ascon deunloo Woningmarkt te Oosterland op zaterdag 28 februari Exposé van hoe en wat in het landbouwjaar 1975 Guatemala-balans: 19.000 doden DE ZIERIKZEESCHE COURANT „OPEN DAG" L.T.S. K', BANKSTEL MEUBELRAMA ZWANEN ONDER NIEUWERKERK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 februari 1976 ^/^INCIALE jaargang Nr. 21843 WAARIN OPGENOMEN s/1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Zesde klussers op Huishoudschool Zierikzee Informatie over bouwzaken NIEUWERKERK, 12-2. Van gemeentewege werd in Duivelaud uitgebreide informatie verstrekt over een op zaterdag 28 februari a.s. te houden zgn. woning markt te Oosterland. Ter zake werd een bespreking ge houden, die door verschillende bij wonen en woningen betrokkenen werd bijgewoond. De komende - jgl'sje - woning markt in Duivelaim zal worden ge opend door burgemeester J. D. de Kam. Voor alle geïnteresseerden in de woningbouw zal er heel wat nieuws zijn op te steken. Aanwezig was o.m. de voorzitter van de Chr. Woningbouwvereniging „Schouwen-Duiveland", de heer B. de Groot uit Bruinissc, de gemcente- sekretaris van Duiveland, de heer J. van der Maas, en uiteraard burge meester J, D. de Kam. Een terugblik werd gegeven op de onlangs in Bruinisse gehouden woningmarkt, welke een succes is gewerden. Daardoor gesteund kan ook de woningmarkt in Duiveland met veel verwachting worden tege- moetgezién. De woningmarkt te Oosterland zal worden gehouden in het Hervormd verenigingsgebouw. Via deze markt hopen de organisatoren de adspi- rant-kopers kennis te laten nemen van de vele bouwplannen van on dernemers, inzonderheid in de prc- miebouw-sector. Voorlichting zal gegeven worden over de gunstige voorwaarden waar onder men eigen-huis-bezitter wor den kan. Informatie kan verkregen worden over het bouwen in de zgn. „beschutte sfeer". Omdat in Oosterland wordt ge bouwd, is de komende woningbeurs vooi*al van belang voor de inwoners van Oosterland. Uiteraard ook voor inwoners uit de regio die bouwplan nen in Oosterland hebben en perso nen van elders, die door werkzaam heden economisch aan Duiveland ge bonden zijn. Op verzoek van het ge meentebestuur van Duiveland wordt de woningmarkt te Oosterland ge organiseerd door de Chr. Woning bouwvereniging „Schouwen-Duive land". Diverse bouwmogelijkheden zullen worden gedemonstreerd: bouwonder nemers kunnen op de markt werken met show-maquettes en tekeningen. Er komen voorbeelden van multi-, nivolettewoningen, rijenwoningen en ook twee onder één kap. Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 „Beschutte sfeer" De bouw in „beschutte sfeer" zal duidelijk worden toegelicht. Op de woningmarkt zullen verder aanwezig zijnf inancieringsad viseurs, belas tingadviseurs, terwijl de gemeente Duiveland over de bestemmingsplan nen en garanties volledige voorlich ting geeft. Er zullen verder adviseurs aanwezig zijn van zowel de Rabo bank als de Nutsspaarbank. Voor geïntereseerden komt er ook duidelijke voorlichting over het wo- ningbezit in de „beschutte sfeer". Het gaat hierbij om een eigen huis voor de man of \'rouw met een belastbaar inkomen van niet meer dan f 22.000. In deze sector is het mogelijk om, met bijzondere bescherming van de overheid, op goedkope wijze eigenaar te worden van een solide woning. JOHANNESBURG. Troepen van de MPLA hebben donderdag Silva Porto ingenomen, de laatste belang rijkste Angolese stad die nog in han den w&s"varrde UNITA. CONTACTLENZEN ZIERIKZEE: DIRKSLANO: Oude Haven 31 Tel. (01110) 4321 Ziekenhuis v. Weel en Bethesda Tel. (01877) 2302 GUATEMALA-STAD, 12-2. De president van Guatemala, Laugerud Garcia, heeft woensdagavond mee gedeeld dat het aantal doden als ge volg van de zware aardbeving van Aanpassing en controles alleen volgens r begin februari tot 19.000 is gestegen, afspraak. Er zijn 62.000 gewonden. In een televisietoespraak zei de president tot de bevolking: „Wy klagen niet meer, wij wenen niet meer. Wij zullen ons nu aan de we deropbouw zetten''. Volgens officiële cijfers zijn 255.000'woningen vernield. ZIERIKZEE. Bijna traditiegetrouw hield de Lagere Technische School gisteren een „ópen dag", die de no dige belangstelling kreeg van ouders en geïnteresseerden. Een leerling bij een stand met moerbouten en andere werkstukjes uit de draaierij, samen met enkele geïnteresseerde bezoe kers. (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode) Vergadering te Bruinisse BRUINISSE, 10-2. Dinsdagavond hield de Landbouw- vereniging „Landbouwbelang" een algemene leden vergadering in ,,'t Durps'uus", waarbij ook de echt genoten van de leden waren uilgenodigd. Een bijzonder woord van welkom sprak voorzitter de heer L. A. Jonker tot burgemeester T. C. Hekman (die deze vergadering ter kennismaking bij woonde), oud-ere leden van de vereniging, bestuursleden van de buurtver eniging Oosterland en de heer L. Flohil uit Emmcloord die het tweede ge deelte van deze avond verzorgde. Ook de aanwezige leden totaal 57 waaronder 19 dames werden harte lijk welkom geheten door de voorzit ter. „Daar u burgemeester Hekman persoonlijk en in familie verband zeer nauw betrokken is geweest bij de land en tuinbouw, en in het bij zonder bij de fruitteelt, bent u hier geen vreemde eend in de bijt" aldus de voorzitter in zijn openingswoord. Hij wenste de burgemeester met zijn gezin een mooie en vruchtbare tijd a NIEUW hRKEliK. Op ecu weiland otulcr Nieuwerkerk streek een op vullend grote groep zwanen neer. Nu de rorsl tonen de zwanen zich ken nelijk aktief, want ook op een akker onder Zonncmaire verschenen de vogels in aanzienlijke aantallen. (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode) toe in Bruinisse. Bruinisse telt on geveer 3000 inwoners, maar door de toenemende rekreatie kan dat wel eens oplopen tot 13.000 „Vroeger waren de peilers voor de bevolking van Bruinisse landbouw en visserij, maar dat is wat betreft de landbouw wel wat veranderd me de door de mechanisatie en de recre atie, _zodat het nu maar een klein pcilertje meer is, aldus de voorzit ter". De heer Jonker overhandigde de burgemeester een boek over land bouw enz., uitgegeven bij het af scheid van de Geuze als voorzitter van de Z.L.M. Het jaar 1975 heeft voor de land en tuinbouw minder problemen ge geven dan het voorgaande jaar, van een waterballet dan over oog- want toen kon men beter spreken sten aldus de heer Jonker. Geen oogstprobleem Het oogsten is in 1975 geen enkel probleem geweest, en ook de groei van de gewassen zijn tot aller tevre denheid verlopen. Vanwege de slechte struktuur van de grond dat een nawee was van het natte jaar 1974, is wel een nawerking opgetre den en kon men dan ook niet spre ken van top opbrengsten. Maar dank zij de goede prijzen is die min dere opbrengst ruimschoots gecom penseerd, De opbrengst van de aai'd- appelen is 10 tot 15 1/2 pet. minder dan voorgaande jaren. De opbrengst van de uien was zeer matig, maar ook hier waren de prijzen weer prima. De suikerbietenoogst gaf ook maar een matige opbrengst, het ge middelde lag tussen de 40 a 50 ton per ha. De erwten en bruine bonenoogst was ook maar matig, evenals de prij zen van deze twee produkten. De graanoogst lag ook onder het ge middelde en met de prijzen was nauwelijks de interventie prijs te ha len, die is vastgesteld door de EEG Van de hoge aardappel- en uienprij- zen hebben lang niet alle verbou wers kunnen profiteren vanwegen langdurig lopende kontrakten en bovendien hebben verschillenden hun oogst voor redelijke tot matige prijzen te velde verkocht- De voorzitter vond het een onbe grijpelijke zaak dat de EEG commis sies van die lange marathon verga deringen houden, en dan via de pers bekendmaken dat de graanprijzen met een bepaald percentage zullen stijgen, maar dat dit helaas nooit lol uiting komt in de prijzen, die de te ler ontvangt. De gladiolen teelt laat een normale opbrengst zien en de prijzen zijn niet slecht te nomen. Voor de glastuinbouwtelers is het jaar 1975 ondanks de sterk gestegen olie- en gasprijzen niet tegengeval len. De komkommers en tomaten hebben het in 1975 goed gedaan zij het ~dat de sla waf minder was. Zij zien de toekomst echter niet zo rooskleurig in ten eerste vanwege de hoog gestegen energiekosten, en wanneer Griekenland zioh tot de EEG gaat voegen zal dat een grote concurrent worden voor de glastuin bouwtelers. De voorzitter noemde het een treurige zaak dat de overheid steeds meer gaat bezuinigen op de land- bouwvoorlichtingsdienst. Wanneer het besluit doorgaat dan komt cr alleen al in Zeeland een inkrimping van 5 personen. Akker- bouwvoorlichter, de heer Zwart be steedt momenteel 65 °/o van zij n tijd aan de Ryksgroepregeling voor zelfstandigen, zodat er maar 35 °/o beschikbaar blyft voor de begelei ding van de agrariër. De financiële kant van de vereni ging is niet ongunstig, het verslag van dé penningmeester gaf dan ook een batig saldo te zien. Een com missie van vier leden werd benoemd voor de behandeling van vraagstuk ken Z.L.M. De heren die zitting hebben in dit comité zijn: Ph. v. d. Velde, B. Jonker, H. Jonker en A. van Oeveren. Boringen die worden verricht door de Gasunie tot op een diepte van 5 meter wordt maar een 'zeer matige vergoeding verkregen, was de opmerking van een der aanwezi gen. Het bestuur kon dit naar be vrediging beantwoorden. De periodiek aftredende voorzitter de heer L. A. Jonker werd met alge hele stemmen herkozen. Advertentie SERVICEDIENST H co Dit nummer bestaat uit 12 pagina'* Op het gezicht van ieder mens, staat het verhaal van zijnLoj haar leven. Bodenstedt z w a w i— es u co Van 13-2—20-2 telefoon (01110) 3635 (01112) 629 CO M 153 i—i P5 O- M 2 co H INSTALLATIEBEDRIJF Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen Opklaringen en op de meeste plaat sen droog; tot matig of zwak afne mende wind; minimumtemperaturen van plus 2 graden in het zuidwesten tot min 3 graden in het noordoosten van het land, maxima rond 4 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen omstreeks 4 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 proeent. Kans op een geheel di'oog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 14 febr. Zon op 7.59, onder 17.50 Maan op 16.47, onder 6.48 15 febr. Zon op 7.57/onder 17.52 Maan op 18.08, onder 7.17 16 febr. Zon op 7.55, onder 17.54 Maan op 19.30, onder 7.45 Volle maan: 15 febr. (17.43) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 14 febr. 2.14 14.42 8.02 20.13 15 febr. 3.02 15.28 8.42 20.53 16 febr. 3.43 16.12 .9.19 21.31 Springtij: 18 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Zaterdag zal het weer een vrij rustig karakter hebben. Via het noordoosten van Nederland trok vrij dag een depressie naar het zuidoos ten en veroorzaakte, vooral langs de kust, veel wind. De neerslag, die het overtrekken ervan tot gevolg had, bestond in het oosten en noordoosten tijdelijk uit sneeuw. Dit lagedrukge bied trekt intussen verder weg naar zuid-Duitsland. V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1