eigen woning Hoe in bezit van te komen Versnelde verlaging leerlingen schalen kost teveel geld Informatieavond „Flevohof' jaar meer Zeeuwse werkloze vrouwen (51 procent) jonger dan 23 België reserveert miljoen dollar voor de hulp aan Guatemala Belgische boeren willen veel dan zeven-en-half procent Fiscus onderzoekt aangifte van de „adviseurs" 4 Duivelaiul.se liuizeiiperikelen BRUDNISSE, 0-2. Tijdens de jongste ledenvergadering van de Clir. woningbouwvereniging „Schomven-Diiive- land" werd op verzoek van enkele leden tijdens een vorige vergadering, uitgebreid informatie gegeven over verkoop van huurwoningen aan huurders. De voorzitter de heer B. de Groot deelde mede dat wanneer er belang stelling is voor de aankoop van een huurwoning, zulks nog wel behandeld moet worden in het bestuur, omdat het bestuur nog geen beslissing heeft genomen of men tot verkoop over gaat. (Vervolg van pag. 1) In het paviljoen voor pluimvee en eieren worden recepten verstrekt en demonstraties gegeven wat men met kippen en eieren allemaal kan doen. In het paviljoen voor vee en vlees is een slager druk bezig met het ma ken van worsten en hammen. Aan sluitend op deze vleesdemonstratie bestaat cle mogelijkheid zeil' een worstje te roosteren op de barbe- que. In cle wandelgangen vindt men inzendingen van de vlasindustrie, van halfedelstenen en soms zijn er demonstraties van spinnen, weven, kantklossen en het Staphorster stip- werk. Aardappelpaviljoen In het aardappelpaviljoen 'maken pa en ma Pieper een praatje over de voedingswaarde vap de aardap pel en in het suikerpaviljoen wordt alles verteld over het zaaien en oog sten van suikerbieten enhet ver krijgen van suiker. Aan het einde van deze informa tie kan men zichzelf testen aan een kwïstafel of men nu echt alles over suiker weet. Het graanpaviljoen laat zien wel ke produkten van de diverse granen worden gemaakt en aansluitend daarop werd door de firma Heine- ken een bierpaviljoen ingericht waar het gehele bierproces wordt uitgebeeld. In de champignonkwekerij kan het groeiproces in zes onderdelen worden aanschouwd. De groentekas- sen zijn voorzien van tegelpaden, zodat de tomaten, paprika's en sla van nabij kunnen worden bekeken. Bloemenkassen In de bloemenkassen treft men Kaapse viooltjes, hertshoorns, bego nia's en kerststerren aan. In een vijftal glazen bijenkassen ziet men hoe het bijenvolk woont en werkt. Aansluitend hierop bestaat de mo gelijkheid zelf van bijenwas een kaars te dompelen. „Flevohof" telt ruim 100 fokzeu- gen en het ïs dan ook bijna altijd megefyk grappige, roze biggetjes te zien. De kraamkamer biedt de gele genheid - indien het geval zich voordoet - een koe te zien kalven. Verder heeft het akkerbouwbe drijf - vooral voor de vakkundige bezoeker - veel interessants te bie den. Voor de jeugdige bezoekers is het Kinderdorp een waar paradijs. Ze kunnen er kleien, zelf pannekoeken bakken, kegelen, trimmen, opnames maken in een t.v.-studio en zich naar hartelust vermaken in een gro te speeltuin. Voor de wat oudere jeugd is er ook een groot lunapark. Wjlde Westen Achter het kinderdorp ligt het Wilde Westen. Rondom een heuvel, een vijver, een- indianenkamp en een cowboysaloon is er gelegenheid om zich in avontuurlijke spelletjes uit te leven. Wie het wat rustiger wil kan gaan wandelen in de mooie par ken. Thans wordt gewerkt aan de aanleg van een pinetum. waarin een Coniferentuin zal worden gekweekt. „Flevohof heeft een kinderres- taurant en een hoofdrestaurant dat De heer A. J. Deurloo, administra teur van de woningbouwvereniging had aan de hand van indexcijfers een berekening gemaakt van de hui dige waarde van de woningen. De bedragen die aan de hand van de berekening uit de bus rolden waren voor de woningen in de Margriet- straat 41.325 en voor de overige woningen te Bruinisse f 61.467, in beide gevallen zijn de bijkomende kosten voor de koper. De woningen die in Ouwerkerk en Nieuwerkerk staan komen volgens de berekening op f 60.662 ook kosten koper. De bejaardemvoningen in de Mcsselstraat en Oesterstraat vallen hier niet onder, want deze mogen niet verkocht worden. In de bepalingen staat dat koper tenminste vijl' jaar bewoner moet zijn eiï bij verkoop binnen vijf jaar een boete moet betalen van 1' 2000. Met een luttel bedrag van honderd VLISSINGEN, 11-2. Zeeland heeft sinds 1960 niet meer zo veel werk lozen gehad als in de afgelopen maand januari. Vooral btf de vrou wen begint de werkloosheid uitzicht loze vormen aan te nemen, zo zei de heer J. van der Gijp, hoofdinspec teur-directeur van de Arbeidsvoor ziening in Zeeland, woensdagmiddag tijdens de maandelijkse perconferen tie in Middelburg. De vraag naar mannen in de bouw en utiliteitssector neemt wat toe. Dit wordt mede veroorzaakt door de vele werkgelegenheidsprojecten die van overheidswege gesubsidieerd wor den. BRUSSEL, 11-2. De Belgische re gering zal binnenkort kredieten uit trekken voor dringende hulp aan het door aardbevingen getroffen Guate mala. Die hulp zan ongeveer een mil joen dollar omvatten. Bij het departement van buiten landse zaken in Brussel werd woens dag ook vernomen dat een Belgische deskundige op het gebied van epide mieën naar Guatemala is gereisd. Vandaag (donderdag) vertrekt er een C-130 transporttoestel van de Belgi sche luchtmacht naar Guatemala. Daarmee reizen twee artsen naar het getroffen gebied. Het vliegtuig is ge laden mqj, voedsel, geneesmiddelen, tenten, een terreinvoertuig en andere 1000 zitplaatsen heeft. Er is reke ning gehouden met bezoekers in alle leeftijdsgroepen. Voor mensen, die slecht ter been zijn, bestaat de mo gelijkheid een rolstoel te reserveren. Zowel bij goed als bij slecht weer zal men zich in de „Flevohof" uit stekend weten te vermaken. Aan het slot van deze informa tie-avond, georganiseerd door de direktie van „Flevohof" in samen werking met reisbureau Van Oeve- ren te Zierikzee sprak de heer J. C. Willemse een dankwoordje tot de heer Kruis voor zijn uitvoerige uit eenzetting. gulden eigen geld kan men reeds ei genaar'worden van een woning. Met een gemeentelijke garantie kan dan een lening worden verkregen bij een bank. De heer Deurloo had drie berekeningen gemaakt van de ver schillende type en deze op een bord geschreven zodat ieder kon bekijken wat men na aftrek van de subsidie gedurende tien jaar moest betalen, Eventuele belangstellenden kunnen binnen een maand nog terecht bij de heer Deurloo voor nadere infor matie, die eventueel ook voor de officiële formulieren zal zorgen. „In beschutte sfeer" De heer De Groot wees vervolgens ook nog op een andere vorm van het in het bezit komen van een ei gen woning, n.l. woningbozit in de beschutte sfeer. Deze regeling biedt personen met een belastbaar inko men in 1974 van niet meer dan twee en twintig duizend gulden de moge lijkheid in het bezit te komen van een eigen huis. Wanneer voldoende belangstelling bestaat in de ge meente wordt er naar een woning type gezocht dat gelijk is aan het kwaliteitsniveau van de woningwet- bouw ter plaatse. Binnenkort zal de christelijke woningbouwvereniging hierover uitgebreide informatie verstrekken aan de hand van circu laires die huis aan huis zullen wor den verspreid. De aftredende bestuursleden de heren S. A. Junielet, S. Ofterbeeke en C. G. Vreugdenhil werden met meerderheid aan stemmen herkozen De heren S. A. Jumelet (wegens ziekte) en S. Overbeeke waren beide verhinderd de vergadering bij te wonen. Het aantal werklozen in de horeca is in Zeeland sterk gestegen. Toch kunnen de ai'beidsbureaus volgens de heer Van der Gijp moeilijk be middelen. De meeste werklozen in de horeca staan helemaal niet te trappelen om een nieuwe baan, want een groot deel van hen gaat in het weekeinde bij zijn oude baas werken. Opvallend is ook het grote aantal jeugdige werklozen. Bijna één kwart van de mannelijke werklozen in Zee land blijkt jonger te zijn dan 23 jaar. Bij de vrouwen is deze situatie nog slechter; namelijk 5i,l procent van de werkloze vrouwen blijkt jonger te zijn dan 23 jaar. zaken die in het rampgebied van pas kunnen komen. Het toestel zal enige tijd in Guatemala gestationeerd blij ven. „FZi fsen" uit het buitenland BELGRADO. De Duitse bondsre publiek zou dringend maatregelen moeten nemen om definitief een eind te maken aan de terreurdaden van fascistische groepen die kenne lijk achter de moord op de Joegosla vische consul in Frankfort zitten. Dit staat in een verklaring, die maandag werd uitgegeven na een speciale zitting van het Joegoslavi sche kabinet. WASHINTON. Het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd dat ha nen- en hondengevechten verbiedt.. HANNOVER. Dominee Ernst Wilm, zielzorger van de Duitse oor logsmisdadigers in buitenlandse ge vangenissen, heeft aangekondigd in de gevangenis van Breda in honger staking te gaan teneinde de vrijla ting van de „drie van Breda" te ver krijgen. LONDEN. De Britse minister voor prijzen, Shirley Williams, heeft een sclektieve prijsbeperking afgekon digd die in de komende zes maanden de prijsstijging van een aantal con sumptieartikelen beneden de vijf procent moet houden. JERUZALEM. De Israëlische pre mier. Yitzhak Rabin, heeft een mo tie van wantrouwen in het parle ment overleefd na in het openbaar te hebben erkend dat hij tijdens zijn recente bezoek aan do Verenigde Staten kritiek had geleverd op een Israëlische lijst voor wapennnnko- pon in de Verenigde Staten. ROME. Gewaarschuwd door een anonieme tip heeft de Italiaanse po litic een aanslag op een grote olie raffinaderij bij Rome verijdeld. De politie deelde mee dat de daders zijn ontsnapt na een vuurgevecht waarbij een van hen werd gewond. LOESAKA. In Zambia zijn op nieuw twee buitenlandse docenten aan de universiteit van Loesaka ge arresteerd. zo is uit welingelichte bron vernomen. Het gaat om de Amerikaanse socioloog Dario Longhi en> de van afkomst Zuidafrikaanse politicoloog Robert Molteno. DEN HAAG, 11-2. Minister Van Kemenade kan de Tweede Kamer onmogelijk een vervroegde verla ging van (le.lcerlingenschaien belo ven. Sterker nog, de bewindsman van onderwijs kan zelfs niet „spijker hard" toezeggen dat de voor de ja ren na 1976 geplande verlagingen in de meerjarenramingen opgeno men zullen blijven. Tijdens het kamerdebat-overhei BREST. Vice-admiraal Philippe de Gaülle heeft maandag het bevél over de' Franse Atlantische vlootop- zich 'genomen, zo heeft het marihe- hcofdkwartier in Brêst bekendge maakt. ROSYTH, SCHOTLAND. Kroon prins Charles van Groot-Brittannië heeft maandag het commando op zich genomen van de 360 ton 'meten de mijnenveger H.M.S. Bronington. Het is zijn eerste „eigen" schip bij de Royal Navy. STRAATSBURG. De socialistische fractie in het Europese parlement meent dat een oplossing van het Midden-Oosten-conflict „de erken ning en daadwerkelijke uitoefening van de mensenrechten en nationale rechten van het Arabische volk van Palestina" moet inhouden. BELFAST. In de Noordierse hoofdstad Belfast is maandag een man doodgeschoten en vier gewond. Onbekenden openden met automati sche wapens het vuur op de vijf mannen, waarschijnlijk protestan ten, die in een vrachtwagentje haar hun werk reden. BRUSSEL. Twee Belgen zijn zon dag om het leven gekomen toen de boot waarop ze voeren geramd werd door een tankschip en binnen enke le seconden zonk. Hét stoffelijk overschot van een van de omgeko menen is geborgen. Dat van de an der (de schipper van de overvaren boot) wordt nog vermist. VATIKAANSTAD. De secretaris- econoom van de Vatikaanse musea, Walter Persegati, heeft in een inter view voor radio Vaticana een inzicht gegeven in de beveiliging van de Va tikaanse kunstvoorwerpen. „Het Groene Front" BRUSSEL. 11-2. De drie Belgi sche boerenorganisaties, verenigd in het „groene front", hebben van de Belgische landbouwminister, La. vens, geëist dat hij geen genoegen neemt, met de „onthutsend lage" prijsverhoging die de Europese Commissie voor het seizoen 1976-'77 heeft voorgesteld. De Boerenbond, het Agrarisch Verbond en de Agrarische Beroeps- unie zijn woensdag bij minister La- DEN HAAG. 11-2. Dc fiscale op sporingsdienst stelt ccn onderzoek in naar dc juistheid van dc belas tingaangiften van dc Gulf-adviseurs Koolvink. Schmclzer cn Hoogendijk. Roolvink en Schmelzer verklaar den enkele weken geleden, dat hun Gulf-adviseurschap fiscaal gezien in orde was. maar ten aanzien van Roolvink schijnen er nu toch enkele problemen gerezen te zijn. beleidsplan, voor het onderwijs van groepen in achterstandssituaties en over de „nota groepsgrootte in het onderwijs" wees dr. Van Kemenade er op dat verlaging met 1 pnt in het basisonderwijs 30 min "gulden kost en in het kleuteronderwijs 25 min. Technisch zou het best mogelijk zijn bepaalde, voor de jaren 1977 en 1978 voorziene, verlagingen naar vo ren te halen maar de aanzienlijke budgettaire gevolgen daarvan zijn niet in.'de begroting opgenomen. HANNOVER, Een ongeluk in de overdruk-karrier van een partiku- liere- kliniek inHamburgheeft vijf mensenlevens geëist. Toen een van "de 'patiënten in de kamer onwel werd is de druk te snel verlaagd, waardoor bij de bejaarde patiënten caisson-ziekte optrad. BELGRADO. Achter gesloten deuren, is in Bélgrado het eerste van een reeks processen tegen zoge naamde „kominformisten" begonnen Hieronder worden pro-Rusische sa menzweerders verstaan. ADDIS ABEBA. De Organisatie van Arifkaanse Eenheid heeft woensdag de volksrepubliek Angloa (bestuur door de MPLA) toegelaten als 47ste lidstaat van de organisatie. Dat is bekendgemaakt in een com muniqué van het OAE-hoofdkwar- tier in Addis Abeba. BRUSSEL. De Europese Commis sie, het „dagelijks bestuur" van de E.G., kan niets doen tegen de steeds toenemende diefstallen van vracht wagens. Die kwestie valt niet onder de bevoegdheid van de commissie. STOCKHOLM. De Europese lei der van de Lockhced-fabrieken, Robert Hanson, heeft de Zweedse autoriteiten laten weten, dat de stafchef van de Zweedse luchtmacht Dick Stenberg, niet betrokken is ge weest bij enige betaling van steek penningen door zyn concern. OOST-BERLIJN Wegens een po ging tot mensensmokkel zijn in Oost-Berlijn 3 West-Berlijnex-s ge arresteerd, zo meldde het Oostduit- se persbureau ADN. Het drietal zou zijn opgepakt toen het kontakt trachtte te maken met een aantal Oostduitse aspirant-vluchtelingen. vens geweest om zich over de prijs voorstellen van het „dagelijks be stuur" van de E.G. te beklagen. De Europese landbouworganisa ties hebben een gemiddelde prijs verhoging met. 10,6 pet. geëist. Prol'. Boon, de voorzitter van de Belgische Boerenbond, zei woensdag: voor zo ver wij weten mag minister Lavens in de Europese Landbouwraad tot 10 pet. prijsverhoging gaan. We hebben er bij de minister op aange drongen daar niets vanaf te doen. Roolvink wilde geen commentaar geven op de geruchten dat de belas tingdienst een onderzoek instelt. Hij zei het als een privé-zaak te be schouwen, die uitsluitend hem aan gaat. Het ministerie van financiën wilde evenmin iets losmaken over het beweerde onderzoek. „Over be lastingaangiften van particulieren wordt nooit enige mededeling ge daan". aldus de woordvoerder van financiën. HUIZEN. In „De Boerderijhier toerden opnamen gemaakt voor een show van de AVRO-televisie met Corrie Brokken en Catherina Valen- te. Hoewel de uitzenddatum nog niet bekend is, is het interessant beide sterren hier op een plaatje verenigd te zien. LONDEN. De Britse regering heeft opnieuw de sekretaris-generaal van de NAVO, mr, Luns, verzocht te bemiddelen in het visserijconflict met IJsland. FRANKFORT. Bijna 2000 voor aanstaande Westduitsers hebben een oproep ondertekend ten gunste van de Zuidkoreaanse dichter Kim Chi Ha, die ter dood veroordeeld dreigt te worden. TOKIO. In Tokio is donderdag een Japanse bouwvakarbeider aan gehouden omdat hij een mes had getrokken tegen twee Mongoolse di plomaten, die werden gewond. Voor 25 jaar.... BURGH. Vrijdagavond werd in „Het Wapen van Burghde( jaar- verga<denng van het Mussengilde gehouden, waarbij ongeveer alle leden aanwezig waren. De voorzitter gaf een overzicht van de ingelever de mussen en duiven nl. 2839 mussen en 1454 musseneieren, 341 duiven en 8 duiveneieren. Hiervan had de heer W. J. het hoogste aantal ingeleverd en werd daarmee dit jaar koning. ZONNEMAIRE. De laatste uit Zonnemaire in Indonesië gediend hebbende militair J. v. A. hoopt bin nenkort mei de Nellyte repa triëren. Van Zonnemaire vertoefden 12 militairen in Indonesië. ZIERIKZEE. Donderdag zijn aan het P.T.T. kantoor alhier een drietal automaten bevestigd, voor hel ver krijgen van postzegels in de waar den van 2 en 10 cent en briefkaar ten. De ingebruikstelling van deze automaten betekent, weer een be langrijke service van de P.T.T., die steeds meer de vooroorlogse toe stand nadert. BRUINISSE. Ook deze week le verde de bliekvisserij voor de vissers zo goed als geen resultaat op. Daar bij komt ook dat de schardijn niet meer zoveel opbrengt als enige we ken geleden. Naast geringe vangsten, dus ook lage prijzen, zodat de meesten besloten hebben het r>istuig aan de wal te brengen en niet meer uit te varen. OOSTERLAND. De heer A. M., eigenaar van café „Even Buiten heeft een televisie-apparaat aange schaft. Dit is voor zover bekend, het eerste televisietoestel dat op Schou- wen-Duiveland zijn intrede doet. Het begin is er dus ook hier. BRUINISSE. Toen dc heer J. S. zijn tuin omspitte stootte hij op een hard voorwerp, dit bleek een gra naat te zijn. Een deskundige heeft hel gevaarlijke voorwerp verder uxgegraven, hierbij bleek dat de ontsteking nog volledig aanwezig was. Gelukkig dat deze vondst goed afliep, waarbij nog opgemerkt moet ivorden dat de heer S. zijn tuin reeds vanaf de evacuatie bewerkt. OOSTERLAND. Maandagmiddag geraakte liet 4-jarig zoontje van fam. O. spelenderwijs in een diepe, voor de woning gelegen modder sloot. Aan de kordaatheid van een drietal knapen: A. v. D.. J. v. d. M. en M. R. is het te danken dat het kind voor de verstikkingsdood werd bewaard. Hoewel geheel onder de modder verdwenen wisten zij het knaapje toch uit de sloot tc halen. SEROOSKERKE. Alhier is op rui me schaal deelgenomen aan hel on langs gehouden T.B.C. onderzoek, 8G procent van het aantal daarvoor in aanmerking komende personen is onderzocht. SIRJANSLAND. Door enige inge zetenen alhier werd het initiatief genomen een lijst te laten circuleren met hel doel handtekeningen te krijgen en deze te richten aan liet bestuur van de P.Z.E.M. te Middel burg. In een begeleidend schrijven wordt gewezen op de onvoldoende stroomslcrkte. Volgens deskundigen bedraagt deze hoogstens 175 volt, waardoor de moeilijkheden die hier uit voortvloeien dagelijks worden ondervonden. Als gevolg hiervan zijn er reeds verschillende die zich een gasstel hebben aangeschaft. De „carovssel" één der gebouwen op het Flevohof-terrein. Onderzoek fiscale opsporingsdienst:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4