Bestemmingsplan „Kom" in vuur van publieke diskussie Renesse bewees dat folklore nog springlevend is STREEKNIEUWS Renesse krijgt wellicht dit jaar gymnastiekgebouw Afscheid Kringsekretaris F. C. Hanse Mededeling Intermeubel Wereldreis per fiets ZEERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 februari 1970 Nr. 21818 .3 „Hearing" te Dreischor DREISCHOR, 20-2. Voor de „hearing", die het ge meentebestuur van Brouwershaven vrijdagavond had belegd voor de inwoners van Dreischor, om hun ,.zegje"te doen over het bestemmingsplan Dreischor- kom, waren ruim honderd personen aanwezig in de winterkerk. Een aantal dat de stoutste verwachtingen heeft overtroffen, aldus burgemeester Sehouwenaar in zijn openingswoord. De burgemeester zette uiteen, dat wat in dit plan wordt geregeld, van heel groot belang is voor leven en wonen in dit dorp. Het is juist daarom met grote zorgvuldigheid tot stand gekomen. Ni et alleen het gemeentebe stuur heeft er veel aandacht aan besteed, ook de stedebouwkundige heeft deze zaak ernstig bestudeerd, terwijl dit plan by herhaling aan de orde is geweest in de commissie stalls- en dorpsvernieuwing waarvan o.a. een aantal deskundigen van verschillende ministeries deel uitmaakt. „Deze bijeenkomst is bedoeld als een experiment, opdat de bevolking uit dit „beschermde" gebied zijn stem kan laten horen. Het is geen definitief plan, zodat er altijd nog wijzigingen mogelijk zijn. De inwo ners van Dreischor zijn trots op hun dorp en willen dat het mooi, gaaf en rustig blijft. Dat wil ook het gemeen tebestuur. de rijksdienst en R.O. Op 27 januari 1973 werd Dreischor aan gewezen als „beschermd dorpsge zicht". Om in de praktijk het dorp goed te beschermen moet een be stemmingsplan worden opgesteld, door het gemeentebestuur. Dit plan is nu klaar. Voordat het in de ge meenteraad wordt behandeld wil het gemeentebestuur op deze .hearing" graag de stem van de plaatselijke bevolking horen." De burgemeester lichtte nog toe dat in een bestemmingsplan voor een beschermd dorpsgezicht meer moet worden geregeld dan in een gewoon plan. Hij dacht hierbij o.a. aan dak hellingen, de richting van daknok- ken, (aan de Ring), goothooglen, rooilijnen enz. Nadat de gemeenteraad het be stemmingsplan heeft vastgesteld moet er een zgn. „uitvoeringsplan" komen. Zo'n plan gaat gepaard met de opstelling van een meerjarenpro gramma, waarin de omvang en het tempo van het restauratieprogram ma wordt bepaald. Ter uitvoering hiervan is een re habilitatieplan noodzakelijk, waar van een bijzondere vorm is de reha bilitatie van woonhuizen met de waarde van éen monument. In zijn openingswoord verwelkom de burgemeester Sehouwenaar in het bijzonder de heren Bolk en Leijns van het stedebouwkundig bureau; de heer A. Kool van de Prov. Dienst Volkshuisvesting en de heer Van Doorn, de nieuwe directeur van de woningbouwvereniging „Beter Wo nen" te Zierikzee. Tenslotte sprak de voorzitter een dankwoord aan het adres van dokter J. L. Bi*aber voor zijn inbreng en medewerking m.b.t. de 'totstandko ming van de extra uitgegeven Weg wijzer. Aktieplan De heer Bolk hield een korte in leiding, waarin hij dit plan een aktie plan noemde, waarin een serie be palingen is opgenomen, waarbij als uitgangspunt wordt gehanteerd het Advertentie NUTSSPAARBANK.. <le ideale geziiisbank Jeugdsparen 10 premie RENESSE: Centrum - woensdag 9.00-11.30 uur. behoud en herstel van de karakteris tiek. Iedere keuze heeft geleid tot vastlegging ervan in het bestem mingsplan. waarbij diverse eisen zijn gesteld zoals o.a. geveldoor bro king, gebruik materialen enz. De betrokken werkgroep is er vanuit gegaan om de bepaling zo beperkt mogelijk te houden. Het plan is een half jaar geleden afgerond en thans is er een in spraakprocedure met de inwoners, nadat het reeds in vooroverleg is geweest bij de PPD. Iedere inwo ner kan na de eerste tervisielegging bezwaren indienen bij de gemeente. Momenteel is het een moment-op name. waarin altijd de mogelijkheid tot „schuiven" aanwezig is. Eén van tleze mogelijkheden zou kunnen zijn, dat eerst aangepakt zou moeten worden wat slecht, en een monument is. Over meei- jaren zou men dan een spreiding moeten ma ken van het aantal woningen dat op geknapt moet worden. Een aantal aanwezigen maakte hierna van de gelegenheid gebruik tot het stellen van vragen. „Leefbaarheid" Zo zag men het plan meer als een konsolidatie van een bestaande si tuatie; gevraagd werd een nadere omschrijving van „leefbaarheid", op voering van het inwonertal, vast stelling en voorschrijven van het kleurengebruik (wordt thans veel mee geklungeld) en het meenemen in de subsidie van stoephekken, re genbak, travaille enz. Geïnformeerd werd door diverse sprekers naar de duur van de procedure van bouw- De verslag-resultaten van een overbezet weekeinde, noopten tot het overstaan van een aantal artike len tot volgende nummers. Red. ZIERIKZEE Gevonden fietsen De Rijkspolitie te Zierikzee maakt andermaal bekend dat op het bu reau aan het Kerkplein te Zierikzee 11 damesfietsen, 7 herenfietsen en 1 kinderfietsje (rood) staan. Een ie der die zijn of haar fiets kwijt is, wordt verzocht even te komen kij ken of het rijwiel zich onder deze gevonden fietsen bevindt. NIEUWERKERK Bromfiets aangereden Zaterdagavond plm. 21.15 uur re den op de Noordelijke Paralelweg van rijksweg 18 bij Nieuwerkerk een bromfiets bestuurd door J. K. uit Nieuwerkerk en een Opel-per- sonenauto, bestuurd door J. L. B. uit Zierikzee. Beiden reden in de richting Zierikzee. De bromfiets reed zonder achterverlichting - het gehele achterlicht ontbrak - en was Plannen gereed RENESSE, '21-2. Misschien nog dit jaar zal, indien de plannen van de gemeente VVestersehouwen doorgang kunnen vinden, begonnen worden met de houw van een gymnastiek gebouw In Renesse. Reeds geruime tijfl ïtaat dc situa tie, waarin dc basisschool to Renesse het gymnastiekonderwijs moet ver zorgen ter discussie. Op hot ogen blik gebruikt men hiervoor dc zaal van het dorpshuis, maar h'ere kleven zoveel bezwaren dat het ge sprek hierover twee jaar geleden goed op gang kwam. Zo vond een bijeenkomst plaats waarbij o.a. twee onderwijsinspcetours, het personeel van de bassisschool cn het gemeen tebestuur aanwezig waren. Later kwam toen een plan naar voren om de dorpshuiszaal uit te bouwen. Een plan dat naast voordelen ook nogal wat nadelen in zich had. Verrassing Daarom zijn de huidige plannen een enorme verrassing voor Renesse te noemen. De gemeente, die het werk zal willen uitvoeren in hel kader van de werkloosheidsbestrij ding, wacht momenteel op de sub sidie voor dit project. Overigens werd al een architect ingeschakeld, die twee tekeningen maakte n.I. oen van een gebouw, ge situeerd op het schoolplein van de basisschool 't Staepel'of cn een ge bouw op hel terrein tussen kleuter school cn Raiffci: onbank. Het zal dus eon van deze plaatsen worden, waarbij, gezien de reeds beluisterde geluiden, het laatst genoemde ter rein vermoedelijk de voorkeur zal krijgen. Het gebouw zal, indien de bouw gerealiseerd zal zijn. aan alle eisen voldoen. vergunning en subsidies; wie legt maatstaven aan of oen gevel sto rend is, en waarom is er verschil bij identieke woningen, handhaving van de lindenbeplanting aan de Ring, de bestemming van af te breken schu ren en dat soort zaken. Een terugkerend geluid vormden diverse opmerkingen, waarin werd betreurd dat het bedrijf van De Vlieger met schuren moet worden afgebroken (na aankoop door de gemeente) om plaats te maken voor de bouw van 16 woningen. Men kreeg de indruk dat woning bouw te Dreischor niet gewenst is, wat burgemeester Sehouwenaar een vreemde gedachtengang vond. Juist vanuit de raad is er steeds op aan gedrongen om de kernen leefbaar te houden. Het kollege heeft alle moeite ge daan om dit te realiseren, ook te Zonnemaire en Brouwershaven. In Zonnemaire komen dit jaar 22 wo ningen klaar, welke alle zijn ver kocht.. Te Brouwershaven volgt thans een stop en te Noord gouwe wordt allerwege gezocht om ook hier te beginnen. De burgemeester kreeg dan ook veel bijval, vooral van de zijde dei- onderwijsmensen en middenstan ders. niet verzekerd. De auto schepte de brommer en sleurde deze nog 20 m mee. Dokter Speelman verleende eerste hulp aan de gewonde brom fietsbestuurder, waarna deze ter observatie naar het Rode Kruis Zie kenhuis in Zierikzee werd overge bracht. Aan de personenauto ont stond geringe schade. ZIERIKZEE/DUIVELAND Afdelingen Algemene Bejaardenbond Op donderdag 26 februari vindt in de Graanbeurs van het Huis van Nassau een feestavond plaats voor bejaarden, leden van de afdeling Zierikzee, Nieuwerkerk, Ouwer- kerk en Brouwershaven van de Al gemene Bond van Bejaarden. Wat betreft de afdelingen Nieuwerkerk en Ouwerkerk dient gele* op een wijziging in de vertrekuren van de bussen. Voor Nieuwerkerk wordt dit Dorpshuis 18.45 uur; voor Ouwer kerk 18.55 uur. NIEUWERKERK Verjaringsfonds Hervormde Gemeente Met de opbrengst van hel verja ringsfonds der Nederlandse Her vormde Gemeente werd in 1975 een mooi bedrag bereikt. In totaal werd 1' 1093.66 ingezameld. Dit werd met dank aan jarigen en medewerksters vermeld. (Vervolg van pag. 1) kwam de ramp en weer kwam er enorm veel werk. Een goede samen werking met het „bureau van de heer Hanse" ontstond met de her verkaveling. Rust kwam er echter nimmer, want verleden jaar waren het weer de abnormale oogstom- slandigheden. De heer Hanse kon in zijn kombi-functies ook voor de Z.L.M. bijzonder goed werk doen en - mogen we wel zeggen, aldus de voorzitter: „Een dergelijke situatie komt niet meer terug en daar heb ben we dan wel even moeite mee". Opvolger Opvolger van de heer „F", wordt de heer M. Hanse; de funktie „blijft dus in de familie", ook wat betreft de kombinatie verzekeringen/kring- sekretaris. Mei het ere-lidmaatschap wil de Z.L.M. vooral onderlijnen de erkentelijkheid, die de Z.L.M. jegens de heer Hanse verschuldigd is, „want wij nemen wel aan dat u lid blijft van de Z.L.M.", zo besloot de voor zitter. „Stoffelijk blijk" Een ere-lidmaatschap is een ere lidmaatschap, moet de Kring hebben gedacht, want de waardering kreeg ook het bekende „stoffelijk blijk", tweedelig ditmaal: een fiets en een stereo-installatie. Tussen een zee van bloemen stonden deze fraaie ge schenken op het toneel opgesield. De voorzitter van de Z.L.M. ir. 13. Luteijn had de heer Hanse uiteraard maar kort meegemaakt, maar in hém had hij de Kring ontmoet, die hij ty peerde als een goed georganiseerde organisatie. „De kring Schouwen- Duiveland is één van de hechtste 2J,L.M.-pijlers", aldus ir. Luteijn, die - als bekend - recentelijk in be noemd tot voorzitter van het K.N. L.C. Hij onderlijnde het belang van een kundige sekretaris en hoopte op een goede samenwerking met „Hanse III", de nieuwe man op de sekreta- riaatspost. Uit de stukken had ir. Luteijn op geduikeld, dat Hanse al in 1928 in cle weer was voor de toen gehouden landbouwtentoonstelling en in zijn ijver zover ging, dat hij de veehou ders opriep het vee dicht langs de wegzijde in te scharen, zodat het goed te zien zou zijn, tijdens de (toen) gebruikelijke regio-tocht door de expositiebezoekers. Een grote doos met enkele gevarieerde drank jes was het geschenk aan het slot. Dank van <le Kring Gevoelens van vriendschap, samen beleefde ervaringen cn gedachten die leven onder de leden van de kring wei-den vertolkt door de heer K. A. v. Langeraad te Dreischor. Hij dankte de scheidende sekretaris voor het vele verrichte werk m dienst van de Z.L.M. en betrok hierin ook diens gezin. Tot slot sprak de heer ,J. Koopman, rustend landbouwer te Westerschouwen. In een vrij lang dankwoord haakte de heer Hanse in op verschillende door de sprekers gemaakte opmer kingen, zich verheugd tonend over de vele goede woroden en de ont vangen geschenken. Hij ging zijn werk en loopbaan in dienst van agrarisch Schouwen- Duiveland nog eens na en onder lijnde dat dé Z.L.M. voor hem altijd „een fascinerende klank" heeft ge had. Uitvoeriger stond hij stil bij de verwikkelingen in oorlog en ramp en herinnerde aan het toenmalig Z.L.M.-bestuur, bij zijn in dienst- treding. Voorzitter was toen (wijlen) de heer H. C. van der Zande. Na dien volgden als „zijn voorzitte2-s" de heren A. M. Geluk en thans de heer A. G. J. Doeieman. Gezond slapen? Neem dan een gezondheidsspiraal Levenslange garantie Meelstraat 31 Zierikzee Veranderingen Frappant waren de veranderin gen in de loop der jaren wat betreft de aktiviteiten van het Kringbe- stuur; de materie is steeds uitge breider en ingewikkelder geworden. Hij wenste tot slot de Z.L.M. en dc leden van de Kring voor de toekomst het allerbeste toe. Een stroom van felcitanten drukte hierna de heer Hanse en zijn familie de hand ten afscheid. SAN JOSE, California, 21-2. De Indiër Brij Pal Singh is in 1973 be- gonnen aan een fietstocht rond de wereld. Zaterdag was hij in hel Ca lif ornische San Jose. Hij heeft er al 04.000 kilometer op zitten en vier fietsen versleten. De 27-jarige Singh blijft fietsen tot 1978. Wanneer hij dan terugkeert in zijn woonplaats bij New Delhi is hij naar zijn zeggen de eerste man die per fiets alle landen ter wereld heeft doorkruist. Met zijn benen omhoog gaat hij daarna een boek over zijn reis schrijven. Stra verheugend taai HAAMSTEDE Geparkeerde auto vernield De automobilist H. G. P. uit Zie rikzee heeft zondagavond in Haam stede de geparkeerde auto van W. J. totaal vernield en is daarna door gereden. Op de hoek van de West straat en de Ring botste hij tegen de geparkeerde auto op. G. P.'s auto werd aan de voorzijde zwaar be schadigd. Hij liet zijn auto later staan en sloeg op de vlucht. De rijkspolitie kon hem later aanhou den. BROUWERSHAVEN Geslaagd vokaal concert Het vokaal concert, vrijdag gege ven door Smalstad's Gemengd Kooi en het kinderkoor „De Smalstadter- tjes" is een duidelijk succes gewor den. De voorzitter, de heer C. van Sluis kon een volle zaal welkom he ten. Dirigenten waren de heren M. Hongenstein en F. Veerman; de pia niste mevr. E. Voss-Simons en drum mer de heer Krijger. In het. wel komstwoord werden verder betrok ken de bestuursleden van de Kom missie Koorzang en afgevaardigden van de zustervereniging te Burgh. Het kinderkoor beefde spits al en bracht enkele frisse liedjes ten ge hore, zowel Nederlands als Engels talig. Eén liedje was in het Frans. De taal intussen was niet het be langrijkste, maar vooral hel vlotte en welluidende zingen. Goed geleid en voortreffelijk ge assisteerd door de piano, bracht het grote koor een keur van liederen, waarvan één in samenzang met het kinderkoor. Vokaal is Brouwersha ven met deze koren duidelijk op de goede weg en het concert mocht ge zien als resultaat van geëngageerd repeteren en bezield bezig zijn van de dirigenten met de koormensen, groot en klein. Na de pauze trad een volksdans groep op van de- afdeling Brouwers haven van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen. o.l.v. de dames Sinck en Rozink. Verkleed als boeren en boerinnen sloot deze folkloristische bijdrage wonderwel aan bij het vo kaal programma. De avond word be sloten met een gezellig samenzijn, nadat de voorzitter de exekutantcn en hun medewerkers dank had ge bracht met een keur van voorjaars bloemen. ZONNEMAIRE Auto tegen boom Zondagmiddag omstreeks half s werd A. J. F. uit Zonnemaire ern- s ig gewond toen hij op de Veerdijk in zijn woonplaats met zijn aulo tegen een boom botste. Met inwen dige verwondingen cn een hoofd wond werd hij overgebracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Zie rikzee. F. was na cafébezoek onder invloed in zi.in auto gestapt. Vanuit het café werd de politic nog wel gewaarschuwd, maar toen deze ar riveerde was dc rit van F. inmid dels tegen een boom geëindigd. RENESSE, 21-2. Evenals vorige jaren beet Renesse flit weekend wat betreft de Strafeesten in de Westhoek, weer de spits af. Dank zij het schitterend weer en de goede organisatie, werd het Strafeest zaterdag een uitermate geslaagd evenement. Er namen meer dan veertig paarden en een tiental pony's aan deel. Dat het feest op Renesse toch echt nog wel leeft bleek uit de grote publieke belang stelling. Het stracomité had het dit jaar allemaal eens wat anders willen doen. Zo wilde men de paarden op en in de naaste omgeving van het dorp houden. Dit in tegenstelling met vorige jaren toen de paarden na het voeten- spoelen aan een tocht langs de verschillende café's in de Westhoek begonnen. Dit kostte erg veel tijd en sloeg in feite „een gat" in het feest waarna de publieke belangstelling meestal sterk afnam. Ook had men er de na druk op gelegd dat een strak tijd schema werd gehanteerd. En dit was prettig, want nu verschenen de paar den op tijd op het strand. Om half één verzamelden de paar den zich bij manege „Hofstede Grol" waar zij op hun versiering werden beoordeeld. Hierna spoedde de 'stoet van meer dan 50 paarden en pony's met hun berijd(st)ers zich naar het strand, waar het traditionele voeten- spoelen plaatsvond. Het was een prachtig gezicht deze grote met kleu rige linten en bloemen versierde groep zich over het, in de zon ba dende, strand te zien bewegen. Na het voetenspoelen splitste de groep zich in tweeën. Een „rustige", die een korte rit over het strand maak te en een meer snelle en ervaren groep, die de paarden flink lieten draven. Onder leiding van het fanfare korps „Luctor et Emergo" werd daarna een rondgang door Renesse 'gemaakt, die eindigde bij het voor malig gemeentehuis, waar de stoet zich presenteerde aan het gemeente bestuur van Westerschouwen. Namens „Luctor et Emergo" en ruiters en amazones sprak de heer J. A. Kouman. voorzitter van „Luc tor et Emergo" burgemeester en wet houders toe. Hij stelde, dat het moei te had gekost het traditionele Stra feest in leven te houden, maar dat dit dankzij de inzet van de Straeom- missie toch was gelukt. Hy was blij dat het toch weer mogelijk was zich te presenteren. „Als wij in Renesse met z'n allen aktief blijven kunnen we ervoor zor gen dat Renesse springlevend blijft en een plaats blijft waai het fijn is om te wonen", zei de heer Kouman. Aan het slot van zijn woorden wens te hij het gemeentebestuur het beste voor het komende jaar. Burgemees ter H. P". Everwijn merkte op dat men vorig jaar gedacht had dat hel feest op z'n laatste benen liep. Hij was daarom verheugd te kunnen konstateren dat er nu toch weer zo'n 50 paarden aanwezig was en de pu blieke belangstelling bevredigend. En mede dankzij de andere organi satie van het feest vond hij dat er voor publiek en deelnemers nu toch nog wel wat te beleven viel. Hij dankte v.oor de presentatie. Puzzelrit Om drie uur werd daarna een puzzelrit te paard begonnen. Men had de deelnemers in 9 groepen van 4 verdeeld en deze weer gesplitst in drieën daar het komité drie verschil lende routes had uitgezet die alle door het dorp liepen. Ofschoon deze routes elkaar nogal eens kruisten verliep alles toch uitstekend. Tegelijkertijd werd op het par keerterrein aan de Laone een stoe lendans voor pony's gehouden onder leiding van het fanfarekorps „Luctor et Emergo". Hel was leuk dat er voor alle deelnemers een prijsje was. Tenslotte vojgde om 5 uur dc prijs uitreiking in 'café restaurant „Het Wapen van Renesse". Hier bleek Katinka Peters haar paard het mooist versierd te hebben.Marijke Beye werd tweede, Sylvia Terborg derde. Bij de pony's won Alfred Knaap. Tweede werd Daan W. Beye en derde Petra de Meulmeester. De stoelendans werd gewonnen door Inge v. Meerten, gevolgd door Jaap v. Oeveren en W. Vissers. Dc puzzel rit werd tenslotte gewonnen door dc groep: Katinka Peters, Juliette Tim mermans, Peter Mevboom en Adrie Braai. Paarden rennen in hei water. (Foto: Zierikzeesché Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3