GESLAAGDE FAMILIE-AVOND CHRISTELIJKE PLATTELANDSORGANISATIES VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Ellemeet Goede indoor-resultaten Delta Sport-jeugd te Rotterdam KOOPJES HALEN „WICO" ERIC DE NOORMAN Demonstratie tegen uitbreiding kernenergie in Borsele en Goes Thomas v. d. End won alle wedstrijden tegen Arnemuiden I Skol Boys neemt het op tegen de reserves van RAP '73 Dorp bedreigd met instorten INGEZONDEN STUKKEN TOTO EN LOTTO Praatje-over landbouw, zang en toneel ZIERIKZEE, 30-1. Vrijdagavond jl. werd in het Her vormd Verenigingsgebouw de familieavond gebonden van de Chr. Plattelandsorganisalie. Na het voorlezen van Psalm 8 opende de heer W. den Boer, voorzitter van de kring Schouvvcn-Duiveland van de C.B.T.B. deze avond. Naar aanleiding van de laatste stormen sprak de voorzitter in zyn opening nog enkele woor den over de Oosterseheldeproblematiek. Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. de heer Pellikaan, Jannewekken 11, Zierikzee. Telef. (01110) 2255, na kantoortijd (01110) 4203. SPORT ATLETIEK „Het is van groot belang dat er duidelijkheid komt in deze zaak. De landbouw in de regio heeft vertrou wen in minister YVèsterlerp. We zul len de ontwikkelingen nauwlettend blijven volgen en zonodig reageren", aldus de heer Den Boer. Vervolgens werd het woord gege ven aan de heer P. Bukman, voor zitter van de Ned. C.B.T.B., die sprak over „De boerin en. de be- drijfohtw'ikkelingen en enkele poli tieke achtergronden die betrekking hebben op dat bedrijf'. De heer Bukman vergeleek de situatie in de landbouw van nu met die van tien jaar geleden. De mogelijkheden om tnans uit de landbouw te stappen en elders werk te vinden, zijn veel be perkter dan in de tijd, dat de indu strie zich uitbreidde en er grote vraag naar arbeidskrachten was. Intussen is de last voor de land- bouw-ondernemer veel zwaarder ge worden. Het moet ook echter voor de landbouwer mogelijk zijn onder minder 'belastende omstandigheden een boterham te kunnen verdienen. Vijf „soorten" boeren De heer Bukman was van mening dat men in de toekomst met vijf soorten boeren rekening zal moeten houden: 1. De boeren die aan de schaalvergroting mee willen doen en hun bedrijf willen vergroten, 2. de boeren, dié willen zorgen de in komensontwikkeling bij te houden en het bedrijf modern willen hou den, 3. de oudere boeren, die zeggen „het zal mijn tijd wel uitduren". 4. de boeren, die er voor een deel wat gaan bijwerken en tenslotte 5. de boefeh die zeggen „ik stop ermee". BUNSCHOTEN, 31-1. Een belang rijk deel van de bebouwing van de buurtschap Eemdijk (gemeente Bun schoten) wordt bedreigd met instor ting. Verzakkingen en verschuivin gen in de grond hebben in vrijxvel ieder hxiis of iedere boerderij scheu ren en ontwrichtingen veroorzaakt. Volgens de vereniging vrienden van Eemland, die deze zaak in de open baarheid heeft gebracht via een brief aan gedeputeerde staten van Utrecht, is er sprake van een zeer ernstige situatie. De vereniging, die zich inzet voor behoud van het ka rakter van het Eemland, doet een dringend beroep op het provinciaal bestuur snel maatregelen te nemen om het karakteristieke dorpje te redden. Niemand weet op dit mo ment de juiste oorzaak van de grondverzakkingen onder Eemdijk. Er wordt gedacht aan de onderbe maling van het poldergebied, maar ook aan een enkele jaren geleder, aangelegde riolering. Advertentie BIJ Deze laatste is echter geen grote greep vanwege de geringe mogelijk heden. Volgens de heer Bukman zal de C..B.T.B steun geven aan diege nen die hun bedrjjf willen uitbrei den, maar ook zal aandacht worden besteed aan het middenbedrijf. Aan de boeren die het wat rustiger aan willen doen. Ben belangrijk streven van de C.B.T.B. is verder het tot stand la ten komen van een volwaai'dig sociaal beleid voor de landbouw on dernemer. Zo is er thans veel dis cussie over het instellen van een minimuminkomen voor de landbou wer. „r>it minimuminkomen moet dan niet gezien worden als een ver vanging van het markt- en prijsbe leid, maar als een sociaal sluitstuk- je vani je beleid", aldus de heer Bukman. Positie boerin Ten aanzien van de positie van de boerin in het boerenbedrijf zei de heer Bukman dat het mogelijk moet zijn, om het menselijk draagvlak ie vergroten, de boerin mede-ondef- terdagmorgen de kerncentrale in Zeeland te Borsele van de buiten kant bekeken. In de, zes bussen die uit alle delen van het land afkomstig waren, kroe gen de deelnemers een toelichting op de werking van de kerncentrale. Met de bijeenkomst, die georganiseerd werd door onder andere het lande lijk energiecomité en leden van de progressieve politieke partijen, wil men de diskussie in de Tweede Ka mer over kernenex-gie zodanig be ïnvloeden, dat voorlopig wordt af gezien van verdere bouw van kern centrales in Nederland. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 2-2. Op de paarden markt in Utrecht werden maandag 313 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paarden f 2150- 3150, werkpaarden f 1225-2100, oude paarden f 1200-2000. 3-jarige paar den f 1075-1775, 2-jarige paarden f 725-1325, veulens f 400-800, hitten f 725-1225, ponies f 225-575. Slachtpaarden per kg geslacht ge wicht f 4,50-f 5,30, jonge slachtpaar den per kg geslacht gewicht f 4,60- f 5,35. De handel was zeer rustig. Veemarkt Leiden LEIDEN, 2-2. Aanvoer 2194: slcahtrunderen 1097; varkens 196; schapen of lammeren 901. Prijzen: Stieren: le f 7,00-7,50, 2e f 6.50-6,90; vaarzen le f 6,80-7,25. 2e nemer moet zijn. Ze moet volledig bij het bedrijf betrokken zijn. Naar aanleiding van zijn lezing kwamen er enkele vragen van het publiek, die door de heer Bukman werden beantwoord. De presidente van de C'.P.B. mevrouw C. M. Boot-Diele- man bood de heer Bukman als dank voor zijn bijdrage aan, deze avond een fruitmand aan. Zang Een zeer groot aandeel aan het welslf&en van deze familieavond had zeker ook de heer J. Lindhout. Met een welluidende stem bracht hij enkele negrospirituals en gospel songs ten gehore, waaronder „Nobo dy knows the trouble I've seen", „Michael row the boat ashor", „Whispering hope" en „We shall overcome". De heer Lindhout bege leidde zichzelf op de gitaar. In de pauze werd een kollckte gehouden voor het peulvruchtenprojekt in Pakistan. Er werd een bedrag van f 259,75 opgehaald. Toneel Er werd ook toneelgespeeld op deze avond. Leo Wandel en Johan Bolijn brachten wat aarzelend de sketch „Boerke Naes" op de plan ken. Enthousiaster ging het toe bij de dames Betsie Bolijn, Jaqueline van der Linde en Marjon Padmos die de sketch „De jaloerse zusters" speelden. Tot slot kwamen de be dankjes. Mevrouw Boot overhandig de de heer Lindhout een platenbon en de toneelspelers mochten allen een presentje in ontvangst nemen. Mevrouw De Boe:*-Dalebout zorgde deze avond voor de pianobegeleiding tijdens de samenzang; f 6,10-6,70; koeien le f 6,50-7,10, 2e f 5,80-6,25, 3e f 5,50-5,80; worstkoei en, f 4,80-5,50; slachtvarkens extra boveq notering le f 3,48-3,50, 2e f 3,46-3,48, 3e f 3,44-3,46; slachtzeu- gen f 2,85-2,95; zware varkens f 3,25- 3,35; schapen f 190-250; lammeren f 190-285. Overzicht: Slachtrunderen aan voer. redelijk, handel vlot, prijzen stijver, stieren lager; varkens aan voer normaal, handel redelijk prij zen iets stijver; schapen en lamme ren aanvoer ruim, handel stug, prij zen prijshoudend. LAND- EN TUINBOUW De verwarming van onze bedrijfsgebouwen Naarmate de buitentemperatuur daalt, of de wind aanwakkert, ver slechtert in onze gebouwen het werkklimaat en neemt de kans op vorstschade toe. We realiseren ons dan weer, „dat koude meer kan kosten dan warm te". Het is dan ook niet verwonder lijk dat er op zulke momenten een plotselinge vraag ontstaat naar hete luchtkanonnen en Heaters. De ka- paciteit van een luchtverhitter moet groot zijn; onze -gebouwen hebben veel ruimte eri de produkten verte genwoordigen een grote waarde, die bij strenge vorst beschermd moeten worden. Het zuinigst en doelmatigst werkt hier een Heater waarvan de kapaciteit en dus ook het brandstof verbruik traploos regelbaar is zoals bij alle lli'uiejr. van bet Kooi- systeem Niet alle hieldverhitter: /.ijn ge schikt voor agrarisch gebruik, alleen robuust gebouwde systemen geven do minste problemen. Alleen bevei ligde apparaten komen in aanmer king. Ze moeten tegen een stootje kunnen, ook moet de brandstoftank naar keuze buiten het gebouw kun nen worden geplaatst. De Heater wordt hierop dan met een lange soepele leiding aangeslo ten. Alle Kooi-systemon zijn voor dit doel uitgerust. Een voordeel hiervan is, dat hel wat groter kan zijn, waar door tweemaal per dag bijvullen vervalt. Op zichzelf een gemak - vooral in het weekend - en opnieuw minder kans op ongelukken. Tenslotte zal rustig overleg en tij dige .aanschaf de minste teleurstel ling geven. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Bercepen te Gicssen-Rijswijkt N. Br.): C. Jongcboer, Elburg. Beroepbaarstelling per 14 februa ri: J. W. Goossons, kandidaat, van Brookhuizenstraat 52, Rijssen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Zeist: A. van de Weerd, Damwoude. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Oudemirdum: G. A. Zijdcrveld, Middelburg. Tweetal te Zeist; P. Honkoop te Kampen en J. M. Kleppe te Woer den. Evangelisch Lutherge Kerken Aan het Seminarie van de Evang. Lutherse Kerken te Amsterdam is geslaagd voor het kandidaatsexamen theologie: R. E. van de Berg te Am sterdam. Inzamelingsaktie restanten bestrijdingsmiddelen Aan gebruikers van bestrijdings middelen en medicijnen in de akker bouw, tuinbouw en veehouderij. In januari 1974 werden ongeveer 36.000 kg bestrijdingsmiddelen inge leverd, omdat deze middelen waren verboden of onbruikbaar waren. Na derhand is echter gebleken dat een wettelijke régëling om bestrijdings middelen bij de handel terug in te leveren nog niet tot stand is geko men. Bovendien zijn bij de vorige aktie niet alle restanten ingeleverd. Daar om vragen wij uw medewerking voor deze tweede inzamelingsaktie, waarbij talrijke diensten en instel lingen betrokken zijn, Overtollige bestrijdingsmiddelen en medicijnen hebben geen enkel nut en vormen een bedreiging voor mens, dier en plant. Voorkom moeilijkheden en lever daaronv alles in. Prov. direklie v. d. Bedrijfs ontwikkeling in Zeeland. Mijnheer de redakteur, In de Zierikzeesche Nieuwsbode van jl. vrijdag las ik een stuk be treffende een optreden van Gert en Hermien, zogenaamd van de hand van ons bureau. Ik stel er prijs op, mede namens onze andere directeuren hierbij uit drukkelijk te kennen te geven dat het O.A.B. (Ongevraagd Advies Bu reau) niets met Gert en nog minder met Hermien te maken heeft, heeft gehad of zelfs maar wil hebben. Vermoedelijk is dit stuk ten on rechte onder onze naam geplaatst. Hoogachtend, Het Ongevraagd Advies Bureau Zierikzee G. H. Brand (Financ. dir. O.A.B.) Oppasdienst U.V.V. In verband met ziekte van mevr. T. den Boer, is het adres van de Op pasdienst van de U.W.V. gewijzigd. Tijdelijk is het adres van deze dienst: Mevr. M. Eekman, Deurlooslraat 10, Zierikzee. Tel. 2133. U.V.V.-afdeling Zierikzee. ROTTERDAM, 29-1. In een jeugd indcorwedstiiijd te Rotterdam behaalde een aantal Delta Sport at leten mooie resultaten. D-meisje Hedy Pokorni had een beste dag". In de series van de 60 meter liep ze 9.2 sec. een tijd waar mee ze in de halve finale kwam. Ook in deze halve finale liep ze 9.2 sec., waarmee ze winnares van haar serie was en naar de finale overging In de de finale tenslotte werd Hedy uitstekend tweede na winnares A. Boon van Ada uit Amsterdam. Hedy Pokorni veroverde ook een medaille bij 'het hoogspringen door als derde te eindigen met 1.30 m. Jenny Kou ijzer werd zesde met 1,20 m. De 600 meter van de D-meisjes, waaraan 24 atleetjes deelnamen werd een zege voor Celine v. d. Berg van Zeeland Sport, Karin Peute liep een zeer goede wedstrijd en legde in TAFELTENNIS In de tweede klasse van de afde ling Zeeland wist Scaldina I een punt uit Arnemuiden weg. te slepen. Thomas v. d. End zette al zijn sets in winst om. Aart Quist wist 1 set te winnen en Ronald de Rijke, die normaal in de vierde klasse speelt won ook een set. Het tweede team behaalde evenals verleden week een prachtige 10-0 overwinning. Dit ging nu tenlcoste van Kats 2. Het, eerste senioren team verloor In de zaalvoetbalkompctitïe van het rayon Zierikzee gaat lijstaan voerder Skol Boys het woensdag avond in de sporthal Onderdak op nemen tegen de reserves van R.A.P. '73, waarbij uiteraard de Boys de beste papieren op zak hebben. MEVO en Z.Z.72 zullen elkaar wel niet veel ontlopen. In de 2e klas zou koploper F.C. Kerkwerve het tegen V.A.B. nog wel eens lastig kunnen krijgen. Skol Boys II, ook nog kanshebber op de titel, heeft de beste kansen op de in zet in het treffen met Toren Boys. Brogum, de laatste weken aardig op dreef, krijgt de handen vol aan de reserves van Stella Boys, terwijl Smit Bolnes en de reserves van Z.Z. '72 wel na aan elkaar gewaagd /.ui len zijn. Donderdagavond zullen er in de sporthal Onderdak een drietal wed strijden worden gespeeld voor dc mikrokorfbalkompelitie van de af deling Zuid-West. In dc 2c klas F ATLETIEK Nationale indoorkampioenschappen Door de Delia Sport atletes Isaline Ilage en Marja Kouyzor werd in het afgelopen weekend deelgenomen aan de nationale indoorkampioenschap pen welke in de Rijnhal te Arnhem werden gehouden. Isaline Hage wist bij hel kogelsto ten door te dringen waar zij met 11.54 op de zesde plaats eindigde. Hoewel dit 3 m. minder wos dan de afstand van de winnares Ria Stal man (14.58 m) betekende dit voor Isaline toch een verbetering van hel Zeeuwse record met ruim een halve meter. Hoogspringster Marja Kou ijzer kwam net iets tekort voor de bronzen medaille bij het hoogsprin gen voor A-meisjes, de oudste jeugd- calegorie. Met een overgens zeer goede sprong van 1.71 meter legde zij beslag op een vierde plaats. 2.10.9 min. beslag op de 7e plaats. Ook kwamen in de Energiehal een aantal C-meisjes aan de start. Sylvie Sleurink en Michaela Jongschaap liepen beiden 9,5 sec. op de 60 me ter. Sj'lvie Sleurink behaalde de halve finale, waarin ze met 9,6 sec. werd uitgeschakeld. Heel goed deed Sylvie het weer op het hoogsprin gen. Met 1.35 m belandde ze op de 5e plaats. Michaela Jongschaap werd werd 14e met 1,25 m. C-jongen Eric de Bruyn werd in de series 60 meter uitgeschakeld met een tijd van 9.6 sec. Met 3.92 m legde hij beslag op de 18e plaats bij 't verspringen Tenslotte kwam B- jongen Johan Koppejan in aktie op de 60 meter. Dat er voor hem per spectief in de sprintnummers zit, bleek in Rotterdam. In z'n allereer ste indoorwedstrijd liep hij in de finale naar een vierde plaats met een 8.7 sec. tijd. met 6-4 van Wilno 3. Jaap Huigcns won 2 sets. Bram Vroegop en Cor Smalheer wonnen er allebij 1. Het tweede team speelde uit tegen Wes- lerzicht I en verloor eervol met 7-3 Jah v. Urk, Herman Meerbeek en Johan Holm wonnen allen één keer. Het derde team zorgde voor een uitstekende prestatie door MZ 14 een punt afhandig te maken. Ad de Graaf en Johan Holm wonnen 2 keer terwijl Piet v. d. Schee een set pakte. gaat ZSC het opnemen tegen Alba tros III. In de 3e klas C krijgt All Ready III bezoek van DFS, terwijl NOAD haar krachten gaat meten met DOSKO. Toto DEN HAAG. De vervangende uit slagen van sporttoto nummer vijf van dit weekeinde zijn: Feyenoord-GA Eagles X FC A'dam-NEC X FC Utrecht-MVV X AZ '67-Eindhovcn X De Graafsch.-Tvvente X PSV-Telstar X Roda JC-Ajax X FC Den Haag-Sparta X Excelsior-N AC X Vlaardingcn-Wagoniii- X FC VVV-IIeerenveen X Ileracles-FC Groning. X Vitessc-Fortuna SC X Juist ingevuld: 1, 3, 3, 1, 3. 1, 3. 1. 1. 3, 1. 3, 3. Hel aantal deelnemers aan toto nummer 5 bedroeg 242.636. die voor een inleg zorgden van 724.110 gulden. Het prijzenbedrag is 394.074 gulden, waarvan voor dc lc prijs (inclusief jackpot) f 186.703,-; 2c prijs f 85.988,-; 3e prijs f 120.383,-. Er hadden zich zondagavond vele deel nemers gemeld voor de eerste prijs. Lotto DEN HAAG. De winnende getallen van lol to nummer 5 zijn: 4. JL 20, 27. 37, 40, reservegetal 30. Het aantal deelnemers aan lotto nummer 5 be droeg 925.029. die voor een inleg zorgden van 3.674.073 guldon. Het prijzenbedrag is 1.745.184 gulden, de prijzen zijn: le prijs f 610.814,-; 2e prijs f 174.518.-; 3e prijs f 261.777,-; 4e prijs f 349.036.-; 5e prijs f 349.036.- De prooi van de Rode rots 00. Nog aarzelen dc Fomori's. De Fir Iboth zetten reeds een tegenaanval in en Eric be grijpt dat alleen daden kunnen overtuigen. Met een schallende kreet stelt hij zich aan het hoofd van zijn eigen mannen, de enigen die doorvechten. „Wreek dc hoofdman, Haluch!" klinkt zijn strijdroep en dicht aaneengesloten gaat het kleine troepje Noren onversaagd de overmacht te lijf. Dit is dc aansporing welke de Fomori's no dig hebben. Talloze kelen nemen Eric's strijd roep over en een muur van speren en zwaar den sluit zich achter de Noorse voorhoede. Tegen dit plotselinge geweld zijn dc Fir Iboth niet opgewassen. Hun rijen vallen uit een. Ogenblikkelijk drijven de Noren, met Svein Langtand als een levende stormram vooraan, een wig in hun gelederen. De Fomo ri's volgen cn storten zich tierend op de uit elkaar geslagen strijdmacht van hun aarts vijand.. Enkele groepen blijven zich wanhopig ver weren, maar het merendeel heeft dc moed verloren. Tegen deze duivelse, geelharige krij gers, aangevoerd door een monsterlijke reus, is geen strijd mogelijk. Beurtelings om hulp smekend en scheldend tegen de maan, die in bleke onschuld het hele gewelddadige tafe reel beschijnt, slaan zij op de vlucht. Een deel naar de boten, dc meeston naar het hoogland. Dc Fir Iboth die over zee ontkomen, steken dc overblijvende boten in brand en weldra hangt een rode gloed over het dorp van Ruad. Terwijl dc overwinnaars de resten van de eens zo machtige Fir Iboth nazetten, maakt Eric zich eensklaps uit de strijd los, weldra gevolgd door Erwin. Ook de prins meent het zwakke geblaf van een hond gehoord te heb ben cn even later zien zij inderdaad hun trouwde Wolf als een donkere schim op hen toesnellen. Met de hond, die dol is van vreugde, haast de Noorman zich naar de plek waar Halueh gevallen is. Ailech, Astara en nog enkele Fo mori's staan zwijgend om de hoofdman heen. Hij leeft nog en staart Eric met een matte glimlach aan. „Wij waren strijdmakkers, vreemdeling", zegt hij dan. Met een pijnlijk gebaar steekt hij Eric zijn hand toe. „Wellicht waren wij vrienden geweest, als ikuw hundvergeving', vreemdeling, hel is een zeldzame hondHij behoort uAfwe zig glijden zijn ogen naar Wolf. vlak naast hem. Dan voelt Eric do greep van Haluch's hand verslappen. De hoofdman der Fomori's is dood. GOES, 3-1. Ruim 300 deelnemers Zaterdagmiddag hebben diverse aan de landelijke demonstratieve by- ^Prekers van politieke partijen in Goes de deelnemers toegesproken. eenkomst tegen uitbreiding van kernenergie in Nederland hebben za- ZAALVOETBAL

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 5