Vergadering Ver. Ziekenhuis- verpleging Noordgouwe EETSHOW Vrouweneskader in Zuid-Afrika Werkloosheid verder toegenomen Nederlands medisch team naar Guatemala Britse huurlingen bevestigen massa-executie Brochure „Inspelen op landschapsparken" Folteringen in Uruguay Ontploffing teistert dorp Vrijspraak geëist in omkopingszaak Europese commissie verbetert vogelbescherming Intermeubel ZOEKEN NAAR GEVALLENEN Renovatie door stukadoor AGENDA O imt 11 1975 was gunstig jaar De V.P.K.O. gebruikte er woens dag een avondvullende „eetshow" voor, om het publiek eens indrin gender te informeren over het hoe en wat rond de voeding in dit land met zijn stilstaan 14 miljoen inwo ners. Het raam van deze eet-„happe- ning" was inderdaad maar show, maar gedurende enkele uren vielen er toch bijzonder scherpe en diepste kende opmerkingen te vernemen uit allerlei geschakeerde monden. Want alles was er: de boer, de konsument de bankman, de industrieel en ga zo maar verder. Vooral de bóeren-paragraaf op deze originele informatieavond was interessant. Het accent hierbij viel uiteraard op de prijzen, die niet toe reikend zijn om de steeds stijgende kosten op te vangen, maar heel duidelijk - en terecht - werd uit de doeken gedaan dat de .problematiek intenser wordt door het steeds ver der uiteen groeien van producent en konsument. Daartussen immers zit een steeds groter en sterker wor dende industrie, die de prijs bepaalt voor de producent en de mondig heid van de konsument aantast. Een goed voorbeeld was de verho ging van de broodprijs in de loop der jaren. Van 40 tot 50 ct steeg die broodprijs tot boven de gulden; de boer daarentegen krijgt nog bijna dezelfde prijs voor zijn graan, als tien jaar geleden. In die tussen-sek- tcr worden de prijzen bepaald en - ook al door de gedifferentieerde prijsbehoefte - kan Brussel het alle maal niet bijbenen. Misschien voor velen als kuriosi- teit kwam ook de alternatieve land bouw ter sprake. Op zich interes sant, maar helaas niet voldoende om een miljoenenbevolking te voeden en ook nog te kunnen exporteren. Een interessante opmerking echter gold een over-gift van b.v. stikstof van jaar op jaar, waardoor het ei gen karakter van de grond op de duur bedreigd zou worden. Felle aanvallen uiteraard op de „smaakmakers'' van deze eeuw, voortdurend in de weer kleurstoffen en smaakbepalers aan het voedsel toe te voegen. Het publiek moet het wel eten, want „het zit er nu een maal in". Lang niet altijd nodig, zo werd opgemerkt. Vermicelli b.v. is van oorsprong wit en waarom het met een kleurstof dan wel altijd geel moet worden gemaakt? Een opmerkelijke uitspraak gold ook de eigen - van oorsprong - boe- reninstellingen, die ook een eigen zelfstandig leven schijnen te gaan leiden. KoÖperaties en banken doen daar feitelijk aan mee. Ze hebben hun eigen winstprincipes en het is de vraag of en in hoeverre de land bouwers en veetelers daar nog di- rekt van profiteren. „Wat heeft een boer er aan, als zijn eigen bank, va kantiereizen voor iedereen organi seert", zo werd als vraag op tafel gelegd. We zouden het antwoord ook niet weten. Op een uiteindelijk toch gezellige eetshow kon men alle problemen uiteraard niet stukpraten, maar het leek ons een geslaagde poging, de typische problematiek, die ons allen aangaat, aan de orde te stellen. De mechanisering, de massificering, de manipulering laat een totaal andere maatschappij ontstaan, ver afge- groeid van het eenvoudiger vroegere leef- en werkpatroon. Het is - ook die vraag kwam aan de orde - verre van zeker dat de mensen er geluk kiger door geworden zijn. In ieder geval geestelijk niet, zo werd aan vullend uit de doeken gedaan. JOHANNESBURG. 11-2. De Zuicl- afrikaanse luchtmacht wordt uitge rust met een eskader vliegtuigen met geheel uit vrouwen samengestelde bemanningen, zo heeft het opperbe vel in Pretoria woensdag bekendge maakt. De „amazones" zullen alleen in lichte toestellen vliegen en goederen en personen vervoeren en. wanneer nodig, achter het front dienst doen. Men vermoedt in Pretoria dat door hei. inschakelen van vrouwen, het opperbevel meer mannen voor hel gevecht wil vrijmaken. BRUSSEL, 11-2. Dc Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de E.G.. zal noir in hel eerste trimester van dit jaar voorstellen doen voor een betere vogelbescher ming in de lidstaten van de E.G. De commissie zal daartoe een richtlijn opstellen. Het gebruik van vogelnetton, en de vogeljacht, kun nen. aldus de commissie, de Euro pese Avifauna, en speciaal de trek vogels, bedreigen. Ze zegt dat in haai antwoord op schriftelijke vragen van de Belgische socialist Calewaert. die lid is van het Europees parle ment. NOORDGOUWE. 10-2. Dc Vereni ging voor Ziekenhuisverpleging ver gaderde in café-restaurant Van der Weijdc, met als aanwezigen het be stuur en de kaskommissie. De ver gadering stond onder leiding van de heer D. Rentier. DEN HAAG, 11-2. Eind januari waren in ons land 238.730 werklo zen. 188.980 mannen en 49.750 vrou wen. Dit betekent in totaal een stij ging van 10.100 ten opzichte van eind december. Dit heeft het minis terie van sociale zaken woensdag bekend gemaakt. Bij de mannen steeg hel aantal werklozen met 10.740, bij de vrou wen was. echter sprake van een da ling met 040 ten opzichte van no vember. Voor het seizoen gecorrigeerd be droeg de arbeidsreserve eind janua ri 215.200, een daling' met 5.900 in vergelijking met december. Volgens het ministerie van sociale zaken is deze daling grotendeels het gevolg van het automatisch verwerken van de arbeidsmarktgegevens. Ook het zachte weer heeft een gunstige in vloed gehad op de cijfers. SCHIPHOL. 11-2. Een medisch team' van „Terre des Hommes" Ne derland zal donderdagmiddag van Schiphol naar het door zware aardbevingen getroffen Guatemala vertrekken. Het team bestaat uit de Neder landse kinderarts prof. dr. Veene- klaas van het. Academisch Zieken huis in Leiden, de uit Guatamala af komstige kinderarts dr. Zepeda, die in ons land verblijft voor verdere studie en de heer Pedro Mohr, die als projektcoöx'dinator fungeert. De artsen Veeneklaas en Zepeda zullen volgens een bekendmaking van „Terre des Hommes" twee tot drie weken in Guatamala blijven om te zien op welke wijze het best medische hulp vanuit Nederland kan worden verleend. De heer Mohr zal gedurende langere tijd in het Mid- denamerikaanse rampgebied blijven. Diskussie over stelling: „Beperk autoverkeer" HILVERSUM. 11-2. In het NOS- televisieprogramma „Frontaal" geldt zondagavond de stelling „Het auto verkeer in Nederland .moet in be langrijke mate worden beperkt". De stelling wordt verdedigd door dr. W. Drees jr., fractieleider van de DS'70 in de tweede kamer en oud-minister van verkeer en waterstaat. Hij zou zelfs een beperking met 30 procent willen. Tegen de stelling pleit de heer F. van Haaren. secretaris van de vereniging RAI. Discussieleider is Herman Wigbold. Het afgelopen jaar 1975 bleek gun stig voor de vereniging, dit in tegen stelling met 1974. In het verslagjaar werden twee leden in een ziekenhuis opgenomen, met in totaal 18 ligda gen; in 1974 was dit aantal 129. Door mindere druk op de reserve kon bij na f 2.000,— hieraan worden toege voegd. Niettemin werd besloten de kontributie met tien procent te ver hogen, daar de ziekenhuiskosten nog steeds blijven stijgen. Rode Kruis ziekenhuis De vergadering besloot de tarieven van het Rode Kruis ziekenhuis (derde klasse) te volgen, zodat deze dek king voor de leden gewaarborgd is. De voorzitter verwachtte dat in 1977 de Algemene Ziektekostenver zekering zijn beslag zal krijgen, waar door de vereniging zijn bestaansrecht verliest.- Het bestuur hoopt tot die lijd te kunnen doorgaan en alsdan dc situatie opnieuw te bezien. Een kwestie inzake dubbele verze kering werd ter vergadering tot ieders voldoening opgelost. Enkele leden die een zgn. „lop- verzekeriiig" sloten, werd aangera den premie-aanpassing te vragen, zo dat een dubbele premie wordt voor komen. Dc vergadering achtte het in 1975 verrichte werk belangrijk. Zowel de aftredende bestuursleden als die van de kaskommissie werden herbe noemd. Gezond slapen? Neem dan een anti-rheuma-spiraal Levenslange garantie Meelstraat 31 Zierikzee LONDEN, 11-2. Een pas uit Ango la teruggekeerde Britse huurling heeft woensdag in Londen de be richten bevestigd van de executie van veertien of vijftien rebelleren de" collega's. De man, die uit angst voor repre saillemaatregelen de valse naam van Robert, Soames opgaf, zei dat de groep geweigerd had té vechten om dat de uitrusting te wensen overliet.- De mannen zouden het vuur ge opend hebben op vier collega's in een jeep. Toen commandant Costa Georgiu, bijgenaamd „Colonel Cal- lan", hiervan op de hoogte werd ge steld, beval hij de executie van de groep „opstandelingen". De mannen die het bevel moesten uitvoeren dreigde hij te zullen doden als ze zouden weigeren Volgens „Soames" werden de huurlingen voor hun executie eerst ontkleed Een andere huurling verklaarde aan de executie te hebben deelgeno men. Hij vertelde dat „Callan enkele mannen eerst nog had laten lijden door ze in ledematen te schieten." De lijken van de „opstandelingen'" werden volgens hem niet begraven. Minister ontving- eerste exemplaar BROEK OP WATERLAND, 9-2. Als eerste heeft de minister van landbouw en visserij, mr. Van der Stee, maandagmiddag in Broek op Waterland het exemplaar van de brochure „Inspelen op landschaps parken" ontvangen. Het hoekje werd hem aangeboden door staatssecreta ris Meijer van c.r.m. De tekst van de brochure is van de journalist Vic Langenhoff, die het in opdracht van het ministerie van c.r.m. schreef. Het is een sa menvatting van de derde zg. groene nota, waarin wordt gepleit voor be houd van fraaie stukken natuur landschap door deze onder te bren gen in landschapspai'ken. Samen met twee andere nota's werd deze dex'de gx*oene nota een jaar geleden door staalsecretaxis Meijer - mede namens enkele andere ministers - aan de Tweede Kamer aangeboden. Polarisatie Bij de presentatie van de brochu re zei minister Van der Stee maan dag dat ex-voor gewaakt moet wor den dat de instelling van land schapsparken niet de mist in gaat door polarisatie. Er zijn vooral nog moeilijkheden over de hoogte van de vergoeding die uitgekeex-d moet worden aan agx-ariërs, wanneer hun land wordt aangewezen tot be- schei-md- gebied. Doordat zij dan hun bedrijfsvoering slechts in be perkte mate kunnen modex-nisex-en (het landschap mag niet aangetast wox'den door bijvoorbeeld ruilverka veling of nieuwbouw), dient 'dc overheid financieel bij te springen. DRUNEN. Met zes bulldozers zijn Dentallen menscheppen ran de penie in de Loonse en Drunense duinen op zoek naar de fussiladrplaats, iraar de Duitsers op 20 mei 1044. reertieii ge vangenen, onder trie leden ran een Tilburgse verzetsgroep, om het leven hebben gebracht. Voor de operatie is een week uitgetrokken. Ongeveer 30.000 m1 :nnd moet rer:et worden om de plek van het massagraf te be reiken. GENEVE, 11-2. De „Internationale Commissie van Juristen" die in Genève is gevestigd, heeft bij on derzoekingen in Uruguay geconsta teerd dat er in deze Zuidameri- kaansc republiek nog steeds gefol terd wordt. Volgens een wGensdag uitgegeven rapport worden verdachten lange tijd in isolement vastgehouden in kazernes en daar gefolterd ol' mis handeld. Hierbij is een reeks poli tieke gevangenen tijdens of na een dei-gelijke behandeling overleden. Naar dc bevindingen van de com missie worden personen zonder be vel tol aanhouding door onbekenden opgepakt, zonder dat familieleden daarvan in kennis worden gesteld. Het zijn vooral studenten, vak- bondsfunktionarissen en inlellektue- len die in grote aantallen worden aangehouden. Op grond van een nieuw x-egeringsdecreet kunnen ei gendommen van verdachte pprsnnen in beslag worden genomen. AMSTERDAM, 11-2. Staatssecre taris Schaefer van volkshuisvesting heeft woensdagmiddag in dc derde Schinkelslraat te Amsterdam de mo delwoning „renovatie door de stuka door" geopend en tegelijk overgedra gen aan de gemeente Amsterdam. De modelwoning is een iniaiief van de bedrijfstak stukadoors en Terraz- zo-werkers, die menen met behulp van hun modernematerialen en technieken een belangrijk aandeel te kunnen leveren in de door hel mi nisterie van volkshuisvesting gepro pageerde renovatie vtin woningen vooral in de grote steden. Tweede Kamer wil regeling voor kleine spaarder DEN HAAG, 11-2. Tegen de zin van minister Boersma (sociale zaken) heeft de tweede kamer woensdag middag een notie-Kx-uisinga (CHU) aangenomen, waarin de regering ge vraagd wordt tegemoet te komen aan de px-oblemen van de door de geld- ontwaax-ding getx-offen spaardex-. De minister en ook staatssecretaris Van Rooijen (financiën) hadden x-eeds dinsdag de aanvaarding van deze motie ontx-aden, omdat met de uit voering ervan een bedrag van f 80 miljoen is gemoeid. Het CDA-voox-- stel evenwel kreeg in de kamer gro te instemming. Slechts de dx-ie pro- gx-essie fx-acties (PvdA, D'66 en PPR) en de PSP-fractie stemden tegen deze motie. Nieuwe hoofddirekteur bij de P.T.T. DEN HAAG, 11-2. Drs. G. M. Mosselman is met ingang van 1 mei 1976 benoemd tot hoofddix-ektèur fi nanciële en ekonomische zaken der PTT. Hij volgt in deze funktie drs. J. A. Hommel op, die met ingang van dezelfde datum op eigen ver zoek wox-dt ontheven van dit hoofd- dii-ekteux-schap, aangezien zijn werk zaamheden als plaatsvervangend di- rekteur-generaal en als voorzitter van de stuurgroep spx-eiding van de centx-ale direktie der PTT zo om vangrijk zijn gewox-den, dat zij niet langer te kombinex-en -zijn met een hoofddirekteux'schap, aldus woens dag een persbericht van de PTT. LAATSTE NIEUWS LEEUWARDEN, 12-2. Het Friese Tcrhome is donderdagmorgen in al le vroegte gewekt door een enorme gasontploffing. De klap werd tot in Heerenveen gehoord. Er is in het dorp bijna geen huis of gebouw zonder schade gebleven. Het hotel „De Instuif" werd totaal ontzei, terwijl hotel „Het Schippers huis" deuren en ramen verloor. Het mag een wonder heten dat niemand door dc rondvliegende glasscherven gewond is geraakt. De ontploffing ontstond donderdagmor gen om vijf uur in een directiekeet van een bouwonderneming. Omtrent de oorzaak stelt de technische recherche een onderzoek in. De schade loopt in de vele duizenden guldens. Met man en macht zijn timmerlieden en schilders bezig niet het provisorische herstel. AMSTERDAM. 12-2. In hel omko- pingsproces tegen de 61 jarige verte genwoordiger van de Franse Dn>- sault-vliegtuigfnbriek hecfl de offi- ciov van justitie mr. F. H. von Mov- enfeldt donderdagochtend wegens gebrek aan bewijs tegen de ver dachte vrijspraak geëist. In zijn requisitoir hekelde hij ..de wijze van handelen van twee kroon getuigen in dit proces daarbij doe lend op de kamerleden Dankort (PvdA) en keja (VVD). Dondedag 12 febiuari Zierikzee L.T.S. „open dag", 14.00-16.30 en 19.00-21.00 uur. Pand hoek Meelstraat-Palei-noster- straat. Fraktievergadering P.v.d.A., 20.00 uur. Gebouw Ger. Gem.. 19.30 uur, Tijd- rede S.G.P. Stadhuis, 20.00 uur, Franse middel eeuwse balladen door Jenn Belliard, (Z.V.U.). Kerkwerve Verti-ek bejaardensoos naar Zonne- m'airë van verenigingsgebouw. 19.00 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw, genei-ale ï-epe- titie voor de bejaarden van de gcz. verenigingen. Oosierland Cafetaria ..Neffen d'Eule", 19.30 uur, vergadering landbouwvex*eniging. Vrijdag 13 februari Zierikzee ..Huis van Nassau". Stx-eekgeschic- denis Stad en Lande. 20.00 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur, SI reek- federatie P.v.d.A. Burgh-Haamstede „Het grote Zwijn". Coöp. Landbouw- vereniging. 20,00 uur(?). Burgh Rekreatic-zaal camping Duinrand, 19.30 uur, feestavond D.F.S. Ilolel „Het grote zwijn", 19.00 uur vergadering landbouwvereniging. Serooskcrkc Dorpshuis. L.R.V. „Westelijk Schou wen", 20.00 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw, 19.30 uur, uit voering verenigingen. Oosterland Conferentiekamer, 19.30 uur, uitvoe ring Oosterland's Fanfare. Zaterdag 14 februari Goes (tot 28 maart); Museum-Singelstraat. Expositie. 10.00-12.00 uur en 13.30- 17.00 uur (zo ma gesloten). Zierikzee Concei'tzaal. Z.V.U. - „Pxivé voor twee", 20.00 uur. Oosterland Openbax-e basisschool, 14.00 uux-, kin- der-feestmiddag afdeling Duiveland V.O.O. Sirjansland Dorpshuis, 14.00 uur, verkoop goede- r-en-Rode Kruis. Maandag 16 februari Stadhuis. Vergadering gemeenteraad, 20.00 uur. Bovenzaal „Huis van Nassau", 20.00 uur, Philatelica. Dinsdag 17 februari Zierikzee Foyer Concertzaal, 20.00 uur, afde ling Schouwen Ned. Bond van Plat- telandsvi'ouwen. Haamstede Reki'eatiezaal Ger Kerk. N.C.V.B.- Afdeling, 19.30 uur. Schareiidijke Gemeentehuis. Vergadei'ing ge meenteraad Middenschouwen. 19.30 uux*. Donderdag 19 februari Zierikzee Concertzaal. Z.V.U., One-man-show Henk Elsink, 20.00 uur. Westerschouwen Afd. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Reis Rotterdam. Woensdag 18 iebruari Zierikzee Hotel „Van Oppen", 20.00 uur, cursus Stx-eekgeschiedenis. Vrijdag 20 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Kringvergade ring Z.L.M.. 13.30 uur." „Huis van Nassau", vissersvereni ging „Helpt Elkander", 20.00 uur. Scharend üke Café Luijendijk. Vergadering V.V.V. 20.00 uur. Woensdag 25 februari Zierikzee Hotel „Van Oppen", 20.00 uur, cursus Streekgeschiedenis. Concordia. Ledenvergadering V.V.V.' 20.00 uur. Donderdag 26 februari Zierikzee Graanbcurs, 19.30 uur, feestavond voor de bejaarden van Zierikzee. Nieuwei*kerk. Ouwerkerk en Brou wershaven. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnri. na Half xes Redaktie: M. J. Bij de Vaale (01110) 2930 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4203 Bezorging: (01110) 2118 of 4203

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2