Minister Westerterp sprak te Middelburg over Oosterschelde „CENSUUR" Bom in Buenos Aires Weisbrod zegt „nee" Lawine maakt slachtoffers Padvinders verdronken Dalende werkloosheid in V.S. Patricia Hearst werd gedwongen Nederlandse hulp voor Guatemala Cuituurbank van de Unesco Goes verkeek zich in riolering Talen-foefje AGENDA TOESTAND PRIVÉ VOOR TWEE 2 MIDDELBURG, 9-2. Mede 01» Gedeputeerde Stalen van Zeeland diepgaander te informeren over Zeeuwse onderwerpen, waaronder de Oosterschelde, heeft mi nister Westerterp van verkeer en waterstaat een be zoek gebracht aan Middelburg, Zeelantls commissaris dr. C. Boer- ticn brengt vandaag een bezoek aan Brouwershaven, maar zal niet door journalisten worden gestoord. De gemeente Brouwershaven heeft een fraai draaiboek gereed gemaakt voor deze dag en dat zal een efficiënte af werking van het programma zeker bevorderen. Tevoren echter is de pers medegedeeld, dat 99 procent van de programmapunten „niet toe gankelijk" zyn voor de pers, zodat het publiek wel altijd onwetend zal blyven, wat er by dit bezoek echt allemaal aan de hand is geweest. De resterende punten - die dus wel .mo gen" - zyn van zo'n superieure on schuldigheid, dat de Zeeuwse pers daar echt niet op af zal komen. Wat de bedoeling is van deze „cen suur" vooraf, is ook alweer niet dui delijk gemaakt. Trouwens ieder ar gument in dit verband, zou oninte ressant zyn. De hoogste magisstraat van de provincie bezoekt een ge meente en het publiek heeft er ge woon recht op, te horen wat zo'n dag aan <|c orde komt. Er zijn wel enkele punten waar de belangstelling met betrekking tot Brouwershaven naar uit zou kunnen gaan. Als monumentengemeente neemt hel in de regio een niet onbe langrijke plaats in. De jachthaven is verder specimen van een nieuwe ontwikkeling en alles daaromheen is dus best interessant. De stagnerende groei van de kleine kernen (dorpen) is ook een punt, dat aandacht ver dient. Hoe is de reaktie van de com missaris daarop? Wat aanvullende bijzonderheden over het opstappen van twee raads leden in „het veelbewogen jaar 1975" (wij citeren het jongste raadsverslag) zou ook interessant kunnen zijn. Hoe is dat allemaal overgekomen in de provinciale hoofdstad? Enfin „items" genoog, om er wat persuurtjes voor uit tc trekken, maar Brouwershaven zegt „nee", ondanks de „openheid", die het merendeel van de raad - naar wy weten - als politiek beginsel hoog in het vaandel heeft geschre ven. Een hulpmiddel - maar daar is men in de Smalstad niet opgekomen - zou nog een persconferentie na af loop kunnen zijn geweest. Daarop kunnen vragen worden gesteld, de antwoorden waarop enigermate een beeld geven van hetgeen deze dag heeft opgeleverd. Maar van zo'n konferentie hoorden wc ook niet. We zullen derhalve onze lezers niet kun nen informeren over dit bezoek en Brouwershaven moet nadien maar eens prakkizeren over deze onge bruikelijke gang van zaken. Heel vreemd, die mededeling: de pers mag eigenlijk nergens bij zijn. MOSKOU, pc inwoners van het Tataarse stadje Karabash vinden het na twintig jaar welletjes. Zij willen nu per omgaande vvorden aangeslo pen op het aardgasnet, temeer omdat er in de naaste omgeving al sinds jaar en dag gas wordt gewonnen. ZIERIKZEE. Op zaterdag 14 februari gaat - als gemeld - onder auspiciën van dc Z.V.U. - het blij spel „Privé voor twee" van Noel Coward, gebracht met Pleuni Touw ep Jeroen Krabbé in de hoofdrollen. „Priwé voor twee" is één van de luchtigste onder de blijspelen. In zijn 45-jarig bestaan werd het stuk regelmatig over de gehele wereld gesperld Een charmante, zachtmoedige man arriveert in een weelderig hotel BUENOS AIRES, 9-2. De schoon dochter van oud-president Alejan dro Lanusse van Argentinië, is maan dagavond bij een bomontploffing om het leven gekomen. Volgens de politie bevond dc vrouw - de 26-jarige mevrouw Marcos La nusse - zich alleen in haar woning toen dc bom ontplofte. Hoe deze daar gekomen is, is niet bekend. Generaal Lanusse was president van Argentinië van maart 1.971 tot mei 1973. ZURICH, 9-2. De Zwitserse advo caat dr. Hubert Weisbrod, heeft met klem berichten tegengesproken als zou hij in opdracht van de Ameri kaanse vliegtuigfabriek Lockheed, ooit geld aan prins Bernhard hebben overgemaakt. Hij verzekerde dat hij nooit ook maar één dollar aan de prins had betaald of overgemaakt. Hij zei trouwens de prins niet per soonlijk te kennen. TATVAN, Turkye, 9-2. Veertien inwoners van de stad Tatvan in het oosten van Turkije zijn maandag nacht in hun slaap het slachtoffer geworden van een lawine die twee huizen bedolf. GOES, .9-2. Stadsplannen kunnen snel veranderen, dat heeft men in Goes gemerkt. Daar moet een riole ringsstelsel, dat twee jaar geleden in de grond werd gestopt door de veranderde bouwplannen opgegra ven en verlegd worden. De extra kosten die met dit ver plaatsen gepaard gaan, liggen vol gens een raadsvoorstel van b. en w. van Goes, rond de f 140.000 exclu- sièf b.t.w. De financiële commissie uit de gemeenteraad van Goes is het niet eens met deze gang van zaken en weigert een positief advies uit te brengen aan b. en w. Nu zou een dergelijk advies in dit geval maar heel weinig invloed meer kunnen aan de Franse kust op huwelijksreis met zijn tweede vrouw. In de aan grenzende kamer blijkt zijn eerste vrouw, eveneens op huwelijksreis met haar tweede man, te verblijven. Wanneer de man en zijn ex-echtge note elkaar ontmoeten, realiseren zij zich, dat zij niet buiten elkaar kun nen, ondanks alle ruzies. Zij beslui ten er samen van door te gaan. maar uiteraard laten hun nieuwe partners dat niet zo maar toe en zet ten de achtervolging in De minister zei persoonlijk tic mis vatting te hebben willen rechtzetten die heeft post gevat in Zeeland en daarbuiten, dat er vertraging zou zijn opgetreden bij de besluitvor ming va'n de Oosterschelde. Dal is pertinent niet waar, zo stelde minis ter Westerterp. De studie over de af sluiting van do Oosterschelde door een stormstuwcaissondam, die in november 1974 is begonnen, zal in mei van dit jaar worden afgesloten, zoals is overeengekomen. Nederland hoeft zich niet ongerust te maken. We zitten met het kamerbesluit van november 1974, dal optimale veilig- PARAMARIBO. 9-2. Zeven Suri naamse padvinders zijn zondagmid dag verdronken in de Suriname- rivier toen het bootje waarin zij za ten omsloeg. In het bootje bevonden zich zeventien verkenners. Tien van hen konden worden gered. WASHINGTON, 9-2. De werkloos heid in de Verenigde Staten is in januari verminderd tot 7,8 procent van de beroepsbevolking vergeleken met 8,3 procent in december, aldus een mededeling van het Amerikaan se ministerie van arbeid. De werk gelegenheid is van december op januari meh 800.000 arbeidsplaatsen toegenomen tot 86,2 miljoen arbeids plaatsen. uitoefenen op de gang Van zaken, want b. en w. van Goes hebben van wege de haast alvast opdracht ver strekt tot het verleggen van de rio lering, zodat geen vertraging bij de bouw van een nieuwe school kan optreden. Als de gemeenteraad van Goes zich dus op 19 februari a.s. moet gaan bezighouden met het voorstel van b. en w. tot het verplaatsen van de riolering, dan is de zaak al zo goed als bekeken en het lijkt vol gens insiders niet waarschijnlijk, dat de gemeenteraad achteraf alsnog zal besluiten de nieuwe riolering in de oude staat terug te brengen. Noel Coward, die in 1973 is over leden, wordt als de grootste all roundfiguur in het Engelse theater van deze eeuw beschouwd. Naast het feit. dat hij akteur. regisseur en filmregisseur js geweest, schreef hij naast 500 songs meër dan 50 toneel stukken en musicals. Hij is geroemd als één van de geestigste mannen van d'v.o eeuw. In Engeland wordl bil nog sleeds aangeduid als „The Master". heid voor hel hele gebied in 1985 bereikt moet zijn. is dat niet moge lijk door de doorlaatbare dam. clan gaat de Oost er schelde dicht velgen het oorspronkelijke Deltaplan. Aan dijken verhogen met een open Oos- teischelde wordt niet gedacht, aldus minister Westerterp. SAN FRANSISCO, 10-2. De Ame rikaanse miljonairsdochter Ptricia Hearst heeft maandag voor een rechtbank in San Francisco bekend dat zij indertijd deelnam aan een ge wapende bankoverval met leden van het symbiotische bevrijdingsleger, maar hieraan toegevoegd dat zij dat onder dwang deed. Met monotone sl.em, voor het eerst een verklaring afleggend tijdens haar proces, zei Patricia dat haar ontvoerders haar met de dood had den bedreigd als zij zou weigeren. DEN HAAG, 10-2. De Nederlandse regering heeft uit ontwikkelings fondsen voor hulp bij rampsituaties voorlopig een miljoen gulden ter be schikking gesteld voor humanitaire hulp voor dc bevolking van het door een aardbeving getroffen Guatemala. De hulp moet worden gegeven via het Nederlandse Rode Kruis en zal worden gebruikt voor het zenden van onder andere medicijnen, me disch instrumentarium, dekens, ten ten e.d. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken maandag meege- deèld. MOSKOU,9-2. Volgens de Russi sche ingenieur Martin Schivarz kar iedereendie wil een lalen-genic worden. Schwarz heeft enig recht van spreken on niet alleen in het Russisch, want hij spreekt liefst 00 vreemde Uilen. Hij kan zich redelijk vloeiend uitdrukken in alle Europes-- landstalenmaar ook in het Turks en in een aantal Afrikaanse en In diaanse dialekten. Zoals het persbureau Tass meldde, heeft Schwarz een nieuwe ïalen- prakiiküm ontwikkeld dat uitmunt door snelheid. Bij de ontwikkeling ervan heeft hij gelet pp kinderen Wanneer die beginnen te spreken pikken ze meteen brokstukken van zinnen op waarmee ze gaan /combi neren. Schwarz doel eigenlijk precies hetzelfde. Wanneer hij een nieuwe taal opneemt in zijn „repertoire", leert hij eerst korte zinnetjes uit zijn hoofd. Voorwaarde is dal ze makke lijk kunnen worden ontleed. Schwarz heef ontdekt dut er met. 200 van die basiszinnetjes duizenden kombinaties mogelijk zijn, waarmee men zich in korte tijd behoorlijk kan redden in de vreemde taal. Dr. T. Herrema naar Nederland ARNHEM, 10-2. Dr. T. Herrema, die vorig jaar in Ierland ruim een maand gegijzeld is geweest, komt binnenkort terug in Nederland. AKZO N.V. heeft dr. Herrema, thans directeur van Fcrenka Lid, be noemd tot directeur personeelszaken van de vennootschap, als opvolger van de heer B. W. van Mourik Broek man, die op 1 juli aftreedt. Om zich op zijn nieuwe funklie te kunnen voorbereiden, zal de heer Herrema binnenkort naar Nederland vertrekken. Voorlopig blijft hij lid van dc Board of directors van Fc renka Ltd. Ie Limerick, aldus AKZO. Bouwbonden willen „paal en perk" aan prijsstijgingen UTRECHT, 9-12. Dc bondsraden van de Bouwbonden van NVV en NKV hebben het bestuur van dc Fe deratie Bouw- en Houtbonden maandag opgedragen, tc bevorderen dat dc regering paal en perk stelt aan dc verhoging van bepaalde overheidstarieven en aan dc „specu latieve prijsopdrijving'" der onder nemers en handelaren. Als voor beeld noemen ze de aardappelprij zen. Dc bondsraden zijn zeer bezorgd over dc inkomstenvermindering waardoor veel werknemers volgens hen na 1 januari zijn getroffen. PARIJS, 9-2. In het hoofdkwartier in Parijs van de UNESCO, de VN- organisatie voor onderwijs, weten schap en kuituur, is maandag een „internationaal fonds ter bevorde ring van de kuituur" ingesteld. Doel is de aanmoediging van kulturele zaken in de lidstalcn van de UNES CO en bevordering van regionale en internationale kulturele samenwer king. Gasontploffing- verwoest woning- OUDENBOSCH, 9-2. Ten gevolge van een gasontploffing is een wo ning in dc Molenstraat in Oudcn- bosch maandagmiddag omstreeks drie uur in een slag volledig ver woest De eigenaar van hel pand. dc 34-jarig' P. C. Konings. is daarbij zwaar gewond. De oorzaak moet et- in worden gezocht dat door graaf werkzaamheden de gasleiding stuk moet zijn gesloten en het daardoor ontsnapte gas plotseling lot ont branding is gekomen. Aan de om liggende panden is veel schade ver oorzaakt. Auto contra trein: twee doden RUURLO, 9-2. Twee vrouwen zijn maandagochtend in Ruurlo om het leven gekomen, nadat zij met hun auto in dichte mist legen een trein waren gebotst. Het zijn de 22-jarige mej. G. .1. B. Uenk en dc 45-jarige mevrouw G. Sievcrinklangenbarg beiden uit Ruurlo. De auto waarin de slachtoffers za ten botste op een onbewaakte over-' weg tegen een trein. De politie neem t aan dat ze door de mist de trein niet hebben kunnen zien. Politie is grote drughandel op het spoor ROTTERDAM, 10-2. De Rotter damse recherche heeft maandag twee inwoners van de Maasstad ge arresteerd omdat zij, worden ver dacht van een grootscheepse handel in verdovende middelen. De arres tanten zijn de 36-jarige ex-boks- promolor Aad V. en de 34-jarige koopman Kiek Z., die dc afgelopen jaren al vaker met de justitie in aan raking kwamen wegens overtreding van de opium-wet. Dc politie wil. naar zij zegt, in het belang van het onderzoek geen ver dere mededelingen doen. Wel ver klaarde een woordvoerder dat het vermoedelijk om een „belangrijke zaak" gaat. Dinsdag. 10 februari Zierikzee „De Poorter". Stichting Zeeuws Co- ordinatieorgaan, 19.30 uur. R.K.-centrum, U.V.V.-afdeling, 19.30 uur. Bruinisse Durps'uus 20.00 uur, alg. ledenverg. Landbouwvereniging. Woensdag 11 februari Zierikzee Concordia": Informatieavond „Fle- vohof", 20.00 uur. Noord gouwe Hotel v. d. Weijde, Landbouwver. „Dreischor", 19.30 uur. Ouwerkcrk Dorpshuis, 19.30 uur, afd. Duiveland Plattelandsvrouwen (Voorlichtings avond W.M.Z.). Dondedag 12 februari Zierikzee L.T.S. „open dag", 14.00-16.30 en 19.00-21.00 uur. Pand hoek Meelstraat-Paternoster- straat. Fraktievergadering P.v.d.A., 20.00 uur. Gebouw Ger. Gem., 19.30 uur, Tijd- rede S.G.P. Kcrkwcrve Vertrek bejaardensoos naar Zonne- mairc van verenigingsgebouw, 19.00 uur. Oosterland Cafetaria ,.Neffen d'Eule", 19.30 uur, vergadering landbouwvereniging. Vrijdag 13 februari Zierikzee ..Huis van Nassau", Streekgeschie denis Stad en Lande, 20.00 uur Huis van Nassau, 20.00 uur, Streek- federatie P.v.d.A. Burgb-Haamstede „Hel grote Zwijn". Coöp. Landbouw vereniging, 20.00 uur(?). Burgli Rekreatiezaa 1 camping Duinrand, 19.30 uur, feestavond D.F.S. Hotel „Het grote zwijn". 19.00 uur Vergadering landbouwvereniging. Scrooskerke Dorpshuis. L.R.V. ..Westelijk Schou wen", 20.00 uur. Oosterland Confcrenliekamcr. 19.30 uur, uitvoe ring Oosterland's Fanfare. Zaterdag 14 februari Goes (tol 28 maart): Musoum-Singelstraaf- Expositie. 10.00-12.00 uur en 13.30,- 17.00 uur (zo ma gesloten). Zierikzee Concertzaal, Z.V.U. - „Privé voor twee", 20.00 uur. Oosterland Openbare basisschool. 14.00 uur, kin- der-feestmiddag afdeling Duiveland V.O.O. Sirjansland Dorpshuis, 14.00 uur, verkoop goede ren Rode Kruis. Maandag 16 februari Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenteraad, ?n.nn uur. Bovenzaal „Huis van Nassau", 2U.0Ó uur, Philatelica. Dinsdag 17 februari Zierikzee Foyer Concertzaal, 20.00 uur, afde ling Schouwen Ned. Bund van Plat telandsvrouwen. Haamstede Relcreatiezaal Ger. Kerk. N.C.V.B.- Afdeling, 19.30 uur. ppnderdag 19 februari Zierikzee m Concertzaal. Z.V.U., One-man-show Heyk Elsink, 20.00 uur. Wcsterschouwen Afd. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Reis Rotterdam. Woensdag 18 februari Zierikzee Hotel „Van Oppen", 20.00 uur, cursus Streekgeschiedenis. Vrijdag 20 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Kringvergade ring Z.L.M., 13.30 uur. „Huis van Nassau", vissersvereni ging „Helpt Elkander", 20.00 uur. Woensdag 25 februari Zierikzee Hotel „Van Oppen", 20.00 uur, cursus Streekgeschiedenis. Concordia. Ledenvergadering V.V.V.' 20.00 uur. Donderdag 26 februari Zierikzee Graanbeurs, 19.30 uur, feestavond voor de bejaarden van Zierikzee, Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Brou wershaven. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4203 Bezorging: (01110) 2118 of 4203 Toen dacht ik, „nou het zit wel snor". De vorst is achter de rug, de altijd indringende „1 februari" is voorbij: je ziet dat het 's morgens beier gaat met het licht en 's avonds pok oh Het wordt vast iveer lente. Dc werkloosheid loopt hier en daar lerug en dc goede voorspellers (j?i jf'.HG is hel dieptepunt voorbij) mar cheren op in rijen van drie. Enfin bij elkaar, dat soort zaken. Er kwamen ook nog brieven bin nen. Die goede mannen van „Tante Po'ssjouwen wat af. liet waren nog dank-u-wclleljes van de nieuw- jaarspos't. raak van heel ver. Van Nieuw Caledonia bij voorbeeld. Even de atlas er bij: maar dat is een ont zettend eind weg hoor. Mooie post zegels natuurlijk: strandje, palmpjes, 'vissersbootje en een brief uit Boekil Tinggi. Even de hersens opgeschud en terug naar de lagere school. Boekit Tinggi, Boekil Tinggi. Toch wel eens van gehoord, maar toch te vaag om ineens raak t e prikken. Dan geeft een loodzware dikke Duitse atlas uitkomst: het is het vroegere Fort de Koek in de Padangse Boven landen (Sumatra). Even vlug vertelt dat het klimaat daar bijna Europees is en de grote koloniale brammen uit Dili, gingen duur vroegèf hun koude neus halen. Zo wat dal ook. Dan jiog een brief uil Sofia. Daar ooit lief dametje ontmoet met drie. nier falen in dc mond. maar - in dc ogen van dc heersers ginds - zo „bourgeois", dat ze jarenlang niet normaal kon leven, hetgeen haar niet belette dikke boeken ischrij ven. Ooi; rog even meegedeeld dal II; - hel klinkt huichelachtig maar het is naar - aan het strand per ongeluk opgezwommen ben tegen kaar onwerkelijk mooie dochter. Ma stond stralend aan de kant cn riep dhr het goed gemaakt ruocsi worden. Nou. het was geen probleem deze zcfute Bulgaarse .ehone ecu keurig Nederlands kusje te geven. Allemaal dus bc leuke duigen, maar er was geen brief uit Guate mala. Daar is hel dus fout gegaan. DclwcrcUl is ren bol. die met onein- p}yc snelheid door dc ruimte suist Hél'binnenste van de bol steekt vol vuur en borrelend gas cn ineens krijgt de aarde dan een enorme op risping. Alles gaat de vernieling in en duizenden mensen sneuvelen. Ze worden - plotseling naamloos geworden - begraven of verbrand. De-overlevenden eten hun paardjes en hondjes op cn wachten bezit- ten uitzichtloos op andere tijden, als die tenminste nog eens komen. Een plotselinge „kick" dus voor oermens. Hef lijkt allemaal een Öórkje mooier te worden, alles roept om vreugde en nieuw élan cn dan komt er weer zo'n klap. die machte loos maakt. En dan natuurlijk wat de' mensen elkaar aan don. Dal komt cr allemaal bij. Hei is „Paradise losten duidelijk voor goed. Nieuwe medisch getinte kreet: „je moet er mee leren leven". Natuur lijk, maar soms hé, als je eens even alleen zit. zo maar wat doelloos zit ten en een beetje luisteren naar een handvol muziek in mineur, dan toordt het een beetje moeilijk. Je schudt dan altijd - onzichtbaar voor iedereen - zacht jet het hoofd rv denkt, wol een toestand cigrulijl. SCHIEFF.JLANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2