OIEPS GOUDEN VIJFJE KOOPJES HALEN Europa mist kans iets te betekenen in conflict in Nabije Oosten Marihuana in beslag genomen Razzia's in Egypte STREEKNIEUWS 4 Platen brachten 113.000 gulden op voor Rode Kruis Wat biedt de BEELDBUIS VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Prijzen voor visakten „F/i/sen" uit het buitenland DEN HAAG.. 31-1. Het..piaténal- bum „James. Last Live"'heeft voor het Nederlandse .Rode. Kruis f 113.000 opgebracht. Het Rode' Kriiis ontving vrijdag van de grammofoonplaten- maatschappij- pplydor' inRijswijk-'een chequevan f,63.0Ö0, als 'laatste-dë'él van de opbrengst'.van de', twéé: platen die dëzë maatschappij voor. het werk' van :het Rode Kruïs heeft uitgegeven-. Bij;de..opening van hét nieuwe hoofdgebouw van PoIycU>r in Rijs wijk-'- in juli\197.4'- -ontving prinses Margriet, 'lid van hét dagelijks" be- stuüL.vanhel Rode Kruis, al f 50.000,- Kassier beroofd UTRECHT, 31-1. De 28-jarrge kas sier P. v. d. Bijl uit Mijdrecht is in Utrecht beroofd van 53.000 duizend guldén.. Van der Bijl, kassier bij Renault Nederland aan de Maliebaan, ver liet omstreeks half zeven hetbe drijf op weg naar de parkeerplaats van zijn auto -aan de Wolter Heu- kelslaan. Toen hij zijn auto had-ge opend en zijn zwarte kunstlederen tas met het gèld op de voorbank zette, werd hij door een ongeveer- 25-jarige man bij de nek - gegrepen. Er volgde een korte worsteling waarbij Van der Bijl zijn bril ver loor en de overvaller kans zag de tas met bescheiden te bemachtigen. Advertentie DINSDAG 3 FEBRUARI NED. I: De AVRO, die deze avond voor haar rekening neemt, komt om zeven uur op de buis met een afle vering van de natuurserie Geheimen der zee: De onderzeeboot van Jac ques Yves-Costeau begeeft zich naar hét dóolhof. van de kanalen van Wèst-Paiagoniës. Nauwe zeearmen die diep in.het binnenland vari Zuid- Chili doordringen. Hierna wórdt een -stuk Humor "opgediend .in de' vorm van één af lever ingvan MASII. Ver pleegster -Hot Lips-is weer eéns/hét slachtoffer van ^Hawkeye .en Trapper- John, die' een grap willen-'uithalen: Uiteraardbrengt dit' Fred Burns tot razernij'. -In- hét tweede deel van Brainwave, om tien voor half negen- is er sprake van een brutale en spektakulaire inbraak. Ook is er het feit, dat Heieen Vermeer (gespeeld door Josine van Dalsum) verliefd- wordt. De twee zaken schijnen iets niet elkaar te maken te hebben. De hoofdpersoon Brainwave, ziel het al- .lemaal met eigen ogen gebeuren en beseft niet dat hij wei eens het slachtoffer van een an derK zou hun kien worden. Tot aan het journaal ■worden vervolgens 25 minuten be steed aan wat in plechtige taal het kiilturele erfgoedheet. Daarmee worden de monumenten bedofld, waarvan ons land er nog zoveel rijk is. De laatste vijftig minuten van de AVRO-zendtijd gaan op aan het do- kumentaire programma Ik wil geen kind (meer). In dit programma wordt uitgebreid informatie gegeven over de vele vormen van anti-conceptie. Vooral de sterilisatie van de vrouw komt daarbij uitvoerig aan de orde. De presentatie is in handen van Ria Bremer, die ook voor de samenstel ling van het programma verant woordelijk is. NED. II: Van het zestal onderwer pen dat de NCRV te bieden heeft is de serie Dominic de eerste die aan bod komt. Om zeven uur een nieuwe aflevering waarbij Nick en Lucy in de val van Warlde lopen. Hierna een HILVERSUM. Een novum ie zien en te horen vandaag (dinsdag) in de uitzending „Op losse groevenDe Zangeres zonder Naam, samen met haar broer Jerry, die hiermede zijn tv-débuut maakt. nieuwe uitzending van tweekamp met als teams het Bisschoppelijk College uit Roermond en de Stede lijke Scholengemeenschap uit Mid delburg. Het journaal van acht uur wofdt- gevolgd door de verdere be levenissen-van Sam Wilson. Behal ve voor Sam zelf ook aandacht voor Eileen, die hel moment gekomen 'vindt,om aan Les te.vertellen-dat hij eenonechtkind is, en voor Jpck Barraclough, die kandidaat staat voor degemeenteraadHet sportieve elementin het NCRV-programma is vertegenwoordigd door de Mini- Voetbalshow, waarvoor 50 minuten ■zijn uitgetrokken. De hoofdstad speelt vanavond tegen een West- duitse formatie. In de Amsterdamse ploeg treden vele oud-gedienden van Ajax in zijn gloriejaren aan. Na ■veertig minuten aktualiteiten van de rubriek Hier en nu spreekt ds. v. d. Bosch uil Ginniken de dagsluiting ïiit. Voor.het parlementaire nieuws kan men vervolgens tot kwart over elf terecht bij de NOS-rubriek Den Haag Vandaag. DINSDAG 3 FEBRUARI NED. I: 10.45 en 14.00 Schooltele visie; 18.15 Teleac; 18.45 Informatie Spanjaarden; IS. 55 Nieuws; 19.05 Geheimen der zee; 19.55 MASII: 20.20 Brainwave; 21.10 Enkele mo menten voor mooie monumenten; 21.35 Journaal; 21.50 Ik uül geen kind (meer); 22.40 Journaal. NED. II: 18.45 Paulas de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Dominic 19.30 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.25 Sam; 21.20 Mini-voetbal-show; 22.10 Hier en Nu; 22.50 Tot besluit: 22.55 Den Haag vandaag; 23.10 Jour naal. Familieroman door HENK VAN HEESWIJK „En als alles klaar is, heb ik ook parkeerruimte voor zeker twintig wagens. Huis en bedrijf, alles teza men, is gepland op acht ton. De helft kan ik in kontanten fourneren; voor de rest zal ik hypotheek moeten ne men. Maar dat is mijns inziens geen bezwaar." Sake Weslra keek zijn voortva rende schoonzoon nadenkend aan en dacht: ik begin oud te worden. Maar ik heb ook nooit financiële zorgen gehad. Ik stapte in een gespreid bed, toen heit en mem van de state gin gen. En mijn zoon Fokke zal te zij ner tijd precies hetzelfde doen. Een bedrijf overnemend, dat winst maakt, omdat het een goed onder houden en ekonomisch gevoerd be drijf is. Als er koeien of een fokstier met een zeer goede afstamming of een of andere landbouwmachine ge kocht moet worden, kunnen wc dat kontant betalen. Hypotheek is een woord, dat bij ons generatics lang onbekend was. Maar in deze tijd schijnt het heel gewoon te zijn. Het enige, wat Sake begreep was: „Dat kost je zeker wel vier procent rente." In stilte uitrekenende, dat vier pro cent van vierhonderduizend gulden zestienduizend gulden per jaar is. Driehonderd en twintig gulden in de week. Gezwegen nog van de aflos sing. want ccn hypotheek heb je niet ten eeuwige dage. En wat moet een mens vandaag de dag al niet verdie nen. enkel al om driehonderd en twintig gulden rente op te brengen? Dan had je zelf bij wijze van spro ken nog geen boterham. Werd er dan zoveel verdiend in de meubel branche? Van land en vee wist hij alles af. maar Wat verdien je aan een tafel met vier stoelen? Giep rookte in alle rust de sigaar, die hij van zijn schoonvader ge kregen had. „Ik beding misschien drie en een half," zei hij. „Trou wens. ik heb al een aanbod van drie driekwart en de eerste vijf jaren geen aflossing. Dat is heel mooi. In die vijf jaren kan ilc alles consoli deren. Komen er geen tegenslagen, dan zit ik daarna stevig genoeg in het zadel om elk half jaar af te los sen. Het gaat enkel om die eerste vijf jaren, snapt u?" Sake antwoordde niet dadelijk, want in werkelijkheid snapte hij er niets van. Over vijf jaar moest je niet alleen rente bctaen, maar ook gaan aflossen. Vier of drie-kwart maakte niet zo veel verschil. Daar om had hij grote bewondering voor deze jonge zakenman. Tenslotte was Giep na de bevrijding toch met wei nig begonnen. Enkel do erfenis van zijn ouders en dan nog de helft. Ter wijl hij bovendien ook nog geld in die fabriek gestoken heeft. Opeens zei hij: „Je kunl van mij een ton krijgen legen tv.ee procent. Alï K' wilt tenminste." Giep keek de man verrast aan. ..En de aflossing?" „Als het je lucht gccfl de eer ste vijf jaar hoeft niet. Daarna moet je maar zien." Ze bespraken nog enige details, maar tenslotte drukten ze elkaar stevig de hand. „Dank je. vader, dit zal ik niet vergeten." zei hij getrof fen. Sake klopte hem lachend op dc schouders. „Jij slaagt in het leven, jongen, daarvan ben ik overtuigd." De overige financiering van het projekt vormde geen moeilijkheden meer. Er waren twee maatschappij en, die bereid waren hem drie ton en als het moest nog meer te lenen te gen drie drie-kwart procent. Giep besprak hel met de architekt en deze ried hem aan 't te doen. „Do alge mene tendenz is een stijgende rente voet, meneer." Gedurende de eerste maanden van 1949 zat Giep nog met zijn meubelen in de kippeschuur aan de Langkam- perweg. maar zag in het naburig Schalenveld dc twee nieuwe hallen verrijzen, terwijl men gelijktijdig mol de bouw van de woning een aanvang had gemaakt. De architect was tevreden over dc gang van za ken, al had het werk bijna een maand stilgelegen door vorstverlet. Voor het overige had men het weer mee. Op een strajende voorjaarsdag liep Giep met de architekt langs het werk, dat zo ongeveer onder de kap was. De man zei: „We zijn nauwe lijks een week achter op ons schema, maar dat komt door de vorst. Als we niet al tc veel regen dagen krijgen, zit u hier begin juni de eerste stoelen te verkopen." Giep glimlachte. „En de woning?'' De man dacht na cn antwoordde even later schouderophalend: „Maand later, denk ik. Zeg zes we ken. Maar voor u is toch de hoofd zaak, dat u uw zaak hierheen kunt brengen, nietwaar?" En dat kon Giep niet ontkennen; dat was inder daad het belangrijkste. Do dertigste mei werd de grootste hal als showroom geopend: de an dere hal. die hoofdzakelijk als voor- raadmagazijn gebruikt zou worden, was wellicht over twee of drie we ken kant en klaar. De woning schoot ook al aardig op. Giep had uitnodi gingen gezonden aan al zijn relaties en in overleg met Pomstra had men in Leeuwarden een serie kasten ge bouwd. die tegen een zeer konkurre- rendc prijs verkocht kon worden. Zodat deze stunt als een soort ope- ningsreklame kon dienst doen. Er was koffie met gebak, lichte bor reltjes, sigaren en sigaretten: ieder een kreeg een reklamc-asbak. De vakmensen bewonderden de gewel dige hal, waarin een keur van meu belen uitgestald stond. Jammer ge noeg kon Hielkje niet van de partij zijn. omdat de bevalling van haar derde kind nabij was. zodat Giep een paar meisjes had gehuurd voor de bediening en zodoende de honneurs waar namen. (wordt vervolgd) Het Palestinadebat in de Veilig heidsraad van de VN heeft lang ge duurd en er is precies uitgekomen wat zonder moeite tevoren te voor spel en was: niets, dankzij een Ame rikaans veto. Waardoor onmogelijk is gemaakt dat de raad min of meer gaatjes openhield om terug te komen op twee oucle resoluties waarin de kern van het probleem vroeger is vastgelegd. Een nieuwe waarin wel over hel recht der Palestijnen op een eigen staat maar niet over het recht van bestaan van Israël werd gerept, kreeg negen stemmen voor, de Ame rikaanse dus tegen en verder drie onthoudingen terwijl Libië en China zich er helemaal builen hielden. China doet dit konsekwent, Libië di' keer omdat de resolutie dit fana tiekste Arabische land te slap nog was. Men mag gerust vaststellen dal ook de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie PLO, die de debatten mocht bijwonen en dit als een triomf be schouwt, niet echt veel beter is ge- ivorden van deze debatten ondanks de resolutie. Goed daaruit blijkt dat er zo langzamerhand alom meer be- CORAL GABLES (Florida), 31-12. Zaterdag is in de Baai Biscayne in Florida naar schatting tien ton ma rihuana ter waarde van meer dan vijf miljoen dollar in beslag geno men. Drie personen die bezig waren de lading uit boten te lossen zijn ge-r arresteerd en „minstens vijf ofze ven anderen, waarschijnlijk meer" anderen vluchten in twee botenen werden door de kustwacht achterna gezet. CAIRO, 1-2. De Egyptische politic heeft in de afgelopen week 12.000 personen gearresteerd bij een groot scheepse aktie tegen de groeiende misdaad, zo meldde zondag het serni- officiële dagblad Al Achram. Het bericht is nog niet van offi ciële zijde bevestigd, maar Egypti sche bladen maakten onlangs mel ding van een groeiende golf van misdrijven, waaronder een aantal gruwelijke moorden. DEN HAAG, 31-1. De minister van landbouw en visserij, mr. A. van der Stee, heeft de bijdragen ter verbete ring van de binnenvisserij voor het visseizoen 1 juni 1976-31 mei 1977 ongewijzigd vastgesteld op f 12 voor de grote visakte, f 6,75 voor de kleine visakte, f 4 voor het vissen met een „gewone hengel". grip voor bestaal dat ook de Pales- lijnen best een eigen staal mogen hebben maar dal is iets waartegen ook de Amerikanen zich niet zo ver zetten. Het gaat er alleen maar om dat Washington niet meewerkt aan iets wat het bestaansrecht van Israël zou kunnen aantasten. Maar als de PLO en haar grote kampioen Syrië ondanks al deze voortekenen hel de bat doorgedrukt hebben, kan daar heel goed iets anders achter zitten: Sadat treiteren. De Egyptische pre sident gokt nog steeds op de Ameri kaanse kaart uil de simpele overwe ging dat het niet veel aanbeveling verdient de zuak weer eens uit te gaan vechten en dat bij oudei-haude- lingen de VS onmisbaar zijn als de enige partij die in staat is druk op Israël uit te oefenen. Niet alle Egyp- tenaren geven Sadat hierin gelijk - bijvoorbeeld in legerkringen ziet men niet veel in de stap-voor-slap methode van Kissinger die pas heel langzaam nog lang niet genoeg heeft opgeleverd. En dan zijn er ekonomi- sche problemen waardoor de popu lariteit van Sadat in eigen land al evenmin verhoogd wordt. Nu de president door de stemverhouding in de Veiligheidsraad nog eens te kijk is komen te staan als toch niet zo'n aktieve Palestijnenvriend en min óf meer een buitenbeentje in de eigen Arabische wereld, versterkt dit zijn positie niet. Verdeeldheid Nog het onbevredigendst in de debatten was de houding der Euro pese leden. Frankrijk stemde (met Japan en de Sow jet-Unie) voor - wat niet alleen een kwestie hoeft te zijn. van zorg om de olie al is dit een aspekt dat,, voor het eerste en laat ste. land zekér meetelt, Van Frank rijk is liet'voorstemmen in zoverre eigenaardig, dal'het Ook weer-Parijs is geweest dat enige tijd geléden heeft Igten doorschemeren dat van enige Europese: landen wellicht ini tiatieven te. verwachten waren om de warboel weer te ordenen in hét Nabije Oosten.- Maar dan spreekt Europa hëlaas. weer eens met zeer verschillende stemmen. Engeland, Zweden en Italië waren ditmaal neutraal door zich te onthouden van stemming. Wat eigenlijk de beste uitgangspunten biedt voor wie nog eens wil gaan bemiddelen. Men is dan immers niet a priori door een stem voor een bepaalde opvatting al zijn neutraliteit, kwijt. Vanuit Arabi sche gezichtshoek is deze Europese verdeeldheid- betreurenswaardig. Een aantal Arabische landen heeft meermalen erop aangedrongen dat Europa zich intensiever inlaat met de kwestie-lsraël. Niet omdat daar vandaan zoveel meer wijsheid kan komeri dan uit Moskou en Wash ington, maar deze Arabische leiders (onder wie zowel Sadat als de Saoe- dische koning) zijn nog altijd als de dood dat hun stuk wereld het speel- gebied wordt van de twee kolossen Rusland en Amerika. Maar welk Europees tegenwicht geleverd kan worden als de twee veto-bezitters Engeland en Frankrijk plus een aan tal niet weg te vlakken Europese staten van de tweede garnituur on derling zo verdeeld zijn is ditmaal in plaats van duidelijker nog vager ge worden. Een teleurstelling voor deze landen, een gemiste kans voor Euro pa. NIEUWEItKERK WASHINGTON. President Ford zal het kongres vragen om een be langrijk militair en ekonomisch hulppakket voor Israël dut tegemoet zal komen aan de Israëlische be hoeften en de Amerikaanse belan gen. LONDEN. In navolging van de ka beljauwoorlog lussen Groot Brittan- nië en IJsland over de vangstqouta van kabeljauk in de 200-mijls-zone voor de IJslandse kust hebben vis sers uit het Zuid-Engelse Brighton gedreigd een „tong-oorlog" le zullen ontketenen. GENÈVE. De Verenigde Staten cn de Sowjet-Unie hebben in Gcnève hun eerste plenaire bijeenkomst in het overleg- inzake beperking van de strategische bewapening (Salt) van dit jaar gehouden. CAIRO. Egypte heeft zijn schul den wegens wapenleveranties van de Sowjet-Unie voor een aanzienlijk deel afbetaald, zo heeft premier Mamdouh Salem verklaard. NEWCASTLE. Een jeugdige aan hanger van een Engelse voetbalklub heeft zijn verloofde en zichzelf van het leveh beroofd toen hij vernam, dat zijn klub een l'orse nederlaag had geleden. LONDEN. Het contract tussen het „Nationale front voor de bevrijding van Angola" (F.N.L.A.) en de Britse onderneming „Security Advisory Service" (S.A.S.) die al 120 huurlin gen naar Angola heeft gezonden, is geëindigd. Naar een woordvoerder van de S.A.S. zondagavond in Lon den meedeelde, is hiertoe met we derzijds goedvinden besloten na een langdurige bespreking. DÜSSELDORF. De Duitse politie heeft in de nacht de 29-jarige in woonster van Roermond K. E. en een 33-jarige Duitser wegens het smokkelen van 10 kilogram hasjiesj aangehouden. BELGRADO. In Joegoslavië is een derde groep aangeklaagd wegens Moskougezinde samenzwering. Drie renteniers, drie artsen, twee em- ployé's en een leraar moeten zich volgens het Joegoslavische persbu reau Tan jug voor een rechtbank in de Bosnische stad Banja Luka ver antwoorden. NE WYORK. Acht leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties hebben een resolutie inge diend waarin door Namibië (Zuid west-Afrika) vrije verkiezingen on der toezicht van de Verenigde Naties worden geëist. KYOTO. Een schilderij van de Fransman Henri Toulouse-Lautrec dat ruim zeven jaar geleden uit een museum in Kyoto was gestolen, is terecht. Het werk, een portret van de Parijse prostituee Marcelle, werd bij een krant in Osaka bezorgd. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft de landen van de derde wereld gewaarschuwd dat zij in de Verenigde Naties en andere internationale organisaties met de Verenigde Staten moeten sa menwerken willen zij een voorkeurs behandeling op handelsgebied genie ten. BEIROET. Premier Karami van Libanon heeft amnestie afgekon digd voor deserteurs uit het leger en de binnenlandse veiligheidsstrijd krachten na een muiterij waarbij, volgens persberichten, 300 officieren en manschappen van het leger wa ren betrokken. STRAATSBURG. De Europese in tegratie is een noodzakelijke voor waarde voor de oplossing van het konflikt in Noord-Ierland, aldus de Nederlandse socialist Piet Dankert donderdag in het debat over de si tuatie in Noord-Ierland voor de as- semeblee van de Raad van Europa in Straatsburg. IJs-pret Eindelijk heeft de jeugd weer een gelegenheid om le schaatsen gekre gen. Reeds donderdag begon de schooljeugd op de Nicuwerkcrkse ijsbaan naast het Slingerbos naar hartelust baantjes te rijden. Vrijdag werd het al drukker en .zaterdag - vooral 's middags - was het bijzon der druk. Naast de jeugd laten ook de ouderen zich niet onbetuigd. Ve len maken gebruik om de aloude schaatssport nu het ijs goed is, weer even op te halen. Kleintjes al dan niet bijgestaan door vader of moe der proberen er ook wat van le ma ken. Hopelijk houdt de winter nog even aan, zodat men volop kan genieten van de ijspret. Jeugdclub Door gebrek aan leiding is de be staande jougdklub. voor zowel jon gens als meisjes te Nieuwerkcrk, lange tijd stopgezet. Thans echter gaat men weer opnieuw beginnen. Een tweetal, gaat in overleg, vanaf maandag 9 februari weer bijeen ko men en roept alle meisjes en jongens van 8-12 jaar op. om naar de klub te komen. (Aanvang 7 uur.) In het vergaderlokaal achter de Gerefor meerde kerk. Ooslstraat. BRUINISSE Aanrijding LONDEN. Voor degenen die graag In bad spelen, is op dc Engelse markt een plastic bootje tc koop. dat het hele bad door kan varen zonder batterijen op te winden. Het is voldoende om wat badwater in de pijp te doen. Het water loopt aan de onderzijde via een straalpypjc jxiar buiten en zorgt zo voor de voortstuwing. Met vijf van deze bootjes in bad blijft er echter nauwelijks tijd om te wassen. Vrijdagavond omstreeks 18.45 uur ontstond op de Staphorsterkruising een aanrijding tussen twee perso nenauto's. Een Dal' bestuurd door L. R. uit Stellendam moest op de Gre- velingendam linksaf slaan richting Zijpe. maar bleef te lang rechts rij den. Toen de Daf plotseling afsloeg reed een Renault bestuurd door J. O. uit Den Haag tegen deze auto op. Beide wagens werden beschadigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4