houdt de afdeling Bruinisse van het Ned. Rode Kruis een buitengewone vergadering in ,,'t Durps'uus", ter gelegenheid van het 20-jarig beslaan. Op deze vei-gadering. vinden uitreikingen plaats van oorkonden en onderschei dingen. SINT PHILIPSLAND Ondernemersvergadering Onder voorzitterschap van de heer H. J. Bosman vergaderden de plaat selijke ondernemers in de bovenzaal van hotel „De Druiventros". Een voornaam punt van de agenda was het organiseren van een voor- jaarsbeurs. Alle aanwezigen ver klaarden zich akkoord. Als data werden vastgesteld vrijdag 2 en za terdag 3 april. Het tweede voornaamste punt was de Braderie. Deze zal in juni gehou den worden. Een definitieve datum kon nog niet worden -vastgesteld. Het derde was de vakantierege ling. De meeste aanwezigen waren vóór een veertiendaagse vakantie. Als laatste belangrijkste punt kan genoemd worden de bestuursverkie zing. In de ontstane vakature van de heer P. de Kok, die wegens ziekte moest aftreden, werd na stemming, de heer H. Kramer aangewezen. UTRECHT, 10-3. Weggebruikers die het met het onderhoud van hun voertuig niet zo nauw nemen en in een „kneus" rondtuffen kunnen de komende weken rekenen op een forse bekeuring wanneer ze politie controle treffen. In het kader van de aktie „Laat hem nakijken" van Veilig Verkeer Nederland (VVN), waar by gewezen wordt op het (le- vens)belang van goed onderhoud, gaat de politie by tal van controles zaken als banden, remmen, stuurin richting en uitlaten onder de loep nemen. Advertentie Verandering in „Cornelia' ZIERIKZEE 11-3. Wegens het bereiken van dc pensioensgerechtigde leef tijd neemt een vyftal zusters van de Corneliastichting afscheid. Hel zy'n dc zusters Bonaventura. Dymphna, Caresia, Bonita en Antonnillia. Voor dc stichting betekent het vertrek van deze bekwame zusters uiteraard een hele aderlating. Er is de nodige spijt over hun vertrek, maar de dankbaarheid overheerst voor hel vele dat deze zusters Franciscanessen hebben kunnen cn mogen doen voor het „Liefdehuis". Vandaag (donderdag) is weer een nummer verschenen van het perso neelsblad „De Mossel", waarin ui teraard grote aandacht wordt be steed aan de vertrekkende zusters. In inlerviewvorm wordt hun levens geschiedenis verteld cn daaruit blijkt wel dat alle vijf een respektabele staat van dienst achter de rug heb ben. „Het zal ontzettend vreemd zijn zonder die vyf vertrouwde gezich ten" schrijft de redaktie en dat zal het. want de zusters blijven niet in de Cornelia wonen, maar vertrekken naar elders, Ordezusters ter vervulling van de vijf vakatures zijn niet meer be schikbaar. zodat het huis lekekrach- ten gaat aantrekken, die het werk kunnen doen. Geen eenvoudige op gave uiteraard, maar wel een ..must" want het werk moet doorgaan. Als het kan in de geest van degenen, die thans afscheid nemen. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3