GOEDE BELANGSTELLING ELFTALLEN VOOR NIEUWE KOMPETITIE ZOMERAVONDVOETBAL V.V.V.-Zierikzee Afscheid van heren A. Boogert en A. J. G. Doeleman STREEKHISTORIKUS J. L. BRABER OVER SCH0UWSE FAMILIEWAPENS 4 NUTSSPAARBANK.. INGEZONDEN STUKKEN ZIERIKZEE, 25-2. De vrees dat de zomeravondvoet- balbalkoinpetitie van liet rayon Zierikzee, afdeling Zeeland, wegens gebrek aan deelname in bel a.s. sei zoen geen doorgang zon kunnen vinden, bleek deze week op de in café-restaurant „Duyvelanls Koffy- luiys" gehouden jaarvergadering, ongegrond te zijn. Vun de acht teams die in het vorige seizoen aan de kompetitie hebben deel genomen gaven zich er zes zonder voorbehoud voor het komende seizoen op. Van de zyde van de Kon. Zeelandia werd het voorbehoud gemaakt dat zy aan de kompetitie willen deelnemen mits hun team maar één wedstryd in de weck behoeft te spelen, een regel waar men wel een of tweemaal een uit zondering op wil maken. De woordvoerder van de Kon. Zee landia zette hierbij uiteen dat men momenteel niet de beschikking heeft over het nodige spelers-materiaal om regelmatig tweemaal in-de week uit te komen. De voorzitter van het rayon Zie rikzee de heer C. I. Jumelet zegde toe dat met de wensen zoveel moge lijk rekening zal worden gehouden maar dat hij niet de garantie kon geven dat er wel eens geen twee wedstrijden in één week zouden moeten worden gespeeld, ten gevol ge van afkeuring van terreinen. Alleen de PZEM kon nog geen de finitieve opgave voor deelname aan de kompetitie doen. Momenteel heeft de PZEM de beschikking over twaalf spelers een basis welke te smal is om hiermee in de kompetitie van start te gaan. (Vervolg van pag. 1) l'unktic kantoor Wat het nieuwe kantoor betreft, herinnerde hij nog aan de uitsteken de funktie die het tot nu toe ver vult, zij dat het nog niet optimaal funktioneert, maar dat zijn de fout jes van het eerste jaar. Het kantoor streeft er in ieder geval naar een zo groot mogelijke informatie te geven over een zo breed mogelijk terrein. De Streek-V.V.V. De vergadering meende in respon se op de opening dat de voorzitter wat veel kritiek had gehad op de Streek V.V.V. Hij wees dit echter van de hand, herinnerend aan zijn ge-uite waardering over de Akko- modatiegids. Hij herinnerde er ech ter aan dat deze gids er eind 1974 al had moeten zijn. De sekretaris van de Streek V.V.V. de heer J. Holm wees nog eens op het zelfstandig karakter van de Streek V.V.V., die bestuurd wordt door de zeven V.V.V.'s in de regio. Hij gaf een toelichting op (le ont stane vertraging; zulks deed ook dr. H. J. van Zuylen, die de zelfstandi ge uitgaven van de verschillende V.V.V.'s toch ook niet wilde onder schatten. De tijdslimiet voor de Akkomo- datiegids is wat overschreden door een samenloop van omstandigheden. Noch de uitgever, nog de Streek V.V.V. zijn daar zonder meer schuld aan. Westhoek-vraagbaak De samenstelling van gidsen is al tijd een hele zaak; voor de "Westhoek b.v. moet het nog komen. Men is daar mee bezig. Het gaat om een eigen vraagbaak en is daar wel zo veel tegen, zo vroeg hij. In ieder geval komt in de Westhoekse- vraagbaak ook iets over b.v. Zie rikzee. Maar de eigen streek-karak- teristiek krijgt het accent. Aparte regionale gidsen kunnen dus als uitgaven punt van overweging zijn. De voorzitter merkte - hierop inha kend op - dat ter zake een voorstel zal worden gedaan. Jaarverslag De sekretaris de heer J. Bij de Vuate bracht een kort jaarverslag uit en ging nog wat verder terug (1974) herinnerend aan de aankoop van hel Oude Havenpand, dat in het verslagjaar werd geopend. Verder kwamen de huurkontrakten gereed, dc gids en vond de introduktie plaats van de geschenkbonncn. Niet minder dan 13.415 informaties wer den verstrekt, waarvan 10.701 aan Nederlanders. In 1974 bedroeg het totaal 8726. De informatie betrof voor 58 procent dc streek. De financiën Dc financiële jaarstukken waren opgesteld door de penningmeester de heer A. C. Goudswaard. De stukken - geschreven overgelegd - lokten nogal wat detail-informatie uit, die bevredigend kon worden verstrekt. Voor 1975 is er een exploitatieover schot van rond f 19.000. De financie ring van het kantoorpand sluit in ontvangsten en uitgaven met f 56.364,53. Besloten werd dc af schrijving op het pand van 2 tot 4 procent te verhogen. De begroting 1976 toont in ontvangsten en uitga ven een bedrag van f 52.000. De boekwaarde van het kantoorpand is f 94.626,30. Een kaskommissie bestaande uit de heren B. Waayenbcrg en H. R. dc Vries had de boeken van dc pen ningmeester in orde bevonden en adviseerde tot goedkeuring en de charge. Dc kommissie merkte overigens op dat het totaalpakket aan werkzaam heden voor de penningmeester te groot is geworden en verzocht om maatregelen. Met toestemming van de vergade ring. werd op voorstel van dc voor zitter. besloten het finoncicle werk van dc penningmeester over te heve len naar een akkounlants- of boek houdkundig bureau. Vervulling vakatiirc Afrrheid werd genomen van de heer A dc l.angr, dir wegens ver trek naar elders, het bestuur gaat Pogingen zullen door de mensen van de PZEM in het werk worden gesteld om nog enige mensen voor hun team te aktiveren waardoor het alsnog mogelijk zal zyn om aan de kompetitie deel te nemen. Besloten werd dat er een volledige kompetitie zal worden gespeeld in het tijdvak van de eerste week van mei tot de eerste week van juli en daarna het resterende deel in de tweede helft van augustus. „Velocitas" en „Die Gouwe" Daar het voor de verenigingen Ve locitas en Die Gouwe, die een aantal spelers hebben welke in de landbouw werkzaam zijn moeilijk is, om in de tweede helft van augustus te spelen zullen zij hun wedstrijden voor be gin juli spelen. ïn zijn openings woord stelde voorzitter Jumelet met voldoening vast dat gezien de op komst, alle verenigingen waren door minstens twee mensen vertegen woordigd. er ondanks de anders lui dende berichten toch nog belang stelling voor het zomeravond voetbal blijkt te bestaan. In zijn nabeschou wing over de kompetitie 1975 vestig de de voorzitter nog eens de aan dacht op de moeilijke omstandighe den waarop dit moest worden afge werkt. Door de overvloedige regenval in het voorjaar moest er later dan ge bruikelijk met de kompetitie worden gestart. Dank bracht de heer Jume let aan de verenigingen Die Gouwe en Velocitas voor het beschikbaar stellen van hun terreinen. Van de 56 wedstrijden konden er 6 geen door gang vinden daar een van de teams niet de beschikking had over vol doende spelers. Dank bracht de voorzitter ook aan Toren Boys voor de wijze waarop zij bij de provinciale kampioenschappen het toernooi, ondanks de pech die zij hadden, hebben vertegenwoordigd. Advertentie de ideale "ezinsbank Verhuur kill is- Ioketteu BUllGH-HAAMSTISDE: Julianastraat/Bcrnhardstruat dinsdag 11.00-12.30 uur. verlaten. Hij ontving de dank van de voorzitter voor het vele verrich te werk, inzonderheid voor de E.K. Op voorstel van de vergadering werd besloten de penningmeester te bedenken met een attentie. In de ontstane bestuursvakature werd benoemd mevrouw V. A. E. Stüttcr. Gesproken werd verder over de „promoting" van stad en streek on der in dc Bondsrepubliek gelegerde geallieerde militairen. Dc direktcur van de Zeeuwse V.V.V. dc heer J. de Regt deelde mee dat hieraan wel iets wordt gedaan, maar niet op grote schaal. Specifiek van Schou- wen-Duiveland uit zou heel wat geld kosten. Een aantal horeca-mcnsen had nog altijd niet de brok verteerd, die vorig jaar een opmerking van dc voorzitter teweeg bracht inzake non- betaling. Dc voorzitter zei (toen) al leen degenen hebben willen laken, die toezeggingen deden en er zich niet aan hielden. Hij bleef het erg vinden, dat een deel der horeca-on- dernemers verstek liet gaan. Overi gens vond hij het geen zin hebben ovpr deze „oude koek" nog diep gaander to (lisku.ssicrcn Tot slot word uil de vergadering nog gepleit de helpers bij de Toe ristendagen te bedenken Hij betreurde het dat hel jaarlijkse toernooi, dat vorig jaar te Gorkum zou plaats vinden, geen doorgang heeft kunnen vinden. Knelpunt hier bij was de door Gorkum geplande datum van 10 mei welke voor het rayon Zierikzee niet kon worden aanvaard daar de meeste spelers op dat moment in 8 tot 9 maanden niet hadden gevoetbald. Daar ook Rotter dam en Ridderkerk er weinig voor voelden om het toernooi op 10 mei te houden vond dit in zijn geheel geen doorgang. Naar Rotterdam? De kans bestaat dat dit jaar het rayon Ziprikzee nog een uitnodiging krijgt voor deelname aan het toer nooi te Rotterdam wal daar in ver band met het 25-jarig bestaan zal worden georganiseerd. De heer Jumelet'wilde wel graag weten of er bij 'de spelers nog be langstelling bestaal om aan een der gelijk toernooi deel te nemen gezien de verminderde animo in de laatste jaren. Besloten werd dat door iedere vereniging drie van hun spelers zul len worden aangewezen welke even tueel in aanmerking kunnen komen voor het rayon-elftal. Het financieel jaarverslag van de penningmeester de heer M. F. de Vos werd, met een klein batig saldo, onder dankzegging voor het stipte beheer onveranderd vastgesteld. Voor de kompetitie 1976 werd de deelname per elftal onver anderd vastgesteld op f 275,per elftal. Bij de prijsuitreiking van het sei zoen 1975 mocht de aanvoerder van Toren Boys de heer P. Roskam uit handen van voorzitter Jumelet de kampioensprijs en de wisselbeker in ontvangst nemen. Toren Boys behaalde in 1975 het kampioenschap van het rayon Zie rikzee met 23 punten, 4 punten voorsprong op de kampioen van 1974 PZEM. en een doelsaldo van 52 doelpunten voor en slechts 7 tegen. De sportiviteitsprijs, net zo be langrijk zo niet belangrijker dan de kampioensprijs stelde voorzitter Ju melet, werd gewonnen door Die Gouwe met 142 pnt. voor 2. Stella Boys 152 pnt.; 3. PZEM; 4. Zeelan dia; 5. VAB; 6. Toren Boys; 7. Velo citas en 8. Brogum. Dit jaar bestaat het rayon Zierikzee 20 jaar wat in het najaar zal worden herdacht op een te organiseren slotavond. De or ganisatie hiervan is in handen ge geven van een kommissie waarin iedere vereniging door één lid is vertegenwoordigd. Vergadering „Eendracht Bindt" NJEUWEKKEKK, 26-2. Donder dagavond werd in dc grote zaal van „Ons Dorpshuis" een algemene le denvergadering gehouden van dc Landbouwvereniging „Eendracht Bindt". De voorzitter de heer J. A. Gaandcrsc sprak tot de aanwezigen een hartelijk woord van welkom in het bijzonder tol dc gasten, burge meester J. D. dc Kam en de heer G. Paauwe, direktcur Administratie en Adviesbureau ZLM. Uitvoerig stond de voorzitter in zijn openingswoord stil bij het nieu we zaaisei/.oen dat komende is. De grond is bijzonder goed en noodt tot beginnen aan het bouwplan 1976. Terugblikkend op de afgelopen win ter sprak hij over de zeer goede aardappelprijzen. Van aardappelen en uien wordt steeds meer ingezaaid. Het grondgebruik is intens. De fi nanciële toestand verplicht tot roof bouw op de gronden. Gekonstatcerd kan worden dat er geen meerdere kilogramopbrengst is de laatste ja ren. De lasten verzwaren, veel belas tingen gaan omhoog. Ook de ener gienota's worden steeds hoger. B.T.W.- verhoging Per 1 oktober a.s. wordt de b.t.w. verhoogd van 16 naar 18 procent. Praktisch alle kosten verzwaren. De prijzen van de nodige bedrijfsmid delen blijven stijgen. Veel landbou wers leven met geldzorgen. Het stre ven is naar betere toestanden en be drijfsresultaten. De gemeenschap is alleen gediend met goede landbouw bedrijven. Vervolgens las de sekretaris dc heer A. Boogert een verslag van de onlangs gehouden vergadering met de afd. Ouwerkerk voor. De jaarre kening werd vastgesteld. De kas kommissie rapporteerde de boeken in orde. turis-penningmeester. „Veel dank", aldus de voorzitter. De heer Boogert werd een enveloppe met inhoud aan geboden. De heer Boogert dankte wederkerig voor de goede woorden en de enveloppe. Hij zei bij dit af scheid 'in de oude notulen te zijn ge doken. Interessante momenten wer den even aangetipt. Diverse vereni gingen op het landbouwgebied zijn uit onze vereniging voortgekomen. Ook de toenmalige Boerenleenbank. Ook de Werktuigenvereniging dankt zijn bestaan aan de vereniging, aldus de heer Boogert. Tenslotte riep hij de leden op tot meer aktivileit en leven in de vereniging en wenste be stuur en leden het beste. Ook de heer Doeleman kreeg dankwoorden voor het werk gedaan voor de vereniging. „Zij het korter in jaren u bent een stoere kracht geweest in ons bestuur". Met dank werd ook hem een geschenk over handigd. De heer Doeleman dankte weder kerig en sprak de hoop uit dat de vereniging het verder goed mag gaan. Bij de eerste stemming werd de- heer W. v. d. Zande Jz. gekozen. Bij dc tweede, de heer P. Braam. Beiden namen hun benoeming aan. Bestuursverkiezing; De heren A. J. G. Doeleman en A. Boogert waren aftredend en niet herkiesbaar. De voorzitter Sprak de heer Boogert toe. Veel werk heeft hij verricht en dat 25 jaar lang. Een flink stuk van de nu 91-jarige ver eniging was de heer Boogert, sekre- i Schouwen - Duivelandse Sportspiegel Dit weekeinde beperkt voetbalprogramma WIK trekt op naar Colynsplaatse Boys Brouwershaven krijgt het niet gemakkelijk tegen Nicuwdorp Duiveland gaat op bezoek by Wisscnkerkc Brusc Boys'kan leiderspositie tegen Kapelle II nog verder verbete ren. VOETBAL KNVB AFDELING ZEELAND ZATERDAGKOMPETITIE Daar wij dit weekend midden in de karnaval-feestelijkheden zitten is er maar een beperkt voetbalpro gramma vastgesteld. In de le klas spelen WIK en Brouwershaven een uiiwedstri)d. WIK gaat naar Colijns- pluatse Bogs dat in de laatste wed strijden een paar lelijke steken heeft laten vallen, iets waarvan WIK mis schien nog kan profiteren. Brou wershaven, dat vorige week bij Bru se Boys zeker geen onverdienstelijke wedstrijd speelde, gaat hel bij het op revanche beluste Nieuwdorp zeker niet gemakkelijk krijgen. In de 2e klas A gaal Duiveland. op bezoek bij Wissenkerke waar de Oosterlanders al dik tevreden zullen zijn met een puntenverdeling. De reserves van Bruse Boys kunnen in eigen omge ving hun leiderspositie nog verbete ren door Kapelle II de puntjes af handig le maken. Te Kerkwerve maakt WIK II wel een kansje op de inzet in het treffen met Kloetinge III, In de 4e klas A staal de ontmoe ting tussen Brouwershaven II en DFS III, beide met evenveel verlies- punten aan de leiding, op het pro gramma. Wie zich Ivier uan deze twee de sterkste gaat tonen valt nog met geen mogelijkheid te voorspel len. Bruse Boys III heeft thuis in het treffen met SKNWK IV de beste pa pieren in handen. WIK III komt in eigen omgeving tegen Duiveland lil als favoriet binnen de lijnen, tenvijl ZSC II te Schafendijke de handen vol krijgt aan Wolfaartsdijk III. JUNIOREN In groep A I gaat Zierikzee A I met weinig hoop op sukses' op be zoek bij Vlissingen A I. In groep A II moet MEVO A l baas in eigen huis kunnen blijven tegen Brou wershaven A I, terwijl WIK A 1 hel met goede vooruitzichten gaal opne men legen ZSC A 1. Bij het treffen tussen SKNWK A I en Bruse Boys A I te Nicuwerkerk zou het terrein- voordeel wel eens de doorslag kun nen geven. In groep B I maakt. Dui veland B I voor eigen publiek tegen SVOWK B l een goede kans op de inzet. Bruse Boys B 1 én Dreisclwr B I zullen elkaar wel niet veel ont lopen. Wellicht geeft het terrein voordeel hier net de doorslag. En de Oosterschelde klotst verder tij na tij (ii) Daarna werd het betrekkelijk stil in actiegroepen en media - godsvre de - maar bij velen bleef toch het vuurtje van ongenoegen met het Ka- merbesluit smeulen. Dc stormdagen van 1975 wakkerden het vuurtje aan! Het brak weer los! „Er moet nu maar onmiddelijk een eind aan het getreuzel komen, de dam moest er nu maar stante pede in'. De caissóndam is toch te duur en dus laat de ontbindende voorwaar den betreffende het kostenmaximum maar onverwijld in werking treden". Alsof de kosten-overschrijding voor een caissóndam zo'n'sterk argu ment zou zijn. Kom. kom. In de eer ste plaats is het bedrag van 1750 mil joen plus 20 op prijsbasis van 1 januari 1974 een geraamd bedrag, een taxatie; een begroting. In de tweede plaats: hoeveel waterstaats werken zijn niet belangrijk uitge gaan boven begroting en raming; in de derde plaats; hoe ontelbare malen zijn begrotingen voor openbare wer- ken in rijk. provincie en gemeente niet belangrijk overschreden? Dat is schering en inslag! Bij de Oosterschelde-plannen mag dat echter blijkbaar niet. er zou dan een wapen ontvallen aan hen. die steeds een volledige afsluiting bepleit hebben. Ik meen verder, dat alle be langen en waarden die gediend wa ren bij een niet volledige afsluiting, de overschrijding van het geraamd bedrag ten volle zouden wettigen. Het zou een daad en een politiek zijn van verschrikkelijk kleine allure, als men hier eng zou vasthouden aan het geraamd bedrag. Kompromis Instede van over de meerkosten heen te stappen en met bekwame spoed een caisson-oplossing (of equi valent) uit te voeren! Dan is het klaar met het gediskussieer. dan wordt een kompromis verwezenlijkt, waarbij ieder zich heeft neergelegd en wordt een nieuwe felle strijd ver meden, die een daadwerkelijke op lossing zou dwarsbomen en onnodig zou vertragen. Aan dc ontbindende voorwaarden, ook die ten opzichte van de extra kosten, wordt een bre de uitleg gegeven, geen enge. Dan kan een oplossing komen, gelijk aan een caissóndam. Het betrekken van de stellingen van 1958 - potdichte afsluiting - kan niet meer, dat is Vereniging- „Stad en Lande' Toen de ridders later stalen harnassen gingen dragen, werden ze nog moeilijker herkenbaar door de helm die daarbij behoorde. liet schild ging men daarom ver sieren. Op de helm zette men een felgekleurd helm- leken en ook de linten, die zonnewarmte moesten weren van de metalen helm. werden in dezelfde kleu ren geverfd. Ook kleding cn dc aankleding van het paard werd in dc veldslag en ook op dc riddertournooien versierd met dc kenmerkende kleuren van een geslacht. In oorlogstijd. als de ridder "s nachts in zyn lent lag tc slapen, stond zyn wapenschild voor de tent. Dc taak van dc schildwacht was er voor te zorgen dat het niet werd bcdoczcld of weggenomen. Dot cr nu zo weinig van de oor- adel over is. komt doordat de rid ders in de vele oorlogen en oorlog jes. zeer dapper in de voorste linies streden, waardoor cr veel jongelie den sneuvelden. In do wapenkunde wordt in het algemeen een keuze gedaan uit zes kleuren. Twee metalen, goud en zil ver (of geel en wit) en de kleuren rood. blauw, groen en zwart. Om contrast te gebruiken werd afwisse lend een kleur cn een metaalkleur aangebracht. Elk geslacht had zijn eigon samenstelling van hun wa pen zodat men aan wat iemand in zijn schild voerde kon zien met wie men te doen had. Schild versiering Dc schildversiering had op het slagveld evenals op de tournooien behalve middel van herkenning, ook nog ten doel de tegenstander tc imponeren. Het voeren van geslachtswapens breidde zich in dc 12c eeuw, door éénheid van bewapening, door de kruistochten cn door hot loonstelsel. sterk uit over geheel West-Europa. De graaf gaf in de middeleeuwen delen van zijn gebied in leen uit aan vazallen die op hun beurt weer on- derlenen uitgaven. Daarvoor was een leenbrief noodzakelijk. Deze werd door de klerk geschreven en zou dan door de landsheer moeten worden ondertekend. Daar lezen, schrijven en werken niet in overeenstemming met de waardigheid van een ridder was. was de heer niet in staat om tc on- dertekenen. Vandaar dat ze ge bruik maakten van een stempel, waarop een ridderfiguur en hun familiewapen was afgebeeld, waar- van een afdruk in was. onder aan de leenbrief bevestigd werd. De oudste zegels dateren kort voor 1150 voorbije geschiedenis hel door som migen nu nog als alleenzaligmaken de oplossing nagestreefde plan "58 is door de feiten achterhaald. De strijd is gestreden in qitj zjn. dat om - aan alle belangen recht te doen wedervaren, gen open dam wordt aangplegd. Blijft hiertegen verhel rijzen, dprj ontbrandt een nieuwe lelie strijd in de richting van geen dam, maar wel dijkverhoging! Er worden sterke woorden ge bruikt. als zou een soepeler inter pretatie van de z.g. ontbindende voorwaarden een daad zijn van ..on zindelijk" bestuur, ais zoit dat een verandering betekenen vap gemaak te afspraken. Och'kom, wal gebeurt er al niet in de politieke arena en hoe menigmaal worden afspraken 'en besluiten gewijzigd, als dit in het al gemeen belang is! KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Dongen: J. L. Keyzer. Beilen; te Boven-Hardinxveld: A. Vlietstra, Doornspijk; te Veenendaal (7e predikantsplaats).: K. Schipper. Drodrecht; te Sommelsdijk: S. P. van Assenbergh, Nijkerk. Aangenomen naar Amsterdam (toez.): G. H. Lensink, Nigtevegt. Bedankt voor Kinderdijk: J. M. 'de Raad, Stolwijk. Gereformeerde Kerken Beroepen te Tilburg ('tevensvoor de evangelisatie): M. J. Heule, karid.. Kampen; te Eëfde-Gorssel: F. D. Rooze, Dinteloord (N.-Br.). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Rozenburg en te .Bei- len-Hooghalen: H-. K. BouWkamp. kand., Groningen. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Zeist: P. Honkoop. Kampne; voor Dinteloord: H. Lig- tenberg, Terw'olde voor Oud-Beijer- land: J. Koster. Barneveld. Oud Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Den Haag (Gaslain) H. A. Vosman. Rijssert. OVERDENKING „Of is uw oog boos omdat ik goed ben?" (Matth. 2U 15) Jezus vertelde eens deze gelijkenis: Een wijngaardenier wilde de oogst van zijn wijngaard binnenhalen. Hij huurde 's morgens vroeg een aantal arbeiders, sprak met hen af, dat ze voor die dag één schelling zouden kunnen verdienen en zo gingen ze aan het werk. Een paar uur latei- blijkt. dat het werk niet voldoende opschiet. De heer van de wijngaard ging naar de markt om nóg een paar arbeiders te huren en hij stelt hun een billijke beloning in het vooruitzicht. Kennelijk zit de omslag van het weer in de lucht, want latei- op de dag haalt hij er weer een paar beschikbare arbeidskrachten bij en dan nóg eens. Zelfs één uur voor sluitingstijd gaat hij nog naar het marktplein en treft daar een aantal mannen aan. die die dag geen werk hebben kunnen krijgen en straks on verrichter zake rtaar huis moeten. Ze zullen hun gezinnen moe ten teleurstellen: geen geld en dus geen eten. „Waarom staat ge hier de hele dag werkloos?" Het is alsof die heer het niet hébben kan. „Omdat niemand ons gehuurd heeft!" Dat is wat: als niemand je nodig heeft! De tegenwoordige werklozen weten daar iets van. De heer in de gelijke nis zegt dan ter elfder ure nog tegen deze lieden: „Gaat ook gij in tot de wijngaard". Maar dan gebeurt er iets verras sends: als 's avonds het loon uitbe taald wordt, krijgen allen hetzelfde dagloon van een schelling, zowel de werkers van het eerste als de wer kers van het elfde uur. En als die eersten" bëgrljpelij kerwijs- Tfcnrrctr- tegen gaan protesteren, zegt dc wijn gaardenier: „Ik wil deze laalslen hetzelfde geven als u. Staal het mij niet vrij om met het mijne te doen wat ik wil? Of is uw oog boos omdat ik goed ben?" Hiermee wil Jezus zeggen: Zo goed is nu God. Hij kan het niet hebben, dat mensen hun le ven in zinloosheid vergooien. Hij wil niet dat ook maar iemand zich nut teloos of overbodig voelt. Voor ieder heeft Hij een levenstaak, een op dracht. Ieder die het maar horen wil mag zich geroepen weten tot hel werk in Zijn wijngaard. Speciaal had Jezus hierbij de tollenaars cn zondaars op het oog. Ook zij moch ten cr bij horen - en dan niet op de laatste rang en op de achterste plaats. Neen, Jezus haalde hem mid den in de lichtcirkel van Gods ge nade. Het volle pond van Gods ver gevende liefde was ook voor hen. Met minder kan immers geen mens toe! De vromen des volks namen het .Jezus kwalijk, dat Hij het uitschot van de maatschappij betrok bij de heilsbedcling van het Koninkrijk van God. Hun oog was „boos". Dui vels jaloers waren ze. omdat God goed wilde zijn ook voor dezen. God geve de kerk van deze tijd nieuwe kansen om met het Evangelie naar buiten te breken cn mensen, die „buiten" staan le trekken met Zijn liefde. Juist voor diegenen, die den ken: ..Met mij wordt hel nooit meer wat", heeft de Here God werk. En juist ook die „werkers van het elfde uur' wil Hij gelukkig maken met het volle heil. dat Hij alleen kan schenken. Bruinissc R. H. M. de Jonge Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4