„Alleen daar bouwen waar woningzoekenden zijn" E.G. helpt Guatemala Executies in Angola Voor het eind van de maand beslissing over de „snorfiets" Europees parlement wil vogelbescherming Frankrijk wenst Europees directorium RENESSE GAAT HET STRAFEEST EENS WAT ANDERS ORGANISEREN DE ZIERIKZEESCHE COURANT „PARADEPAARDJES" ZUIDHOEK VENKELMUURTJE STUTTEN BANKSTEL MEUBELRAMA waiiaT^, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 februari 1076 132ste jaargang Nr. 21841 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs'31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3.70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. In dit nummer Laatste winterse „ijs-zwier plaatjes" Chr. Woningbouwvereniging: a) ZIERIKZEE, 9-2. Het afgelopen jaar 1975 is voor de Clir. woningbouwvereniging „Seliouwen-Duiveland", gevestigd te Zierikzee, een opvallend jaar geworden, waarin bestuur ril administratie er» veel werk hebben moeten verzetten. In het dezer dagen verschenen jaarverslag wordt melding gemaakt van een goede medewerking van de huurders aan het bestuur. „We staan als bestuur heel dicht by de huurders; daardoor voelen we ons als bestuur in deze vereniging soms als in een groot ge zin. En zo hoort het ook bij een vereniging als de onze te zijn'', aldus merkt voorzitter de heer B. de Groot in zijn verslag op. Het ledental is gestegen tot 104. Het woningbezit nam niet door nieuwbouw toe. In de op Schouw.en-Duiveland werkzame programmeringscommis sie die het bouwvolume verdeelt, en waarin vertegenwoordigers van de gemeentebesturen en woningbouw verenigingen zitting hebben werd de Chr. Woningbouwvereniging, na eerst geweigerd te zijn, pas na ruim een half jaar (schoorvoetend) toege laten. „We hebben dit als vereniging in het belang van de volkshuisves ting, wel erg vreemd gevonden", zo wordt in het verslag opgemerkt. Alle huurders werden in '75 in de gelegenheid gesteld om bij wijze van proef, woningklachten per formulier op te geven. Van deze gelegenheid werd bijzonder dankbaar gebruik gemaakt. Dit heeft het bestuur in staat gesteld om op een gerichte wijze in te gaan op alle klachten. De gedachte om woningen met c.v. te voorzien van spouwmuren sloeg bijzonder aan; de belangstelling overtrof alle verwachtingen. Verder gelukte het aan het bestuur om een 20-tal huurders van woningen zon der c.v. enthousiast te krijgen om alsnog c.v. aan te leggen. Aktiteiten voor 1976 Voor 1976 staat de vereniging weer voor de taak van een goede zorg voor het bestaande woningbezit en het aan woonruimte - of andere woonruimte - helpen van degenen die dit nodig hebben. Er zijn daarbij twee kategorieën waar de vereni ging mee te maken heeft: de gewo ne lijst van woningzoekenden met 26 aanvragen (de meesten uit Brui- nisse en omgeving), en: de bejaar den uit de regio die voor opname in het bejaardentehuis in aanmerking komen, maar voor wie er geen plaats is. Er is over 1976 woningwetvolume beschikbaar gesteld voor slechts 50 woningen t.b.v. de gehele regio. Dit volume is bedeeld voor de echte woningzoekenden uit de streek en zij die economisch gebon den zyn aan Schouwen-Duiveland. De Chr. VVoningbouwver. meent dat slechts daar gebouwd moet worden, waar de woningzoekenden zyn. Dit zal een zeer zorgvuldig onderzoek vereisen. „Indien dit niet gebeurt zal het bij de randstedelingen te rechtkomen", vreest de Chr. Wo- ningbouwver. De laatste jaren is overvloedig bouwvolume aan de gemeenten ge geven. Daai-mee hebben de gemeen ten hun g'roeisyndroom kunnen be vredigen. De woningzoekende uit de st2-eek ondervond daar geen nadeel van. Maar volgens de Chr. Woning- bouwver. ligt de zaak ingaande 1975 geheel anders. Het woningwetbouw volume is weer zeer schaars. In een soort algemene beschou wing komt de Chr. "Woningbouw- ver. tot de conclusie dat er zich in 1975 al, bezien door de bril van de woningzoekende, heel rare dingen hebben voorgedaan. In de kern Brouwershaven - met. 1200 inwoners - komen binnen een tijdvak van nog geen jaar alleen al 55 woning wetwoningen gereed. De randstede lingen konden en kunnen er volop terecht. Maar de woningzoekende uit bijv. Bruinisse wacht al een jaar op een woning. „Daar zal zelfs ook niet in 1976 worden gebouwd. Of meneer misschien soms naar Brouwersha ven wil- verhuizen? Kortom een trieste zaak", aldus de Chr. Woning- bouwver. BRUSSEL, 9-12. De Europese Ge meenschap heeft aan het Interna tionale Rode Kruis tweehonderddui zend Europese rekeneenheden (dat is ongeveer 725.000 gulden) beschik baar gesteld voor de slachtoffers van de aardbevingen in Guatemala. De Europese ministers van buiten landse zaken hebben daar maandag middag in Brussel hun goedkeuring aan gegeven. De Europese Gemeenschap heeft de overheid van Guatemala voorts,, gevraagd aan welke voedselhulp d'e~ grootste behoefte bestaat. Het ant woord op deze vraag wordt binnen twee a drie dagen verwacht, zo werd in raadskringen In Brussel meegedeeld. LONDEN, 9-2. Een Britse huur ling, kort geleden teruggekeerd uit Angola, heeft maandag verklaard ervan getuige te zijn geweest dat een fanatieke blanke officier, die slechts bekend was als „kolonel Kalan", op het slagveld exekuties uitvoerde. De huurling, ex-parachutist John Banks, onthulde dit tijdens een pers- konferentie in Londen. Banks had de kolonel onder meer een Angolese soldaat het hoofd af zien schieten. En „een andere keer exekuteerde hij met een machinege weer 11 Angolezen voor verkrach tingen en plunderingen". Milieuvriendelijk en „ongelofelijk stil" DEN HAAG, 10-2. De ministerraad zal voor het einde van deze maand het verlossende woord spreken over het al dan niet verschijnen van de zogenaamde snorfiets op de Neder landse wegen. Dit heeft maandagavond minister Wester terp van verkeer en water staat voor de televisie meegedeeld, dit ondanks de bezwaren die reeds onder meer door de K.N.A.C. tegen dit vehikel te berde zijn gebracht. De snorfiets wordt door een elek tromotor aangedreven, is dus milieu vriendelijk en bovendien „ongelofe lijk stil". Achterop bij de bagagedra- Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 STRAATSBURG, 9-2. De aanbe veling van de Europese Commissie aan de negen EEG-regeringen om de vangst, en de jacht op, zang- en trekvogels tegen te gaan, heeft vrij wel geen resultaat gehad. Daarom overweegt de commissie, het dagelijks bestuur van de ge meenschappen, de EEG-minister- raad een meer bindende richtlijn voor te leggen, en ook in het kader van het programma voor milieube scherming maatregelen voor te stel len. Dit heeft Carlo Scarascia-Mugnoz. za, lid van de commissie, maandag in het Europese parlement meege deeld. ger zit het elektromotor!je, dat met een ri^m het achterwiel aandrijft. Ter hoogte van de trappers zijn twee accu'-s^femonteerd, die geregeld door de berijders zelf via een gelijkrichter kunnen worden opgeladen. Geen valhelm De snorfiets, die een actieradius heeft van 40 kilometer, kan niet sneller rijden dan 20 kilometer per uur en daarom is een valhelm niet verplicht. Opvoeren van de snelheid is een zaak, die niet zomaar is te verwezen lijken. Mocht het verlossende woord van de regering bevestigend zijn, dan is, aldus de minister, het woord aan de fabrikanten, die inmiddels al voor bereidingen hebben getroffen om de snorfiets op de weg te brengen. De minister denkt dat het dan nog een kwestie van een paar maanden zal zyn. PARIJS, 9-2. Frankrijk wenst voor het Europa van de negen een directorium (bestuur) dat bestaat uit twee grote en een klein EEG-Iand. De samenstelling van het directo- ruim is onderhevig aan een roule- ringssysteem, zodat elk land op ge- zetie tijden deelneemt aan bestuurs- aktiviteit. Het plan, dat nog niet offi cieel is bevestigd, werd maandag be kendgemaakt door 't gezaghebbende Franse blad Le Monde. Het was ver vat in een artikel over de „Kritische houding" van Parijs tegenover het Europese rapport van de Belgische premier Leo Tindemans. Paarden in en om het dorp houden ZIERIKZEE. In de Venkel - waar het heien voor de nieuwbouw heeft plaats gevonden - stortte dinsdagmorgen een buitenspouw muur in van de woning van de heer B. Gemeentewerken stutte de zaak zo goed mogelijk en de keuken werd provisorisch dicht gemaakt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Op 21 februari opent Rcncssc zo als gebruikelyk de reeks van tradi tionele strafeestcn. In verband met dc in de laatste jaren wat teruglo pende belangstelling voor het fol kloristische evenement, wil de stra- commissic het feest dit jaar op een wat andere manier organiseren. Men wil dit jaar trachten de paarden de gehele middag in en om het dorp te houden, en dat bereiken door de organisatie van een puzzel- rit cn een stoelendans voor pony's. Zaterdag 21 februari om half één verzamelen de paarden zich bij ma nege Hofstede Grol, van waaruit wordt vertrokken voor de traditio nele rit naar het strand, waar de paarden de voeten zullen spoelen. Om half twee zal, met Luctor et Emergo aan het hoofd van de stoet, een rondgang door het dorp worden gemaakt. Einddoel van de tocht is het voormalige gemeentehuis, waar korps en ruiters zich aan het ge meentebestuur van Westerschouwen zullen presenteren. Puzzelrit Om drie uur vertrekken vanuit ZIERIKZEE. De Paradepaardjes onder de bejaardenwoningen in de Zuidhoek ('s Heer Lauwendorp). De woningen zijn thans alle bewoond. De belangstelling was groot en het aantal gegadigden overtrof verre het aantal beschikbare huizen. Straks de tuintjes nog en de zaak is „gepiept". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wat de letter doodt, 'maakt de Geest levend. Johannes het Wapen van Renesse de eerste groepjes voor de puzzelrit. De pony's gaan dan, samen met de muzikanten, voor de stoelendans naar het parkeerterrein bij sportter- re n De Laone. Het stracomité van Renesse hoopt op deze manier het Strafeest van Renesse wat meer in de belangstel ling te brengen. Tevens hoopt men dat het voor ruiters en publiek een aantrekkelijke middag wordt. Belangstellenden kunnen inlich tingen krijgen of zich opgeven bij C. L. Beije, Manege Hofstede Grol te Renesse (Telefoon 01116-1276). Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen Opklaringen en op de meeste plaat sen droog; matige tot krachtige wind uit zuidwest tot west; minimumtem peraturen van 3 graden aan zee tot min 1 graad plaatselijk in het bin nenland, maximumtemperaturen cir ca 6 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 11 febr. Zon op 8.05, onder 17.45 Maan op 13.15, onder 4.39 12 febr. Zon op 8.03, onder 17.46 Maan op 14.18, onder 5.28 Volle maan: 15 febr. (17.43) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 11 febr. 11.25 5.03 17.30 12 febr. 0.04 12.45 6.18 18.42 Springtij: 18 febr. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT. 10-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het noordelijk deel van de Atlantische oceaan is een krach tige westelijke stroming tot stand ge komen. Hierin bewegen kleine sto ringen mee, waardoor het weer bij ons een wisselvallig karakter krijgt. Een zwakke rug van hoge luchtdruk, die woensdag via de Britse eilanden naar onze omgeving trekt, zorgt dan voor een tijdelijke verbetering van het weer. Er zullen opklaringen zijn en het blijft op de meeste plaatsen droog. In het temperatuurverloop komt maar weinig verandering, maar tijdens opklaringen in de nacht kan de temperatuur weer dicht bij hel vriespunt komen. De vorst is inmiddels tot aver in Europa teruggedrongen. In de nacht van maandag op dinsdag vroor het licht in zuid-Zweden; in beide Duits- landen daalde de temperatuur tot om het vriespunt, terwijl in Innsbruck min vier graden gemeten werd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1