GIEPS GOUDEN VIJFJE C.D.A.-statenfrakties brengen werkbezoek aan Schouwen-Duiveland Russen zoeken naar olie voor kust V.S. Georgië onder de sneeuw Drugs in de V.S. Oudste man van Kenia overleden Garaga 0- Wandel Zn. ZU IMK/.I I.SniK. Ml I'WSBOItK Vrijdag 13 februari 1970 Nr. 21813 7 Vrijdag 27 februari ZIERIKZEE, 12-2. Op vrijdag 27 februari a.s. zullen de in C.D.A.- verband samenwerkende frakties van C.H.U., K.V.P. en A.R.P. in de Staten van Zeeland een werkbezoek brengen aan Schouwen-Duiveland. Vrijdagmorgen begint het werkbe zoek met een ontvangst door het Waterschap Schouwen-Duiveland. Vervolgens staat op het programma een ontvangst door het gemeentebe stuur van Middenschouwen in het gemeentehuis van Scharendijke, waarna een korte excursie zal wor den gemaakt. Hierop aansluitend wordt het gezelschap in het gemeen tehuis Haamstede ontvangen door het gemeentebestuur van Westen- schouwen. In deze gemeente zal eveneens een korte excursie plaats vinden. Het werkbezoek wordt besloten met een openbare vergadering van de statenkieskringen van CHU, KVP Advertentie van Schouwen-Duiveland: Nieuwerkerk - Tel. (01114) 1487 ATLANTIC CITY, 11-2. Russi sche deskundigen zoeken naar olie voor de Amerikaanse kust ter hoogte van Ocean City in New Jer sey en Moskou onderhandelt met het ministerie van buitenlandse zaken over verlof om tot proefboringen over te gaan. Dit stond donderdag in een te Atlantic City verschijnende krant die z/ch voor het verhaal be roept op Samuel Hudson, wiens in genieursbureau zijn cliëntele heeft in de Amerikaanse olie-industrie. Hudson wordt als volgt geciteerd: „Ik voorspel dat we binnen tien jaar moeten overschakelen op kanon- ncerboot-diplomatie om de Russen bij onze kust weg te houden". HILVERSUM. Piet Bambergen, Ba rend Barendse en René van Vooren in een scène uit de „Mounties Show", die op vrijdag 13 februari op het scherm komt. en ARP in het Huis van Nassau te Zierikzee. Tijdens het werkbezoek komen o.a. de volgende zaken aan de orde: par tiële dijkverhoging, inrichting Grc- velingenbekken, de waterschaps- struktuur, de wegenstruktuur, de rekreatieve ontwikkelingen en de werkgelegenheidssituatie op Schou wen-Duiveland. MOSKOU, 12-2. Vrachtvliegtuigen hebben een luchtbrug van twintig viuchten per dag geopend op delen van de Sowjetrepubliek George, waar de noodtoestand is afgekon digd na overvloedige sneeuwval in januari, zo heeft het dagblad De Prawda donderdag gemeld. Volgens De Prawda heeft het in bergachtige streken van de Kaukasi- sche republiek bijna een maand lang met slechts korte tussenpozen ge sneeuwd, zodat er hopen van vier to vijf meter hoog liggen. Lawines hebben in sommige bergprovincies woningen, schoolge bouwen en landbouwbedrijven ver nield, aldlis De Prawda. Flitsen uit het buitenland MAR DEL PLATA. In de Argen tijnse badplaats Mar Del Plata, 400 kilometer ten zuiden van Buenos Aires, is de komqiandant van het plaatselijke legergarnizoen door guerrilastrijders in een hinderlaag gelokt en gedood. BRUSSEL. De Bijzonder Opspo ringsbrigade (BOB) van de rijks wacht in Brussel is door de aanhou ding van drie Columbianen een be langrijke cocaïnesmokkel van Co lumbia naar Europa op het spoor ge komen. De cocaïne werd, verborgen in lijsten van schilderijen naar Bel gië en waarschijnlijk ook naar Ne derland, Duitsland en Frankrijk ge bracht. BONN. Klaus Boiling, woordvoer der van de Westduitse regering in Bonn, heeft verklaard dat uit het-" oridêrzoek "v aiVÖe subkommissie van de Amerikaanse senaat tot nu toe nog niet is komen vast te staan dal de i'liegtuig/abriek „Lockheed" steekpenningen zou hebben betaald aan de Beierse zusterpartij van de CDU, de CSU en haar voorzitter Franz Josef Strauss. MADRID. De stakingsgolf in Spanje heeft zich uitgebreid tot de 13.000 gemeente-ambtenaren van Barcelona, de politie en brandweer inbegrepen, terwijl in Madrid ko ning Juan Carlos' kommissie voor demokratische hervormingen voor de eerste maal bijeenkwam. BRUSSEL. Het is voor mijn land van levensbelang dat de negen EEG- lidstaten druk uitoefenen op het huidige Spaanse bewind. Dat heeft de eerste sekretaris van de Spaanse Soc;al!stische Arbeiderspartij, Felipe Gonzalez, op een perskonferentie in Brussel gezegd. MANILLA. De militaire autoritei ten van de Filippijnen hebben don derdag de arrestatie bekendgemaakt van een voormalig schoonheidsko ningin. die lid zou zijn geworden van de verboden communistische partij. SYDNEY. De overstromingen waarvan enkele Australische Staten sinds enige tijd te luden hebben, breiden zich uit. In de staten Nieuw- Zuidwales, Queensland en Zuid- Australië zijn duizenden weggetrok ken voor het stijgende water. WASHINGTON, 12-2. Meer dan de helft van de Amerikaanse jongeren in de leeftijdsgroep van 18 tot 25 jaar heeft een of meer keer marihu ana gerookt. Dit staat in een woens dag gepubliceerd rapport van de fe derale overheid. Was het gebruik van marihuana enkele jaren geleden nog een protest tegen het „etablishment", het rap port concludeert dat deze motivatie op zijn retour is. Het roken van ma rihuana wordt allengs even alge meen als het drinken van alcohol zonder dat het de drank overigens vervangt, aldus het rapport. NAIROBI. 12-2. Volgens het Ke- niase persbureau KNA is op „onge veer 145-jarige leeftijd" John Kihara Ngoeine, de „waarschijnlijk oudste inwoner van Kenia", overleden. Ngoeine laat een vrouw van onbe kende leeftijd en 250 kinderen en klein- en achterkleinkinderen achter. De omstreeks de Belgische revolu tie van 1830 geboren Keniaan, is in 1973 christen geworden en gedoopt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Drs. E. Meijer, di- rekteur van het Rijksmuseum Vin cent van Gogh in Amsterdam, mag zijn funktie gedurende enkele maan den niet uitoefenen. Minister Van Doorn heeft dit beslist in verband met het aanzienlijke exploitatiete kort van het museum, dat in mei 1973 werd geopend. DEN HAAG. Tijdens woensdag middag gevoerd besloten mondeling overleg tussen de vaste tweede-ka merkommissie voor c.r.m. en staats- sekretaris Meijer van c.r.m. is ge bleken, dat nog geen oplossing go- vonden is voor enkele knelpunten, welke de laatste tijd met betrekking tot bijstandsuitkeringen zijn opge treden. AMSTERDAM. De opkomende va luta-onrust heeft zich in Amsterdam toenemend gemanifesteerd door de Nederlandse Bank van 3 miljard Belgische francs met een tegenwaar de van ongeveer f 204 min. Dinsdag kocht de bank al 700 min francs met een tegenwaarde van circa f 48 min. Een en ander was nodig om te voor komen, dat de waarde van de Bel gische munt beneden het laagst toe gestane peil van f 6,7925 per 100 stuks zou dalen. DEN HAAG. De filmster Shirley Maclaine, het meest bekend door haar rol in „Irma la Douce" komt voor het eex-st als showster naar Europa, Op haar toernee doet ze Londen, Parijs, Madrid, enkele Duitse steden en Amsterdam aan. IJMUIDEN. Het dossier „Lucht verontreiniging door Hoogovens" van de vereniging Milieudefensie is grotendeels onjuist en jaagt onge motiveerd angst aan bij personeel en bevolking. De Hoogovens-direktie heeft dit donderdag in een verkla ring meegedeeld. ROTTERDAM. Als gevolg van het dalende waterverbruik heeft de Drinkwaterleiding (DWL) in Rotter dam het afgelopen jaar een verlies geleden van f 16 miljoen. De vraag naar drinkwater daalde tot 114 mil joen kubieke meter. Dit is 3 miljoen kubieke meter minder dan in 1974. DEN HAAG. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft de regering gevraagd „de grootst moge lijke matiging" te betrachten in het verhogen van tarieven voor de PTT en het openbaar vervoer. ROTTERDAM. Wethouder J. Mastik van jeugdzaken van Rotter dam gaat heden (vrijdagmiddag) praten met de leden van de stichting open jongerencentrum „De Pijp", van wie er zes al zeven dagen in hongerstaking zijn. Wal biedt de BEELDBUIS ZONDAG 15 FEBRUARI NED1: Het middagprogramma biedt veel leerstof. Tussen twee en vijf worden lessen uitgezonden van de Teleac cursussen Pech Onderweg, Frans, Wetenschap en een aflevering van de cursus over de eerste 365 da gen uit het leven van een kind. Hel avondprogramma van de TROS wordt geopend met de Duitse politie serie Derrick .Een triest verhaal: een serveerstertje dat in verwachting blijkt te zijn, wordt om het leven gebracht. Bij de politie rijst het ver moeden dat de zoon van de herber gier, die de verwekker van het kind zou zijn, de dader is. Marco Bakker presenteert vervolgens het program ma Muziek uit duizenden. Opera- en operetteliefhebbers kunnen hun hart ophalen. Marco Bakker heeft een keur van artiesten weten aan te trekken: de violiste Vera Beths, de zangeres Hilda de Groot, de gitarist Paco Pena, de pianist Louis van Dijk, de mezzo-sopraan Sylvia Liden- strand en de dansgroep Paria Pilar. De volgende veertig minuten gaan op aan het t.v.-spel De verrassing, gebaseerd op een verhaal van Roald Dahl. Het verhaal gaat over de echt genote van een tandarts die al enkele jaren lang regelmatig in Brussel op bezoek gaat bij haar minnaar, met als smoes dat ze bij haar tante op visite gaat. Als die minnaar haar op zekere dag een bontcape schenkt, be tekent dit de inleiding van een enigs zins luguber gebeuren. De redaktie van Aktua TV komt met een zgn. „special" waarin een aktueel onder werp uitvoerig wordt belicht. In de rubriek Theo Olof presenteert wordt tenslotte de schijnwerper gericht op de harp. NED. U: Op de laatste dag van de Olympische Spelen trekt de Neder landse televisie er nog eens flink aan. DEN HAAG. De Koninklijke Shell groep zal pas in 1979 of later op grote schaal zelf geproduceerde ko len kunnen gaan verkopen. Dit is medegedeeld in het blad „Shellven- ster". Het conceï'n is niet van plan ondergronds te gaan mijnen. Het zal kolen in dagbouw gaan winnen. GRONINGEN. Na een onderzoek gelooft de Groninger politie dat de 23-jarige J. F. E. uit Groningen vele malen kascheques, betaalcheques, leren jasjes, tassen en paspoox-ten heeft gestolen. Bovendien vervalste hij tientallen paspoorten voor Portu gezen in Amsterdam en Rotterdam. Hielkje zag echter helemaal geen problemen. „Eens moet de eerste keer zijn, Jos. Misschien valt die verlegenheid dan wat van haar af, als ze zich met andere kinderen moet bemoeien". De moeder zag het goed. Na een paar weken was Jeltje vrij wel helemaal geacclimatiseerd en had zowaar binnen een maand al een vriendinnetje: Bep Vocht, dochtertje van een sigarenwinkelier in het cen trum van het dorp. En al even ver legen als Jeltje, zodat die twee el kaar wel gevonden hadden, meende Jos. Hielkje zei, dat Bep altijd hier mocht komen om met Jeltje te spe len en dat maakte indruk op het kind. Zo maar in dit mooie huis mo gen spelen met Jeltje en haar zusje, de hond Bolle en die lieve Josje Thuis verklaarde Bep Vocht, op kalme toon, dat Jeltje en haar zusje twee moeders had: één in de grote kamer en de ander, sliep in een ka mer tussen die van de meisjes. Vocht begon te lachen. „Twee moeders? Dat is even duur zeg! Eén is al zo verschrikkelijk duur en dan nog wel twee? Hoe heten die twee moeders dan?" „O, de ene heet mam en de andere Josje. Eén is haast altijd beneden, maar Josje is ook vaak boven in de kinderkamer". „Het kindermeisje", verduidelijkte mevrouw Vocht lachend. Maar op haar vraag of Bep er ook nog een moeder bij wilde hebben, verborg het kind haar hoofd in de schoot van de vrouw. „Nee ik wil alleen jou. mammie Al bleef Jeltje altijd enigszins ver legen, bloosde gauw en schrok als men onverwacht het woord tot haar richtte, ze leerde ijverig en was het eerste jaar al een der besten van de klas. Juffrouw van Egclen, die met onder andere Hieikje Geugies in hot Tegen één uur begint een recht streekse uitzending van het skisprin gen op de grote Bergiselschans. Na een aflevering van Sesamstraat volgt een nieuwe uitzending van de Olym pische Spelen. Dan zijn rechtstreekse beelden te zien van de demonstratie van de beste kunstrijdsters en -rij ders op de schaats. Om acht uur 's avonds kan de kijker in een direk- te uitzending getuige zijn van de sluitingsceremonie van de Olympi sche winterspelen. In de aflevering van Rogues rotseiland wordt een meisje bevrijd uit de handen van twee soldaten. De eilandbewoners zien in haar de verbannen prinses van Bakonga. In de rubriek Antillen wordt achtergrondinformatie gege ven over dit overzeese koninkrijks- deel. In de rubriek Frontaal wordt discussie gevoerd rond een stelling, die door twee pleiters wordt verde digd of aangevallen. Scheidsrechter is Herman Wigbold. De nu 75-jarige actrice Loudi Nijhoff is het middel punt in de rubriek Beeldspraak, waarmee deze NOS-avond wordt be sloten, Ondanks haar hoge leeftijd is Loudi Nijhoff, haar grote liefde, het toneel trouw gebleven. ZONDAG 15 FEBRUARI NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 14.00 Teleac; 17.00 Vesper; 18.15 Teleac; 18.55 Informatie Turken; 19.00 Nieuws; 19.05 Derrick; 20.05 Muziek uit duizenden; 20.55 De ver rassing; 21.35 Aktua special; 22.20 Theo Olof presenteert; 22.45 Huma nistisch verbond; 23.05 Journaal. NED. II: 12.55 en 16.27 Olympische winterspelen; 16.00 Nieuws; 16.02 Se samstraat; 18.25 Woord voor woord; 18.30 Paulus de boskabouter; Ro gues rotseiland; 19.00 Panoramiek; 19.15 Studio Sport; 20.00 Olympische winterspelen; 21.00 Antillen; 21.30 Nieuws; 21.35 Frontaal; 22.35 Beeld spraak; 23.00 Journaal. MAANDAG 16 FEBRUARI NED. I: Een nieuwe amusements serie vanavond bij de N.C.R.V. Om zeven uur is op deze zender de eerste aflevering te zien van de Engelse reeks Nee eerlijk niet. Een oude be kende zullen de kijkers hierin terug zien: de acteur John Alderton. De tegenspeelster van John Alderton in deze serie is zijn eigen vrouw de ac trice Pauline Collins. Na de kennis making met de nieuwe vrolijke reeks staat bij de N.C.R.V. de tijd weer even stil. Vooral voor de sportlief hebbers is deze uitzending van De tijd stond even stil, interessant. Jan van Hillo en zijn medewerkers schenken aandacht aan de voetbal lers van het eerste uur. Dat betekent een ontmoeting met voetballers als Bram Appel, Frans de Munck, Cor bestuur van de Vrouwenvereniging zat, kwam zodoende wel eens in de villa en bij een van die gelegenhe den verklapte Riet van Egelen: ,,'t Mag niet; als leerkracht mag je geen onderscheid maken, maar eigenlijk is Jeltje mijn lievelingskind in de klas. Ik kan me niet herinneren ooit zo'n lief kind bij me gehad te hebben". Hielkje mocht de lange, maar ver der niet onknappe schooljuf wel. Op de duur vernam ze bijzonderheden uit haar leven: enige dochter van een onderwijzer lag het voor de hand. dat zij de traditie in haar geslacht zou handhaven. Vader en moeder enige tijd geleden overleden. „Maar goed, dat ik een zelfstandig beroep heb", zei ze bij die gelegenheid. „Want waar zou ik anders gebleven zijn?" „Je had kunnen trouwen", meen de Hielkje ondeugend, maar ze ver trok geen spier van haar gezicht. Het gelaat van de juf betrok. „Ik heb altijd veel kinderen willen heb ben, maar het huwelijk trok me toch niet. Nu heb ik ze dan toch, al is het op een andere manier en lijdelijk. Ik heb elk jaar nieuwe, zodat ik niet al te erg aan ze wen"-. Hielkje voelde intuïtief aan, dat ze waarschijnlijk nare ervaringen met een of meer mannen heeft gehad. Jammer, dacht zc. want ze is onge twijfeld een schat van een moeder, als zc zelf een kind zou hebben. En bovendien is ze heus wel het aan zien waard". 's Avonds vroeg ze Gieps mening. „Die Riet van Egelen, he? Jeltje's juf op school. Is al vier en dertig. Dat zou je niet zeggen, he?" Giëp rookte een sigaar en keek vanuit zijn krant even naar zijn vrouw. „Waarom niet? Ik schatte haar op een jaar of veertig". „Jij kletst", antwoordde Hielkje Woensdag 18 februari, 20.00, Ned. 1: Nationale finale songfestival. Mei o.a. Rosy Andres. van der Hart, Rinus Schaap, Arie de Vroet en Bertus de Harder. Een por tie misdaad kan men om tien over half negen tegemoet zien. Theo Ko- jak moet het opnemen tegen een fanatikus die in staat blijkt te zijn direktie en personeel van een bedrijf te manipuleren. Het journaal wordt gevolgd door paardensport. In de N.C.R.V.-springtrofee komen zeven tien amazones en ruiters tegen el kaar uit in een jachtspringconcours. Het laatste wat de N.C.R.V. te bie den heeft, is de rubriek Tot besluit met de dagsluiting van prof. dr. H. Jonker uit Hilversum. Een korte uit zending van de Stichting Symbiose gaat vooraf aan het laatste nieuws. NED. II: Nog een kleine twee we ken en het carnaval barst in alle he vigheid los. De TROS probeert het Nederlandse volk al vast in stem ming te brengen met het amuse mentsprogramma Rondje Carnaval. De vooravond is gereserveerd voor afleveringen van twee bekende se ries. In The lone rangers slagen de gemaskerde cowboy en zijn vriend Tonti erin een Chinees meisje uit de handen van haar ontvoerders te ha- len. Lachen geblazen is het bij In Londen staat een huis. Mike heeft besloten met een rijk meisje te trou wen, maar zo eenvoudig gaat dat niet. Uit het Turfschip in Breda komt na het journaal het programma Rondje Carnaval. Alle bekende car navalhits volgen elkaar op in een bonte rij. Aan de stemming wordt bijgedragen door Ria Valk, Ton Kluyver, De Bumpers, Nico Haak. Na het carnavalslied iets heel anders. De blondharige sergeant Pepper pro beert in het gevlij te komen bij een piloot die ervan verdacht wordt enorme ladingen drugs te vervoeren en te verhandelen. De bedoeling is, dat de vliegenier op heterdaad wordt betrapt tijdens zijn misdadige prak tijken, In eerste instantie slaagt Pep per daar niet in. Tot slot worden ak- tuele en opmerkelijke gebeu.rtenissen belicht door het team van Aktua TV. MAANDAG 16 FEBRUARI NED. I: 18.15 Teleac; 18.45 Staats loterij; 18.55 Nieuws; 19.05 Nee, eer lijk niet; 19.30 De tijd stond even stil; 20.40 Kojak; 21.35 Journaal; 21.50 Springtrofee; 22.40 Tot besluit; 22.45 Symbiose; 22.50 Journaal, NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 The lone ranger; 19.30 In Londen staat een huis; 20.00 Journaal; 20.25 Rondje carnaval; 21.30 Pepper; 22.20 Aktua tv; 23.00 Journaal. 35 Familieroman door HENK VAN HEESWIJK kribbig. „Ze heeft nog geen rimpel in haar gezicht en moet je mij eens zien. En ik ben nog maar twee en dertig". „Zijn rimpels dan het criterium? Jou staan rimpels anders allerliefst, hoor!" Ze begon te blozen. „Vind jij - als man kun je er misschien beter over oordelen - dat ze niets aantrekke lijks heeft voor de andere sexe?" „Weet ik het? Zo heb ik haar nog nooit bekeken. Wacht eens.... ze draagt op school altijd van die wit te bloezen, niet? O ja, met een broche van voren. Maar goed ook, dat ze een broche draagt Hielkje begreep hem dadelijk. „Daar kijken jullie mannen zeker al tijd het eerste naar, he? Hij knikte zonder blozen: Ja. En naar de benen. Lachend vervolgde hij: „Vandaar, dat ik jou dadelijk mocht, he?" Hij keek voorover: „Pri ma benennu nog beter dan toen enne - hij maakte een paar veelbe tekenende manualen - dat was toen al niet gek en nu...." Nu bloosde de vrouw werkelijk, maar ging er nog altijd niet op in. Halverwege de trap stond Josje. Ze had een deel van het gesprek ge hoord. Dat ze volledig begreep. Daar om drufde ze niet verder naar bene den te gaan om niet de schijn op zich te laden, dat ze alles gehoord had. Dus keerde ze op haar tenen terug naar haar kamer, de deur achter zich sluitend. Waarna ze zichzelf bekeek in de grote spiegel aan de binnen kant van de kastdeur. Haar benen en haar vormen. Toen glimlachte ze naar haar spiegelbeeld. Ik zie er in elk geval heel wat beter uit dan die schooljuf, wist ze. Waarna ze voor de tweede keer de trap afdaalde, maar nu geheel. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7