Algemene beschouwingen over gemeentebegroting 1976 Tinoccfuo „Toestand" aan begin lijntje Ruisbroek-Ouwerkerk Ijs eist veel slachtoffers Verton's Schoenen Moynihan verstomt in V.N. Duitsland en de spionage Sahel-hulp gaat nogal fout Hasjvangst in Zeeland KOOPJES HALEN WIC0 Volgend jaar zomertijd? Johan Kaart overleden Vergadering ministerraad hervat Ministerraad schijnt nog uit problemen te komen jeugdschoenen Verlies landbouwgrond in België Nieuwe Russische bijbel-uitgave STREEKNIEUWS Pyromaan bekent nog meer branden Wrak gevonden AGENDA KOUDE 2 Raad Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 2-2. Op de maandag gehouden vergadering van dc raad van Brouwershaven, onder voorzitterschap van burgemeester A. P. Schouvvenaar, werden algemene begrotingsbeschouwingen gehouden. Woord voerster van de P.v.d.A. was mevrouw Loschacoff-de Kanter. „Hoezeer het ons verheugd dat de gemeente in het afgelopen jaar er in totaal 100 inwoners heeft bij gekre gen, bij de uitsplitsing is duidelijk gebleken dat deze groei alleen te danken is aan een forse groei van de kern Brouwershaven, die de be volkingsafname in de overige drie kernen met in totaal 31 personen ruimschoots heeft overtroffen," al dus mevrouw Loschaoff. stoere, sterke, stevige stappers voor jongens en meisjes de vriend Yan kinderyoeten Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 2488 WASHINGTON, 2-2. Het Witte Huis heeft maandag officieel beves tigd dat Daniel Patrick Moynihan heeft verzocht te worden ontheven van zijn ambassadeurspost bij de Verenigde Naties. In zijn ontslag brief heeft Moynihan te kennen ge geven dat hij wil terugkeren op een hoogleraarsstoel aan de universiteit van Harvard. President Ford heeft het ontslag van Moynihan aanvaard „met grote spijt en schroom", zo blijkt uit zijn antwoordbrief. BONN, 2-2. De Westduitse televi sie vertoonde maandag een doku- mentaire waarin een man, die een ex-kapitein van de KGB zou zijn. verklaarde dat in de Bondsrepubliek 10.000 Russische spionnen werkzaam zijn. In de film waren de gangen nagegaan van twee mannen die on der het mom van diplomaat bij de Sowjet-ambassade in Bonn werk zaam zijn voor de KGB. BRUSSEL, 2-2. De Belgische land bouw heeft in een jaar tijd 1G.000 hu kulluurgrond verloren, zo blijkt uit zo pas gepubliceerde gegevens die werden verkregen bij een telling in het afgelopen jaar. Een zo groot ver lies in twaalf maanden tijd heeft de Belgische landbouw nog nooit ge kend. Het Belgische Nationale Insti tuut voor de statistiek heeft becij ferd dat de Belgische landbouw nu nog in totaal over 1.480.273 ha aan kulluurgrond beschikt. Van de laatste 10.000 ha die ver loren gingen was ongeveer twee derde weide en grasland. Het Belgi sche graslandareaal is nu teruggelo pen tot 742.410 ha. Als gevolg hier van is ook de rundveestapel in Bel gië ingekrompen en wel tot 2.000.510 stuks. Ook de varkensstapel werd met ongeveer een tiende gereduceerd. De Belgische varkenshouders hebben samen nu nog 4.000.000 dieren. Het aantal varkenshouders daalde van 00.00 lol 57.000. Niet nakaarten „Nakaarten" over de oorzaak hiervan achtte mevr. Loschacoff wei nig zinvol; beter is het b. en w. te steuhen in het streven ook de ove rige kernen goed leefbaar te houden. Daarbij dienen kollege en raad te worden bijgestaan door een goed bezette secretarie. Een woord van dank paste in dit verband allen die in het afgelopen moeilijke jaar de zaak „draaiend'' hebben gehouden. De PvdA vindt het „een-dak-bo- ven-'t hoofd kunnen vinden" een eerste eis, wil een kern leefbaar zijn Daarom wordt de nieuwbouw te Zonnemaire met vreugde begroet; ook voor. Dreischor „daagt licht". Niet echter voor Noordgouwe en dat geeft zorg. Mevr. Loschacoff verzocht in dit verband het kollege ernstig de mogelijkheid tot onteigening te willen onderzoeken en alle verdere maatregelen daartoe te willen tref fen. Woningzaken Verder is het de mening van de fraktie dat permanent bewoonde woningen in de kernen van de ge meente permanent bewoond moe ten kunnen blijven. Wanneer de woningbouwvereniging „Beter Wo nen" om een of andere reden niet in staat is of niet bereid zou zijn in de kernen leegkomende woningen op te kopen en na eventuele reno vatie opnieuw te verhuren, geeft de fiaktie in overweging de raad een voorstel te doen dat de gemeente deze panden zelf koopt. Openbare werken Op het gebied van openbare wer ken is afgelopen jaar heel wat ge- MOSKOU, 2-2. In de Sowjet-Unie wordt een nieuwe uitgave van de bijbel voorbereid, zo heeft het Rus sische persbureau Tass bekendge maakt. Tass onthulde* niet wie voor de nieuwe uitgave verantwoordelijk is, maar vorige versies werden over het algemeen in zeer kleine oplagen ver zorgd door de officiële kerkelijke autoriteiten en dan uitsluitend voor eigen gebruik. WASHINGTON, 2-2. - Een Afri kaans land maakte winst van het voêdselhulpprogram voor de door droogte geteisterde Sahel in 1973 en 1974 en in andere landèn lagen voed selvoorraden te rotten. Het Amerikaanse parlementslid Les Aspin zegt in een verklaring voor de pers dat het grootste gedeelte van het voedsel was bedorven voor het gedistribueerd kon worden, zo lang werd vastgehouden dat er geen behoefte meer aan was of naar de verkeerde gebieden werd gezonden. KRUININGEN, 2-2. De rijkspolitie in Zeeland heeft maandagmiddag tijdens een verkeerscontrole bij Kruiningen 8.5 kilo hasj onderschept. Het spul lag in de auto van de West duitser P. S. Deze zei tijdens zijn verhoor dat een lifter de hasj in zijn auto had achtergelaten. De bewuste lifter is echter, ondanks uitgebreide naspeuringen nog niet gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. daan; voor het komende jaar staal weer veel op stapel. In dit verband vroeg mevr. Loschacoff of al een be stemming gevonden is voor monu ment De Waag. De fraktie hoopt op een snel begin aanvang verbouw voormalig tonnenmagazijn tot ge meenschapsruimte, evenals Dorps huis Dreischor en verenigingsge bouw Zonnemaire. Toegejuicht wordt het idee om in alle vier ker nen speelplaatsjes op te richten, zo als al in Brouwershaven is gebeurd Een vraag voor de fraktie is of een veegmachine wel zo veel nut heeft, op plaatsen waar geen trot toir is, d.w.z. in grote delen van de gemeente dus. Wellicht is de oude gewone veegmanier hier toch effek- tiever, aldus mevr. Loschacoff, die verder vroeg om in de kernen wat afvalbakjes te plaatsen. Bloemen en goedverzorgde strui ken maken dat de gemeente er aan trekkelijk uitziet. Spr. vroeg naar de mogelijkheid dit jaar tot bloe men jaar te maken en bijv. een prijs in te stellen voor wie zijn huis en hof het aardigst met bloemen en bloembakken optooit. Advertentie BIJ IJ n ZIERIKZEE Dansklub Zierikzee De dansklub Zierikzee organiseert op zaterdag 7 februari een avond in de Vinotheek van Mondragon. RENESSE Voorlichting rattenbestrijding Donderdagavond 5 februari a.s. vindt in het Dbrpshuis te Renesse een voorlichtingsavond rattenbestrij ding plaats welke wordt georgani- seèrd door Reg. Commissie Ratten bestrijding Schouwen-Duiveland. De heer Kempe, specialist op dit gebied, zal een toelichting geven, films en dia's vertonen en aanwijzingen geven voor het verkrijgen van gratis lok aas. IIEERENVEEN, 2-2. De 27-jarige Jan ten Boom uit Hemelen gehuwd en vader van twee kinderen is zon dagmiddag tjjdens het schaatsen tussen Hemelen en Koudum in een wak gereden en verdronken. BRUSSEL, 3-2. De Europese com missie in Brussel, het „dagelijks be stuur" van de EG, vindt dat EG-lid- staten die in de toekomst zomertijd willen invoeren, die zomertijd op de zelfde dag moeten laten ingaan. Do commissie heeft voorgesteld dat de zomertijd begint en eindigt op een zondagochtend, om één uur gmt. In 1977 zou de zomertijd aldus moeten lopen van 3 april tot 16 ok tober, in 1978 van 2 april tot 15 ok tober en in 1979 van 1 april lot 14 oktober. AMSTERDAM, 2-2. Toneelspeler Johan Kaart is maandagmorgen vroeg in zijn woning te Amsterdam- Zuid overleden. Hij werd 77 jaar. Johan Kaart, die ruim zestig jaar op de planken heeft gestaan, kreeg vorige week een galaanval, die mo gelijk zijn dood heeft veroorzaakt. Kaart zou volgende week 78 jaar zijn geworden. Hij speelde geen toneel meer, sinds hij enige jaren geleden bij een voorstelling van Potasch en Perle- moer ten val kwam en zijn heup brak. Zijn gezondheidstoestand is nadien snel achteruit gegaan. WAALWIJK, 2-2. De 27-jarige P. G. uit Waalwijk blijkt sinds januari 1975 veertien branden in deze plaats te hebben gesticht De totale schade wordt geschat op twintig tot vijfen twintig miljoen gulden. Aanvanke lijk had hij er acht bekend. Dit heeft de politie maandag meegedeeld. De man wérd vorige-week dinsdag aangehouden, nadat hij brand had gesticht in het gebouw van de Kamer van Koophandel. Agenten hadden hem in het gebouw gezien. G. gaf maandag tegenover de po- litie toe ook een opslagplaats van rubber en lederwaren in brand te hebben gestoken. Voorts legde hij een woning, een kantoorgebouw, een boerderij, een paardenstal en een bouwkeet in de as. Bovendien deed hij in maart vorig jaar een poging een hockey-paviljoen in brand te steken. De 11-jarige Slouke Balt uit Hal- lum is maandagmiddag kwart over drie tijdens het schaatsen op de Koe vaart in een wak gereden en ver dronken. VENRAY. Do 14-jarige A. Janssen uit hel Limburgse Venray is na een val op het ijs om hel leven gekomen. Het meisje was zondag tijdens het baantje glijden op het ijs gevallen. Zij bezweek maandagmorgen in een ziekenhuis in Venray aan de opgelo pen verwondingen. ROTTERDAM. Tijdens het schaat sen op een vijvertje bij de Zestien- hovensekade in Rotterdam is maan dagmiddag de achtjarige Barrie Broeshart uit de Maasstad in een wak gereden en aan de gevolgen daarvan later in het ziekenhuis over leden. Arrestant nam de krukken AMSTERDAM, 2-2. Een 30-jarige Joegoslaaf, die op 20 januari uit het raam van zijn hotelkamer in Am sterdam sprong toen de recherche hem nader wilde horen over een zakkenrollerij, is het afgelopen weekeinde uit een raam gesprongen en verdwenen. Het was ditmaal het raam van het ziekenhuis waar hij na zijn eerste sprong met een dubbele beenbreuk en verbrijzelde knie was opgenomen. Hij nam, volgens de po litie, de benen met medeneming van de krukken die het ziekenhuis hem ter beschikking had gesteld. DEN HAAG, 2-2. Het opnemings vaartuig hr. ms. Blommendaal van de hydrografische dienst van de ko ninklijke marine is maandag uitge varen om de juiste positie te bepa len van het wrak van de britse kust vaarder Canoustine, die op 3 januari tijdens een zware storm is gezonken. Het wrak is zondag door het schip van de wacht hr. ms. Van Nes ge peild ongeveer 50 mijl ten noordwes ten van Terschelling. LAATSTE NIEUWS Spotje op Belgisch rampgebied (Speciale korrespondentie) RUISBROEK, januari - Nog geen uur zijn de broers Frans en Jan van Bouwelen en hun neven, de broers Pieter en Wilfried van Bouwelen, in hun metaalwaren- fabriek in Ruishx-oek (België) aan het werk geweest, nadat ze op 1 januari 1976 de leiding hadden over genomen van liun vaders, de oprichters-broers Emiel en Remy van Bouwelen. Op zaterdag 3 januari nl. schonk dc natuur hen een onaardig wclkomst- presentje in dc vorm van een fikse overstroming. Na dc stormnacht van 2 op 3 januari ji. hield de dijk van de Vliet (die praktisch in open verbinding stond met dc Schelde, maar nu is afgesloten) het 's middags om 5 uur niet meer cn zette het 4000 zielen tellende dorpje radikaal onder water. De ondernemingsraad DEN IIAAG. 2-2. Na een schorsing van enkele uren heeft dc ministerraad maandagavond omstreeks negen uur zQn beraadslagingen over de wijziging van de wet op dc ondernemingsraden voortgezet. zitterschap van het overlegorgaan (voor het overleg tussen bedrijfslei ding en werknemersvertegenwoordi ging) en het bcroepsrecht van de on dernemingsraad. In Haagse politieke kring verluidde, dal do discussies in rje ministerraad over deze punlen zover gevorderd was, dat oplossingen in zicht zijn. Dé schorsing was noodzakelijk om bewindslieden gelegenheid te geven tot intern beraad, omdat de bespre kingen genaderd waren tot het hoofdpunt, dc verzelfstandiging van do ondernemingsraad. Eerder was gesproken over andere knelpunten, als de bevoegdheden van do ondernemingsraad, het voor- Resultaat: een hoop ellende, een reddingsaktie die maar moeilijk op gang kon komen, veel materiële schade, die lang niet altijd door Rijk en verzekeringen wordt vergoed en zo'n 5 ïi 600 mensen, die, werkzaam in de Ruisbroeksc industriën, tijde lijk zonder werk kwamen te zitten. Drie weken na het ramp-weekend kan de droevige balans al zo'n beet je worden opgemaakt: langs de we gen van Ruisbroek (grotendeels ver zwakt of weggeslagen) staan de be schimmelde bankstellen, de verroes te gasfornuizen en ijskasten, de scheef-gctrokken houten kasten, een eenzame schemerlamp en een ver laten roeiboot, die geen dienst meer hoeft te doen. Schade in fabriek In de metaalwaren-fabriek Van Bouwelen, die behalve machine-on derdelen ook kruiwagens en trans- sportwielen fabriceert, heeft telkens bij hoog water zo'n 85 cm water ge staan. Genoeg om de motoren onklaar' te maken, de elektrische bedradin gen aan tc tasten, de grondstoffen onherstelbaar te vernielen en docu menten en werktekeningen onbruik baar te maken. De schade wordt voorlopig geschat op tenminste 20 miljoen francs (1 miljoen gulden) Het is nog een open vraag wat de vier Van Bouwelcn-dircktcurcn. die werk verschaffen aan zo'n 50 men sen (waarvan er al 7 meer dan 25 jaar in dienst zljjn) hiervan vergoed kunnen krijgen. Bovendien kunnen de afnemers in binnen en buitenland niet be voorraad worden, zodat dc schade ook daar doorwerkt. Naar Ouwerkerk Als het bedrijf volop in produktie is komt er iedere 3 minuten een kruiwagen van dc band, zo'n 55.000 per jaar, waarvan er 20.000 naar dc handelsonderneming Brouette in Ouwerkerk (Zeeland) gaan, die deze Vabor-kruiwagens via de erkende vakhandelarcn verder distribueert. Toen Brouelte-direkteur A. v. d. Sloot uit Ouwerkerk (de enige Ne derlandse afnemer van dc Vabor- kruiwagens) poolshoogte ging ne men, trof hij de Van Bouwelcn-fa- milies zwaar getroffen, maar niet teneergeslagen aan in het huis van Pieter, die technisch-direkteur is. Hier, 10 minuten rijden van het rampgebied, in het huis waar Pie ter van Bouwelen nota bene één weck voor do ramp naar toe ver huisde, is liet kantoor tijdelijk on dergebracht. Hier ook beraadslagen de broers en neven wat hen verder te doen staat. „De plannen zijn let terlijk in het water gevallen", zegt Frans (commercieel direkteur) som ber, terwijl hij een verkleurde, door gelopen werktekening laat zien, „maar we zijn niet van plan bij de pakken te gaan neerzitten. Alle motoren en machines zjjn in revisie, groepen vrijwilligers maken de fabriek schoon cn we hopen toch zo spoedig mogelijk weer aan dc slag tc kunnen gaan. Intussen moe ten ook wij stempelen om werklo zen-steun te krijgen''. Het Van Bouwelen-bcdrijf heeft er al een hele geschiedenis op zitten. De broers Emiel en Remy waren in hun jonge jaren altijd al aan hel sleutelen en knutselen, zodat het he lemaal niet zo vreemd was, dat er in 1935 werd besloten full-time door le gaan met een werkplaatsje naast het huis, waar veel werk voor de fa brieken werd gedaan en reparaties werden uitgevoerd voor dc boeren uit de omtrek. Er werd toen zelfs al elektrisch gelast cn de broers kre gen het zo druk, dat ze mensen moesten gaan aannemen. Het ging goed, heel goed zelfs. Het laatste jaar was altijd het beste. Zelfs dc slechte economische situatie van dc laatste jaren bleek op de Van Bou- welens weinig invloed te hebben. „Het komt er niet op aan veel geld tc verdienen, maar je moet er door een goede organisatie voor zor gen, dat de zaak blijft draaien", is de mening van Emiel van Bouwe len, (70 jaar) die samen met z'n broer nog wel adviezen blijft geven. Maar op zo'n waterig begin hadden de driekteuren niet gerekend. Een extra moeilijkheid is dc beperking van 10 ton toegelaten gewicht op slechte wegen in en om Ruisbroek, terwijl een lege transportwagen dit gewicht al bijna heeft „Een lichtpuntje in deze hele af faire is „dat de onderlinge verbon denheid en hulpvaardigheid alleen maar sterker zijn geworden, omdat maar weer eens is gebleken hoezeer wc op elkaar zijn aangewezen", zo wordt cr tocli nog ie», optimistisch gezegd. Dinsdag 3 februari Zierikzee Geref. Ver.-gebouw, Geref. Vrouwen ver. „De Lampen Brandende". „Huis van Nassau". Ver. van Oud- legrlingén, 20.00 uur. Ned. Herv. Kerk. Jaarvergadering Afd. Ned. Ver. van Huisvrouwen, 14.00 uur. Serooskerkc 19.30 uur, jaarverg. Landbouwver. „Ons Voordeel". Nieuwerkerk „De Meelbaar'', 19.30 uur, C.V.E.L. Woensdag 4 februari Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 14.30 uur, be jaardenmiddag N.C.V.B. „Prins van Oranje". Distriktsverga- dering „Mercurius", 19.30 uur. Donderdag 5 februari Zierikzee Huis van Nassau. Bloemschikdemon stratie, 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Vrouwen groep „Wees een Zegen". 20.00 uur. Vrijdag 6 februari Zierikzee „Huis van Nassau", voorlichtings avond Consulentschap Akkerbouw, 19.30. Scharendijke Jeugdgebouw, 20.30 uur, feestavond Z.S.C. '62. Noordgouwe Hotel van der Weijde. „Hearing" Grevelingenbekken, 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur uitvoering mu ziekverenigingen. Maandag 9 februari Nieuwerkerk Vergaderlokaal achter Geref. kerk, 19.00 uur, jeugdclub (8-12 jaar). Woensdag 11 februari Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, Landbouwver. „Dreischor", 19.30 uur. DEN HAAG, 3-2. Het overleg in de ministerraad, waarin de wijziging van de wet op de ondernemingsra den wordt besproken^is dinsdagoch tend om half elf hervat. Maandagavond ging het kabinet om ongeveer half twaalf uiteen om dat de ministers op enkele punten nog behoefte hadden aan intern be raad. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2033 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Ijsmuts en zwembroek; tussen die uiterlijke polen speelt zich het kli matologische jaarleven af, al moet de regenjas natuurlijk ook vernoemd. Maar het gaat hier even om de uiter sten en de ijsmuts is dan nu aan bod, of aan bod geweest, want het wordt alweer zo raar donker buiten en ik geloof gewoon, dat het „ergste" al weer achter de rug is. Dat erg moet tussen aanhalingstekens, want - met uitzondering van de gasbel - is dc koude overal goed voor; voor het lijf, voor de ijssport en voor de landbouw. Gaan daar al die vervelende insek- ten, bakteriën (slechte dan), aaltjes en dat soort klein grut, mooi dood. De struktuur van de grond knapt ook extra op, lees ik en dat is heel goed: laat de struktuur maar op knappen, want van de velden moet het komen. De natuur intussen heeft gerea geerd als een slak, wier voelhoorns worden aangeraakt. „O nee, dat kan niet". Snel de knopjes weer intrek ken, gauw de groei afgeremd, vlug je gedeisd houden onder de harde korst, die de aarde heeft gekregen. Altijd bereid tot kommentaar, zeggen gen de mensen nu, dat daardoor de nachtvorst straks wordt voorkomen. Worden dc bloesems niet geteilsterd en de blaadjes niet zwart. Enfin al die overwegingen zijn óverwegingen. Fluks de ijzers maar qndcr gebonden en kijken „of hel nog gaat." Nu, het gaat nog mera- kcls cn misschien is er wel niets dat een mens zo sterk aan zijn of haar jeugd herinnert, dan hel krassend en knerpend geluid van de schaatsen op hel gladde, maar niet overal vlek keloze ijs. De sneeuw - maar dat heeft iedereen zelf al ontdekt - heeft hel laten afweten. Elders wel, elders ligt sneeuw en komen er zelfs ski's aan te pas. ,,'t Is weer nel of ik achttien jaar ben", zei een enthousiaste man op het ijs, net terug van een snel baan tje. Achter hem hoorde hij pal daar op: „opa, maak mijn schaatsen eens vast". Nou, daar ging die man dan. Vroeg getrouwde kindertjes blijk baar en het woord „opa" is dus ook wel aan herziening toe. Opa is een toch iets beverig mannetje met een stok in het rusthuis, maar een ste vige veertiger op dc schaats, nee Er moei maar eens een kommissie komen om een nieuw woord te ver zinnen. Zo kan er uit de koude, nog een taalkundige vondst te voorschijn komen. Dat zou dan beter zijn dan de - toch nog opgekomen - baan vegers te Zierikzee, die uren veeg den en daarmede nul centjes ver dienden. Fooien, maar dat is toch uil de tijd" Kom nou' schifpf.ilandman

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2