Geslaagde straviering te Burgh-Haamstede dankzij prachtig weer groot succes Belangrijke opdracht voor meubel- stoïïeerdersbedrijl te Oosterland Afscheid „meester A. Heule Z.L.M.-spreker over Ontwikkeling op belastinggebied' Aktie voor de Ierse kinderen loopt bijzonder goed Nixon terug van Chinese reis Landsteiner-medaille voor bloeddonors in Duiveland KOOPJES HALEN WICO STREEKNIEUWS ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 1 maart 1976 Nr. 21852 Vijftig paarden en pony's namen deel BURGH-HAAMSTEDE, 28-2. In de rij van strafeesten welke traditie-getrouw in de Westhoek worden gevierd was zaterdag Burgh-Haamstede aan de beurt om dit folkloristisch feest weer luister hij te zetten. In de loop der jaren is er wel het een en ander veranderd. De echte boeren paarden zijn van het toneel verdwenen en hebben plaats moeten maken voor de lichte rijpaarden en pony's, die nu de taak van de vroegere werkers op de boerderijen hebben overgenomen. Eerlijk gezegd is met het verdwij nen van de Oldenburgers. de Friese, de Groningse en Belgische paarden ook wel wat van de oude sfeer ver dwenen, al kan men zich gelukkig prijzen dat deze taak nu door de mensen van de paardensport is over genomen. Zaterdag waren er' dan ook zo om en nabij de vijftig paarden en pony's present om achter de voorrijders M. Geleijnse en N. Dambruin de tocht door de kop van Schouwen en naar het strand te maken. Vanaf hotel „Het Grote Zwijn" te Burgh werd met de rit over de Ho- geweg naar het strand een aanvang gemaakt. Daar de duinovergang van Tole do's pad in een zodanige sfeer ver keert dat men hierover het strand niet meer kan bereiken, werd deze maal de duinovergang van het rui terpad van de dominiale bossen ge nomen. Op het strand aangekomen werd volgens de traditie allereerst overge gaan tot het voetenwassen van de paarden. Na deze handeling splitste de groep zich in tweeën, een eerste groep van snelle ruiters, welke de door het fraaie weer aangelokte tal rijke aanwezigen op het strand naai de voet van de duinen deden vluch ten, en de tweede groep die het heel wat bezadigder aandeed. Bij de overgang aan de Punt werd hel strand weer verlaten, waarna nadat eerst op Westerschouwen nog een verfrissing was genomen, de tocht door de polder naar Burghsluis werd gevolgd. Naar Haamstede Vandaar ging het over de Meeldijk weer op Haamstede aan, waar rond drie uur het koninklijke muziekge zelschap „Witte van Haemstede" op de Sluispad bij Big „S" gereed stond om de ruiters en de amazones met een pittige mars te verwelkomen. Met het muziekgezelschap in het voorste gelid ging het naar het ruime parkeerterrein van het postkantoor, waar, naast vele inwoners ook een groot aantal gasten en tweede wo ningbezitters bjjecn waren om het schouwspel gade te slaan. Burgemeester II. I*. Everwjjn was daar in gezelschap van wethouder L. C. Iloogcrhuis om de straryders te verwelkomen. De burgemeester wees er op dat dit jaar het strafeest te Burgh- Haamstede samenvalt met carnaval en krokusvakantie, waarbij gezien de fraaie weersomstandigheden de eer ste symptonen van het voorjaar zich- aanmelden. Welkom Naast de strarijders en het ko ninklijke muziekgezelschap richtte de burgemeester bij dit folkloristisch feest, naast een woord van welkom aan de bevolking, ook een woord van Aankomst van cle ruiterstoet op het plein bij hel postkantoor te Haam stede. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) welkom aan de talrijk aanwezige gasten die hij weer een goed en pret tig seizoen in de Westhoek toewens te. De burgemeester besloot zijn toe spraak met allen nog een prettige dag toe te wensen. De muziek en de strarijders gingen hierna naar Haamstede, waar terwijl de muziek in het hotel R.T.M. om een verfris- sing ging, de strarijders zich aan de bewoners van het rusthuis „Duin oord" presenteerden. Nadat deze handeling was verricht ging de stoet voorafgegaan door de muziek op Burgh aan waar een rondgang rond de ring werd ge maakt, waarna de stoet werd ont bonden. In café-restaurant „De Westhoek" en hotel „Het Grote Zwijn" te Burgh werden de feestelijkheden hierna nog voortgezet. De heer Paauwe stond stil bij de vele en vaak snelle veranderingen op fiskaal terrein. Een toestand van eeuwen, veranderde in luttele jaren tijds. Vroeger sprak men van belas ting naar draagkracht, maar sedert 1952 is er een strengere kontrole op de boeken gekomen. Het navorsen van zgn. zwart geld is een aparte taak geworden. Gebleken is nl. dat dure gebruiksgoederen, als jachten en andere plezierboten met zwart geld zijn betaald. Overigens zijn investeringen no dig, besparingen en het „zorgen voor de oude dag", om het bedrijf gezond te houden. De grond Een probleem in de agrarische sektor is de grond; deze is nl. vaak te duur. Winst op grond is terdege belast. Nodig voor de landbouw, dat de belastingtarieven omlaag gaan. Het onderwerp bleek een aanzet tot een levendige diskussic, waarbij o.a. aan do orde kwamen: het al of niet aftrekbaar zijn van schadeuitkerin- OOSTERLAND. 28-2. In aanslui ting op het bericht van vorige week. betreffende de vorderingen van de bouw van de geïntegreerde kleuter en basisschool op Reformatorische grondslag aan de Weelstraat alhier, zij volledigheidshalve nog meege deeld. dat de firma P. Hage en zoon, meubel- en stoffeerdersbedrijf hier ter plaatse, van het architectenbu reau Stuurman B.V. te Waddinxveen, namens de opdrachtgeefster: het col lege van burgemeester en wethou ders van de gemeente Duiveland. op dracht heeft ontvangen voor leve rantie en aanbrengen van de volgen de stofferingen in genoemd scholen complex: Alle gordijnen voor het ge hele schoolgebouw, n.l. in de vier theorie-lokalen, in de drie speel- vverklokalen, in de kamer van de kleuterleidsters, in die van de leer krachten bassischolen. en voor de kamer van het schoolhoofd. De meeste van deze te leveren en ter plaatse aan te brengen gordijnen zijn openweave gordijnen, merk Donna Nrs. 15 en 17. Verder van het merk Angelo Cumulus No. 164-200. Alle op te hangen aan „Eureka" rails. De levering en aanbrenging zal plaats vinden medio april a.s. Al met al voor het meubel- en stoffeerders- bedrijf fa. P. Hage en Zoon alhier, een bijzonder mooie opdracht. reed L. C. uit Vlaardingen de op de Vluchtheuvel staande verlichte pijl omver en sloeg met zijn auto over de Imp. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor, maar de auto raakte totall los. BROUWERSHAVEN Diefstal uit bus Uit een onbeheerd geparkeerd staande Belgische bus op het haven plateau aan Den Osse werd zondag morgen een bandrecorder gestolen en achtergebleven kleren van de passagiers werden doorzocht. Van de daders ontbreekt het spoor. OUWERKERK Uitvoering „Nieuw Leven" De traditionele uitvoering van het muziekgezelschap „Nieuw Leven" te Ouwerkerk zal plaatsvinden op vrij dag 5 maart a.s. in het dorpshuis. Generale repetitie één dag eerder. NIEUWERKERK In gebruikstelling toren De herbouwde toren van Nieuwer- kerk zal op dinsdag 9 maart a.s. (16.00 uur) officieel in gebruik wor den gesteld door Zeelands commissa ris dr. C. Boertien. OOSTERLAND Kleuters vierden carnavalsfeest Vrijdagmiddag j.l. was er carna valsfeest op de openbare kleuter school, hier ter plaatse. Het klaslo kaal was keurig versierd met. slin gers. serpetines en balonnen. Bijzon der leuk verkleed kwamen de kleu ters binnen in allerlei kreaties. Er waien o.a. feeën, clowns, Willempie, poes, zono's etc. Ook waren er kleu ters bij met „unne spijker in de kop" De beide leidsters waren ook ver kleed. Er bestond ook veel belang stelling van de zijde der ouders die de pret van hun kinderen gade sloe gen. Er werden verschillende spelle tjes gedaan en veel gedanst, o.m. de stoelendans en de polonaise. Eén en ander onderbroken door tractaties. Met een ballon in de hand gingen de kleuters hoogst voldaan naar huis toe. Ze vonden het allemaal een prettige middag. (Vervolg van pag. 1) Vergadering „Eendracht Bindt" NIEUWERKERK. Op de jongste ledenvergadering van de Landbouwvere- niging „Eendracht Bindt" werd het woord gevoerd door de heer G. Paauwe, direkteur van het Administratie- en Adviesbureau van de Z.L.M. over het onderwerp: „Ontwikkeling op belastinggebied". gen, belastingsystemen in de buur landen in de E.E.G. en grondprijzen in België. Door een goede boekhouding kan het kostenpakket worden gedrukt; zelfs in deze computertijd ontbreekt er aan een boekhoudkundig verslag nog heel wat. De voorzitter dankte de spreker. Bij de rondvraag kwam aan de orde, dat er weinig aan bcdrijfsori- entatie wordt gedaan. Het bestuur zegde toe zich hierover te zullen be raden .De voorzitter sloot daarop de leerzame vergadering. ZIERIKZEE Vergadering sportraad De sportraad Zierikzee gaat verga deren op donderdag 18 maart aan staande in de koffiekamer van het Huis van Nassau. Aan de orde komt onder andere de landelijke aktie sportieve rekreatie 1976. Verder zal advies worden opgemaakt over toe kenning sportbekers 1975 en toeken ning van de sportraadpenning. Schapen doodgereden Zaterdagavond plm. 21.00 uur reed de automobilist L. F. uit Dreischor op de Lange Blok weg drie schapen aan. Een zestal schapen van A. V. uit Ouwerkerk was door de afraste ring van een weiland gebroken en op de rijweg terechtgekomen. Door de dichte mist merkte L. F. de dieren niet tijdig op en reed drie van de zes schapen aan. Een schaap was op slag dood. één moest worden afgemaakt en het derde schaap stierf de vol gende ochtend. Paal omver gereden Zondagmorgen op de kruising De Tol (Rijksweg 18 Provinciale Weg 7) Beroep ZIERIKZEE, 27-2. Het loopt bij zonder goed met de aktie voor een 3-weeks verblijf van 20 protestantse en 20 r.k. kinderen uit Ierland naar Schouwen-Duiveland. Naast van scholen en kerken komen vooral ook van de middenstand bijzonder fyne bedragen binnen. De thermometerstand per 26 fe bruari is als volgt: Saldo 14 januari 1' 7.936,24, rente f 11,44, Amrob. te Z. f 100,—, Diac. Chr. Ger. K. te Z. f 1.000,—, Nutssp.b. te Z. f 500,—, ds. J. A. te Z. f 200,65, gebr. Th. te Z f 25,—, P. C. te Z. 1' 2o,—W. J. v. d. V. te Z. f 25,—, J. Q. te Z. f 25.—, J. W. v. d. D. school te Z. f 775,—, Rabob. Sch. f 200,Q. „Sup" te Z. 1' 50,—, Modeh. II. te Z. f 100,—, Diac. Ger. K. te K. f 50.fa. den B. te Z. f 100,—, P. v. G. ie Z. f 50—, R. v. d. B. te Z. f 10,B. de V. te Z. f 50,Rabob. te Z. f 500,D. J. te Z. f 25,Fa. K. te Z. 1' 25, Reisb. v. O. te Z. f 250,de P. v. d. W. te Z. f 100,—, N. v. d. B. Vr. m. te Z. f 70,—, J. W. F. L. te Z. f 25,—, fa. V. ert Zn. te Z. f 50,mevrouw S. te Z. (loten) f 175,mevrouw S. te Z. (st.'ckers) f 2,—, F. L. P. K. te Z. (stickers) 1' 15,fa. Q. te Z. f 100,—, fa. v. d. K. te Z. f 50,—, A. W. A. te Z. f 50,—. Toezegging: gem. Z. te Z. f 881.60, gem. M. te S. f 226,50. Totaalbedrag inkl. toezeggingen per 26 februari f 13.678,13! Loterij Dat gaat geweldig, vooral als men weet dat er ook nog een eilandelijke loterij „loopt" waarvan vele loten „onderweg" zijn en waaruit de kom- rnisse zeker een leuk bedrag ver wacht. Daarnaast loopt er nog een slickeraktie, die ook aardig aanslaat. Loten en stickers zijn, voor zover de voorraad strekt, nog verkrijgbaar bij mevrouw Struijk, Deurloostraat 16, Zierikzee, tel. 2501 en Kees Ver kerk, Nieuwe Boogerdstraat 41, Zie rikzee, tel. 4540. Nog weer ter herinnering: Giro nummer 2304029, t.n.v. Penn. Ver. Technische School „Schouwen-Dui veland" dan wel Banknummer 51.06.35.628 A.B.N. te Zierikzee, beide onder vermelding van „Aktie Ierse Kinderen". Heule maar van „Janneko en Adri- aan". Vijl' en veertig jaar geleden heeft hij al kennis aan hen^ en sa men studeerden ze voor verschil lende actes". We werden vaak voor broers aangezien zo veel waren we samen", aldus de heer Buijsse, die zei blij te zijn dat hij samen met de heer Heule de nog resterende maan den, dat de sohool in Sirjansland vacant is (de nieuwe functionaris de heer Oele kan niet voor augustus a.s. komen) mag overbruggen. „Ik heb beloofd je te helpen, en ik hoop dit waar te maken'', aldus de heer Buijsse, die ook het echtpaar nog veel goeds in Bruinisse toewenste. Als dank voor de goede samen werking bood mevr. de Graaf-van Ast het scheidende echtpaar Heule een fraaie schemerlamp aan. De oud-onderwijzeres mevr. Van Amers foort, haalde herinneringen op aan de tijd dat ze in 2948 als onderwijze res naar Sirjansland kwam, en de mooie samenwerking met het onder wijzersechtpaar. Op de dag af 22 Y2 jaar geleden vertrok ze van Sir, en het dorpje bleef en blijft in haar herinnering voortleven. Ondanks al le vernieuwingen blijven jullie de „meester en de juffrouw'1 hier in Sirjansland. Mevr. Van Amersfoort had reeds een geschenk voor de nieuwe woning in Bruinisse gegeven. Vervolgens bracht mevr. M. de Ronde-Hoogerhuis veel dank aan het scheidende echtpaar voor alles wat ze voor de bejaarden in Sirjans land hebben gedaan. Geheel op rijm memoreerde ze de levensloop van de familie Heule, waaruit zeer wel bleek wat een grote plaats ze inna men in de dorpsgemeenschap. Een drietal oud-leerlingen van het echt paar t.w. mej. Jacoba Quist, mevr. van den Berge-Mol uit Bruinisse, en Annie Padmos, spraken met waar dering voor alles wat ze van de heer en mevr. Heule hadden geleerd. Meest alles op rijm geschreven. KORTE BERICHTEN UIT HF.T BINNENLAND DEN HAAG. In opdracht van hei Algemeen Verbond Bouwbedrijf stelt het Nederlands Econom'sch In stituut op het ogenblik een onder zoek in naar de beunhazerij 'n de bouw en de aspekten. die daarmee verband houden. Het instituut hoonl het onderzoek dit jaar af te ronden, aldus vrijdag het Verbond. UTRECHT. Op 29 februari ver trekken dertig Nederlandse psor a- s-'spatiënlen voor een behandeling naar de Dode Zee. Volgens de huidarts E. van Zuiden, sekretaris van de Psoriasis Stichting, is dit de grootsie groep tot nu toe. AMSTERDAM. Het landelijk overleg van grondraden en het lan delijk overleg van HBO-studenten eisen dat de 120 miljoen gulden die volgens hen in de jaren 1973 en 1974 niet door de dienst rijksstudietoela- gen is uitgekeerd, alsnog besteed zullen worden om de verslechterde financiële situatie van de studenten te verbeteren. DEN HAAG. De Griekse minister van planning en coördinatie, Pana- yotis Papaligouras, heeft zaterdag in Den Haag met minister Van dei- Stoel het Griekse verzoek om als volwaardig lid tot de EEG te mogen toetreden besproken, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. UTRECHT. De Nederlandse Maat- schappij tot bevordering der Tand heelkunde heeft schriftelijk een dringend beroep gedaan op de leden van de Tweede Kamer, akkoord te gaan met de voorgestelde wijziging van de waterleidingwet in verband met de fluoridering van het drink water. De Kamer zal op 2 maart het desbetreffende wetsontwerp behan delen. DEN HAAG. In Nederland was in 1975 het totaal van de werkloos heidsuitkeringen, gerekend in per centage van het bruto nationaal produkt, bijna het hoogste van alle EEG-landen. Het bedroeg nahnelijk 1,6 procent, tegen België 1,7, aldus heeft de Europese Commissie mee gedeeld in antwoord op vragen van een Belgisch lid van het Europese parlement, Lucien Martens (Chr. Dem.). DEN HAAG. Mexico zal zich voor het eerst op grote schaal laten zien in Europa op een grote handelsten toonstelling in Rotterdam. Van 5 tot 11 april zal dit Midden-Amerjkaan- se land via driehonderd firma's in de Ahoy-hal laten zien wat het ver mag op industrieel en technisch ge bied. namens onze kinderen over te bren gen, u hebt ons een in alle opzich ten onvergetelijke middag bezorgd" aldus besloot de heer Heule zijn toe spraak. De heer J. Op 't Ilof sprak ten slotte nog een dankwoord. Van de gelegenheid het scheidende echtpaar nog de hand te drukken maakten velen gebruik. Het was in het an ders zo stille dorpje Sirjansland een alleszins gezellige drukte op deze mooie zonnige zaterdagmiddag. Advertentie NUTSSPAARBANK.. de ideale gezinsbank Spaar busjes in bruikleen SCHARENDIJKE t.o. Geref. kerk - woensdag 12.30-13.30 uur. DEN HAAG. Er is een kommissie om binnen een jaar te adviseren over de toekomstige opzet van de na- en bijscholing voor mensen in het welzijnswerk. De kommissie wordt geleid door drs. J. Jonker. Staatssekretaris Klein van onder wijs en wetenschappen heeft de kommissie donderdag geïnstalleerd. AMSTELVEEN. De ziekehfonds- raad heeft concept-normen opgesteld voor de erkenning van verpleeg'n- richtingen in het kader van de AWBZ. In augustus 1972 heeft de toenmalige nr'nister van volksge zondheid de raad daarover advies gevraagd. AMSTELVEEN. De vakbeweging noch de werkgevers zijn tevreden met het rapport kostenbeheersing gezondheidszorg dat een studiekom missie van de ziekenfondsraad na twee jaar noeste arbeid heeft opge steld. DEN HAAG. De Kamer heeft het wetsontwerp goedgekeurd waarin het Veluwemassief onder de wer king van de selektieve investerings regeling wordt gebracht. ARNHEM. De achtjarige Anne Marie Ruitenberg uit Arnhem is za terdagmiddag van een open karna- valswagen gevallen en Qnder de wie len terecht gekomen en overleden. Het meisje reed mee in een optocht. DEN HAAG. Het ministerie van financiën heeft meegedeeld dat het bedrag van de acht procent 15-jarige staatslening, warop de inschrijving volgens het Tendersysteem open stond, is vastgesteld op f 500 miljoen. ANCHORAGE, Alaska, 29-2. Met dezelfde Chinese Boeing 707 die hem acht dagen geleden in de Verenigde Staten had opgehaald is oud-presi dent Richard Nixon zondagmiddag na zijn omstreden bezoek aan dc volksrepubliek op Amerikaans grondgebied teruggekeerd. Het toe stel, dat in Tokio brandstof had bij getankt landde op de luchthaven van Anchorage in Alaska. Mevr. Heule-Kip verkreeg hierna het woord en gewaagde van een liedje uit haar helaas door de ramp verloren gegane poëzie, waar iets over scheiden in stond. Ze dankte ook vooral haar dochter Rie, die on eindig veel gedaan heeft om haar taak te verlichten. Ook de inspec- trice L.O. veel dank en niet minder aan het gemeentebestuur van Duive land. en last but not least de bevol king van Sirjansland voor de vele vriendelijkheid en meeleven en voor de vele geschenken. „Moge het u allen goed gaan" was mevrouw haar laatste wens. Tenslotte kwam de heer Heule voor het bankje en hij memoreerde zyn komst naar Sirjansland. Ik werkte graag op Bruinisse. maar was toch liever een klein haasje dan een grote knecht. Veel is er sinds dien veranderd. We maakten blijde en droeve din gen mee. Omdat de nood drong is de vereniging „Sirjansland Vooruit"' ontstaan en spr. deed nogmaals een dringend beroep op de autoriteiten Sirjansland aan een twintigtal wo ningen te helpen. „Ik heb geen woorden om onze dank ook mede OOSTERLAND, 28-2. Van de zijde van het secretariaat van de afdeling Duiveland van het Nederlandse Rode Kruis vernamen wjj dat dc bloed transfusiedienst de „Gesp", beho rende bjj de Landsteiner-medaille, die voor niet minder dan twintig bloedafgiften pleegt te worden uitge reikt, heeft toegekend aan: 1. mevr. A. Bominaar-Wijnmaalen te Oosterland; 2. mevr. J. Lodewijk-dc Witte te Nieuwerkerk; 3. dc heer C. Radewalt te Nieuwerkerk. De Land steiner-medaille voor 5 bloedafgif ten is vanwege voornoemde dienst aan een zestal inwoners van de ge meente Duiveland toegekend, t.w.: 1. de heer N. Krijger te Ouwerkerk; 2. de heer B. J. Hamer te Nieuwerkerk; 3. de heer L. van Klinken te Nieu werkerk; 4. de heer I. Meuldijk te Nieuwerkerk; 5. de heer C. W. Ouwcns te Oosterland; 6. de heer I. de Waal te Oosterland. Het afde lingsbestuur is bijzonder verheugd over zoveel opofferingsgezindheid en medemenselijkheid, en vertrouwt er verder gaarne op dat hiervan een sterke stimulans zal uitgaan op al len, die bereid zijn. zo nodig, hun bloed voor in nood verkerende men sen, te geven. n Sll

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3