OS L.O BESTUUR NOTEERDE EEN LANGE REEKS „WONINGKLACHTEN" Aanvulling van dokumentatie Kunst uit Zeeland" Dokumentatie over de gemeente Duiveland in 1975 4 ONZE PUZZELRUBRIEK Antieke haven gevonden DRUKWERK FAMILIEDRUKWERK HANDELSDRUKWERK Pleidooi voor behoud Purmer Chr. Woningbouwvereniging BRUINISSE, 9-2. Op de jongste vergadering van de Chr. Woningbouw vereniging, werden heel wat „vvoningklaehten" naar de bestuurstafel toege speeld. Het betrof meestal kleine klachten, w.o. over de installatie, aange bracht tussen de spouwmuren. Men had ondanks de isolatie nog last van tocht langs de kozijnen, en er waren verschillende klachten over last van kwalijke luchtjes waarvan men last had gekregen na het aanbrengen van de isolatie. Ver der waren er verschillende klach ten over wateroverlast bij schuur tjes en in tuinen. De cv installaties zijn bij verschillende bewoners een bron van ergernis. Men klaagt over lekkages en een oorverdovend la waai in leidingen en radiatoren. Houten vloeren in de koningen in de Margrietstraat veroorzaken grote trillingen wanneer de wasmachine draait. Kastjes De rekjes die in verschillende keukens aanwezig zijn zouden de bewoners graag verwisseld zien door kastjes. Er werd ook nog een sug gestie gedaan voor het aanbrengen van dubbele beglazing, wat energie besparend is en bovendien geen be slagen ramen meer. De voorzitter achtte dit een onhaalbare zaak. Verder waren er nog klachten over lekkage in douchecellen, loslatende pleisterlagen van het plafond, slecht sluitende voordeuren na het aan brengen van centrale verwarming. Computermensen stappen op APELDOORN. 12-2. Sinds de aan kondiging van Philips Data Systems dat het aantal, arbeidsplaatsen bij de computerindustrie (Philips Electro- logicain Apeldoorn en Den Haag door een herstrukturering met 2.000 a 2.500 moet verminderen, hebben 436 werknemers van deze hoofdin- dustriegroep het bedrijf inmiddels verlaten. De „commissie van 13" ver tegenwoordigers van zes betrokken werknemersorganisaties) heeft dit donderdag van de Philipsdirektie vernomen. Storm Na de laatste storm is het centraal antenne systeem onklaar geraakt waardcfor men last heeft van sto ringen. Op verschillende plaatsen is het lood langs schoorstenen omhoog gewaaid. „Alle klachten zijn geno teerd en er zal naar gekeken wor den," aldus de' voorzitter. De heren Jumelet, Huibers en Ca- pelle die belast zijn met de onder houdswerkzaamheden aan de wo ningen, waren op de vergadering aanwezig en beantwoordden ver schillende klachten of er wat aan te verhelpen was of niet. Totslot werd de vergadering door de voorzitter onder dankzegging gesloten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De totale achteruit gang van het aantal verkoopplaatsen in de detailhandel heeft het vorige jaar circa 3600 bedragen (saldo van nieuwe vestigingen en opheffingen), zo heeft het centraal registratiekan toor detailhandel en ambacht bere kend. SCHIPHOL. Om in het door aard bevingen zwaar getroffen Guate mala te zien hoe het beste hulp aan de slachtoffers kan worden ver leend, is donderdagmiddag een Ne derlands medisch team van Schiphol naar deze Midden-Amerikaanse staat vertrokken. DEN HAAG. De Tweede Kamer kan in het algemeen instemmen met het door de regering gevoerde beleid tijdens de gijzelingsakties in Den Haag, Scheveningen. Wijster, Amsterdam en de kaping van een Brits" vliegtuig. DEN HAAG. Donderdag heeft het Nederlandse Rode Kruis meege deeld dat men tot nu toe een kwart miljoen gulden hèeft ontvangen op de girorekening die is opengesteld voor hulpverlening in Guatemala. SCHIPHOL. De tweede kamercom missie voor het drugbeleid is donder dagavond uit Oslo op Schiphol terug gekeerd van een werkbezoek van vijf dagen, aan Zweden. DEN HAAG. Minister Westerterp (verkeer en waterstaat)- heeft rijks waterstaat opgedragen nog dit voor jaar. met een definitief plan te ko men voor het op Delta-hoogte bren gen van de dijken op Texel. Do meeste inzenders en mogelijk ook degenen, die niet inzonden, za ten. omhoog met „horizontaal 1" (moeraswolfsmelk). Dat had niet iedereen weten te vinden. Daardoor was de stapel inzendingen ook klei ner dan normaal. Een pluimpje dus extra voor de goede inzenders(sters). De eerste prijs is bestemd voor: Mevr. D. M. Dek-Pijl Gouweveerseweg 5 ZIERIKZEE De tweede prijs gaat naar: Mevr. J. van Maanen-Hage Dr. Ockersestraat 15 DREISCHOR De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. moeraswolfs melk; 13. af; 14. emoe; 15. Oran; 16. t.w.; 17. bot; 18. geb.; 19. as; 21. zes; 23. tel; 25. Dr.; 26. zomer; 28. Eem; 30 lunet; 32. ijdel; 33. rebus; 35. tree; 36. na; 37. Oder; 39. inch 41. 11.; 42. stag; 43. eren; 44. al; 46. iris; 48. peur; 49. v.e.; 51. riks; 53. epiek; 55. adie; 57. aroma; 59. alt; 60. kader; 61. Be; 62. eng; 64. kan; 65. Sr.; 66. kop; 68. bar; 69. si; 71. wees; 72. unie; 74. Po; 75. kamerstenograaf. VERTIKAAL: 1. magazijn; 2. of; 3. re; 4. amber; 5. soos; 6. wet; 7. log; 8. fret; 9. sabel; 10. m.n.; 11. Lt.; 12. kwartel; 20. soda; 21. zelotisme; 22. web; 24. Lutheraan; 25. deel; 27. me; 28. eer; 29. mui; 31. nr.; 33. regie; 34. Sneek; 38. dar; 40. cru; 44. arabesk; 45. lire; 47. Spa; 48. pet; 49. vies; 50. eerroof; 52. K.O.; 54. Ill; 56. d.d.; 58. anker; 60. karig; 63. Goes; 64. kano; 67. pst; 68. bun; 70. ia; 71. we; 73. er; 74. p.a. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. R.K. geeste lijke; 6. zacht-treurige stemming v.h. gemoed; 12. lang smal stuk; 14. ringvormig koraaleiland; 15. uit roep; 17. nummer (afk.); 18. knaag dier; 20. compagnon (afk.); 21. met name (afk.); 22. deel v.h. lichaam; 24. verouderde taal; 26. kleur; 28. splilsingsprodukt v.e. molecule; 29. de handeling van bicden; 30. kleve rige lijmstof; 32. afgemat; 33. Am sterdams peil (afk.); 34. ambtskleed v.e. rechter; 35. stekelhuidig dier; 37. titel (afk.); 38. lengtemaat; 39. uiteinde v.e. ra; 41. Europeaan; 42. Ned. omroepvereniging (afk.); 43. zeer matig; 47. meerstemmig koor gezang; 50. eerstkomende (afk.); 52. lichtrode kleur; 53. voorzetsel; 54. type zeilvaartuig (afk.); 55. rivier in Utrecht; 57. scheepsvloer; 58. belem mering (figuurlijk); 59. vogel; 60. teken, signaal; 62. herrie; 64. insekt; 65. bekend sportevenement (afk.); 66. laagtij; 68. plezier, pret; 69. mu zieknoot; 70. 1000 gram (afk.); 71. hard klinkend (van geluiden): 73. middelpunt van de schietschijf; 75. raamwerk van evenwijdig lopende staven; 76. telwoord. VERTIKAAL: 1. opzichter der le vensmiddelen; 2. de oudere (afk. Latijn); 3. luchtig zomerverblijf; 4. sterk ijzerhoudende grond; 5. voor zetsel; 7. en andere (afk.); 8. enzo voort (afk. Latijn; 9. zwart paard; 10. aardrijkskundige aanduiding (afk.); 11. deel van de week; 13. slag hout bij het cricketspel; 16. wensen de verwachting; 18. technisch hulp middelen ten dienst van de scheep vaart; 19. roofdier; 21. fraai; 23. voegwoord; 24. rang in een theater; 25. taaie lekkernij; 27. voorzetsel; 29. niet scherp; 31. onbepaald voor naamwoord; 3*1. zangstem; 36. ge bladerte, groen; 38. voorwerp waar mee men snijdt; 40. huisdier; 44. de handeling van bieden; 45. zoogdier; 46. ondeugende jongen; 47. zure, donkerrode kers; 48. besloten ruim te die dient om brood te bakken; 49. tot en met (afk.); 51. gebouwtje van tijdelijke aard bij bouwwerken; 54. smal stromend water; 56. muziek; noot; 59. bouwkundig ingenieur (afk.); 61. deel v.e. schoen; 63. roof dier; 64. afgesneden stuk v.e. vis; 67. ijzeren mondstuk dat men een paard tussen het gebit legt; 69. glansloos; 71. soort onderwijs (afk.); 72. lid woord; 73. file; 74. muzieknoot. ZWOLLE. Een felle uitslaande brand heeft in de nacht van donder dag op vrijdag de Bar-Bislro „Het Hertje" le Dalfsen totaal in de as gelegd. Omstreeks drie uur ontdekte een voorbijganger rook en vlammen en waarschuwde de exploitanten, het echtpaar Mohr. DEN HAAG. Het vertrouwen in het kabinet Den Uyl is even laag als eind september 1975. Onder P.v.d.A.- stemmers is dat vertrouwen aan het afnemen. Dat concludeert het NIPO uit een enquête onder 2.059 mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder, gehouden op 19. 20, 26 en 27 januari. ENKHUIZEN. De 34ste Westfriese flora in Bovenkarspel bij Enkhuizen zal dit jaar in het teken staan van het 200-jarig bestaan van de Ver enigde Staten. De bloemententoon stelling opent maandag aanstaande - de geboortedag van Amerika's eer ste president George Washington - haar poorten en is een wéeklang da gelijks te bezichtigen. ROTTERDAM. De sombere bewe ringen, die de laatste tyd gedaan zijn over de scheepsbouw, beginnen be waarheid te worden in het Rijn mondgebied. In januari raakten in deze bedrijfstak 145 mensen werk loos en nam de vraag niet 182 af. MAASTRICHT. De politie van Maastricht heeft donderdag twee 14- jarige scholieren uit Maastricht aan gehouden. Eén van hen vernielde af gelopen zaterdag 34 grafzerken op een kloosterkerkhof in Heer Maas tricht. SALONIKI, 12-2. Oudheidkundi gen hebben in Noord-Griekerlland nabij Alexandroupolis de goed be waarde resten gevonden van een havenstad van meer dan 2.000 jaar geleden. Volgens de minister voor Noord- Griekenland, Nicholas Martis, gaat het om de oude plaats Mesimvria, niet ver van de Turkse grens, die oorspronkelijk was omgeven door een drie tot vier meter brede wal met grote torens op de hoeken. De vestiging dateert uit de vijfde eeuw voor Christus en werd mogelijk be stuurd vanaf het eiland Samothrace, een belangrijk religieus centrum in de oudheid. n ZIERIKZEE, 13-2. Nu de bladdo- kumentatie van de Zeeuwse beel dende kunstenaars (Kunst uit Zee land) is gereed gekomen ongeveer de helft van de kunstenaars is daar in opgenomen - óverweegt de Zeeuwse Culturele Raad deze uit gave kompleet te maken en bij de tijd te houden. Flink mis BRISBANE, 11-2. John Nash, de man die onlangs voorspelde dat de stad Ade laide hi het. hoorden van Australië vah de kaart zou verdwijnen door een aard-, beving en een enorme spring vloed, heeft- het, nu tot zijn eigen spijt, flink mis gehad. Hij verhuisde vorige maand uit voorzorg naar de stad Warwick in „South Australië" de veiligste stad van heel Australië, zoals de huisschil der en ziener Nash verkondig de. De stad ligt midden in het gebied dat met grote water overlast te kampen heeft. Het heeft er deze eeuw nog niet zo hard geregend als de afgelo pen week. Een. mogelijkheid zou zijn uit te gaan, aldus een voorstel van de sek- tie beeldende kunst van de ZCR - van één aanvulling per. jaar, uitko mende tegelijk met de losbladige katalogus bij de jaarlijkse reizende koliektie Kunst. uit-"Zeeland. De ge reed- gekomen dokumëntatïe heeft eeri zodanige.omvang, dat de ring band vol is, zodat-bij de eerste aan vulling 'een tweede ringband, zal moeten worden geleverd. De sektie stelt de raad. in öïl -verband voor: min of Tpcer tegelijk mét de losbla dige katalogus .bij'de koliektie Kunst - uit Zeeland III de eerste aanvulling van de bladdok'umentatie te latën verschijnen in.een-.tweede ringband en de daarvoor geraamde subsidies te vragen aan het provinciaal be stuur van Zeeland, het ministerie van CRM en het Anjerfonds Zee land. Kunstenaars Centrum Dit jaar zal in het Zeeuws Kun stenaars Centrum te Middelburg, evenals in 1975, niet alleen aan beel dende kunst maar ook aan literaire zaken weer ruime aandacht worden gegeven. Dit jaar zullen zelfs zes zg. schrijversavonden worden gegeven, waarop aan iéder die daar behoefte aan voélt' de gelegenheid wordt ge geven om voor te lezen uit eigen werk. Vorig jaar werd hieraan mee gedaan door zo'n veertig mensen. Verder zullen 5 literaire avonden worden gehouden met medewerking van een min of meer „gevestigd" auteur. Een jaaroverzicht (Slot) DUIVELAND, februari. In het af gelopen jaar werd verder gegaan met het schoonmaken en doorspui ten van de rioleringen, n.l. te Nieu- werkerk. Thans resteert nog hel schoonmaken van de rioleringen in Ouwerkerk en Sirjansland, wat dit jaar zal plaats vinden. Bijzondere werken De herbouw van de toren te Nieu- werkerk, bouw scholencomplex voor bijzonder onderwijs te Oosterland en de restauratie van de korenmo len te Nieuwerkerk. Werken in voorbereiding Aanleg sportvelden-complex te Nieuwerkerk cn idem te Oosterland. Verbouw en uitbreiding van het verenigingsgebouw te Sirjansland. Omlegging, verbetering en verbre ding Bredeweg te Sirjansland. Ver betering en verbreding Baalpapen- weg te Ouwerkerk (deze beide wer ken AèC.W. aanvraag). Aanleg rio leringen en bestratingen inhei be stemmingsplan Nieuwerkerk I. wos- ken D.A.C.W. aanvraag). Aanleg rio lering en bestrating in het bestem mingsplan Ouwerkerk, idem in het bestemmingsplan Oosterland, be staande uit doortrekking van de Leuvenstraat. Aan- cn verkoop van eigendommen De aankopen van eigendommen hebben zich dit jaar beperkt tot een woning te Nieuwerkerk en 6724 ca grond te Oosterland. Kosten hier van f 351072,Verder werd in 1975 besloten tot verkoop van 6.41.41 ha grond t.w. te Nieuwerkerk 5.59.66 ha, (waaronder een woning) in Oosterland H.79.75 ha, cn le Ouwer kerk 0.07.00 ha. Totale opbrengst hiervan f 880.253,40. Verder werd in verband met de realisering van sportvelden te Nieuwerkerk een ruiling gesloten van 8.02.10 ha grond tegen 3.58.70 ha. Zwembad Tengevolge van ziekte van mevr. Verheij heeft de personeelsvoorzie ning van het zwembad te Nieuwer kerk nogal problemen gegeven, waardoor tijdelijke krachten aange trokken moesten worden. Deson danks is het zwembadpersoneel erin geslaagd dit jaar 652 geslaagden af te leveren waarvan 177 (242) het A-diploma, 150 (129) het B-diploma, 124 (102) schoolzwemproef 1; 61 schoolzwemproef 2; 110 red dingsbrevet 1 en 30 schoolbrevet A/B behaalden. Aantal deelnemende scholen bedraagt 9. Voor het eerst werd een school wedstrijd in zwem men tussen Goedereede en Duive- land gehouden. Het aantal baden bedroeg in 1975: kinderen 5360 (6967); volwassenen 1365 (1431); op abonnement 6042 (2637); leszwemmen 6608 (5237); scholen 16.322 (19.460); dames 1292 (1351); in totaal 36.989 (37.083). De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn van vorig jaar. Ondanks het feit dat de uren van openstelling in 1975 opnieuw zijn verminderd ten op zichte van het vorige jaar is het be zoekersaantal ongeveer hetzelfde gebleven. In de loop van het vorig jaar werd een hogedrukreiriiger aangeschaft, welke zowel een nr- beids- als een kostenbesparing geeft. Onderwijs Eind september is begonnen met de bouw van de bijzondere kleuter en lagere school te Oosterland. Door stijging van het leerlingen aantal is de heer L. J. dc Keijzer le Nieuwerkerk, mot ingang van 1 mei benoemd aan de openbare basis school tc Oosterland en op 1 januari trad in dienst als tweede leidster aan de openbare kleuterschool te Oosterland: mej. C. van der Plasse te Zierikzee. In november is de kursus algemene muzikale vorming begonnen die verzorgd wordt dooi de Stichting Zeeuwse Muziekschool. De lessen worden gegeven door de heer C. den Dekker, onderwijzer aan tie openbare basisschool te Nieuwerkerk, in een lokaal van die school aldaar. Aantal deelnemende kinderen: 27. Het leerlingenaantal van de verschillende scholen be droeg in 1975: Openbaar kleuteron derwijs: Nieuwerkerk Oosterland 45. Ouwerkerk 18. Sirjansland totaal 63. Bijzonder kleuteronder- DEN HAAG, 12-2. Ir. J. Manusama, president van de republiek der Zuid- Molukken in .ballingschap vindt het teleurstellend dal de kamerleden zo weinig belangstelling hebben ge toond voor het debat over de gijze lingszaken bij Bellen en in Amster dam. Het debat werd gemiddeld door een twintigtal parlementariërs gevolgd. De heer Manusama woonde donderdag samen met een delegatie van zijn „kabinet", op eigen ver zoek het debat in de Tweede Kamer bij. Koerden in Nederland DEN HAAG, 12-2'. Vertraging bij de administratieve afwikkeling in Iran is er de oorzaak van'geweest dat een' tweede groep van 33. vluch telingen uit Koerdistan niet halver wege december vorig jaar naar Ne derland kon komen, zoals aanvan kelijk verwacht werd. Tien dagen geleden zijn 19 Koerden ,deel uit makend van die groep, in ons land gearriveerd. Aangenomen wordt dat de ovei-ige 14 binnen afzienbare tijd zullen aankomen. Advertentie wijs: Nieuwerkerk 88, Oosterland 67, Ouwerkerk en Sirjansland geen. totaal 155. Openbaar lager onder wijs: Nieuwerkerk 113, Oosterland 136, Ouwerkerk 35 en Sirjandsland 18, totaal 302. Bijzonder lager onder wijs: Nieuwerkerk 104, Oosterland 118, Ouwerkerk en Sirjansland geen, totaal 222 leerlingen. In totaal in Duiveland gingen er vorig jaar 742 leerlingen op de verschillende scho len. Rekreatie In 1975 werden wederom 5 lcam- peeivexploitatievergunningen afge geven en voor de „boerenvergunnln- gen" bedroeg dit aantal 10. Het aan tal overnachtingen bedroeg ongeveer 200.000. Vorig jaar ongeveer 180.000. In 1975 zijn verschillende ver keersmaatregelen genomen o.m. wij ziging van de voorrangskruising Oude Noordstraat-Kerkring-School- straat, het parkeerverbod voor een gedeelte van de Schoolstraat, beide in Nieuwerkerk. terwijl voor Oos terland een wijziging heeft plaats gevonden van do geldende mant re gelen. De restauratie van de korenmolen te Nieuwerkerk ondervond uitstel door drukke werkzaamheden van de molenbouwer en leidde tenslotte tot afzegging van dit werk. Met mede werking van de zijde van de Rijks dienst voor Monumenten is het ge lukt een andere molenmaker te vinden, die inmiddels met de her stelwerkzaamheden is begonnen. Sociale zaken Het aantal werknemers uit dc gemeente Duiveland, dat op 1 ja nuari in W.S.W.-verband werkzaam was op de Centrale Werkplaats te Zierikzee, bedroog 29; op 31 decem ber j.l. bedroeg dit. aantal 27. Verder werd in 1975 aan 33 personen uitke ring verstrekt krachtens de Wet Werkloosheidsvoorziening. Het aantal duurdere woningen in de gemeente heeft zich do laatste jaren uitgebreid, hetgeen resulteerde in een toename van aanvragen voor aanvullende huursubsidie. Dit jaar werden er in totaal 96 aanvragen ingediend. Jannewekkén 11 Zierikzee/Telef. 01110-2255 Stencil - offset en boekdruk VERLOVINGSKAARTEN HU WELIJKSK AARTEN GEBOORTEKAARTEN Een uiigebreide keuze uit vele modellenboeken. van klein tot groot en van zwart tot in vele kleuren, voor: BRIEFPAPIER ENVELOPPEN REKENINGEN FOLDERS, ENZ. UW DRUKKER V. DEN 1IAAG, 12-2. „Willen we voorkomen dat Purmer end onleef baar wordt en zijn landelijke karak ter helemaal verliest, dan zal deze gemeente op moeten houden met ongebreideld te blijven groeien. Daarom zal het bestemmingsplan „Dc Gors", dat voorziet in een nieuw centrum met veel hoogbouw en een spoorlijn dwars door dc groenstrook, sterk ingeperkt moeten worden. Bebouwing van de nu nog groene polder de Purmer is, ondanks de wil van minister Gruijters, hele maal uil den boze".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4