Europees parlement bepleit verhoging met 9,5 procent Duitser wil hongeren de drie" om Europa is toeschouwer Botsing te Drachten: zes doden BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL" ZIERIKZEE DE MINISTERRAAD LAAT ZICH IN MET HETE AARDAPPEL1' THE YOUNG WARRIORS „FLOSSIE" AGENDA REIZEN Do landbouwprijzen STRAATSBIJlïti12-2. liet Europese parlement heeft donderdag in Straatsburg een gemiddelde verhoging van de gemeenschappelijke landbouwprijzen voor het komende seizoen met 9,5 procent bepleit. Dit is twee procent meer dan de verhoging die de Europese Com missie, het „dagelijks bestuur" van de Cemeensehap- pen, heeft voorgesteld. De ministers van landbouw der negen E.E.G.-landen, die de beslis sing moeten nemen, zullen wellicht op een percentage van negen uit komen. De C.O.P.A., de overkoepe lende organisatie van Europese boe ren, heelt een verhoging met 10.fi procent gevraagd. DUSSELDORF. 12-2. - De oud- praeses van de Evangelische Kerk van Westfalen, Ernst Wilm, heeft aangekondigd in de gevangenis van Breda in hongerstaking te gaan om de vrijlating van de „drie van Bre da", af te dwingen. Wilm. zielzorger van de Duitse oorlogsmisdadigers in buitenlandse gevangenissen, wil zich in Breda laten insluiten en alle voedsel wei geren. Zijn aktie zal hij uitvoeren bij zijn eerstkomende bezoek aan Aus der Fünten, Kotfilla en Fischer, in maart of april NICE. 12-2. President Giscara d'Estaing van Frankrijk beklaagt zich erover dat het huidige Europa een waardeloze toeschouwer is ge worden in wereldzaken. Aan het be gin van een tweedaags topgesprek met de Duitse bondskanselier Hel mut Schmidt deed de Franse leider een scherpe aanval op het falen van de gemeenschappelijke markt een beslissende mate van politieke een heid te hebben bereikt. ..Europa is een lege stoel. Het neemt geen deel aan gebeurtenissen. Nog schokken der is dat niemand schijnt te gelo ven dat het een rol kan spelen", zei Giscard tot verslaggevers kort voor dat hij een werklunch had mot de Westduitso leider. Ontslagen in scheepsbouw ROTTERDAM, 12-2. Bij het Rot terdamse montagebedrijf „Staallas Twente" zullen tachtig werknemers worden ontslagen, die op de Verol- mewerf te Rozenburg (onderdeel van het Rijn-Schelde-VeroIme-con- cern) constructiewerkzaamheden verrichten. Staallas Twente werkt aL geruime tijd op de werf als on deraannemer en is vooral betrokken geweest bij de bouw van tankers. Volgens het bedrijf moeten de ont- slagenvallen omdat er bij Verolme Rozenburg door de sterk teruggelo pen orderpositie geen werk meer is. Melkpoeder De door het parlement bepleit te verhoging houdt in dat de kosten van het gemeenschappelijk land bouwbeleid, die door de Europese Commissie voor dit jaar op ca 18 miljard gulden zijn begroot, met ca. 165 miljoen gulden zullen stijgen. Slechts een deel van de socialis tische minderheid in het Europese parlement was bereid het voorstel van de Europese Commissie te steu nen, op voorwaarde dat cle prijsver hoging met 7,5 procent gepaard zou gaan met rechtstreekse steun voor de armste boeren en sociaal-structu rele bijstand. Een ander deel vond de 9,5 procent juist te weinig. Een aantal socialisten verzette zich ook - vergeefs - tegen het voorstel een deel van de melkpoederberg van 1,2 miljoen ton op te ruimen door een toeslag te geven voor de melk poeder die door veevoeder wórdt ge mengd. Volgens de Europese Com missie moet 200.000 ton melkpoeder worden bestemd voor voedselhulp aan ontwikkelingslanden en 600.000 ton voor veevoeder. Kennelijk indachtig de kritiek op de Europese Commissie, die losbarstte toen bekend werd dat enige tijd ge leden de boterberg werd opgeruimd door goedkope leveranties aan Rus land, verklaarde oud-minister Pierre Lardinois, in de commissie belast met landbouwzaken, dat de commissie niet van plan is afzet van melkpoer der tegen speciale prijzen aan Rus land te bevorderen. Levensonderhoud Een verhoging van de gemeen schappelijke landbouwprijzen met gemiddeld 9,5 procent betekent dat de kosten van levensonderhoud (gerekend naar de kosten van le vensmiddelen af-boerderij, de ver- werkings- en distributiekosten niet meegerekend), met 0.65 procent zul len stijgen, aldus De Koning. Voor Nederland zal deze stijging ca. 0,55 procent bedragen, omdat de stijging v^n de landbouwprijzen in Nederland, als gevolg van de aftrek van 2 procent kompenserende be dragen van de gemiddelde verho ging, in feite 7,5 procent zal bedra gen. DEN HAAG. Om de Molukkers in Nederland meer inspraak te geven in het voor hen te voeren welzijns beleid zal minister mr. H. W. van Doorn (CRM) op 25 februari tpdens een openbare bijeenkomst op zijn departement het inspraakorgaan Welzijn Molukkers installeren. DRACHTEN. 12-2. Zes mensen kwamen donderdagnacht bij het Friese Drachten om het leven toen de auto waarin ze zalen, na een slip partij als gevolg van een spiegelglad wegdek, frontaal botste op een vrachtwagen. De slachtoffers, allen uil Drach ten, zijn het echtpaar De Leeuw, hun 29-jarige dochter en 27-jarige schoonzoon en de twee zoontjes van hot laatste echtpaar. Arrestaties in moordzaak EPE, 12-2. Een uitgebreide politie macht heeft donderdagmorgen vier jeugdige Zuidmolukkers aangehou den, die ervan worden verdacht be trokken te zijn geweest bij de moord op de 40-jarige taxichauffeur W. G. Wesseling uit Apeldoorn. De chauf feur werd in de nacht van zaterdag op zondag doodgeschoten aangetrof fen in zijn taxi op een weggetje in Vaassen dat leidt naar het woonoörd voor Zuidmolukkers. Kinderen op trekker DEN HAAG'12-2. In 1975 zijn minder ongevallen met dodelijke, af loop in de landbouw ter kennis van de arbeidsinspektie gekomen dan in de voorgaande twee jaren. Het wa ren er nu 34", tegen 53 in 1974 en 47 in 1973. Van de 34 waren zes kin- deren, die tijdens het meerijden op 1 a n d bo u wwèrk tuigen v er on gel ük t en vertoont ALLEEN zondagavond 15 februari a.s. TECHNICOLOR P A N AVIS I O N STEVE CARLSON ROBERT PINE JONATHAN DALY 'N UNIVERSAL INTERNATIONAL FILM Aanvang 20.00 uur Toegang 14 jaar Volgende week:. DEN HAAG, 13-2. Heden-vrijdag maken de aardappel prijzen onderwerp van bespreking uit in de minister raad. Maandag zal minister Van der Stee van landbouw en visserij in Brussel bepleiten dat alle landen van de E.E.G. de exportstop van aardappelen zullen aan vaarden. AMSTERDAM. Te Amsterdam diende de :gn. Dassaultzaakeen omko pingsaffaire in de vliegtuigwereld, waarbij kamerleden betrokken zouden zijn geweest. De officier heeft inmiddels vrijspraak geëist. De foto toonf de aan komst van het kamerlid Keja bij de Amsterdamse rechtbank. Dit heeft minister Lubbers van economische zaken donderdagmiddag meegedeeld tijdens het gesprek dat de vakbeweging en de consumenten organisaties met hem hebben geliad. De woordvoerder van de vakbe weging, de heer Frans Drabbe (FNV), heeft dit na afloop van het twee uur durende gesprek ver klaard. De zaak van de „hete aardappel" is, zo zei de heer Drabbe voorts, een teleurstellende aangelegenheid. Mis schien dat dc prijs door de export- stop die het Produklschap voor aardappelen heeft uitgevaardigd zal kunnen gaan zakken, maar zeker heid daarover bestaat er helemaal niet. De heer Drabbe heeft de indruk van een zekere machteloosheid. Sportvissers vermist op Westerschelde VLISSINGEN. 12-2. Op de Wes- terschelde worden sinds donderdag middag half drie twee mannen uit Brabant vermist. Het zijn de 17-ja- rige Petrus Kessel uit Oud-Gastel en de wat oudere heer Suijkerbuik uit Nispen. De mannen zijn met een roeiboot, voorzien van een buiten boordmotor de Westerschelde opge varen. waarschijnlijk om te gaan vissen. Hun auto staat aan de haven van Krabbendijke geparkeerd. Toen de mannen tegen het donker nog niet terug waren bij hun auto zijn twee politieboten van de rijkspolitie te water de RP 57 en de RP 18 gaan zoeken, maar tot nu toe ontbreekt ieder spoor van de twee mannen. Vrouw lag week dood in bed KAMPEN, 12-2. Donderdag heeft de gemeentepolitie van Kampen op het bed in haar woning het stoffelijk overschot gevonden van dc 73-jarige weduwe J. dc Ruiter. De politie was gewaarschuwd door twee buurvrou wen die de vrouw al enige tijd mis ten. Een .onderzoek wees uit dat dc vrouw al meer dan een week gele den een natuurlijke dood was ge storven. De vrouw die erg terugge trokken leefde, had geen contact met familieleden. Zeker is wel, aldus de heer Drab be, dat die prijs veel en veel te hoog is. De minister heeft dat erkend, maar opgemerkt dat het niet een voudig is een maximumprijs daar voor af te kondigen, onder meer niet WEEKEINDE- ARTSENDIENST zaterdag 14 en zondag 15 februari Dokter Lodicrs, Noordgouwe, tel. (01112)-480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter J. Slenger, Haamstede, tele foon (01115)-1861, neemt waar voor dokter Bruel en dokter Simons. Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter F. Buitendijk, Bruinissc, tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dok ter Speelman. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18. Bruinissc, lel. (01113) 1418. heeft dienst voor Duiveland en Bruinissc. DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma, Zierikzee. tel. (01110)-2180, heeft dienst voor Schouvven-Duivcland. Spreekuur vrijdagavond 10.00- 20.00 uur; zaterdag 13 00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va" 16.30-17.30 uur. Ot zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Seharendijke Gemeentehui^. Vergadering ge meenteraad Middenschouwen. 19.30 uur. Bruinissc Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur Herv, Vrouwenvereniging. Woensdag 18 februari Zierikzee Hotel „Van Oppen", 20.00 uur, cursus Streekgeschiedenis. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, jaarvergadering afd. Zierikzee van de N.C.V.B. Donderdag 19 februari Zierikzee Concertzaal. Z.V.U., One-man-show Henk Elsink. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep. Westerschouwen Afd. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Reis Rotterdam. Vrijdag 20 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Kringvergade ring Z.L.M.. 13.30 uur. omdat de bevoorrading'dan niet kan worden gewaarborgd. Vrijdag f3 februari Zierikzee ..Huis van Nassau". Streekgeschie denis Stad en Lande, 20.00 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur, Stveek- federatie P.v.d.A. Burgh-Haamstede „Het grote Zwijn". Coöp. Landbomv- vereniging, 20.00 uur(?). Burgh Rekreatiezaal camping Duinrand, 19.30 uur, feestavond D.F.S. Hotel „Het grote zwijn", 19.00 uur vergadering landbouwvereniging. Serooskerke Dorpshuis. L.R.V. „Westelijk Schou wen", 20.00 uur. Zonncmaire Verenigingsgebouw, 19.30 uur, uil voering verenigingen. Oosterland Conferenliekamer, 19.30 uur, uitvoe ring Ooslerland's Fanfare. Zaterdag 14 februari Goes (tot 28 maart): Museum-Singelstraat. Expositie. 10.00-12.00 uur en 13.30- 17.00 uur (zo ma gesloten). Zierikzee Concertzaal, Z.V.U. - „Privé voor twee", 20.00 uur. Oosterland Openbare basisschool, 14.00 uur, kin- der-feestmiddag afdeling Duiveland V.O.O. Sirjansland Dorpshuis, 14.00 uur, verkoop goede ren Rode Kruis. Zondag 15 februari Bruinissc Herv. Ver.-gebouw. 19.30 uur, film avond C.J.V. Maandag 16 februari Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenteraad, 20.00 uur. Bovenzaal „Huis van Nassau", 20 00 uur. Philatclica. Dinsdag 17 februari Zierikzee Foyer Concertzaal. 20.00 uur, afde ling Schouwen Ned. Bond van Plat telandsvrouwen. Rekreatiezaal Ger. Kerk. N.C.V.B- Afdcling, 19.30 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4203 Bezorging: (01110) 2118 of 4203 Terwijl nog altijd het bombarde ment van reisgidsen aanhoudt, on der het repelerend motto: „boek bij ons, boek bij ons", wil ik - zonder de neus in andermans zaken te wil len steken - toch wel vragen, boek voorlopig helemaal niet. Maak geen plannen, doe niets, laat de vakantie nog maar ver weg zijn en blijven, maar benut de resterende tijd met denken. Alsmaar denken, over het uitgangspunt van elke vakantiever- plaatsing van het lichaam, nl. wie de Verseputseweg (Kerkwerve) of de Boterhoekseweg Ouwerkerkeigen lijk niet zo mooi nindt, moet thuis blijven en het zich verplaatsen ge heel vergeten. Hij of zij zou, maar geld voor niets uitgeven en tevergeefs ver moeid en verreisd thuis komen. Als er wat zomerwind komt toch) over het vlakke van Schouwen komt ge varen er eventjes geen sterveling is te zien en een leeuwerik hoog in de lucht enthousiast vliegt te wezen, moet men ver reizen, om een verge lijkbare sensatie te ondergaan. Want - geloof mij - vlak bij het paleis van prins Reinier v>an Mona co, is het 's zomers zo stikheet, dat men de mooiste menselijke bloemen ziet verleppen onder de eau de colognedoekjes. Aan het strand van Frejus of daaromtrent stijgen me ters lange algen op van de bodem en hel is of men omlaag getrokken wrodt in een slijmerig en snotterig onderwater-woud. Zo is dat ook. Ook gezien daar dat een ivit mens uit „Holland" zich van textiel ging ontdoen en zo maar praktisch bloot in de stralen van de grote verdroger ging zitten, 's Avonds lag de patiënt voor het raam van een hotel-ajde- ling tot de nek in een oliebad. Hij bleef daar vier dagen en dat tikt wel door. Zo is dat ook. Wie komend van de Hardanger- fjord de grote - thans ontsloten - midden-Noorse hoogvlakte over steekt, komt uil de hitte van het dal, gestoken in een zomers broekje, in de polige ijswind te staan. Daar is niets aan; gewoon rotkoud zeg maar, om niet grof te worden. De Joegoslavische kust van de Adriatische zee is verrukkelijk, maar hele op baden beluste volks stammen, trappen in de stekels van zee-egels en de naaldjes krijgt men er eigenlijk nooit meer uit. Ze krui pen onder de huid en er kan geen onweerswolkje aan de lucht x'er- schijnen, of ze beginnen te steken. Wie met een bus de Maritieme Alpen wil verkennen weet niet waar hij aan begint, want de chauffeur is als de burgemeester van Biarritz, die eens met Shaiv in de auto reed. Share was bang van autorijden en de „maire" reed er fiks op los. Vraagt hij op een gegeven moment: „Mon sieur Shau\ avez vour peur" (Bent u bang?). „Ja" bibberde de grote dich ter. De burgemeester; „Faites comme mol, fermcz les yeu.v" (Doe als ik, sluit dc ogen). Wat overtrok ken, zit men met dit grapje in de huurt van de Franse Alpen-rijders. Wie 's middags vier uur honger krijgt in Tirnovo, de vroegere hoofdstad van Bulgarijekan. blijven hongeren, want op die tijd wordt niet geserveerd. Wie in Winsconsixi (V.S.) in een Indianenreservaat een houten pleet- je bezoekt, wordt gestoken door mil joenen muggen. Wie in dc Vogezen op weg is naar dc Col de la Schlucht, ril hij iedere scherpe bocht, altijd bijna - en som:. echt - op con tegenligger. Kijk die gidsen zijn mooi hoor, maar er is tóch te veel glitter inge stopt. te veel gebronsde dames in bijna niets en té zanderige stranden, want meestal zijn het steentjes. Daarom uitkijken, kruid droog hou den, de absolute ozonlucht onder Ouwerkerk opsnuiven, luisteren naar het zwatelen van de populie renblaadjes en dan - inkonsekwent natuurlijk - toch weer plannen ma ken ver weg te reizen naar een vreemd, heet land. SCHIER EI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2