Pak uw kans en maak de Vetvo test! Zesde klassers keken ogen uit op huishoudschool „Prinses Juliana" De telefonische hulpdienst voor Zeeland in oprichting Laatste school-jaardag voor „meester Heule" li, WERKGELEGENHEID NU ECHT IN GEVAAR? Kom direkt naar de dealer,/ Troubadour Jean Belliard in stadhuis 3 LENTE OP KOMST STREEK NIEUWS Bonn en de abortus z.v.u. Intermeubel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 februari 1976 Nr. 21843 Meer dan „naai- en kookschool' ZIERIKZEE, 12-2. Donderdag jl. zijn de 6e klassers van een groot deel van de basisscholen op Schou wen -Duiveland de gasten geweest van de huishoudschool in het Jannc- wekken en in de Caustraat. Jaarvergadering Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland De jaarvergadering van de Na- tuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland zal gehouden worden op vrijdag 19 maart in de vergaderzaal van de Gereformeerde kerk aan de Hoge Zoom te Haamstede. In deze vergadering zal het lid de heer J. P. Vaane uit Haamstede een praatje met dia's verzorgen, over „Natuurindrukken uit een verblijf in Noord-West-Afrika. Vaartocht Vogelwacht op de Grevelingen Op zaterdag 15 mei a.s. organiseert de Natuur- en Vogelwacht „Schou wen-Duiveland" met het motorschip ..Dolfijn", kapitein A. Blanken, een dagexcursie op de Grevelingen. Om tien uur 's morgens wordt vertrok ken vanaf haven Den Osse, de tijd van terugkeer wordt verwacht om streeks half vijf te zijn. Als gids zal deze dag optreden de heer H. Baptis- tist. medewerker van de afdeling mi lieu-onderzoek van Rijkswaterstaat- Deltadienst. ZIERIKZEE Jaarvergadering N.C.V.B. De jaarvergadering van de afde ling Zierikzee van de Ned. Christen- Vrouwenbond zal gehouden worden op woensdag 18 februari, in het Ncd. Heiwormd Verenigingsgebouw in het Vrije. Geslaagd Voor de akte Huishoudkunde 2e graads, slaagde mej. M. G. Lepoe- ter, lerares huishoudelijke vakken aan de Huishoudschool „Prinses Ju liana". Bejaardenbijeenkomst Op woensdag 18 februari wordt in het hervormd verenigingsgebouw een bijeenkomst voor bejaarden ge houden. De heer J. K. Joppe zal - bij kleurendia's - een en ander over het Rode Kruiswerk vertellen. Hoge U.V.V.-kollekte De alhier gehouden kollekte ten bate van het U.V.V.-bejaardenwerk, bracht het fraaie bedrag op van f 1797,21. Een dankwoord past aan het adres van de vrijgevige burgerij en de kol- lektrices. Vergadering Hervormde Vrouwengroep De Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen" komt weer bijeen op donderdag 19 februari aanstaan de in het Hervormd Verenigingsge bouw. Deze avond zullen door mevr. v. d. Male dia's worden vertoond. Onder leiding van schoolhoofden en ouders hebben ze daar kennis kunnen nemen wat een Huishoud school in deze tijd eigenlijk is en dat de ouderwetse opvatting dat het „maar" een kook- en naaischool is eens en voorgoed vergeten moet worden. Begeleiders en leerlingen hebben zich kunnen overtuigen dut het l.b.o. vooral in de laatste tijd aanmerkelijk venmderd is. Naast een meer algemene vorming in de eerste twee leerjaren wordt veel ge daan ban kreativiteit en in de 3e en 4e klas wordt al enige aandacht ge schonken aan een bepaalde beroeps richting. Na het behalen van het di ploma bestaat de mogelijkheid tot het Middelbaar Beroepsonderwijs te worden toegelaten, waarbij allerlei mogelijkheden tot verdere studie open staan. Uitleg Do gasten werden rondgeleid door de leerkrachten, waarbij uitleg werd gegeven bij de velschillende vakken en er werden" talrijke werkstukken getoond. Groepen leerlingen waren bezig met het bakken van flensjes, die er als koek ingingen, allerlei schotels werden klaargemaakt, tex tiele werkvormen werden beoefend, handenarbeid met verschillende technieken, een aardrijkskunde pro ject en vooral ook de Engelse les had de belangstelling waarbij voor de ouderen bleek hoe modern dit tegen woordig gegeven wordt. Voetgangster aangereden Donderdagavond wei'd mevrouw Q. aangereden door een personen auto op het Havenpark ter hoogte van het V.V.V.-pand. Mevrouw Q. kwam achter een auto vandaan en een personenauto bestuurd door B. de R. uit Kerkwerve, kon hacp\ on danks krachtig remmen, niét meer ontwijken. Het slachtoffer werd met verwondingen naar het Rode Kruis Ziekenhuis overgebracht. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand over januari 3. Harmke Mathilde (Zierikzee) d.v. J. T. M. van der Veer en A. E. van Nieuwenhuis. 23. Zorge, Iman Izaak (Wester- schouwen) en van Schelven Kaatje (Brouwershaven). Overleden 3. de Haze, Maria Sara (Zierikzee) 45 jr., e.v. A. A. Tanis; 5. Hanse, Leendert Simon (Zierikzee) 90 jr., w.v. P. Dijkgraaf; 14. Geelhoed, Adriana (Zierikzee) 76 jr., w.v. L. Stoel; 25. de Wit, Izak,. 72 jr., e.v. G. C. Verboom. Samengesteld vokaal concert Op vrijdag 20 februari wordt in het jeugdgebouw aan de Nieuwstad, een samengesteld vokaal concert ge geven. waaraan medewerken: „Smalstad's koor", o.l.v. de heer M. Hogenstein en het kinderkoor „Smal- stadtertjes", o.l.v. de heer F. Veer man. In de pauze worden volksdan sen uitgevoerd door de Volksdans groep van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Brouwersha ven o.l.v. de dames H. Rosink en L. Sinck. Na afloop volgt een gezellig samenzijn. Wij zijn ervan overtuigd dat niet alleen de meisjes, maar ook de jon gens een heel andere kijk hebben gekregen op wat een moderne huis houdschool tegenwoordig is. Deze heeft veel te bieden en er is veel mee te bereiken. Het werd een feestje SIKJANSLAND. 12-2. Ter gele genheid van de G'5-stc verjaardag van „meester Heule" te Sirjansland op donderdag 1'2 februari j.l. was door de oudercommissie en het be stuur van de vereniging „Sirjans land Vooruit" een feestmiddag geor ganiseerd in het verenigingsgebouw. Nadat de fam. Heule was gearri veerd, heette de heer J. op 't Hof de aanwezigen, schoolkinderen en be jaarden, hartelijk welkom. De bestu ren hadden gemeend deze laatste verjaardag op school niet ongemerkt voorbij te moeten laten gaan en het gezelschap Kemcting uit Middel burg uilgenodigd (Ali Ben Lie, de Advertentie Advertentie NUTSSPAARBANK de ideale jjezinsliank Termijn- sparen met liojje rente OUWERKERK H. Kosterstr. - maandag 12.30- I.30 uur. Al. Akties bij Smit Bolnes ZIERIKZEE, 13-2. Heden (vrijdag)morgen is het voltallig personeel van Smit Bolnes machinefabriek een z.g.n. wilde aktie begonnen; een aktie dus, zonder de goedkeuring van de vakbonden. Overigens vinden eveneens vandaag topbesprekingen plaats tussen de direktic en de vakbonden. BONN, 12-2. De Westduitse bonds dag heeft donderdag met de stem men der regeringspartners SPD en FDP vóór zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp van de rege ring voor een gedeeltelijke legalise ring van abortus. Bij hoofdelijke stemming stemden 234 leden voor en 181 tegen. RENESSE. Een onmiskenbaar leken van de komende lente valt aan te treffen op hofstede „Grol", in de vorm van het geboren hengstveulen „Faster". „Een zeer vroege geboorte" zegt de eigenaar de heer K. Beye er zelf van: wellicht het eerste in de regio". De heer Beye had niet deze vroege bevalling gerekend, maar „Faseer" - hier op de foto mei ma - is gezond en went al uitste kend. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Loden verrader" krijgt rust AMSTERDAM, 12-2. Met de overdracht van het schegbeeld „De loden verrader" aan het Rijksscheepvaartmuseum in Amsterdam komt vrijdag een einde aan de honderd jaar oude marinetraditie om het boegbeeld op gezette tijden te 1 stelenen naar Nederlgnd, over te brengen/\Per kerend oorlosbodem werd het beeld dan u^eer bij zijn rechtmatige eigenaar op Curagao afgele verd. Voor zover bekend is de verraderop deze wijze tien maal heen en terug de At lantische Oceaan overgesto ken. Het beeld sierde/ oorspron kelijk het fregat „Alphen", dat op 15 september 1778 door onbekende oorzaak in de, ha ven van Willemstad in de lucht vloog, waarbij de kom- mandant en 207 bemannings leden het leven verloren. I.aatste nieuws van Smit Bolnes betroffen onderhandelingen met een Duits bedrijf, dat mogelijk perspek- tieven had kunnen openen voor be houd van de werkgelegenheid. Of de „akties" van vandaag hier iets mee te maken hebben is onbekend. In ieder geval is de toestand in het be drijf dus weer eens moeilijk. Sinds begin oktober verkeren de 185 werk nemers feitelijk in het ongewisse of de werkgelegenheid voor hen binnen het bedrijf beh,ouden kan blijven. De verwachting zou bestaan dat volgende week de inkrimping van het bedrijf zal worden bekend ge maakt, na gesprekken met de I.H.C.- direktie en de vakbonden. De akties hebben ten doel de aandacht op de vrij wankele positie van het perso neel te vestigen. DEN HAAG. Er is geen reden om „meesmuilend en geringschattend" tee doen over het werk van de bin nenlandse veiligheidsdienst en het landelijk rechercheteam bij de voor koming van terreurakties. Minister Van Agt van justitie zei dit donder dag in de Tweede Kamer bij het debat over de gijzelingsakties. Schilderijen en paarden NEW YORK, 11-2. Bepaalde Franse schilderijen en ren paarden zijn volgens „Pick's" een gezaghebbend Amerikaans tijdschrift op hei gebied van de fnanciën, het afgelopen jaar de meest winstgevende beleg gingsobjecten geweest. Pick's dat een studie wijd de aan hel verschijnsel, merkt onder meer op: „Het afgelopen jaar was er een bijzonder gro te belangstelling voor kunst werken en handschriften. Edel stenen daarentegeyy, die voor al de gunst van de oliesjeiks hadden verworven, verloren wat van hun betov>ering. Maar ook was 1975 een jaar dat ge kenmerkt werd door een da ling van de goudkoorts en een verminderde belangstelling voor snuifdozen, toch bleef het een bijzonder boeiend jaar met grote verrassingen. Een van die grote verrassiyi- jgen was ongetwijfeld de prijs- stijgirig van bepaalde soorten Franse ^schilderijen die - ver geleken met 1974 - in amper I jaar tijd met zowat 230 procent omhoog gingen. Start in september ZIERIKZEE, 12-2. In september 1976 gaat in Zee land - gelijk gemeld - de Stichting Telefonische Hulp dienst Zeeland van start. Deze provincie is de enige waarin nog geen telefonische hulpdienst is gevestigd. goochelaar en Baby den Toonder, clown en mucicus). Voor de pauze werden de aanwe zigen vergast op een fijne poppen- kastvertoning van Jan Klaassen en vervolgens op aktuele en uit de oude doos meczingliedjes op de ak- kordeon. Goochclprogramma Na een traktatie was er een vlot goochel programma, waarbij ook een paar kinderen aktief mee mochten helpen. Een van de merkwaardigste goocheltoeren was het toveren van een geweldig aantal flessen uit een „lege"' huls, terwijl als slotnummer een toneel vol kunstbloemen uit een „lege" bak te voorschijn kwamen. Al met al voor iedereen een gewel dige middag. Terwijl een apperitief werd geser veerd kregen ingeleid door een;har telijke felicitatie van mevrouw S. P. op 't Hof-de Rijke de gasten ge legenheid de familie Heule te feli citeren, waarbij door de oudste be jaarde. de 88-jarige mevrouw P. v. d. Vclde-de Keijzer een prachtig orchideeën-bloemstuk werd aange boden. Tenslotte dankte de heer Heule de organisatoren voor de genotvolle middag, die voor het onderwijzers echtpaar. hun kinderen en kleinkin deren een volkomen verrassing was. waarna de heer C. Joziasse hot ge zelschap dankte voor zijn succesvol optieden en de genodigden voor hun aanwezigheid. Dat betekent dat door dc inwoners van deze provincie een beroep moet worden gedaan op TIID'n elders. Voor zover kon worden nagegaan hebben deze TIID'n het laatste jaar ruim 5.000 gesprekken gevoerd met Zeeuwse kliënten. Het grootste deel van deze gesprekken werd opgevan gen door dc THD te Rotterdam en Breda. f U wilt verantwoord een auto kiezen,.. Maak een proefrit en doe mee aan de Volvo 66 wedstrijd. Gekonstateerd kan dus worden dat oprichting van een THD in Zeeland uitermate gewenst is, aldus ged. sta len in een toelichting aan prov. sta ten bij een voorstel om de Stichting Tel. Hulpdienst Zeeland i.o. in aan merking te doen komen voor een meerjarige subsidie. G.S. stellen de staten voor aan de subsidieverlening de voorwaarde te verbinden, dat door de stichting pogingen in het werk worden gesteld om te bereiken, dat de gemeenten in Zeeland hel provinciaal subsidie overnemen. De Tel. Hulpdienst heeft ten doel al degenen die zich in geestelijk of sociale nood door middel van de te lefoon tot hem wenden, op verant woorde wijze hulp te verlenen of te doen verlenen, in overeenstemming met dc internationale richtlijnen. Centraal als hulpmiddel staat dus de telefoon; in principe wordt alleen via de telefoon hulp verleend. Alloniem Dit is drempelverlagend voor een aantal mensen en geeft de mogelijk heid om anoniem te blijven. Het ver gemakkelijkt verder de bereikbaar heid. omdat één of meer lijnen van het THD-nummer 24 uur per etmaal door medewerkers van de THD be zet zal zijn. Het kernpunt in de hulp verlening bestaat uit het luisterend aanwezig zijn. In de Stichtingsvorm van de THD Zeeland i.o. wordt de representatie van de bevolking als volgt: de Zeeuwse Vrouwenraad, de Prov. Diakonale Commissie van de Ncd. Hcrv. Kerk in Zeeland, het Ge reformeerd Sociaal Centrum in Zee land, de Kath. Raad voor Maat schappelijk Welzijn in Zeeland, dc vrijwillige medewerkers cn de kom missie van deskundigen. Een uniek Frans avondje was het in hel Zierikzeese stadhuis door het optreden van de zanger Jean Bellaird. Dit optreden stond onder auspiciën van de Z.V.U. in samen werking met de „Alliance frangaise De heer Th. Lenders, leraar Frans aan de scholengemeenschap „Prof. Zeeman", heette de talrijke aanwe zigen hartelijk welkom en zei zeer verheugd te zijn dat de sfeérvolle trouwzaal van het stadhuis voor de ze avond beschikbaar gesteld was. Het repertoire van Jean Bellaird reikt van de vroege Middeleeuwen tot in de 20ste eeuw. Veel Middel eeuwse teksten zijn door hemzelf op muziek gezet. Hij'zingt geen vrolijke volksdeuntjes, maar met zijn prach tige contra-tenorstem vertolkt hij liederen, die eens door troubadours gezongen werden. Hij begeleidt zich zelf op de luit en af en toe op dc handtrom. De Franse zanger, gehuid in een imponerende zwarte cape. lichtte zijn liederen toe in begrijpe lijk Frans, tenminste aanvankelijk. Naarmate het programma vorderde werd ook zijn Franse allengs rapper. Omdat zijn repertoire tot in dc vroege Middeleeuwen reiki, begon Jean Belliard zijn optreden met een lied in laal-Latijn, het „Haec Dies", een lied dal gezongen werd met Pasen. De liederen „Chanterai por mon corage" cn „Parti de mal" verhaal den over de derde Kruistocht in 1189. Zoals ongetwijfeld eeuwen g e leden de troubadours hun liederen aan het hof vertolkten, zo zong Jcnn Bellaird „Volez-vous que je vos chant". „Rotruenge de la Captivite". „J'ai vu la beauté ma mie" en „Pour oublier mon malheur". Vervolgens weiden enkele com- plaintes* gezongen, waarvan vooial de muziek bijzonder fraai was: „Complainte de la fillc au roi loys" en „La blanche biche". In het Bretonse chanson „Le re tour du Marin" wordt bezongen hoe een vrouw het overlijdensbericht van haar man op het slagveld ont vangt. Twee andere populaire chansons, die dc zanger ten gehore bracht waren „Sonl trois jeuncs garcons" en „La Belle si tu voulais Na dc pauze, die eveneens Frans gehouden werd met Bcaujolais en Jus d'Orange, vertoonde Jcan Bellaird een aantal kleurendia's van illustraties uit de 12c eeuw en af beeldingen uit dc Middeleeuwen. Het laatste gedeelte van het pro gramma bracht het publiek in de Renaissance met liederen op teksten van Ronsard; „Mignonnc. allons voir, si la rose" en enkele hofliederen (chansons de cour). Al met al een zeer geslaagd optre den van Jcan Bellaird te Zierikzee. Tijdens zijn loernee's treedt hij al leen op maar in Parijs werkt hij met een ensemble bestaande uit vijl personen. Burgemeester Th. H. de Meester dankte dc zanger voor zijn liederen en was blij dat de sfeervolle trouw zaal het décor was geweest tijdens dit prachtige optreden. A. P. Advertentie DAF VOLVO Personenauto Nederland B V S'alro Meubelen kopen? Kies zekerheid Verlang garantie Meelstraat 31 Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3