C: C.D.A.-fraktie Zeeuwse Staten bracht bezoek aan Schouwen-Duiveland Sirjansland nam op grootse wijze afscheid van onder wijsechtpaar Heule DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 1 maart 1976 132ste jaargang Nr. 21852 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. In dit nummer: Pseudo-kermisproblemen le Bruinisse Politieke oriëntatietrip ZIERIKZEE, 27-2. Het begint op het terrein van (le partijpolitieke informatie en propaganda al aardig te ritselen en uitvloeisel daarvan was een trip van de C.D.A.-Statenfraktie vrijdag j.l. naar Sehouwen-Dni- veland, met als sluitstuk een openbare vergadering in het Huis van Nassau in de avonduren, waarvoor een redelijke belangstelling bestond. „Voor Nederland is in de partijpolitieke struktuur het C.D.A. belangrijk. Acht jaar geleden zijn de eerste besprekingen al begonnen. Het ging en gaat er om drie verschillende partijen - A.R.P., C.H.U. en K.V.P. - onder dezelfde noemer te brengen op basis van bijbelse normen. Tenslotte stoelen zij „op dezelfde wortel des gelooïs", aldus de heer C. Balkenende, A.R.-fraktievoor- zitter in de Zeeuwse Staten. Daarmee was de politieke teerling vrijdagavond duidelijk geworpen en kon een contourenschets van het C.D.A. tot nu worden gegeven. In veel gebieden immers werkt het C.D.A. al, zowel plaatselijk en pro vinciaal, ondanks het. feit dat twee partijen de regeringskoalitie steunen en één niet. „Nodig blijven voort gaande diskussies om elkaar te be grijpen. De voortgaande diskussies gaan niet om een scheiding, maar om het scheppen van een hechtere band" aldus de heer Balkenende, die de opmerking, van mr. W. Aantjes af keurde, dat het C.D.A. nog niet met één lijst voor de Kamerverkiezingen zal kunnen uitkomen. „Wie beslist nu eigenlijk over het C.D.A.", zo vroeg hij. „Dat zijn tenslotte de partijen met hun achterban" en niet „Den Haag". Politieke be-invloeding Hij geloofde dat het C.D.A. zijn bij drage zal kunnen leveren aan de po litieke be-invloeding van het volk. Zonder C.D.A. vervallen de groepe ringen tot - kleine beginselpartijtjes, zonder een echt partij-instrument, terwijl toch de vraagstukken tot een oplossing moeten komen. „Die vraag stukken gunnen de volkeren geen rust. Wie niet deelrïeemt is er ver antwoordelijk voor, dat anderen - soms in vijandige geest - beslissen". Regio-problemen Na deze partijpolitieke proloog stond de heer Balkenende stil bij de zwakke werkgelegenheidsstruktuur van Schouwen-Duiveland; de moei lijkheden rond Smit Bolnes zijn daar mede symptoom van. De fraktie heeft de kamerfrakties met dit pro bleem benaderd. Vastgesteld werd dat de rekreatie - veelal beoefend in het kader van grote bedrijven - geen adequate op vang zal kunnen geven voor de ook hier toegenomen werkloosheid. Het echtpaar Heule in open koets (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Later - bij de diskussie - kwam opnieuw dit netelige probleem aan de orde, met voorop het bedreigde bestaan van de „kleine kernen". De dorpen hebben een leegloop te zien gegeven van dienstverlenende be drijfjes en bij elkaar heeft dat de levensvatbaarheid aangetast. Rekreatie als liandvat Hoe moet men handelen? Groot schalige - aan de Randstad ontleen de- maarregelen, bieden de oplos sing niet, maar juist de kleinschali gere. Op dit punt maakte de heer J. B. Ventevogel zich sterk, die toch mogelijkheden zag en o.m. de aanpak te Scharendijke prees. Daarbij gaat het uiteraard niet om een bijbouwen van nummeriek te grote uitbreidin gen, maar om aangepaste woning bouw, waarbij de rekreatie als hand vat wordt gebruikt voor een verant woorde ontwikkeling. Harmoniemodel In zijn rede trouwens toonde heer Balkenende respekt voor het hramo- niemodel in het regionaal ordenings beleid in de regio Schouwen-Duive land. Hij wilde dat telfs landelijk wel ten voorbeeld stellen. Meer zorgen toonde later (in het debat) burgemeester E. Baerends van Middenschouwen, die struikelde over het veel te geringe getal woningtoe wijzingen. „Hoe moet men nu zeven premie woningen verdelen over de kernen", zo vroeg hij. Ter zake is zelfs een E.T.I.-rapport verschenen, maar voordat h§t uit was, kwamen de toe wij zingscijf er s al aan de orde. Hoe moet men met zulke geringe getallen de leefbaarheid in de kernen behou den? Nieuwe mogelijkheden Het forum - onder leiding van de heer W. den Boer A.R.-raadslid te Zierikzee - bestond uit de heren A. L. van Geesbergen, D. Geuze, H. Schot, B. H. Roose, J. B. Ventevogel, C. Verdonk en C. Balkenende. Voor de kernen beval het forum aan: „niet meten met grootstedelijke normen en geen overdreven dirigis me". Gesteld werd dat het tij trou wens aan het keren is; ter zake komt van bovenaf een soepeler' standpunt-* en-er komen nieuwe mogelijkheden, Er zijn intussen meer problemen. De woondruk in deze regio van de Zuid-Hollandse eilanden bijvoorbeeld die zou kunnen leiden tot het ont staan van „stadwijkjes", iets waar het beslist niet heen moet. De heer Balkenende waarschuwde voor een ontwikkeling als in de westelijke Hollanden. „Het is een aantal pro blemen bij elkaar, die Zeeland zelf zal moeten oplossen en daarvan moet de rijksoverheid worden overtuigd." Grevelingenbekken Aandacht werd verder besteed aan de inrichting van het Grevelingen bekken. De heer Van Geesbergen zette uiteen wat tot nu toe is gebeurd Dat is wel wat, maar het tempo gaat erg traag. Bestuurlijk zit men met het onderbrengen van het Grevelin genbekken in één bestuurlijk-orgaan (Nationaal Park) én met de Gemeen schappelijke regeling, waarin Zee land en Zuid-Holland participeren. „Wie profiteert en wie is verant woordelijk?" werd gevraagd. De heer Van Geesbergen wees op de beperk te toegankelijkheid van een Natio- /naal Park. Vpor zo'n (dit) park is C.R.M. verantwoordelijk en de G.R. (Zeeland, Zuid-Holland en de om ringende gemeenten). Wat werd ge- daan: tot nu toe. oeverbescherming doorR.W.S., Plaat van Oude Tonge (C.R.M.), dagrekreatie bij de Punt en het overleggen van een pakket eisen t.a.v. de Kabbelaarsbank. De heer Van Geesbergen geloofde niet dat er t.a.v. de rekreatie sprake is van overdrijving. Die heeft een ekonomische, maar ook een idiële kant en het „groene long" zijn ver plicht Schouwen-Duiveland tot het scheppen van rekreatieve mogelijk heden (jachthavens). Oostersclielde In zijn rede pleitte de heer Bal- vervolg pag. 2) Veel goede woorden en geschenken SIRJANSLAND, 28-2. Op waarlijk grootse wijze heeft de burgerij van Sirjansland zaterdagmiddag jl. af scheid genomen van (1e beer en mevr. Henle-Kip, waar de heer Heule gedurende 33 jaar hoofd van de openbare lagere school is geweest. Nadat het echtpaar per koets van huis gehaald was en onder de tonen van „Oosterlands Fanfare" enige rondjes over het dorp had gemaakt, gevolgd door talloze dorpsgenoten en familieleden, ging het naar het verenigings gebouw, waar de heer J. op 't Hof de vele aanwezigen hartelijk welkom heette. Inzonderheid het gemeentebestuur van Duiveland, de inspectrice van het I.O., mevrouw Bouwman en verschillende collega's. Hierna voerden de leerlingen van de school voor hun scheidende mees ter en juffrouw een leuk toneelstuk je op, dat zeer in de smaak viel, en beloond werd met een hartelijk ap plaus. Na een koffiepauze memo reerde de heer Op 't Hof hoe het echtpaar Heule op 1 april 1943 naar Sirjansland is gekomen, en zich daar al spoedig thuis voeldé. „In vreugde en verdriet leefde u met ons mee, vooral toen ook in 1953 de watergolf toesloeg, en ook in Sir veel rouw en verdriet bracht". Na tenjgkeer heeft de heer Heule zich bijzonder ingezet voor de hulpver lening. Nadien is er in ons dorp veel veranderd" aldus de heer Op 't Hof. Het echtpaar Heule leefde in alles bijzonder mee. „U hebt ver schillende geslachten zien komen en gaan. Vooral mevr Heule ver dient zeer veel dank voor het vele werk dat ze belangeloos in dienst van het onderwijs in Sirjansland heeft verricht". Naast uw druk schoolwerk had u altijd nog tijd voor sportbe oefening, we denken aan de korfbal. Verder aan de Culturele vereniging waaraan u de grootste stoot gaf. Ook het Rode Kruiswerk had de liefde van uw hart''. Spr. dacht ook terug aan de Oranjefeesten op Sir, die overal be roemd waren en waarvan de heer Heule de grootste drijfveer was, hij werd soms wel de „burgemeester" van Sirjansland genoemd. „Uw kin deren kunnen blij zijn met zo'n stel ouders'', aldus besloot de heer Op 't Hof zijn toespraak. Namens de gemeentenaren en de vereniging: „Sirjansland Vooruit" wenste hij het gezin Heule in zijn nieuwe woon plaats Bruinisse alle goeds toe, veel gezondheid cn een welverdiende rust. Onder luid applaus bood spr. na mens heel Sirjansland het echtpaar Heule een prachtige kleurentelevi sie aan. Banden De volgende spreker was burge meester de Kam van Duiveland, die erop wees dat thans de dag is aan gebroken dat het echtpaar Heule er Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwer kerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 ZIERIKZEE. Een eerste bezoek van de CDA-fraktie gold het waterschap Schouwen-Duiveland, waar de leden ontvangen werden door het dagelijks bestuur. Geheel links de AR-fraktie- voorzitter, de heer C. Balkenende; midden de heer A. L. van Geesber gen; achter: dijkgraaf A. M. Geluk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's het bijltje bij gaat neerleggen, en er hechte banden verbroken moeten worden". Uw werk hier lag u na aan 't hart. U en uw vrouw hebben er meer van gemaakt in deze 33 jaren dan menigéén zou kunnen vermoe den. U was een vader en moeder voor uw leerlingen" aldus de heer De Kam. Ook hij hoopte dat de fa milie Heule nog vele gezonde jaren in Bruinisse tegemoet zal gaan. Na mens het gemeentebestuur bood de burgervader de heer Heule een schrijfmachine aan, en een prachtig bloemstuk aan mevr. Heule. Inspectrice mevr. Bouwman ken de maar twee dorpjes, waar ze „weg'' van is in haar rayon, dat zijn Overslag in Zeeuws Vlaanderen, en Sirjansland. Op beide dorpjes één- manssoholen, met al het intieme hiervan. - „U werd afgehaald vanmiddag in een koetsje dat zie je niet veel meer tegenwoordig. Wat het onderwqs op uw school betreft, u weet ik ben kri tisch, maar niet één keer heb ik aanmerkingen behoeven te maken". „Ik weet dat u zuinig was en ik heb u vaak moeten aansporen om uw deel te krijgen voor het onder wijs ook hier ter plaatse. We zul len hopen dat de school in Sirjans land nog een poosje zal mogen blij ven bestaan" aldus besloot mevr. Bouwman haar toespraak. Het schoolhoofd van Ouwerkerk, de heer Berrevoets, sprak namens de collega's en de Bond van Onder wijzend personeel. „Uw wieg stond in Ouwerkerk, uw werk in Sirjans land, en uw gemakkelijke stoel in Bruinisse'' aldus de heer Berrevoets, die namens de collega's bloemen aanbood en het bekende boekwerk van Rien Poortvliet: „Te hooi En Te Gras", waar ook Sirjnaslands school in voorkomt. Ook hij uitte veel goede wensen voo rde toekomst. Overbrugging; Oud-schoolhoofd J. Buijsse, voor heen te Nieuwerkerk, wilde nu eens niet spreken van de heer en mevr. Verwachting tot dinsdagavond: Vrij zonnig (Vervolg pag. 3) Droog en vrij zonnig met in de nacht en ochtend hier en daar mistbanken; zwakke tot matige wind tussen west en zuid; minimumtemperaturen van plus 3 tot min 1 graad; maxima van 7 graden aan zee tot ongeveer 12 graden in het binnenland. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaluren: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 2 maart Zon op 7.24, onder 18.22 Maan op 7.30, onder 20.21 3 maart Zon op 7.21, onder 18.23 Maan op 7.51, onder 21.25 Eerste kwartier: 9 maart (05.30) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 2 maart 4.18 16.43 9.59 22.00 3 maart 4.47 17.10 10.30 22.29 Springtij: 3 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-3. Hel K.N.M.I. deelt mede: Een in aktiviteit toenemend koufront trok zondagavond met re gen en veel wind over ons land. Op het. station Ramspol viel daarbij 10 mm regen, andere plaatsen meldden hoeveelheden van 2 tot 7 mm, ter wijl op de vliegbasis Leeuwarden onweer werd waargenomen. Het front behoorde bij een depressie, die ten noorden van Schotland langs trok en maandagmorgen boven het midden van Noorwegen was aange komen. Na de frontpassage stroom de met westelijke winden enigszins drogere lucht ons land binnen. Bo ven Zuid-Engeland bevindt zich de -kern van een hogedrukgebied. die zich naar het oosten verplaatst. Het hogedrukgebied zal dinsdag het weer bij ons in gunstige zin beïn vloeden. Na een koude nacht, waar bij plaatselijk vorming van mist mogelijk is. zal het droog en vrij zonnig weer zijn. Het hogedrukge bied. dat een uitloper heeft naar de Middellandse Zee. brengt daar rus- stig en zonnig weer met middagtem- peraturen tussen 15 en 20 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1