Coördinatie-orgaan trekt beroep tegen bestemmingsplan Renesse in De woningzoekende zou een „onmondige" zijn Aangepast verlichtingsplan voor de binnenstad Gezamenlijke uitvoering verenigingen van Zonnemaire Regionaal kantoor C.N.V. te Goes in gebruik Rapporl werkgroep Provinciale Onderwijskommissie Zeeland KOOPJES HALEN „WICO" Geslaagde lustrumviering van strandreddingsbrigade „Westerschouwen" STREEKNIEUWS „Snorfiets" roept vragen op ZIEKIKZEESCIIE [NIEUWSBODE Donderdag 12 tcbruaii 1976 Nr. 21542 3 Deelnemersraad vergaderde in Zierikzee ZIERIKZEE, 10-2. Dinsdagavond vond in de beneden zaal van restaurant „De Poorter" een vergadering plaats van de Deelnemersraad van de Stichting Zeeuws Coördinatie-orgaan voor natuur-, landschaps- en mi lieubescherming. In deze vergadering werd onder andere melding gemaakt van het besluit van het dagelijks bestuur om over te gaan tot intrekking van het by de Kroon ingestelde beroep te gen het bestemmingsplan Renesse. Een belangrijk argument om dit tc doen, was de lange Kroon-procedure waardoor de verdere uitvoering van het plan tot de onmogelijkheden zou gaan behoren. Het bezwaar van het Coördinatie- Orgaan betrof uitsluitend de moge lijke vestiging van een horeca-on- derneming aan de Vroonpias. Het betreffende gedeelte van het plan verkreeg echter geen goedkeuring, zij het wel op andere gronden als het Coördinatieorgaan. De raad van Westerschouwen en Ged. Staten ver. klaarden de bezwaren voor gegrond. G.S. waren het overigens wel eens met de plaats van vestiging, het col lege had uitsluitend bezwaar tegen afmetingen en hoogte die het bedrijf volgens 't bestemmingsplan zou mogen hebben. Zij het op andere gronden als die van het Coördinatie orgaan, verkreeg het betreffende plan-gedeelte dus geen goedkeuring De gemeente is niet in beroep ge gaan. In deze vergadering, onder leiding van wrnd. voorzitter de heer B. J. Smulders werd gewezen op de ex tra jubileum-„Sterna'' van de Vo gelwacht Schouwen-Duiveland, welke geheel gewijd is aan de Gre- velingen. Medegedeeld werd dat op 13 maart a.s. in Amsterdam de na tionale manifestatie „Rijn-appel" gehouden zal worden, en wel in Krasnapolsky. Gasboringen Van regionaal belang kan geacht worden de op 17 maart a.s. in „De Brasserie" te Middelburg tc houden lezing door dr. D. Eisma over „Gas boringen in de Oosterschelde". Niet onmogelyk is dat ook op Schouwen- Duiveland een gespreksgroep ge vormd gaat worden naar aanleiding van de zg. „Verstedelijkingsnota'\ Het jaarverslag van secretaris de heer S. Panna werd vastgesteld en zal binnenkort in druk verschijnen. Ir. J. L. van Sloten bracht verslag uit namens de kascommissie; de penningmeester werd décharge ver leend. De heren F. Jansen, S. Panna en G. M. P. Sponselee werden her kozen in het dagelijks bestuur. Grevel iugenbekken Nadat was gepauzeerd werd de resterende tijd van de vergadering besteed aan informatie en diskussie over de nieuwe inrichtingsschets voor het Grevelingenbekken. De toe lichting werd gegeven door de heren drs. J. G. Spelier, consulent open- luchtrekreatie van het ministerie van c.r.m. en ir. H. van Dord van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders. Drs. Spelier, besprak in het bijzon der de voorgeschiedenis van de nieu we inrichtingsschets en een aantal bestuurlijke aspekten. Hij ging ook nader in op de van toepassing zijnde inspraakprocedui'e. Ir. Van Dord ver toonde een aantal fraaie dia's van het Grevelingengebied, zoals dat er thans bij ligt. Na afloop was er gelegenheid tot diskussie en het stellen van vragen. Raad Zierikzee 1SUTSSPAARBANK de ideale gezhishank! Groei spaar- bewijzen aan loonder OOSTERLAND Koninginneplein - maandag 11.00-12.00 uur ZIERIKZEE, 11-2. Op de agenda van de maandag 16 februari a.s. te houden vergadering van de gemeen- teraad, zijn nog enkele aanvullende punten vermeld. De heer M. v. d. Steen te Hellevoetsluis verzocht een kavel bouwterrein te mogen kopen in plan West I. De oppervlakte be- Kontakt Commissie Zeeland voor Visueel Gehandikapten De Kontakt Commissie Zeeland voor visueel gehandikapten heeft zich gewend tot provinciale staten van Zeeland met het verzoek in aanmerking te komen voor een subsidie in het te venvachten te kort op de begroting 1976. Het te kort wordt begroot op een bedrag van f 3.350,In de Kontakt Com missie Zeeland zijn gebundeld de Nederlandse Blindenbond (NBB), de Ned. R.K. Blindenbond „St. Odilia" en de Ned. Chr. Blindenbond (NOB). De Zeeuwse Kontakt Commissie, onderdeel van de Stichting Ned. Blindenraad, vormt momenteel een groep /van rond 130 personen. ZIERIKZEE Afscheid bij Leger des Heils In ons verslag van de in de Post- straat-zaal gehouden afscheidsbij eenkomst van de kapitein H. Vel- linga en echtgenote van het Leger des Heils, stond abusievelijk ver meld, dat beiden Luxemburg kregen als nieuwe standplaats. Het moet echter zijn Doesburg. Red. RENESSE/SEROOSKERKE Rijdend Bijbelhuis Reeds vele jaren maakt het Neder- ZONNEMAIRE, 12-2. Op vrydag 13 februari a.s. geven de voetbal vereniging, de Culturele vereniging, de Vereniging voor Openbaar Onder wijs en dc harmonievereniging „Nut en Uitspanning" een gezamenlijke uitvoering. Deze vindt plaats in het vereni gingsgebouw in de I. M. van der Bijlstraat. (Zie ook de agenda). Dc harmonievereniging onder lei ding van de heer E. A. de Looff. opent de avond met het volgende programma: National Emblem, mars, G. .C Bogley; Canon Passage, ouver ture, J. L. Traver'. Mixed Pickles, mod. selektic, Max Leeman; Robert Stolz successen, arrangement, M. Everaars; Glück Auf, mars. Joh. Wichers; Sobre las Olas, wals, arr. A. den Arend; Pasa Calle uit El Pasa Moro Gitano, arr. K. Vlak; The Great Little Army, mars, Alford. Toneel Hierna wordt door een plaatselijke toneelgroep, onder regie van M. W. van 't Veer, dc klucht in twee be drijven „O die mannen" op de plan ken gezet. Een schitterend stukje volkstoneel. Ook dit jaar weer de bekende en- vcloppenverloting. Na het officiële gedeelte van de uilvoering Wordt de avond voortge zet met een gezellig bal onder leiding van „The Gold Stars" uit Bergen op Zoom. Heden-donderdagavond 12 februari wordt voor de bejaarden uit de ge hele gemeente Brouwershaven een generale repetitie gehouden. ZIERIKZEE, 11-2. Sinds begin van deze maand beschikt het dis- trikt Zeeland H'est-Brabant van het C'.N.V. officieel over ccn „diensten centrum'', en wel aan de Gcrbran- d.vhof 10 Ie Goes. In dit regionaal dienstencentrum z'dn de distriktsbe- stuurders van alle aangesloten bon den en die van de vakcentrale on der één dak samengebracht. Door het instellen van dit regio nale dienstencentrum wil het C.N.V. ccn grotere samenwerking bereiken tussen de bonden onderling. Nu aan deze eerste voorwaarde is voldaan. Is een van de grote doelstellingen om de afstand tussen dc Verbonds raad van het C.N.V. en de plaatse lijke centrale's van het C.N.V. te verkleinen en deze centrale's om te bouwen tot organen, die met een grote bevoegdheid plaatsetijk of re gionaal kunnen werken. Om de leden nog sterker bij de besluitvorming te betrekken zullen er in de regio afzonderlijke subdis- triktsraden komen. Ter gelegenheid van dc opening van dit dienstencentrum ontvangen alle leden van het C.N.V. in Zee land en West-Brabant ccn boekje, waarin uitvoerige informatie is op- genonirn over het dienstencentrum cn het doel en de taken van het C.N.V. draagt 722 *m2 en de verkoopprijs bedraagt f 24.582,-. Als bekend is door G.S. van Zeeland gedeeltelijke goedkeuring onthouden aan het eer der door de raad vastgestelde be stemmingsplan „Havenkwartier'. Het kollege adviseert niet in beroep te gaan tegen de beslissing van G.S. mede gelet op de langdurige proce dure. Herinnerend aan een schenking van antieke lantaarnpalen, door de Kon. Zeelandia N.V. deelt het kol lege mede dat in samenwerking met PZEM N.V. een aangepast verlich tingsplan is ontworpen, nadat oriën terende bezoeken waren gebracht aan Heusden en Rotterdam-Delfts haven. Resultaat van het onderzoek is een lantaarnpaal te kiezen, aange past aan het geschonken model, met een speciale kop, waardoor een grotere lichtsterkte wordt verkre gen. Het kollege vindt dat het gehele gebied ingenomen door Oude Ha ven, Kraanplein, Havenpark en Ha venplein in het wijzigingsplan dient te worden begrepen, hetgeen neer komt op het verkrijgen van 44 lan taarns en 2 wandarmaturen. Zes palen en 3 armaturen zouden in re- serve dienen te worden gehouden. Met het geheel is een bedrag van f 135.000 gemoeid. lands Bijbelgenootschap regelmatig tournees door ons land met het „Rij dend Bijbelhuis". Deze winkel beschikt over een groot assortiment van bijbeluitgaven, die alle te bezichtigen zijn. Ook ko men de plaatselijke medewerkers uit de verschillende kerken huis- aan-huis om de belangstellenden van advies te dienen om uit deze collec tie een goede keus te maken. Door de interkerkelijke opzet van deze actie, die gehouden zal worden van 16 t/m 20 februari a.s. is men ver zekerd van een brede interesse. Maandagmiddag 16 februari in Serooskerke; dinsdagmorgen 17 fe bruari in Noordwelle en vanaf dins dagmiddag 17 februari tot en met vrijdag 20 februari in Renesse. MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op dinsdag 17 februari wordt in het gemeentehuis van Scharendijke, een vergadering gehouden van dp gemeenteraad van Middenschouwen, onder voorzitterschap van burge meester E. Baerends. SCHARENDIJKE Algemene ledenvergadering V.V.V. Op vrijdag 20 februari wordt in het café van de heer D. Luijendijk te Scharendijke, de algemene ledenver gadering gehouden' van de V.V.V. Het bestuur schrijft: „gezien het feit dat de vereniging geen voorzit ter cn een aftredende penningmees- teresse heeft, is het mogelijk dat de V.V.V. verdwijnt^ wanneer niemand op de uitnodiging ingaat." Het be stuur vérbindt hier aan de wens van een grote opkomst. OUWEKKERK Jeugdavond S.V.O.W.K. Tc Ouwerkcrk werd een jeugd avond gehouden voor pupillen cn adspirantcn van SVOWK. Dc lei ding was in handen van Piet Dalc- bout. Er werden verzoekplaatjes ge draaid cn verschillende spelletjes gedaan. Hoofdschotel was echter de verkie zing van de sportvrouw en de sport man van het jaar 1975. Bij de pupil len werd Dorien v. d. Werf sport vrouw en Ard Eoogerd sportman; bij de adspiranlen resp. Cily Kuin cn Wim Kuyper. Zij ontvingen uit han den van de voorzitter een fraaie beker, die hun eigendom mag blij ven. Bij dc pupillen werden 5 groepen gevormd; groep 1 ging met dc winst strijken. Winnaars; Wim Hagc, Jo- zien Vermeulen. Ineke v. d. Werf. Eelco Mens en Arnoud Legerstee. Zij ontvingen een korfbal-sticker. Bij dc adspiranten werd groep 4 winnaar. Dit waren Diana Bakker, Ineke de Rijke, Hans Hillcbrand, André Boogerd en William Rcmeeus. Verdere medewerkers waren: Ko Rijn^-Piet v. d. Werf, Johan Kantors, Iman den Boei*, Jan de JongeUr baan Manni en administrateur Jan Bakker. Leen de Bruine was een voortreffelijke discjockey. Werkgroep houdt ledenwertaktle De Werkgroep „Ouwerkcrk'' is voornemens, in de aanstaande week een ledenwerfaktie voor de Cultu rele Vereniging tc houden. Tevens organiseert de werkgroep op maandagmiddag 1 maait („cro- cus-vakantie'') een creatieve in- stuifmiddag voor de kleuterschool en de lagere schoolkinderen. Ieder een is daar van harte welkom. De jeugdwerkleider Gabri de Groot zal hieraan zijn medewerking verlenen. BRUIN1SSE Filmavond C.J.V. De C.J.V. organiseert zondagavond 15 februari een filmavond in het Ne derlands Hervormd verenigingsge bouw. Er zullen dan films gedraaid worden van oude mosselfeesten en „Zo leeft men op Dreischor". (Zie agenda.) Herv. Vrouwenvereniging De Nederlandse Hervormde vrou wenvereniging „Helpt Elkander" komt dinsdagavond 17 februari bij een in het Nederlands Hervormd verenigingsgebouw. Deze avond zal mevr. De Wit uit Renesse (echtge note van de predikant) een causerie houden óver Israël waarbij zij dia's zal vertonen. (Zie agenda.) Achterstand randvoorzieningen" ZIERIKZEE, 11-2. Door de Pro vinciale Onderwijs Kommissie (werkgroep kleuter- en lager on- derwys) is een rapport uitgebracht over de uitgaven voor z.g.n. rand- diensten en byzondere voorzienin gen in de onderwijspersoneelssector in Zeeland. Gerapporteerd wordt o.a. dat de randvoorzieningen voor het onderwijs in Zeeland, de prak tijk van de vier grote steden in het land niet by houdt. Als het gaat om de vergelijking van bedragen per leerling en de mate waarin een bepaalde voorzie ning in een zo groot mogelijk aantal Zeeuwse gemeenten aanwezig is, kan worden gesteld - aldus hel rap port - dat de uitgaven voor zwem- onderrieht, schoolbibliotheek, gods dienstonderwijs en oudercommissies niet ongunstig te noemen zijn. Achterstand Op alle andere terreinen is echter een grote achterstand te constateren. Het is in allerlei opzicht moeilijk - niet in het minst vanuit de finan ciële gezichtshoek gezien - om deze achterstand weg te werken. Als voorbeeld hiervan wordt genoemd de opbouw van een centrale advies- en begeleidingsdienst in Zeeland, het R.P.C.Z. Wat het laatste betreft kun zelfs een achterstand ten opzichte van andere plattelandsgebieden worden geconstateerd. In de Zeeuwse situatie moet, al dus concludeert de Werkgroep, be halve voor de schoolbegeleiding in het byzonder meer armslag wense lijk worden geacht voor spraakon derwijs, biologie-onderwys en het inzetten van vakleerkrachten. Oplossingen van organisatorische en financiële aard zijn waard om in studie le worden genomen, in het bijzonder geldt dit volgens de werk groep, voor het spraakonderwijs. Verder wordt geconcludeerd dut de verantwoordelijkheid voor het beschikbaar zijn van voldoende mid delen voor deze voorzieningen pri mair ligt bij de gemeenten, omdat volgens het huidige stelsel van fi nanciering van het onderwijs de ge meenten in het algemeen de kosten draagt van „haar" lager onderwijs. De werkgroep voegt hier echter aan toe, dat de positie van de ge meente door de wijze van bereke ning van de rijksvergoeding voor dc kosten van het onderwijs moeilijk is. Dit geldt in het byzonder voor dc kleinere gemeenten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De rechtbank te Amsterdam heeft woensdag de 21- jarige uit Hongkong afkomstige Chi nese kok Wing Yan L. veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van he voorarrest. Bij de man waren tientallen zak jes met heroïne in beslag genomen, te zamen een voorraad van 1600 gram. AMSTERDAM, Tevergeefs heeft een sleepboot van de rederij Goed-; koop deze gepoogd het motorschip „Jannie" van schipper Bruisma uit Zwolle uit zijn benarde positie te bevrijden. Het schip is op het IJssel- meer vijf km buiten Enkhuizen half gezonken. Kamerleden en nevenfunkties DEN HAAG. 11-2. Van de 150 le den van de tweede kamer hebben er elf geen enkele nevenfunctie. Dc overigen hebben onbetaalde, betaal de of zowel betaalde als onbetaalde nevenfuncties. Dit blijkt uit de lijs ten, die alle fracties in de tweede kamer hebben samengesteld en wel ke ter inzage liggen op de griffie van de kamer. Nog altijd woonwagenprobleem DÉN HAAG, 11-2. De toestand in ons land is voor de woonwagenbe woners de afgelopen twee jaren zeer onvoldoende verbeterd. Het pro bleem dreigt uit de hand te lopen. Een realistisch beleid kan op afzien bare termijn vruchten afwerpen. Op redelijke termijn mogen verdere da den van de overheid worden ver wacht die de situatie echt saneren. DEN HAAG, 11-2. Het PvdA-ka- merlid Van der Doef wil van minis ter Westerterp (verkeer) meer we ten over de komende invoering van de snorfietsHij loil de minister volgende iveek donderdag een serie mondelinge vragen stellen over dit nieuwe verkeersmiddel, dat het ge bruik van een valhelm overbodig zou maken. Hei kamerlid vraagt zich af, of een verschuiving van de fiets naar de „snorfiets" wel ge wenst is uit een oogpunt van ver keersveiligheid en van volksge zondheid. Hij wil nader geïnfor meerd worden over de v eronder stel ling dat lagere snelheden ook lei den tot minder kans op hersenbe schadiging bij een ongeval. Ook wil Van der Doef meer informatie over de herkenbaarheid van de „snor fiets" en over de belastingregeling voor deze fiets. BI) Kind in wak verdronken HEEEENVEEN, 11-2. In Jubbega (gem. (Heerenveen) is de 4-jarige Erwin Teijema verdronken. Hij was dicht bij zijn ouderlijke woning hel ijs opgegaan en is waarschijnlijk in een wak geraakt. !s Avonds om kwart over negen werd het stoffelijk overschot na een intensieve .zoekaktie door brand weer en politie en inwoners van Jubbega gevonden. BURGH-HAAMSTEDE, 11-2. In de rekreatiezaal van camping „Duin rand" te Burgh-Haamstede, heeft de strandreddingsbrigade „Westerschou wen" in het afgelopen weekend haar eerste lustrum gevierd, waarvoor - vooral van de zijde van dc jeugd - uitstekende belangstelling bestond. De technisch leider van de red dingsbrigade te Oosterhout, de heer J. Vermij, feliciteerde de Wester- schouwse brigade met dit eerste lus trum, wat hij gepaard liet gaan met het aanbieden van een geschenk on der couvert. De heer Vermij zegde toe dat ook deze zomer medwerking zal worden verleend door een team uit Oosterhout op het Schouwse strand, waarbij het geleerde in de praktijk kan worden gebracht. Mevrouw C. van der Haven-Eike lenboom, presidente van de strand reddingsbrigade „Westerschouwen", sprak een woord van dank voor de toegezegde medewerking en de blij ken van belangstelling door de heer Vermij. Derde post? Mevrouw Van der Haven vestigde cr hierbij de aandacht op dat men voor deze zomer wil proberen bij het Watergat een derde post in te richten en te bemannen. Het feestelijke gedeelte van deze avond stond onder leiding van David Bakker, die hierij de nieuwe pop groep „Vol Schouwse hoop" presen teerde. Aan het slot van de avond bood de presidente dc medewerkers, die zorg droegen voor een geslaagd geheel, bloemen aan. Chr. Woningbouwvereniging' (Slot) DUIVELAND, 9-2. Hieronder volgt in tweede instan tie wat is opgemerkt op de jongste vergadering van de Chr. woningbouwvereniging, die als bekend - uitslui tend in Duiveland opereert. Volgens de Chr. Woningbouwver. blijkt uit de praktijk dat de wo ningzoekende in feite een onmondi ge is; er wordt voor hem en zonder hem beslist. „Dat is een kwalijke zaak. Zijn belang, waarvoor het vo lume is gegeven, telt te weinig. Hij mag zich al bijzonder gelukkig prij zen. indien het hem gelukt een bc- wijsje van ontvangst te krijgen als hij zijn aanvraagformulier om woonruimte inlevert. Bijna niet te geloven, maar toch waar''. Volgens dc Chr. Woningbouw vereniging is. achteraf gezien, ook het E.T.I.-rappori over dc toekom stige woningbouw op Schouwen- Duiveland ccn niet zo'n gelukkige greep geweest. Niet alleen omdat volkshuisves ting dit rapport naast zich heeft neergelegd maar vooral omdat dc vcrdclingstnodellen uitgaan van o.a. groei, maar niet van de vraag waar op een gegeven ogenblik woning nood heerst, m.a.w. woningzoeken den uit dc regio in de rij staan te wachten. „Wc moeten op Schouwen-Duive land by de verdeling van het bouw volume af van het grocisynüroom cn dc bouw-maar-raak-ze-komen- toch-wcl-vol-mentalltcitj Misschien zien zc dan de woningzoekende weer staan", aldus het commentaar van de Chr. Woningbouwver. Bouw van z.g. zorg woningen De vereniging bereidt met de Stichting Protestantse Bejaarden zorg „Duiveland" een projekt inzake dc bouw van 32 zorgwvningcn voor bejaarden nabij het bejaardentehuis In 't Opper. De bouwplaats is gele gen in een goedgekeurd bestem mingsplan cn dc grond is eigendom van de gemeente Bruinisse. Het ge meentebestuur van Bruinisse juicht dit initiatief van harte toe. Het plan vindt zijn oorsprong in bet feit dat 171 personen uit de regio Duiveland op de wachtlijst van In 't Opper voorkomen. Een aantal zou opgeno men moeten worden. Er is evenwel geen plaats. Deze zorgwoning die qua bouw in vergaande mate te ver gelijken is met een bejaardenwoning laat dc mensen hun zelfstandigheid volkomen behouden. De bijzondere zorg bestaat vrijblijvend uit maol- lijdvoorziening en een 24-uurs ver- pleegzorg en gezinszorg met l.z.t. dc mogelijkheid om gebruik te kunnen gaan maken van een te stichten dienstencentrum. Alle artsen uit de sretek bevelen de totstandkoming %*an dit type woning van harte aan. Het plan heeft geen sub-urbanisc- rende werking. De hierdoor leeg komende woningen in Bruinisse en Duiveland zullen kunnen worden benut voor de gewone woningzoe kenden uit de streek. Hierdoor ont staat doorstroming. Het mes snijdt zodoende aan 2 kanten. Het plan kan alleen doorgaan indien voldoen de bouwvolume beschikbaar komt. Het is te hopen dat dit plan. dat de steun heeft van alle diaconieën van de deelnemende kerken uit de streek, ook de noodzakelijke steun van het gemeentebestuur van Dui veland zal mogen verkrijgen, aklus de Chr. Woningbouwvereniging. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3