GIEPS GOUDEN VIJFJE Europa liet de kans glippen om met één stem te spreken 7 BLIK DOOR HET WERELD „Flitsei t" uit het buitenland BEELDEN VAN RECEPTIE Wat biedt de BEELDBUIS In ter meubel ZIE1ÜKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 februari 1970 Nr. 21819 Frankrijk is de andere EEG-Uin- den net even voor geweest met het erkennen van de volksrepubliek An- ffola, daarmee de MPLA aanwijzend als partij die heeft gewonnen. Op zich niets opzienbarends en slechts een nuchtere aanvaarding van de werkelijkheid. Ook volkomen nor- maal, zoals al cercler erkend door de meeste Afrikaanse stralen - ook de gene die zich tevoren steeds ertegen hebben gekeerd om de MPLA in het zadel te helpen. Wat de andere EEG- landen niet ten onrechte ergert is dat het Franse besluit komt na een be spreking in EEG-verband van de materie. Dat is een zaak geweest van functionarissen die nooit erg spraak zaam zijn over wat zich in de con ferentiekamer heeft afgespeeld, maar men hoeft geen groot expert te zijn om daarvan een beeld te schetsen. De erkenning van een bewind of van een staat is een formaliteit, maar niet zo'n heel onbelangrijke. En er bestaan bepaalde gedragslijnen voor die er in de meeste gevallen op neer komen dal men een staal erkent als die inderdaad alle uiterlijke kenmer ken daarvan vertoont wat inhoudt dat er een regering is die zeggen schap heeft, over het hele grondge bied. Zo'n regering moet er trouwens ook wel zijn om aan te vertellen dal men haar staat erkent .Verder spe len geen factoren van sympathie of antipathie mee - ook regimes die door een staatsgreep aan de macht komen kunnen bij slagen van de coup rekenen op erkenning ook door landen die de politieke opvatting van de nieuwe machthebbers verfoeien. Dat er regels zijn is onder meer iven- selijk omdat het erkennen vun regi mes die nog niet geheel en al de macht daadwerkelijk uitoefenen zo- iels wil een enkele keer wel voor komen) in feite een inmenging is in een interne aangelegenheid als een burgeroorlog of zoiets. In het MPLA- geval is er niet veel aan de hand. Wat het macht uitoefenen over het hele grondgebied betreft kan er nog een enkele vierkante kilometer aan mankeren maar dat dit slechts tijde lijk is lijdt langzamerhand geen twij fel meer. Parijs voorop Logisch zou het dus geweest zijn als de EEG-landen als club gezamen lijk de stap hadden gezet - van som mige is al lang bekend dat ze ertoe over willen gaan zodra enige forma liteiten zijn vervuld. Het Franse voorstel was dat dan op één dag te doen, alle negen. Maar die dag was enkelen te spoedig gekozen, wat on mogelijk principieel geweest kan zijn, hoogstens organisatorisch. En op een dug steek het ook niet in dit geval - in het Afrikaanse geval ligt dit anders omdat opneming in de or ganisatie voor Afrikaanse eenheid OAE er rechtstreeks verband mee houdt en niet alleen de MPLA-rege- ring in Loeanda kan daarmee terecht haast hebben. Nu is in de EEG al geruime tijd geijverd voor het volgen van één lijn in de buitenlandse politiek, een zaak die des te urgenter is geworden door enige droevige ervaringen tij dens de zogenaamde oliecrisis. Maar bovendien heeft het een psychologi sche waarde als de club als geheel iets doet - de andere partij krijgt dan niet met negen willekeurige lan den te maken maar met een blok dat in de wereld een rol speelt al is die voorshands meer economisch dan po litiek. En dan wordt ook van begin af aan een accent gelegd op de to tale relatie tussen Angola en de ge meenschap. Nu, bij zoveel argumenten voor samen iets doen in juist zo'n geval dat het nauwelijks iets kost in geld of moeite, loopt Frankrijk toch maar even als alleenganger voorop. Daar mee wordt een klein psychologisch winstje geïncasseerd, wat Parijs mis schien wel nodig vond na enige min der gunstig ontvangen optredens op het Afrikaanse toneel zoals trubbels met Somalië en wat vreemde toe standen in centraal-Afrika en op eilanden voor de oostkust. Maar het is een winstje dat aanzienlijk minder uaard is dan het verlies dat de EEG lijdt door dat zo pertinent geëtaleerd wordt dat zelfs in een kwestie waar dat geen enkele moeite zou hoeven kosten de gemeenschap niet met één stem kan spreken - laat staan in za ken die wel een beetje problematisch liggen. WASHINGTON. In de periode van 1945 tot 1947 zijn door geleerden, namens de Amerikaanse regering, injecties met radio-actief plutonium toegediend aan achttien mensen, zonder dat de meesten hunner hier van afwisten. WELKOM. Bij een gevecht tussen; arbeiders uit Mozambique en Rho-^ desië bij de goudmijn Loraine in de- omgeving van de Zuidafrikaanse plaats Welkom zijn zondag vijf do-: den gevallen en ongeveer 20 gewon den, zo heeft de politie maandag be kendgemaakt. HOUSTON. Texas. Zondag is in Houston, Texas, een graansilo aan de waterkant ontploft. Er zijn minstens zeven doden en tientallen gewonden. Een onbekend aantal mensen zit in de brandende silo opgesloten. ASHEVILLE, Noord Carolina. Door een breuk in een aarden dam op een berg bij Ashaeville in de Amerikaan se staat Noord Carolina, zijn zondag vier leden van een gezin in hun slaap gedood. DUBLIN. Maandag begon in een zwaarbewaakt gerechtshof in Dublin het naar verwachting maandenlange proces tegen de ontvoerders van de Nederlandse fabrieksdirecteur in Li merick, dr. Tiede Herrema. SYDNEY. Het overstromingswaler dat in de Australische provincie Nieuw Zuid Wales een kleine dui zend mensen van huis en haard ver dreven heeft, is licht gaan zakken, maar de overheid heeft gewaar schuwd dat ernstige wateroverlast verscheidene weken zal aanhouden. RIO DE JANEIRO. Hoewel Henry Kissinger bij herhaling heeft verze kerd dat zijn rondreis door Latijns- Amerika niet als een kruistocht te gen Cuba moet worden beschouwd, besteedt de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken opvallend veel aandacht aan wat hij noemt „een klein Caribisch land". WASHINGTON. Presidentieel woordvoer John Carlson heeft ver klaard dat president Gerald Ford „geen plannen" heeft om zich door zijn voorganger Richard Nixon te la ten „briefen" over zijn bezoek aan de Chinese Volksrepubliek. CHARTOEM. In de Soedanese hoofdstad Chartoem zijn zondag drie soldaten terechtgesteld wegens me deplichtigheid aan de mislukte staatsgreep van september vorig jaar tegen het bewind van president Jaa- far El-Nimeiry, zo heeft de Soeda nese staatsradio bekendgemaakt. MADRID. De Spaanse politierech ter heeft communistenleider Simon Sanchez Montero een boete van een miljoen peseta's opgelegd oifidat hij vorige week het woord heeft gevoerd op een studentenbijeenkomst ten gunste van amnestie voor politieke gevangenen, zo heeft zijn advocaat meegedeeld. ZIERIKKZEE. Als gemeld nam de heer F. C. Hanse afscheid als kring- sekretaris van de Z.L.M. Hier krijgt hij „een handje" van de algemeen voorzitter, de heer ir. D. Lute ij n. WOENSDAG 25 FEBRUARI NED. I: De VARA zorgt vanmid dag voör twee uur kinder vertier. O m half vier eerst een Russische Film over een jongen die moeilijkheden heeft op school, vervolgens een kort programma over dromen, en ten slotte de vermakelijke Film van Ome Willem. De avond begint met Van gewest tot gewest en een uit- zending van D'66. Dan komt de NOS met het TV-spel Lieve Arthur. 'Drie aktrices van naam: Loudi Nijhoff, Elly van Stekelenburg en Enny de Leeuwe leren we in dit stuk van Ju dith Herzberg kennen als drie zus ters die elkaar op latere leeftijd weer terug zien. De dood van de echtgenoot van een van de vrouwen leidt tot een onverwachte konfron- tatie van de drie zusters. Bij die konfrontatie blijkt, dat de vrouwen nog met dezelfde problemen en ge voelens van vroeger zitten. In de ru briek De korte film, om negen uur, wordt een filmportret getoond van een jongeman, die zijn wens om ma chinist tg worden bij de spoorwegen, niet in vervulling heeft zien gaan. In de rubriek Werkwinkel wordt een oproep gedaan aan mensen die aktief willen zijn in milieuwerk groepen in hun omgeving. Na het NOS-journaal volgen vier rubrieken elkaar op met afwisselende infor matie, nl. Den Haag vandaag, Pano- ramiek, Studio Sport (met o.m. de kwartfinales van het KNVB-beker- toernooi) en Sprekershoek. NED. II: De vooravond tussen acht en zeven, is voor de IKON. Twee onderwerpen: Jouw beurt, over kinderen die van Nederland naar Australië zijn geëmigreerd, en de informatierubriek Kenmerk. Na het journaal en de Stichting Socu- tera neemt de KRO bezit van de buis. De eerste twintig minuten zijn gereserveerd voor Brandpunt mei aktualiteiten. Studio Vrij brengt tot by tienen allerhande nuttige wenken voor de vrijetijdsbesteder. De on derwerpen diee aan bod komen, zijn het snoeien van rozen, filmen cal- graferën, hst slijpen van stenen en hel werken met wol. De daarna vol gende reportage Je dijkt de zee niet ongestraft in, is van André Truy- man. Dit is een programma over de problemen rond de Ooster- en Wes- tereschelde. Met name het Schelde- gebied in België wordt onder de loupe genomen. Tot slot van deze avond zendt de KRO het toneelstuk Keef man is niet gek uit, dat werd geschreven door Jan Arends. Keef- mati is niet gek is een verhaal over een onmogelijk mens. De akteur Jacques Commanduer levert een prestatie van formaat in deze aan grijpende monoloog. WOENSDAG 25 FEBRUARI NED. I: 9.30 Schooltelevisie15.30 Punt, punt, komma; I6J10 Met Ray Nusselein „dromen"; 17.00 De film van ome Willem; 18.15 Teleac; 18.45 Ver keer s(p)licht; 18.55 Nieuws19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Politie ke partijen; 20.00 Lieve Arthur; 21.00 De korte film; 21.10 Werkwinkel; 21.35 Journaal; 21.50 Den Haag van daag; 22.05 Panoramiek; 22.35 Stu dio Sport; 23.00 Sprekershoek; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws19.05 Jouw beurt; 19.30 Kenmerk; 20.00 Jour naal; 20.25 Socutera; 20.30 Brand punt; 20.50 Studio Vrij; 21.50 Je dijkt de zee niet ongestraft in; 22.20 Keef- man is niet gek; 22.40 Journaal. DONDERDAG 26 FEBRUARI NED. 1: Aanhangers van de E.O. zitten vanavond goed op deze zen der. De EO heeft zendtijd van zeven uur lot half tien. Bovendien brengt de EO 's middags een aflevering van de serie Het huisje op de prairie, waarin Laura een pijnlijke ontdek king doet. Het avondprogramma be gint om zeven uur met De Kinder krant, waarin onder meer een na tuurfilm en een puzzel. De rubriek Windkracht 16 brengt de korte Noorse film Het einde van een lief de, een stichtelijke boodschap voor jongeren die volgens de EO te ruim over de sexualiteit denken. Tegen acht uur volgt het programma Mu ziek Motief. Een klein uur ruimte voor geestelijke muziek en zang. De medewerkenden zijn Evie Tornquist, de Engelse zanger Paul Field en hel Zweedse duo Curt en Rolland. Na de aktualiteilen in de rubriek Na der Bekeken volgt het programma Tenslotte, waarin de dagsluiting door ds. Glashouwer en zartg van het Rotterdams christelijk dameskoor Schiebroek. Van de VPRO va het journaal slechts één programma, Machiavelli. Mei medewerking van belangrijke buitenlandse kommeft- tatoren worden in tachtig minuien de lagen en listen, de deugden en ondeugden in politiek en kuituur be licht. NED. II: De VARA begint haar uitzending met de natuurflim Het intieme leven van de reuzenalbatros. Hij is de grootste van alle vogels, de reuznalbatros en kan zo'n tachtig jaar oud worden. De satirische se niorenshow Dat ik dit nog mag mee maken stoeit met de problemen die zich in de bejaardensfeer kunnen voordoen. De VARA schotelt de kij kers vanavond weer een aflevering voor van de humoristische serie Daar komen de schutters. Comman dant Mainwaring voelt zich heel wat „Landbouw mensen onder elkaar", -mi het motto ran deze foto kunnen zijn. Dc gevoelens van dc Kring wer den vertolkt door de heer K. A. van Lnnpcraad, die op hartelijke wijze afscheid nam van de sekretaris. Op dc achtergrond, de fiets als een der vele geschenken. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode) Beide vrouwen keken haar onge lovig aan en toen Rinske hun blik ken zag, wees ze naar de nieuwe weg en huizen. „Daar! Echt waar! Zo'n la-'g jong. Moet je wat? Hij wilde m'n beha zien Tonnie, met een behoorlijk gevoel voor humor, proestte het uit. „Wat is dat dan voor een idioot? Die heeft je behoorlijk voor de gek gehouden, zus, want wie spaart er nu beha's? Postzegels spaar je, enne munten en suikerzakjes, maar beha's Opnieuw schoot ze in een lach. Hielkje daarentegen vond het he lemaal geen grap. „Is dat een van de nieuwe bewoners aan de achter kant? Dan moet het toch niet erger worden. Weet je, in welk huis hij woont? Ja? Kun je het aanwijzen? Ga dan maar eens mee De volgende dag had Hielkje Geu- gies een onderhoud met mevrouw Van Zalinger, wonende aan de nieuwe Terhorstlaan nummer acht. En tijdens dit onderhond veront schuldigde de nieuwe inwoonster zich voor het gedrag van haar zoon. „Jan is acht en twintig; hij heeft op twaalfjarige leeftijd een ongeluk ge had. waardoor zijn hersenen iets zijn beschadigd. Zijn versland is zo on geveer op die leeftijd stil blijven slaan. Hij is overigens volstrekt on gevaarlijk, mevrouw. Want bij raakt niemand aan, echt niet. Dat is nog nooit gebeurd. We houden hem zo veel mogelijk op ons erf, maar ja., je kunt zo'n grote knul niet vastbin den, he? Het enige wal hem intri geert, zijn beha's. Wij hebben al verschillende pogingen aangewend hem er van af te brengen, maar dan wordt hij vreselijk kwaad en is dan dagen daarna van de kaart. Dokters zijn er aan te pas gekomen, maar men adviseerde ons: laat hem dat genoegen. Af en loe koop ik enkele goedkope beha's en dan is hij al lang blij. In onze vorige woonplaats deed hij het. ook. Alle buren wisten ervan en gaven hem wel eens oude beha's. Ik weet wel, dat het gek klinkt en het is inderdaad iets uit zonderlijks. We zijn met hem naar een psychiater geweest en deze man zag er hoegenaamd geen bezwaren in. Dus waarom zullen we hem dit éne pleziertje dan niet gunnen?" Hielkje Geugies vond het nog al tijd eigenaardig, maar ze had nu te vens vernomen, dal de familie van Zalinger bij de kerk hoorde en her innerde zich vaag hun namen in de kerkbode gelezen te hebben. Ze vroeg nu: „Wat doet uw man voor werk, mevrouw?" „Mijn man is de nieuwe stations chef hier in het dorp, mevrouw". Er klonk enige trots in haar stem. „We hadden een spoorwoning kunnen krijgen, die vlak naast het station staat, weet u wel? Maar die is zo ouderwets; we hadden geld opge spaard, zodat we besloten dit huis te kopen. Onze andere kinderen vinden het allemaal prachtig hier en voor Jan is het ook beter". Binnen een paar weken wist Hielkje, dat er nog een een en twin tigjarige zoon was, die in Delft stu deerde voor ingenieur en doorgaans uitsluitend dc weekeinden in Scha- lenveld doorbracht. Verder liepen er nog twee meisjes rond tussen zes tien en achttien jaar, dacht Hielkje. Thuis hadden de meisjes van Tori- nie het verhaal van de beha's ge hoord cn deze waren op hun beurt nieuwsgierig geworden. Tonnie, die het nog altijd een geweldige mop vond, had een oude beha van zich zelf door het gaas aan de jongen overhandigd. ..Mag jij hebben, voor Maandag 1 maart, 20.20 uur. Neder land I: 'n Rondje Theater. Met een optreden van de cabaretgroep Don Quishocking. als hij en zijn manschappen worden uitgenodigd in een opleidingsfilm op te treden. Het team van Koning Klant heeft zich verdiept in de praktijken in de konsumentenwereld en tegen alles dat niet door de beu gel kan steken zij waarschuwend hun vinger op. Vervolgens gaat het dóek op voor VARA's Internationale. Koos Postema is de gastheer van drie in ons land verblijvende bewo ners van Engeland, Jamaica en Joe goslavië. Vragen en spelletjes zijn de middelen die gebruikt worden om een beter inzicht te krijgen in de leefgewoonten van deze mensen. Als de Vrijdenkers Radio-Omroep in de haar toegemeten vijftien minu ten een antwoord heeft gevonden op de vraag of de jeugd nog wel per- spektief heeft, is de beurt aan de parlementaire rubriek Den Haag vandaag. DONDERDAG 28 FEBRUARI NED. I: 11.35 en 14.00 Schooltele visie; 15.00 Het huisje op de prairie 18.15 Teleac; 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Kinderkrant; 19.30 Windkracht 16; 19.55 Muziek motief; 20.50 Nader bekeken; 21.20 Tenslotte; 21.35 Journaal; 21.50 Ma chiavelli 23.10 Journaal. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Het in tieme leven van de reuzenalbatros; 19.30 Dat ik dit nog mag meemaken; 20.00 Journaal20.25 Achter het nieuws; 20.40 Daar komen de schut ters; 21.10 Koning Klant; 21.35 VARA's internationale; 22.45 Achter het nieuws; 23.20 Gedicht; 23.21 De vrije gedachte; 23.36 Den Haag van daag; 23.50 Journaal. Meubelen kopen? Kies zekerheid Verlang garantie Meelstraat 31 Zierikzee 41 Familieroman door HENK VAN HEESWIJK je verzameling", had het meisje er spottend aan toe gevoegd. De betrokkene was enthousiast. „Dat is reuze leuk van je, zeg!" Hij bekeek hel kledingstukje. „Ik geloof dal ik 'm nog niet heb. Dank je wel! Moet jemoet je er een ander voor hebben? Ik heb genoeg dub bele, hoor!" Tonnie kon zich met moeite in houden. „Nee, laat maar; je krijgt 'm cadeau. Veel plezier ermee!" „Nou. dat is geweldig van je, hoor! Dank je wel!" Ze zag hem met de nieuw verwor ven buit naar huis rennen. En toen vond ze het ergens wel zielig: zo'n grote jongen en nog zo kinderlijk. Ineens had ze geen zin meer om cr om te lachen. Op een zaterdagmiddag, toen ze in het dorp boodschappen haalde, liep zc op straat bijna tegen een jongen aan. „Hallo!" riep die. „Hé, we zijn, geloof ik, buren nietwaar?" Tonnie keek de in haar ogen knap pe jongen onderzoekend aan. maar schudde toch 't hoofd. „Wij hebben geen buren; je zult wel in de war zijn". „Je bent toch een van de dochters van meneer Geugies? Van de meu belen?" „Dal klopt". „Wij wonen achter jullie. In een van de nieuwe huizen". „O". Tonnie bleef gereserveerd. Van de vier meisjes was zij degene, die zich het meest voelde - mijn va der is de eigenaar van een grote showhal voor meubelen aan de Oude Bosweg, met die grote lichtreclame, weet je wel? - cn daarom was zc helemaal niet toeschietelijk tegen de nieuwe ingezetene aan de Terhorst laan. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7