ZEELANDS COMMISSARIS DR. C. BOERTIEN STELDE TOREN IN GEBRUIK Reuze-taarten voor de Zierikzeese bejaardentehuizen „Dag apart" voor Nieuwerkerk Moordpartij in restaurant in V.S. DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donilerilag 11 maart 1976 132ste jaargang Nr. 21858 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3.70 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Afscheid zusters Corneliastichting NIEUWERKERK, 9-3. Nieuwei-kerks trotse bezit: de nieuwe toren, is sinds dinsdag offieieel. Zeelands com missaris, dr. C. Boertien, verrichtte de ingebruikstel ling - onder grote belangstelling - met een tweetal handelingen. Hjj onthulde de marmeren gedenksteen in de torenhal en drukte op een knop, waardoor de twee klokken - de oude en een nieuwe - begonnen te luiden. Voor Nieuwerkerk een onvergetelijk historisch moment. Torens in gebruik stellen; aan duizenden magistraten zal het niet ten deel vallen, want het gebeuren is uniek, zo niet volstrekt uniek. Nieuwerkerk heeft zjjn „zeskanter" terug en in een ontspannen sfeer was die toren - vro lijk voorzien van de driekleur - dinsdagmiddag thema van gesprek en hande ling. Dr. Boertien, in gezelschap van de chef-kabinet mr. H. F. M. van der Heijden en andere vertegenwoordi gers uit de provinciale bestuurlijke sfeer, hield zijn toespraak tot de talrijke genodigden kort en ont spannen. Hij haakte in op een opmerking van burgemeester J. D. de Kam, die tevoren allen hartelijk had verwel komd op deze heugelijke dag, dat ooit Den Haag „onderhorig" was aan Middelburg, een situatie die de kcmmissaris onmiddellijk hersteld zou willen zien. Hij herinnerde aan een recentelijk verschenen boek: „Verbeeld ver trouwen", handelend over kerken en torens, waarin vermeld de typische opvattingen van Bernhard van Clair- veaux, dat mooie kerken en torens Tekst gedenksteen NIEUWERKERK, 9-3. Aan de muur van het „binnenst ingewand van de nieuwe to ren is een fraaie marmeren gedenksteen aangebracht, die met onderstaande inscriptie, de totstandkoming van de nieuwe toren voor het nageslacht in herinnering zal houden. „De oorspronkelijke toren werd gebouwd in de jaren 1475-1500. Door oorlogshande lingen werd hij verwoest op 3 februari 1945. De herbouw op de nog bestaande funde ring en in de oude stijl vond plaats in 1975. De eerste steen werd gelegd op 27 juni 1975 door de burgemeester van Duiveland dhr. J. D. de Kam. De ingebruikneming werd verricht op 9 maart 1976 dooi de commissaris der koningin in Zeeland dr. C. Boertien. geen zin zouden hebben. „Gelukkig maar heeft hij, met name voor Zee land geen geujk gekregen; kerken en torens kunnen bewijzen zijn van vroomheid en deemoed, al kunnen grote kerken ook schrijnende teke nen van hoogmoed zijn". Duidelijk bedoelde de commissaris dat zulks te Nieuwerkerk niet het geval is. Dankbaarheid Dinsdag, gloriedag voor Nieuwer kerk l—h'-1 algemeen en in het bij zonder ook voor burgemeester De Kam, die de toren altijd wel op zijn prioriteitenlijstje had staan, maar mogelijk zelf wel eens heeft getwij feld of het er ooit van komen zou. Zijn toespraak in de raadszaal was dan ook doortrokken van dankbaar heid over de realisering van dit - zeg maar - stoutmoedig plan. Historisch „snufje" Zinnig was in dit kader het histo risch „snufje" vooraf. De vroegere toren - met kerk - werden ge bouwd tussen 1475 en '1500. De kerk was gewijd aan St. Johannes de Evangelist. In 1583 werd het schip van de'kerk door blikseminslag ver woest; alleen het kerkkoor bleef in- takt. Dit koor werd na de reforma tie als kerk ingericht, een situatie die tot nu toe bestaat. Kerk en to ren zijn dus een heel eind van el kaar af blijven staan. In Nederland bestaan twee torens die zeskantïg zijn. Eén te Nieuwer kerk dus en de ander is de toren van de St, Jacobskerk te 's Graven- hage. Niet minder dan ongeveer 545 jaar was de toren sieraad van Nieuwer kerk, tot zijn einde kwam op 3 fe bruari 1945, toen hij werd opgebla zen door de Duitse bezetter. Aan restauratie viel niet te denken; het vernielde monument werd met de grond gelijk gemaakt. Torenklok De torenklok werd in 1645 gegoten door Michiel Burgerhijs en geroofd door de bezetter. Met andere echter .kwam de klok terug en kreeg een plaatsje in een klokkestoel. Die stoel droeg het opschrift: „Ik ben weer terug, wie helpt mij aan een toren". Een moeilijke vraag. De gemeente had een oorlogsschadeclaim van plm f 500.000, maar het was onhaal baar dat de gemeente een zelfde bedrag zou kunnen neertellen, wilde de toren gerealiseerd. Naar bijbels getuigenis immers, moeten eerst de kosten worden berekend en zeker- NIEUWERKERK. Bij gelegenheid van de officiële ingebruikstelling van de nieuwe toren, bekeken Zeelands commissaris dr. C. Boertien en bur gemeester J. D. de Kam het grote fotoboek, aangelegd in verband met de totstandkoming van het bouw werk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) heid bestaan het bouwwerk te kun nen voltooien. „Omzichtig'' Men ging - aldus de burgemees ter - omzichtig te werk. Een goede architekt werd gevonden in de per soon van ir. J. L. C. Weijts te Ber gen op Zoom. Zijn technische verkenning rond de herbouw verg de f 4000. Via een aanmelding bij de D.A.C.W. kwam men tijdig in aanmerking voor een subsidie van 93 procent. Andere torenbouwbevorderaars waren de voorzitter van het Regio naal Coördinatie College van Open bare werken en het hoofd van het distrikt Zuid van de D.A.C.W., de heren Kaland en ir. De Jonge. Verder het buro Arbeidsvoorzie ning te Middelburg en het arbeids- buro te Zierikzee. De toren moest herbouwd zijn vóór 31 december, daar anders de schadeclaim zou zijn vervallen. Maar het is dus allemaal tijdig gelukt. De toren werd ge bouwd door de fa. De Kok even eens uit Bergen op Ztom en de bouw .verliep uiterst voorspoedig. „Er was geen babylonisehe verwar ring, zodat de toren op tijd gereed kwam''. Tweede klok De oude klok werd weer in de to ren gehesen, maar bijgevoegd werd een tweede klok, bekostigd uit een (vervolg pagina 3) „Hema" in het goud ZIERIKZEE, 11-3. De HEMA, het in Nederland popu laire warenhuis, bestaat vijftig jaar. Het bedrijf heeft 66 eigen vestigingen en 58 aangesloten bedrijven in honderdelf plaats van het land, met een gezamenlijke vloeroppervlakte van 122.000 in2. N/EUWERKERK. De oude en de nieuwe bel in de toren van Nieu werkerk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Deurloo's Warenhuis te Zierikzee, reeds vier jaar deel uitmakend van de Hema-organisatie, deelde roee in de feestvreugde van dit landelijke 50-jarig jubileum. De heer H. Deurloo, direkteur van het Zierikzeese Warenhuis, gaf op dracht aan de bakkersafdeling van. de Technische School „Schouwen- Duiveland" een achttal flinke taar ten te maken. Onder leiding van de heer C. L. Kooman gingen tien bak kers in spé enthousiast aan het werk. Het resultaat mocht er zijn: vier taarten van 40 x 32 cm en vier taar ten van 40 x 56 cm. Het gebak be stond uit botercrème met vruchten moes en het geheel was afgewerkt met marsepein in diverse kleuren. Boven op de taarten prijkten de let ters „Hema 50 jaar". Heden (donderdag)morgen nam de heer Deurloo deze lekkernijen in ontvangst om ze op de plaats van bestemming te laten bezorgen. Bege leid van een brief, waarin medede ling werd gedaan van de feestelijk heden rond het 50-jarig jubileum, werden de taarten geschonken aan de rusthuizen: „Cornelia Stichting", „Borrendamme" en „Ons Huis". Ook ging een taart naar de politie en het gemeentebestuur. Snelle tocht Om iedereen nog met koffietijd donderdagmorgen van het gebak te laten genieten, werden de taarten snel rondgebracht met de vrachtauto van Deurloo's Warenhuis b.v. Een iets officiëler tintje kreeg de aan bieding van de taart in het rusthuis „Borrendamme". De heer Deurloo en twee verkoopsters van de Hema overhandigden een taart in de hal van het rusthuis aan zuster H. M. den Haan. Personeel en klanten die donder dagmorgen de Hema bezochten, wer den vergast op koffie met gebak ter ere van dit jublieum. De landelijke Hema-organisatie zal wellicht in de toekomst nog meer jubilea kunnen vieren. IIe( plan is, in de periode tot 1979 nog vijftien nieuwe Hcma's te ope nen. Bovendien zullen vele bestaan de vestigingen worden uitgebreid e.q. vernieuwd. FAIRFAX, Virginia, 9-3. Bij een roofoverval op een restaurant in de Amerikaanse staat Virginia zijn vier mensen in koelen bloede vermoord. De overvallers dreven de bedrijfs leider en studenten die een part-ti me baan in het restaurant hadden, bijeen in de voorraadkamer, waar ze door het hoofd geschoten werden Een vijfde slachtoffer, de vrouw van een van de studenten, is ernstig ge wond. De moordpartij werd pas ont dekt toen de dagploeg zondagoch tend het restaurant binnenkwam. Thema Boekenweek AMSTERDAM, 10-3. „Boek en Mu ziek" is het thema van de boeken week 1976, die op 26 maart in de Doelen in Rotterdam wordt geopend. Het thema krijgt gestalte in het boekje „Snikken en Smartlappen", het geschenk van de boekenweek, en een aanbod van het contactorgaan van Nederlandse orkesten aan boek- kopers tot reductie voor een concert of concertserie. Ook zal ter gelegen heid van deze boekenweek de gram mofoonplaat „Zing je moerstaal" worden uitgebracht, waarop de sa menwerking tussen dichters en pop musici is vastgelegd. Advertentie Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 Dit nummer bestaat uit 12 pagjna'« Men kan gelukkig worden door te zien dat een ander hel Rückert Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk regen Veel bewolking met in de nacht en ochtend plaatselijk regen, overdag ook enkele opklaringen; matige, aan zee tijdelijk krachtige wind uit zuid tot zuidwest; minimumtemperaturen omstreeks 2, maxima morgen onge veer 7 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal; 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 12 maart. Zon op 7.01, onder 18.40 Maan op 14.19, onder 4.38 Volle maan: 16 maart (3.53) HOOG- EN LAAGWATER 12 maart 12.09 5.35 18.12 Doodtij: 11 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 11-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied dat ons de afgelopen dagen koud en vrij rus tig weer bracht trekt nu via zuid- Polen naar het oosten weg en neemt daarbij iets in betekenis af. Boven de oceaan is de depressie-aktiviteit verder toegenomen. Een oud front drong de afgelopen nacht tot onze omgeving door en deed de vorst af nemen, Een volgend front had in de ochtend Ierland bereikt. Het zal in de avond en nacht ons land passeren en tijdelijk regen brengen. Met toenemende zuidelijke winden wordt geleidelijk minder koude lucht aangevoerd, zodat vooral de nachten minder koud zullen zijn. Onder in vloed van het hogedrukgebied is het zonnig cn rustig winterweer in het Alpengebied.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1