oor ZEER BELANGRIJKE VEILING VAN NEDERLANDSE EN VLAAMSE KUNSTWERKEN Drama in Noord-Ier land Ziekenfondsen en honoraria Mexicaanse aardappelen aangevoerd te Vlissingen Totstandkoming Wadden wet kost minstens vijf jaar Maatregelen gevraagd tegen de stijgende aardappelprijzen Gijzeling liep goed af Aktie tegen het roken Premie voor dode vossen Nederlaag voor regering-Wilson Leider van Noordierse protestanten gedood OESO-cominissie voorspelt blijvend economisch herstel Beroepsonderwijs telt 627.700 leerlingen DE NIEUWE JAMES BOND LAATSTE NIEUWS AGENDA 2 Collectie van overleden verzamelaar AMSTERDAM, 10-3. Sotheby Max van Waay zal op 26 en 27 april in de runde Lutherse kerk in Amsterdam de collectie van de onlangs overle den verzamelaar B. Geus van den Heuvel uit Nieuwersluis veilen. Vol gens kenners is dit de belangrijkste na-oorlogse veiling van Nederland se schilderijen in de hoofdstad. BELFAST, 10-3. Een luxe-eethuis - katholiek bezit - in de Noordierse stad Belfast, is verwoest door een ontploffing, nadat drie guerillastrij- ders het grootste deel van het perso neel in een aan de achterzijde gele gen voorraadkamer had ingesloten. Getuigen verklaarden een aantal schoten te hebben gehoord. Later is gebleken dat de guerilla- strijders vóór de explosie de eige naar van het eethuis en zijn broer hebben doodgeschoten. De slachtof fers waren katholiek, aldus de politie. UTRECHT, 10-3. Direkteur C. H. Wéllhüner van het ziekenfonds „TJ.Z." in Breda heeft het plan ge lanceerd, voor de medewerkers in de gezondheidszorg maximum-inko mens vast te stellen. Volgens de heer Wellhüner heeft de bestaande tariefstruktuur geleid tot uitschieters, die maatschappelijk niet meer veranwoox-d zijn. Uit de gegevens waarover zijn ziekenfonds beschikt, blijkt dat sommige mede werkers meer dan f 500.000 per jaar aan (bruto)-inkomenshebben, al leen al uit hun ziekenfondspraktijk. Extreem hoge inkomens komen vol gens hem niet alleen voor bij bij voorbeeld specialisten, maar ook bij groepen'als de apothekers, de fysio therapeuten en de huisartsen. In de overeenkomsten met de me dewerkers zouden de maximum bedragen moeten worden vastgelegd KRUININGEN, 10-3. Voor het eerst zijn Mexicaanse aardappelen in Nederland ingevoerd. Een partü van 1.350 tón is woensdag met het Duitsè schip „Paul Schroder" in de haven van Vlissingen aangekomen. Donderdag worden ze gelost. De aardappelen (van een geelvle- zig ras) zijn bestemd voor C. Meijer B.V. in Krüiningen, in zijn gewone dóen eep aardappelexportbedrijf. Waarschijnlijk komt de hele partij op de Nederlandse markt, zo deelde de direktie van deze onderneming desgevraagd aan het ANP mee. Het is mogelijk dat cr nog meer Mexi caanse aardappelen komen, maar dan kan wel april worden. DEN HAAG. Minister Van Doorn van C.R.M. reikte twee prijzen uit, getiteld „Vrouwenbelangen '75". De journalistieke prijs gaat naar de re- daktrice Emmy van Overeem (r.) van NRC-Handelsblad voor haar columns in deze krant gedurende 1.075. De literaire prijs gaat naar Hanneke van Buuren (l.) voor haar artikel Tussen alfa en omega" in het blad „Wending". Onder de 382 te veilen schilderij en, tekeningen en aquarellen zijn werken van Ludolf Backhuijsen, Aelbert Cuyp, Gerard Dou, Cornelis Dusart, Jan van Goyen, Van der Heijden, Nicolaas Maes, Isaac van Ostade, Solomon van Ruysdael, Roe- lant Saverij, Jan Steen, Adriaen van de Velde, Willem van de Velde, Philip Wouwerman, David Bles, B. C. Koekoek, H. Koekoek, M. A. Koe koek, W. Koekkoek, Charles Leic- kert, Cornelis Springer, J. Weissen- bruch, Th. de Bock, Jacob Maris, Matthijs Maris, Willem Maris, A. A. Neuve en H. W. Mesdag. Kwaliteit Volgens de veilinghouder is het destijds duidelijk de bedoeling van de heer Geus van den Heuvel ge weest kwaliteit te laten prevaleren boven de grote namen. Hij vertelde zelf vaak, dat hijheen en weer liep tussen de veilinghuizen in Londen en de National Gallery aldaar om de kwaliteit van de aangeboden schilderijen te vergelijken met die in het museum. De heer Geus van den Heuvel aannemer van beroep, begon met het verzamelen in het begin van de jaren dertig en zette die hobby voort tot in de jaren zestig. Zijn collectie was vrijwel nooit compleet in zijn huis te Nieuwersluis, omdat meestal een aantal werken in bruik leen werd gevraagd bij nationale- en internationale tentoonstellingen. Al in 1963 besliste de heer Geus van den Heuvel dat zijn verzameling na zijn dood geveild zou moeten worden „om ook anderen in de ge legenheid te stellen/zijn schilderij en. tekeningen en aquarellen voor hun collecties te verwerven en er zodoende evenveel van te kunnen genieten zoals hij dat zovele jaren had gedaan". Toen ook werd al be sloten een catalogus voor de toe komstige veiling voor te bereiden, die verscheen in 1964. Branden AMSTERDAM. In dé nacht van maandag op dinsdag heeft een uit slaande brand het importbedrijf „Electronic Nederland B.V." op het industriéterrein aan de Van Hall straat in Amsterdam in de as gelegd. Een naastgelegen confecti^atelier „Sunny Dresses" brandde eveneens uit. De Amsterdamse brandweer is de hele nacht bezig geweest met het blussingswerk. De mosselarij en de storm MIDDELBURG, 10-3. Het aantal mosselvissers dat de afgelopen maand in Zeeland werkloos was, is opgelopen tot 70. In januari waren dat er nog maar 40. Volgens direk teur J. van 'der Gijp van het dis- triklsbureau voor de arbeidsvoorzie ning in Zeeland is deze forse toene ming te wijten aan de januari-stor- men, die de mosselpercelen in Zee land en die van de Waddenzee on der het zand gestoven hebben, waar door het mosselseizoen abrupt aan zijn eind kwam. Normaal wordt het mosselseizoen pas in maart afgeslo ten. DEN HAAG, 10-3. Op de dagscho len voor beroepsonderwijs zitten 627.700 leerlingen, 364.9Ó0 mannelij ke en 262.800 vrouwelijke. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft dit uitgerekend. Een jaar eerder waren het er ruim 60.000 minder. De stijging van het leerlingental is voor het allergrootste deel te ver klaren als gevolg van het vierjarig worden van het gehele lagèr be roepsonderwijs. Dit wordt thans ge volgd door 402.400 leerlingen en vo rig jaar was dit aantal 52.600 min der. Als gevolg van de ontwikkelingen daalde het aantal vrouwelijke leer lingen bij het middelbaar beroeps onderwijs met 9.500 tot 47.100. Het aantal mannelijke leerlingen bij het middelbaar onderwijs nam met 4000 toe tot 67.450. Schoolsoorten en af delingen voor LBO voor voorname lijk jongens waren al in voorgaande jaren vierjarig geworden. DEN HAAG, 10-3. Het bestuur van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee heeft zich achter de conclusies van een studiecommissie gèsteld: er moet een speciale wet komen voor het he le Waddengebied, waarbij één cen- houdt met één doelstelling: behoud van dit als uniek en onvervangbaar natuurgebied. Dit is woensdagmiddag op een persconferentie van de vereniging in' Den Haag gezegd. Het rapport van de studiecommissie wordt za terdag aan de algemene ledenverga dering van de vereniging aangebo den. Daarna gaat het naar regering en parlement. Mr. A. Staatsen, voorzitter van de „Commissie Toekomstige Bestuurs- struktuur Waddengebied" genaamde werkgroep, zei woensdagmiddag dat zelfs als de regering de conclusies over de noodzaak van een speciale Waddenwet zou onderschrijven, het nog minstens vijf jaar zal duren voor die wet er kan zijn. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 10-3. „Thans is het mement aangebroken om maatrege len tc nemen, op korte termjjn, te gen de stijgende aardappelprijzen. Het prijsniveau van de aardappelen moet op een rcdclyk peil terugge bracht worden". Aldus het Tweede-Kamerlid Jans sen (PvdA) woensdag in schriftelijke vragen aan de ministers Lubbers van economische zaken en Van der Steen van landbouw. In de vragen wordt er op gewezen dat de aardappelprijzen op de ter mij nmarkt te Amsterdam en op de beurs te Roterdam steeds verder stijgen. Maandag was de record hoogte bereikt van f 85,50 voor grote bintjes en van f 84 voor kleine bint jes per 100 kg, aldus het kamerlid. Gevraagd is waar het aan toe te schrijven is, dat ondanks de reeds getroffen maatregelen - in de EEG en in Nederland - om te komen tot prijsmatiging, de aardappelprijzen verder blijven stijgen. FRANKFORT, 10-3. De gijzeling in een gerechtsgebouw in het cen trum van Frankfort is woensdag met een goec|gericht schot Van een gijzelaar ria bijna dertig uur ge ëindigd. De man, ,die dinsdag het gebouw binnendrong en onder dreiging met twee vuurwapens de vrijlating eiste van een 27-jarige geldrover die op dat moment terechtstond, werd woensdagmiddag met zijn eigen wa pen neergeschoten. Een van de twee gijzelaars waarmee hij zich in een kamer van het gerechtsgebouw had verschanst wist het vuurwapen te pakken toen zij bezig waren een zware kast naar het raam te schui ven. Hij loste een schot op de gang ster, die door een kogel in de maag werd getroffen en die nu gewond in een ziekenhuis ligt. De beide gijze laars bleven ongedeerd. PARIJS, 10-3. De Franse regering heeft woensdag aan het parlement gevraagd het adverteren met sigaret ten en andere tabaksprodukten op radio en televisie te verbieden. De Franse regering voert al zes maanden actie tegen het roken. De radio heeft zeil' al het reclame maken voor sigaretten opgeheven. Het nieuwe wetsvoorstel is gex*icht tegen de Franse commerciële radio stations. Wanneer het parlement de voor stellen aanneemt, zal het verbod zich ook uitstrekken tot bioscopen, thea ters en reclameborden, maar niet tot kranten. Deze zullen zich echter wel moeten beperken tot een onopge smukte beschrijving van de produk- teiï; BRUSSEL, 10-3. België gaat een premie geven voor dode vossen. Het Belgische ministerie van landbouw heeft dinsdag bekend gemaakt dat voor iedere dode vos, waarvan het lijk in zijn geheel wordt ingeleverd bij het gemeentebestuur, een premie van 500 frank (ongeveer 35 gulden) wordt gegeven. Deze regeling die in het Belgische staatsblad verscheen geldt voor het gebied beneden de Maas en de Samber. LONDEN, 11-2. De Britse Labour- regering heeft woensdagavond een fikse nederlaag geleden in het La gerhuis. Haar plan tot beperking van de openbare uitgaven werd dooi de afgevaardigden weggestemd met 284 tegen 256 stemmen. De oorzaak van de nederlaag was het werk van een dertigtal linkse Labour-afge- vaardigden die zich van stemming onthielden. Ze waren ernstig te leurgesteld over de plannen tot aan zienlijke beperking van de uitgaven op het gebied van het onderwijs en de sociale sector, terwijl de uitga ven voor defensie slechts minimaal zóuden worden besnoeid. BELFAST, 10-3. Sammy Smith, een leider van de grootste protes tantse paramilitaire groep in Noord- Ierland, is woensdagavond in Bel fast bjj zjjn woning doodgeschoten. De 45-jarige Smith, officieel woordvoerder van de Ulster Defen ce Association UDA die tienduizen den leden telt, was een van de be kendste en meest controversiële personen in Noord-Ierland. De politic van Belfast wilde voor lopig niet ingaan op speculaties of Smith is doodgeschoten door aan hangers van het IRA. danwel door leden van een rivaliserende protes tantse groepering. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Aanstaande zaterdag en zondagavond "ON HER MAJESTY'S SECRET SERVICE" (In dienst van Hare Majesteit) Toegang 14 jaar Aanvang 20.00 uur Academici lieten een veer DEN HAAG, 10-3. In de periode van oktober 1972 Jtot oktober 1974 zijn de laagste lonen van werkne mers in ons land ruim twee maal zo veel gestegen als de lonen van de academici. Dit is éen van de resul taten van het jongste loononderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De laagste weeklonen (dat zijn de weeklonen die in oktober 1972 gemiddeld f 155,bedroegen) stegen in deze periode van twee jaar met 48,4 procent. De gemiddelde lo nen van de academici stegen met on geveertwintig procent. Alleen voor de leeftijdsgroep van 25 tot 29 jaar werd een hogere stijging waargeno men, namelijk 26 procent. Bedreiging van taxi-chauffeur EINDHOVEN, 10-3. De gemeente politie van Eindhoven heeft woens dag de 19-jarige E. S. uit Eindhoven aangehouden nadat deze in zijn woonplaats een taxichauffeur had bedreigd. Dat gebeurde op het Stad huisplein waar de verdachte zich naar toe had laten rijden. Toen de taxi was gestopt, drukte de ver dachte een scherp voorwerp in de rug van de chauffeur. Daarop ver dween hij zonder te betalen. De po litie heeft ondanks de aanhouding niet kunnen achterhalen waarmee de bedreiging is uitgevoerd. Koningin bezoekt Rotterdam ROTTERDAM. 11-3. Koningin Ju liana is donderdagmorgen om kwart over tien in Rotterdam aangekomen voor een uitgebreid bezoek aan de Maasstad. Op het stadhuis aan de Coolsingcl werd de koningin ontvan gen door burgemeester André van der Louw. In de kamer van b. en w. volgde een gesprek mei de leden van het gemeentebestuur, enkele hoge ambtenaren en vertegenwoordigers van het Rotterdamse bedrijfsleven. Aan het eind van de ochicnd ging de koningin naar de wijk Dclfsha- ven waar zij een bezoek aan het zak kendragershuisje en aan het nieuwe historische museum ..De dubbele palmboom" bracht. PARIJS. 10-3. Een blijvend eco nomisch herstel en ccn gelijktijdige vermindering van dc inflatie beho ren nu tot de mogelijkheden in de geïndustrialiseerde westerse wereld. Tct deze conclusie zijn dc leden van de commisie voor economisch beleid van de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking cn Ont wikkeling (OESO) dinsdag cn woensdag gekomen tijdens ccn ver gadering in Parijs. ir Douglas Allen, voorziter van de commissie, verklaarde na afloop van dc besprekingen tegenover dc pers dat cr nu duidelijk aanwijzin gen voor zijn dat de vraag naar goederen in de wereld gaat toene men. We bevinden ons op hel punt in dc economische cyclus waar de opleving van de vraag begint cn het probleem van de inflatie minder ernstig wordt, zo zei hij. Economische deskundigen uit dc 24 westerse industrielanden waaruit de OESO bestaat hebben vastgesteld dat de economische groei in Frank rijk cn West-Duitsland duidelijk krachtiger is dan drie maanden ge leden voor mogelijk werd gehou den In dc Verenigde Staten is er ook sprake van expansie, zh het in een trager tempo dan tijdens vorige perioden van ckonomiseh herstel, nlflljc sir DollJ?las Zaterdag 21 febr. t/m 21 maart Mjddclburg Vleeshal, Expositie G. van der Ven, 10.00-17.00 uur. (Zo) 14.00-17.00 uur. Donderdag 11 maart Zierikzee „Mondragon", Afd. Schouwen Platte landsvrouwenbond, 14.00 uur. Huishoudschool, Jannewekken en Caustraat, 14-16.00 en 19-21.00 uur, open dag. Her.v. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, CJV-winteravond voor de bejaarden Bruinisse Kleuterschool, 20.00 uur, alg. jaar vergadering, Vereniging Kleuter school Vrijdag 12 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Hauser Or kater, (ZVU). Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur (senio ren jaarfeest C.J.V. Huis van Nassau, 19.30 uur, Staten- fraktie P.v.d.A. Hotel „Concordia", 20.00 uur, ver- volglezing transcendente meditatie programma. Burgh-Haamslede Rekreatiezaal „Duinoord", 20.00 uur, Donateursavond „Big S". Zaterdag 13 maart Zierikzee Sporthal „Onderdak", 13.00-17.00 u. Open middag met sport en spel van 20-jarige atletiekafdeling s.v. „Delta Sport". Vanaf 19.00 u. feestavond in kantine van sporthal. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. „De Zeeuwsche Herberghe", Ruil beurs „De Verzamelaar", 10.00-17.00 uur. Zondag 14 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Maandag 15 maart Zierikzee Ver.-gebouw. Ver. v. Vrijzinnig Her vormden, 20.00 uur. „Huis van Nassau", afd. Philatelica, 20.00 uur. Dinsdag 16 maart Ziérikzee Schoolgebouw. Ouderavond Nuts- kleuterschool, 20.00 uur. Herv. Ver.-gebouw. Hervormde Vrouwenverenigingen. 20.00 uur. Haamstede Ger. Kerk, NCVB-afdeling. 19.45 uur Donderdag 18 maart Zierikzee „Huis van Nassau", 20.00 uur, ver gadering Sportraad Zierikzee. Ellemeet Dorpshuis. Verg. Afd. Schouwen (Westhoek) Rode Kruis. 20.00 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde. Verg. Afd. Plat telandsvrouwenbond. 20.00 uur. Bruinisse ,,'t Durps'uus", afd. Rode Kruis, 20.00 uur. Vrijdag 19 maart Zierikzee Cornelia-stichting, afscheidsfeest avond, 20.00 uur. Burgh De Koebel, 19.30 uur, vergadering H.S.V. „De Krabbe". Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk. Jaarverga dering Natuur- en Vogelwacht. 1^45 uur. Zaterdag 20 maart Zierikzee R.K.-kerk. Concert Zierikzees ka merkoor, 20.30 uur. Wcstcnsehouwcn Hoofdingang „Domeinen", half 3: „Pannekoekenloop" (15 kilometer) van s.v. „Delta Sport". Zondag 21 maart Zierikzee Mondragon, 14.30 uur piano-recital Anna Vreode-Mees. Dinsdag 23 maart Zierikzee „Mondragon". Werkgroep Verstede- lijkingsnota. Stichting Zeeland, 20.00 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur. alg. ver gadering „Het Groene Kruis". Brouwershaven Jeugdgcbouw afd. Plattelandsvrou wen. 20.00 uur. Donderdag 25 maart Oostcrland Conferentiekamer, avond voor de bejaarden. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktle: M. J. Bij de Veate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2