Sherry Nederland pleit te Straatsburg voor 9,5 procent verhoging Alles over „Flevohof van landleven en onts melange Lockheed verlies orders h DE ZIERIKZEESCHE COURANT BEZOEK ZEELANDS COMMISSARIS teak bergmeubel MEUBELRAMA VRIJ ZICHT OP KERK Bó&adif&x rn waar heerlijk *t langst duurt J¥iWiU€ RCCRÉSMURNÏÏ VJAT ZEQT VI 81LT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 februari 1976 132ste jaargang Nr. 21842 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) TIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. In dit nummer: Besluit Zeeuivs Coördiuatie-orguau Marathondebat landbouwprijzen STRAATSBURG, 11-2. Een verhoging van de gemeen- seliifppelijke landbouwprijzen voor hel komende sei zoen mei gemiddeld 9,5 procent, vormt een betere compensatie voor de kostenstijgingen van de hoeren en draagt meer hij tot herstel van de gemeenschappe lijke landbouwmarkt dan de 7,5 procent die de Euro pese Commissie - het „dagelijks bestuur van de Ge meenschap - heeft voorgesteld. Dit heeft het Tweede Kamerlid Jan de Koning (A.R.P.) in het Europese parlement verklaard. De Koning, rapporteur van de landbouwcommis- sie van het parlement, opende het jaarlijkse marathon-debat over de landbouwprijzen. De COPA, de overkoepelende or ganisatie van Europese boeren, heeft een verhoging met 10,6 pro cent gevraagd, en gewaarschuwd voor „ernstige politieke, ekonomi- sche en sociale gevolgen" indien de inkomens van de boeren niet in de zelfde mate stijgen als die van an dere groepen. De inkomenspositie van de boeren moet een centrale rol spelen bij het vaststellen van de prijzen, het reke ning houden met de kostenstijgingen en de noodzaak, de zgn. kompense- rende bedragen af te breken (hef fingen en restituties die een ge volg zijn van re- en devaluties) moe ten leiden tot een prijsverhoging met 9,5 procent, aldus De Koning. Geen verantwoord gemiddelde In feite is geen politiek verant woorde gemiddelde prijsverhoging te bedenken: op grond van de ob- jektieve methode die de Europese Commissie heeft toegepast zouden de prijzen in Denemarken moeten stijgen met 13 procent, die in Italië zouden moeten dalen met 11 procent en die in Nederland zouden met 9,7 procent omhoog moeten gaan. Maar een prijsverhoging met 9,5 procent, aldus De Koning - hierin gesteund door de Landbouwcommissie - sluit beter aan op de kostenverhogingen in de diverse lidstaten dan een van 7,5 procent. „Manier waarop" De Landbouwcommissie is het in het algemeen eens met het streven van de Europese Commissie, clc melkpoederberg van meer dan één miljoen ten af te graven, een onder scheid te maken tussen tarwe die wel en die niet geschikt is voor brood, boomgaarden te rooien om dat appels en peren in te grote hoe veelheden worden aangevoerd en uit de markt moeten worden geno men, en de wij' produktie te beper ken omdat vorig jaar 14,5 miljoen hektoliter moesten worden gedestil leerd. Maar zij is het niet altijd eens met de mainer waarop het dagelijks bestuur van de gemeenschap deze doelstellingen wil verwezenlijken. Het onderscheid tussen brood- en veevoedertarwe-prijzen zou eerst moeten worden ingevoerd wanneer is bewezen dat de zgn. „haktest" doeltreffend is. Het onderzoek zal niet voor april zijn voltooid. Melkprijsverhoging Een melkprijsverhoging met 2 procent per 1 maart en met 4,5 pro cent per 1 september is, aldus De Koning, „onaanvaardbaar" omdat op deze wijze tekort wordt gedaan aan de bocreninkomens, en ander zijds nauwelijks wordt bijgedragen aan het matigen van de melkpro- duktie: aan het einde van het jaar is do prijsverhoging immers slechts één procent minder (2 plus 4,5) dan de gemiddelde prijsverhoging met 7,5 die de commissie heelt voorge steld. Een hoeveelheid van 200.000 ton melkpoeder zou kunnen worden "e- „bruikt voor voedselhulp aan ontwik kelingslanden, en 600.0UU ton zou door veevoeder kunnen worden ge mengd. Maar het gaat niet aan de produ centen van varkensvlees en pluim veehouders te laten opdraaien voor het wegwerken van de melkpoeder- berg. De premie voor het rooien van boomgaarden die de Europese Com missie voorstelt van ruim 3.900 gul den per hektare is niet voldoende, en zou moeten worden verhoogd tot ruim 5.000 gulden. Zonder medewer king van alle lidstaten zal het on mogelijk blijken om tot resultaten te komen, zo waarschuwde De Koning. WASHINGTON. In het Ameri kaanse ministerie van Lmitenlandse zaken maakt men zich zorgen over een op handen zijnde controverse tussen regering en congres, waarvan de Middenoosten-politiek de dupe zou kunnen worden. Informatie-avond Zierikzee Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 ZIERIKZEE, 11-2. Bijzonder veel belangstelling be stond er van de zijde van reis verenigingen, vrouwen bonden, bejaardenverenigingen en onderwijzend per- soueel voor de informatie-avond die woensdag in res taurant Concordia" gegeven werd over het rekreatie- oord „Flevohof". NI F.1JWFMKF.HK. Huis „mei ann- hanyselte Nicuwcrkerk, dnt m het kader van de sanering van de Ring zal worden afgebroken. Het langst herinneren irh de bewoners het huisje ah' woning van de toenmalige veldwachter. Het is niet eens onaar dig, inoar het vrije zicht op dc des tijds fraai gerestaureerde kerk, zal stellig een aangename verrassing zijn. (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode) WASHINGTON, 11-2. De Ameri kaanse Lockheed-fabrieken hebben in verband met het omkopingsschan daal een Japanse regeringsorder voor de bouw van vliegtuigen ter waarde van 1,3 miljard dollar ver storen. Dit meldt de New York Ti mes woensdag vernomen te hebben in regeringskringen in Tokio. Volgens de New York Times ging het om 100 vliegtuigen van het type De heer H. H. Kruis, medewerker van de afdeling voorlichting van „Flevohof", gaf een ampele uiteen zetting van hetgeen dit rekreatie- oord te bieden heeft aan toeristen, verenigingen die een dagje uitgaan cn aan kinderen op schoolreis. Het idee een, dergelijk centrum te creëren is reeds ontstaan bij het 700-jarig jubileum van de stad Wa- geningen. De Landbouwhogeschool maakte ter gelegenheid van dit 7- eeuwse-bestaan een inzending, die een presentatie van de landbouw en de veeteelt aan hel Nederlandse pu bliek inhield. Het plan ontstond om een dergelijke presentatie in stand te houden. Uit dit plan groeide het ontstaan van de „Flevohof". Vyf jaar geleden werd het geves tigd „op de bodem van de Zuider zee' in de jonge polder Oostelijk Flevoland. Een ruimte van 155 ha werd beschikbaar gesteld. Honderd ha werd gebruikt voor presentatie van landbouw en vee teelt; de rest Verd besteed aan re- kreatieprojekten. Het geheel heeft een gunstige ligging aan het Velu- we randmeer met in de nabije om geving de bekende plaatsen Dron- tne, Elburg, Kampen en Bidding huizen. Vijf „hoofdstukken" „Flevohof" is te verdelen in vijf „hoofdstukken": de tentoonstellings ruimte, agrarische bedrijven, het kinderdorp, de horeca-afdcling en de parken. In de eerste plaats is rekening ge houden met het grillige Hollandse klimaat. De diverse paviljoens zijn met elkaar verbonden door wind en waterdichte wandelgangen. In het cdukatieve gedeelte van „Flevohof' zal men heel wat uur tjes door kunnen brengen. Zo is er het zuivelpaviljoen waar een grote maquette te zien is van de zuivel- verwerkende industrie en een ant woordapparaat, dat vragen beant woordt, welke betreffende de zuivel kunnen worden gesteld. In het tcntoonstcllingspaviljocn werd het afgelopen jaar veel aan dacht besteed aan het „Monumen- tenjaar". Dc inzendingen uit Zee land bleken hier zeer talryk. (Vervolg pag. 4) „P-3 C Orion" voor onderzeeboot- bestrijding. De Japanse regeringsdelegatie die in Washington is voor onderzoek naar het omkopen van hoge Japan se regeringsfunktionarissen, sprak woensdag" met senator Frank Church voorzitter van de senaatsc jmmissie die een onderzoek instelt naar mul ti-nationals. Eerder gaven Lockheed direkteuren toe dat alleen in Japan door de maatschappij 12,6 miljoen dollar aan steekpenningen was be taald. Naar de New York Times voorts meldt, blykt uit nog niet openbaar gemaakte dokumenten dat Lock heed ook in Zuid-Arifka, Spanje en Nigeria miljoenen dollars uitgaf aan „provisie" voor vliegtuigverko pen. De bedragen zouden op bankre keningen in Zwitserland en Liech tenstein zijn gestort. Advertentie de sherry waar je even voor gaat zitten, fles 7 liter nu 625 MADRID. De Spaanse i-egering is begonnen met het uitwerken van de details van het politieke hervor mingsprogram dat de vorige week door premier Carlos Arias Navarro werd aangekondigd. Advertentie Tegen elven van tafel opstaan en tegen elkaar zeggen: „'t Was een hééérlijke avond". Ooküzal'twel y bekomen... de V u/ rust ademende sfeer Ven de heerlijkste JT\ gerechten van Avenue. Neem de proef maar. ^^^^^Uone32^Reness^e^0111Q16>3^ BROUWERSHAVEN. Woensdag bracht Zealand's commissaris dr. C. Boertien, in gezelschap van zijn echtgenote een werkbezoek aan Brouwershaven. Bij het betreden van de hal van het stadhuis kreeg mevrouw Boertien een ruiker bloe men aangeboden. Naast haar, de echtgenote van burgemeester A. P. ScHouwenaar. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina'* Geestigheid als gewoonte is f kleingeestig. f La Rochefoucauld Verwachting tot vrijdagavond: Regen of sneeuw Zwaar bewolkt met regen of sneeuw tot krachtig, aan zee tot hard of stormachtig toenemende wind uit zuidwest, later noordwest; minimum- tejnperaturen van 0 tot 4 graden, ma xima morgen ongeveer 5 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen omstreeks 3 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 13 febr. Zon op 8.01, onder 17.48 Maan op 15.29. onder 6.09 Volle maan: 15 febr. (17.43) HOOG- EN LAAG WATER Hoogwater Laagwater 13 febr. 1.15 13.52 7.20 19.34 Springtij: 18 febr. HET WEEROVERZICHT DE BIET. 12-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Het komend etmaal zal het weer in Nederland sterk beïnvloed worden door depressie aktiviteit. Aan de noordkant van een hoge- drukgebied boven de Azoren. dat een uitloper heeft naar Frankrijk, staat een strakke westelijke stro ming. In deze stroming koerste het afgelopen etmaal een depressie van New Foundland naar het oosten en bevond zich donderdagmorgen tus sen IJsland en Schotland, terwijl een bijbehorend front in Ierland reeds regen bracht. Omdat de de pressie snel naar Ket zuidoosten trekt zal deze vrijdag zich zeer dicht bij ons land bevinden. Het fronten systeem zal ons land dan reeds met regen of sneeuw zijn gepasseerd, maar door de aanwezigheid van de depressie zal het weer onbestendig blijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1