GIEPS GOUDEN VIJFJE ALLES OVER BELANGRIJKER WORDEND GEWAS: SNIJMAIS Sirjansland had (op goede baan) nog een ijsfeest IJsvereniging Renesse organiseerde schaatswedstrijd Wat biedt de BEELDBUIS mm ZIFKIKZKESCI1E NIEUWSBODE Dinsdag 10 februari 1976 Nr. 21841 7 Vergadering over „Consulentschap" ZIERIKZEE, 6-2. Voor ile leden van de Snijinaiskern Scliouweu-Diiiveland werd een voorlichtingsavond ge- gven in het „Huis van Nassau", door het consulent schap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes. De voorzitter, de heer D. P. Korstanje heette de talrijke aanwezigen har telijk welkom. Wegens zijn grote werklust en voortdurend enthousiasme werd de heer K. Stouten in zijn funktie als knecht by loonwerker J. v. d. Velde door de voorzitter eens extra in het zonnetje gezet. Na de pauze was het de beurt aan de heer J. van de Vin, medewerker van het Bedrijfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek te Oos terbeek. De heer Van de Vin sprak over de resultaten van rantsoenbe rekening door de computer. Hij gaf een uitvoerig overzicht van de tot standkoming van het computercen trum te Oostex-beek en van het Ge meenschappelijk Inforaiatief Re kencentrum te Arnhem. Veevoeding De heer Korstanje herinnerde aan de ideale zomer van 1975 die de slechte struktuur van de grond zo goed hersteld heeft. Er was het af gelopen jaar 200 ha mais gezaaid op Schouwen-Duiveland. „Om de oogst op tijd binnen te krijgen, bleek de kapaciteit wel wat aan de kx*appe kant. Thans bestaat echter de mo gelijkheid om de kapaciteit van de machines wat te gaan vergroten", aldus de voorzitter. Voorlichting Vexwolgens gaf hij het woord aan de heer M. A. de Hond, bedrijfs- voorliehter bij het C.A.R. te Goes. De heer De Hond belichtte in zijn inleiding enkele aspekten bij de teelt van snijmais. Wat betreft het zaaien moet reke ning gehouden worden dat dit uiter lijk de eerste week van mei gebeurt. Er moet gezaaid worden op een diepte van 4 a 5 cm. Bij het gebruik van dubbelsuper moet rekening ge houden worden met een worteluit groei van 5 cm naast de voor en 2 cm onder de voor. Indien mogelijk moeten korrels van dezelfde grootte gezaaid worden. Bij de vroegere rassen moet de hoeveelheid korrels per ha ongeveer 115.000 bedragen. Bij de middelvroege rassen moeten 105.000 korrels per ha gezaaid wor den. In Zuid-Beveland werden proeven genomen met een groter aantal korrels per ha. Dit had tot gevolg dat de stammen te dicht op elkaar stonden en de oogst plat kwam te liggen. Rasseuproef Vei'volgens gaf de heep De Hond een korte toelichting op de rassen- proef die in Yerseke is gehouden met de rassen Capella, Fx*onica en LG 11. Bijzonder enthousiast over deze proefneming was de spreker echter niet, daar geen goed perceel was gebruikt en te laat was geoogst. Gebleken is dat het ros Capella zeer vatbaar is voor aantasting van de Fusariumschimmel, die stengel- rot veroorzaakt. Met het nieuwe ras Goal bleken goede resultaten te zijn geboekt en dit ras verdient dan ook aandacht voor de toekomst. Verder zei de heer De Hond dat het middellate ras Adour en het vroege, maar kleine ras De Sprint mogelijkheden voor de toekomst bieden. Bemesting Wat betreft de bemesting zei de heer De Hond dat gekerkt kan wor den met 90 tot 145 kg zuivere fos faat per ha, 200 tot 250 kg zuivere stikstof per ha en 40 tot 200 kg zui vere kali per ha. Verder is mais een produkt dat veel drijfmest kan heb ben. Proeven hebben uitgewezen dat de hoogste zetmeelwaarde wordt bereikt bij een bemesting met drijf mest van 100 ton per ha en de hoog ste waarde aan verteerbare eiwit bij een bemesting van 50 ton per ha. Ziektebestrijding Een ander punt bij de snijmais- leelt is de ziekte- en onkruidbestxij- ding. Zo moet Hanepoot, een on kruid dat moeilijk van mais te on derscheiden is, bestreden worden met 1,5 tot 2 kg Atrazin 4 a 5 liter lasso of 2 2,5 kg Cyanizin per ha. Een bestrijdingsmiddel tegen de fretvlieg is Mesurol. Een boriumgebrek in de bodem kan tegengegaan worden met 2 kg borax per ha. Onkruidbestr^jding kan toegepast worden ook als het gewas al boven de grond staat. Grond met minder dan 2 °/o hu mus heeft 2 kg Atrazin per ha nodig Bij 2 tot 5 u/o humus wordt dit 2,5 kg Atrazin per ha en bij meer dan 5 °/o humus 3 kg Atrazin per ha. Niet duur De bewering dat snijmaisteelt bij zonder duur is, bestreed de heer De Hond met een uitgebreid overzicht waanut o.a. bleek dat één ha snij mais een voedex-waardeprijs van 68,per ton geeft en 10 a 15 man uren vraagt -voor oogst en opslag. Tenslotte spx-ak de heer J. As- breuk, eveneens medewerker van het Bedrijfslaboratorium te Ooster beek, over veevoeding in het alge meen. De heer Asbx-euk zei dat het bij ruwvoeder gaat om de voeder- waarde maar ook om de combinatie waarin het voer aan het vee wordt verstrekt. Zo is snijmais een bijzon der goed ruwvoedex-produkt, maar het mag niet overdreven worden. Het moet gebx-uikt worden in com binatie met andex*e ruwvoederpro- dukten. Het computercentx-um te Ooster beek gaat uit van de voorraden ruwvoeder op een bedrijf en ver strekt dan een staat per koe hoeveel voer gegeven moet worden tot het moment dat het vee weer naar de wei gaat. De ruwvoedcrrantsocnen zyn af gestemd op 10 kg melk per dag. Voor elke 2'A kg melk boven die 10 kg moet 1 kg krachtvoer worden verstrekt. Tot slot deelde de heer Asbreuk mede dat thans proeven worden genomen om tevens mede delingen te gaan verstrekken voor de zomervoeding. Bij scheiden van de markt SIRJANSLAND, 7-2. Zaterdagmid dag organiseerde de vereniging „Sir jansland Vooruit" op de prima baan in het Dykwatcr wedstrijden op de schaats en slee. Het was die xniddag op het ijs ge zellig druk en ook menig oudere schaatser kon de verleiding niet weerstaan om ook nog een middag op de gladde ijzers - al of niet sehoon- rijdend - te genieten van de leuke wintersport. Omdat er ruimte in overvloed was konden de verschil lende wedstrijden worden verreden zonder de andere schaatsers te hin deren. De prijswinnaars waren: Hardrijden klas 1, 2 en 3: Erik de Reus; 2. André Stouten; 3. Kees Pad mos. Klas 4, 5 en 6 (jongens): 1. Jaap de Reus; 2. Jaap Jan op 't Hof; 3. Riny Deurloo. Klas 4, 5 en 6 (meisjes): 1. Janita Flikweert; 2. Conny Poot; 3. Anne- marie Bolier. Hardrijden t/m 16 jaar (d.): 1. Pe tra van Ast; 2. Joke Dorst; 3. Elly Padmos; idem h.: 1. Jan de Visser; 2. R. Capelle; 3. J. van Damme. Priksleerijden kinderen: 1. Jaap de Reus; 2. Kees Kx-abbe; 3. An ja v. d. Maas; idem groten (d.): Jannie Jo- ziasse en Jannie Dorst-Struijk; h.: Jacob Bolle en Riny Pronk. Schoorijden paren: 1. J. Roks- Hanse en A. Klink; 2. C. Beye-Klink en M. Klink; 3. M. Klink-Knop en Joh. Klink. Voor de kinderen die deze winter leerden schaatsen, was de vorstpe riode wat aan de korte kant, maar vooral in de laatste schaatsweek is er door het vrij zachte weer veel ge oefend en zijn de beginnelingen al aardig gevorderd, 't Is te hopen dat het volgende schaatsseizoen niet te lang op zich Iaat wacht. SPORT MIKROKORFBAL KNKV 3e klasse D: All Ready-Fiks 13-4; Ventura Sport-Avanti 8-4. AFDELING ZUID WEST 3e klasse C: All Ready III-DFS 6- 4; NOAD-DOSKO 21-0. 2e klasse NOAD 1-9. C: Brouwershaven- Bij scheiden van de markt RENESSE, 7-2. Nog juist op dc valreep is dc ijsvereniging Rcncssc er zaterdagmiddag nog in geslaagd een wedstrijd te organiseren. Door dc minder goede konditic van dc baan, door dc dooi waren er op plaatsen gaten gevallen, die gevaar voor dc rijders opleverden, werd van bet oorspronkelijke plan om een wedstrijd over 500 en 1500 meter te organiseren afgezien. In de plaats hiervan werd er nu een kortebaamvedstrijd (op een nog goed gedeelte van dc baan) gehou den waaraan in totaal door 22 rijders werd deelgenomen. Door de rijders moesten er twee rillen worden go- reden. de eerste na loting en de tweede rit de rijders met de beste tijden tegen elkaar. Bij dc senioren ging dc overwinning naar Daan Bc- zuijen die met minimaal verschil, 0.05 voor Co Kooman wist le eindi gen. Bij de jeugd eindigde Dick Meijer met ruim verschil voor Jaap dc Fcftcr cn zijn broer Rfchardo Meijer op de eerste plaats. De uitslag De volledige uitslag met de tijden van beide ritten en de totaal-tijd ziet er als volgt uit: Senioren: l. Daan Bc/.ucn 12.5 s., 12.35 s. (24.85) f 25,—; 2. Co Kooman 12.6 s.. 12.3 s. (24.9) f 20.—; 3. Toon v. d. Wekken 12.7 s„ 12.9 s. (25.6) f 15.—; 4. Simon Hart 13.2 s., 12.8 s. (26.0); 5. Frank Steehouwer 13.7 s., 13.7 s. (27.4); 6. Robert J. Kostense 13.8 s., 13.7 s. (27.5); 7. René Verwijs 14.0 s., 13.7 s. (27.7); 8. Cor Quaak 14.1 s„ 14.4 s. (28.5) junior; 9. Cor Kooman 14.4 s.. 14.1 s. (28.5): 10. Siem Kooman 14.8 s.. 14.1 s. (28.9); 11. Kees Vecrhoek 14.9 s.. 14.4 (29.3); 12. Piet Hillebrand 14.7 s„ 14.6 s. (29.3). Junioren: 1. Dick Meijer 12.8 s.. 13.5 s. (26.3) f 15,—; 2. Jaap dc Fciter 14.4 s.. 14.2 s. (28.6) f 10.—: 3. Richard Meijer 14.8 s.. 14.9 s. (29.7); 4. Joop Wandel 15.0 s., 14.8 s. (*29.8); 5. Leo Vexseput 15.0 s., 16.5 s. (31.5); 6. Harry Kostense 17.3 s., 16.9 s. (34.2); 7. André Kooman 17.2 s., 17.5 s. (34.7); 8. Kees Verweel 18.3 s., 17.0 s. (35.3); 9. André Janse 27.0 s., 16.7 s. (43.7); 10. Marco de Feiter 28.5 s., 33.3 s. (61.8) tweemaal ge vallen. „Leeuw" bleek hond MADRID, 8-2. Grote paniek in het Madrileense volkspark Casa del Campo, waar behal ve sportvelden en kermis- altrakties ook een dierentuin is. De leeuw was los. Hoewel parkdirekteur To- mas Cerdan de politie bij hoop cn laag bezwoer dat al zijn leeuwen, ook dc welpjes Jacqueline, Zapa, Linda en Canarlo. veilig in hun ver blijven waren nam de politie geen enkel risiko. In het uitgestrekte park kwam een grootscheepse sa fari op gang. Twintig jeeps, een helikopter, scherpschut ters zochten 18 uur lang in en boven het voor de bezoekers gesloten park. Wel een anti- klimnx toen dc „tccuw" een grote, maar uiterst goedaar dige hond bleek te 2ijn. ZAALHANDBAL NHV AFDELING ZEELAND le klasse (heren): Volhai'ding-Del- ta Spox*t 9-21; Olympus li-Operatie '71 19-14; Utopia-Walcheren 18-27. le klasse (dames): Olympus II-Del- ta Sport 14-8; Marathon-EMM II 8- 10. ADSPIRANTEN (jongens) GSC-Delta Sport 7-8; Olympus- Operatie '71 10-8; Marathon-EMM 1- 25. ZAALVOETBAL Kompetitie rayon Zierikzee In de zaalvoetbalkompetitie van het rayon Zierikzee gaat RAP '73 het woensdagavond in de sporthal On derdak opnemen tegen Stella Boys. Voor de le klas staat vei'der nog de ontmoeting tussen Old City Boys en SVOWK op het programma, een wedstrijd welke de Boys in winst moeten kunnen omzetten. Van de koploper in de 2e klas heeft de F.C. Kerkwerve het in het tx*effen met Renesse het gemakkelijkst. VAB kx'ijgt waax'schijnlijk de handen vol aan de resei'ves van Old City Boys, terwijl ook Brogum en Skol Boys II elkaar wel niet veel zullen ontlo pen. Tox*en Boys komt als favoriet binnen de lijnen in de ontmoeting te gen Dreischox". WOENSDAG 11 FEBRUARI NED. I: Tttneel en muziek behoren tot de ingrediënten die de smaak ge ven aan het programma dal de NOS vanavond uitzendt. Nadat van af kwart voor zeven achtereenvol gens de staatsloterij, Van gewest tot gewest en de CHU op het scherm zijn geweest brengt de NOS het Engelse tv-spel Lloyd George kende mijn vader. De hoofdpersoon in dit stuk is een vrouw die op zekere dag te horen krijgt dat over haar land goed een weg zal worden aangelegd. Protesteren helpt niet en daarom besluit ze zelfmoord te plegen. Tegen negenen begint de rubriek Muziek om naar te kijken, waarin ditmaal de muziek van Franz Joseph Haydn centraal staat. Het Gabriel! Strijkkwartet speelt Haydns Strijkkwartet opus 54 nr. 2, in welk werk een weerspiegeling wordt gegeven van het dagelijks leven en waarbij de cyclus geboorte- dood duidelijk naar voren komt. Na het journaal komen Den Haag Van daag en Panoramiek aan bod. Ten slotte volgt nog een uitzending over de Olympische winterspelen. Onder meer wordt aandacht geschonken aan het kunstrijden op de schaats voor heren. De NCRV tekent voor het middagprogramma. Kijkdoosfee Judith Bosch tovert enige aantrek kelijkheden voor de jongste kijkers tevoorschijn. In De TROM van Pan doer a wordt een portret getoond van twee kinderen, de een woont op het Groninger platteland, de ander in het drukke Amsterdam. NED. II: Voor de Olympische win terspelen zijn vandaag op dit net vele uren uitgetrokken. Tussen half tien en half drie kan de kijker ge tuige zijn van de 5.000 meter ritten bij het hardrijden op de schaats voor heren en van de slalom bij het skiën voor dames. Om half zes volgt bovendien een reportage van het kunstrijden op de schaats voor dames. Voordat de VPRO om half negen aan de beurt is, vult heX IKON een uurtje zendtijd. In de rubriek Jouw beurt praat Wim Neij- man met Surinaamse kinderen met een lichamelijke handicap. Kerke lijke informatie wordt geprssen- teerd in de rubriek Kenmerk. In drie uur tijd kan heel wat verteld worden over de landbouw. Frits Lambrechts en Netty Rosenfeld zijn de presentatoren van de VPRO Ma rathon Eetshow. Het avondvullende programma dat o.m. een konfron- tatie betekent met de boer en de problemen die hij vandaag de dag heeft. Er wordt ingegaan op de mechanisatie in de landbouw, maar ook zijn er gesprekken met topman nen van grote bedrijven die voedsel- produkten maken. Zoals cle direk- teuren van Albert Heijn, King Corn en Unilever. Voorts komen in de Marathon Eetshow voedseldeskun digen en konsumenten aan het woord. WOENSDAG 11 FEBRUARI NED. I: 9.30 Schooltelevisie15.30 E.K. pony teamrijden; 16.00 Kijk doos; 16.35 De trom van Pandoera; 17.00 Verdwijnende werelden; 18.15 Teleac; 18.45 Staatsloterij; 18.55 Nieuws 19.05 Van gewest tol ge west; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Lloyd George kende mijn vader; 20.50 Muziek om naar te kijken; 21.35 Journaal; 21.50 Den Haag van daag; 22.05 Panoramiek; 22.35 Olym pische winterspelen; 23.40 Jour naal. NED. II: 9.30 Olympische winter spelen; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Jouw beurt; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 So- cutera; 20.30 De Marathon eetshow; 23.30 Journaal. DONDERDAG 12 FEBRUARI NED. I: Deze zender biedt de Evangelische Omroep vandaag onge veer vier uur zendtijd. Dertig minu ten daarvan worden 's middags van af drie uur besteed aan een afleve ring van Hel huisje op de prairie. Alle aandacht voor Laura Ingalis die verliefde blikken werpt naar een nieuwe jongen op school. Het avond programma van de E.O. begint om zeven uur met De Kinderkrant. Daarin o.m. de Bijbel in beeld, de puzzelrubriek en een filmpje over warmte. De E.O. brengt vervolgens een beeld van de geestelijke vader van Ot en Sien, de tekenaar Cor nells Jetses. De rest van de zendtijd besteedt de E. O. aan de speelfilm De schuilplaats. Deze film wordt om half tien onderbroken voor het jour naal. De schuilplaats is gebaseerd op het boek Allan Sloane over het meisje Corrie ten Boom, dochter van een Haarlemse horlogemaker. De gebeurtenissen spelen zich af in de Duitse bezettingsperiode. Ten Boom- is niet van plan passief toe le kijken bij de intimidatie van het Joodse bevolkingsdeel. Zijn woning wordt een onderduikadres. De Duit sers arresteren Ten Boom en zijn ge zin. Corrie ,ten Boom, nu 83 jaar, was de enige die de verschrikkin gen van het kamp Ravensbrück overleefde. Om kwart voor elf moet de E.O. de zender afstaan aan de NOS, die de kijkers trakteert op Olympisch IJshockey en op een overzicht van hetgeen er vandaag Zaterdag 14 februari, Ned. I: The Eddy go round show (20.40 uur) Met o.a. het optreden van Ciny und Bert. verder gebeurd is tijdens de Olym pische Spelen. NED. II: Tegen vier uur komt de ze zender in werking. Dit terwille van diegenen die geïnteresseerd zijn in het Olympische ijshockey in Oosten rijk. De VAR A-uitzending begint met de film Het intieme leven van de spreeuw. Een jaar lang werd het leven van een spreeuwenpaar ge volgd en dat resulteerde i?i prachtige filmbeelden. De seniorenshow Dal ik dit nog mag meemaken stelt op speelse wijze aan de kaak de mis standen in de bejaardenzorg. Dat ge beurt o.a. door de zusters Haai-Baui (Adèle Bloemendaal en Wieteke van Dort). In het vijfde deel van de ko mische serie leder zijn deel is een rolletje weggelegd voor de aktrice Willeke van Amelrooy. Zij speelt een hippe meid, die reageert op de uit spraak van vader Willem van Die ren in een dagbladinterview dat zijn huis voor iedereen openstaat. Na de konsumenteninformatie in Koning Klant begint de VARA aan het spel De zaak Giessen-Nieuwerkerk, de gedramatiseerde rekonstruktie van een berucht geval in de Nederlandse rechtspraak. In 1925 werden twee mannen veroordeeld tot 15 jaar ge vangenisstraf op beschuldiging de moord van een seïnhuisioachter op hün geweten te hebben. Enkele jaren later kwam ot uiting, dat de mannen onschuldig waren. Een café houder en zijn vrouw bleken mein edige verklaringen te hebben afge legd. Na dit boeiende programma komt de rubriek Achter het nieuws met aktualiteiien. DONDERDAG 12 FEBRUARI NED. I: 10.00 Olympische winter spelen; 11.35 en 14.00 Schooltelevi sie; 15.00 Het huis op de prairie; 18.15 Teleac; 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Kinderkrant; 19.30 Ot en Sien 20.00 Schuilplaats; 21.35 Journaal; 21.50 Schuilplaats; 22.50 Olympische winterspelen; 23.50 Journaal. NED. II: 15.55 Olympische winter spelen; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Het intieme leven van de spreeuw; 19.30 Dal ik dit nog mag meemaken; 20.00 Jour naal; 20.25 Achter het nieuws; 20.40 Ieder zijn deel; 21.10 Koning Klant; 21.35 De zaak Giessen/Nieuwkerk; 22.55 Achter het nieuws; 23.30 Ge dicht; 23.31 Den Haag vandaag; 23.46 Journaal. 33 Bovendien was hij bijzonder waaks. Giep begx-eep al spoedig, dat de meisjes geen betere bewaker zou den kunnen hebben dan de hond. Zodat dit ook weer een zoi'g minder was, want er liep nogal eens louche volk in en rond de bossen, en het bedrijf van Geugies lag precies aan de bosx-and. Op de lagei'e school manifesteex"de Fokjes eigenzinnigheid zich even eens, want al was ze een gemakke lijke leerling, die spelenderwijs haar taken maakte en in dit opzicht nau welijks problemen gaf, ze was vaak de wanhoop van de leerkrachten, omdat ze dikwijls van mening was dat zij het beter kon weten dan de juf of meester. Dan gaf ze er wel eens de brui aan, als ze straf kreeg - wat ze vreselijk onrechtvaardig vond, maar over het algemeen had ze altijd voldoendes op haar rappor ten. Met nummer twee waS dat heel anders. Tonnie, zoals Antonia door gaans werd genoemd, deed haar troetelnaam alle eer aan, want ze was een kogelrond klein dikkertje, dat de hele dag door kon eten. Hielkje maakte zich wel eens ongc- x'ust over de enorme hoeveelheden, die het kind, in vergelijking met haar zusjes, kon verorberen en raadpleegde hierover de huisarts. Deze onderzocht het meisje, maar kon niets vinden. „Is er corpulentie in de familie?" vroeg hij aan Hielkje, maar deze moest ontken nend antwoorden. Goed, haar moe der zou je mollig kunnen noemen, maar beslist niet corpulent. De arts betoogde toen, dat ze zich voorlopig geen zorgen moest maken. „Houdt haar gewicht in het oog en als u denkt, dat ze toch te zwaar wordt, moeten we haar maar eens een poosje in observatie nemen in het ziekenhuis." Reeds op de kleuterschool in het dox-p had ze moeilijkheden. Als het kind kans zag, liep ze in het speel- kwartiertje weg en zwierf dan door de straten van het dorp. Dikwijls moest Josje in de kleine auto, die Giep zijn vrouw na de geboorte van het vierde kind had gegeven, naar het dorp rijden om Tonnie te zoeken. En omdat ze onvex'beterlijk was en het al een keer had gepresteerd in haar eentje naar een naburig dorp te lopen, zodat iedereen werd ge- alarmeerd, besloot Hielkje haar uil de band springend dochtertje thuis te houden tot ze leerplichtig zou zijn. Dat was een jaar, nadat zus Fokje naar de school was gegaan en xo bracht het kindermeisje of Hielkje zelf voortaan twee van de vier meis jes naar de school in het dorp. Op hoop van zegen, dat Tonnie's esca pades op dc kleuterschool zich op dc lagexe school zich niet zouden herhalen. En dal viel tamelijk mee. Wel probeerde Tonnie al na enige dagen, toen het nieuwtje van de „grote school" er voor haar af was, een reprise te geven van haar vin dingrijkheid, Fokje, die zich de spij- beltochten van haar zusje herinner de, hield het kind met argusogen in de gaten en elke poging om stiekum er vandoor te gaan - bij voorkeur tijdens het spcclkwaxTier of in de middagpauze - werd op hardhandige wijze door Fokje verijdeld. Soms kwam ze na schooltijd hui lend bij haar moeder. „Fokje heeft me geslagen! En het doet nog zeer. Stoute Fokje, he mam?" Zonder de i'eaktie van haar moe der af te wachten, verduidelijkte Fokje op kalme toon: „Ze wilde er weer tussen uit knijpen, mam. Toen heb ik haar gewoon bij dc arm ce- pakt cn haar een tik op haar gezicht gegeven. Ik zal er wei voor zorgen, dat ze die streken afleert." Het klonk erg wijs voor een zeven jarig kind, maar diep in haar hart Familieroman door HENK VAN HEESWIJK was Hielkje haar oudste dankbaar voor haar oplettendheid. Natuurlijk mocht ze haar zusje niet slaan, maar ze verbood het niet. Misschien ziet Tonnie nu spoedig in, dat het geen enkele zin meer heeft. En inderdaad gaf ze na een maand of drie haar pogingen op, want elke keer, als ze het probeerde, werd ze door de snel voetige Fokje ingehaald en dan wist Tonnie het wel. Een paar tikken en een stevige gx-eep om de arm waren de maatx-egelcn, die de oudste zus nam om de opstandelinge in het gax^eel terug te brengen. Maar hiermee waren dc problemen op school nog niet opgelost. Tonnie had een uitgesproken hekel aan leren, in welke vorni ook. Haar eerste rapport was dan ook verre van fraai: enkele onvoldoendes, waaronder voor gedrag en vlijt. Hoe wel afgesproken was. dat Tonnie met Kerstmis naar Dronrijp zou mogen gaan om bij oma en opa te logeren, besliste Giep, die nijdig was over het slechte rapport, dat het feest niet doorging. „Kinderen, die niet willen leren, mogen ook niet uitgaan. Dus Tonnie blijft thuis." Dat betekende een opstandige huil bui en pogingen van de kleine meid om via mams voorspraak tot andere gedachten te brengen, wat Hielkje natuurlijk weigerde. Tol met Giep begon te vervelen en zijn recalci trante dochter een paar fikse tikken voor de billen gaf en daarna over droeg aan Josje om haar naar haar kamer te brengen. Veel effekt had dc „straf - niet naar Dronrijp - niet. Tonnie ver maakte zich wel op andere manieren en was het liefst op de weg. Talloze malen reden Josje. Hielkje en soms Giep zelf in dc richting van het dorp. waar Tonnie doorgaans te vinden was. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7