Fiat op antiek verlichtingsplan Geslaagde feestmiddag leerlingen VOOr de binnenstad - openbare scholen te Oosterland De monetaire situatie Openbare vergadering gemeenteraad Wester schouwen DE (STAKINGS)-SITUATIE BIJ SMIT BOLNES ZIERIKZEE 2 Nieuwe Kreidler HEMO Special REKORD VERTRAGING AGENDA MINISTER Gemeenteraad Zieril<zee Aangeboden door V.0.0,-afdeling ZIERIKZEE. 16-2. Belangrijk punt op de agenda van de maandagavond gehouden raadsvergadering vormde hel voorstel tot het invoeren van een verliclilingsplaii voor de binnenstad, met gebruikmaking van antieke lantaarns. Het kollege stelde voor het gehele gebied ingenomen door Oude Haven, Kraanplein, llavenpark en Havenplein in dit plan te betrekken. Kostprijs: 135.000,—. Een eerste aanzet tot het plan ontstond door een schenking van de Kon. Zeelandia N.V. van een twaalftal antieke lantaarns. Inklusief de uit de schenking verkregen lantaarns zijn 44 lantaarns te plaatsen en twee wand- armaturen aan te brengen. De voorzitter geloofde dat - met het oog op voldoende lichtsterkte - nog grotere armaturen nodig zullen zijn. Tijdens oriëntatiebezoeken aan Heusden en ^Rotterdam-Delftshaven, is vastgesteld dat hier en daar de antieke verlichting nog door moder ne moet worden ondersteund. De heer Asma zag in het kader van het nieuwe plan. geen plaats meer voor de Kraanpleinlantaarn. De voorzit ter zei dat deze voorlopig niet is te vervangen. De wethouder P.W. zei dat de paal eerst maar moet blijven staan en dan kan men later nog zien. Er bleken wel vervangende moge lijkheden als b.v. in België, waar drie cl vier lampen op één paal zijn te vinden, maar dat kan allemaal niet ineens. ..We kunnen daar het plan niet op laten wachten", aldus de wethouder. Wethouder Doeleman had meer-lampige armaturen gezien voor het stadhuis te Antwerpen. De raadsvergadering werd ditmaal bijgewoond door de klas 3 van de Mavo-afdeling R.S.G. „Prof. Zee man". De heren Asma en Groen kre gen respektievelijk een rektifikatie en toezegging tot aanvulling op de notulen van de vorige raadsvergade ring. Grondzaken Het pand Kapellestraat 12 -wordt verkocht aan de heer Chr. van Oeve- ren te Oost Souburg voor f 3.000, De grondoppervlakte bedraagt 70 m2 a f 35,per m2. terwijl de waarde van de opstal f 550,is. Het pand wordt geschikt gemaakt voor perma nente bewoning. Advertentie 1976 reeds leverbaar bij Zierikzee - Weststraat 5-7 De heer H. Th. Ohlenforst krijgt de ondergrond van het perceel Rode Dorp 54 voor een grondprijs van f 35 per m2. De heer F. Kouwenberg krijgt de beschikking over de onder grond van de gesloopte krotwoning Lange St. Janslraat 46, tegen een verkoopprijs van f 35,per m2. De bestemming is uitbreiding van het er naast gelegen pand van de heer K. Bungalowbouw Het Bouw- en Woningbureau Bruijn te Krimpen aan ue Lek vroeg het kopen van percelen grond aan in het bestemmingsplan West I voor het bouwen van bungalows. De grondprijs bedraagt f 46,50. De totale transaktie kost f 149.274 (excl. btw). Op verzoek van de heer Becu ging de raad na afwerking van de agen da over deze aanvraag in besloten zitting. De heer M. van der Steen, Meeuwenlaan 8 te Hellevoetsluis kan een kavel grond kopen in plan West I voor de bouw van een bungalow. De grondoppervlakte bedraagt 722 ms; de verkoopprijs f24.582. Bejaar<k:nwoningeii Plaats gevonden heeft reeds de verkoop van een perceel bouwgrond aan het 's Heer Lauwendorp aan „Beter Wonen" voor de bouw van de 12 bejaardenwoningen. (Bedrag f62.618 excl. btw). In deze exploita- tieberekéning is echter reeds reke ning gehouden met de verschuldigde omzetbelasting over de kosten van bouwrijp maken, terwijl het eindbe drag nog eens is verhoogd met btw. Het betekent dat de verkoop had moeten plaats vinden voor een be drag van f 56.530 (excl. btw). Het te veel betaalde (f6.088 excl. btw) zal aan de woningbouwvereniging wor den terugbetaald. bleek de deelname en de financie ring van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. Hiervoor werd voorgesteld voor 1975 de bijdrage ad 111,20 per leerling te betalen, even als - voor 1976 - een voorschot voor het eerste halfjaar. De helft van het in de begroting geraamde subsidie komt neer op f 6,35. De wethouder van onderwijs herinnerde aan des tijds gestelde eis, dat 90°o van de gemeenten aan de regeling meedoet, wil Zierikzee financieel particippren. In de gemeenten bestaan echter verschillende opvattingen en betref fende de strukturele bestuurvorm van het P.C.Z. In 1975 is wel ge bruik gemaakt van de diensten en er moet derhalve betaald. Voor 1976 wil het kollege echter eerst de kat uit de boom kijken en wachten tot er harmonie in de regio komt wat betreft deze zaak. Anderzijds wordt gesteld dat het werk van het P.C.Z. niet mag stag neren. De heer Groen onderlijnde dat de meerderheid van de Zeeuwse be volking geporteerd is voor één finan ciële regeling. De gemeentesekretaris, de heer R. van Ommeren - sterk in ingewik kelde zaken - gaf een uitvoerige toe lichting. De wethouder wilde een studie afwachten van een kommissie ad hoc van de Ver. van B. W. S. Uitsluitsel over een en ander moet gegeven voor 19 maart, maar dat is geen haalbare datum, zodat om uit stel is gevraagd. De voorzitter: „Het gaat om een gezamenlijk standpunt in de regio, maar niet om het P.C.Z. de nek om te draaien". Man vermoordt vrouw HEERLEN, 16-2. De 63-jarige J. H. uit Heerlen heeft maandagavond in zijn woning te Heerlen zijn 58-jarige vriendin Gerda Coben uit Kerkrade van het leven beroofd. Hij ver klaarde de politie dat hij jaloers was. omdat Gerda behalve met hem relaties met twee andere mannen onderhield. De gescheiden gepensio neerde mijnwerker kreeg over deze kwestie ruzie met de vrouw, toen zij hem bezocht. De vrouw zou een einde aan de verhouding met hem hebben willen maken. Toen heeft H. een tot schietwapen omgebouwd gaspistool gegrepen en enkele pa tronen op de vrouw afgevuurd. Daarna heeft hij de vrouw nog ze ven maal met een mes in de borst gestoken. Aardappelexport naar E.E.G. Uitgaven onderwijs °P vergunning BRUSSEL. 16-2. De monetaire ge beurtenissen van de laatste tien da gen en de nog voortdurende span ning op de Europese wisselmarkten zijn niet abnormaal. De Nederland se minister van financiën. Duisen- berg, ziet de situatie dan ook niet somber in. Met behulp van het nor male overleg over het rente- en kre- dietbeleid zullen we de situatie best in de hand kunnen houden, aldus de bewindsman maandag in Brussel. De uitgaven openbaar onderwijs 1976 werden vastgesteld. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken wordt voor de bestrijding van de onderwijskosten, via het Gemeente fonds aan de gemeente vergoed een bedrag van f271,38. De gemeente gaat daar nog f 17,boven, zodat het vergoedingsbedrag f 288,75 bedraagt. De schoolbesturen van het bijzonder onderwijs hebben gevraagd om een andere berekening, die f 317,80 zou moeten inhouden. Het verzoek echter was tevergeefs. De heer Asma zei dat als de gemeente de gebouwen voor een bepaald bedrag kan onderhou den, het bijzonder onderwijs dit ook moet kunnen. De frakties waren van mening dat de gemeente niel tekort doet aan het bijzonder onderwijs. De heer Den Boer vond de gemeente lijke opstelling juist; ook de P.v.d.A.- fraktie vond dit. De voorzitter Joon- de zich dankbaar voor de eenstem migheid. Pedagogisch Centrum Zeeland Een uiterst ingewikkelde zaak OOSTERLAND, 16-2. Zaterdag middag j.l. werden de leerlingen van de openbare basisschool en die van de openbare kleuterschool vergast op een vrolijke middag in de gemeen schapsruimte van de O. L. School. Om twee uur werd met het pro gramma begonnen van de feestmid dag, die was aangeboden door de. af deling „Oosterland" van de Ver. voor Openbaar Onderwijs (V.O.Q.). Onge veer 150 leerlingen groot en klein waren aanwezig, en één van de be stuursleden van de afdeling, mevr. M. van der Werf-Van der Maas ver welkomde de uitvoerende artisten, het onderwijzend personeel, verdere belangstellenden en de kinderschaar. Eerst werden verschillende meezing- liedjes gezongen met accordeon-be geleiding, waardoor de vrolijke stemming er al spoedig inkwam. Clowns en goochelen Vervolgens kwamen de clowns: „Domme Gijs" die de drumband be speelde en „Appie", die het trio vol maakte, en die de meezingliederen op een electr. gitaar begeleidde. Ver der kwamen de goochelnummers door de artiesten, waarvoor de kin deren één en al verbazing waren, en de hilariteit niet van de lucht was. Vervolgens een sprekende pop, en voor de allerkleinsten een poppen kast, bijzonder leuk. Toen kwam de afsluiting ongeveer 4 uur, met een traktatie verzorgd door het cafetaria „Neffen d'Eule" zoals gewoonlijk pri ma verzorgd, waarvan door de kin deren, en ook door de ouderen, vol op genoten werd. Resumerend kan gezegd worden dat het een prettige middag is geworden waarop de schooljeugd zich bijzonder goed heeft geamuseerd. DEN HAAG, 16-2. Het bestuur van het Produktschap voor Aard appelen heeft maandagmiddag in een spoedvergadering besloten met ingang van 0.00 uur in de nacht van 16 op 17 februari af ook de uit voer van aardappelen naar EEG- landen op vergunning te brengen. De voorzitter van het produktschap zal de vergunningen zodanig afge ven dat verstoring van de normale voorziening van de traditionele af nemers in het binnenland zowel als in de andere EEG-landen wordt voorkomen. Flitsen uit het buitenland LOESAKA. President Kenneth Kaoenda van Zambia voorspelt dat een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië zal worden voorafgegaan door een bloedige rassenstrijd. PARIJS. De tol aan mensenlevens als gevolg van de lawines van zon dag in de Pyreneeën en de Alpen, is maandag gestegen tot twaalf. Er is een even groot aantal gewonden. HAAMSTEDE, 16-2. Morgen (woensdag)avond komt de raad van de gemeente Westerschouwcn in openbare zitting bijeen. Op de agenda staat o.m. het voor stel1 van b. en w. om over te gaan tot vaststelling van het bestem mingsplan Duinpolder te Haamstede waartegen niet minder dan 54 be zwaarschriften zijn ingebracht. De reden hiervan is gelegen in het feit dat de gemeente dit natuur gebied vrij wil maken van caravans, waartegen de bezitters hiervan in beroep komen. Zij beroepen zich hierbij op de eerder verkregen rech ten welke in afspraken werden ge maakt, eerder gedane toezeggingen en de daarmee gewekte verwachtingen. Door de eigenaren wordt verder bestreden dat de gemeente het recht zou hebben om een bestemmings plan vast te stellen waarin de mo gelijkheden tot het voortzetten van het bestaande gebruik zou worden beperkt en dat er hierdoor meer aandacht aan de flora en fauna wordt besteed dan aan de mense lijke aspekten in dit gebied. Op deze vergadering zullen ver der een aantal voorstellen van b. en '"RABAT. Een woordvoerder van het Marokkaanse ministerie van voorlichting heeft maandag ver klaard, dat verse Marokkaanse troe pen naar de oase Amgala zijn ge zonden, ongeveer 200 km van de grens met Algerije, en dat de Marok kaanse strijdkrachten thans het ge bied weer in hun macht hebben. w. worden behandeld tot vaststellen van voorbereidingsbesluiten voor: a. het gebied tussen Rampweg. Moermondsweg, einde Laone te Re- nesse en b. het gebied tussen Hoge- zoom, Breedsteweg, Vroonweg, Kloosterweg te Haamstede. Meer griep UTRECHT, 16-2. Het aantal griep- patiënten is vrij fors gestegen, na melijk van 10 per 10.000 inwoners in de vijfde week van 1976 tot 17 per 10.000 in de zesde week. Maar ver geleken bij vorig jaar liggen de cij fers nog erg laag. Toen was de griep- golf net op z'n retour en daalde het aantal gevallen van 83 tot 44 per 10.000 (ook van de vijfde op de zesde week). Een woordvoerder van het minis terie van volksgezondheid tekende hier bovendien bij aan, dat de ziek teverschijnselen thans niet ernstig zijn en zich doorgaans beperken tot die van een flinke verkoudheid. Dinsdag 17 februari Zierikzee „Huis van Nassau", afd. Ned. Fruit telers Organisatie. 19.30 uur. Foyer Concertzaal, 20.00 uur, afde ling Schouwen Ned. Bond van Plat telandsvrouwen. Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk. N.C.V.B.- Afdeling, 19.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering ge meenteraad Middenschou wen. 19.30 uur. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw. 19.30 uur Herv. Vrouwenvex-eniging. Woensdag 18 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Hotel „Van Oppen", 20.00 uur, cursus Streekgeschiedenis. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, jaarvergadering afd. Zierikzee van de N.C.V.B. Gemeentehuis, 19.30 uur, raadsver gadering Westerschouwen. Renesse „Rietnisse", 20.00 uur, afd. Noord- welle Plattelandsvrouwenbond. Kerkwerve Vergadering afd. N.C.V.B. in het Verenigingsgebouw. Aanvang 19.45 Donderdag 19 februarj Zierikzee Concertzaal. Z.V.U., One-man-show Henk Elsink, 20.00 uur. ELKTON (V.S.). Lome Gasho, een inwoner van het Amerikaanse Eik- ton, toont hier een postkaart, die GS jaar geleden uit Chicago aan zijn grootvader werd gestuurd. Het post kantoor in Elkton wil nu nroberen te achterhalen, wat de oorzaak van deze rekordvertraging is geweest. Dc stakers zijn van mening dat de werknemers niet worden beschouwd als volwaardige gesprekspartners en dat er nog steeds wordt gedaan alsof er niets aan de hand is. De werkne mers hebben dan ook besloten niet aan het werk te gaan totdat z\j een definitieve beslissing hebben ge hoord. Smit Bolnes is - als bekend - een dochteronderneming van dc I.H. C. Reeds enige tijd bestaat de kans dat Smit Bolnes zal moeten in krimpen met ongeveer veertig man. De werknemers zijn echter bezorgd dat binnenkort zal worden besloten tot sluiting van het gehele bedrijf. Vrijdag heeft de ondernemingsraad van Smit Bolnes zich gewend tot minister Lubbers, waarbij de raad zijn diepe teleurstelling uitsprak over dc zeer trage behandeling van de werkgelegenheidsproblemen in Zee land. JJerv. Verenigingsgebouw, 2U.00 uur, Herv. Vrouwengroep. Westerschouwen Afd. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Reis Rotterdam. Oosterland Café „De Pleisterplaats", 19.30 uur, jaarvergadering coöp. weegbrugver eniging „Even buiten". Bruinisse Hervormd Verenigingsgebouw, 19.45 uur, N.C.V.B. Vrijdag 20 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Kringvergade ring Z.L.M., 13.30 uur, „Huis van Nassau", vissersvereni- ging „Helpt Elkander", 20.00 uur. Vergaderlokaal Chr. Geref. kerk, 19.30 uur, Staatkundig Geref. Stu- diever. Schouwen-Duiveland. Brouwershaven Jeugdgebouw, 19.30 uur, vokaal concert. Scharendijke Café Luijendijk. Vergadering V.V.V. 20.00 uur. Oosterland Chr. school, 19.30 uur, ledenverga dering ouderavond. Loods Vaane (v. d. Abelestr.). 19.30 uur. officiële opening bazar Jeugd- kapel. Zaterdag 21 febr. l/m 21 maart Middelburg Vleeshal, Expositie G. van der Ven. 10.00-17.00 uur. (Zo) 14.00-17.00 uur. Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Oosterland Loods Vaane (v. d. Abelestr.), van af 14.00 uur, bazar Herv. Jeugdkapel. Zondag 22 februari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4203 Bezorging: (01110) 2118 of 4203 Nog altijd onderhandelingen ZIERIKZEE, 17-2. Bij de scheepsdieselinotorcnfii- briek Smit Bolnes in Zierikzee hebben de 185 nian personeel maandag de staking voortgezet. De staking was vrijdag jl. spontaan tot stand gekomen, omdat de werknemers al sinds oktober in liet onzekere worden gelaten over een eventuele sluiting van bet bedrijf. Gemeente Op de maandagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad, kwam de Smit Bolnes-affaire eveneens ter sprake, zulks n.a.v. een vraag van de heer Groen. De voor zitter, burgemeester Th. H. de Mees ter zei de geprikkelde stemming op het bedrijf te kunnen begrijpen, maar het toch niet verstandig te vin den dat wordt gestaakt. Er zijn ten slotte nog onderhandelingen gaande en door zulke okties worden die on derhandelingen dooi kruist Dit blijkt ook wel uit hot feit dat de vakbonden niet achter deze aktie slaan. „Als nog onderhandeld wordt, moet alles voorkomen worden wat die onderhandelingen schade kan toebrengen Het is onmogelijk door staking het onderhandelingsproces te versnellen, ze. de voorzitter en op korte termijn beslissingen af te dwingen. „In ieder geval heeft het lange wachten niet gelegen aan de mensen, die zich intensief met deze zaak be zig houden. Minister Van Doorn van C'.R.M. nam de moeite naar Innsbruck te reizen om te kijken hoe de Neder landse mensen het daar deden op de schaats. Nou, dat deden ze daar wel goed. Aan de bewindsman icerd voorge steld zekere heer Hans van Helden een man die in het verre Oostenrijk drie bronzen Olympische centen heeft verdiend. Van Helden voor noemd ziet de minister en vaart on middellijk uit met deze klap onder cle gordel: „O, dus hij heeft Veronica weggedaan". De minister keek wel raar op van deze onverivachte schaatsersklap. Hij trok wal aan zijn pijpje en hield een - toegegeven - vreemd mutsje op het hoofd. De minister - altijd toch vrij diploma tiek - maakte toen een ernstige fout. om te reageren op een dergelijke vlegelachtigheid. Hij had de wel edele heer Van Helden onmiddellijk de achterkant van zijn ijsmutsje moeten laten zien. Toen dat niet gebeurde, ging de schaatser nog een stapje verder. Het ging (gelukkig) over schaatsen. „Je hebt hard gereden", zei de minister. Van Helden: „ja je moei er wel met je kop bijblijven." De heer Van Hel den wijst daarna op het C.R.M.- pijpje van de minister en vervolgt: „Dat doe ik niet en het borreltje laai ik ook staan.'' Van Helden: „Eh, nog eens wal, je bent toch niet toevallig van Verkeer en Waterstaat?". De minister: „nee, ik ben van kuituur". Van Helden: „Nee, anders had ik tegen j e willen zeggen dat die wegen in Friesland niet vier- en zesbaans moeten ge maakt Later ziet de minister Van Helden nog eens. De schaatser wijst iveer op de pijp en scheidt deze fraaie zin nf: „hel stinkt hier als de pest." Enfin, wal heeft het voor zin hei hele vrehaal hier in extenso te her halen. Feit is, dat je je blijft verba zen over de respektlozc onbeschoft heid en dal een man zo iets pikt, maar daar onder zijn armetierig mutjse jnaar minister staat te wezen en zich bespottelijk laat maken. Dc vroegere autoriteitenverering is gelukkig achter dc rug. maar als we nu toegroeien naar zulke onbe leefde kontakten tussen de mensen, dan zie ik noch taalkundig, noch sociaal veel perspektief voor de toe komst, ondanks onze mooie treffen die (terecht) sociaal worden ge noemd. Arme minister. Hij zit nu alweer achter zijn bureau. Zijn pijpje ligt doelloos in dc asbak en zijn mutsje in dc lade. maar iedere kenr als hij een nieuwe departementaal stuk ter hand neemt, ziet hij die Innsbrnckse „je"-zeggcr. die :ijn vrienden ook nog deze biologische wijsheid toe voegde: „ach. als zo'n rnnn zijn broek uittrekt, staat hij ook in zijn blote kont". Wat een verrukkelijke lijd beleven tve toch. Vol kuituur en beschaving in ieder geval! SCHIER EI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2