rentevergoeding HET HOE EN WAT VAN DE GESPREKSGROEP AARDAPPELEN (1974) Miljoenenorder voor bouw Oosterscheldekruising 380 kv-lijn per 1 maart 1976 5 °/o 6 °/o 7 °/o Nixon's bezoek aan China KOOPJES HALEN „WICO" „Avondje safari" op jaarvergadering van C.P.B. ZINNIGE „ITEMS" OP VERGADERING FOK- EN CONTROLEVERENIGING gmm NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag 27 febrnari 1976 Nr. 218f*l 3 Bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland ZIER1KZEE, 24-2. Tijdens de jaarvergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting op Schouwen- Duiveland van dinsdagavond jl., sprak de lieer J. II. Zwart over de Gespreksgroep aardappelen, die in liet najaar van 1974 in liet leven werd geroepen. Van de 12.500 ha kultuurgrond op Schouwen-Duiveland warden 2310 ha gebruikt voor aardappelteelt (19Vo), verdeeld over 491 bedrijven. De gemid delde oppervlakte voor aardappelen per bedryf bedraagt ha. De meeste aardappelen worden verbouwd in de gemeente Duivcland (ruim 700 ha), daarna volgen: Brouwershaven, Middensehouwen, YVesterschouwen, Zierik zee en Bruinisse. De teelt van aardappelen is vrij spelctakulair; er zijn risiko's aan verbonden die de teler niet in de hand heeft. Ze levert echter vaak een grote bijdrage voor het behalen van een goed bedrijfsresultaat. Tot voor enkele jaren had de Neder landse aardappel in het buitenland een goede naam, maar de laatste tijd is dat wat teruggelopen. Daar een grote vraag niet tot gevolg mag hebben dat de kwaliteit terugloopt, werd een kommissie in het leven geroepen om een positieve bijdrage te leveren voor het verkrijgen van een kwaliteitsprodukt. De groep deelnemers werd willekeurig geko zen onder de leden van de vereni ging. Vervolgens gaf de heer J. H. Zwart enkele teeltgegevens die tot nu toe naar voren zijn gekomen, maar maakte hierbij de kantteke ning, dat hierin na één jaar nog geen duidelijke lijn kan worden vastgesteld. De bemesting ken, een goed en modern kwaliteits beleid nagestreefd zal moeten. wor den. Nederland heeft binnen de EEG een unieke positie te verdedi gen. Door middel van de vraagstel ling: wie worden de kopers,? Wat wensen zij?, vva( doen de konkur- renten? en wat zijn de wettelijke voorschriften; moet men zien te ko men tot goede teelt recepturen en een beheerst procluktieproces. Een kwaliteitskommissie werd in het leven geroepen die zich toelegde op de vraag of uitbetaling naar kwa liteit bü aardappelen mogelijk is. Naar aanleiding van deze studie is een nota tot stand gekomen, waar op de heer Van den Heuvel een korte toelichting gaf. De belangrijkste kwaliteitseigen schappen waarmee rekening gehou den zal worden zijn glas, tengevol ge van doorwas, onderhuidse be schadiging en blauw. Om de kwali teitseigenschappen te kunnen vast stellen, zullen monsters genomen moeten worden. Op een vracht van 250 kg zullen 200 knollen onderzocht worden. 100 knollen zullen als du- plo-monsler bewaard worden. Om de mo nsters in klassen te kunnen indelen, zijn formulieren en een puntenstelsel ontworpen. Het uit betalingssysteem zal op grond van de kwaliteit van het onderzochte monster moeten plaatsvinden. Thans zijn er drie kollekteurs die dit sy steem in de praktijk uitproberen. De heer Van den Heuvel zei te hopen dat deze methode van uitbe- taling' 'een stuwend kwaliteitsbeleid tot gevolg zal hebben. Naast kwali teitsimpulsen achtte de spreker een goede consumentenbenadering en een moderne marketing zeer be langrijk. Tot slot van de vergadering maakten de leden gebruik van de gelegenheid om vragen te stellen aan de heren Zwart en Van den Heuvel. Advertentie Spaarrekening (dagelijks opvraagbaar) O O Termijnspaarrekening 3 maanden opzegging O O 6 maanden opzegging O O CM 12 maanden opzegging 24 maanden opzegging Deposito-rekening 2 jaar vaste looptijd G> O O 3 jaar vaste looptijd 4 jaar vaste looptijd -vl W 4» O O Op reeds bestaande deposito-rekeningen wordt de rente niet gewijzigd Zilvervloot O O N- Rente nieuw af te sluiten hypotheken 8/2 O O 1 CD O O HAVENPARK 16 01110-4051 Opmerkelijk waren de verschillen die zich voordeden bij de bemesting. Zo varieerde de hoeveelheid zuivere stikstof van 200 tot 300 kg per ha, bij kali varieerde dit zelfs van 84 kg tot 580 kg per ha en bij fosfaat van 54 kg tot 450 kg per ha. Deze grote verschillen ontstonden doordat naast vaste meststoffen ook var- kensmest, stalmest en kippendrijf- mest werd gebruikt. De vaste meststoffen werden een week tot net voor het poten ge strooid. De kali werd eind februari/ begin maart) gestrooid. Het poten (eind april/begin mei) geschiedde onder vrjj redeljjke omstandigheden Volgens de enquête-formulieren varieerde de pootdiepte van net onder de grond tot 10 cm. De heer Zwart drong aan op een nauwkeu riger invulling van de formulieren, daar een pootdiepte van 10 cm hem zeer onwaarschijnlijk voorkwam. De struktuur in de ruggen was re delijk tot goed. In de meeste geval len werd mechanische onkruidbe- strijding toegepast. Betreffende de gewasziekten werd gekonstateerd dat de luisaóntasting vrij matig was. De Risoctonia-aantasting va rieerde van 2 tot 5 °/o en Fusarium uitte zich op vele plaatsen. Hel doodspuiten had in begin september plaats. De oogst gaf, in vergelijking met. die van 1974, geen moeilijkhe den. Zowel voor als na het rooien werden monsters genomen en on derzocht op onderwatergewicht en blauwgevoeligheid. Moeilijk begin „Iets konkreets valt uit deze teelt gegevens nog niet vast te stellen. Alle begin is moeilijk en enkele on nauwkeurigheden moeten nog wor den aangepakt, maar we hopen vol gend jaar een iets beter resultaat te kunnen bereiken', aldus de heer Zwart. Kwaliteit In aansluiting op hetgeen de heer Zwart had gezegd, sprak de heer P. van den Heuvel - direkteur van de Nedato - over „Uitbetaling naar kwaliteit bij aardappelen". De heer Van den Heuvel zei dat als Neder land zijn exportpositie in een vrije markt in de toekomst wil waarma- ZIERIKZEE. 26-2. Onder leiding van de presidente mevrouw C. M. Boot-Dieleman werd deze week de jaarvergadering gehouden van de Chr. Plattelandsvrouwen Bond (C.P.B.). Na opening van de verga dering op de gebruikelijke wijze, volgde schriftlezing en meditatie met als thema „Ware levensvreugd In het bijzonder werd welkom ge heten de heer W. Iïiemond uit Dfn- t cl oord, die deze avond een praatje hield over zijn Afrikaanse reis, ge titeld „Op Safari in Kenia''. Eerst werden de jaarverslagen van secretaresse en penningmeeste- resse uitgebracht. Op 31 december bedroeg het ledental precies 100. De penningmeesteresse sloot de kas af met oen batig saldo van ruim f 160. De heer Biemond vertelde hierna over zijn Afrikaanse reis, die begon met de vliegreis van Amsterdam naar Nairobie, een stad die in korte tijd van 5000 uitgroeide tot een we reldstad van 380.000 inwoners. De reis de binnenlanden in werd ge maakt met één van de kleine bus jes, o.l.v. oen Hollandse hostess en bestuurd door een negerchauffeur. MIDDELBURG, 26-2. De direkties van de N.V. PZEM en de N.V. PNEM en van de Koninklijke Adriaan Volker Groep B.V. hebben donderdag in Middelburg het kon- trakt getekend voor het bouwen van de Oosterscheldekruising van de 380 kv-verbinding Geertruiden- berg- Borsele. Met de opdracht,, die door de Adriaan Volker Groep is verkregen ten behoeve van haar werkmaat schappij Visser en Smit B.V., is een bedrag van ruim f 12 miljoen ge moeid. Het werk wordt voor geza menlijke rekening van de N.V. PZEM en de N.V. PNEM uitgevoerd. Meer dan negentig procent van het werk zal, aldus een communiqqué bij Nederlandse firma's worden ge plaatst. Masten Op 1 maart wordt met de voorbe reidende werkzaamheden begonnen voor eind 1977 moet het betrokken deel van de 380 kv-verbinding ge reed zijn. De betreffende Oosterscheldekrui sing bestaat uit negentien vakwerk- masten, die op een onderlingen af stand van 330 meter in het water worden geplaatst. De normale mas ten hebben een hoogte van zestig meter. Beëindiging subsidiëring Commissie voor de hygiëne van hei kind Ged. Staten stellen de Zeeuwse staten voor over te gaan tot beëin diging van de subsidiëring van de Commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland. De werkzaamheden van de commissie worden thans uit gevoerd door de „dienst jeugdge zondheidszorg". Van de Stichting het Zeeuwse Kruis. Een en ander betekent dat ook het jaarlijks pro vinciaal subsidie ad f 0,20 per con sult ten behoeve van de consultatie bureaus voor zuigelingen, die bij de Commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland als erkende bureaus zijn ingeschreven zai worden stopge zet. De bevolking leeft er nog erg pri mitief, in zelf van takken en leem gebouwde hutten. Natuur De heer Biemond vertoonde fraaie dia's van o.a. vele soorten vogels. De meren worden omzoomd door grote formaties flamingo's, maar er zijn ook pelikanen, kraan vogels cn marahoe's. Verder werden fraaie natuuropnamen getoond, en - na de pauze - groot wild, 2oals buf fels. leeuwen, jachtluipaarden, neusjhoorn-y. giraffen en olifanten. De heer Biemond, die vijf maal Afrika bezocht, wees er op zeer on der de indruk te zijn gekomen van het indrukwekkende scheppings werk van de natuur. Hij toonde de dames een fraai staaltje van han denarbeid. gemankt door gehandi- kaptc inlanders: een kunstig van vogelveertjes gemaakt „droogbloem boeketje". Na afloop bood de presidente de heer Biemond als blijk van waarde ring voor zijn boeiend en prettig be toog een fruitmand aan. De volgende vergadering zal zijn op dinsdag 23 maart. Dan zal door mevr. D. J. v. d. Ende-Timmerman een lezing met demonstratie worden gegeven over „huidverzorging". Naast het Bergschedïep, de toe gang tot de Theodorus'haven te Ber gen op Zoom, komen twee masten van honderd meter hoog te staan, waardoor de vereiste vrije door vaart voor de scheepvaart is ge waarborgd. De masten worden ge plaatst op een fundering, die be staat uit een stalen buis met een diameter van 2,50 meter. Op de funderingen worden stalen plateau's aangebracht, die de masten dragen. ZIERIKZEE Piano-recital Anna Vreede-Mees Op zondagmiddag 21 maart a.s. vindt iri Mondragon alhier een op treden plaats van de pianiste Anna Vreede-Mees. Deze pianiste begon haar studie bij Eduard en Marinus Flipse in Rotterdam. Na het behalen van het staatsexamen piano studeer de zij te Parijs bij madame Gaultier- Léon en bezocht het conservatoire Américainetet Fontainebleau, waar zij lessen ontving van Robert Caca- desus. Later werkte zij lange tijd on der leiding van Jaap Spaanderman te Amsterdam. Anna Vreede trad vele malen op 0.a. met de orkesten Symphonia en Musica, resp. te Rotterdam en te Den Haag. Tijdens éen meerjarig verblijf in Ethiopië gaf zij recitals en speelde zij voor radio en televisiq. Het te Zierikzee uit te voeren pro gramma is samengesteld als volgt: 1. Robert Schumann (1810-1856), So nate opus 22 in g klein, (allegro, an- dantiona, scherzo, rondo); 2. Frédéric Chopin (1810-1849), Etudes opus 25 nr. 1 in as klein; Etudes opus 25 nr. 2 in f klein; Prélude opus 45 in cis klein; 3. Joh. Brahms, (1833-1897), Intermezzo opus 117 nr. 2 in bes klein; Intermezzo opus 118 nr. 6 in es klein; 4. Frans Liszt 1811-1886 Liebestraum nr. 3 in as groot; Serge Rachmaninoff (1873-1943), Préludes in g klein. Préludes in cis klein; 5. Maurice Ravel (1875-1937, Ma Mère l'Oye (cinq pièces enfantines): 1. Pa vane de Ia Belle au Bois Dormant; 2. Petit Poucet; 3. Laideronette Impe- ratrice des Pagodes; 4. Les Entre- tiens de la Blle ne la Béte; 5. Le jardin féerique. Hervormde Vrouwengroep De Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen" komt weer bijeen en wel op dondderdagavond 4 maart aanstaande in hel Hervormd Ver enigingsgebouw. De V.V.V.-Wegwijrer Als vermeld in het verslag van de deze week gehouden V.V.V.-verga- dering, is verschenen de „Wegwijzer voor Zierikzee cn omgeving"', als uitgave van de stedelijke vereniging Het is een zeer handig, gemakke lijk in de zak te steken boekje ge worden (f I,dat basisdokumen- tatie geeft over stad en regio. In het hoofdstuk „Ontmoeting met Zierikzee" en andere mini-op stelletjes wordt aandacht geschon ken aan de historie, de schoonheid en de oude gebouwen van de stad. Een algemeen hoofdstukje is: „Be zienswaardigheden op Schouwen- Duiveland". De Zierikzee-dokumen- tatie is fragmentarisch' overgenomen uit publicaties van stadsarchivaris W. H. Keikes. Handig is een Schouwen-Duivelands kaartje, op genomen in deze royaal van prakti sche gegevens voorziene „Wegwij zer", gedrukt bij Drukkerij W. de Vries. De foto's zijn van J. D. C. Berrevoets. Rode Kruis Ziekenhuis Na de vorig jaar gerealiseerde uit breiding en verbetering van de in terne afdeling van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis. is thans vergun ning verleend voor uitbreiding van de polikliniek en verbetering van de chirurgische afdeling. RENESSE Rijdend Bijbelhuis Het rijdend Bijbelhuis heeft te Renesse een mooi resultaat geboekt met de verkoop van lektuur. Met inbegrip van een aantal giften was do opbrengst in Renesse nl f 1.462,60. Het comité is bijzonder verheugd over dit resultaat. Geslaagd Voor het diploma voet- en schoen- kundig pedikure zijn geslaagd de dames mevrouw T. Blom-van Nieuwenhuize en mej. C. I-Iazebroek, beiden te Renesse. SEROOSKERKE Verkoop boeken Zaterdagmiddag a.s. zullen in het dorpshuis weer boeken worden ver kocht van de voormalige plaatselijke bibliotheek. Er zijn nog veel mooie boeken bij. Voor de prijs van f 0,50 per stuk mag men zelf zijn keus maken. Het lijdende Bijbelhuis Dezer dagen werd Serooskerke be zocht door „Het. rijdend Bbelhuis''. Een tweetal dames uit de gemeente verleenden hun medewerking. Er werd ter plaatse voor f 270,aan lectuur verkocht. NOORD WELLE Rijdend Bijbelhuis De opbrengst van de verkopen in het rijdend Bijbelhuis te Noordwel- le was f 150, SCHARENDIJKE Oud papier voor Z.S.C. A.s. zaterdag haalt s.v. Z.S.C. weer oud papier op. Wilt u het ge bundeld klaar zetten? NIEUWERKERK School met de Bijbel Op dinsdag 2 maart a.s. zal de schoolvereniging „School met de Bij bel" te Nieuwerkerk een ledenver gadering houden in de grote zaal van „Ons Dorpshuis". Aanvang 19.45 uur. Naast de normale huishoudelijke zaken, zal er ook bestuursverkiezing zijn. Aftredend, doch herkiesbaar is de heer St. v/d Wekken. Het bestuur hoopt op goede op komst. OOSTERLA ND Nog eens de „Woningmarkt" Op zaterdagmiddag 28 februari a.s. zal - als eerder gemeld - in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de Sint Joostdjjk een z.g. „woning markt" gehouden worden, die voor iedere belangstellende gratis toegan kelijk zal zijn. Het doel van deze bij éénkomst bestaat uit het adspirant kopers van woningen kennis te lateïl nemen van de verschillende bouw plannen van ondernemers, in het bijzonder in de premie-bouwsfeer, alsmede voorlichting te verstrekken betreffende de gunstige voorwaarden waaronder men bezitter kan worden van een eigen woonhuis. Vervolgens informatie-verstrek king over de bouw in de zg. „Be schutte sfeer". Deze beurs is zeer be langrijk voor bewoners van het dorp Oostei^land, of uit de regio, die bouwplannen voor Oosterland heb ben. Tenslotte voor hen, die van el ders komen, doch door werkzaamhe den ekonomisch gebonden zijn aan de gemeente Duiveland. Op het ver zoek van de gemeente wordt deze woningmarkt georganiseerd door de Christelijke Woningbouwvereniging „Schouwen-Duiveland1'. De deelne mers zijn: Bouwbank Stock B.V. te De penningmeester de heer C. W. v. d. Bosse deed rekening en verant woording van het afgelopen finan ciële jaar. Ook dit jaar hebben de opbrengsten de kosten gedekt en er blijkt een voordelig saldo van f 1135.07 te staan. De kaskommissie, bestaande uit de heren M. den Boer en R. P. Binck, verklaarde het financiële verslag in orde bevonden te hebben. Als reserve-lid tot deze kommissie werd de heer D. Kor- stanje benoemd. Uit het daarop volgende jaarver slag bleek dat het aantal leden ge daald is tot 58. waarvan 33 A-leden cn 25 B-ledcn. Ilct aantal gecontro leerde koeien bedroeg 1387, met bcdryfsgcmiddclde van 24. Breda (multi novinette woningen); Boogaerdt en Schmidt te Stolwijk (van 't Hof, makelaardij te Gouda), (rijenwoningen)Aannemersbedrijf Ligtendag b.v. te Sint Philipsland (van 't Hof, makelaardij te Gouda), (twee onder één kap); Chr. Woning bouwvereniging „Schouwen-Duive land", (bouwen in „beschutte sfeer"); Rabobank „Oost-Duiveland", Oos terland (financiering); Rijksbelasting dienst in Zierikzee (belastingadvie zen) Nutsspaarbank Zierikzee (fi nanciering); Vrouwen Adviescom missie Woningbouw (voorlichting) en Gemeente Duiveland (voorlichting voor bestemmingsplannen en garan tie). De opening van deze woning markt zal plaats vinden door de bur gemeester van Duiveland, de heer J. D. de Kam. Lof-nummer oliebollenakfie De prijs van de oliebollenaktie is niet gevallen, zoals eerder gemeld, op 373. Het juiste nummer van bet prijs winnende lot is namelijk: 273. MIDDELHARNIS Raadsvergadering Middelharnis De gemeenteraad van Middelhar- Het aantal koeien in dè melkcon- trole neemt nog steeds toe evenals het bedrijfsgemiddelde, dat in de afgelopen vijf jaar van 13,3 tot 24 steeg. Het aantal geregistreerde kal veren vertoont, een kleine daling, die hoogst waarschijnlijk te wijten is aan de gestegen prijzen. Voor de kalveren werden 41 verschillende stieren ingezet, waarvan Pan 41 v. d. Beukenhof en Pan 134 het grootste aantal achter hun naam schrijven. Verder bleek uit het jaarverslag dat kalveren, maar vooral pinken op verschillende bedrijven stiefmoe derlijk behandeld worden. Ze vra gen een goede voeding en verzorging Een vaars moet op 2-jarige leeftijd bij het afkalven voldoende gewicht hebben. Dit is alleen te bereiken nis komt in vergadering bijeen op donderdag 4 maart a.s. PEKING, 26-2. De reis van Ri chard Nixon naar Peking kan zeer wel een hard nodige prikkel heb ben gegeven aan de Chinees-Ameri kaanse betrekkingen ondanks de wrevel die zij in de Verenigde Sta ten opwekte. Westelijke diplomaten in Peking waren vrijwel eenstemmig van me ning dat het bezoek ingrijpend het grote belang dat China aan 'banden met Washington hecht, had onder streept. Een enthousiaste Nixon verliet donderdag de hoofdslad na vier da gen te zijn gefeteerd alsof hij nog president was. x door extra aandacht tijdens de op fok. Na de pauze een bestuursver kiezing: de voorzitter de heer W. Vijverberg en het algemeen be stuurslid de heer J. J. van Klinken waren aftredend. Beide heren wer den herbenoemd aanvaarden, on danks hun drukke werkzaamheden, maar dankzij hel feit dat ze altijd het hele bestuur achter zich weten, de nieuwe benoeming met dank voo. het. in hen gestelde vertrouwen. Voor de afvaardiging naar de PVM op 12 maart a.s. bestond van de kant van de leden weinig belang stelling. Het bestuur zal vertegen woordigd zijn door twee personen. Na al deze kenmerkende program mapunten van een algemene verga dering volgde er een boeiende in leiding door dr. De Kruif met als onderwerp: „Vruchtbaarheidspro blemen op het Rund veebedrijf." Een verslag hierover komt in een vol gend nummer. Advertentie BIJ Toeloop koeien neemt toe ZIERIKZEE, 25-2. „Het mooie weer, het «oer! verlo pen werk van de monsternemers en de beslissing van hogerhand tot opheffing van de P.V.M., dat door de vereniging wordt betreurd". Deze pnnten roerde de voorzitter aan op de algemene ledenvergadering van de Fok- cn Controlevereniging Schouwen-Duiveland, de heer W. Vijverberg. Dc vergadering werd woensdag gehouden in het „Huis van Nassau". De voorzitter deelde mee dat dit jaar ook weer een vce-bcoordelingskursus is gehouden, waaraan twaalf personen deelnamen. Ilq hoopte dat meer leden in dc toekomst aan dergelijke kursussen zullen deelnemen, in het belang van de veehouder en rundveestand in de provincie. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3