„Wij aanvaarden nooit beveiliging Oosterschelde door middel van dichte dam" Z.L.M.-Kringsekretaris F. C. Hanse kreeg veelzeggend afscheid Minister Boersma bang voor chaos Kindersterfte in Guatemala DE ZIERIKZEESCHE COURANT m au nummer: ISieuwe Rabobank open le Haamstede BRANDWEERKAZERNE ZIERIKZEE MEUBELRAMA STAAT DER NEDERLANDEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 februari 1976 132ste jaargang Nr. 21848 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Zierikzeese vissers: „Het kan ook anders" ZIERIKZEE, 21-2. „We hebben nooit aanvaard en zullen nooit aanvaarden dat de beveiliging rond de Oosterschelde door middel van een dichte dam gerea liseerd zal worden. Omdat we van mening zijn dat de beveiliging - die ook wij voorstaan - anders kan. Daar in worden we gesteund door de Coinmissie-Klaasesz en vele anderen, met kennis van zaken". Aldus formuleerde voorzitter B. W. Schot vrijdagavond in de koffiekamer van het Huis van Nassau opnieuw het wei-bekende standpunt van de Zie rikzeese vissers, verenigd in de vissersvereniging „Helpt Elkander", tijdens zyn jaarrede tot de leden-jaarvergadering. De heer Schot benadrukte dat het leven van de Oosterschelde nog steeds aan een zijden draadje hangt. En dat met de bijl erboven om dat draadje „door te hakken". Het is weliswaar een botte bijl, maar toch in staat om de Oosterschelde te vermoorden, aldus de heer Schot. Hij zei verder overigens dat de vissers niet pessimistisch zijn. „De mogelijkheden voor een afsluitbare dam zijn verkleind, maar gelukkig niet helemaal verdwenen". De voorzitter vond dat de „zijden draad'' ook in het afgelopen jaar veel te verduren heeft gehad. „Ook van het mooie verhaal om de broe dende kip niet te storen is niet veel terecht gekomen. Integendeel: velen hebben in het afgelopen jaar weer geen middel ongebruikt gelaten om te pleiten voor een. potdichte afslui ting. Bijzondere situaties worden verdraaid of opgeblazen". In dit verband noemde de voorzitter het inklinken van de ondergrond bij Levensstrijd en de storm van drie januari. Lichtjes en valium Hij was ervan overtuigd dat op deze manier ongerustheid wordt ge wekt bij de bevolking. „Dat is ken nelijk ook de bedoeling van derge lijke akties. Wij willen beslist niet ontkennen dat er bij zware storm veel lichtjes branden, maai- om dat nu als argument te gebruiken, ter wijl er op de Veluwe en in Limburg ook lichtjes branden, dat gaat mij te ver", aldus voorzitter Schot, die verder het argument hekelde van de „valium voorschrijvende artsen": daar zou je toch de reclame-com missie op af sturen". Volgens de voorzitter is dit alles een tegenaktie op de uitslagen van de verschillende enquetes die in de loop van de jaren zjjn gehouden en die duidelijk lieten blijken dat er grote aanhang was voor openhou den. „En dat is beslist niet onbegrij pelijk, want waarom zou je tegen een afsluitbare dam zijn die bij ver hoogde wat erstand afgesloten wordt Kringvoorzitter A. J. G. Doeleman drukt de heer F. Hanse de hand ten afscheid. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Met daarbij als pluspunt de tussen tijdse dijkverhogingen", zo vroeg de heer Schot zich af. „Het waterschap onderhoudt de zeedijken langs de Wester- en de Oosterschelde en het Veerse Meer met een lengte van 198 km. Van 52 op Deltahoogte te brengen zeedijken langs de Westerschelde heeft het waterschap 27,5 km verhoogd en verzwaard. Verbeterde dijken zijn bestand tegen supervloeden", aldus citeerde de voorzitter in dit verband uit een waterschapspublicatie. Reuzen Uit de snelheid van de tussen tijdse dijkverhogingen, die in volle gang zijn, meende de voorzitter te mogen opmaken dat hel veel snel ler kan dan altijd is beweerd. „Bij ons vissers moet men niet aanko men met te zeggen dat dijkverho ging niet kan omdat het reuzen zonder voeten worden. Evenmin dat de Oosterschelde alsmaar dieper wordt en de geulen steeds uitschu- ren", aldus de voorzitter, er aan herinnerend er al eerder op te heb ben gewezen dat erosie door men senhanden geschiedt. „Jarenlang zijn er zeer grote hoe veelheden zand uitgehaald en afge voerd buiten onze provincie. In sommige jaren bedroeg de hoeveel- 'heid plm. 10.000.000 nv' per jaar. Dat is bijna een procent van het totale eb- en vloedvolume en dat vier maal daags. Het zou van de laatste 15 jaar wel eens de tien procent kunnen benaderen. Dus door men senhanden twee maal daags 10 pro cent meer in- en uitstroming. En dan praten dat het zo erg is met het verdiepen en uitschuren van de Oosterschelde". (Vervolg pag. 4)' Een ministerieel „als' DEN HAAG, 21-2. „Ik voorzie, als Receptie te Zierikzee ZIERIKZEE, 20-2. „We weten welk een grote rol cle Z.L.M. in je leven lieeft gespeeld. Maar ook omge keerd. Op Schonwen-Duiveland waren „Frans Hanse" en de Z.L.M. één begrip". Aldus een niet formele voorzitter van de Kring Schouwen-Duiveland der Z.L.M., de heer A, J. G. Doeleman, op de vrijdagmiddag in de Graanbeurs gehouden afscheidsreceptie van de Kringsekretarls de heer F. C. Hanse, die papieren, boeken en pennen aan de wilgen hangt. De heer Hanse - aanwezig met echtgenote en familie - heeft in ge- kontrakteerd verband bijna de vier kruisjes volgemaakt, maar voor zijn benoemingsjaar (1927), was hij al waarnemend secretaris, zodat hij een levenlang vergroeid is geweest met de boerenstandsorgansatie Z.L.M. De scheidende funktionaris kreeg - feestelijke klap op de vuurpijl - door de voorzitter het ere-lidmaat- schap van de Z.L.M. aangeboden. Dat houdt hem er nog een beetje bij en betekent metterdaad een echte hom mage aan de man, die voor agrarisch Schouwen-Duiveland uitzonderlijke verdiensten heeft gehad. Afscheid dus, omdat de heer Han se zelf de tijd rijp achtte het wat rustiger te gaan aandoen. Ook in andere hoedanigheid diende hij de regio, nl. als Distrikts Bureau houder van de Prov. Voedselkom- missaris. „In die funktie heb je je bijzon der verdienstelijk gemaakt, wat wel is gebleken bij het afscheid, na het beëindigen van die funktie", aldus de voorzitter, die de werklust, het inzicht en de vriendschap van de heer Hanse noemde, hetgeen leidde tot een groot vertrouwen, dat men in hem had; juist dit vertrouwen bracht weer heel veel werk mee, maar dat schijnt nooit echt een pro bleem te zijn geweest. Andere funkties De heer Doeleman herinnerde ook aan andere functies als sekretaris/ penningmeester van de Onderlinge Hagelverzekering en andere assuran- tie-funkties. Dit werk gebeurde in kombinatic met het D.B.H.-schap en assistentie was er van de heer Th. Berrevocts, die helaas, dit afscheid niet meer heeft mogen meemaken. De werkomstandigheden waren vrijwel altijd moeilijk. Vóór de oorlog waren er de krisismaat- regelen en daarna kwam de oorlog met evakuatie. Na de normalisatie (vervolg pagina 3) het komende overleg op centraal ni veau lussen overheid, werkgevers en werknemers onverhoopt niet zou sla gen, een heel moeilyke tijd voor ons land. Dan zou het wel eens een chao tische tüd kunnen worden na 1976". Dit heeft de minister van sociale zaken, d?s. J. Boersma, zaterdagmid dag gezegd in de radiorubriek „In de rooie haan" van de VARA. Minister Boersma beantwoordde daar vragen over onder meer de loonsituatie, koopkracht, sociale voor zieningen, werkloosheid, werkgele genheid. GUATEMALA, 23-2. In Totonica- pan in het gelijknamige distrikt van Guatemala zijn sinds 4 februari 36 kinderen gestorven nadat ze een verkoudheid hadden opgelopen. Vol gens een plaatselijke journalist be hoorden de kinderen tot gezinnen die ,als gevolg van de ernstige aard beving, onder de blote hemel moe ten slapen. De kinderen, in de leef tijd van ongeveer twee jaar, zouden eerst griep hebben gekregen, ver volgens bronchitis, waarna ze aan de gevolgen van longontsteking overleden. Advertentie Heeft u nog een teak bergmeubel en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 Inschrijving ZIERIKZEE20-2. Zonder officieel vertoon ging op het terrein aan de Regenboogstraat, de eerste paal de grond in voor de nieuwe brandweer kazerne. De foto geeft een beeld van de situatie ter plekke. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een paar bonte kennislappen vallen meer op dan de grijze mantel der geleerdheid. B96 15-JARIGE LENING - 10-76 25 februari 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair In effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk mist Droog en vrij zonnig, maar vooral in de nacht en ochtend plaatselijk mist; zwakke tot matige zuidelijke wind; minimumtemperaturen ongeveer 2 graden en maxima omstreeks 12 gra den, maar waar de lucht over water wordt aangevoerd minder zacht. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 24 febr. Zon op 7.39, onder 18.09 Maan op 4.06, onder 12.42 Nieuwe maan: 1 maart (0.25). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 24 febr. 10.06 23.03 3.41 16.21 Doodtij: 24 febr. IIKT WEEKOVERZICHT DE BILT. 23-2. Het K.N.M.l. deelt mede: Een hogedrukgebied boven Europa, waarvan het centrum met een kerndruk van meer dan 1050 millibar ten oosten van Finland is gelegen cn een aantal depressies die naar IJsland lopen, houden in onze omgeving een zuidelijke stroming in stand waarmee met zwakke tot ma tige wind vrij droge lucht wordt aangevoerd. Fronten van de depres sies die nu boven de Britse eilanden liggen, nemen onder imloed van het hogedrukgebied sterk in betekenis af. Wolkenvelden ervan kunnen echter het westen van Nederland be reiken. Omdat het hogedrukgebied zich nog weet te handhaven kunnen de oceaandepressies ook het komen de etmaal hun invloed niet tot West- Europa uitbreiden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1