GIEPS GOUDEN VIJFJE Kaunda's politieke ster verbleekt in Afrika Ameland verlost uit isolement BLIK DOOR HET WERELD Koningin bezoekt Rotterdam Garage G. Wandel Zn. ZIKlilkZ KI SCI IK IN IKU WSni IIIK Vrydag 6 februari 1976 Nr. 21839 Een jaar of tien geleden kondigde KennelhKaunda de noodtoestand af in zijn land Zambia, tevoren beter bekend als Noord-Rhodesië. Het was geen onlogisch besluit want door de situatie in het andere (Zuid-)Rhode- sië kwam Kaunda's aan alle zijden door landen ingesloten staat er be nauwd voor te staan. Al was het al leen maar omdat Zambia's kop er haast logisch was aangewezen op de Rhodesische spoorwegen om naar zeehavens gebracht te worden. Mochten andere landen de boycot van Rhodesië zeer soepel toepassen, Kaunda hield zich strikt aan deze door de VN voorgeschreven maatre gel. Het koper ging - moeizamer - ten dele door Zaire, via Angola en over de weg noordwaarts naar Mom basa en Dar-es-Salaam, twee havens echter die al minder en minder op gewassen blijken tegen de normale goederenstroom. Met Chinese hulp werd wel snel gewerkt aan een „vrijheidsspoorweg" maar al verge makkelijkt dit het transport naar het noordeti wel, de havens worden er technisch niet beter van. Nu het in Angola tot een burger oorlog is gekomen die af en toe ook de spoorweg daar van bezetter laat wisselen, althans hier en daar, is de koperuitvoer ook daarlangs moeilij ker geworden. Dan komt daar weer bij dat de koperprijs op de wereld markt radicaal is gekelderd, wat Zambia ernstig treft doordat het vrijwel moet leven vuji het koper. De import wordt wel duurder, de in komsten drogen op en de werkloos heid groeit doordat de mijnen nog niet op halve capaciteit doordraaien. Kortom, als er toen al een noodtoe stand was dan is die er nu driedub bel. Kaunda heeft er de consequentie uit getrokken en begint nu pas goed gebruik te maken van de extra be- voegdheden die hij wettelijk heeft. Noodtoestand Het heeft geen zin om Kaunda's politieke activiteiten allemaal te lo ven, maar het lijdt geen twijfel dat zijn positie van nu waarin hij bin nen Afrika veel meer gezag uitoefent dan aan de belangrijkheid van het land ontleend kan worden, te dan ken is aan het feit dat zijn eerlijk heid boven alle twijfel is verheven. Iets wat binnenslands er ook toe ge leid heeft dat het Zambiase bestuur gerekend wordt tot een van de effi ciëntste en minst korrupte van het hele werelddeel. Maar de economi sche malaise gaat wel maken dat de trots waarmee de Zambianen naar hun president opkeken aardig aan het verbleken is. Daarbij komt dat hij - met de beste bedoelingen overi gens - een paar keer in situaties te recht gekomen is die dc feller den kende Zambianen steeds moeilijker kunnen pruimen. Zijn bemoeienis om vreedzaam iets te bereiken wat op zwarte deelneming aan het be- AMELAND. 5-2. Om half twaalf donderdagmorgen is het Wadden eiland Ameland uit zijn isolement verlost. Een ijsbreker wist toen ge volgd door twee veerboten het Frie se Holwerd te bereiken. De ijsbreker gedurende de nacht uit Delfzijl ge arriveerd, had ruim anderhalf uur nodig om door het zeer zware pakijs een weg voor de veerboten vrij te maken. De veerboten hadden ge ruime tijd voor Ameland in het ijs vastgezeten. ARNHEM. Dc Rosbank bij Arnhem heeft toch al zoveel voor op andere punten op het vuderjandse grond gebied, maar nu is er ook nog hel voordeel dat (Ie sneeuw is blijven liggen, zodat dc ski's cr aan kunnen komen. wind in Rhodesië wordt gekraakt door degenen die menen dat praten niet helpt en vechten de enige oplos sing is. Zijn steun voor de Unita in Ango la - de beweging overigens ook die de spoorweg door haar gebied heeft lopen, althans nog wel - gaat er nu ook compromitterend uitzien nu die Unita meer op Zuid-Afrika schijnt te leunen dan Afrikaanse nationalisten welgevallig is. Economische en poli tieke tegenslagen die het waarschijn lijk maken dat de ster van Kaunda snel aan het verbleken is. Die ook maken dat hij met tegenzin van de bijzondere bevoegdheden van de noodtoestand gebruik moet maken om zich op de been te houden. Waar bij het de vraag is of het hem lukt. Juist de gematigdheid die hijzelf uit straalde en die menigmaal op het in ternationale politieke toneel vooral in Afrika een temperende invloed had en hartstochten beteugelde, maakt het onwaarschijnlijk dat hij - zonder afbreuk te doen juist aan wat hem zijn reputatie gaf - lang tegen een vechtlustige oppositie opgewas sen zal zijn. Dat is voor Zambia jam mer, want een betere president zal men er niet licht vinden. Maar het is vooral spijtig omdat het heel zwart-Afrika iit een nog revolutio nairder en minder redelijke stem ming zal brengen. DEN HAAG, 5-2. Koningin Juliana brengt donderdag 11 maart een be zoek aan Rotterdam, zo heeft de rijksvoorlichtingsdienst gemeld. Het programma zal inhouden een be spreking in het stadhuis over de werkgelegenheid in Rotterdam en een bezoek aan Delfshaven, met na me aan het zakkendragershuisje en het museum „De dubbele palm boom". Ook zal de koningin een bezoek brengen aan de wijk Bloemhof. Hier zal het programma bestaan uit het bijwonen van een vergadering van de algemene werkgroep Bloemhof. Deze werkgroep bestaat uit leden van het wijkorgaan en ambtenaren, die samen proberen de problemen van de wijk Bloemhof tot een oplos sing te brengen. Het programma zal worden afge sloten met een kort bezoek aan de zgn. koningskas van de gemeentelijke plantsoenendienst. Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. In de vier landen van de EEG die daar cijfers over bij houden (Nederland, België, Frank rijk en Duitsland) waren er aan het eind van het afgelopen jaar 925.831 jeugdige werklozen. STOCKHOLM. De Zweedse regis seur Ingmar Bergman (57), die is be schuldigd van belastingontduiking tot een bedrag van 523.000 kronen (f 325.000), is in overspannen toe stand in een ziekenhuis in Stock holm opgenomen. ZURICH. De vereniging van Zwit serse artsen heeft de Russische par tijleider Leonid Brezjnjev'woensdag in een telegram om een onmid dellijke verbetering van de omstan digheden waaronder de Sowjest-dis- siderit Wladimir Bockowski gevan gen wordt gehouden gevraagd. Eer der hadden verscheidene Zwitserse professoren dit al gedaan. MOSKOU. Negenentwintig Spw- jet-joden. die geen uitreisvisum krijgen, hebben zich in een brief tot sekret nris-generaal Georges Mar- chais, sekretaris-generaal van de Franse kommunislische partij om hulp gericht. STUTTGART. Zo n 20.000 metaal arbeiders in het Westduitse tarief- distrikt Noord-Württcmberg/Noord- Baden hebben voor korte tijd hun werk neergelegd om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Dit heeft de vakbond meegedeeld. CANBERRA. Australië gaat bij een aantal konsulaten in het buiten land het personeel inkrimpen en zal enkele andere konsulaten sluiten, zo heeft de Australische minister van buitenlandse zaken, Peacock, woens dag meegedeeld. BOGOTA. Vliegtuigen van drug smokkelaars maken gebruik van honderden landingsbanen in Colum bia, vooral in de buurt van de noordkust, vanwaar ze vertrekken naar de Verenigde Staten. Een woordvoerder van de Columbiaansc politie heeft dat in een krant ver klaard. MANILLA. Bij dc Filippijnen, ter hoogte van Mindanao, is maandag een schip met 43 mensen aan boord in brand geraakt en gezonken, zo is woensdag in Manilla vernomen. Alle opvarenden worden vermist. FRANKFORT. De lopende reke ning van de Westduitse betalingsba lans wijst over het afgelopen jaar een overschot van 9.440 miljoen mark aan vergeleken met een batig saldo van 24.851 miljoen mark in 1974, zo deelt dc Bundesbank mee. Advertentie De officiële Citroën-agent van Schouwen-Duiveland: Nieuwerkerk - Tel. (01114) 1487 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De meerderheid van de tweede kamer vindt, dat minister Lubbers van economische zaken de mogelijkheden van steenkool als energiebron in de toekomst onder schat. DEN HAAG. Internationale poli tieke vraagstukken vormen de hoofdmoot van de besprekingen die de Tunesische minister van buiten landse zaken Habib Chatty w.opns- dag en donderdag in Den Haag zal voeren. DEN HAAG. Groöt-Brittannië heeft vorig ja^r voor 10.113,1 miljoen gulden aan goederen ingevoerd uit Nederland. In 1974 was dat 8.839,8 miljoen gulden, zo heeft de Britse ambassade in Den Haag bekendge maakt. DEN HAAG. De Haagse politie heeft vier jongens en eer) vrouw aangehouden die bij de ontruiming van twee kraakpanden in de Mulla- tulistraat in de residentie, de politie te lijf wilden gaan. DEN HAAG. De Tunesische minis ter van buitenlandse zaken Habib Chatty is in Den Haag aangekomen voor een officieel bezoek van twee dagen. UTRECHT. Op initiatief van enke le Surinaamse vrouwen in Neder land is het comité „Nederlands kind solidair mot het Surinaams kind" op gericht. Wat biedt de BEELDBUIS ZONDAG 8 FEBRUARI NED. I: Na de lessen van de Te- leac-kursus over pech onderweg, wetenschap en bedreigde landschap pen komt de NOS met een aflevering van het kinderprogramma Sesam straat. De Vesper-uitzending wordt gevolgd door les 3 van de boeiende Teleac-serie De eerste 365 dagen uit het leven van een kind. De NCRV maakt om zeven uur Ruimte voor Vivaldi. Onder die titel wordt een programma gebracht van werken van de komponist Vivaldi. De uit voerende zijn het NCRV Vocaal Ensemeble en de solisten I Solisti Veneti en de fluitist James Galway. De NCRV blijft hierna op de klas sieke muzikale toer met het pro gramma Licht klassiek met variaties. Presentator Jan van der Waart heeft een keus gemaakt uit diverse be kende muziekstukken. Waaronder Morgensttmmung en Ases Tod uit de Peer Gynt Suite van Grieg en de dans van de suikerfee van Tsjai- koivski. Hierna een toneelstuk van eigen bodem. Peter van Gestel schreef het stuk Het kind, waarvoor hij gebruik maakte van hel gelijk namige verhaal van Johan Fabricius. In dit stuk gaat het over een echt paar zonder kinderen. In hun rustige huwelijk ontstaat een krisis nadat de man iets heeft gehad met een an dere vrouw. De rollen in Het kind ivordt gespeeld door Ina van Faas- sen, Cor van Rijn, Ina van der Molen en Rutger Weemhoff. De resterende zendtijd van de NCRV gaat op aan het programma Op zoek naar Joods Amsterdam. Dit programma werd gemaakt ter gelegenheid van -het 700-jarig bestaan van Amsterdam. NED. II: Liefhebbers van de win terspelen kunnen ook vandaag hun hart ophalen. Maar liefst acht uur besteedt de NOS op deze zondag aan de Olympische Winterspelen. Het NOS-avondprogramma begint om half zeven met deel zes van de jeugdserie Rogues rotseiland. Er heerst de nodige drukte op het eiland. Zo arriveren er Russische en Amerikaanse diplomaten die met de eilandbewoners vriendschappelijke betrekkingen willen aanknopen. In Studio Sport wordt uiteraard nage kaart over de gebeurtenissen van vandaag tijdens de Olympische win terspelen. Het vaderlandse voet- balgebeuren wordt echter niet ver geten. Als de velden het toelaten, dat er gespeeld wordt, zal een verslag van de voetbaltopper Ajax-PSV zeker niet ontbreken. In Horizon wordt ditmaal aandacht besteed aan het werk van de Stichting Weten schappelijk onderzoek Verkeers veiligheid. Na Horizon nog twee pro gramma's die deze tv-avond tot een echte informatie-avond maken. Al lereerst de rubriek Beeldspraak, waarin de film N.V. Walt van Praag en de Toren naar de Hemel wordt getoond. Dó rubriek Markant geeft een portret van prof. dr. C. J. Trim,- bos. Deze sociaal-psychiater houdt zich in het bijzonder bezig met de bestudering van de samenhang tus sen maatschappelijke processen en strukturen aan de ene kant en het afwijkend gedralg van individuen aan de andere kant. ZONDAG 8 FEBRUARI NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 14.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16:02 Se samstraat; 17.00 Vesper; 18.15 Te leac; 18.55 Informatie Turken; 19.00 Nieuws; 19.05 Ruimte voor Vivaldi; Vrijdag 13 februari, 9.55 uur, Ned. I: Olympische winterspelen. Vanaf dinsdag kan men het hardrijden op de schaats voor heren volgen, waarin de Noor Kay Stenshjemmet, hier in aktie, hoge ogen kan gooien. 19.35 Licht klassiek met variaties; 20.30 Het kind; 21.35 Op zoek naar Joods Amsterdam; 22.45 Journaal. NED. II: 9.45 en 12.25 Olympische winterspelen; 18.25 Woord voor woord; 18.30 Paulus de boskabouter; IS.35 Rogues rotseiland; 19.00 Pano- famiek19.15 Studio Sport; 20.30 Horizon; 21.00 Beeldspraak21.35 Markant; 22.40 Olympische Spelen; 23.15 Journaal. MAANDAG 9 FEBRUARI NED. I: De Nederlandse tennis speler Tom Okker behoort tot de superstars die vanavond vanaf acht uur in het AVRO-programma aan het werk te zien zijn. Voordat de vijfde editie van Superstars 1975 de lucht in gaat wordt AVRO's 3 x 20 uitgezonden. In dit service-program ma wordt informatie gegeven over auto en verkeer, wonen en het huis en reizen en vakantie. Het sportieve programma Superstars mag een aantal grootheden uit de internatio nale sportwereld tot zijn deelnemers rekenen. De deelnemers moeten o.m. hun kwaliteiten tonen op de onderdelen 100 meter hardlopen, gymnastiek, gewichtheffen, wielren nen en penalty-schieten. Tot half tien is de AVRO voorts op de vrolijke toer met het spelletje Wie van de drie? Wie is de enige echte parkeerkontroleuse en welke twee van de drie noemen zich ten on rechte barkeeper. Aan Sonja Barend, Martine Bijl, Kees Brusse en Albert Mol de taak dit uit te zoeken. De Olympische winterspelen leggen be slap op de verdere tijd tot elf uur. In het tijdsbestek van zeventig minuten beelden van het ijsdansen. Overigens is er ook 's middags van- Advertentie Af en toe kwam Giep in Hooger- broek, waar hij uiteraard zijn jeugd jaren had doorgebracht en waar hij nog vele kennissen en vrienden had, het meerendeel getrouwd. Als hij ze zo dc revue liet passeren in zijn ge- dachtengang, was er geen gezin bij, dat meer dan drie kinderen had. Ze willen hek tegenwoordig immers niet meer? Van een goede klant, die hij al vanaf de oprichting had, wist hij, dat deze en zijn vrouw geen kinderen wilden hebben. „Waarvoor zullen wij ze ter wereld brengen, meneer Gcugies? Om ze straks als slodaat te laten sterven op een der slagvelden in de wereld? Of gelooft u nog dn een duurzame vrede? Ik niet. De wereld is nu al overbevolkt, dus voor ons, mijn vrouw en ik hoeft het niet meer." Tja, dat is ook een standpunt, dacht Giep, al is het niet 't mijne. Maar het was wel de moeite waard om over na tc denken. De zaken bleven zich gestadig uit breiden. In Leeuwarden werkten be gin 1950 al zeventig man en de or ders bleven toestromen. Wat eerst als gekscherend en hatelijk was be doeld. - Laat die Maarten Stroct maar naar Duitsland gaan om daar meubels te verkopen; hij is immers zo goed bevriend met die moffen? - werd werkelijkheid. Want Maarten ging inderdaad regelmatig de grens óver. bezocht daar meubelzaken en toonde de grote, geïllustreerde prijs courant. De ckonomische toestanden begon zich in Duitsland weer te her stellen. Het volk was de zware sla gen langzaam te boven gekomen. Er hadden vertrouwde mensen de lei ding in dorp en stad. in provincie en het 1 and. Kurt Adenauer was een door iedereen geliefd staatsman; men had veel vertrouwen in zijn leiding. Initiatieven kwamen op nieuw tot ontplooiing. En cr waren af half één een reportage van de reuzenslalom voor heren. Voordat om elf uur 's avonds hel laatste nieuws wordt uitgezonden, is er nog een kort programma van de Stich ting Symbiose. NED. II: Deze zender komt om zes uur in de lucht voor de Olympische winterspelen. In ongeveer 45 minu ten tijd krijgt de kijker de indruk van de verrichtingen bij het kunst rijden op de schaats bij de heren. De TROS is verantwoordelijk voor hel verdere programma op deze zender. Als voorgerecht dienen het kinder programma Suske en Wiske en een aflevering van de science-fiction- serie Doctor Who. Wat deze serie be treft: Een bewaker van het monster vindt op gruwelijke wijze de dood. Doctor Who en Sara zijn in staat dc mysterieuze poel te obsexveren die in nauw verband staat met het mon ster. Het brandmerk der zonde is de Nederlandse titel die gegeven wordt aan de speelfilm Somebody up there likes me. De akteur Paul Newman speelt in deze film de rol van een legendarische bokser uit de veertiger jaren, Rocky Graziano, naar wiens biografie deze rolprent uit 1956 o>ider regie van Robert Wise werd gemaakt. Paul Newman was 38 jaar toen hij op zich nam de moeilijke rol van Rocky Graziano te spelen. Er was een intensieve bokstraining voor nodig om Newman op over tuigende wijze een bokserstype te laten spelen. Na de ongetwijfeld boeiende speelfilm resteren van de TROS alleen nog de aktualiteiten in Aktua-TV. MAANDAG 9 FEBRUARI NED. I: 11.10 Schooltelevisie12.25 Olympische winterspelen; 18.15 Te leac; 1S.45 Informatie Surinamers; 18.55 Nieuws; 19.05 3 x 20; 20.05 Superstars 1975; 21.00 Wie van de drie?; 21.35 Journaal; 21.50 Olym pische winterspelen; 23.00 Symbiose; 23.05 Journaal. NED. II: 18.00 Olympische winter spelen; 18.45 Paulus de boskabou ter; 18.55 Nieuws; 19.05 Suske en Wiske; 19.30 Doctor Who; 20.00 Journaal; 20.25 Somebody up there likes me; 22.15 Aktua TV; 22.55 Journaal. 31 nog altijd veel, heel veel meubelen nodig. Maarten vond, dat hij nu ook wel eens een paar kruimpjes kon gaan meepikken aan de grote tafel, die weer overeind was gezet en ge leidelijk aan weer overvloediger was gevuld. Verschillende Duitse meu belzaken, die nog maar mondjesmaat waren bevoorraad door eigen fabrie ken, zagen wel brood in de Holland se offerten en gaven bestellingen op. Maar dat betekende tevens nieuwe problemen, namelijk deviezen. Daar voor reisde Pomstra persoonlijk naar Den Haag en had daar een onder houd op het ministerie en bij de Ka mer van Koophandel voor hel bui tenland. Deviezen waren altijd wel kom en al was de Duitse Mark in 1950 nog wel niet zo'n harde valuta, menige zakenman, die een vooruit ziende blik had, begreep al lang dat bepaalde politieke gevoelens nu maar eens overboord geworpen moesten worden, want hel nieuwe Duitsland zou binnen afzienbare tijd weer een belangrijke rol gaan spelen in dc wereldhandel en die nog altijd afzijdig bleef van „zaken doen mei de moffen", was een sufferd. Poli tiek en zaken waren niet met elkaar te kombineren. Maarten Stroet zag dit alles heel duidelijk, want zake lijk was hij vast geen stommeling, integendeel. Dus reisde hij twee da gen in de week door bepaalde ge bieden in het buurland en kwam aan het einde van de tweede dag stee vast beladen met orders terug in Leeuwarden. Natuurlijk kwam hij ook weer regelmatig in het bedrijf. Het perso neel realiseerde zich al gauw ter dege. dat Maarten een uitstekende verkoper was. Mede door zijn orders bleef de fabriek groeien, zodat er geregeld personeelsuitbreiding nood zakelijk was. De lonen waren goed. dc arbeidsomstandigheden eveneens. Familieroman door HENK VAN HEESWIJK dus men werkte met plezier. En sommigen waren alweer zover, dat ze Maarten groetten, als hij door de fabriek liep. Je kunt toch niet eeuwig blijven haten, nietwaar? En hij zorgt nu ook weer mee voor onze boterham. Als het getijd verloopt, verzet men de bakens. Op een voorjaarsdag in 1950 had er in de direkliekamcr van Poorts Meubelen een lang gesprek plaats. Pomstra, Geugies, Douwe Westra en Maarten Stroet. Alsmede de drie bedrijfsleiders. Samen over legden ze, want de omzet groeide niet meer zoals men redelijkerwijs had mogen verwachten. Geugies had dc Jaarbeurs in Utrecht bezocht en daar van konkurrerendc fabrieken meubelen gezien, die veel moderner waren dan in Leeuwarden werden gefabriceerd. De bespreking resul teerde in een plan: We gaan dit voorjaar in het buitenland beurzen bezoeken: Hannover, Frankfort en - als wc de nodige deviezen kunnen krijgen en visa - naar Leipzig. Ne men daar alles goed in ons op, pak ken alle folders, die we kunnen be machtigen en komen dan weer bij elkaar, want het ziet er op het ogen blik naar uit, dat we op «achter raken. Zo kwam men ook in Leipzig op de Frühjahrsmesse. Helemaal niet om te kopen, maar vooral om zich te oriënteren. Want je kon van die Oostduitsers zeggen wat je wilde, ze zaten ook alweer aardig te paard, voor wat de spullen betrof, die ze maakten. Terwijl Pomstra. Stroet en Giep door de Messchallcn liepen te kijken, werd in de villa te Schalenveld een vierde kind geboren, bijna twee maanden te vroeg. Ook weer een meisje. (wordt vervolgd) v

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7