GIEPS GOUDEN VIJFJE Conservatieven geven de toon aan in de race naar het presidentschap VS Tinoccfuo Verton's Schoenen 7 Intermeubel BLIK DOOR HET WERELD VENSTER sandalen gezonde schoenen vooralwahjongis. Garage G. Wandel Zn. Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE v^dr,» 27 trtn.ari 1970 Nr. msi Gezond slapen Neem dan een gezondheidsspiraal Levenslange garantie Meelstraat 31 Zierikzee Advertentie De officiële Cltroën-agent van Schouwen-Dufvefand: Nleuwerkerk - Tel. (01114) 1487 AMSTERDAM. De Amsterdamse bouwwereld is ernstig ongerust over de sinds enkele jaren optredende te ruggang van de activiteiten op de hoofdstedelijke bouwmarkt. ARNHEM. Auditeur-militair mr. H. J. Beaumont bij de krijgsraad in Arnhem heeft gepleit voor maatrege len die paal en perk moeten stellen aan het toenemehd drankmisbruik in het leger. Een eerste stap zal moe ten zijn het sluiten van de tap-plaat- sen overdag. AMSTERDAM. Een uit vier verdie pingen bestaand woonhuis aan de Nieuwmarkt in Amsterdam is door een uitslaande brand verwoest. De brandweer vermoedt dat de brand is veroorzaakt door een oliekachel op de eerste etage. SPORT ZAALHANDBAL Beslissend duel Delta Sport - Walcheren Zondagmiddag (12.00 uur) spelen Walcheren en Delta Sport een be slissingsduel om de titer in de Zeeuwse eerste klasse. De wedstrijd wordt gespeeld in sporthal De Beve- landen te Goes. Een prognose van de komende strijd is een moeilijke zaak: in de kompetitie leden beide teams twee nederlagen. Delta Sport verloor twee maal van Walcheren; Walcheren verloor van. G.S.C. en Olympus. Op grond hiervan zou men kunnen concluderen dat het spel van de Vlissingers Delta Sport niet' erg „ligt". Een analyse van deze twee- wed strijden geeft echter een duidelijk ander beeld. Met name de thuiswed strijd werd door enige persoonlijke fouten (missen strafworp en break out) op het beslissende moment met een doelpunt verloren. Dat Delta Sport de titel binnenhaalt lijkt dan ook bij voorbaat niet uitgesloten. Per speciale bus reist een flink aantal supporters mee naar Goes om de favorieten aan te moedigen. (De genen die mee willen, kunneh in lichtingen vragen, hij .M, de Looze, Varremarkt 10.) SCHEEPVAART Ares, 26-2 van Amsterdam naar Suriname Kara, 25-2 van Lagos naar rede Lagos Moordrecht, 26-2 200 m, ZO Pt. Su dan naar Geraldton RENESSE. Morgen zaterdagviert Burg-Haamstede het Strafeest. Om extra in de stemming te komen hier nog een plaatje van het zo geslaag de (mooi weer) Stra te Renesse. Men sen en paarden in de zon. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Hielkje was er een beetje verlegen mee. Ze wist heel goed, dat ver scheiden Hervormde en Gerefor meerde jongeren in het weekeind gingen dansen. Ze had er al eens een gesprek over gehad met de dominese en deze had als haar mening gege ven: „Dat houd je immers toch niet tegen? Overigens, het is net als met de b'oscoop. Vroeger dacht je er toch niet aan om naar de bioscoop te gaan? En kijk nu eens: door de tele- vis e krijg je de bioscoop al in je huis!" Hielkje besloot: „Ik zal het met vader bepraten." Tonn'e knikte. „Dan weet ik het al. Kan ik mijn dansavondje met de student wel op mijn buik schrijven." ..Welke student?" „Nico. Die achter ons woont." Ze wees naar de huizen aan de Ter- horstlaan. „Nico van Zalinger." Hielkje dacht aan haar gesprek met mevrouw Van Zalinger. Die toen toch een bijzonder serieuze in druk op haar had gemaakt. „Gaat die jongen dansen?" vroeg ze, niet- begrijpend. Grote verbazing in de ogen van het meisje. „Maar natuurlijk, ma! Dat doet toch iedereen tegenwoor dig? Wat steekt daar nou voor kwaad in?" Tot Hielkje's verwondering gaf Giep die avond toestemming. „Maar vóór twaalven thuis, he?" Pas toen Tonnie vertrokken was, had Hielkje gelegenheid om haar man te vragen: „Hoe kom jij ineens zo veranderd? Je was toch altijd te gen dansen?" De man begon zijn pijp te stop pen. 'die hij tegenwoordig rookte. „Ja, wat wil jij dan? Zeg ik nee, het mag nietwat dan? Doet ze het misschien stiekum. Je kunt het im mers toch niet. meer tegengaan? Neem Fokje. Is op een christelijke kweekschool, maar één middag in de week gaan de leerlingen samen een paar uurtjes dansen. We leven in andere tijden en zullen ons dus aan moeten passen." Helemaal waar en eerlijk was zijn antwoord niet. Want Gerrit Geugies stond weer eens op tweetal. Ditmaal als diaken. In stilte hoopte hij nu, dat het bekend zou worden, dat zijn beide oudste dochters gingen dan sen. En hem deswege voor „te we relds" zouden afwijzen. Want hij had helemaal geen zin om vier jaar de barmhartige Samaritaan te spelen als diaken. In november, nadat de stembrief jes waren ingeleverd en de uitslag der stemming bekend werd gemaakt, was hij enerzijds gevleid, dat men hem ondanks had benoemd. Met grote meerderheid zelfs. Aan de an dere kant was hij verwonderd. En kwam tot de slotsom, dat er ook aan de christelijke normen getornd werd. Op Nieuwjaarsdag werd Gerrit Geugies bevestigd als een der beide n;euwe diakenen. Hielkje Geugies zat. geflankeerd door haar vier dochters, trots en tevreden te kij ken. Haar man was tenminste weer voor een periode van vier jaar in de kerkcraad. In ieder opzicht behoor den ze nu toch wel tot de notabelen der gemeente. Burgerlijk en kerke lijk. Hoofdstuk 7 De val Met de verkoop der meubelen ging het niet meer zo vlot als in die eer ste jaren na de oorlog. Of het kwam, doordat een zeker verzadigingspunt 43 Familieroman door HENK VAN HEESWIJK was bereikt, dan wel vanwege het grote aantal meubelfabrikanten, dat zelf rechtstreeks aan de konsument verkocht, was moeilijk na te gaan. Vast stond, dat er een keerpunt was bereikt. Op de fabriek in Leeuwarden werden ieder jaar enkele arbeiders van de oude garde afgevoerd, omdat ze de pensioengerechtigde leeftijd hadden bereikt. Ze werden in de kantine van de fabriek door Pom- stra persoonlijk gehuldigd. Er was dan voor ieder een nieuw, modern ameublement, dat de echtgenote zelf had mogen uitzoeken, en een en velop met inhoud. Maar de volgende dag - in het jaar 1.965 - bepaalde de direkteur, dat de lcèmte. ontstaan door het vertrek der zeven oudge dienden, niet zou worden aangevuld. „We kunnen 't met het huidige per soneelsbestand gemakkelijk af." zei hij tegen Maarten Stroet, die sinds kort adjunkt-direkteur was, want Pomstra werd ook een dagje ouder en wilde er eigenlijk al mee stoppen. Op de duur zou Maarten opnieuw de algehele leiding in handen nemen. Nee, zo erg best liep het niet meer. Hoewel Giep vost geen zorgen had, bemerkte ook hij, dat de omzet te rugliep. Terwijl alle mogelijke kos ten stegen. Aan het einde van het jaar 1965 kwam hij tot de teleurstel lende ontdekking, dat hij dit jaar nauwelijks iet9 had verdiend, als je alle vaste lasten, personeels- en an dere kosten aftrok. Dat betekent, wist hij, dat ik voor het nieuwe jaar ergens móet zien 'te bezuinigen. Maar begin januari wist hij nog al tijd niet hoe. Tot een der chauffeurs aan het eind van die maand te ken nen gaf, dat hij wegging. (wordt vervolgd) ZATERDAG 28 FEBRUARI NED. 1: Een kleine twee uur kijk genot vanavond bij de klassieke speelfilm Or feu Negro. Maar er is meer vertier op deze AVRO-buis. Het vermakelijke spel Wie van de drieopent de rij. Het bekende panel gaat weer trachten te raden wie de echte van cle drie is. De Frans-lta- liaanse speelfilm Orfue Negro uit 1959 is een oude legende van Or pheus en Euridiee in een modern jasje. De gebeurtenissen in de oude legende van Orpheus en Euridiee zijn in de film gesitueerd in de ne- gerwijken van Rio de Janeiro ten tijde van het jaarlijkse karnaval. Een negermeisje is naar de stad ge komen om een man te ontvhtchten die haar naar het leven staat. Ze ontmoet er een zwarte tramkonduk- teur. Tussen de twee groeit een ro mance, maar door een ongeluk doodt de man het meisje. De rest van de zendtijd gaat op aan tennis. Tot kivart over elf beelden van de vandaag gespeelde halve finales van het ABN-tennistoernooi in Rotter dam. Het middagprogramma komt voor rekening van de NCRV. Vanaf half vier wordt aandacht besteed aan de zogenaamde Pas 65. Het pro gramma wordt omlijst met zang van Frits Lambrechts, Ben Cramer en Marcel Thielemans. Vervolgens gaat het deksel van de Kijkdoos open en dat betekent veertig minuten plezier voor de kleintjes. Het middagpro gramma wordt besloten met beelden van wielrennen en atletiek in NCRV Sport Ahoy. NED. II: De KRO begint met amu sement voor de jeugd. Na nieuwe avonturen van Pep pi en Kokki, die bij de marine dolle dingen beleven, wordt deel negen van de spannende jeugdserie Q en Q op het scherm ge zet. Aristides en Wilburg zijn maar niet af te brengen van het idee, dat de oplossing van alle mysteries in het pension bij de vrouw van Dik Fok moet liggen. De KRO projek- teert vanavond de Engelse speelfilm Charlie Bubbles op de buis. In de hoofdrollen spelen Liza Minelli en Albert Finney, die tevens de regis seur is. De hoofdpersoon is een suk- sesvol schrijver. De als een zoon van straatarme, in een volksbuurt wo nende ouders geboren man kan de weelde niet aan. Zelfs drank en vrouwen doen zijn depressieve stem ming niet verdwijnen. Na een ont moeting met zijn ex-vrouw, die met hun zoontje elders woont, vliegen ze elkaar in de haren. Het laatste, dat men kan verwachten is een afleve ring van de amusementsserie Er zit muziek in, waarin de belevenissen van Robert Dreyfuss weer goed voor een glimlach zijn. ZATERDAG 28 FEBRUARI NED. I: 10.00 Teleac15.30 Nieuios; 15,32 Pas 65; 16.00 Kijkdoos; 16.40 De reizen van Kim; 17.05 De trom van Pandoera; 17.30 Sport Ahoy; Advertentie Vrijdag 5 maart, 19.30 uur, Nederland I: Vrijdagavondvrij. Met o.a. het optreden van Mini en Maxi. 18.15 Teleac; 18.45 Informatie Ma rokkanen; 18.55 Nieuws; 19.05 Wie van de drie?; 19.45 De zwarte Or pheus; 21.35 Journaal; 21.50 Tennis; 23.15 Journaal; 23.20 Het lied van de week. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Peppi en Kokki; 19.20 Q en Q; 19.50 't Zand 33; 20.00 Journaal; 20.25 Charlie Bubbles; 22.00 Brandpunt; 22.40 Er zit muziek in; 23.05 Journaal ZONDAG 29 FEBRUARI NED. I: De NOS brengt 's mid dags het kinderprogramma Sesam straat, een kleurrijke naUiurfilm over de kale ibis, een zeer zeldzame vogel, en de voetbal- en toto-uitsla gen. De IKON komt vervolgens mei de muzikale zondagmiddag overpein zing Vesper. De moeite van het kij ken waard is de Teleac-serie De eerste 365 dagen uit het leven van een kind, waarvan het zesde deel wordt uitgezonden. 'Ces KRO komt om zeven uur met een half uur ver maak voor de jeugd. In een afleve ring van The Flintstones erft Fred Flintstone de nalatenschap van zijn overleden oom, maar reden tot vreugde geeft dit eigenlijk niet. Het zuiden van ons land in elk geval staat vandaag op zijn kop, want het karnaval -is in volle gang. De KRO biedt daarom het programma Car naval met o.a. Kees Schilperoort, De Dauwtrappers, de Pintenwippers en de Twee Pinten. In de aflevering van Gunsmoke is sprake van een veediefstal, vechtpartijen, revolver schoten en moord. De plaatselijke sheriff heeft er de handen vol aan. Tot bij tien het vierde deel van de serie Pleisterkade 17. Jan BlaaserNell Koppen, Marlous Fluitsma, Kees Brusse, Mimi Kok en anderen geven gestalten aan de figuren in deze vrolijke reeks van Annie M. G. Schmidt. In het pro gramma Heel de mens van Ad Lan- gebent wordt aandacht besleed aan mensen die moeten leven met een kunstmatige uitgang, de zogeheten stoma. Tot slot van het KRO-pro gramma geeft De Berliner Philhar- moniker onder leiding van Herbert von Karajan een uitvoering van de Zevende Symfonie van de kompo- nist Ludwig von Beethoven. NED. II: Een exetra uitzending van de AVRO om vijf uur. In Rot terdam worden de finales van het ABN-wereldtennistoernooi gespeeld. Het tv-publiek krijgt daarvan de hoogtepunten voorgeschoteld. De NOS begint om half zeven met het negende deel van de jeugdserie Rogues rotseiland. Twee Chinese agenten slagen er niet in het gouden masker in hun bezit te krijgen, maar wel lukt het hen de prinses te ont voeren. Studio Sport biedt waar schijnlijk samenvattingen van de bekerwedstrijden Eindhoven AZ'67 en PEC Zwolle-Ajax. Om half negen het programma Oten hoe zit het nou met Sien, met een bijzondere aanpak ditmaal omdat het vandaag schrikkeldag is. Er is o.m. een optre den van het kabaret van Natascha Emanueüs en Hans v. d. Gragt. In de rubriek Antenne wordt de schijn werper géricht op de formatie Hickory Wind, een blues grassr groep uit de V.S. In de rubriek In formeel spreekt journalist W. L. Brugsma met deskundigen over maatschappelijke ontwikkelingen. ZONDAG 29 FEBRUARI NED. I: 14.00 Teleac; 16.00 Nieuw 16.02 Sesamstraat; 16.27 De kale ibis 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 18.15 Te leac; 18.55 Informatie Turken; 19.00 Nieuws; 19.05 The' Flintstones; J9.30 Carnaval; 20.20 Gunsmoke; 21.10 Pleisterkade 17; 21.55 Heel de mens; 22.25 Zevende symfonie van Beetho ven; 23.00 Humanistisch Verbond; 23.20 Journaal. NED. II: 17.00 Tennis 18.25 Woord voor woord; 18.30 Paulus de boska bouter; 18.35 Rogues rotseiland; 19.00 Panoramiek; 19.15 Studio Sport; 20.30 Ot... en hoe zit het nou met Sien?; 21.00 Antenne; 21.30 Nieuws; 21.35 Informeel; 22.35 Beeldspraak 23.00 Journaal. Amerikaan kent. Aan de Democra tische kant ziet men een haast ein deloze stoet van gegadigden voor de kandidatuur en geen van hen is zon der meer te beschouwen als een ge heide kanshebberHet zijn figuren van allerlei schakering die slechts gemeen hebben dat ze tot dusver nog nimmer een echt belangrijke rol heb ben kunnen spelen. Waarzeggen is in dit soort zaken altijd hachelijk maar het lijkt helemaal niet uitgesloten dat de partij op de duur geen van al die kandidaten die zo weinig i>er- schillen accepteert maar een beroep doet op een bekendere figuur - de keus zou dan goed kunnen vallen op een man als Hubert Humphrey, de ex-ince-president die sindsdien nooit helemaal uit het gezicht is ver dwenen en die in ieder geval ook nooit in een kwaad daglicht is ko men staan. Maar dat zou dan een compromis zijn met alle kwade kan ten van dien: als iedereen tenslotte er vrede mee kan hebben dat men in vredesnaam maar met Hubert Hum phrey in zee gaat kan moeilijk ge- zeg worden dat hij door een golf van geestdrift wordt voortgedreven. Bovendien is hij al eens een keer deerlijk gesneuveld in een campagne en er is eén haast bijgelovige afkeer in de VS om het opnieuw te probe ren met een oplitieke verliezèr. En al is Humphrey zelf beslist zo niet, ook in de Democratische partij ziet men hoe de ex-gouverneur van Ala bama, George Wallace, succes heeft met zijn eveneens aarts-conservatie ve en sterk anti-overheidsredevoe- ringen. Dat in november in de VS geen president aan de macht zal ko men die de derde eeuw van de VS inzet met een bezielend programma lijkt wel zeker. En een actief leider schap van de westerse wereld, be halve dan in zoverre de VS door hun grootte er niet aan ontkomen, kan men van de nog onbekende president ook moeilijk verwachten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MAASTRICHT. Een 22-jarig meis je uit Maastricht heeft woensdag bij de Maastrichter politie aangifte ge daan van verkrachting onder bedrei ging met een mes in haar woon plaats op oktober 1975. Volgens het meisje trok de dader haar een por tiek in en randde haar aan. SCHIPHOL. Bruin verbrand, maar toch wel blij dat hun „gedwongen vakantie" teneinde was, is een der- tienkoppige KLM-bemanning uit het Nigeriaanse Cano op Schiphol terug gekeerd. GRONINGEN. Het niet doorgaan van een Indonesische order voor dé Noord-Nederlandse scheepsbouwin- dustrie is vermoedelijk een gevolg „van een deuk in de verhouding met Indonesië tengevolge van de gijze ling op de Indonesische ambassade in Amsterdam". HILVERSUM. De KRO stopt voor de rest van het winterseizoen met de uitzending van „de nieuwe BB- kwis". Het programma voldeed niet aan de verwachtingen die de kijkers er van hadden. In goed overleg met presentator Berend Boudewijn heeft de programmaleiding daarom beslo ten de kwis in maart, april en mei niet te continuëren. DEN HAAG. Nieuw-Zeeland wil in de jaren 1978, 1979 en 1980 zijn bo- terexpórt naar Engeland met wat kleinere sprongetjes verminderen dan de Europese commissie- blijkbaar voor ogen staat, maar het wil wel lager starten, zodat- de totale hoe veelheid voor die drie jaren gelijk blijft. VLISSINGEN. De Koninklijke Maatschappij „De Schelde" in VJis- singen verkeert, dank zij scheep- bouworders van de koninklijke ma rine, in een gunstige positie. In twee dokloodsen en op de overdekte hel ling zijn thans vier fregatten in aan bouw. Met voorverkiezingen in de staat New Hampshire zijn in de VS de campagnes begonnen waarmee ver schillende kandidaten hopen in no vember gekozen te worden tot de volgende president van de Verenigde Staten. In het algemeen zou men kunnen zeggen dat de beste kansen om te winnen die van de huidige president zijn, maar al is dat dan teel gebruikelijk - dit keer hoeft dit niet waar te zijn. Zo is het merk waardig dat de president niet, zoals eveneens gebruikelijk is, met trots ivijst op wat hij allemaal tot stand heeft gebracht maar in zijn redevoe ringen nogal ïuat kritiek heeft op de regering, zijn eigen regering dus. Die ongebruikelijke aanpak van een ver kiezingscampagne dankt men niet aan de typische orginaliteit van Ge rald Ford, want hij is nogal een fan tasieloze figuur - daaraan dankt hij ook dat hij nu in het witte huis zit Maar Ford is wel een veteraan in de republikeinse partij en in Wash ington en hij heeft een goed gevoel voor wat politiek te verkopen is op het moment. Hij beseft daarom dat bij de gemiddelde Amerikaan nog steeds een grote argwaan leeft tegen alles wat met de overheid van doen heeft. Dat is nog een nasleep van de Watergate-zaak en de recente onder zoekingen naar corruptie door de grote vliegtuigbouwers zijn ook niet bepaald geschikt om de indruk te vestigen dat het allemaal zo fris toe gaat in de hogere kringen. Dit betekent dat Ford dan weer eens net een beetje populairder is dan zijn voornaamste rivaal Reagan dan weer eens net een beetje minder gezien. Dit tekent hoezeer deze Rea gan aanslaat en dan wel met nogal reactionair geschreeuw zoals men dat in de partij voorheen mocht be luisteren van senator Goldwater. Ford heeft de enige tactiek gekozen waarmee hij kan hopen crp Reagan voor te blijven: hij uit zich net zo conservatief als deze en zo mogelijk nog wat feller. Het verschil is alleen dat Ford niet bepaald een boeiende spreker is terwijl Reagan niet alleen gouverneur was van de staat Cali- fornië maar ook filmacteur en daar door net wat beter getraind om zijn gehoor te boeien. Een republikein? Voor de Republikeinse conventie bijeenkomt die beslist wie de pre sidentschapskandidaat wordt, ver loopt nog wat tijd waarin van alles kan gebeuren. Maar tot dusver zijn deze twee de enige kanshebbers en althans in hun presentatie van het ogenblik kan men van geen der twee veel vooruitstrevends verwachten als ze in november winnen. En dat een Republikein wint lijkt niet zo omvaarschijnlijk. Zowel Rea gan als Ford zijn althans figuren van enig formaat die de gemiddelde Advertentie Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 2488

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7