GIEPS GOUDEN VIJFJE Roken in Amerika STREEKHISTORIKUS J. L. BRABER OVER SCH0UWSE FAMILIEWAPENS Spanje en Portugal twee experimenten naar meer demokratie 7 BLIK DOOR HET WERELD Specht zonder hoofdpijn Wat biedt de BEELDBUIS ZIÉRIKZEESCHE NIEUWSBODE ftöiWietiïüg 4 maart'1976 Nr. 21854 Beide landeri op het Iberisch schiereiland zijn toevallig tegelijker tijd bezig hun politieke struktuur te herzien en wel in een democratischer richting. Wat Spanje betreft valt er weinig opgeivekts over mede te de len - er zijn enige pogingen om tvat harde kanten van het Franco-sys teem af te vijlen maar althans op de bevolking werkt dit allemaal niet erg overtuigend. En oude taferelen als van politiemannen die inram- men op demonstranten zijn er weer volop geweest als begeleidend ver schijnsel van stakingen en demon straties. Toch is zeker niet alles bij het oude gebleven. Er zijn tal van verschijnselen die wel degelijk wij zen op een breuk met het verleden, althans op zijn minst op een zekere weerzin van de overheid om op de oude dictatoriale manier verder te gaan. Enige bijeenkomsten van poli tieke aard zijn er tamelijk openbaar geweest zonder dat daartegen veel maatregelen werden genomen, voor al als de deelnemers duidelijk niet al te links waren. In andere gevallen is er weer ijverig gearresteerd ivat toch niet wegneemt dat tal van be- wegingen lang niet meer zo in het geheim werken als voorheen. Dit duidt misschien op een zekere ver soepeling van het bewind, misschien ook op onwennigheid hoe te hande len met minder afgedwongen disci pline. En het blijft een open vraag of niet te eniger tijd de orthodoxe franquisten die al reppen van ban deloosheid niet doorzetten dat met Ir D. Luteijn voorzitter K.N.L.C. DEN HAAG. 3-3. De 32-jarige ir. D. Luteyn uit Kortgene, thans voor zitter van de Zeeuws-Noordbrabant se Landbouwmaatschappü ZLM. gaat op 1 mei a.s. ir. C. S. Knottne- rus opvolgen als voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw- comité KNLC. Maandag is zijn be noeming formeel een feit geworden. Uit de niet-confessionele geweste lijke landbouworganisaties, die sa men het KNLC vormen, was hij als enige kandidaat naar voren geko men, zodat een verkiezing niet meer nodig was. David Luteijn, in 1943 geboren te Zuidzande in Zeeuwsch-Vlaanderen studeerde van 1961 tot 1968 aan de Landbouwhogeschool te Wageningen- in o.m. landhuishoudkunde, staat huishoudkunde en agrarisch recht. Van 1970 tot 1972 was hij hoofd van de markettingsektie van de kunst- mestfabriek Windmill Holland in Vlaardingen. In 1972 werd hij secretaris, in 1975 voorzitter van de Zeeuws-Noord brabantse Landbouwmaatschappij. Hij is in Zeeland ook voorzitter van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap en van de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling. De heer Luteijn - gehuwd, twee kinderen - onderhoudt contact met de landbouwpraktijk via het ouder lijk bedrijf in Zeeuwsch-Vlaanderen waarvan hij mettertijd de leiding wil overnemen. In zijn opvolging als voorzitter van de ZLM is nog niet voorzien. Voortgezet onderwijs en vakantiespreiding DEN HAAG, 3-3. Het voortgezet onderwijs kan onmogelijk volgend al betrokken worden bij de spreiding van de grote vakanties. Minister Van Kemenade van onderwijs en weten schappen zal in september met con crete voorstellen komen als het over leg met de betrokkenen is gevoerd. Voor het kleuteronderwijs en het lager onderwijs heeft hij de voorstel len van de Coördinatiecommissie va kantiespreiding bedrijfsleven-onder wijs overgenomen. Van het bedrijfs leven wordt ook verwacht zich aan het schema aan te passen. De proble men voor de collectieve vakanties, in het bijzonder in de bouwsector, moe ten nog nader worden bekeken. De bewindsman gaat de gemeente en schoolbesturen vragen de leerlin gen en kleuters in Zeeland, Noord- Brabant en Limburg hun grote va kantie in 1977 te laten genieten van 13 juni tot en met 31 juli; die in Gro ningen, Friesland, Drenthe, Overijs sel, Gelderland, Utrecht en de zuide lijke IJsselmeerpolders van 25 juni tot en met 7 augustus en die in Noord- 'en Zuid-Holland van 2 juli tot en met 14 augustus. strakke tucht de onrust van nu wordt weggevaagd. Daarbij zal het voorbeeld van Por tugal uiteraard nauwlettend worden gevolgd hoewel ioaarscl\ijnlijk niet nagevolgd. Daar is tussen de militai ren en de politieke partijen inmid dels een accoord bereikt dat lijkt mogelijk te maken dat Portugal ta melijk rustig naar een democratische toekomst overgaat. De militaire re volutionaire raad die tot dusver het machtigste orgaan in de staat is wordt dan resoluut gedegradeerd tot wet vieer dan een adviseren lichaam. De militairen geven hiermee vrijwel geheel hun beslissende invloed op om de gekozen vertegenwoordigers van de burgerij vrij baan te geven. Wat een tamelijk zeldzaam verschijnsel is na een door generaals geleide staats greep. Vruchtbare onderhandelingen Het zou overdreven zijn te bewe ren dat dit geheel en al spontaan gebeurde. De aanvankelijke voor stellen van de militaire leiders iva- ren aanzienlijk voorzichtiger met het overdragen van de macht. Maar de socialisten, christendemocraten en de liberale PPD hebben kordaat de voet stijf gehouden dat ze geen ge noegen namen met minder dan een volledig bevoegd parlement. De mi litairen hebben toegegeven en dat is ongetwijfeld ivel het gevolg van het feit dat ze zich inmiddels wel be wust zijn geworden dat de levens kansen van een staatsysteem het grootst zijn als het door zo breed mogelijke lagen van de bevolking wordt gedragen. Ze herinneren zich te goed de ellende die is ontstaan toen de militaire machthebbers te zeer leken te leunen op de commu nisten zoals nadien omgekeerd de militairen is verweten dat ze zich hadden laten inpakken door de com munistenhaters. Willen ze voor zich zelf nog de rol kunnen reserveren op te treden als een soort bewakers van de grondwet en alshet uitvoerend orgaan van een wettige overheid, dan moesten ze wel politieke macht afstaan. Dat klinkt niet onlogisch maar over het algemeen schijnt de macht zo goed te smaken dat ivie er eenmaal van geproefd heeft niet gaarne meer ermee ophoudt. Nuchterder wordt hieraan overi gens ook wel toegevoegd dat de mi litairen niet ontgaan kan zijn dat de toestand in Portugal ekonomisch en sociaal bar slecht is en dat elke re gering er de handen vol aan zal heb ben waarbij ze zeer onpopulaire maatregelen wel voor haar rekening moet nemen. Willen de militairen in de toekomst nog eens iets willen ondernemen dtin zal het hun niet helpen als de bevolking zich de ge neraals voornamelijk herinnert als hetzij knoeiers die geen orde kon den scheppen, hetzij als potentaten die al te harde maatregelen namen. Dat mogen de burgerheersers dan voor hun rekening nemen. De drie partijen die al onderhandelend iets meer democratie hebben bereikt dan de militairen aanvankelijk lief was kunnen voldaan zijn. Maar ze mogen ook wel voorzichtig zijn. En verge leken met buurland Spanje gaat de overgang er bijzonder elegant. Gunstiger begrotingsbeeld DEN HAAG, 3-3. Het begrotings tekort over 1975 dat in de miljoenen nota voor 1976 exclusief conjunctu rele posten nog werd geraamd op circa f 5,7 miljard, wordt circa f 0,8 miljard lager geraamd op circa f 4,9 miljard. Dit is een gevolg van een circa f 0,6 miljard lagere raming van de uitgaven (f 62,0 miljard in plaats van f 62,6 miljard) en een kleine f 0,2 miljard hogere raming van de ontvangste (57,1 miljard in plaats van f 56,9 miljard). Dit is de Tweede Kamer in een nota van mi nister Duisenberg (financiën) mee gedeeld. Nederlandse landbouw in Engeland DEN HAAG, 3-3. Ook dit jaar zal de voedings- en genotmiddelenindu strie onder auspiciën van het mi nisterie van landbouw en visserij met een collectieve inzending deel nemen aan de „Northern Catering Exhibition". Deze tentoonstelling gericht op de leverantie buitenhuis van voedings- en genotmiddelen zal van 2 tot 6 april in Blackpool in En geland worden gehouden. Portret van Booth UTRECHT, 3-3. Een meer dan levensgroot portret van William Booth, de oprichter van het Leger des Heils zal op de veiling bij het antiquaraat J. L. Beijers in Utrecht te koop zijn. De inzetprijs voor dit lithografische portret uit 1920 met afmetingen van bijna drie bij twee en een halve meter, bedraagt f 1500. Komeet-West goed zichtbaar ARNHEM, 3-3. Waarnemingslei der P. A. Koning van de Völksster- rewacht Bussloo in Oost-Gelderland heeft voor het eerst de 5 november ondekte „komeet-west" gezien. Van 6.10 tot 6.40 uur kon de heldere komeet met een lange en brede staart goed worden waargenomen. Volgens de heer Koning zal de komeet voor de leek nog tien a vijf tien dagen te zien zijn. Vanaf één uur voor zonsopgang heeft men aan de oostelijke horizon een vrij zicht op de komeet. Samenwerking in konfektie UTHECHT, 3-3. Vijftien middel- grote bedrijven in de konfektie- sektor, met in totaal ongeveer 3000 werknemers, voeren besprekingen over een vergaande samenwerking in coöperatief verband. Door een bundeling van krachten wil men de continuiteit van de verschillende ondernemingen verzekeren en te vens wil men de produktie gaan uit breiden door zich meer op de export te gaan toeleggen. Nieuwe C.B.T.B.-voorzitter HAARLEM, 3-3. De heer P. W. Blokland uit Groot-Ammers is ver kozen tot voorzitter van de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond West- Nederland. Hij volgt de heer A. Biesheuvel op, die deze funktie acht jaar heeft bekleed. Honden vallen schapen aan GEMERT, 3-3. In de nacht hebben twee herdershonden in het Bra bantse Gemert veertie' drachtige schapen, aangevallen. De schapen zijn daardoor zo ernstig gewond, dat zij moesten worden afgemaakt. De Rijkspolitie heeft één herders hond doodgeschoten. De tweede is ontvlucht. Advertentie WASHINGTON, 3-3. Ondanks alle waarschuwingen dat het roken van sigaretten een ernstige bedreiging voor de gezondheid vormt, blijven de Amerikanen stug door roken. Blijkens cijfers, maandag gepubli ceerd door het Amerikaanse minis terie gingen er in 1975 in de V.S. 607 miljard sigaretten in rook op. In 1974 waren het er 7 miljard minder. Het ministerie voorspelde dat de verkoop van pruimtabak en snuif zal toenemen en die van sigaren af nemen. LONDEN, 3-3. Het Britse medi sche tijdschrift The Lancet heeft in zijn jongste uitgave een artikel ge wijd aan de vraag, waarom een specht geen hoofdpijn krijgt, terwijl de vogel toch dagelijks duizenden malen met zijn snavel in boomschors hakt. Het blad zegt dat mensen in Cali- fornië dat eens zijn nagegaan. Het bleek dat het beenderstel van de schedel van de vogel sponsachtig is en dat daardoor hersenschuddingen worden vermeden. The Lancet oppert nu de moge lijkheid van een revolutionaire helm voor motorrijders, bromfietsers en autocoureurs, die niet stijf zou moe ten zijn zoals nu, maar van een sponsachtig materiaal zou moeten worden vervaardigd dat hevige schokken kan opvangen. Vereniging' „Stad en Lande' (V) Opvallend is dat in oen bepaalde streek veel dezelfde wapenfiguren voorkomen, zei het in allerlei va riaties. De leeuw, in gestyleerde vorm, komt in geheel West-Europa veel voor. Het is een symbool van kracht. De lelie wijst naar Frankrijk, waar de vorsten dit voerden. Het is ech ter een gestyleerde pijlpunt, wat meer in overeenstemming is met de ambities van de Franse koningen dan een bloem. Een halve adelaar wijst naar Freisland, zalmen naar het land van Altena en gestyleerde boekweit plantjes naar de Veluwe. Twee ge- kanteelde dwarsbalken naar Arkel en omgeving en een gegeerd wapen naar Duiveland. In Zeeland komen verder veel zwaarden en gespen als wapenfiguur voor. Als symbool van de vele wateren vindt men kepers. Maar zéér veel komt een golvende dwarsbalk voor. Dikwijls zelfs twee dwarsbalken, die VRIJDAG 5 MAART NED. I: De Engelse komiek Tom my Cooper, die het VARA-program- ma opent, weet ook nu weer geen raad met enkele goocheltrucs. Zijn typische humor wordt afgewisseld met een optreden van de zangeres Lynsey de Paul. Henk van Mont- Joort presenteert het amusements programma Vrijdagavondvrij. Er wordt ruim baan gemaakt voor mu ziek en zang. Medewerkenden zijn o.a. Conny Vink, Rita Cor it a, Gerard Cox, de Cooper Sisters en Frank van Schaik. Een ander soort amusement zit verpakt in de comedyshow Hof van Holland. Daarin wordt de recht spraak op een aardige wijze op de hak genomen. Op het journaal laat de VARA het programma Haagsche Kringen volgen. Politiekei gebeurte nissen worden ontleed in de Pulchri Studio in Den Haag, waar mensen uit het vaderlandse parlement en uit regeringskringen zich verzameld hebben. Tenslotte een programma voor de jazzliefhebbers. Tot elf uur een aflevering van de concerten Oscar Petersen presenteert. Dizzy Gillespie en zijn vaste begeleiders Louis Bellson en Niels Henning Pederson zijn de gasten van Oscar Peterson. De IKON gebruikt haar zendtijd voor een herhaling van de film Joey, Ernie, Tom en Michael Het verhaal gaat over een spas tische man die dank zij het ge zelschap van drie eveneens, maar op andere wijze, gehandicapte mensen "in staat is zich verstaanbaar te ma ken. Tenslotte wordt in een extra uizending van de NOS drie kwartier aandacht besteed aan de wereld kampioenschappen ijsdansen. NED. II: Het karnaval is nu achter de rug, men mag daarom aannemen, dat de karnavalsnummers ofwel verdwenen zijn uit de nationale hit parade, dan wel met duizelingwek kende snelheid gedaald zijn. Mis schien dat er nu weer echt pop- werk op de hitladder verschijnt. Na het journaal is het de beurt aan de Wie-kent-kwis, het vrolijke spel voor trouwlustige paartjes, dat ge presenteerd wordt door Fred Oster. In de aflevering van De gebroeders Hammond doen zich nieuwe moei lijkheden voor. De chauffeurs eisen dat zij gelijkgesteld worden met hun Londense kollega's, vandaar dat in het depot in Dover een nieuwe sta king uitbreekt. Voorts doet Edward Jennifer het voorstel om een huwe lijksreis te gaan makenDe 55 mi nuten die hierna nog tot het tijdstip van half twaalf resteren, zijn gere serveerd voor aktualiteiten. Zij wor den opgediend door het team van Televizier Magazine. VRIJDAG 5 MAART NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 19.05 De Tommy Cooper show; 19.30 Vrijdag avondvrij; 20.45 Hof van Holland; 21.35 Journaal; 21.50 Haagsche Krin gen; 22.35 Oscar Peterson presen teert; 23.00 Gedicht; 23.01 Joey, Er nie, Tom en Michael; 23.26 Jour naal; 23.30 WK kunstrijden op de schaats. NED. II: 18.45 Puulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop 20.00 Journaal; 20.25 Wie-kent-kwis; 21.45 De gebroeders Hammond; 22.35 Televizier; 23.30 Journaal. ZATERDAG 6 MAART NED. I: De rode autobus, Wickie de Viking en Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen, meneer bieden de jeugd 's middags bont vermaak. In deel 43 van Hameien zijn vragen te over. B.v. Wie is de echte Clovis, hoe zit het met Bert ram en waarom kwamGoudriaan ineens in Hameien opdagen? Op de sportieve toer begint de TROS om zeven uur het avondprogramma. In een nieuwe editie van De bal is rond komen voetballers van Go Ahead Eagles en FC Twente op de groene grasmat. Superman Steve Austin krijgt in de aflevering van De man van zes miljoen te doen met een jongen die in het oerwoud door wolven is opgevoed. Na span ning en sensatie ruim een uur ple zier in de Pretmachine van André van Duin. Naast de vaste medewer kers aan deze show, ontvangt An dré van Duin de Amerikaanse zang formatie The DriftersOp het jour naal volgt een aflevering van de misdaadserie Pepper. Een ambte naar van de reklassering wordt ver moord. De vermoedelijke dader is een misdadiger die voorwaardelijk uit de gevangenis werd ontslagen. Het enige aanknopingspunt voor Pepper is een sigarettenpeuk. Ver volgens een aflevering van de hu moristische serie Wordt u al gehol pen? Lichte paniek op de afdelingen herenkonfektie en damsondergoed. De oorzaak is het verlies van een kostbare diamant waarvoor en grote beloning wordt uitgeloofd. AMSTELVEEN. Wethouder Maaien ran culturele zaken van Amstelveen hangt, vanwege haar 40-jarig to neeljubileum, Josephine van Gaste ren een lauwerkrans om in het Cul tureel Centrum te Amstelveen. Het programma wordt besloten met twintig minuten TROS Sport. NED. II: De KRO begint met een avontuur bij de marine van Peppi en Kokki. In het tiende deel van de serie Q en Q begint schot in de zaak te komen. Een oplossing voor alle mysteries is op handen. Maar waar om toch heeft Ada Blom zich in de gangkast verstopt. Na het journaal zetde KRO een aflevering van de detectiveserie Ellery Queen op het scherm. De zaak van vanavond heet moord op een striptekenaar. Het ziet er niet best uit voor Ellery Queen, want als verdachte van moord belandt hij in de gevangenis. Van luchtiger aard zijn de volgende vijftig minuten, In de humoristische serie Pleisterkade 17 van Annie M. G. Schmidt zorgen Jan Blaaser, Nell Koppen, Willem Nijholt e.a. voor vrolijke taferelen. Brandpunt komt vervolgens met veertig minuten ak tualiteiten. Gaat Dianne de Leeuw vanavond revanche nemen? Zal zij er in slagen, nadat ze tijdens de Olympische winterspelen de eer moest gunnen aan Dorothy Hamill, het goud veroveren bij de wereld kampioenschappen kunstrijden op de schaats? Tussen half twaalf en half een vanavond komt het ant woord op die vragen, wanneer de NOS een reportage brengt van de kür voor dames in Göteburg. ZATERDAG 6 MAART NED. I: 10.00 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 De rode autobus; 16.15 Wickie de Viking; 16.40 De weg naar Hameien; 18.45 Informatie Ma rokkanen; 18.55 Nieuws; 19.05 De bal is rond; 19.35 De man van zes mil joen; 20.25 André van Duin; 21.35 Journaal21.50 Pepper; 22.40 Wordt u al geholpen; 23.10 TROS Sport; 23.30 Journaal; 23.35 Lied van de week. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Peppi en Kokki; 19.20 Q en Q; 19.50 't Zand 33; 20.00 Journaal; 20.25 Ellery Queen; 21.30 Pleisterkade 17; 22.15 Brandpunt; 22.55 Er zit muziek in; 23.20 Vastenoverweging; 23.25 Jour naal; 23.30 Studio Sport. 46 dan Ooster- en Westerschelde zou den weergeven en een enkele maal zelfs drie of meer gegolfde dwars balken. Op de scheepvaart wijzen ankers en m.i. ook sterren. De visserij wordt door een niet geïdentificeerde vis weergegeven in de wapens Vis, Bruynvisch, Mulock en van der Lisse. Bij de wapens Bliek. Kabeljauw, Sneep van Alphen en Molenaar is duidelijker welke vis wordt bedoeld, evenals bij het uit Oldenburg stammende geslacht Bol kenbaas. Haringen komen voor in de wa pens Harinck. Haringman. Mulock, Pilse, Stoutenburg en de Huibert. De vrouw keek gefascineerd naar het bruine briefje, hoofdschuddend, alsof ze het nauwelijks wilde gelo ven. „Ik had nooit gedacht, dat de diakonie me zou helpen, meneer. Toen ik nog klein was, herinner ik me, dat vader ook diaken was. Maar die trad heel anders op en scheepte arme mensen af met een rijksdaal der. Dat weet ik nog goed. En hij schold altijd op ze. Maar uIn een opwelling greep ze zijn hand en drukte er een kus op. „Verschrikke lijk bedankt, meneer. Ik heb nog vijf gulden en daar moest ik de rest van deze maand mee doen. Omdat ik altijd op achter was, want nie mand wil hier borgen. Ze zeggen, dat dat uit de tijd is „Besteed het geld verstandig, me vrouw." Ditmaal voegde hij niet de clichéuitdrukking „want het wordt met centen, stuivers, dubbeltjes en kwartjes bij elkaar gebracht" er aan toe. Dat kon hij eenvoudig niet. Zakenman als Giep was, stelde hij alle schuldeisers voor een alterna tief: De diakonie der kerk in Scha- lenveld is bereid de schuld van me vrouw Scheiveen over te nemen, mits men een zeker percentage laat vallen. Gaat u daarmee niet akkoord, dan trekken wij onze handen er van af, maar vestigen er wel uw aandacht óp, dat wat in de woning van de betrokken vrouw is overge bleven, samen nauwelijks een paar tientjes zal opbrengen. Dus Op één crediteur na was iedereen bereid genoegen te nemen met een ronde som als er binnen een zeer redelijke termijn zou worden betaald. De uitzondering op de regel negeer de Gieps voorstel en antwoordde met een deurwaarder, waardoor de jonge vrouw opnieuw in paniek raakte. Giep stelde haar gerust, bel de de firma op en zei, dat men kon kiezen of delen: of men liet me vrouw Scheiveen met rust en dan kon het bedrijf bovendien rekenen op een order van de firma Geugies in SchalenveldJa, van de meu belen Of men ging zijn gang en dan wist Geugies wel een methode om er een antwoord op te vinden. Een gevaarlijk dreigement, want dat hield meer in. Dat begreep men aan de andere kant van de lijn ook. Maar men kapituleerde niet. „We zullen ons dit gesprek herinneren, meneer Geugies. Wat bent u ook nog meer als meubelengrossier, zei u? Diaken van een kerk, he? Dat mer ken we inderdaad aan uw dreige ment. Laat ik u dan zeggen, noe neer, dat mevrouw Scheiveen voor de bijl gaat, als ze niet binnen de door de deurwaarder gestelde ter mijn alles, plus de kosten, tot op de laatste cent heeft betaald. Zo doen wij zaken, meneer. Voor het overige wensen wij u een goede morgen." Die had hij helemaal niet na dit gesprek, want Giep was woest, om dat hij hier een nederlaag had ge leden. Hoewel helemaal niet wraak zuchtig, was hij ditmaal vastbeslo ten die lui een hak te zetten. Dat denk ik wel uit, wist hij. Een maand later waren alle schul den voldaan. Zekerheidshalve had Giep de vrouw een schuldbekentenis laten tekenen van rond tweeduizend gulden. Waarschijnlijk zou er nooit een cent van terugkomen, maar je kunt nooit weten. Tenslotte beste den wij het geld van onze gemeen teleden en eens per jaar moeten wij er rekening en verantwoording van afleggen. Hoewel hij het geld, als penning meester van de diakonie. per cheque of postwissel kon zenden, besloot hij het maandelijkse bedrag van hon derd gulden zelf te brengen. Maar Familieroman door HENK VAN HEESWIJK op een avond maakte zijn vrouw er een aanmerking op. „Je komt regelmatig bij die me vrouw Scheiveen overhuis, he?" Hij was bezig met de boekhouding van de diakonie in zijn kantoortje aan huis en keek naar de vrouw, die in de deuropening stond te kij ken. „Ja, ze zit in mijn wijk." „Dat weet ik, maar waarom maak je het geld niet over?" „Hoe? Ze heeft geen giro. Dan zou het een cheque moeten zijn." „Wat belet je?" „Ach, kletsik beschouw haar een beetje als mijn protégé. Ze is in feite nog een kind met haar doch tertje. Veel te vroeg getrouwd en verstoten door haar ouders. Van daar, dat ik op gezette tijden pools hoogte neem." „O. Juist. Wel. het is jouw aan gelegenheid, maar ik zou toch maar trachten de schijn te vermijden, Giep." Hij werd kwaad. „Zeg, wat denk je eigenlijk van me?" „Helemaal geen kwaad. Ik ken je, dus ik vertrouw je voor honderd procent. Maar er zijn altijd van die mensen, die daar anders over den ken." Hij ging rechtop zitten, zijn vrouw aankijkend. „Heeft men er tegen jóu over gezinspeeld?" „Zo ongeveer, ja. Je kunt diakona- le hulp ook overdrijven." „Dit laatste moet je maar aan mij overlaten, vrouw. Maar goed, ik zal je raad opvolgen." De volgende keer liet hij zijn wa gen in de garage, stapte op de fiets en reed in de avond naar de Anje liersstraat, waar Rietje Scheivecn woonde. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7