GIEPS GOUDEN VIJFJE C.D.A.-FRAKTIE ZEEUWSE STATEN OP BEZOEK IN 'S-LANDSKAMER Madeira als Navo-steunpunt Rijksbegrotingstekort in 1975 negenhonderd miljoen lager HANDSCHOENEN Wat biedt de BEELDBUIS CARNAVAL TE DREISCHOR ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 2 maart 1976 Nr. 21853 7 keloos rijden een ernstig verkeers ongeval gebeurde waarbij zijn doch ter zwaar werd gewond. Ze ligt met een hersenletsel in coma. Ondanks onderling verschil in het chirurgen team wordt het meisje geopereerd. De vraag is in hoeverre het slacht offer zelf hiermee gebaat is en in hoeverre ook de ouders, die weer enige hoop gaan koesteren. Hierna volgen een aantal bekende rubrieken Den Haag Vandaag, Studio Sport met een samenvatting van de Europacup wedstrijd en de rubriek Sprekers- hoek. Tenslotte kunt u tot twaalf uur kijken naar een reportage van kunst rijden op de schaats voor paren, die vanuit Gotenburg wordt uitgezon den, waar deze week strijd wordt ge leverd om de wereldtitels. NED. II: De IKON vult de zendtijd tussen zeven en acht uur met de r.u- breken Jouw beurt en Kenmerk. Als ook het NOS-journaal en de Stichting Socutera achter de rug zijn mag de EO op het scherm. De eerste tien minuten zijn voor Metterdaad, waarin een terugblik wordt gewor pen op de gehouden acties en de op brengsten van de afgelopen twee jaar. In het programma Holland ze zeggen wordt de schijnwerper gericht op de provincie Friesland. Declama tie, solozang en kwiswerk. Aanslui tend op het amusement volgt een inforihatief programma in de vorm van een tocht langs de elf steden. Daarbij wbrdt aandacht besteed aan het Friese Museum, de landbouw en fekrèatie en de zeeramp veen Mod dergat in 1883. Onder de titel Suiker ziekte, je moet er mee leren leven, brengt de EO een documentaire over dit onderwerp. Ons land kent onge veer een half miljoen diabetes-lij ders, die populair aangeduid wor den als suikerzieken, die zich met het geneesmiddel insuline in leven moeten houden. Met muziek verlaat de EO het scherm. Dat gebeurt on der het motto Van U wil ik zingen. Een klein half uur geestelijke mu ziek en zang vanuit de Pieterkerk in Utrecht. WOENSDAG 3 MAART NED. I: 15.30 Het wonder der na tuur; 15.55 Kies je sport; 16.20 De holle bolle boom; 18.15 Tele.ac; 18.45 Ver keer s(p)licht; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Politie ke partijen; 20.00 Door voor het sterven; 21.35 Journaal; 21.50 Den Haag vandaag; 22.05 Panoramiek; 22.35 Studio Sport; 23.00 Sprekers- hoek; 23.15 Journaal; 23.20 W.K. kunstrijden. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Jouw beurt; 19.30 Kenmerk; 20.00 Jour naal; 20.25 Socutera; 20.30 Metter daad; 20.40 Holland, ze zeggen Friesland21.30 Friesland; 21.50 Suikerziekte; 22.30 Van u wil ik zin gen; 22.50 Journaal. DONDERDAG 4 MAART NED. 1: De EO is vanmiddag een half uurtje op de buis. Vanaf drie uur met een aflevering van dej serie Van hart tot hart.. Daarin ceii be zoek aan een tingieterij en een ge sprek over de plaats van de christen vrouw in de maatschappij. De VPRO denkt allereerst aan de jeugd als zij om zeven uur met haar uitzending begint. Bont vermaak levert een slapstick-film met het duo Laurel en Hardy op. Nadat Netty Rosenfeld aan de praat is geweest met min of meer interessante mensen in haar rubriek Landgenoten, maken de bei de direkteuren van het Simplisties Verbond hun opwachting. De volgen de 25 minuten zijn voor All in the family. Archie Bunker zou een gat in de lucht moeten springen want dochter Gloria en schoonzoon Mike krijgen eindelijk een eigen huis. Ver volgens het programma Nagerecht. Dit is het vervolg op de Marathon Eetshow van een paar weken gele den. Met o.a. minister Van der Stee van landbouw wordt de problema tiek besproken, die eerder in de Eet show werd aangesneden. Armando, Cherry Duyns en Johnny van Doorn zijn de grote mannen achter Heren leed, het programma van weemoed en verlangen. Na het journaal de Russische film De Aarde. De film verhaalt van de strijd van Russische boeren voor het kollektivisme in de landbouw. Van prachtig camerawerk zal men kunnen genieten in deze film. Advertentie Lederen /l/l/lföo handschoenen in alle modekleuren Av CAXnAJb DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE Dreischor deed mee aan de karna- valspret, met een prachtige optocht, waaraan niet minder dan zeventig kinderen deelnamen. Een deelne mer met wagen in de stoet in het dorpscentrum. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) NED. II: De kinderspelshow 't Spant erom opent het programma van de VARA. Als speciale gast in deze show treedt de zanger Rob de Nijs op. De rubriek Achter het 'nieuws haakt meteen in op de be langrijkste feiten uit het NOS-jour naal. Daarna draait de VARA een nieuwe aflevering van De Pallisers. Romantiek en politiek, dat zijn de zaken waar het om draait. Glencora wil niet naar haar echtgenoot luis teren en moedigt Lopez aan om voor de Pallisers kandidaat te staan bij de verkiezingen. Op het romantische vlak valt te melden dat Frank Tre- gear en Lady Mary bijzondere ge voelens voor elkaar koesteren. Vara's Ombudsman Johan van Minnen heeft een klein half uur om oplos singen aan te geven voor problemen die hem door de kijkers zijn voorge legd. In het zevende deel van de ko mische serie Ieder zijn deel viert het misverstand weer hoogtij. De jonge Van Dieren heeft een werkster in dienst genomen. Het toeval wil, dat de vrouw des huizes afwezig is als de werkster zich meldt. Na nog maals aktualiteiten van Achter het Nieuws besluit de VARA met het ge dicht De buigzaamheid van het ver drie van Hans Lodeizen. Jean Smits en Joan Haanappel verzorgen het commentaar bij de beelden van de kür voor heren bij de WK kunstrij den op de schaats. DONDERDAG 4 MAART NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 15.00 Van hart tot hart; 18.15 Teleac; 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Laurel Hardy; 19.25 Landgenoten; 19.40 Simplisties Verbond; 19.55 All in the family; 20.20 Het nagerecht van de eetshow; 21.00 Herenleed; 21.35 Journaal; 21.50 De aarde; 23.20 Journaal NED. II: 18.45 Paulus de boskabou ter; 18.55 Nieuws; 19.05 't Spant er om; 20.00 Journaal; 20.25 Achter het nieuws; 20.40 De Pallisers; 21.35 De ombudsman22.00 Ieder zijn deel; 22.25 Achter het nieuws; 23.00 Ge dicht; 23.01 Den Haag vandaag; 23.15 Journaal; 23.20 W.K. kunstrijden op de schaats. Familieroman door HENK VAN HEESWIJK Maar aan de andere kantals diaken had hij al zoveel fantasiever haaltjes te horen gekregen, in de hoop dat de diakonie er in zou trap pen en afschuiven, dat hij voorzich tig was geworden. Hij legde twee briefjes van vijf en twintig gulden voor haar op de tafel. „Een kleinig heidje als bewijs, dat we u graag willen helpen, als dat nodig is. Maakt u eerst eens een lijst op van alle schulden, met de namen van uw schuldeisers. Dan zal de diakonie bekijken en overleggen, hoe we dit probleem zullen oplossen. Als alles klopt, zoals u dat vanavond uiteen gezet hebt, kunt u op onze medewer- k'ng rekenen. Waarna diaken Geu- gies met een handdruk afscheid nam van Rietje Schei veen. Haar bemoe digend toeknikkend, zei hij nog: „U hoort van ons." Op zijn eigen manier op onderzoek uitgaande, kwam hij er na een week achter, dat Rietje Scheiveen van zichzelf Henriette Paulina Stoog- mans heette. Jongste dochter - na komertje - van twee thans oude mensen in een dorp nabij Zwolle. Op een koude dag in maart stapte Giep in zijn wagen en reed naar het dorp, waar hij door een wantrou wende man te woord werd gestaan. „Meneer Geugies uit Scholenveld? En u komt in uw kwaliteit als dia ken van de kerk aldaar?" Dc man keek de bezoeker, die nog altijd op de stoep stond, scherp en onderzoe kend aan. Pas daarna deed hij een stap terug. „Nou. komt u maar ver der. Hoewel ik er geen idee van heb. wat u bij ons komt doen." Maar meneer Stoogmans, die zijn vrouw erbij had gehaald, werd al spoedig uit de droom geholpen. En toen de man hoorde, dat het zijn jongste dochter betrof, wuifde hij met zijn hand. „Ik weet nog altijd niet, wat uw bedoeling is, maar over Riet wil ik niets meer horen; zij be staat niet meer voor ons." Daar was Giep toch wel even van geschrokken. „En dat zegt u? Als be lijdend lid van onze kerk? Durft u nog rustig aan het avondmaal te gaan?" „Meneer, dat is onze zaak en niet de uwe. Als u soms komt om hulp voor haar, bent u aan het verkeerde adres. Ze moest toch zo nodig met die proleet, die autorijder trouwen? Oké, op advies van de dominee heb ben we die snotneus, die nog niet eens achttien was, haar zin gegeven. En als u zo goed op de hoogte bent. dat u ons wist te vinden, zult u ook het resultaat van haar huwelijk wel weten. Of niet soms?" De man keek geringschattend neer op de dienaar van de kerk in Schalenveld. „Wie had er nu gelijk om te weigeren toestemming voor dit huwelijk te geven? Als u denkt hulp nodig te hebben voor eh deze vrouw, gaat u maar naar de dominee: hij heeft alles voor haar bekokstoofd. Wij wa ren zonder enige reserve tegen dit huwelijk. En wie heeft achteraf ge lijk gekregen?" De man kijkt de be zoeker met een triomfantelijk ge zicht aan. Giep knikt. Hij weet nu, hoe hij deze man moet antwoorden. ..U", bevestigt hij. „Voor honderd pro cent. Dat geeft u zeker wel heel wat voldoening, niet waar? Dat dit hu welijk gestrand is? Wat bidt u nu? Dank u wel. Heere. dat ik niet zo ben als onze jongste dochter die haar jonge leven al verknoeid heeft?" De ander liep rood aan. ..Bent u gekomen óm mij de les te lezen?" Giep kwam rustig overeind, hoofdschuddend. „Helemaal niet. Ik had gehoopt u te kunnen vermur wen. zodat uw dochter cn kleindoch ter terug zouden kunnen komen in het ouderlijk huis. Maar ik ben in tussen van gedachten veranderd: Het is toch maar beter, dat ze bij ons in Schalenveld blijft. De diako nie van onze en uw kerk zullen haar dan wel bijstaan. Goeie middag". Van zijn bezoek zei hij niets tegen de vrouw zelf. Ze had intussen haar schuldenlijst ingediend. Het was al les samen ruim acht en twintighon derd gulden. Hij had de meubelen gezien, die in haar woning stonden. Én wist nu, wat het echtpaar Schei- veen er voor had betaald. Als vak man wist hij tevens, dat de stoelen en crapauds uiterlijk mooi, maar binnen drie of vier jaar tol en met doorgezakt zouden zijn. Rommel van een fabriek, die schijnbaar toch al tijd weer afnemers kon vinden. De zaak Scheiveen werd op de dia kenvergadering besproken. Besloten werd. dat de diakonie de diverse schuldeisers zou schrijven om tot een vergelijk te komen. „Misschien kunnen we het dan afronden op tweeduizend." Inmiddels wist Giep het bedrag, dat de gemeente mevrouw Scheiveen maandelijks verstrekte. In overleg met de betrokken gemeenteambte naar zou de diakonie er wat bij doen. Dat vertelde Giep. toen hij dc jonge vrouw \v£er eens bezocht. Hij legde een briefje van honderd gul den voor haar neer en zei. dat z.e voorlopig maandelijks op dit geld kon rekenen. Als aanvulling op de bijstand. „Wat uw schulden betreft, gaan we proberen een regeling te treffen met de crediteuren. Als ze u lastig vallen, verwijst u ze maar naar mij. Ik zal u mijn telefoonnum mer achterlaten. Ze mogen mij bel len voor nadere inlichtingen." (wordt vervolgd) Schepel watersehapsprobleinen ZIERIKZEE, 27-2. In het kader van een regionale oriëntatietrip braelit de Zeeuwse C.D.A.-fraktie 0.111. een bezoek aan liet Waterschap Schouwen-Dniveland, waar de delegatie werd verwelkomd in 's Landskanier door dijkgraaf A. M. Geluk. Aan onderwerpen geen gebrek op deze ontmoetingsbijeenkomst, want ook een waterschap ritselt van aktuele problemen, die in eigen eu breder verband om oplossingen vragen. Nogal hoog blijkt het waterschapsbestuur te zitten de eventuele instelling van een aantal hoofdwaterschappen; een schaalver groting op dit terrein van publiekrechterlijke lichamen. Volgens de dijkgraaf kunnen de huidige waterschappen de zaken, die zich voordoen aan. Misschien dat een wat verdere concentratie van waterschappen beter zou zijn dan de instelling van genoemde hoofdwaterschappen. Er blijken in vergelijking met de waterschappen verschillen te be staan in de hoogten van de zuive ringsheffingen, maar de laatste tijd is een kentering ingetreden in dier voege, dat de heffingscijfers een nei ging hebben elkaar op een bepaalde hoogte te ontmoeten. Onderlijnd werd dat de waterschappen de ?uive- ringstaak willen behouden en er der halve geen behoeftebestaat aan over name door het rijk. LISSABON, 1-3. Portugal wil met hulp van de NAVO het vliegveld van Madeira tot strategisch steun punt uitbouwen en een noodhaven aanleggen op het naburige rotsei land Porto Santo. Daarmee zou de Noordatlantische verdragsorganisa tie vervanging hebben voor de ver loren gegane steunpunten in de on afhankelijk geworden gebieden Angola, Guinee-Bissau en de Kaap- verdische eilanden. Twee honden beten twintig schapen dood DE KOOG, 29-2. Bij De Koog op Texel hebben twee honden zaterdag ongevee.- 20 schapen doodgebeten. De politie heeft de honden ter plaat se afgemaakt. De eigenaar is nog niet gevonden. De schapen zijn naar het abbatoir gebracht, waar men vast wil stellen hoeveel ongeboren lam meren deze slachtpartij heeft gekost. Voorlopig wordt de schade tussen de vijftien en de twintigduizend gulden geraamd. Natuurgebied verbrand ARNHEM, 1-3. In het Veluwse natuurgebied is dit jaar de eerste heidebrand geconstateerd. Vijf hectare heide met vliegden nen is zondagmiddag verloren ge gaan toen brand ontstond aan de zuidkant van het militaire terrein de Noord-Ginkel tussen Ede en Arnhem. De brandweer van Ede is ruim twee uur bezig geweest het vuur onder controle te krijgen. Volgens de Edese brandweercom mandant is het vuur hoogst-waar- schijnlijk ontstaan door onvoorzich tigheid van dagrecreanten die zon dag in groten getale op de Ginkelse hei bivakkeerden. Dankzij een brandsingel kon het door de krach tige wind sterk aangewakkerde vuur het grote dennenbos niet be reiken. SOESTDIJK. Ter beveiliging van de leden van het koninklijk huis, wordt in de Praamgracht rond het paleis Soestdijk een prikkeldraadversper ring aangelegd. De beslissing hiertoe is genomen, omdat de gebruikelijke vorm van bewaking niet voldoende meer bleek i.v.m. het gemakkelijk oversteken van de ondiepe gracht. Oosterselielde Uiteraard kwam de situatie rond de Oosterschelde ter sprake. Het wachten op de definitieve beslissing brengt onzekerheden met zich mee, die zich bij het werk - o.m. ten aan zien van de partiële dijkverhoging - manifesteren. Sprekend vanuit eigen ervaringen stelde de heer Geluk de eis voor een spoedige beslissing. Hij wees er ver der op dat dijkverhoging en verbre ding geen geringe zaak is. Hierbij doen zich allerlei - wel on derschatte - problemen voor, als ont- eigeningszaken en bedreiging van natuurgebieden. Dijkverhoging De C.D.A.-fraktie kwam - zo bleek tijdens de openbare avondvergade ring - vrij geladen aangetreden ten aanzien van de Oosterscheldekwestie. Op de vergadering met het water schap werd benadrukt, dat een open Schelde, met over de volle lengte verhoogde (Delta)-dijken geen alter natief is. Het zou - volgens de dijk graaf - rampzalig zijn voor het land schap. Bovendien gaan zich allerlei technische problemen voordoen. In dit verband noemde hij de hier en daar gekonstateerde ongunstige pei lingsuitslagen van de vooroevers. Kosten dijkvallen De dijkgraaf wees hierna op de kosten, die voorkomende dijkvallen KORTF. BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Hst totale gebruik van textielvezels in de wereld zal over vier jaar zijn opgelopen tot 31 en een kwart miljoen ton (1974: 25 miljoen ton). De landen in West- Europa zullen in 1980 bijna vijf en een kwart miljoen ton vezels voor hun rekening nemen, dat wil zeg gen 15 kilo per hoofd van de bevol king. Daarvan zal meer dan de helft kunstvezel zijn. DEN HAAG. Er bestaat een rede lijke kans, dat het failliete bedrijf Dam-Chips te Haarlemmermeer zijn preduktie op korte termijn kan her vatten. en vooroevei'afsch ui vingen met zich brengen. Tien procent van de her- stelkosten Is voor rekenipg van de waterschappen, maar bij een fre- kwent voorkomen van deze onge lukken, kan het hele financiële be heer ontregeld worden. Onderworp van gesprek was ver der op welke wijze afwijkingen van vigerende bestemmingsplannen, ac ceptabel zijn. Het waterschap heeft ook een uit gesproken standpunt ten aanzien van de wegen en keert zich tegen de aanleg van typische seizoenswe gen (rekreatie). Veel meer ziet het in be- en on derhoud van het bestaande wegen stelsel. Wel zal er een grote rijksweg „mogen" komen voor het doorgaande verkeer van oost naar west. DEN HAAG. Staatssecretaris Van Rooijen (financiën) heeft donderdag morgen in de twee kamer bevestigd dat de fiscus aftrekposten, waarvan aannemelijk is datzij zijn uitbetaald zonder nader bewijs aanvaard. „De Fiscus stelt niet de eis, dat wordt aangetoond aan wie de betaling is gedaan", aldus de staatssecretaris. ASSEN. De zeven Zuidmolukkers, die op 2 december vorig jaar de treinkaping in Wtfster bij Beilen uit-, voerden en 35 passagiers gijzelden wordt allen ten laste gelegd: moord op de dienstplichtige soldaat L. F. Bulter (22) uit Lonneker, wederrech telijke vrijheidsberoving, welke de dood van treinmachinist J. Braam (30) tot gevolg had cn verboden vuurwapenbezit. LEIDEN. In een woning aan de Joubertstraat in Leiden is de 35- jarige Turkse los werkman M. Tank uit Voorschoten doodgeschoten. De Leidse politie heeft in verband daar mee drie Turken uit Leiden aange houden, een vader en zijn twee zo nen. AMSTERDAM, Bij een brand in de Smitstraat te Amsterdam zijn ze ven gezinnen dakloos geworden. Even na vieren is de brand uitge broken in een huis op de eerste etage, vermoedelijk als gevolg van een ontploffende gaskachel. WOENSDAG 3 MAART NED. I: Om half vier begint de AVRO jnet een. aflevering van Het. toonder der natuur, waarin een be zoek wordt gebracht aan Alberta, de z.g. badlands, ivaar men de meest uitéénlopende diersoorten aantreft. De rubriek Kies je sport biedt gele genheid tot een kennismaking met zaalhockey. De bekende hockeyspe ler Ties Kruize geeft enig kommen- taar bij de beelden. De overige vijf tig minuten worden doorgebracht in Hotel De Holle Boom. De NOS be steedt de vooravond aan regionaal nieuws in de rubriek Van gewest tot gewest en een programma van de Boerenpartij in het kader van de po litieke zendtijd. Klokslag acht begint de Duitse TV-film Dood voor het sterven. Een film over het vraagstuk van de euthanasie. In de film staat centraal een vader door wiens roe- DEN HAAG, 1-3. Het tekort op de rijksbegroting over 1975, dat in de miljoenennota voorl976 nog geraamd werd op ongeveer f 5,7 mUjard, zal ongeveer f 0,9 miljard lager uitval len en ongeveer f 4,8 miljard worden. Het ministerie van financiën heeft dit becijferd op basis van „nadere vermoedelijke uitkomsten over 1975". Minister Duisenberg (finan ciën) en zijn staatssecretaris hebben de Tweede Kamer een nota gestuurd met een herzien overzicht van de be grotingsuitkomsten over 1975. Premier Den Uyl verklaarde na het kabinetsberaad dat het kleiner be grotingstekort, onder meer door een wat gunstiger belasting opbrengst, correspondeert met de indruk dat er enkele symptonen zijn die wijzen op stabilisatie en dat de economie wat vaster grond onder de voeten begint te krijgen. „Al geeft dit beeld geen schokkende verschillen met de ra ming in de miljoenennota", aldus de premier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7