Aankoop bedrijf De Vlieger laatste kans woningbouw? Ir. D. Luteyn over oorzaken van landbouw-strubbelingen Werkregeling voor jongeren DE ZIERIKZEESCHE COURANT EERSTE ZOMERSNUIFJES New York tegen Concorde BANKSTEL MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21- februari 1976 132ste jaarpang Nr. 21849 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 18891 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Straf eest Bur gh/Haamstede 28 februari De „hearing" te Dreischor DREISCHOR, 20-2. Op de te Dreischor in de „Winter- kerk" gehouden „hearing" over het „Komplan Drei schor" zijn nog talrijke zaken aan de orde gekomen, die betrekking hadden op de voor het fraaiste dorp van Schouwen-Duiveland, toekomstige ontwikkeling. Zo werd bezorgdheid geuit over de bezetting der woningen. Verlaten huizen kunnen tot rekreatieve woningen worden bestemd. De heer Bolk van het Stedebouwkundigbureau, wees er op dat reeds in 1970 de P.P.D. heeft uitge zien waar te bouwen te Dreischor. Doel daarbij is de open gaten te vullen, maar daarnaast gaat het om een situering, die be-oogt de mensen het gevoel van dorpsgebondenheid te geven. Belangrijk hiervoor is het scheppen van voorzieningen, zoals het inrichten van openbare ruimten. Aan de Welleweg zal een gesloten bebouwing worden toegepast; er ko men daar geen bungalows. B. en w. hebben steeds de bevoegd- heid tot wijzigingen. Wat de schuren betreft levert dit een probleem op. Enerzijds zou men ze voor het karakter willen behouden anderzijds weet men er geen bestem ming aan te geven. De heer Kool besprak hierna de subsidiemogelijkheden. Het aantal huizen te Dreischor, dat binnen het beschermd dorpsgezicht staat be draagt 106. Voor het behoud van de leefbaarheid is het nodig, dat wo ningen, die niet meer voldoen als woonhuis door een rehabilitatieplan weer tot een goed bewoonbaar huis te maken. De Ring Voor subsidie moet eerst wel be keken worden wat straks wel of niet kan. Dak- en gevelvormen en nok- lijnen in het beschermd gebied aan de Ring zijn bijzonder belangrijk. Voor wat de hoogte van de bebou wing betreft zou aan de Ring in het algemeen niets mogen veranderen. Over grote afwijkingen zou Monu mentenzorg zijn oordeel moeten ge ven. Nieuwe bebouwingsmogelijkheden binnen het beschermd dorpsgezicht zijn er langs de Slotstraat. de Zuid straat en Ooststraat. Nieuwe bebou wing daar zóu wel aangepast moeten worden. Omdat er voor Dreischor geen groei is te verwachten is het de be doeling de totale huidige oppervlakte aan winkel- en bedrijfsvestigingen niet te vergroten. Er zijn nu 12 winkels e.d.; 20 kleine bedrijven en 3 horecavestigingen. Bij rehabilitatie kan de subsidie oplopen tot 35 °'o van f 150.000; bij restauratie van een monument 70 OOSTERLAND. Op de C.J.V.-bazar le Oosterland, was deze originele stand te zien. Men kon er terecht met een waterpistool waarmee kaar sen konden worden gedoofd. Weer eens wat anders dan met ballen gooien op een bus. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Niet bouwen" De direkteur van „Beter Wonen", de heer Van Doorn stak waarschu wend de vinger omhoog dat „niet bouwen" achteruitgang van de ker nen betekent. Vaak kijkt men hier de „importmensen" aan die in de nieu we huizen gaan maar vaak is het een „doorgang" naar een nieuwe woning die ze zelf laten bouwen. Het huidige plan is thans in een ontwerp-fase. De architekt prof. Penning zal voor „Beter Wonen" een plan ontwerpen, maar momenteel zit hij vast aan een stukje beschermd dorpsgezicht. Er zullen zeker eisen gesteld woz'den, waarop de architekt zich zal moeten inspelen. Zestien woningen? De heer Schouwenaar kwam nog eens terug op de bouw van woningen. De raad' heeft unaniem beslist tot aankoop van het bedrijf De Vliegeï om de 16 woningen te kunnen bou wen. Dit is voor Dreischor de laatste kans, want in juni moet de gemeente deze zaak „hard" kunnen maken in Zierikzee. Zou het dus geen door gang vinden dan gaan de woningen naar een andere gemeente en de ge meente blijft met de grond zitten. Dan kan het wel eens 4 jaar duren voor dat Dreischor weer eens een woning kan bouwen. Het raadslid de heer J. J. Klaasse stelde enige vragen m.b.t. de hinder wet t.a.v. zijn veehouderij, wanneer daar straks woningbouw plaats vindt Hierop wérd een toelichting gegeven door de direkteur van gemeentewer ken de heer Beek. De heer J. L. Braber toonde zich verheugd over de grote belangstel ling op deze „hearing" maar betreur de het dat zo weinig „eigen inwo ners" aanwezig waren. Met een algemeen dankwoord tot de sprekers en vragenstellers sloot de burgemeester de goed geslaagde „inspraak'-bijeenkomst. ALBANT, New York. De wet gevende macht van de staat New York heeft maandag een wetsont werp goedgekeurd dat gebruik van het vliegveld John F. Kennedy door het supersonische verkeersvliegtuig de concorde verbiedt. De senaat aan vaardde het ontwerp met 46 tegen 10 stemmen enkele minuten nadat de assemblee haar goedkeuring' daaraan had gehecht met 139 tegei.- vier stemmen. Ofschoon gouverneur Hugh Carey hardnekkig weigerde te zeggen of hij het ontwerp, dat brede steun van beide partijen heeft, zou tekenen, maakte hij eerder herhaaldelijk be kend dat hij tegen landingen van de concorde was. DEN HAAG. Minister Boersma van sociale zaken heeft maandag een delegatie van het N.V.V.-Jongeren- contact toegezegd, binnen drie we ken met maatregelen te komen voor de ongeveer 900 jongeren die nu een jaar hebben gewerkt volgens de in terimregeling werkloze jongeren, zo heeft een woordvoerder van het N.V.V.-J.C. meegedeeld. Nou, dat was het dan in Nederland. Een lang - zij het niet vrij - week einde met volop lentezon. En masse verlieten de winterse mensen hun huizen en genoten van de eerste snuifjes van de komende zomer. Het Amsterdamse Vondelpark (foto) werd druk bezocht. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Vergadering Z.L.M.-Kring ZIERIKZEE, 20-2. „De na-oorlogse agrarische ont wikkeling werd hepaahl door stijging van de produk- tie-omvang per arbeidskracht,als gevolg van de me chanisatie, afvloeiing van arbeidskrachten en produk- tiestijging per hectare e.cp per dier". Aldus de Z.L.M.-voorzitter ir. D. Luteyn op de vrijdag in de Graanbeurs gehouden ledenvergadering van de Kring. Deze ontwikkeling heeft geleid tot het overwegend éénmansbedrijf, dat eind zestiger jaren ontstond, zonder grote veranderingen in het bouwplan. Maar de laatste jaren is op een aantal belangrijke punten wél verandering gekomen, aldus de algemeen voorzitter. „Daardoor is de positie van land- cn tuinbouw duidelijk verslechterd". kosten- achter Hoge inflatie leidde tot stijging, terwijl de prijzen bleven. Afstoting van arbeid tenein de verdere produktieverhoging te verkrijgen, werd praktisch onmoge lijk (éénmansbedrijf). Een ander punt: de produktiestij- ging per ha en per dier ging stag neren. Zeeland stond op dit punt ooit in Nederland vooraan; thans staat de provincie onderaan. De kollektieve lasten (belastin gen, sociale voorzieningen) gingen steeds zwaarder op de bedrijven drukken en tenslotte is er een groeiend aantal externe belemme ringen, die de agrarische wereld belagen, als natuur- en rekreatie- plannen, huizen- en wegenbouw. Té grote eenmansbedrijven Op een rijtje gezet zijn dit de oor zaken van de teruglopende agrari sche ekonomie en het teruglopen van het boereninkomen. Er wordt individueel wel ge streefd onder de druk vandaan te komen. Dan ziet men éénmansbe- drijven van 40 a 60 ha en dito's met 70 a 80 koeien. Zulke bedrijven kunnen nog komen tot een inkomen van f 30 a f 40.000 per jaar, maar men moet niet vragen ten koste van wat. Het vergt 70 a 80-urige werkweken en bovendien dit punt gaat duidelijk meespelen - komt door te intensieve bouw het toe komstig „voortbrengend vermogen in de akkerbouw'' in de knel. Een spreuk: „een veehouder werkt voor twee en verdient voor één"'. Zo'n groot eenmansbedrijf, hetzij akkerbouw, hetzij veeteelt mag dus niet als gewoon of maatstafgevend worden beschouwd. Als het beleid die kant op zou gaan, is er voor een echt éénmansbedrijf feitelijk geen plaats meer over. dat de ontwikkeling van de prijzen, de ontwikkeling van de kosten bij houdt en dat op een „normaal" één mansbedrijf en dus niet op een ge- forcerd bedrijf met 80 werkuren per week. Metterdaad dient het konkurren- tievermogen van de bedrijven te worden versterkt. Onmisbaar is een goed struktuur beleid, waarin alle elementen even wichtig zijn gedoseerd, als verkave lingen, kultuurtechnische werken, ontwikkelingssubsidies en dat soort zaken. Geen rem verder op voorlichting en onderzoek, teneinde te komen tot produktieverhoging en kwali teitsverbetering. Belemmeringen voor de landbouw, voortvloeiend uit milieu- en planologische zaken, die nen te worden beperkt. Dat laatste .is zeker ook nodig voor de inflatie en de druk van de kollektieve las ten. Tenslotte is er een goed sociaal begeleidings-beleid nodig voor de bedrijven, die de strijd niet kunnen volhouden; d.w.z. een be-eindiging op termijn met een hoge maanduit- kering. Geen verbetering Deze eisen zijn al eerder geuit en de boerenakties van 1974 waren er een reaktie op, maar duidelijk valt vast te stellen dat van dit alles maar weinig terecht is gekomen en er in het landbouwbeleid feitelijk geen wezenlijke verbeteringen zijn aangebracht. In het. vervolg van zijn rede stond ir. Luteyn o.m. stil bij het markt- en prijsbeleid. We hopen in een volgend nummer hierop terug te komen. Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nleuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 De therapie .De diagnose valt te stellen, maar wat is de therapie? Uitgangspunt is BOGOTA. In Columbia zijn ca. 30 politicmannen gewond bij een pro testdemonstratie van studenten tegen het bezoek van dc Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger. Ongeveer 150 studenten zijn gearresteerd. Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking Veel bewolking, plaatselijk mist en overwegend droog; matige, aan zee later krachtige zuidwestelijke wind; minimumtemperaturen omstreeks 4, maxima circa 9 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarde. ZON- EN MAANSTANDEN' 25 febr. Zon op 7.37, onder 18.11 Maan op 4.51, onder 13.44 26 febr. Zon op 7.34, onder 18.13 Maa nop 5.28, onder 14.50 Nieuwe maan: 1 maart (0.25). HOOG- EN EAAGWATF.R Hoogwater Laagwater 25 febr. 11.44 5.08 17.48 26 febr. 0.30 13.06 6.34 19.02 Doodtij: 24 febr. 11 IT WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-2. Het K.N.M.I. deelt mede: In het huidige weerbeeld komt woensdag maar weinig veran dering. Boven het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan hand haaft zich een krachtige zuidwest- stroming. Deze wordt in stand ge houden tussen een gebied met lage luchtdruk nabij IJsland en een ho- gedrukgebied bij de Azoren. Dat hoog heeft een uitloper via zuidwest- Europa naar een krachtig hoog bo ven west-Rusland De oceaandepres sies trekken via IJsland naar het noordoosten. Fronten ervan kunnen tot west-Europa doordringen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1