Terugblik op gemeente-leven Duiveland in 1975 Premier Den Uyl betreurt „meer dan schoonheidsiouten" Schipbreukelingen in nood op drijfijs IJsselmeer Buit van twee miljoen bij overval ÏJswedstrijden voor schooljeugd Oosterland ALGEMENE BEGROTINGSBESCHOUWINGEN VAN DE V.V.D. A ONZE PUZZELRUBRIEK OLYMPISCHE SPELEN Geen cent voor overvaller NUTSSPAARBANK.. Advertentie (T) DUIVELAND, 3-2. Als op andere jaren wordt van ge meentewege een overzicht gegeven van de gebeurte nissen en feilen in 1975, gedetailleerder uiteraard dan in liet kader van een algemeen overzicht kan plaats vinden. In de samenstelling van de beide kolleges kwam geen verandering. Tien maal kwam de raad in openbare vergadering bijéén, terwijl het kollege van b. en w. 56 maal vergaderde. Exclusief de secretaris, bestaat het secretarie- personeel uit acht personen, waaronder één part-timekracht. Met ingang van 1 oktober 1975 werd mevr. J. M. Rotte-de Jonge benoemd lot typiste voor halve da gen. Ontslag is verleend per - de cember 1975 aan de hoe.- L. J. Nijs- sen, die hool'd van de afdeling Soc. Zaken werd van de gemeente Ber- geijk. De technische dienst van de gemeente bestaat thans uit 12 per sonen. t.NV. het Hoofd, 1 technisch ambtenaar en één opzichter-teken- naar. Op 1 januari 1975 kreeg de heer J. Folmer te Nieuwerkerk eer vol ontslag; en in zijn, plaats werd benoemd de heer J. A. Gebraad en kwam op 1 oktober 1975 de heer C. A. A. Vooren in dienst als opzich ter-tekenaar. Bevolking Op 1 januari 1975 bedroeg het aantal inwoners in de ge meente. 4572 zielen, het aantal vermeerderde door geboorte met 69, en verminderde door overlijden met 38 zielen, zodat het getal toen 4603 bedroeg. Het aantal gevestigde per sonen bedroeg 256 en er vei-trokken 210 personen, zodat het zielenaantal per 31 december bedroeg 4649, alzo een vermeerdering van 77 personen. Er is in 1975 een elftal aanvragen ingediend om een bijdrage voor wo ningverbetering, waarvan er één werd afgewezen, één aanvrage voor- geldelijke steun voor krotopruiming Voor krotopruiming' en doorstro ming werden 4 aanvragen ingediend, die allen werden ingewilligd. Bestemmingsplannen In voorbereiding De bestemmingsplannen van de gemeente werden allemaal door de Staten van Zeeland goedgekeurd, alleen de plannen Sirjansland, re- kreatiegebied Ouwerkerk en buiten gebied werden maar ten dele goed gekeurd. Bestemmingsplannen sportveldencomplex Nieuwerkerk en Oosterland zijn in voorbereiding. I)e brandweer rukte in 1975 zes keer uit. Op Oudejaarsavond werd lcos alarm gegeven om 11 uur 's avonds. Het korps bestaat mo menteel uit in totaal 20 personen. In 1975 zijn de volgende aantallen woningen in de gemeente gereed gekomen. In Nieuwerkerk 32 stuks t.w. 24 premiewoningen Bihnak, 4 premie-woningen Boogert BV, 3 vrije sector-woningen en 1 particu liere premiewoning. In Oosterland 1 vrije sectorwoning, te Ouwerkerk 4 vrije sectorwoningen en te Sirjans land 1 vrije sectorwoning. In totaal gereedgekomen 38 stuks woningen. In aanbouw zijn thans de volgende woningen: In Nieuwerkerk 22 stuks, t.w. 12 premiewoningen Bumak, 2 premie-woningen Bumak (bunga lows) 4 premie-woningen Boogert BV en 4 vrije-sectorwoningen. In Oosterland 1 vrije-seclorwoning, In Ouwerkerk 1 stuks idem en te Sir jansland 1 stuks idem. Totaal in aanbouw 25 stuks woningen. In voorbereiding zijn de bouw van de volgende woningen: 7Ê stuks te Oosterland. t.w. 33 stuks Block- invest. 16 woningen: Smidt en Boo- gaardt, 12 vrije sectorwoningen Lig- tendag en 14 woningen Bumak. In Nieuwerkerk zijn in voorbereiding: 11 woningen t.w.l. vrije sectorwo ning en 10 Bumak in de Dolfijn straat. Er werden in het afgelopen jaar 112 bouwvergunningen verleend. DEN HAAG, 5-2. Premier Den Uyl betreurt' het zeer dat er woensdag „meer dan schocnhcidsfoutcn" zijn gemaakt na de bekendmaking van het akkoord in het kabinet over de ondernemingsraden. Dat er uitlatingen zijn gedaan, dingen zijn gebeurd, die niet mo gen betreur ik zeer, aldus de mi nister-president, donderdag in de Tweede Kamer. Hij legde daar een verklaring af op verzoek van oppo- positieleider Wiegel (VVD) over de gebeurtenissen van woensdag. „Ik ben daarvoor verantwoordelijk, ook na veertien dagen harde strijd, ook voor wat er gebeurt na het berei ken van de overeenstemming", zo zei drs. Den Uyl. De premier herhaalde, dat er ken nelijk tussen hem en minister Van Agt een communicatiestoornis was opgetreden. AMSTERDAM, 6-2. By een ber gingspoging van een vorige week op De puzzel van de vorige week is weer „uit'' en de resulaten geven beste hoop voor de rest van het jaar. Er wordt vrij frekwent en doorgaans goed gepuzzeld. Uit de goede inzen dingen kwamen de prijswinnaars naar voren. De eerste prijs is bestemd voor: De heer T. Bos Molenstraat 40 BRUINISSE De tweede prijs gaat naar: Jaap Viergever Prinses Margrietslraat 19 AM EI DE De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. secondant; 8. rog; 9. die; 10. som; 12. vol; 13. Deens; 15. pil; 17. rijk; 18. ar; 19. ms.; 21. nek; 23. el; 24. fuik; 26. cape; 28. ia; 29. kater; 30. alias; 32. hol; 34. uur; 36. pet; 38. emoe; 39. mirre; 40. lade; 41. ram; 43. ski; 45. nel; 46. porie; 49. ernst; 52. ho; 54. mier; 55. roos; 56. ui; 57. eed; 59. St.; 61. op; 62. vin; 63. rob; 65. spaak; 68. mijl; 69. fez; 71. ara; 72. kaf; 73. doedel zak. VERTICAAL: 1. sol; 2. eg; 3. ode; 4. niet; 5. den; 6. N.S.; 7. top; 8. rok; 11. min; 12. vijl; 13. drie; 14. smal; 16. lei; 17. recherche; 18. auto; 20. spin; 22. kastelein; 24. fa; 25. krui ser; 26. carrier; 27. e.a.; 29. klomp; 31. spant; 33. oma; 35. Urk; 37. Ede; 42. kris; 44. knop; 47. om; 48. iets; 50. rook; 51. s.s.; 53. oer; 56. uil; 58. dof; 60. mare; 62. vijf; 64. bed; 66. pad; 67. aal; 68. mak; 70. zo; 72. ka. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. plant; 13. klaar, gereed; 14. drietenige struis vogel; 15. stad in Algerije; 16. te we len (afk.); 17. vis; 18. geboren (afk.); 19. overblijfsel bij verbranding; 21. telwoord; 23. korte tijdsduur; 25. ti tel (afk.); 26. jaargetijde; 28. rivier in Utrecht; 30. gedetacheerd vesting werk in de vorm v.e. bastion; 32. pronkzuchtig; 33. figuurraadsel; 35. sport v.e. ladder; 36. voorzetsel; 37. rivier in Duitsland; 39. Engelse leng temaat; 41. laatstleden (afk.); 42. masttouw; 43. eer bewijzen; 44. on bepaald hoofdtelwoord; 46. soort bergkristal; 48. vistuig; 49. van een (afk.); 51. rijksdaalder (spreektaal); 53. leer v.h. heldendicht; 55., af scheidsgroet; 57. fijne, kenmerkende geur; 59. zangstem; 60. de gezamen lijke officieren en gegradueerden v.e. leger; 61. chemisch symbool; 62. grie zelig; 64. vaatwerk voor vloeistoffen; 65. de oudere (afk. Latijn); 66. deel v.e. tabakspijp; 68. enigszins luxueus ingericht café; 69. muzieknoot; 71. ouderloos kind; 72. vereniging, ver bond; 74. rivier in Italië; 75 manne lijk beroep. VERTIKAAL: 1. deel v.e. geweer; 2. voegwoord; 3. muzieknoot; 4. wel riekende stof; 5. verkorting van so ciëteit; 6. samenstel van geldende rechtsvoorschriften; 7. dik en plomp; 8. konijnenjager; 9. metselaarsge reedschap; 10. met name (afk.); 11. militaire rang (afk.); 12. vogel; 20. reinigingsmiddel; 21. handelwijze v.e. overdreven geloofsijveraar; 22. weef sel v.e. spin; 24. belijder van zekere godsdienst; 25. dorsvloer; 27. vorm van mij; 28. alvorens; 29. groot ge vaar voor zwemmers; 31. nummer (afk.); 33. spelleiding (film); 34. plaats in Friesland; 38. insekt; 40. rauw. ruw (van taal); 44. versieringsmotief; 45. vreemde munt; 47. stad in Bel gië; 48. hoofddeksel; 49. onsmakelijk; 50. het ontnemen van iemands goede naam door laster enz.; 52. boksterm (afk.); 54. zijrivier van de Rijn; 56. de dato (afk.); 58. zinnebeeld van de marine; 60. niet overvloedig; 63. plaats in Zeeland; 64. rank vaartuig je; 67. geluid waarmee men om stil le verzoekt; 68. bewaarplaats voor vis; 70. geluid van zeker dier; 71. persoonlijk voornaamwoord: 73. bij woord; 74. per adres (afk.). het IJsselmeer half onder het ijs ge raakte motorschip is donderdagmid dag de Amsterdamse sleepboot Heyme Goedkoop vijf kilometer uit de kust van Enkhuizen door kruiend ijs overvallen, vermorzeld en ver loren gegaan. Kapitein Piet Kraayenoord wist zich met zijn machinist en een ma troos net zonder moeite in veiligheid te brengen. Nadat ze over hun radio installatie de buitenwereld hadden gewaarschuwd, sprongen ze van het in al zijn voegen krakende schip en wisten zich over de kruiende schot-* sen in veiligheid te brengen naar een groot stuk drijfijs. Daar werd het drietal een uurtje later opgetrokken door een helicop ter van de Marine Luchtvaartdienst en veilig naar het Marine Vlieg kamp „De Kooy'' bij Den Helder ge bracht. AMSTERDAM, 4-2. Een onder in vloed van drugs verkerende Marok kaan heeft woensdagmiddag op ama teuristische wijze getracht het bij kantoor van de spaarbank voor de stad Amsterdam aan het Damrak te beroven. Terwijl de man een zilver kleurig speelgoed pistooltje op een lokettiste richtte, schoof hij haar een papiertje toe, waarop hij „f300.000" had geschreven. De vrouw kwam niet onder de indruk van de bedrei ging en waarschuwde de kassier, die de overvaller duidelijk maakte, dat hij geen geld kreeg. De man verliet daarna het kantoor, maar meldde zich later op het politiebureau Sin gel met de mededeling, dat hij de overval had gepleegd. Bij het ver hoor van de 21-jarige verdachte bleek, dat hij eerder op de dag ook geld had geëist in een parfumerie zaak in cle Kalverstraat. Ook daar tvas hij echter niet serieus genomen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN IIAAG. Het ministerie van landbouw en visserij blijkt niet on dersteboven te zün van de vangst- bcpcrkingsregeling voor tong en schol, die de meeste organisaties van kottervissers aan hun leden hebben aanbevolen als alternatief voor een regeling, die minister Van der Stee voor de maand februari heeft uitge vaardigd. MIDDELBURG. Woensdagmiddag is op de rechtbank in Middelburg de Engelse coaster Ekpan Chieftain van 461 bruto ton bij afslag verkocht voor f 250.000. DEN HAAG. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft gezegd dat buitenlandse inmenging in de strijd in Angola, „en dus ook inmenging van Nederlan ders" ongewenst is. VENRAY. Als er binnen het on derwijs werkelijk moet worden be zuinigd dan moet dat gebeuren op de directe salariskosten. Voor 1622 lera ren van scholen yoor atheneum. Gymnasium cn havo is het duidelijk, dat alleen daarin een verantwoorde cn doeltreffende oplossing kan wor den gevonden. de ideale gezinsbank! Verhuur kluis- loketten IHJRGH-IIAAMSTEDE: Julianastraat/Bernhardstraat dinsdag 11.00-12.30 uur. AMSTERDAM. De Amsterdamse dierentuin Artis heeft vorig jaar 1300 dieren van particulieren ont vangen. Tientallen uiteenlopende soorten - van schorpioenen tot wurg slangen, van papegaaien tol talloze kleine volière-vogels - werden aan de Artis-receptie afgeleverd. GRONINGEN. De Groninger poli tie is een autozwendel op het spoor, die vrij grote vormen aan kan ne men. In totaal werden de afgelopen dagen zeven autohandelai-en en mon teurs aangehouden, die allen gesto len en niet volgens de officiële weg geïmporteerde wagens verkocht hebben. DEN HAAG. Opnieuw hebben de liberale tweede kamerleden Berk houwer en De Beer er bij de staats secretarissen van Huiten van PTT- zaken en Brinkhorst van Europese aangelegenheden aangedrongen op het gelijktrekken van het posttarief voor het verzenden van lichte brie ven naar alle negen EEG-landen. RIJSWIJK. Het prduktschap voor zuivel heeft f 550.000 beschikbaar gesteld voor medefinanciering van een project van de voedsel - en landbouworganisatie der Verenigde Naties FAO in Tanzania. Het heeft ten doel, de distributie in dichtbe volkte gebieden van elders in dat land geproduceerde melk te verbete ren. LAATSTE NIEUWS AMSTERDAM, 6-2. Twee jonge mannen hebben vrijdagochtend bij een overval op een geldtransport van de Nutsspaarbank Haarlem /op de Westhavenweg in de hoofdstad een groot bedrag aan geld buitge maakt. Volgens de politie gaat het om f 2 nüljöeri. De overval werd omstreeks half tien gepleegd. De daders maakten gebruik van een blauwe volkswagen, waarmee zij in de richting van de binnenstad ver dwenen. Het tweetal was gewapend. INNSBRUCK. De Oostenrijker Franz Klammer op weg naar hel Olympisch goud, bij de afdaling voor heren op de Patscherkofel bij Innsbruck. Skiën behoort uiteraard tot de spektakulaire onderdelen van hel programma der Olympische Winterspelen. Zaterdag 7 februari: OOSTERLAND, 5-2. IJs en weder dienende hoopt de ijsvcrenïging „Winterleven" alhier op zaterdag middag 7 februari a.s. op de ijsbaan bij het sportterrein aan de Sint Joostdijk voor leerlingen van de bei de basisscholen hier ter plaatse een Ijsfeest te houden, aanvangende één uur. i I Er zullen wedstrijden gehouden worden die als volgt geregeld zijn: Meisjes en jongens uit de eerste klassen van de scholen: knikkers dragen. Meisjes en jongens uit de tweede en derde klassen: blokjes ra pen. Jongens uit de vierde klasse: koekhappen. Meisjes uit de vierde klassen: idem. Jongens uit de vijfde klassen: hard rijden. Meisjes uit de vijfde klassen: idem. Jongens en meisjes uit dé zesde klassen even eens: hard rijden. Na afloop van deze wedstrijden worden alle kinderen getrakteerd waarna de gewonnen prijzen zullen worden uitgereikt. In dien de vorst nog wat zal aanhouden ligt het in de bedoeling van de ijs- vereniging zo spoedig mogelijk ook wedstrijden te organiseren voor de oudere jeugd en eventueel ook voor volwassenen waarvan t.z.t. medede lingen zullen worden gedaan. BUENOS AIRES. De Argentijnse politie heeft donderdag bekendge maakt dat Jose Miguel Tarquini, een voorlichtingsfunktionaris van het ministerie van sociale zaken, bij een aanslag om hel leven gekomen Gemeenteraad Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 3-2. Aan de behandeling en goed keuring van de gemeentebegroting 1976 van Brou wershaven op de jongste vergadering van de gemeente raad, onder voorzitterschap van burgemeester A. P. Schouwenaar, gingen uitgebreide algemene beschou wingen vooraf. Hieronder volgt bet slot. Fraktievoorzitter J. K. Goemans van de V.V.D. bedankte in de raads vergadering Brouwershaven aller eerst degenen die de begroting had den opgesteld. Dit jaar zullen weer belangrijke beslissingen moeten ge nomen. Dat de begroting een ruime post heeft voor onvoorzien stemt tot tevredenheid, maar waakzaamheid blijft geboden. Met het college hoopt de fraktie dat het sekretarie weer volledig be mand raakt. Airconditioning lijkt geen overbodige luxe. maar dat moet dan wel spoedig gebeuren. De V.V.D. kan volledig instemmen met de mo gelijkheid van een streekarchivaat. De heer Goemans vond het een goede zaak van het college om het bestemmingsplan die zeer ingrij pend zijn - zoals Dreischor-Kom - aan de betrolcken bevolking in een openbare bijeenkomst voor teleggen. Hetzelfde geldt in de toekomst ook voor Brouwershaven-Kom. Wat betreft de nieuwe inrichtings- schcts Grevclingenbekken - een voor de burger moeilijk te ontcijferen in gewikkelde cn technische zaak - zei de heer Goemans dal de bebouwing met bungalows op Dwars in de weg zijn fraktie nogal heeft verbaasd. „We hebben daar ernstige bezwaren legen omdat we ons uitgesproken hebben voor een gebied rondom Brouwershaven. Ook het pretpark op Kabbelaarsbank vinden we nog al ingrijpend", aldus de heer Goe mans. Woningbouw De woningbouw te Brouwersha ven. Dreischor cn Zonnemaire stemt tot tevredenheid, maar Noordgouwe valt cr ondanks de nodige inspan ningen weer voor dc zoveelste maal naast. De VVD meent dat er in 1976 een besluit moet worden genomen. misschien biedt rehabiliteit een op lossing. De fraktie hoopt dat het ge sprek met Beter Wonen een positief resultaat zal hebben. Op 't program ma staat een groot aantal wegen, een heel bedrag maar alleszins ver antwoord en nodig. Volledig instem ming van de VVD heeft ook de aan schaf van diverse machines voor ge meentewerken, straatvegen en schoonhouden riolering. De post ANWB-richtingsborden vond de heer Goemans vrij hoog, maar zeer zeker nuttig. „Een zwarte bladzijde" in de begcleidingsnota vormt het hoofdstuk onderwijs, gelet op de prognose kleuteronderwijs in 1979. Volgens de prognose zullen twee van de vier kleuterscholen verdwij nen. Onderwijs is zeer nauw ver bonden aan woningbouw; belang rijke rol speelt ook de werkgelegen heid. „Misschien wordt het tijd om het aantrekken van schone industrie wat te laten varen cn dc mogelijk heid te openen om wat minder scho ne industrie aan te trekken. We zui len uit twee kwaden het beste moe ten kiezen", aldus dc heer Goemans. Vanzelfsprekend deelt de VVD de mening van het college om ophef fing van scholen zoveel mogelijk te gen tegaan. Problemen van de scho lenbouw te Brouwershaven; slopen van pas aangekochte panden, waar moet dc brandweer naar toe, waai de buitendienst gemeentewerken. Ondanks dit zou de VVD het toe juichen, wanneer de nieuwe scho— lenkombinatie zou komen op de plaats van dc oude school, de school komt dan in hot midden van Brou wershaven. Verenigingsgebouwen Er komen dit jaar drie vereni gingsgebouwen bijvoor het vereni gingsleven is het van het grootste belang dat ze zo snel mogelijk wor den opengesteld. De fraktie ver wacht spoedig voorstellen van het college wat betreft de exploitatie- opzet. Instemming van de fraktie heeft uitbreiding sportvelden en realisering kinderspeelplaatsen le Dreischor, Noordgouwe en Zonne maire. Een aantal vragen had de heer Goemans inzake het alarme ringssysteem dat t.o.v. telefoonaan sluiting een goede oplossing lijkt. Die vragen zijn; wat zijn de erva ringen met dit systeem, wie gaat hel bemannen, wat is de rijkwijdte van de zendertjes en hoe het gaat met de bejaarden die niet wonen in een be jaarden woning. Opnieuw werd aangedrongen om de Zeelandbrug in 1978 tolvrij te maken, nu het niet mogelijk is ge bleken een tegemoetkoming te ver strekken in de kosten ziekenhuisbe zoek te Goes. Met hel vol lege is de VVD het eens dat het. Rode Kruisziekenhuis op Schouwen-Duiveland een onmis bare funktie heeft. Voorzieningen die getroffen moeten worden hebben instemming van de fraktie. Wat de begeleiding van dc patiënten door het verplegend personeel betreft kan naar mening van dc fraktie ook nog wel het, een en ander gedaan wor den. Met de jachthavens gaat het de goede kant op, omdat er dit jaar waarschijnlijk geen tekort zal zijn. Nu ook do jachthaven van Bruinis- se al aardig vol is, >vordl hel tijd voor de gemeente om aan uitbrei ding van de capaciteit le denken. Deze uitbreiding zal, aldus dc heer Goemans, in Den Osse moeten plaatsvinden. De fraktie denkt daar bij aan een gefaseerde uitvoering cn te exploiteren als de huidige jacht haven. Waf de verdere ontwikkeling van cle rekreatie betreft meent de VVD dat deze zeer nauw samenhangt met do inrichting van de Grcvelin- gcn. Voorop stelt de fraktie duide lijk dat de rekreatie niet ten koste van de eigen bevolking mag gaan. Dc behoefte aan rekreatie woningen is minder dan een paar jaar gele den cn ook de inzichten ten aanzien van het onbeperkt bouwen zijn ver anderd. De heer Goemans dacht dat dc gemeente dc eerste jaren vol doende voorzien zal zijn. wanneer het zomerdorp Den Osse voltooid is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4