Schouwen-Duiveland kan zich uitspreken op 23 maart Schouwen-Duiveland Rijksgroepsregeling Zelfstandigen en de gratis hoes dek bedden TUINMAN Automobielbedrijf W. C. Ista Zoon Opmerkelijk verslag voor C.B.T.B. teak bergmeubel MEUBELRAMA De verstedelijkingsnota DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEE, 4-3. Is de Randstad vol? Moeten open ruimten, zoals liet midden van liet Deltagebied en na tuurgebieden, worden beschermd? Moeten mensen dichter bij hun werk wonen? Moeten sommige delen van het land ekonomiscli worden versterkt? Dit soort vragen komen aan de orde in de onlangs verschenen Vcr- stedclykingsnota van de regering. Deze nota is opgesteld om in de toe komst de groei van steden en dor pen in de hand te houden. Om te zorgen dat onze kinderen straks in een leefbaar Nederland kunnen wo nen. Deze nota is ook voor Zeeland van belang. De regering vindt bijvoor beeld dat de Randstad niet te vol is. En dat het dus niet meer nodig is. dat er een grote trek naar minder bevolkte delen van het land - zoals Zeeland - plaatsvindt. De regering vindt ook, dat het middengebied van dc Delta groen moot blijven. Voor het noordelijk deel van Zeeland betekent dat, dat dc groei daar gericht zal worden op Zierikzec als streekcentrum. Dc tegenwoordige groei van dc Zeeuwse bevolking - in de nota ge steld op ongeveer per jaar - vindt de regering voor dc toekomst aanvaardbaar. Die groei zal vooral moeten worden opgevangen in en nab\j Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen, Hulst en Oostburg. Dan worden dc bestaande voorzieningen zoveel mogelijk benut en het land schap gespaard. Van belang is, dat deze standpun ten van de regering voorlopig zijn. Voordat de Verstedelijkingsnota in de Tweede Kamer wordt behandeld, krijgt de Nederlandse bevolking de gelegenheid om haar mening te ge ven. Inspraak heet dat. Het stand punt van dc regering kan nog veran deren als de kritiek uit de bevolking daar aanleiding toe geeft. Inspraak In Zeeland wordt de inspraak ge organiseerd door de Stichting Zee land, het provinciaal opbouworgaan. Daarvoor worden door de hele provincie werkgroepen samenge steld. nl. in Goes, Huist, Middelburg, Oostburg, Terneuzen, Tholen, Vlis singen en Zierikzee. Iedereen, die dat wil kan aan deze werkgroepen mee doen. Daarbij zorgt de Stichting Zee land voor vergaderruimte, gespreks leider en verslaggevers. De menin gen van de werkgroepen worden - na enkele bijeenkomsten - gebun deld en onder de aandacht van de regering en parlement gebracht. De werkgroepen komen voor het eerst bij elkaar in de tweede helft van maart. Ook wanneer u zich nog niet heeft opgegeven, kunt u deze vergaderingen bijwonen en er uw mening naar voren brengen. Het is dan wel belangrijk dat u de Verste delijkingsnota - in het bijzonder de beslispunten in hoofdstuk 6 - of ten minste de Verstedelijkingskrant heeft gelezen. Deze liggen ter inzage in de openbare bibliotheek en in het gemeentehuis. De nota is bij de er kende boekhandels uit voorraad le verbaar. De eerste vergadering van dc werkgroep is voor wat Schouwen- Duiveland betreft op dinsdag 23 maart in Mondragon te Zierikzee. INTERIEURVERZORGING Advertentie Ooslerland - Teleloon (01114) 1495 Dealer van: Mini Austin Morris Triumph Land/Rover Ranger/Rover. M.G. ZIERnvZEE, 4-3. „Vooral na 1974 is de R.G.Z. - de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen - in de belangstel ling gekomen, hetgeen uiteraard verband hield met de problemen ontstaan door de natte tijd, al is die dan gevolgd door een „zomer op bestelling" en een goede winter". Aan het woord burgemeester E. Baerends van Middenschouwen in zyn kwaliteit van voorzitter van de Regionale Kommissie ter uitvoering van R.G.Z. Praten over een (zo'n) regeling is doorgaans niet populair, maar het is niet goed de zaak zo maar aan de kant te schuiven, aldus de heer Baerends, op de donderdagavond redelijk bezochte vergadering van de Kring Schouwen- Duiveland van de C.B.T.B.-Wcst Nederland, onder voorzitterschap van de heer W. den Boer. De heer Baerends bleek - door zijn werkzaamheden in de - al ge noemde - kommissie een expert in deze voor de boer belangrijke socia le regelingen, waarvan - in noodge vallen - gebruik kan worden ge maakt. Teneinde struktureel de zaken juist te kunnen aanpakken zijn re gionale kommissies gevormd, waar van die te Goes gevestigd, voor Schouwen-Duiveland belangrijk is. Voor het uitwerken (de R.K.'s zijn advieskommissies) zijn er: de ge meenten, de P.B.H.'s en de stands organisaties. Markante aanpak In de praktijk streefde de kom missie - die thans toe is aan een rapportage voor de staatssekretaris van landbouw - de behandelingen van de (steun) aanvragen in hoofd lijnen zoveel mogelijk gelijk te hou den. De kommissie kan de gemeenten adviseren tot een steunbedrag aan betrokkenen van f 25000; daarboven oordeelt Den Haag. Het kan daarbij gaan om bedragen van f 75.000 en hoger. In januari is men met het werk begonnen en deze aanpak is zo markant geweest, dat zij mogelij kerwijs kan dienen als voorbeeld voor overig Nederland. Voor Zee land kwamen 545 aanvragen binnen op hulp krachtens de R.G.Z. Hiervan werden 99 aanvragen afgewezen (18 Advertentie Heelt u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. In dit nummer; Mosselzuadvissen op Grevelingen ZIERIKZEESCHE Vrijdag 5 maart 1976 132ste jaargang Nr. 21855 NIEUWSBODE HAARIN OPGENOMEN (1797 - 18891 SCHOUWEN. Deze Schouwse geit laai zich niet verleiden, maar kontroleert eerst de weersomstandigheden, voor zij een klimatologische konklusie trekt hoe de dag gaat worden. Zij steekt de kop door hel tuimelraam van haar nachtverblijf, kijkt, snuift en laat berustend de vroege ochtend-voorjaarszon op de sik spelen. Een heel aparte geit. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NIEUWERKERK. Dit is Nieuwerkerks nieuwe toren in optima forma. De fraaie aanwinst wordt - als gemeld - dinsdag a.s. officieel in gebruik ge steld door Zeelands Kommissaris dr. C. Boertien. Op de invitatiekaart schreef het kollege van b. en w., „herrezen uit de as" en wie de voorgeschiedenis kent, zal dit be-amen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina'* Niet alle zielen hebben dezelf de bevattelijkheid voor geluk. Chateaubriand Leningen De R.G.Z. voorziet in leningen en in bedragen a fonds perdu. Lenin gen werden verstrekt tot een be drag van f 10 miljoen. De rente be droeg meestal 5 maar ook wel minder. A fonds perdu werd ver strekt een bedrag ad f 2 miljoen. Van een aantal van 6673 agrarische ondernemers heeft ruwweg 10 °/o een beroep op de R.G.Z. gedaan. Van Schouwen-Duiveland waren er 56 aanvragen, waarvan er 3 wer den afgewezen. De leningen voor Schouwen-Duiveland bedroegen f 1,25 miljoen en fonds perdu werd voor deze regio verstrekt f 190.000. Begrijpelijk is dat de meeste aan vragen stamden uit de typische agrarische gemeenten van deze re gio. Bedrijfsgrootte Wat niet verwacht werd, bleek toch uit de praktijk. Er waren wei nig aanvragen voor kleine bedrij ven (tot 10 ha - 11 °/o); van 10-20 ha en groter 23 tot 26 procent, waaruit blijkt dat de grote bedrijven - naar verhouding - meer aanvragen in dienden. De heer Baerends konklu- deerde hieruit dat de kwetsbaarheid groter wordt, naarmate het bedrijf groter wordt. De meeste aanvragen kwamen uit de groep ondernemers jonger dan 30 jaar, gevolgd door de groep van 30 tot 40 jaar; weinig aanvragen kwamen er uit hogere leeftijdsgroe pen. De heer Baerends konkludeerde hieruit dat juist de jonge boer, met een groter bedrijf hoge lasten draagt en het eerst in likwiditeits- moeilijkheden komt. Overigens beklemtoonde hij dat de R.S.G. een „injektie" is ter gezond making van het bedrijf, maar geen schadevergoedingsregeling. Het gaat om tijdelijk helpen, teneinde te voorkomen, dat de bedrijfsonderne- mer moet stoppen. Loonbedrijven Opgevallen is ook - aldus de heer Baerends - dat vele loonbedrijven werken met financieringsinstellin gen, die door hoge rente en een hard aflossingsysteem, een sterke druk leggen op de bedrijven. Verwezen werd voor een efficiëntere behan deling naar het Borgstellingsfonds voor de landbouw. (Vervolg pag. 2) Verwachting tot zaterdagavond: Wolkenvelden Van het oosten uit geleidelijk meer bewolking maar droog weer; matige tot krachtige oostelijke wind; van nacht lichte vorst met minimum temperaturen van nul tot min vijf graden, maxima morgen omstreeks zes graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperaturen omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 6 maart. Zon op 7.15, onder 18.29 Maan op 9.05, onder 7 maart. Zon op 7.13, onder 18.31 Maan op 9.38, onder 0.34 Zon op 7.10, onder 18.32 Maan op 10.16, onder 1.33 Eerste kwartier: 9 maart (05.30) HOOG- EN LAAG WATER Hoogwater Laagwater 6 maart 6.15 18.34 11.58 7 maart 6.45 19.06 0.11 12.35 8 maart 7.19 19.42 0.53 13.19 Doodtij: 11 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied, met het centrum boven Finland, heeft een uitloper via onze omgeving naar Spanje. Door de aanwezigheid van dit gebied met hoge barometerstan den kunnen oceaandepressies niet tot Westeuropa doordringen. Met oostelijke wind wordt lucht uit Oost-Duitsland en Polen naar onze omgeving gevoerd. De/.e lucht is erg droog en van oorsprong vrij koud. Overdag wordt deze weliswaar verwarmd maar ondanks de over vloedige zonneschijn kunnen bij ons de middagtemperaturen niet hoger worden dan ongeveer 7 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1