r LEKKER -t ANTWOORDEN OP VRAGEN ALGEMENE BEGROTINGSBESCHOUWINCEN Raad Brouwershaven CULTURELE VERENIGING OUWERKERK GAAT ANDERE KOERS UITZETTEN 4 Russische zevenmij lslaar zen Gemeenteraad Dui volatiel I >111V I'!I ./VINI IOp dé jongste raadsvergadering van de genieeule Duiveland, onder voorzillerseliap van Inir- genieesler J. I). de kaïn, kwam lol slol aan de orde de Beantwoording van vragen, door de fraklie-woord- voerders gesteld in het kader van de algemene be schouwingen over de begrotingsbehandeling (1976). Algemene beschouwingen 'werden gehouden doof de heer M. K. Uomeijn voor de fraktic van de V.V.D., voor de fraktic van de P.v.d.A. door de lieer J. C. Ilillebrand, voor de fraktic van dc S.G.I*. door de heer 1» Meerman, en voor de fraktie van dc t'.D.A, door de heer Jac. van der Maas I'z. Du vergaderingen van de raads commissie Openbare Werken zullen in het vervolg openbaaY worden. Hot college van B. en W. verklaar de hiertegen geen bezwaar te heb ben, doch wel tegen de openbaar heid van vergaderingen van de re- krcutiecommissie, omdat daardoor het werk zou worden beknot. De heer Romeijn brak een lans voor een napraatje na de raadsvergade ringen, waarbij het publiek de gele genheid zou krijgen punten en vraagstukken in diskussie te stellen Het college ziet echter meer heil in hoorzittingen op alle dorpen, omdat daar meer mensen mee bereikt wor den. Verder maakte de heer Hille- brand zich bezorgd over het totaal van de exploitatiekosten op de ge meentebegroting voor 1976 van reeds uitgevoerde of nog uit te voe ren. werken. Hy vroeg zich af of dit nu de draagkracht is van de gemeente, waarop de voorzitter antwoordde dat de gemeente nog kan rekenen op een uitkering van het gemeente fonds in het kader van de bevorde ring van de werkgelegenheid. De voorzitter maakte verder be kend dat de toren met klok te Nieu- werkerk op 9 maart a.s. officieel in gebruik zal worden genomen dooi de commissaris der Koningin. De heer Van Klinken informeerde of er nog een gedenksteen in de toren zal worden aangebracht, en wat daar op geschreven zal staan. De steen zal er komen, maai* wat erin gegrift zal staan is nog niet bekend. De rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Hillebrand hoe het gaan moet bij een eventuele zeer hoge waterstand wanneer de mensen in de polder ge waarschuwd moeten worden. Er zit een delegatie op het gemeentehuis, maar van wie krijgen deze mensen bericht als er iets fout gaat. Van de wachters op de dijken of van wie? De voorzitter zei in nauw kontakt te hebben gestaan met mensen van de Waterstaat, en dat er naar ge streefd zal worden portofoons aan te schaffen waardoor dan hierdoor de berichten het gemeentehuis kunnen bereiken. In de volgende raadsver gadering zal daar meer van kunnen worden gezegd. Een moeilijk punt is, on daar is wethouder Bakker het over eens, dat men niet weet waar de gewaar- schuvvdemensen naar toe moeten. Daar zal toch ook een regeling voor moeten worden getroffen. De heer Van 't Hot'f: „Ik hoor nu wel praten over waarschuwingen voor mensen in de polder, doch hoe worden de mensen op de dorpen gewaar schuwd?'' De voorzitter zei met klokgelui en met de sirene. De eerste kan wel uitgeschakeld worden, vol gens de heer Van 't Hoff, want bij stormwind is deze niet te horen. Schaatsen Verder vond de heer Van 'l Hoff liet bezwaarlijk dat er in Nieuwer- kerk geen gelegenheid is om schaat sen te rijden, want de z.g. ijsbaan is vogelwater met 2 vlonders erin, en de andere gelegenheid die er voor heen bestond, is vol bomen geplant. De heer Romeijn wist een alterna tief: „Kom naar Ouwerkerk, daar is een prachtbaan en heerlijk uit de wind" zo raadde hij de Nieuwer- kerkse ijsliefhebbers aan. De heer Stouten wees op wateroverlast op het Hofplein in Oosterland. Wethou der Bakker van Openbare Werken deelde mee dat men hiervoor bij „Beter Wonen" wezen moet; de ge meente kan hier niets aan doen. De heer Van Klinken informeerde naai de stand van zaken betreffende de verharding van het Muijewegje te Nieuwerkerk, waarop hij ten ant woord kreeg dat dit deze week gaat gebeuren. Mevr. A. E. van der Zan- de-Vieugcls Schutter had vernomen dat men te Bruinisse stappen heeft ondernomen bij de regering om ver goeding te krijgen voor door hoog water ondergelopen bedrijven. „Om dat we in onze gemeente ook zo iets hebben, zou ze willen aanraden deze weg te volgen". Verder vond ze het niet in orde dat tijdens het extreem hoge water yan enige weken gele den sommige mensen in de polder maar gerust gingen slapen, omdat ze geen waarschuwing vernamen. Me vrouw schrok hiervan toen ze dit vernam. De heer Van Klinken wist echter mee te delen dat er toch nog genoeg attente mensen in de polder Advertentie waren getuige de vele telefoontjes die hij kreeg of er geen gevaar dreigde. Woningmarkt Verder besloot, dc raad m de ge meente een woningmarkt te hou den z oals dit destijds ook te Bruinisse met sukses is gebeurd. Er is kontakt opgenomen met de Chr. Woningbouwvereniging „Schouwen-Duiveland. Na bespre king bleek dat deze het beste te Oosterland kan gehouden worden, in verband met de aldaar beschik bare grond en de reeds bestaande bouwplannen. Ook van de belas tingsdienst en het bankwezen kan op deze markt voorlichting worden verkregen terwijl tegelijkertijd werd verzocht aandacht te schenken aan de nieuwe bouwmogelijkheden in de beschutte sfeer zoals op een raads vergadering werd verzocht. Als voorlopige datum is genoemd 28 februari a.s. De kosten van deze woningmarkt worden geschat op om streeks f 500,-, waarvoor door de raad een krediet wordt beschikbaar gesteld. In verband met het binnenkort gereed komen van 12 woningen in het bestemmingsplan Nieuwerkerk II, aan de Dolfijnstraat is het nodig dat trottoirs aangelegd worden en een parkeergelegenheid, en de her bestrating van die wegen waai-aan niet meer kan worden gebouwd, zo als een gedeelte van de Wethouder van Klinkenstraat en Dolfijn straat, inklusief het gedeelte voor de in gang van het zwembad, dat in slech te staat verkeert. Totale kosten ge raamd op f 27.500,- inklusief btw. Besloten werd eèn evengroot kre diet hiervoor beschikbaar te stellen Tachtig mille Verder werd een krediet van f 80.000,- beschikbaar gesteld ter verdere ontsluiting van het bestem mingsplan Oosterland. De Leuven straat zal tot aan de Weelstraat moeten worden doorgetrokken waarvoor een aantal werken zullèn moeten plaats vinden, o.m. het dem pen van ,een sloot, ongeveer 195 m riolering met straat- en rioolkolken aansluitend op de hoofdriolering, stellen van trottoirbanden, leggen (Vervolg van pag. 1) verde f 800.000,subsidie op. Zon der subsidie wordt een dergelijke haven onverhuurbaar en onbetaal baar. Bij het kollege leven plannen om in de Nieuwe Nieuwlandpolder bouw van botenloodsen toe te staan, waar mede de werkgelegenheid wordt be vorderd, wanneer het op een ver antwoorde manier gebeurt. Het kol lege vindt dit een betere zaak dan de aanleg van een „pretpark".' Alarmeringssysteem? In onderzoek is nog .de aanleg van een alarmeringssysteem voor be jaarden wat een bedrag zal gaan vergen van f 200.000. Hierbij zou een full-time kracht gereed moeten staan in een centrale post. Diverse raads leden zagen liever telefoonaanslui tingen wat ook het kontakt der be jaarden met familie en vrienden verhoogt. De voorzitter stelde dat het een taak is voor de overheid om dit in de Bijstand op te nemen. Niettegen- staan is het kollege van mening dat in een noodsituatie een telefoon geen oplossing is. Men is dan beter met een „piepsysteem". Betreffende de afsluiting Ooster- schelde stelde de voorzitter dat de laatste storm bij de bevolking de nodige angst heeft bezorgd. Er zai terdege gewaakt moeten worden voor de veiligheid van onze eigen mensen. Wethouder P. de Moor lichtte nog toe dat dit jaar het onderhoud van dc jachthaven aangevat zal worden. Inzake de Stadswaag zijn nog geen definitieve standpunten bepaald. Te Zonnemaire zal bekeken worden of er wat aan de wegbewijzering ge daan kan worden. Geen onderwijsnota Wethouder Ph. van Ast zei n.a.v. gestelde vragen in do algemene be schouwingen dat hij wegens overbe lasting het sekretarie-personeel geen onderwijsnota wilde laten opstellen. Wat het muziekonderwijs betreft op du scholen deelde fle wethouder mc- vau ongeveer 11(10 ni2 bestraling van botunklinkvrkciun cn hel uitvoe ren van diverse bijbehorende en bij komende werken etc. De geiiieenle- rekening over 1972 en de .okening van het woningbedrijf werden op de vergadering van 22 december 1975 aangeboden. Op 11 januari is deze rekening door een kommissie onderzocht en in orde bevonden. De kapitaalsdicnst vermeldt als inko men een bedrag van f 14.017.163.93 en als uitgaven f 15.029.547.76. alzo een nadelig saldo van f 982.383.83. De rekening van het woningbedrijf vermeldt als balen en lasten in de gewone dicnsi T 225.138.14, en als kapitaalsinkomsten en -uitgaven f 84.562.9(5. Deze rekeningen worden door de raad overeenkomstig de cij fers vastgesteld. de, dat dit vak niet verplicht is. De kinderen kunnen eventueel terecht op de Muziekschool on daarom is er geen noodzaak om een onderwijs- kommissie in het leven le roepen. ..Dc diskussies kunnen in de raad plaats vinden, waarin we steeds uit voerige prac-adviezen krijgen. Hel vergt veel tijd en vertraagt de af werking." De heer J. A. v. d. Bijl noemde enige pluspunten in de begroting o.a. de aflossing van dc aandelen van de Haringvlietbrug. Nog eens Noortlgouwe Mevrouw Losehacoff kwam nog eens terug op de onteigening van grond te Noordgouwe_en zag graag dat het bestemmingsplan te Noord- gouwe zou worden gewijzigd. Voor zitter: „We hebben nog geen be stemmingsplan". Spx-eekster drong nog eens aan op telefoonaansluitin gen op de basisscholen, waarbij wethouder Van Ast wees op het ge vaar van storing tijdens de lessen. „We zijn blij met onze drie mu ziekkorpsen; laten we dan ooki op kosten van de gemeente muziekon derwijs geven op de scholen," aldus mevrouw Losehacoff. De heer Dalebout zei niet geluk kig te zijn met de veegmachine en vroeg de voorzitteer naar de reakties van de bejaarden op een alarm systeem. De heer A. J. Kommer vroeg aan dacht voor de bestrating van een gedeelte Weststraat te Dreischor en vóór de uurwerkverlichting te Drei schor en Noordgouwe. Tenslotte wees de heer J. J. Klaasse op het feit dat de straat veegmachine een gedeelte van het dorp overslaat. Wethouder De Moor zegde toe een onderzoek in te stel len. Hierna werd de begroting hoofd- stuksgewijs behandeld met enige op merkingen en kanttekeningen. De heer A. C. Dalebout vond de post huisnummerplaatjes van f 6800,- nogal hoog, evenals de aanschaf van vier portofoons voor de brandweer voor f 10.000,-. De heer J. J. Klaasse vond het bedrag van f 12.000,- voor de onkruidbestrijding zeer hoog. „Wc moeten milieubewust zijn zodat we beter kunnen wieden dan sproeien". De heer J. K. Goemans stelde voor de post huur tennisbaan f 1000, voor de tennisvereniging af te voe ren omdat andere sportverenigingen gratis op hun veld mogen. De voorzitter deelde mede, dat dit de aandacht van het kollege heeft. De heer J. J. Klaasse vroeg aan dacht voor het Jeugdgebouw te Brouwershaven: „Wat hiermede gaat gebeuren wanneer het tonnenmaga- zijn klaar zal zijn als gemeenschaps ruimte", was zijn vraag. De voorzitter merkte op dat dit het gemeentebestuur niet aangaat. Dorpshuizen De heer Klaasse zei zijn stok paardje te berijden inzake de dorps huizen. Hij vond clat het pand te Dreischor geen tehuis moet worden voor rekreanten zoals hij uit de pers had vernomen; dus ook niet iedere week barbecue op de Ring en zwem men in de gracht. De heer Schouwenaar merkte op dat de raad bewust in het belang van de leefbaarheid van Dreischor heeft gehandeld. „Hel kollege houdt staande dat het dorpshuis gebruikt kan worden door de watersporters, waarmede we diskriminatie vermij den cn erg gelukkig zijn." Bij de aanvang der vergadering werden een tweetal nieuwe raadsle den beëdigd te weten dc heer H. E. Ilellendoorn (P.v.d.A.) in dc vaka- ture W. L. Kloet en dc heer J. J. Klaasse (P.C.G.) in de vakaturc van de heer C. J. Nelisse. Namens dc raad feliciteerde bur gemeester Schouwenaar de beide benoemde heren cn dankte de heren Nelisse en Kloet voor het werk, zij hel in een korte periode, deden voor de gemeente. „U beiden hebt be loofd de belangen te dienen, maar dat is vlug gezegd maar moeilijk om er inhoud aan te geven." „Funktie raadslid" De funktie van raadslid is in deze tijd discutabel, met veel werkzaam heden, zeer komplex cn gevarieerd. Men wordt gekonfronteerd met dc problemen van een plattelandsge meente met o.a. zijn werkgelegen heid, zijn vergrijzing en behoud leef baarheid. Door G.S. is een nota uit gegeven inzake het kernbeleid waar in de konklusies niet erg duidelijk zijn m.b.t. dc hierin opgenomen in ventarisatie. De leefbaarheid gaat onze eigen bevolking aan. Een raadslid werkt nu eenmaal onder de schijnwerpers van dc publiciteit waarbij men aan veel kritiek bloot staaf", aldus de voorzitter Tot plaatsvervangend gemeenle- WIJK AAN ZEE. Het Hoogoven schaaktoernooi werd weer gehouden en gewonnen door Ljubojevic en Olafsson, die de puntjes deelden en dan ook samen de beker omhoog hielden. sekretaris werd vervolgens beëdigd de heer P. J. A. Korstanje, tot plaatsvervangend gemeenteontvan ger de heer C. v. d. Sluis. Tot lid van de Commissie Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening werd benoemd mevrouw Loscha- coff-de Kanter. In de vakature van de Reinigings dienst werd benoemd de heer J. J. Klaasse. De raad ging akkoord met de wij ziging Verordening heffing en in- voerdering van graf- en begraaf- rechten. De raad ging tenslotte z.h.s. ak koord met de eerste en tweede wijzi ging van de pas vastgestelde begro ting 1976. Vreemd hemellichaam ontdekt CAMBRIDGE. (Mass.), 2-2. Geleerden aan het instituut voor de technologie in Cam bridge menen een sterachtig objekt te hebben ontdekt dal zij niet kunnen thuisbrengen. Prof. George Clark, leider van de groep die met de röntgenkunslmaan SAS-3 werkt die vorig jaar mei is ge lanceerd, heeft x-slralvncj waargenomen in het centrum van de Melkweg in het ster renbeeld Sagittarius. Het geeft impulsen x-stra ling die in minder dan een halve seconde de hoogste waarde bereiken, in tien se conden uitdoven, terwijl de tijd lussen de pulsen ongeveer vijftien duizendste seconde is", aldus Clark. Het opmerkelijke ervan is dat de pulsen niet met regel matige tussenpozen komen, maar dal de tijd ertussen met ongeveer 500 seconden va rieert en dal deze tijdvarialie van de bron afkomstig is. Clark zei dat tevoren nooit zoiets is waargenomen en dat veilig aangenomen kan wor den dal het hier gaal om een nieuw objekt. Flitsen uit het buitenland TOKIO. In het Japanse kustgebied is een tamelijk hoge radio-aktiviteit geregistreerd die vermoedelijk ver oorzaakt is door een Chinese atoom- proef. aldus het Japanse persbureau JIJI. MOSKOU. Op 1 januari had de S.U. 255,5 miljoen onderdanen, 2,2 miljoen meer dan vorig jaar, aldus het Centraal Bureau voor de Statis tiek in Moskou. ANKARA. Turkije heeft bekend gemaakt dat het; volgende week zal beginnen met de terugtrekking van nog 2.000 militairen uit Cyprus, kennelijk hopend dat dit zijn zaak voor hervatting van Amerikaanse militaire steun zal versterken. ROME. „De gelijkheid van man en vrouw moet verwezenlijkt worden. zowel in het beroepsleven als in het maatschappelijke bestel." Dit heeft Paus Paulus VI gezegd op een audiëntie voor de leden van de pau selijke studiekommissie over de rol van de vrouw in samenleving en kerk en de leden van het Vatikaanse comité voor het Jaar van de vrouw. LONDEN. Een Brits parlementslid mag wel voor racist worden uitge maakt, maar het is onparlementair hem zwijn te noemen, aldus heeft de voorzitter van het Britse Lager huis bepaald. RABAT. Ongeveer 200 Algerijnse militairen en guerrillastrijders van het „Frente Polisario" zijn deze week bij de gevechten om de Sahn- raanse oase Amgala gesneuveld. Dit heeft de kommandant van de Ma rokkaanse troepen in het gebied, ko lonel Achmed Dlimi, bekendge maakt. Verder waren er volgens hem 109 Algerijnen gevangengenomen. BRUSSEL. Binnen de ekonomi- sche en monetaire commissie van het Europees parlement bestaat nog al wat verschihin waardering voor hel rapport dat dc Europese Commissie onlangs heeft doen verschijnen over de rol van de oliemaatschappijen ten tijde van dc oliekrisis. Dat is geble ken tijdens een recente bijeenkomst van de parlementskommissie in Brussel. CAIRO. De duur van de dienst plicht in Egypte is sinds 1 januari 1976 weer teruggebracht tot dc nor male periode. Dit heeft de minister van oorlog, generaal El Gamassi, be kendgemaakt. Na het uitbreken van de Zesdaagse Oorlog in 1967 waren de diensttijden in Egypte verdub beld. SCHEEPVAART Abida, 30-1 Durban. Acila. 23-1 Panamakanaal naar Cu racao. Acmaea, 31-1 Hoek. Ameland. 31-1 Freeport. Area, 30-1 Brisbane. Atys, 9-2 Lincoln verwacht. Calamares, 31-1 350 m W Bombay. Dione, 30-1 Whangarei. Ganymedes, 31-1 190 m. NO Azoren. MOSKOU, 2-2. Specialisten van het Luchtvaartinstituut in Oefa (Basjkirie) hebben blijkbaar lering getrokken uit het sprookje van de zevenmijlslaarzen. De Prawda van zaterdag meldt dat zij koerierslaarzenhebben uitge vonden. met kleine benzinemotortj'es als drijfkracht. De man die ze draagt wordt erdoor in slaat gesteld sprin gend als een kangoeroe in sprint- tempo een snelheid van 22 lot '25 km per uur le behalen zonder bui ten adem te raken. De „wonderlaarzen" zijn nog in een experimenteel stadium. Het ge heim ervan is, dat de motoren de drager lot 25 cm hoogte opheffen, wadrdoor deze reuzensprongen kan maken. De Prawda ziet er grote mogelijk heden in voor veehoeders op de steppe, voor landmeters, postbodes en ook voor toeristen. Misschien kan er ook een nieuwe tak van sport mee ontstaan, ahlus het blad. Advertentie Nieuwe doelstelling in zicht OUWERKERK. 31-1. Vrijdagavond j.l. werd in het dorpshuis te Ouwer kerk de'jaarvergadering van de Culturele Vereniging Ouwerkerk gehouden onder voorzitterschap van dc heer C. P. Kuypcr. Deze vond het te betreuren, dat slechts een minimaal aantal leden aanwezig was. hoewel het in het ver leden nog wel eens minder geweest is. Het bestuur heeft zich ernstig afge vraagd of deze vereniging nug wel bestaansrecht heeft, want er is op culturcél terrein maar matig succes geboekt. Aan hel ledental kan het niet zijn toe tc schrijven, dit be draagt op 't moment nog ±80. Alleen voor dc uitvoeringen was er nogal belangstelling, hoewel dit eigenlijk geen kulturcel evenement is. want ook hier kwam men in hoofdzaak voor het bal-na! Financieel kan dc vereniging zich nog wel handhaven, hoewel het kapitaaltje jaarlijks slinkt, maar zoals het vroeger gegaan is kan het niet meer en staat men voor een keuze: voortgaan of ophef fen. Dc commissieleden tot het nazien van de rekening, de heren J M. Holm en C J. Hillebrand adviseren lol goedkeuring hiervan De cijfers van hul ïaar 1971 '75 zijn; inkomsten f 380.56. uitgaven f 171.70 cn batig slot 1 J0o,8G. Bericht van verhindering was in gekomen van de burgemeester. Nieuwe koers Teneinde uit de impasse le raken kwam vervolgens in bespreking met de leden dc nieuwe koers, die thans moet worden ingeslagen. .Mevrouw Hendriksc-Kuyper is lid van do „werkgroep Ouwerkerk". Deze werkgroep heeft reeds met succes een kloutcrsehonlmiddag cn twee jeugdmiddagen georganiseerd en zij vroeg, of het niet mogelijk is. tot een ontspanningsvereniging le komen. De heer J. Hillebrand bepleitte hel oprichten van êcn vereniging met werkgroepen cn een coördine rend bestuur. In wezen blijven dan alle verenigingen voortbestaan. Naar zijn oordeel «erken er momenteel teveel krachten naast elkaar en een overkoepelend orgaan zou meer bun delend kunnen opereren. Nadat de vergadering hel voor en tegen ampel had afgewogen stelden zich tenslotte drie leden uit de werk groep. t.w. dc heren J. Bakker en C. Kuypcr en mevrouw Keuters kandi daat voor een nieuw te formeren be stuur. Andere doelstelling De naam „Culturele Vereniging Ouwerkerk" zal hierbij behouden blijven, alleen de doelstelling ver andert. Hei ..zittende" béstuur zal van nu af als ..voorlopig" worden aangemerkt en zal wederom een ver gadering uitschrijven per omstreeks half maart. Vrije verkiezingen /uilen dan beslissen, wie definitief deel gaat uitmaken van het nieuwe be stuur. De suggestie om als eerste stap de werkgroep in het bestuur tc betrekken is uitgegaan van de heer M. K. Romeyn. Na dc te houden verkiezingen kan daarna dc „werkgroep Ouwerkerk" worden opgeheven. Eerste agenda punt zal zijn: „Quo Vadla?" Reeds thans staat een kindermiddag in de „krokusvakantie" op het programma.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4