Gesloten tijd voor kreken van Ouwerkerk Zwemmen in „Onderdak" voordeliger voor 65-plussers Verkeer op Grevelingendam eist weer dode Brandje op motorschip in Vluchthaven te Zijpe Ledenvergadering coöperatieve weegbrugver. „Even Buiten" Brief Smit Bolnes aan minister Zeeuws rampenplan is nog steeds vrome wens Zeiljacht in de jachthaven „Aquadelta" gezonken Praatje over reis naar Rusland voor landbouwver. te Bruinisse Jaarvergadering h.s.v. „Oosterschelde" NUTSSPAARBANK STREEKNIEUWS Uitreiking' trimvaantjes 1975 Intermeubel NIEUWSBODE Maandag 16 februari 1976 Nr. 21844 Z1ERIKZEE, 13-2. In het „Huis van Nassau" vond de drukbezochte jaarvergadering plaats van de Zierik- zeese hengelsportvereniging „Oosterschelde", onder voorzitterschap van de heer A. P. Kort. In het openingswoord maakte deze melding van het aftreden en niet- herkiesbaar zijn van twee bestuurs leden^ e heren C. P. v. d. Werf en G. Wilbrink. De voorzitter prees de kwaliteiten en het vele werk dat de beide bestuursleden in het verleden voor de vereniging hebben gedaan. Hij sprak de wens uit dat, indien no dig, het bestuur altijd nog een beroep op de aftredenden kan doen. Uit de woorden van de voorzitter bleek dat de pacht van de Kieken van Ouwerkerk opnieuw met zes jaar is verlengd. Het ledental is ruim 1600 gebleven, maar het ledental op Schouwen-Duiveland is toegenomen tot ruim 600. De toename van het ledenaantal op Schouwen-Duiveland noemde de voorzitter verheugend, omdat de leden op het eiland de ba sis van de vereniging vormen. Tenslotte stond de voorzitter nog even stil bij de goede resultaten van de wedstrijdvissers in het afgelopen jaar: mevr. M. Geluk 9e bij het kam pioenschap van de Delta Federatie en een zesde plaats van C. Bolle bij het Nederlands kampioenschap kust- hengelen. Pootvis Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer C. v. Schelven bleek dat er 700 kg regenboogforel, 300 kg pootaal. 500 kg baarsjes en een groot aantal kilo's pootaal door de beroeps visser in de viswaters van de ver eniging is uitgezet. De vangstresuita- ten waren afgelopen zomer in de Kreken van Ouwerkerk goed. Ook de Zoete Gracht zorgde voor veel hengelaars weer voor aangename uren en is bij de hengelaars een be langrijke plaats gaan innemen. Uit het financiële verslag van de penningmeester, de heer L. Verloo, bleek een kostenstijging van pootvis, porto en pacht. Voor 1976 wordt een tekort verwacht, een reden om voor 1977 een contributieverhoging voor te stellen, dat door de vergadering werd goedgekeurd. De heer M. de Haan, die namens de kascommissie verslag uitbracht, sprak zijn dank uit aan de penning meester, wegens het goede beheer. Wedstrijdverslag. Uit het wedstrijdverslag van de wedstrijdleider bleek dat er in totaal 86 leden aan de wedstrijden deel namen. Gemiddeld 53 deelnemers per wedstrijd. In deze wedstrijden werd een totaal van ruim 69 kg vis Advertentie de ideale gezinsbank! gevangen waarvan 514 bovenmaats cn 318 ondermaatse vissen. De wed strijdleider, de heer S. Coppoolxe reikte hierna de prijzen uit aan de klubkampioen 1975, de heer A. Bou- man en jeugdkampioen St. d. Boer, en de bekers aan de overige prijs winnaars. Voorts een bloemenhulde aan de succesvolle hengelaarsters mevr. Coppoolse en mevr. M. Geluk en aan aandenken voor C. Bolle voor zijn 6e plaats, behaald tijdens de fi nale Nederlands kampioenschappen kusthengelen. Bij de bestuursverkiezing waren de heren M. Berrevoets en C. v. Schelven aftredend en herkiesbaar. Beiden werden bij acclamatie herko zen. In plaats van de vertrekkende bestuursleden werden de tieren W. Flohil en W. Meerdink gekozen. In de kascommissie werd de heer C. Burcksen benoemd. Verenigings- wedst rijden Op het wedstrijdprogramma 1975 staan 9 competitiewedstrijden, 1 kabeljauwwedstrijd, 1 eilandwed- strijd, 1 selectiewedstrijd om het kampioenschap zeehengelen en een aantal federatiewedstrijden. Een nieuwtje vormt het concours in de zoete gracht. Gesloten lijd Het bestuur kwam tenslotte met het voorstel om voor de Kreken van Ouwerkerk een gesloten seizoen in te stellen. Dit om de forel de tijd te geven om zich aan te passen aan het water. De meerderheid van de aanwezige leden kon zich hiermee verenigen. Na een levendige rond vraag sloot de voorzitter de verga dering. Aankoop, verkoop en bewaarneming effecten ZON NEMAIRE I. M. v. d. Bijlstraat - donder dag 2.00-3.00 uur. BRUINISSE, 12-2. Vrijdagavond omstreeks 17.30 uur kwam dhr D. J. Griep uit Voorburg door een ver keersongeval op de Grevelingendam tussen het Monument en het eerste viadukt om het leven. De heer Griep rijdende in de richting Oude Tonge haalde een Simca 1100 in, bestuurd door C. J. v. L. uit Bruinisse. Na deze inhaal manoeuvre verzuimde hij terug naar rechts in te voegen en bleef op de linkerweghelft rijden.'Een tegen ligger, een. Opel Rekord bestuurd door J. L. H. uit Rotterdam seinde met zijn koplampen en schoot ten slotte de berm in. oen G. op de lin kerhelft bleef rijden. Waarschijnlijk geschrokken door de reaktie van de Opel Rekord, voegde G. plotseling wel haar rechts in, maar kwam in de berm terecht. Hij verloor de macht over zijn stuur en schoot weer terug naar de berm van de linkerweghelft. Onderscheiding voor drs. R. Zijlstra Drs. Rinse Zijlstra, burgemeester van het Friese Smalingerland, is be noemd tot commandeur in de kroonorde van België. Deze onder scheiding werd hem toegekend voor zijn grote verdiensten tot verstevi ging van de kontakten tussen de Belgische en Nederlandse landbouw. Drs. Zijlstra is jarenlang voorzitter geweest van de Christelijke Boeren en Tuindersbond CBTB. Het is de op een na hoogste Belgische onder scheiding die een buitenlander wordt toegekend. Dit heeft het bu reau voorlichting van de gemeente meegedeeld. ZIERIKZEE Aid. Ned. Fruittelers Organisatie Op dinsdag 17 februari vindt in het Huis van Nassau de algemene ledenvergadering plaats van de af deling Schouwen-Duiveland van de BRUINISSE, 15-2. Zondagmor gen omstreeks elf uur werd de vrij willige brandweer van Bruinisse ge- allarmccrd wegens een brandmel ding aan boord van het motorschip „Geja" liggende in de vluchthaven te zyPe. Bij aankomst van de brandweer bleek het een beginnende brand te zijn in de machinekamer veroorzaakt door een brandende oliekachel. Met behulp van perslucht kon de brand weer de dichtberookte machineka mer betreden en het brandje blussen met behulp van een poederblusser. De schade in de machinekamer bleef beperkt tot ernstige roetvorming. Naar de toedracht zal nog een na der onderzoek ingesteld worden door de technische recherche en de Rijks politie te water. De „Geja" van schipper D. de Boef uit Dordrecht was met een lading lijnschilfers on derweg van Rotterdam naar Izegem in België. OOSTEltLAND. 14-2. De Coöp. Weegbrugvereniging: „Even Buiten" alhier houdt op donderdagavond 19 februari a.s. haar 75-ste algemene le denvergadering te houden in het café „De Pleisterplaats". Wegens de herdenking van het 75- jarig bestaan van de vereniging zal deze bijéénkomst een enigszins fees telijk karakter dragen. Na de opening on het wel komst woord door de voorzitter en de notulenlezing zal de weger van de vereniging, de heer •T. A. I3eije een overzicht geven van de weegresultaten over het jaar 1975. en tevens zal hij rekening cn ver antwoording doen over het boekjaar 1975. Bij de bestuursverkiezingen, zijn de voorzitter de heer H. J. van de Zande, cn de secretaris, de heer A. Bal, beiden aftredend en herkies baar. Vervolgens zal er een plaats vervangend lid voor de Commissie van Toezicht moeten worden be noemd. En daarna volgt een kort resumé over het ontstaan, cn de ge schiedenis van de Oosterlandse Weegbrug, die van een miniatuur- brugje gegroeid is tot één van de grootste en drukst bezochte wcegin- stituten van het eiland. Na voorko mende zaken volgt de rondvraag, waarna sluiting. Vervolgens werd de bestuurder uit de auto geslingerd, terwijl de wagen nog een paar maal over de kop sloeg en. tenslotte in een sloot, terecht kwam. De heer Griep overleed enkele ogenblikken later. Geen van de an dere auto's werd beschadigd. Het slachtoffer was 38 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen. Nederlandse Fruittelers Organisatie. Aan de orde komt o.m. een bespre king over een eventuele fusie met de afdeling Noord-Beveland, door het bestuur verwerkt in een voorstel. Natuur- en Vogelwacht Op vrijdag 27 februari wordt^, in „De Poorter" (RTM-station) een bijeenkomst gehouden van de Na tuur- en Vogelwacht. Spreker is de heer Sj. Braaksma, met als onder werp: „Vogelleven op de Wadden". Het gesproken woord wordt ge ïllustreerd met dia's. BURGH In memoriam M. C. de Koster Vorige week overleed onverwacht te Haamstede op 66-jarige leeftijd M. C. de Koster stammend uit een be kende Westhoekse bakkersfamilie. Na zijn H.B.S.-tijd te Zierikzee be voer hij tot 1937 in dienst van de Holland Amerika Lijn, de wereld zeeën. In dat jaar werd hij eigenaar van „Het Wapen van Brugh", eer tijds van J. I. van der Moer. De Kos ter zou zijn verder leven' hier ver blijven. .Na een grondige verbouwing in 1951 beschikte hij over een ruime hotel-akkomodatie, die hem in de periode van het dijkherstel na fe bruari 1953, maar vooral met de op komst van het toez-isme veel werk verschafte. Zijn gasten kwamen vooral gastronomisch aan hun trek ken. Totdat het pand in 1973 een 1 andere bestemming kreeg was Hotel De Koster voor vergaderingen en uitvoeringen een bekend gegeven in de Westhoek. Buiten zijn werk ging, zijn interesse via de archeologie uit naar de streekgeschiedenis en in het bijzonder naar de genealogie, waar van hij een ruime kennis bezat. Met hem ging een markant Bur- ghenaar heen. Hij wordt vandaag (maandag) ter aarde besteld op de voormalige karolingische burgt te Burgh waar destijds op zijn aan dringen oudheidkundige opgravingen werden verricht. KERKWERVE Botsing brommer en auto Zaterdagavond omstreeks 20.00 uur, vond een ongeval plaats op de kruising Heuvelsweg'Kakkersweel- weg. Een bromfiets, bestuurd door de zestienjarige W. B. met duopas sagier D. B. (komend van Schutje) kwam in botsing met een auto, ko mend uit richting Noordgouvvc. Beide jongens werden overgebracht naar het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. W. B. had een dubbele beenbreuk en D. B. een open been breuk en een lichte hersenschud ding. De juiste toedracht van het on geval is nog niet bekend. Vergadering N.C.V.B. Woensdag 18 februari a.s. verga dert de afdeling van de N.C.V.B. in het Verenigingsgebouw te Kerk- werve. De heer Bouwmeester hoopt een le, ing te houden over de „Morgen landzending", waarbij ook dia's ver toond zullen worden. Er komt ook een stand van Armeense handwer ken cn andere Oosterse artikelen. Daar mag cn kunt u van kopen. De „Morgenlandzending" is de Ned. afd, van de „Action Chrétienne en Orient", een protestantse zen ding, die ook afdelingen heeft in Frankrijk en Zwitserland. Aanvang: zie agenda. NIEUWEUKEKK Verloting SK.N.W.K. De organisatiekommissie van de Nieuworkerkse sportvereniging SKN WK is begonnen met de verkoop van loten. De opbrengst is ten baten van de a.s. bouw van een nieuw klubge- bouw op het sportveld. De loten kos ten één gulden. Het aantal loten be draagt 5000. Naast grote prijzen als diepvrieskist, elektrische boorset en tafelkleed zijn er vele andere prij zen. De verloting is goedgekeurd door b. en w. van Duiveland, De trekking vind uiterlijk 30 april 1976 plaats, t.a.v. kandidaat-notaris mr. Zy er veld te Nieuwerkerk. De verkoop van loten is in handen van de leden der sportvereniging en de start is al geweldig. BRUINISSE In memoriam J. Jumelel Te Bruinisse overleed op ruim 96- jarige leeftijd de heer Jan Jumelel Dz. De heer Jan Jumelel was een oud mosselkweker stammend uit een geslacht, dat sedert zijn aankomst op Schouwen-Duiveland in 1687, (als Hugenoot vluchtend, voor Lodewijk XIV) altijd wel de visserij heeft be oefend en samen met zijn neef de 97- jarige M. Jumelet Mzn was hij altijd op de haven te vinden. Iedere dag kwamen zij daar wel samen, tot in 1975 de heer M. Jume let „In 't Opper" werd opgenomen en ook de toestand van de thans overledene zover was achteruitge gaan, dat het moeilijk was nog op de haven te komen. Twee bejaarden die onder het „Beusje" node worden gemist. ZIERIKZEE, 14-2. De onderne mingsraad van de scheepsdieselmo- torenfabriek Smit Bolnes B.V. in Zierikzee heeft zich in een brief tot de minister van economische zaken gewend. De leden van de onderne mingsraad spreken daarin hun diepe teleurstelling uit over de zeer trage behandeling van de werkgelegen heidsproblemen van Smit en Bolnes. Voor zover er resultaten geboekt zijn, zo schrijven zij, bij de onder, handelingen zijn die bij het perso neel niet bekend. Wij hebben het nodige geduld betracht, zo staat in de brief, maar nu is het echter al zo ver gekomen, dat wij van de raad van bestuur van IHC Holland een mededeling hebben ontvangen, dat er in de week van 16 februari tot en met 20 februari een gesprek zal plaatsvinden van de raad van be stuur met de vakverenigingen inza ke de vermindering van de perso neelsbezetting van Smit en Bolnes B.V. Snelle maatregelen De ondernemingsraad stelt in zijn brief verder, dat zij niet de verant woording kan dragen voor de maat regelen die het personeel neemt ter verdediging van de werkgelegen heid. Ze verzoeken de minister zo snel mogelijk aktiviteiten te ontwik kelen, die tot behoud van de werk gelegenheid bij Smit en Bolnes in Zierikzee zullen leiden. Zoals eer der gemeld, is onder de 185 perso neelsleden van Smit en Bolnes vrij dagmorgen een wilde stakingsaktie uitgebroken. MIDDELBURG, 15-2. Ondanks het feit dat er in Zeeland weer een nieu we petrochemische industrie op de stoep staat om zich in deze provincie te vestigen, bestaat er nog steeds geen gemeenschappelijke rampenre- geifng. Dit blijkt uit het antwoord van Gedeputeerde Staten van Zeeland op vragen uit de staten. Er zijn wel wat gemeenschappelijke concept-ram penplannen voorhanden maar die moeten nog in de afzonderlijke ge meenteraden behandeld worden. Ge deputeerde Staten kunnen alleen maar tot grotere spoed aanmanen, zo zeggen zij in hun antwoord. Dat heb ben ze kortgeleden nog gedaan naar aanleiding van de stormvloedsituatie van 3 januari jl. en daaraan voor afgaande ramp bij DSM in Limburg. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben toen in een brief aan alle Zeeuwse burgemeesters gewezen op de noodzaak om te komen tot ge meenschappelijke rampenplannen. In het Zeeuwse Sloegebied waar verschillende grote chemische indu strieën geconcentreerd zijn en waar nu ook het Italiaanse petrochemische concerii Mont Edison zich wil vesti gen streeft men al jaren naar slui tende hulpverleningsafspraken. Maar tot een definitieve regeling is het nog steeds niet gekomen. BRUINISSE, 15-2. Vorige week is in jachthaven „Aquadelta" een zeiljacht van het type „Hoogaars" gezonken. Het bootje moet vrij plotseling ge zonken zijn, want de havenmeester van de jachthaven, de heer Meulstee had de boten 'extra in de gaten ge houden toen de dooi intrad omdat door eventuele kapotvriezing lekka ges kunnen ontstaan. Het zinken van de Hoogaars moet daarom we] erg plotseling gegaan zijn anders had de havenmeester dit opgemerkt. Het bootje dat eigendom is van de heer R. Gijs vrijt uit Riel (N. Br.) werd door jachtwerf firma D. van Duiven- dijk te Bruinisse weer boven water gehaald en op de helling gedraaid. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SUSTEREN. De rijkspolitie in het Zuidlimburgse Susteren» heeft de tachograaf (het apparaat dat rijtij den vastlegt) van een Duitse vracht auto in beslag genomen. De vracht auto, geladen met acht personen auto's, kantelde op 'de E-9 tussen Echt en Susteren en veroorzaakte een enorme ravage. DEN HAAG. Wanneer de MPLA- regering haar macht in heel Angola zal hebben gevestigd komt eindelijk ook de bevrijding van Namibië, in zich, zo meent Peter Katjavivi, de vertegenwoordiger in Europa voor de SWAPO, de bevrijdingsbeweging voor Namibië (zuidwest Afrika). De oorzaak van het zinken bleek.een op onverklaarbare wijze gesprongen lasnaad te zijn onder de waterlijn. Het is volgens deskundigen onmoge lijk dat de vorst hiervan de oorzaak is, en ook slijtage is uitgesloten om dat het schip nog geen jaar oud is. EINDHOVEN. De Eindhovense gemeentepolitie heeft het afgelopen weekeinde twee Duitsers aangehou den, omdat zij 21 gram heroïne bij zich hadderï. Beide verdachten H. F. (23) en D. A. (22) komen uit Bonn. Het tweetal werd in de Eindhovense binnenstad in hun auto aangehouden. Eén van hen probeerde de heroine te verstoppen door erop te gaan zit ten, HEERLEN. Na eerst nu bekend is geworden heeft de politie van Heer len bij een toevallige controle woensdagavond een personenauto staande gehouden, waarin zich de twee gestolen schilderijen, gezicht op Woudrichem en gezicht op zee, be vonden, op 13 december gestolen uit het hoofdkantoor van de PLEM in Maastricht. DEN HAAG. Uit het gesprek dat de vakbeweging en de consumenten organisaties met minister Lubbers van economische zaken hebben ge voerd is niet veel nieuws gekomen, zo verklaarde de woordvoerder van de vakbeweging, de heer Frans Drabbe, na afloop van de twee uur durende bijeenkomst. BRUINISSE, 12-2. Op de jongste vergadering van de landbouwvereni- ging „Landbouwbelang", sprak - na de pauze, de heer L. Flohil te Em- meloord, over een door hem gemaak te reis naar de Sovjet-Unie. In Moskou had de heer Flohil ver schillende dia's gemaakt o.a. van het Kremlin en van verschillende me tro stations die allemaal gebouwd zijn van zes a zeven kleurig marmer. Vijf jaar geleden was er in de stad Moskou geen druk verkeer, maar vorig jaar had de" heer Flohil een sterke toename gekonstateerd in het verkeer toen hij wederom daar een bezoek bracht. Moskou is een tref punt van vele Russen die naar het Mausoleum komen waarin Lenin opgebaard ligt. De heer Flohil is daarna 2500 km naar het zuiden ge vlogen naar de ICaukasus bij de Zwarte Zee. Landbouw Aan de hand van dia's loonde hij zijn bezoek aan de Kolchoze en So- choze bedrijven. Op deze bedrijven wordt rijst, koffie, zonr.epitten en thee verbouwd. Daarnaast v'ndt men er ook graan en veebedrijven. Het klimaat is er tropisch en de be drijven zijn over het algemeen staatsbedrijven. De boeren die daar naast nog over een eigen stukje grond beschikken, brengen hun oogst persoonlijk naar de markt. Hel opvallende op deze bedrijven was dat er geen bestrijdingsmiddelen en kunstmest gebruikt wordt. Tenslotte dankte de voorzitter de heer Flohil voor zijn komst naar Bruinisse en voor zijn zeer interes sante causerie. ZIERIKZEE, 14-2. Het was zaterdagmorgen weer een geanimeerde bijeenkomst in bet restaurant „Onder dak", bij de uitreiking van dé trimvaant jes 1975. Namens het bestuur van de stich ting werd geconstateerd dat de trimgroep zich gestadig uitbreidt. Ook het bezoek aan het zwembad nam beduidend toe in 1975, het be- zockersaanla 1 steeg met ruim 12.000 bezoekers tot ruim 127.000. Volgens jaar bij de eerste lus trum-viering van het bestaan van het sportcentrum wordt gehoopt het magische getal 150.000 te benaderen. Er zijn ook steeds meer jongeren die deel gaan nemen aan het trimmen. Een der jongeren: Jan Edgar Dijk stra zwom 100 km. doch kon niet verhinderen dat de heer F. Schoo- ncn (een 65-plusser) opnieuw met de „ere-palm"' ging strijken, die zwom nl. 114.5 km. De heer Schoo- nen wijst de weg hoe jong te blijven en fit. Het bestuur van de stichting wil dit gaarne bevorderen, daarom is het vanaf heden mogelijk op een „65-plus-pas" voordelig te zwemmen. Voor deze groep van zwemmers geldt nu het jeugdtarief. Vervolgens werden de 32 trim vaantjes 1975 uitgereikt, te weten: 6 voor hen die 100 of meer km zwemmend trimden; 6 75 km-vaan tjes; 10 50 km-vaantjes en 10 25 km- vaanljes. Onder hel genot van een con sumptie werden de prestaties van het afgelopen jaar besproken. In de gesprekken kwam ook nog aan het licht dat op dit niveau inderdaad nog kan gelden dat sport verbroe dert. Men heeft onderling goede contacten. Dit blijkt ondermeer ook uit de groeten-kaarten die ieder jaar in het sportcentrum aankomen vóór de „trimgroep" vanuit de di verse vakantie-bestemmingen. Frisse «luik Tot slot namen de „trimmers-1975" een frisse duik in het zwembad, met uitzondering van mevi\ v. d. Post, die helaas aan de kant moest blijven in verband met een enkelbreuk dit* zij opgelopen heeft tijdens hel schaatsgenot van de afgelopen we ken. Hoewel zij nog slechts kort „in het loopgips'* was gezet, wilde ze toch aanwezig zijn bij de uitreiking van trimvaantjes. Gehoopt wc,rdt dat volgend jaar vele nieuwe ge zichten begroet kunnen worden op de trim-groepen. Advertentie Intermeubel een waarborg voor kwaliteit Meelstraat 31 Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3