UITSPRAAK OVER PERMANENTE BOUW IN KERNEN WESTERSCHOUWEN NODIG Carnavalsdoden in Rio Alweer een zachte winter Veel belangstelling voor gehouden „Woningmarkt ALLES GAAT GOED BIJ VARKENHOUDERS- VERENIGING „DE OPGAANDE ZON" Als hij dat had geweten... BLOEMETJE VOOR MEVROUW AGENDA 2 Leegloop van Noordwelle en Serooskerke voorkomen WESTERSCHOUWEN, 27-2. In de structuurnota van de gemeente Westerschouwen wordt geconstateerd dat het zowel voor de korte als de lange termijn belangrijk is dat uitgesproken wordt welke van de kernen Burgh- Haaihstede, Renésse, Serooskerke en Noordwelle in aanmerking komen voor verdere uitbouw van het per manent wonen en in welke mate. In de structuurstudie zyn twee mqdéUpn opgenomen voor de groei vap het aantal inwoners. Deze ,ko- mep ,pecr op een gemiddelde .jaar lijkse toename van de, permanente beycjking van by na 1 proc., dan wel 1,5. prqc. Voor de korte termijn wcrdt een keuze tussen beide, m°" dellen niet noodzakelijk geacht- Hei' verschil bédraagt in 198Ö nog geen 200 inwoners. Voor de langere termijn kan de keuze in een later stadium bepaald worden, al wordt in dit verband opgemerkt, dat een ge middelde jaarlijkse groei van 1,5 proc. het minst waarschijnlijk is te achten, vanwege de landelijke snel le daling van de geboorten en de te verwachten vertraging in de aanleg van een korte wegverbinding met o.a. Noord-Beveland (Oosterschelde- dam>. Leegloop voorkomen In Noordwelle en Serooskerke is het inwonertal dermate beperkt dat het voorzieningenpakket voor de bevolking bijna geheel ontbreekt. Een verdere leegloop van deze ker- *RIO DÉ JANEIRO, 1-3. Op de eer ste dag van het beroemde carnaval in Rio de Janeiro, gerekend van za terdag 13.00 uur tot zondag dezelfde tijd, zijn 29 feestgangers om het le-' ven gekomen. Van officiële zijde werd meege deeld dat er 2934 mensen in het zie kenhuis werden opgenomen wegens acute alcoholvergiftiging, wonden opgelopen .bij- vechtpartijen en diver se ongelukken. Half miljoen voor medische hulp in Angola DEN HAAG, 29-2. De minister voor ontwikkelingssamenwerking, drs. J. P. Pronk heeft uit ontwik kelingsfondsen een bedrag van een half, miljoen gulden ter beschikking gesteld voor humanitaire hulp voor de Angolese bevolking. Het bedrag van een half miljoen is bestemd voor de aanschaf van medicijnen, voorde bevolking van en rond Cabinda in het noorden van Angola. Het mi nisterie heeft dit vrijdag meege deeld. THONON-LES-BAINS. Aan he\ stuur van een auto clie hij had ge stolen reed een jongeman de par keerplaats op van een fabriek in Thonon-Les-Bains om daar te sol liciteren. Hij wist echter niet dat de gestolen auto toebehoorde aan de dochter van de fabrieksdirekteur. Terwijl de jongeman zich boog over de aanmeldingsformulieren werd de politie gewaarschuwd. Deze ontfermde zich" spoedig over de sollicitant. nen moet worden voorkomen. Vol gens het structuurplan kan dit ge tracht worden via de volgende maatregelen: de gebruiksvcrordening gebouwen, die verbiedt dat voor permanente bewoning geschikte woningen als tweede woningen worden gebruikt; renovatie- en rehabilitatieplan nen; mogelijk maken dat cr op beschei den schaal nieuwbouw in of bij deze kernen kan plaats hebben. Burgh-Haamstede en Renesse hebben wel een volledig voorzienin genpakket, mede gebaseerd op de omvangrijke verblijfsrecreatie in de gemeente. Volgens het huidige streekplan is zowel voor de kern Renesse als voor de kern Burgh - Haamstedc uitbreiding gepland. Burgh-Haamstede is de laatste jaren wat sterker gegroeid dan Renesse in verband met de beschikbare bouwgrond. Noodzaak tot concen tratie op een kern wordt niet aan wezig, ook niet wenselijk geacht, uit oogpunt van o.a. handhaving van redelijk bezette kleuter- en basis scholen. Mede gelet op de ligging van bei de kernen en in ogenschouw ne mende dat Burgh-Haamstede in fei te een samenvoeging is van twee kernen, leidt een verdeling van de woningbouw ten behoeve van de permanente bevolking tussen beide kernen tot een verhouding (Burgh-Haamstede) 2 (Renesse), engevper overeenkomstig de huidige omvang. De omvang van de voor uitbrei- ding benodigde ruimte wordt, be halve door het voorgaande nog be paald door het beleid ten aanzien van vervanging van woningen ter plaatse en van de tweede "woningen in de kernen. In het verleden ging het om de keuze tussen vervanging van woningen ter plaatse of afsto- tingj vanwoningen naar de tweede woningmarkt, waardoor vervan gende nieuwbouw in de komuitbrei- ding noodzakelijk werd. Uit oogpunt van ruimtegebruik en van leefbaar heid gaat thans voorkeur uit naar vervanging ter plaatse. Dit houdt enerzijds in dat afstoting naar de tweede woningmarkt wordt te gengegaan en, meer algemeen, dat binnen de woonkernen geen verdere uitbreiding wordt gegeven aan de tweede woningen. Deze voorkeur houdt anderzijds in dat vervanging ter plaatse gesti muleerd moet worden; onder andere zullen via premies en subsidies maatregelen ter stimulering van het permanent blijven \yonen ii> t)e dorpskernen getroffen dienen te worden. Geringe groei woningvoorraad Het ETI-woningbouw-rapporl komt vcor Westerschouwen lot 45 nieuw (e bouwen woningen per jaar. met inbegrip van 16 woningen ter vervanging van oude, slechte wo ningen Als groei van de voorraad betekent dit dus slechts 29 woningen per jaar. Door de pogingen tot renovatie en rehabilitatie wordt uitgegaan van 30 woningen per jaar op nieuwe bouw plaatsen. Voor de periode 1976 t/m 1985 bijv., betekent dit 300 wonin gen: 10 jaar a 30 woningen. In het structuurrapport wordt er op gewe zen dat een verdeling daarvan over de verschillende kernen slechts een prognose kan zijn, een streefgetal. Als richtgetallen worden gehan teerd: Burgh-Ilaamstede: 55 'u 165 woningen; Renesse: 35 i> 105 woningen en Noordwelle met Se rooskerke: 10 °/o 30 woningen. In dit overzicht is uiteraard het aantal te bouwen woningen voor het re creatief wonen buiten beschouwing gelalen. Deze woningen zullen, wat financieringswijze betreft in meer derheid (60 a 70 gesubsidieerde woningen dienen te zijn. Bpuwgebieden Voor uitbreiding van de wonin- genbouw worden gedacht in aan merking te komen: bij Renesse: het gebied ten zuiden van de kern aan weerszijden vafc de Stoof weg; bij Burgh-Haamstede: het gebipd ten zuiden van de kern Haamstede en een gedeelte van dit gebied ten westen van de Weeldeweg in de kern Burgh. Bij Noordwelle: het ge bied ten zuiden van de Smidsweg; bij Serooskerke: enkele plaatsen ter afronding 'van de kern. Opgemerkt wordt, dat gezien het beperkte aantal woningen en de be staande en in voorbereiding zijnde plannen, de uitbreiding van de wo ningbouw voornamelijk in Renesse en Burgh-Haamstede zal dienen plaats te vinden,' met uitzondering van de impulsen voor Noordwelle en Serooskerke. Het streekplanmatjg voor kern uitbreiding aangewezen gebied ten zuidwesten van Burgh blijft dan in hoofdzaak beschikbaar voor recrea tief wonen, waardoor middels aard en vormgeving van dit gebied een scheiding tussen permanent wonen en verblijfsrecreatie verkregen wordt. Verder kan in samenhang met de lage dichtheid hier een ver- bindingsstrook gehandhaafd blijven tussen duingebied en polder. De nog onbezette ruimte ten noorden van Burgh-Haamstede en ten noorden van Renesse dient als compromisgebied grenzend aan na tuurgebied, niet verder in bezit te worden genomen. DE BILT, 1-3. Opnieuw is een zachte winter toegevoegd aan de reeks van winters waarin de gemiddelde temperatuur hoger was dan normaal, aldus het K.NM.I. in De Bilt. In de afgelopen drie wintermaanden december, januari en febru ari bedroeg de gemiddelde temperatuur in De Bilt 3,5 graden terwijl de normale waarde 2,2 gradon bedraagt. Het is daarmede de zesde achtereenvolgende winter die aan de warme kant is. In De Bilt kwam het op 29 dagen lot vorst .tegen op 43 dagen normaal. :Van ije 91 dagen die de drie wintermaanden telden, waren 63 dagen aan de warme kant. De vorstperiode duurde van 26 januari tot en met 6 februari. In dit tijdvak van twaalf dagen vroor het zo hard dat volop van -het ijs kon worden genoten. De zon scheen in De Bilt 152 uur, dit is zeventien uur minder dan de normale waarde bedraagt. December was een betrekkelijk zon- nige maand, januari en februari daarentegen brachten veel somber weer. f Gemiddeld over het gehele land genomen is 151 millimeter neer slag gemeten, dit is 26 millimeter minder dan normaliter mag wor den verwacht. In het noorden van het land was het een weinig te nat, in het midden en zuiden te droog. Het sneeuwde in De Bilt op elf dagen terwijl er gemiddeld in de drie wintermaanden op acht tien dagen sneeuw valt. Ook hierin komt dus het veelal droge en zachte w.ccr tot uitdrukking. Oosterland in beeld OOSTERLAND, 28-2. Er bestond zaterdag j.l. goede belangstelling voor de „Woningmarkt" die gehou den Averd in het Ned.. Herv. Vereni gingsgebouw aan de Sint Joostdijk die in opdracht van het gemeentebe stuur van Duiveland was georgani seerd door de Christelijke Woning bouwvereniging „Schouwcn-Duïve- land". Omdat hier ter plaatse veel bouwplannen bestaan heeft de ge meente Duiyeland speciaal in Oos terland deze woningmarkt georgani seerd. De verschillende bouwbedrijven, die binnen korte tijd hier aan het bouwen gaan, waren op deze markt aanwezig. De bouwplannen die hier bestaan zijn voor multi-novinetle woningen, woningen op rijen, en twee onder één kap. De christelijke Woningbouwvereniging gaf toelich ting op het bouwen o.m. in de „be schutte sfeer". De Rabo-bank: „Oost- Duiveland en De Nutsspaarbank uit Zierikzee brachten adviezen betref fende de financiering van de bouw en de Rijksbelastingen uit Zierikzee belichtte de belasting-faciliteiten, terwijl de Vrouwenadviescommissie Woningbouw verschillende wenken betreffénde de inrichting van de wo ning onder de loupe nam. En ten slotte waren vertegenwoordigers van de gemeente Duiveland aanwezig om voorlichting te geven óver eventuele garantieverlening en de bestem mingsplannen. Beschutte sfeer Over het bouwen in „béschutte sfeer" gaf de Christelijke Woning bouwvereniging de nodige toelich ting, zulks in het kader van de per 1 januari j.l. ingegane regeling die tot doel heeft de bevolkingsgroepen met een bescheiden inkomen aan een Krentebrood mee naar huis BURGH-HAAMSTEDE, 27-2. In het afgelopen weekend hield de varkens houdersvereniging „De opgaande zon" te Burgh-Haamstede in het R.T.M.- hotel „Station" te Haamstede de jaarvergadering. Na opening door de voor zitter de heer J. de Feiter werd staande het in het afgelopen jaar overleden bestuurslid de heer A. Boutkan herdacht. In zy"n overzicht over het afgelopn jaar maakte de voorzitter gewag van een rustig jaar voor de vereniging daar geen der varkenshouders pech met zijn dieren heeft gehad. Momentcel telt de vereniging 34 leden. SR.M/VSL/l/VD. scheidsrecept if' Tijrlons dn i de heer Heule, als hoofd jansland, kreeg school te Sir- cchigcnutc een bloemetje aangeboden. (Foto: Zici ik/ccschc Nieuwsbode) De penningmeester de heer W. v. d. Berge bracht het financiële verslag uit over het afgelopen boek jaar dat met een klein batig saldo kon worden afgesloten. Namens de financiële kommissie werd verslag uitgebracht door de heer M. Hart, waarbij hij de vergadering mee deelde dat alles stipt in orde was bevonden en adviseerde tot goed keuring over te gaan, waarna de penningmeester décharge werd ver leend. De beide periodiek aftreden de bestuursleden de heren J. de Feiter en J. v. d. Have werden her benoemd. Vervulling vakalurc In dc vakature ontstaan door hel overlijden van de heer A. Boutkan uerd benoemd dc heer A. Landman. Tot lid van do financiële kommis sie, in plaats van hel aftredende lid dc heer M. Hart. werd benoemd de heer C. Manni. Dc premie werd on veranderd. f 2.50 per maand per varken (wordt gratis ingoünd). vast gesteld. Onveranderd vastgesteld werd eveneens dc vergoeding voor dc sc- krclaris penningmeester de heer W. v. d. Berge en dc jaarkonlributip. Dc vergoeding bij een eventueel slerfgcv.il van een big of een var ken blijfl zoals zij in voorgaande jaren is vastgesteld. Traditiegetrouw mocht ieder lid weer een krenten brood in ontvangst nemen, waarna do voorzitter mei dc beste wensen in 1976 dc vergadering sloot. AMSTERDAM. De opbrengst van het bezoek aan Nederlandse bios coopfilms is in 1975 ten opzichte van 1974 verdubbeld. In 1975 bedroeg dc opbrengst ruim achttien pet. van de totale bedrijfsomzet tegen negen pet in 1974. Zes films haalden dc top twintig van het jaar. waaronder Keetje Tippel, dokter Pulder zaait papavers en Kind van dc zon Aldus een mededeling van het produktlc- fonds voor Nederlandse films. eigen woning te helpen. Deze .bouw, die begeleid dient te worden door een woningbouwcorporatie, gaat met aantrekkelijke financiële voorwaar den gepaard. Daarom bestond er voor deze regeling veel animo. Bur gemeester De Kam van Duiveland opende de woningmarkt die in hoofdzaak bedoeld is om adspirant- kopers van woningen kennis te la ten nemen van de vele bouwplannen van ondernemers, hoofdzakelijk in de premiebouwsfeer. Verder het ver strekken van voorlichting over de gunstige voorwaarden waaronder men eigenhuisbezitter kan worden. Tenslotte informatieve mededelin gen over het bouwen in de z.g. „be schutte sfeer" waarvoor vooral goé de belangstelling bestond van de zijde van inwoners van Oosterland etc. Benzine duurder DEN HAAG, 1-3. Met ingang van 3 maart 1976 ondergaan de maxi mum verb ruikersprij zen van een aantal aardolieprodukten wijzigin gen. Deze houden verband met de ontwikkeling van de marktnoterin- gen. Zo deelt het ministerie van eco nomische zaken mede. De maximumprijs van superben- zine wordt met 1,6 cent per liter ver hoogd en die van gewone benzine met 0,3 cent. De maximumprijs van stookolie met 1 procent zwavelgehal- te stijgt met f 4,59 per ton. Melkprijs gaat omhoog RIJSWIJK, 1-3. De consumenten- adviesprijzen voor verpakte volle melk zullen 15 maart vier cent per liter omhoog gaan. De consumptie- melkfabrikanten gaan hun produkt drie cent duurder aan de detailhan del léveren, zo hebben hun organisa ties aangekondigd, en de Nederland se melkhandelaren organisatie acht voor haar leden eén verbetering van de brutormarge met een cent nodig. De organisatie van fabrikanten en van melkhandelaren hebben het pro- duktschap voor zuivel gevraagd, ook de minimumprijs voor verpakte volle melk te verhogen met in totaal vier cent: drie voor de industrie en een voor de detailhandel. De minimum prijs komt dan op 95 cent per liter. Zaterdag 21 febr. t/m 21 maart Middelburg Vleeshal, Expositie G. van der Ven, 10.00-17.00 uur. (Zo) 14.00-17.00 uur. Dinsdag 2 maart Brouwershaven „Graaf Floris V", Oranjevereniging. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. 19.45 uur, ledenver gadering School met dc Bijbel. Sirjansland Vcr.-gobouw, gezelligheidsmiddag bejaarden. Bruinisse Hcrv. Verenigingsgebouw. Vergade ring ..Helpt Elkander". 19.30 uur. Woensdag 3 maart Zierikzee Huis van Nassau (benedenzaal). 19.30 uur. Algemene Ledenvergadering Zwemvereniging Onderdak Sch.-D. Zaal kerk. 20.00 uur. Gcr. Vrouwen vereniging. Donderdag 4 maart Zierikzee Ouderavond J. W. v. d. Doclschool, 19.30 uur. Huis van Nassau. 19.30 uur, kring vergadering C.B.T.B. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur. Hen. Vrouwengroep ..Wees een Zegen". Oostrrlamt ..De Saëlc" nioren s.v. Vrijdag 5 maart Zierikzee Kantine „De Zuidhoek", Bridgedrive Lions Club, 19.30 uur. Aanwezigheid vereist: 19.15 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur, „Zang en Kleur". Ouderavond J. W. v. d. Doelschool, 19.30 uuj'. Ouwcrkcrk Dorpshuis,1 19.30 uur, uitvoering mu ziekgezelschap „Nieuw Leven". Zaterdag 6 maart Zierikzee Openbare school 't Kofschip, 10.15 uur, Jeugdvogelwachl (dia-voorstel ling). Zondag 7 maart Zierikzee Concertzaal-foyer, 12.00 uur, koffie concert Atelier Trio, (ZVU). Woensdag 10 maart Haamstede Meeldijk 3, 10.00 uur, afd. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Donderdag 11 maart Zierikzee „Mondragon". Afd. Schouwen Platte- lancjsvrouwenbond, 14.00 uur. Vrijdag 12 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Hauser Or kater, (ZVU). Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur (senio ren jaarfeest C.J.V. Donderdag 18 maart Zierikzee „Huis van Nassau", 20.00 uur, ver gadering Sportraad Zierikzee. Zondag 21 maart Zierikzee Mondragon, 14.30 uur piano-recital Anna Vreede-Mees. Zaterdag 3 april Westerschouwen Opening tennisseizoen tennisclub W'schouwen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij do Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 Of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 POES 19.00 uur. Duiveland. training sc- Hoewel het wel niemand zal in teresseren, haast ik mij in deze be wogen lijden, toch te melden dat onze poes het nog wel maakt, zij het dat zij zeer bedaagd wordt. Vijftien jaar is niet niets en volgens kenners is dat - in menselijke cijfers ver taald - ongeveer honderd jaar, maar dat kan ook mis zijn. Oud in ieder geval en dat is dus de hele dag sla pen geblazen. Heel vaak wordt zij gemaand nu toch maar eens naar buiten te gaan, lekker in het zon netje maar gaat dat buitengebeuren al door, dan is ze binnen enkele mi nuten weer terug. Echt tekenen van leven komen pas, als de voedertijd is aangebro ken. Als het laatste nieuwsbulletin op de tv 's avonds bezig is, begint ze te rekken, want dan wordt het haar blikjestijd. Zo is het beest op haar manier, ook al beïnvloed door de buis. Een duidelijke, eens per dag op- tredende, attraktie is nog het kapot bijten van een grote kartonnen en veloppe, die ergens op een stapeltje ligt. Dal is bijlen en rukken en als er dan wat snippers zijn losgetrok ken wordt het weer slapen. Daar dc tijd van het muizenvan gen voorbij is, en het lopen van poes beperkt geworden, groeien de nagel tjes dat het een lieve lust is. Je hoort ze lopen, omdat de nagels in het kleed vasthaken, een ongemak van de oude dag, dat met een fikse schaar moet worden opgelost. Bij elkaar opgeteld is hel leventje dus uitgemond in een grote rust. ware het niet dat er cén dag per week een vricndcnpocs komt loge ren, een fel ha If ja ars berst, rood en katerig. Het is een kruising van een gewone poes - zeg manr een modale, poes - nu een Perzische ma, die zeer tegen de :in van de eigenaar, ecu dag aan de aandacht is ontsnapt en toen heel driftig de liefde heeft be dreven. Daar is dit wonderschone katje het gevolg van geweest. Als hij bin nenkomt, gaat hij onmiddellijk met geweldige scheve sprongen, naar de slapende bejaarde dame en begint te spelen. Dat Inkt echter niet, want het reordt een gesis en geschreeuw van jewelste en er is maar één op lossing: mevrouw moet naar een ander vertrek en wachten tot haar jeugdige rivaal weer is opgekrast. Zo is er toch nog al wat. aan de hand in de poczenwcreld, ver van Lockhccdschandalcn en dat soort :akc>. Enfin dat was dan dat. Nu toch bezig met enkele beestachtige mededelingen, een streepje onder het feit dat onze tortelduif in goede gezondheid haar 18e jaardag heeft gevierd. Zij is weer door de rui cn :it een hele dag vriendelijk - cn mooi als ccn jong meisje - naar de nu in lachen. Jin dierenleven gaaf dur. eg maar gewoon door Hef is zo gewoon, dat hei ongewoon is! SC III KP KIL AN DM A N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2