Kalkarheffing en het Havenkwartier bleken hete hangijzers" Bloemen en geschenken voor mevrouw H. Kostense-Zijta Ernstig busongeluk in Zweden De komende huurverhoging DE ZIERIKZEESCHE COURANT MUZIEK JEUGD OOSTERLAND BANKSTEL MEUBELRAMA Huurlingen teruggestuurd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17,lehruari 1976 l-jaarghang Nr. 21845 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889i REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. m au nummer: Verlichtingsplan binnenstad Zierikzee Gemeenteraad Zierikzee 5? ZIERIKZEE, 16-2. De zgn. drie procent Kalkarheffing kwam aan de orde op de maandagavond, onder voor zitterschap van burgemeester Th. H. de Meester ge houden vergadering van de gemeenteraad, in verband met een bij de ingekomen stukken overlegd verzoek van de gemeente Hulsberg adhesie te betuigen aan een motie van deze gemeente. In de motie wordt er voor gepleit b\j regering en Staten-Generaal aan te dringen dat ook aan (o.a.) gemeen ten de mogelijkheid wordt gegeven de drie procent Kalkarheffing te mo gen voldoen ten gunste van een an der doel dan het fonds ontwikkeling snelle kweekreaktor. Het kollege had ter zake advies in gewonnen bij de Ver. v. Ned. Ge meenten. De elektriciteitsbedrijven moeten op grond van de regeling een heffing van 3 procent betalen, die doorberekend wordt aan de ver bruikers. Er is weliswaar een minis teriële ontheffingsmogelijkheid, maar die is alleen van toepassing op na tuurlijke personen, en dus niet aan rechtspersonen, als gemeenten. P.v.d.A. wil adhesie De heer Groen wilde - met Huls berg- opnieuw pleiten voor een rege ling, waardoor ook gemeenten onder de ontheffingsregeling vallen en wil de mitsdien de motie Hulsbexg ge steund zien. De heer Den Boer vroeg of het gaat om de nota van de ge meente, dan wel over inwoners. Het eerste bleek het geval. Vraagsteller geloofde niet dat de minister - via een motie - te ver murwen is. Dit is al tweemaal zonder succes gebeurd. De heer Groen mérkte nog op dat de Kalkarheffingen per gemeente schommelen. De voorzitter vond het allemaal meer een zaak van de landsregering. Het voorstel van het kollege geen adhesie te betuigen werd hierna in de bekende 9-4-ver- houding aangenomen. Vrouwen Advies Raad Eerder had de heer Verscnelling gepleit bij het maken van bouwplan nen, de Vrouwen Adviesraad in te schakelen. Vooral in het beginsta dium vond hij dit belangrijk. De voorzitter" zei dat „Beter Wonen" hierover al eens eerder is benaderd. Hij vroeg ook of het wel zinvol is, gelet op het feit dat de V.A.C. volop gelegenheid heeft op- en aanmerkin gen te maken. De heer Den Boer deelde nog mede, zulks i.v.m. de nieuwsbrief van de Watermaat- De dames Boerlien en Everwijn, in gezelschap van de honderdjarige. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode) schappij, dat de raden voor een werkbezoek aan het bedrijf van de maatschappij welkom zijn. Andermaal „Havenkwartier" Helemaal een lastig punt was het voorstel van b. w. niet in beroep te gaan tegen het besluit van G.S. goedkeuring te onthouden aan een deel van het renovatieplan (Molen straat/Korte Groendal) „Haven kwartier". Niet omdat het kollege het er mee eens is. Integendeel. Maar een be roepsprocedure zou erg lang duren en over enkele jaren is men dan eventueel nog weer even ver. „We zijn er bijzonder over teleur gesteld. 2r is allerlei vooroverleg geweest;/er 'werd overeenstemming bereikt en nu komt opeens die ver traagde ontwikkeling. Een nieuw be stemmingsplan zal nodig zijn, die een nieuwe procedure vergt". „Niet teleurgesteld" De heer Verschelling zei niet te leurgesteld te zijn, ma ar in de afwij zing de trend te ontdekken van de oorspronkelijke P.v.d.A.-visie. „Hel is voor ons een troostpurit dat die visie op niveau is erkend, al is de vertraging jammer". Hij geloofde dat een nieuw plan niet slechter behoeft te zijn. Zonder het Groendal te verleggen kan zjjns inziens hetzelfde worden bereikt. Hij vond het fout, dat de algehele situatie ondergeschikt is gemaakt aan de verkeersbelangen. De heer Den Boer ontkende dat de verkeersbelangen zouden nebben geprevaleerd. Hij was teleurgesteld over de G.S.-motivatie; overleg ware beter geweest, want nu komt er weel een lange-weg-procedure. „Weinig fraai" De voorzitter toonde zich zeer ge prikkeld, door de thans ontstane ver traging. „Het is weinig fraai", zei hij. Interruptie van de heer Asma: „Wat vindt u dan niet fraai?" De voorzit ter: „Ik laat me niet uit mijn tent lokken, maar ik verzeker hier dat het verkeerselement niet doorslag gevend is geweest. Het gaat met om het verkeer, maar om het woor>- wel zijn. Twee straten komen met de ruggen tegen elkaar. De voorkant van de ene rü huizen gaat in een gewijzigde si tuatie uitzien op de achterkant van huizen en er zal nauwelijks plaats zijn voor een schuurtje, om over licht en lucht maar niet te spreken. Het is zelfs zo dat een bouw naai de nieuwe G.S.-stijl (hoewel dar nog moet worden uitgedokterd door de stedebouwkundige ir. Van Hezik Red.), het zeer waarschijnlijk onmo gelijk maakt hier buizen voor per manente bewoning te bouwen. Het zullen wel rekreatiewoningen wor den en daarmede schiet de gemeente het doel van de renovatie voorbij. Dat is immers nooit deopzet' ge weest. Van dat verkeer wordt ons maar in de schoenen geschoven", al dus de voorzitter. De heer Verschelling zei nooit met het verkeersargument te zijn aangekomen. Het ging om verbete ring van de woonfunktie en de in breuk op het historische karakteris tiek. Uiteindelijk vond hij niet zo veel verschil tussen het oude en een eventueel nieuw te maken plan. OOSTERLAND. Zoals hleek op de jongste uitvoering van „Oosterlands Fan fare", beschikt deze muziekvereniging over heel wat jeugd, zodat de toe komst verzekerd lijkt. Foto: Jongeren aan de trompet. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Acht jaar Wethouder Bij de Vaate was ver ontwaardigd over de vertraging. „Reeds onder burgemeester Kaste lein is deze zaak geëntameerd en een werkgroep heeft er acht jaar op gestudeerd, omdat de situatie moei lijk ligt. Het ging en gaat om een zo goed 'mogelijk woonklimaat. In de besprekingen ging de pro vincie altijd akkoord en nu komt het bericht: we doen niet mee. We had den ons die acht jaar wel kunnen besparen", aldus de wethouder die er nog op wees dat er van G.S. nog geen alternatief is aangereikt. Dat moet de gemeente zelf uitzoeken; het blijft verkeerd als de voorkant van het ene.huis pal staat.tegen de achterkant van een ander huis en zo dicht op elkaar, dat er voor tuin tjes geen plaats is. Zij het met uiteenlopende motiva ties der leden, ging de raad tenslotte akkoord met het voorstel niet in be roep te gaan tegen de G.S.-uitspraak. Honderdjarige in „Duinoord' HAAMSTEDE, 16-2. In het rusthuis „Duinoord" te Haamstede vierde mevrouw H. Kostense-Zijta maan dag haar honderdste verjaardag. Reden voor de be woners om feest te vieren. Aan belangstelling heeft het de honderdjarige op deze dag niet ont- broken.Naast de kleinkinderen, ne ven en nichten gaven op deze dag o.m. de echtgenote van de kommis- saris van de koningin in Zeeland mevrouw J. B. Boertien-Vclema en burgemeester H. P. Everwjjn van Westerschouwcn cn zijn echtgenote blijk van hun belangstelling. Mevrouw Hendrika Kostense-Zijta werd op 16 februari 1876 te Burgh geboren, trouwde op 30 november 1894 met Cornelis Kostense waarna zij aan de Hogezoom te Renesse gin gen wonen. Cornelis Kostense, die boer was, stierf op 83-jarige leeftijd. De honderdjarige, die een vrolijk cn opgewekt karakter heeft, heeft naar omstandigheden nog een rede lijk goede gezondheid. Haar gehoor is nog uitstekend maar het gezichtsvennogen neemt wat af. Een groot aantal geschenken en bloemen vielen haar op haar hon- derste verjaardag ten deel. Dode in woonwagenkamp MAASTRICHT. 16-2. In het woon- wagenkamp te Maastricht is maan dagavond de 30-jarige koopman A. Scheffer doodgeschoten. De dader, de 27-jarige R. S„ die ook in het kamp woonde, heeft zich kort daarna bij de politie van Heerlen gemeld. Hij bekende Scheffer te hebben gedood. De politie heeft het wapen, een ge weer. gevonden. De juiste toedracht van hol gebeuren is nog niet hekend. JOENKOEPING, Zweden, 16-2. In de buurt van de Zweedse stad Joen- koeping is maandag een autobus in brand gevlogen. Daarbij zijn vijftien inzittenden om het leven gekomen en is een aantal gewond. In de bus zaten 43 bejaarden op weg naar Gothenburg. Hoe de geheel uitgebrande bus in brand is kunnen vliegen is niet be kend. UTRECHT, 16-2. De federatieraad van de FNV (Federatie Nederlandse Vakbeweging) wil dat de huurverho ging van acht procent wordt uitge steld van 1 april tot 1 juli. Dit heeft voorzitter Wim Kok maandag na afloop van het beraad in Utrecht gezegd. Dc FNV heeft verder beslo ten zich niet tc verzetten tegen dc toetreding van dc raad van overleg voor middelbaar cn hoger personeel tot dc Sociaal-Economische Raad, wanneer dit punt vrijdag in de SER aan dc orde komt. Aanvoer Egyptische aardappelen DEN HAAG. 16-2. Dc grootste vijf aardappclexportbcdrijven van Ne derland, die zich doorgaans rond deze tijd nog uitsluitend met de ex port bezighouden, hebben maandag een geregelde invoer van Egyptische aardappelen op gang gebracht. De Egyptische aardappelen zijn van hetzelfde ras als de bekende Malta aardappelen. namelijk Alpha's, af komstig van Nederlandse poters. Dit nummer beslaat uit 8 pagina's De liefste gezichten ziel men bij maanlicht.- f A. Herzen f Verwachting tot woensdagavond: Weinig verandering Droog weer met veel bewolking, maar ook hier en daar een opklaring; meest matige zuidoostelijke wind; minima iets onder het vriespunt, ma xima enkele graden boven nul. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen omstreeks +3 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 18 febr. Zon op 7.51, onder 17.58 Maan op 22.16, onder 8.37 19 febr. Zon op 7.49, onder 18.00 Maan op 23.37, onder 9.05 Laatste kwartier: 22 febr. (9.16). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 18 febr. 5.03 17.30 10.40 22.42 19 febr. 5.41 18.03 11.16 23.20 Springtij: 18 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Midden-Rusland be vindt zich het centrum van een zeer krachtig hogedrukgebied dat een uitloper heeft via Zuid-Scandinavië en de Noordzee tot de Britse eilan den, terwijl ten noorden van Sicilië het centrum van een vlak lagedruk gebied ligt. Beide systemen houden boven onze omgeving een matige tol krachtige wind uit oostelijke richting in stand, waarmee lucht wordt aan gevoerd die in de onderste niveau's vrij vochtig is, waai-door er op uit gebreide schaal wolkenvelden in voorkomen. Hieruit valt vrijwel ner gens neerslag. Omdat het hogedrukgebied met de uitloper naar het westen zich hand haaft, worden Oceaandepressies ge dwongen via Noord-Scandinavië hun weg naar het oosten te vervolgen. Het komend etmaal komt er dan ook weinig verandering in het huidige weer. Echt lage temperaturen komen in Europa voor nabij het centrum van het hogedrukgebied in Rusland. Hier vroor het dinsdagmorgen vroeg plaatselijk meer dan 25 graden. De noordelijke koers van dc Oceaandepressies heeft tot gevolg dat warme lucht van de Oceaan af komstig Noord-Scandinavië kan bin nendringen. Zo vroor het maandagmorgen in Lapland nog 15 graden maar dins dagmorgen bedroeg de temperatuui daar 6 graden boven het vriespunt. Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nleuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 KINS J ASA. Tweeëntwintig huur lingen die op weg waren naar An gola, zijn maandagmiddag bij aan komst op het vliegveld van de Zaïre se hoofdstad Kinsjasa door de auto riteiten tegengehouden en met het eerstvolgende lijnvliegtuig van de „Sabena" naar Brussel terugge stuurd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1