Staatssekretaris P. J. J. Mertens opent nieuwe W.S.W.-fabriekshal Algemene ledenvergadering coöperatieve werktuigenver. Nieuwerkerk Einde ontvoeringszaak Ameland is nog steeds geïsoleerd Zware aardbeving in Guatemala DE ZIERIKZEESCHE COURANT teak bergmeubel MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE Donderdag 5 februari 1076 132ste jaargang Nr. 21838 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. In dit nummer: Belangrijke aanwinsten Landbouwmuseum Gloriedag voor „De Zuidhoek" ZIERIKZEE, 4-2. Dc aangebouwde nieuwe fabrieks hal van het Werkvoorzieningschap „De Zuidhoek" - zo is thans de officiële naam van de (tienjarige) „cen trale werkplaats" - werd woensdagmiddag, in aanwe zigheid van talrijke genodigden, o.w. Zeelands kom- missaris dr. C. Boertien en oud-kommissaris mr. J. van Aartsen, officieel geopend door staatssekretaris P. J. Mertens van sociale zaken, die dit karweitje overnam van minister drs. J. Boersma. De bewindsman kon uiteraard slecht gemist in het Haagje. PARIJS, 4-2. De vier ontvoerders die in Djibouti 31 Franse schoolkin deren in een autobus in gijzeling hielden, zijn woensdag doodgescho ten. Ook een van de kinderen, een meisje, is om het leven gekomen. De overige kinderen zijn ongedeerd. Dit is door de premier van Afars en Issas telefonisch aan radio Luxem burg meegedeeld. Advertentie De woorden „De Zuidhoek" zijn in knipper-indikatielichtjes in de kan tine aangebracht, onder het - even eens verlichte - embleem van het langzamerhand tot respektabele grootte gegroeide regionale W.S.W.- bedrjjf. De staatssekretaris liet - na een gedegen inleiding - zo gezegd de lichtjes knipperen. Het betekende een nieuwe mijlpaal in de historie van „het schap". „Ondanks de huidige ekonomisct>e situatie, is het aantal W.S.W. - werknemers in de laatste twee jaar niet gedaald", zo deelde de staats secretaris mee. Integendeel: het is toegenomen met 7000. Groei in alle drie sëkt n t.w. de industriële, de cultuur en civieltechnische en de administratieve tak. Gemeente- en schapsbesturen gaan - zo blijkt - voort met werkaanbieding in de W.S.W.-bedrijven, waarvoor waar dering op zijn plaats is. Gelimiteerde uitbreiding De W.S.W.-bedrijven echter mo gen in een tijd van teruggaande konjunktuur - niet alsmaar naar alle richtingen uitbreiden, zulks ge let op de opgestapelde zorgen in ve le bedrijfstakken. Voordeel is wel dat de W.S.W. zich op uiteenlopen de terreinen beweegt. Binnen de hoofdsektoren liggen de aktiviteiten nog weer eens over di verse branches verspreid, waardoor het gevaar van een onverantwoord markteconomisch effekt wordt ge reduceerd. Niettemin moet met grote behoed zaamheid tewerk worden gegaan. Zo -zal b.v. uitbreiding van het per- scneelsbestand afhankelijk moeten worden gesteld van de mogelijkheid passende aanvullende arbeidsmoge lijkheden te vinden. Vraagteken ten onrechte Achter het gcede van de W.S.W. wordt in deze tijd ten onrechte, wel eens een vraagteken geplaatst. Ve len hebben zich in de afgelopen ja ren ingespannen om goed ge-outil leerde bedrijven te scheppen, waar een goed produkt geleverd wordt; bedrijven ook die met talrijke ban den met het overig bedrijfsleven zijn verbonden. Vreemd zijn daarom de opmerkingen „dat het hoogst on fatsoenlijk" is werklozen een wex*k- kring in zo'n bedrijf aan te bieden of die werkaanbieding te kwalifice ren als „wegstoppen''. Verzuimd wordt dan wel te ver melden, dat in vijf jaar tyds zo'n 8500 werknemers zijn doorgestroomd uit W.S.W.-verband naar het be drijfsleven. Onfatsoenlijk is het zeker niet, maar wel onmogelijk, aldus de staatssekretaris, die onderlijnde dat „werkaanbieding via de W.S.W. aan „ecpnomisch werklozen"- zo dat heet - niet kan, omdat aan doelstel ling en werkingssfeer van de W.S.W. grenzen zijn gesteld. De overheid be perkt zich in dit kader tot degenen, die door individuele omstandighe den, in een extra zwakke bemidde- lings positie zijn gekomen. Kritiek ontzenuwd Tot slot ontzenuwde de heer Mer tens de bewering als zou bij het Ad ministratief Diensten Centrum Mid den-Zeeland, een kwart van de werknemers geen aanwijsbare me dische handicap vertonen. Feit ech ter is dat de mogelijkheid van een W.S.W.-dienslbetrekking in de wet niet gebonden is aan de aanwezigheid van een door een arts gekonstateei'de kwaal of afwijking. Persoonlijke fak- toren kunnen iemand plaatsingsge- schikt maken. Niets wijst er dan ook op dat de Zeeuwse overheid bij het toelatingsbeleid onzorgvuldig - zou hebben gehandeld. Noodzakelijke uitbreiding(en) Tevoren sprak de voorzitter van het Werkvoorzieningsschap, wethou der C. Bij de Vaate een hartelijk welkomstwoord, herinnerd aan de belangrijke fasen, die de „centrale werkplaats" heeft doorgemaakt. Tel kens bleek uitbreiding noodzakelijk tot dat het kwam tot de bouw van deze nieuwe bedrijfshal. Daarvoor kwamen extra middelen op tafel en allen die hiertoe bijdroegen komt een woord van dank toe. Vooral de verbetering van de leef ruimte als arbeidsplaats, is voor de werknemers belangrijk. De inge bruikstelling gaat samen met een goed gevulde orderportefeuille en de vooruitzichten zijn gunstig. De voorzitter noemde de faktoren, die in „De Zuidhoek" bijdragen tot een. goed arbeidsklimaat, \v.o. het veelal hoog gekwalificeei"de werk, dat de werknemers geboden wordt, hetgeen ook tot uiting komt in de lonen. Binnen het bedrijf is er waar dering voor eikaars positie en werk, ook al zijn er wel eens aanpassings moeilijkheden. Bovendien is het ge heel nog te overzien en ieder voelt zich bij de zaak betrokken en ver antwoordelijk. De financiële uit- (Vervolg pag. 4) 1975 werd uiteindelijk nog goed jaar ZIERIKZEE. In de kantine van het Werkvoorzieningsschap „De Zuid hoek", is de naam in uit-en-aan- lichtjes" aangebracht, onder het - eveneens verlichte embleem. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NIEUWERKERK, 4-2. In hotel „De Meebaal" te Nieuwerkerk vond dins dagavond een algemene ledenvergadering plaats van de Coöp. Ver. tot Ex ploitatie van Landbouwwerktuigen en Machines „Nieuwerkerk" G.A., onder voorzitterschap van de heer H. J. v. d. Zande. De voorzitter gaf na een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen een terugblik op 1975. Het begin van dat jaar was de toestand bijzonder moeilijk door de vele regen; vele produkten moesten onder ellendige omstandigheden van het land ge haald worden. In verband met de bijzondere om standigheden werd er weinig winter tarwe gezaaid, maar meer gerst, wel ke een behoorlijke opbrengst gaf. Boven verwachting keerde het tg, de vaak met moeite gezaaide bieten, aardappelen en uien kwamen goed op en groeiden naar wens. De zomer die volgde zal niet vlug vergeten zjjn, gevolgd door een uitermate droog en goed najaar. Helaas heeft niet iedereen van hel goede aardappel jaar kunnen profi teren. De toestand was begin '75 financieel zorgwekkend, maar veel is uiteindelijk meegevallen. Zozeer zelfs, dat gesproken kan worden van een goed jaar, aldus de voorzitter. Ook voor de Vereniging is het boven verwachting goed gegaan. De tweede algemene vergadering zal gehouden worden in maart aan staande. Voor het komende jaar zijn er weinig investeringsplannen. De kosten van olie, reparatie en onder delen stijgen met 10 procent in ver houding met 1975. Daarom worden de werktuigen duurder verhuurd. Overal in het land zijn er teveel combines om deze rendabel te ex ploiteren; in dit opzicht spreekt men gemakkelijk bij aanschaf over f 100.000,-. Helaas blijven de graan prijzen le laag. De voorzitter bena drukte nogmaals, dat de vele kosten die de bedrijven gemaakt hebben niet moet worden onderschat. De notulen werden onder dankzeg ging aan de secretaris de heer A. van Klinken goedgekeurd. Enige zaken kwamen, n.a.v. de notulen nog aan de orde, zoals de „Temac"-controle bij en na het zaaien van bieten. De bestrijdingsmiddelen zullen niet veel stijgen dit jaar, de omzet van de ver eniging neemt steeds toe. De werkzaamheden De voorman van de verenigng, de heer H. van Driel, bracht rapport uit over de in 1975 verrichte werkzaam heden, Begin 1975 was wel heel vreemd: er werden aardappelen ge oogst terwijl gelijktijdig op een ander Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 ZIERIKZEE. Na de officiële opening van de nieuwe hal, werd een rond gang gemaakt. De direkteur van „De Zuidhoek", de heer J. Pomper geeft bij een van de onderhanden zijnde produkten een toelichting aan staats sekretaris P. J. J. Mertens. Links van hem. (foto) Zeelands commissaris dr. C. Boertien. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dil nummer bestaal uit 10 pagina's Wie kontrole op zijn gedach- ten verliest, verliest kontrole f op zijn daden. f Wilson f perceel aardappelen gepoot werden. Pas op 9 mei, laat dus, was alles ge- - zaaid. Op 21 mei werd het. eerste hooi gepei'st ,op 7 augustus werd het eerste graan gedorst; oogst van de eerste aardappelen vond plaats op 17 september. Vergeleken met andere jaren dus: uiteenlopende tijden. On danks alles kan van een goed jaar voor de landbouw en voor de ver eniging gesproken worden. In veel opzichten is de toestand beter dan vorig jaar, aldus merkte de secretaris in zijn jaarverslag op. Het ledental van de vereniging bleef normaal; er werd veel werk verricht. De leden werden opgeroepen zoveel mogelijk werk te laten veiTichten door de vereniging. Bij de na de pauze gehouden rond vraag werden diverse zaken aange sneden. Veel apparatuur staal nu al startklaar voor het nieuwe seizoen. Verhuur van kiepwagens zal voort gang vinden; aanschaf door indivi duele bedrijven is onrendabel. Er was weinig vraag voor aanschaf van een gierkar. LEEUWARDEN, 4-2. Woensdag morgen zijn met twee helikopters weer 32 mensen van het geïsoleerde Ameland gehaald en vervoerd naar Leeuwarden. De bootverbinding vanaf Holwerd is door ijsgang nog steeds onmogelijk. Vanaf Lauwers- oog heeft woensdagmorgen een veer boot getracht Schiermonikoog te be reiken. De verwachting is dat het wel zal lukken. Ook dinsdagmiddag wist een boot de rede van Schier monnikoog te bereiken. Advertentie Verwachting tot vrijdagavond: Weinig verandering Droog weer met veel bewolking, maar ook hier en daar opklaringen; matige tot krachtige oostelijke wind; minimumtemperaturen van min 7 tot min 2 graden, maxima van min 2 graden tot plus één graad. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen omstreeks 0 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 6 febr. Zon op 8.14, onder 17.36 Maan op 10.07, onder Eerste kwartier: 8 febr. (11.05). HOOG- EN LAAGWATER 6 febr. 6.39 19.01 0.05 12.32 Doodtij: 10 febr. GUATAMALASTAD. Guatamala- stad is woensdagochtend door een aardbeving getroffen waarhij, vol gens de eerste berichten, zeker 1.000 mensen om het leven zyn gekomen. Er zouden ongeveer 500 gewonden zfjn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1