Landbouw bleek tot iets in staat na moddertijd 1974 Onderscheidingen op kontakt- avond vereniging „Paraat" Werkgroep: mogelijk 180 ontslagen bij Daf trucks De Bijstand DE ZIERIKZEESCHE COURANT SCHUURTJE EN KAR MEUBELRAMA ZEGT DE 81LT 7IER I ESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 februari 1976 132ste jaargang Nr. 21844 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. In dit nummer: Weer slachotffer op Grevelingendam Landbouwvereniging „D.E.S." OOSTEKLAND, 12-2. „We zijn nu al een beetje ver trouwd gemaakt met de hoge prijzen, maar vorig jaar waren we nogal pessimistisch, toen we nauwelijks van de modder verlost waren na de natte herfst van 1974. Sommige mensen hadden toen nog aardappelen in de grond, die later gelukkig toch nog konden worden ge rooid". Aan het woord de vice-voorzitter van de Landbouwvereniging D.E.S. te Oosterland, op de in café „Neffen d'Eule" gehouden algemene ledenvergade ring, door hem voorgezeten, bij onstentenis van de voorzitter, de beer H. J. van de Zande, die in Israël vertoeft. De vice-voorzitter herdacht het overleden lid de heer C. de Bruine Kzn en verzocht om enkele ogen blikken stilte. Een welkomstwoord kregen de spreker mr. J. Oggel se- kretaris van de Z.L.M. en de afge vaardigde van de vereniging van Bruinisse. Traditiegetrouw werd een over zicht gegeven van het afgelopen landbouwjaar. Het rooien van de aardappeloogst ging gepaard met extra kosten en moeite. „Toen het eindelijk in de tweede helft van april goed werd om het land te bewerken bleek, waar de landbouw aan de dag van van daag toe in staat is. In korte tijd was alles weer geklaard. Een flinke droogteperiode hierna kostte ons, van een heleboel produkten, vele ki lo's aan gewicht, omdat de grond nog niet in goede konditie was. Viel vooral bij de granen de vroeg ge zaaide gerst tegen, we kregen toen al een beetje moed door de stijgende prijzen van de vrije produkten. Met. name de aardappelen bewogen zich in opgaande lijn wat de prijzen be troffen. Het oogsten in de herfst ver liep bevredigend zowel van aardap pelen als van bieten. Gladiolentelers Voor de gladiolentelers die weinig of niets verkocht hadden zat er nog een flinke prijsverhoging in. Één zelfde prijsstijging zat er ook in voor aardappelen tot een ongekende hoog te van 70 cent per kg. Vooral voor de kleine telers blijkt ook dit jaar de C.T.V. weer vruchten te hebben af geworpen, want al zal de gemiddelde prijs wel een stuk lager liggen, ze ligt toch weer ruim boven de ver koopprijs van achter de rooier. De veehouders werden dit jaar lang zaamaan gekonfronteerd met de mi lieu-eisen." De voorzitter vond het een goede zaak om wanneer deze mensen maat regelen treffen, deze zo te maken dat ze voor een langere periode veilig staan, en niet over enige jaren weer voorzieningen moeten gaan treffen. Foto v.l.n.r.: Joh. v. d. Bos, A. P, Deurloo, burgemeester H. P. Ever wijn, M. O. Dijkman en M. den Ha mer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Voor de groentetelers in het gebied is het een goed jaar geweest met bevredigende prijzen. Wat de weersvooruitzichten betreft voor dit jaar ,de vorst beeft hopelijk vele aardappelen in de grond opge ruimd en de struktuur wel verbe terd. Wat de prijzen betreft was de voorzitter van oordeel dat van „Brussel" weinig goeds te verwach ten valt. Twee jongelui gedood bij verkeersongeluk BEDUlïI, 14-2. Zaterdag zijn de 18- jarige P. L. Dis en de 19-jarige J. J. van Dijken uit Bedum bij een ver keersongeluk in hun woonplaats om het leven gekomen. De jongens slip ten met een huurauto en kwamen tegen een boom tot stilstand. Zij werden op slag gedood. Twee ande ren werden met zware verwondin gen opgenomen in een ziekenhuis in Groningen. De prijsstijgingen die daar van daan komen liggen in de meeste ge vallen 50%) of meer beneden de kostprijzen. Vrije produkten Ook de prijzen van de vrije produkten is in nevelen gehuld. Een aardappelprijs van 18 cent per kg lijkt hoog, maar als pootgoed moet gekocht van f 1,50 per kg of meer schiet er weinig over. Van de uien moet gevreesd worden dat ve len achter de markt aan zullen gaan zaaien, wat te betreuren is. De leden van de vereniging die met hun land grenzen aan de Oosterschei de, zijn al gekonfronteerd met de dijksverho- ging wat vooral na de jongste storm van 3 januari j.l. van groot belang is. Ze hebben echter het idee dat, als ze daar een vergoeding van drie gulden per m2 voor krijgen, n.l. van het land dat afgestaan moet woi'den, er nogal veel gevraagd wprdt van en kelen. „We hopen echter dat één en ander een vlot verloop zal hebben zodat eind 1977 het werk van de verhoging opgeleverd kan worden. Een nieuwe weg zal dan worden aangelegd onderlangs de zeedijk van de boerderij van de heer Schoof tot die van de familie Ten Klooster. Verdèr wees de voorzitter op het feit dat de naam „Zeeuwse Landbouw Maatschappij" nu veranderd is in „Zuidelijke Landbouw Maatschap pij", zodat de initialen Z.L.M. ge handhaafd kunnen blijven, wat een goede zaak is nu het werkgebied verlegd is. De voorzitter betreurde het ko mend vertrek van Ir. Luteyn, doch misschien kan hij in zyn nieuwe funktie nog meer goeds doen, nu bij tot de topfiguren in de landbouw gaat behoren. De voorzitter besloot zijn openingswoord met het advies aan de leden om toch vooral de kos tenkant van hun bedrijven in het oog te houden, want de kosten stijgen bijna net zo hard als de aardappel en uïenprijzen. EINDHOVEN, 14-2. By een gron- dige herziening van de organïsatie- struktuur van DAF Trucks zal het personeelsbestand dit jaar met 739 man moeten worden verminderd. Door natuurlijk verloop van 119 personeelsleden in de afgelopen vier maanden (tussen 4 oktober en 27 ja nuari) en nog eens 325 man in de rest van 1976, alsmede een aantal interne overplaatsingen (115 werk nemers zal het eventuele aantal gedwongen ontslagen dit jaar bij deze onderneming tot circa 180 ar beidskrachten kunnen wbrden be perkt. Na een herstrukturering zal in 1976 circa 21 miljoen gulden kunnen worden bespaard. Dit zijn de belangrijkste konklu- sies uit het eindrapport van de werkgroep kostenstruktuur DAF Trucks, dat is aangeboden aan de raad van bestuur, de centrale onder nemingsraad en de vakorganisaties. Koperen brandweerlieden WESTERSCHOUWEN, 14-2. Op de jaarlijkse kontakt- avond van de vereniging „Paraat", van liet vrijwillige brandweerkorps van de gemeente Westerschouwen (Burgh-Haamstede en Renesse), welke zaterdag in het restaurant van „Burglistede" werd gehouden, werden door burgemeester H. P. Everwijn van Westerschou wen een viertal brandweerlieden gehuldigd met hun 12V2-jarig jubileum. Op 1 oktober 1974 waren de heren Joh. v. d. Bos, M. O. Dijkman en A. P. Deurloo en per 1 oktober 1975 de heer M. den Hamer 12^4-jaar in dienst by het vrywillige brandweer korps Westerschouwen. De burgemeester overhandigde hen hiervoor een medaille, een oor konde en een kado-bon van de ge-, meente. Verder werd bij deze gelegenheid de heer J. van Sluijters, komman- dant van het korps, met terugwer kende kracht van 1 mei 1975 bevor derd tot adjunkt hoofdbrandmeester le klasse en de heer J. Kraaijen- brink per 1 mei 1975 tot adjunkt brandmeester onderkommandaht. Goefle relatie De burgemeester wees op deze kontaktavond nog eens op de goede relatie welke er, me^de dankzij „Pa raat" is ontstaan tussen de korpsen van Burgh-Haamstede en Renesse. Dank bracht hij aan de manschap pen voor de wijze waarop zij zich als vrijwilligers voor de gemeen schap inzetten. Een woord van dank richtte de burgemeester ook tot de vrouwen die steeds weer hun- medewerking verlenen dat hun mannen op ieder uur van de dag en van de nacht zich kunnen en willen inzetten. Advertentie Heeft u nog een. teak bergmeubel en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 ZIERIKZEE. Tot spijt van velen wordt een zeer karakteristiek boe- renschuurtje gesloopt aan de Zuid- w'ellestraat. Een duidelijk verlies voor deze straat. Bij het afbreken kwamen brokstukken terecht op een hier gestationeerde oude boerenkar, van het soort waar de beheerders van het Landbouwmuseum zich de vingers bij aflikken. Te hopen valt dat de wagen nog op het nippertje zal worden gered. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Geld is een goede dienaar, maar een slechte meester. HILVERSUM. De maandelykse kosten voor een telefoonaansluiting - nu 22 gulden - gaan niet zoals eer der was aangekondigd per 1 april omhoog naar 24 gulden. Dit heeft staatssecretaris Van Huiten van verkeer en waterstaat zaterdag meegedeeld in het VARA-radiopro- gramma „In de Rooie Haan". Driemanschap sprak met prins Bernhard DEN HAAG, 15-2. De commissie van drie, die de regering heeft be noemd voor een onderzoek naar de juistheid van de beweringen over prins Bernhard in de Lockheedaffai- re, heeft zaterdag op Soestdjjk een gesprek met de prins gehad. Dit heeft de rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld. Koningin Juliana en prins Bern hard begonnen inmiddels hun voor genomen vakantie in het Oostenrijk se Lech. In verband met de afwezig heid van de koninklijke familie door de vakantie zijn met het drieman schap Donner, IToltrop en Peschar de nodige regelingen getroffen, op dat de commissie met haar werk zaamheden kan doorgaan, aldus de R.V.D. DEN HAAG. 14-2. De bijstandsuit keringen hebben steeds minder het karakter van een aanvulling op het inkomen, maar meer dat van een in komensvervanging. Dit geldt voor de thuiszittende bystandsgenieten- den beneden 65 jaar voor wie de uit gaven voor algemene bestaanskosten van 1969 tot en met 1973 zijn geste gen met dertig tot veertig procent per jaar. Het instituut voor onderzoek van overheidsuitgaven heeft dit het mi nisterie van c.r.m. gerapporteerd. Het stelde een onderzoek in naar de ontwikkeling van de bijstandsuit gaven in genoemde periode in Am sterdam, Rotterdam. Eindhoven en Ede. De uitgavengroei kan voor het grootste deel worden toegeschreven aan het stijgen van de uitkcringsnor- mcn. De eigen inkomsten van bij standsontvangers zijn vrijwel con stant gebleven. Wat de aantallen klanten van de bijstand betreft, valt een belangrijke toename te constateren, vooral in de categorie geseheiden en verlaten vrouwen cn alleenstaande mannen. WAT Verwachting tot dinsdagavond: Meest lichte vorst Droog weer met wolkenvelden maar ook opklaringen; matige tot krach tige wind uit oost tot zuidoost; mini ma van min één graad tot min zes graden, maxima rond het vriespunt. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 9. Min.-temperaturen omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen omstreeks +3 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 17 febr. Zon op 7.53, onder 17.56 Maan op 20.53, onder 8.11 Laatste kwartier: 22 febr. (9.16). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 17 febr. 4.21 16.53 9.59 22.06 Springtij: 18 febr. MET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Denemarken bevind! zich het centrum van een hogedruk- gebied dat het afgelopen etmaal be langrijk in kracht is toegenomen. Om dit hogedrukgebied wordt met ooste lijke wind lucht uit Duitsland naar Nederland gevoerd waarin veel be wolking voorkomt, maar waaruit vrijwel geen neerslag valt. Een smalle strook met weinig be wolking trok maandagmorgen vroeg over het midden en noorden van het land en hierdoor kon bijvoorbeeld in Leeuwarden en Ramspol de tem peratuur tot 5 graden onder het vriespunt dalen. Omdat het hogedrukgebied nog steeds in betekenis toeneemt en vrij wel niet van plaats verandert, zal er de komende dagen weinig in het hui dige weerbeeld veranderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1