Het gaat prima op en met de Zierikzeese ijsbaan STREEKNIEUWS zwaar eiken mimisets f 139.- deurloo WAKKEN IN IJS OP GEDEELTE GRACHT TER BESCHERMING VAN (GEKOELDE) VIS Expositie Dokumentatiecentrum Hervormde Jeugdraad DUIVELANDSE GEMEENTE-WERKMAN C. J. DE LATER GAAT MET PENSIOEN Hert als slachtvee? 7.IERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dingdag 3 februari 1976 Nr. 21837 3 Veel nieuwe leden ZIERIKZEE, 2-2. Vrijdagavond werden de banen - door de plotselinge strenge vorst - voor de leden van de Zierikzeese IJsvereniging opengesteld, waarvan ondanks de gure oostenwind, de echte schaatsenlicf- hehbers gretig gebruik maakten. Ook de zaterdag en de zondag daarop wisten velen de weg naar de ijsbaan te vinden. Daar de bossage in de laatste jaren flink gegroeid is en ook een aantal caravans rondom het terrein staan heeft de wind niet zo veel vat meer op de baan als velen wel zouden denken. Optreden Amerikaanse zanger in Goese Delta Blues Club Vrijdag 6 februari vindt in de Goese Delta Blues Club een optre den plaats van de Amerikaanse zan ger Robert 'Bo'Lipari. Dit optreden is uniek voor Zeeland omdat deze artist slechts drie concerten in Ne derland zal geven. Lipari werd in 1951 geboren in New York en kwam in 1970 voor het eerst naar Europa. Dat beviel hem zo goed dat hij regelmatig terug kwam, waarbij nu Nederland aan de beurt is Hij speelt gitaar, dulcimer (een instrument uit Appalachien Mountains). De muziek die hij ten gehore brengt is blues en country folk. Lipari die in de V.S. redelijke bekendheid geniet komt naar de Delta Blues Club op aanraden van een van zijn vrienden die al eerder in deze Club optrad. Na het optreden van Lipari zal de bluesgroep „Aiemehassus", die nor maal als huisorkest fungeert, voor de voorlopig laatste keer in de bluesclub optreden. Het optreden van Lipari vindt plaats in ontmoe tingscentrum ..De Veste"' aan de Keizersdijk te Goes. Kunstzinnige Vorming Het bekende voormalige gebouw van de Keuringsdienst voor Waren te Goes krijgt een bestemming voor aktiviteiten in de sociaal-culturele sektor. Hoofdgebruikster van het ge bouw wordt de Stichting Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vor ming. Burgemeester en wethouder* van Goes hebben ten behoeve van de verbouwing aan provinciale staten verzocht om een bijdrage uit hel provinciaal ontwikkelingsfonds. De totale kosten van de verbouwing worden geraamd op f 577.400,- In een toelichting aan prov. staten de len Ged. Staten mee, dat de Zeeuwse Culturele Raad welwillend staat te genover het subsidieverzoek van b. en w. van Goes. De nieuwe bestuiirsakkommodatie voldoet goed. Er is nu een ruime ge legenheid om de nieuwe leden in Ie schrijven, terwijl het andere ver trek voor het gebruik van de kon- sumplies is ingericht. Na vele rond jes over de baan gereden te hebben is het daar gezellig vertoeven onder het nuttigen van een versnapering en een drankje. Het bestuur, en ge lukkig ook wat bijgestaan door een enkele vrijwilliger heeft haar han den vol om het verkeer in goede ba nen te leiden, de vele leden in te schrijven en ook tot 's avonds laat de baan weer te vegen om voor de komende dag de baan schoon le heb ben voor de schaatslustigen. Maandagavond, was het bijzonder drulc. Deze sterke toeloop schrijft het bestuur toe aan het goede onder houd van de baan, wat minder wind het niet vegen en stukrijden van de schaatsbanen elders. Riek Schagen exposeert Van 2 tot en met zaterdag 7 fe bruari aanstaande wordt in de toon zaal van Massee te Goes een ten- toonstell'ng gehouden van gouaches en inkttekeningen van de vooral als actrice bekende Riek (juffrouw Saartje) Schagen. De actrice-schil deres exposeert regelmatig in b n- nen- en buitenland en nu voor het eerst in Zeeland. De toonzaal van Massee - op het industrieterrein Zuid-West - is pas vernieuwd. Slichting Zeeland Op vrijdag 6 februari a.s. vindt te Middelburg een bestuursvergade ring plaats van het provinciaalop- bouworgaan Stichting Zeeland. In onze opruiming o.a.: al vanaf meelstraat.31 zierik zee ZIERIKZEE Baanvegers Er zijn nog ouderwetse baanvegers, in tegenstelling met een eerder be richt hier, dat ze ontbraken. Op de Zierikzeese grachten hebben de he ren Moermond, Van Sluijs en Ren ters zich vei'dienstelijk gemaakt met het schonen van de banen. Laatstge noemde maakte zelfs enkele schui vers om het werk te klaren. Opval lend was echter, dat niemand op de goede, ouderwetse gedachte kwam, de baanvegers met een fooitje te be denken. De officiële baan van de Zierikzeese IJsvereniging, heeft een mechanische baanveger. Motorrijwiel in brand geraakt Enige brandweermensen die giste ren (maandag)-avond in de kantine van het brandweergebouw in ver gadering bijeen waren behoefden niet ver te gaan toen omstreeks half negen gewaarschuwd werd voor brand: aan de overzijde van de brandweergarage in het Jannewek- ken bleek een motorrijwiel van E. J. bij startpogingen in brand te zijn geraakt. Het hoog oplaaiende (ben- zine)-vuur werd door een direkt te hulp geschoten brandweerman met een poederblusapparaat snel geblust, waardoor voorkomen werd dat een houten garage in vlammen opging. BURGH HAAMSTEDE Vergadering Landbouwvereniging Op vrijdagavond 13 februari a.s. komt de ZLM-afdeling Burgh-Haam- stede in vergadering bijeen in hotel „Het grote Zwijn" te Burgh. Op de agenda staat o.a. een praatje over aktuele landbouwaangelegenheden, te houden door de heer mr. J. Oggel. De banen zijn momenteel geopend 's middags van 2 tot 4 uur en 's avonds van 7 tot 10 uur. Er zijn momenteel dagkaarten verkrijgbaar maar ook kan men zich nog steeds als lid aanmelden. RENESSE Val op het ijs Maandag omstreeks 2 uur kwam de 33-jarige mevr. L. Bouwman- Kristelijn tijdens het schaatsen op de ijsbaan te Renesse dermate onge lukkig terecht dal zij een hersen schudding opliep. Na eerst naar huis te zijn vervoerd achtte men wat la ter opname noodzakelijk waarna zij per ambulance naar het Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee werd ver voerd. Wedstrijden op de ijsbaan Dinsdagmiddag (vanmiddag) 2.45 uur worden op de ijsbaan te Renesse de eerste wedstrijden door de (jsver- eniging in samenwerking met liet onderwijzend personeel van de open bare lagere school georganiseerd. Het betreffen hier wedstrijden voor kinderen van 12 a 13 jaar. Zij krij gen gelegenheid hun kunnen op zo wel snelheid als behendigheid te de monstreren. Ook 's avonds kan er nu in Renes se worden geschaatst. De ijsvereni- ging is er namelijk in geslaagd licht masten langs de baan te plaatsen, waardoor het vooral 's avonds gezel lig schaatsen zal zijn, temeer ook om- dal er nu ook een consumptietent op de baan aanwezig is. DUIVELAND Benoeming Het kollege van b. en w. benoemde in de vakature C. J. de Later, de heer W. van den Bos (41) te Ooster- Iand tot gemeentewerkman. Er wa ren 23 sollicitanten, waarvan 15 uit de gemeente Duiveland en 8 van el ders. OOSTERLAND Aktie van „Winterleven" Nu de vorst aanhoud, komt ook de sedert vele jaren hier ter plaatse bestaande ijs vereniging: „Winterle ven'' weer in aktie. Indien de kwa liteit van het ijs het toelaat, en de dooi geen stok in het wiel zal steken is men van plan op zaterdagmiddag 7 februari a.s. een wedstrijdmiddag voor de jeugd te organiseren. He laas zal dit moeilijk worden gereali seerd op de gemeentelijke ijsbaan aan de Sint Joostdijk, omdat het niet mogelijk is deze behoorlijk on der water te zetten, zodat het waar schijnlijk wel de „aanwas" worden zal. Het bestuur zal deze week ver gaderen waar en wat er gebeuren zal. Dit zal dan t.z.t. worden gepu bliceerd. Vergadering Landbouwvereniging De afdeling Oosterland van de Z.L.M. komt op donderdagavond 12 februari a.s. bijeen in café „Neffen d'Eule". In deze vergadering zal door mr. J. Oggel een praatje wor den gehouden over aktuele land bouwaangelegenheden. BRUINISSE Zoekaktie van de vloot Heden (dinsdag) morgen is - op verzoek van de Rijkspolitie te water - de vissersvloot het Grevelingen- meer opgevaren, om te zoeken naar de mogelijk om het leven gekomen A. Saarloos (31) te Zierikzee, die ver mist wordt sinds het weekeinde van 27/28 december, waarin een polyes ter visbootje op het meer veronge lukte. Slachtoffer was de schoonva der van betrokkene, de heer J. Brou wer te Dreischor, wiens stoffelijk overschot later werd gevonden. Noch van de heerS., noch van het bootje is echter ooit een spoor te ruggevonden. De vloot, werkloos door de vorst, is thans ingezet voor een intensieve zoekaktie. ZIERIKZEE. 2-2. De heer A. P. Kort, voorzitter van «Ie Zierikzeese Hengels|>ortvereniging 'Oosterscheltle', heeft samen met medewerkers van gemeentewerken - maandag een aantal gaten gehakt in het ijs op het ge deelte van de graeht lassen de Canstraat en de Noord havenpoort. Deze gaten in het ijs z\jn duidelijk met lakkehossen aangegeven, zodat er voor kinderen geen gevaar be hoeft te bestaan op dit deel van dc „openbare ijsbaan" per ongeluk in het water terecht te komen. Vb 18 Natuurlijk zijn de wakken niet zon der bepaalde aanleiding in de dikke ijsvloer gehakt. Onder het ijs bevin den zich namelijk, in dit gedeelte van dc gracht, vele duizenden vissen, onder andere goudvissen, karpers en voorns. Bij een tochtje over het ijs valt zelfs de warme gloed van vele honderden goudvissen in het water door de dikke ijslaag duidelijk te zien. De bedoeling is dat deze grote voorraad „gekoelde" maar springle vende vis (voorlopig) in leven blijft. Daarvoor is zuurstof nodig en dat wil dus zeggen dat de wakken in het ijs een duidelijk nuttige, zelfs onmis bare funktie als „doorgeefluik" voor verse lucht vervullen. Ijsvrij Medewerking van het publiek wordt gevraagd om de wakken zoveel mo gelijk te „ontzien". Liefst ook om ze - bij voortdurende vorst - zoveel mo gelijk ijsvrij te houden. Daar lijkt weinig bezwaar tegen. Het gaat er in dit geval duidelijk om de vis in dc gracht - ook wel ge noemd het kinder-vlsgrachtje - zo goed mogelijk te beschermen. Anders zal er na de vorst maar weinig meer te vangen zijn. zo redeneert het be stuur van de hengclsporfvoreniging. Kijken te Zierikzee ZIERIKZEE, 2-2. Mede op verzoek van een aantal personen op Schouwen- Duiveiand hield het dokumentatiecentrum van de Provinciale Hervormde Jeugdraad en de Prov. Interkerkelijke Katechese Kommissie maandagavond een expositie in het hervormd verenigingsgebouw alhier. In dit voor Nederland vrij unieke dokumenlatiecentrum is veel materi aal op verschillend terrein aanwezig, speciaal gericht op katechese, gods- d ins tonder wijs, godsdienst vormjng. In de laatste jaren echter heeft een verbreding van het programma plaatsgevonden en worden er ook meer algemeen maatschappelijke problemen aan de orde gesteld. Er lag zeer veel materiaal uitge stald in de vorm van boeken, leer methodes, brochures, fotomappen etc., voor de verschillende leeftijds groepen en diverse doeleinden zoals: vormingswerk, zondagscholen, basis onderwijs en alle vormen van voort gezet onderwijs. Verder werd een speciaal voor dit doel samengesteld klankbeeld ver toond waarvoor een selektie werd gemaakt uil diverse diaseries met onderwerpen zoals „Burgerrechten". „De droom van Martin Luther King", „Politiek en Geschiedenis". Verschillende /instellingen Het materiaal in dit dokumentatie centrum is afkomstig van verschil- lende instellingen en organisaties o.a. Ned. Zondagschoolver., Ned. Bij belgenootschap, Interkerkelijk Vre desberaad, Pax Christi, Amnesty In ternational, Novib, Sjaloom en de Stichting Audiovisuele Dienst. Al met al een expositie waarop geïnteresseerden hun hart konden ophalen. Voor personen met verdere belangstelling; de volledige kollektie van dit dokumentatiecentrum kan men tijdens kantoortijd bekijken in het Prov. Kerkcentrum, Singelstraat 17 te Middelburg. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Nederland en West- Duitsland hebben zich maandag in Bonn ingespannen om de slechte in druk weg te nemen die het voorstel van de Europese Commissie over de toetreding van Griekenland tot de É.E.G. in Athene heeft gemaakt. DEN HAAG. De beweging voor vrijheid en onafhankelijkheid (BVO) heeft in Den Haag geprotesteerd te gen elke buitenlandse inmenging in Angola. Vei'tegenwoordigers van de enkele weken geleden opgerichte or ganisatie demonstreex*den bij de am bassades van de Sowjet-Unie en van de Verenigde Staten. DEN HAAG. Amnesty Internatio nal is een campagne gestai't tegen de scheiding van de mensenx*echten in Rhodesië. De organisatie px*otes- teert onder meer tegen het gevan- genhouen, martelen en gedwongen verhuizen van mensen die zich niet kunnen verenigen met het blanke mindevheidsi'egiem van premier Ian Smith. DEN HAAG. Het NOVIB (Neder landse Organisatie voor Internatio nale Ontwikkelingssamenwerking) heeft 100.000 gulden beschikbaar ge steld voor humanitaire hulp aan Po- lisario, het bevrijdingsfront voor de Spaanse Sahara. Dit heeft de organi satie maandag meegedeeld. ZIERIKZEE. De Zoete Gracht krijgt - evenuls in vroegere ijswinters - een beetje beeld van een oud-Hollands schilderij. Een drukte van belang door velen, jong en „oud", die de va derlandse sport bij uitstek, schaat senrijden, beoefenen. (Foto: Ziex-ikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG. Koningin Juliana en prins Bernhard houden vandaag (dinsdag 3 februari) de jaarlijkse nieuwjaarsreceptie voor leden van het corps diplomatiek in het Koninklijk Paleis op de Dam le Amsterdam. DEN HAAG. De derde ministeriële Rijnoeverconferentie zal op 1 april in Parijs plaatsvinden. Hiertoe is, aldus een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken thans overeenstemming bereikt. DEN HAAG. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid zal he den dinsdagmiddag haar vorige week begonnen beraadslagingen over mo gelijke gevolgen van het loonbesluit van 3 december jongstleden voort zetten. BONN, 2-2. Zal de Midden-Euro- pese boer in de toekomst behalve koeien en varkens ook herten in zijn wei gaan houden? In de Westduitse deelstaat Noordrijnland-West falen is een groots opgezette proefneming met het damhert als landbouwhuis dier en vleesproducenl al een tijd lang aan de gang. Eerst dacht men er ook aan de ree, de eland, het rendier, het wapiti- lrert uit Noord-Amerika afkomstig), hel edelhert. De keuze viel tenslotte op het damhert, waarvan al vele tamme exemplaren in wildparken leven. Aan de Nederrijn kwam het trouwens enkele eeuwen geleden ook al als huisdier voor. Damherten graasden toen in de weiden van grootgrondbezitters en boeren, totdat -ze door de troepen van Napoleon werden uitgeroeid. Een hartelijk afscheidsfeest OOSTERLAND, 2-2. Maandagmiddag vond in het ge meentehuis te Nieuwerkerk de afscheidsreceptie plaats van gemeentewerkman C. J. de Later, die wegens liet bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, 11a een dertigjarige diensttijd, afscheid nam van gemeente werken van Duiveland. Behalve het echtpaar De Later hadden zich in de raadzaal verzameld bur- burgemeester J. D. de Kam, de beide wethouders, de heren S. Overbeeke en A. L. Bakker, en gemeentesecretaris de heer Jac. van der Maas. Verder het voltallige personeel van gemeentewerken, het hoofd van deze dienst, de heer F. Schuiling, met de beide opzichters, de heren Haak en Van Vooren, en de werklieden van deze dienst. man in de samenleving. U timmerde aan de weg en had dus altijd veel bekijks. U bent feitelijk in de Oos- terlandse samenleving niet weg te denken. Verder stond u altijd klaar als ze bij u kwamen, bij dag en nacht", aldus de burgemeester, die dc hoop uitspx*ak dat de scheidende ge meentewerkman nog lange tijd sa men met zijn vrouw van zijn pen sioen genieten mag. Van gemeentewege werd de heer De Later een mooie zomerstoel aan geboden. terwijl er voor mevrouw De Later een prachtig bloemstuk was. Wethouder Bakker van openbare werken - tevens kantoorhouder P T. T. - bracht vervolgens in herinne ring dat Dc Later bij alle baantjes' ook nog in zijn bi*anche werkzaam was geweest als hulpbesteller bij de P.T.T. Hij weet nog dot „Kees" de laatste bestelling vóór de evakuatic rondbracht. Ook de wethouder wen ste dc heer De Later met zijn vrouw en kinderen nog vele genoeglijke ja ren loc in Oosterland. Kwart eeuw samenwerking Het hoofd van gemeentewerken, de heer Schuiling. heeft het genoegen gehad 25 jaar lang met de heer De Later te mogen samenwerken en wel altijd op een prettige manier. „Wat De burgemeester sprak een wel- komstwooi'd tot de aanwezigen, in zonderheid tot de heer en mevi'ouw De Later-Van Strien en feliciteerde hen hai'telijk met het bereiken van de pensioengei'cchtigde leeftijd. Vijf jaar geleden had hij - bij het zilve ren jubileum van de heer Dc Later - zijn „doopceel" gelicht en hij weet nog dat toen de gebruikelijke enve loppe met inhoud werd aangeboden. Hij memoreerde de verschillende be trekkingen die de heer De Later in gemeentedienst heeft vervuld; eerst in de gemeente Oosterland en later in Duiveland. Behalve de vele ge- mcentebaantjes was hij ook nog vele jaren koster in de Hervormde kerk te Oosterland. zodat hij feitelijk wel zeven dagen in een week in touw was. ,.U was een goed geïnformeerd is er sedert het eei*ste begin veel ver andert, ook bij gemeentewerken, al was het alleen maar hel gereedschap, dat destijds bestond uit een kruiwa gen, enige spaden en schoppen, een slegge en wat bezems; men moest het er mee zien te klax-en. Het loon was aanvankelijk nog geen f 25,per week, doch met wat bijbaantjes was het te xedden", aldus de heer Schui ling. „Ook met de ramp-periode, toen we in grote zorgen zaten, werd nim mer tevergeefs een beroep op Dc Later gedaan". Leuke herinneringen had hij ook aan de Later tijdens de personeelsreisjes, waarbij „Kees" al tijd van de partij was. Namens alle leden van de dienst wenste hij de scheidende en zijn vx*ouw alle goeds toe. Uit dankbaarheid bood hij me vrouw De Later bloemen en de heer de Later een kist sigaren aan. Tenslotte sprak de heer De Later aan dankwooi-d tot allen voor de aangeboden geschenken en de waar derende woorden tot hem gericht Hij had zijn werk bij de gemeente altijd met genoegen gedaan. „Het was een mooie tijd en vooral in het laatste, met de vele aanplantingen, zeer af wisselend. Allemaal bijzonder veel dank voor de jarenlange prettige sa menwerking". aldus de scheidende gemeentewerkman. Na dit officiële gedeelte werden nog geruime tijd veel herinneringen opgehaald. Advertentie NUTSSPAARBANK «Ir ideale gezinshank Ver- 0 zekeringen o]) elk gebied BROUWERSHAVEN: Markt - Donderdag 9.00-10.30

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3