Kabinet voor een zware opgave Skiërs bedolven in Oostenrijk Overstromingen teisteren Mozambique nu fl. 1695,- d e u r I o o sneeuwval in Polen Veel doden bij overval op Filippijnen Gemeenteraad Duiveland Hittegolf in Zuid-Californië In 1975 met overheidshulp 50.000 arbeidsplaatsen behouden Peuters overleden na brand door spelen met aansteker Gat in Vlissingse boulevard gevolg van nalatigheid FOSSIELE ZOOGDIEREN OOSTERSCHELDE Vijfliiig in Japan grote eiken wandmeubel Toename scheepvaartverkeer Sloe-havens Rechten van zieken en stervenden Jongen doodgevroren Verloofd stel verdronken AGËNDA Door ijs gezakt en verdronken 2 De oudernenung'sraad DEN HAAG, 2-2. Ook gedurende het weekeinde heli- ben de politieke voormannen van progressieve!! en christen democraten zich het hoofd gebroken op de twistappel van dit ogenblik: de ondernemingsraad nieuwe stijl. Nadat het kabinet in de nacht van vrydag op zaterdag om twee uur uiteen ging zonder veel vordering te hebben gemaakt begaven de socia listische bewindslieden zich onmid- WENEN, 1-2. Tussen Ober- en Untertauern in de Oostenrijkse bondsstaat Salzburg zijn vrijdag avond laat vier skiërs onder een la wine bedolven en omgekomen. Zij maakten deel uit van een groep van zes skiërs die de afgebakende piste hadden verlaten. Veimioed wordt dat een van hen de lawine in gang heeft gezet. De doden zijn Oostenrijkers. JOHANNESBURG, 2-2. Zware overstromingen na het passeren van een, wervelstorm hebben in een groot deel van Mozambique veel schade aangericht, waardoor duizen den mensen hebben moeten weg trekken. Volgens berichten van Radio- Mozambique die in Johannesburg werden opgevangen, is de meeste schade veroorzaakt in het gebied ten zuiden van de rivier de Save. Bij het. overtrekken van de wervel storm op woensdag jl. kwamen drie mensen om het leven en werden er 43 gewond. In de hoofdstad Lourenco Mar ques zijn vele. straten onbegaanbaar. Ook in fabrieken aan de buitenkant van de stad is door het overstro mingswater veel schade aangericht. Naar het bureau van president Sa- mora Maphelliet weten, zal het hui dige voedseltekort nog groter wor den. In onze opruiming o.a. 2.50 mtr lang pracht kwaliteit ziè etalage meelstraal 31 zierikzee dellijk naar het gebouw van de Tweede Kamer om daar tot vroeg in de ochtend het overleg met de ka merfractie voort te zetten. Fractievoorzitter Van Thijn brak hiervoor een werkbezoek aan Lim burg af en reisde spoorslags naar Den Haag. KVP-tractievoorzitter Andriessen, die als enige in het christen-demon- cratisehe kamp het woord kabinets- crises in de mond had genomen, zou zondagmiddag weer contact met de KVP-ministers in het kabinet Den Uyl hebben. Muurvast Hoe muurvast het overleg in het kabinet zit bleek zaterdagavond toen zowel Van Thijn als Andries sen voor de televisie (KRO's Brand punt) kwamen vertellen dat de span ning nog volop aanwezig is. Van Thijn: „Het kabinet vergadert on der-zware druk. De heer Andriessen heeft de afgelopen week vijf keer het woord crisis laten vallen. De zaak ligt niet eenvoudig en maakt me grote zorgen". Van Thijn ver weet Andriessen bovendien dat hij in een interview meteen maar de vol gende crisis had aangekondigd. „Als in maart niet een bezuinigingsplan .van tien miljard op tafel komt, zal het kabinet volgens mr. Andriessen moeten verdwijnen'', aldus Van Thijn. WARSCHAU, 31-1. Door de zware sneeuwval van de afgelopen dagen zijn vele dorpen in het zuiden van Polen van de buitenwereld afge sloten. Vele wegen zijn over afstanden yan honderden kilometers onberijd baar. In de provincie Nowy Sachs is alarm geslagen in verband met mo gelijke katastrofen. Verscheidene busdiensten zijn gestaakt. - MANILLA, 1-2. In het zuiden van 4 de Filippijnen hebben gewapende mannen bij een overval op een auto bus 25 inzittenden gedood en 32 ge wond, aldus militaire kringen in Ma nilla. De daders maakten zich met de bezittingen van de reizigers uit de voeten. De overval bij het dorp Licomo, op ongeveer 800 km ten zuiden van Ma nilla, zou het werk zijn van Moham medaanse opstandelingen. Advertentie Intussen kondigde dc socialistische fractie-voorzitter aan zich in de kwestie van de ondernemingsraden zeer terughoudend op te stellen en geen bydrage te leveren aan ver groting van de tegenstellingen. 0 t t t t 1 VLISSINGEN, 31-1. Het scheep vaartverkeer in de Sloehavens van het havenschap Vlissingen heeft vo rig jaar een grote groei doorge maakt. Het aantal zeeschepen dat de havens aandeed steeg van 236 in 1974 tot 496 in 1975. Het aantal bin nenschepen nam toe van 3.891 in 1974 tot 4.522 in 1975. Het laadver mogen steeg in totaal van 67.068,97 in 1974 naar 87.020,89 bruto tonnen. Het haven- en kadegeld werd in het afgelopen jaar-, nl. in januari en in juli, verhoogd met resp. 11,5 en 13,5 procent. Mede dankzij deze verho ging en de toenemende scheepvaart ging het door het havenschap ge- inde kade- en havengeld omhoog van ruim 1 miljoen in 1974 naar 1.508.720,67 in 1975. (Vervolg van pag. 1) De voorzitter bepleitte nogmaals de onderhandse aanbesteding en wees erop dat het geen peuleschille tje is. Het komt ongeveer op f 264.000 en daar dienen we toch prima werk voor te krijgen. Besloten werd ten slotte op de onderhandse aanbeste ding het fiat te geven. In januari 1975 is door een viertal jongens te Oosterland schade ver oorzaakt aan de gevelbeplating van de turnzaal aldaar. De schade be droeg in totaal f 4.812,26, zodat de aansprakelijkheid voor elke knaap is f 1.203,06. Ondanks herhaalde aanschrijvin gen, zowel van de gemeente als van het advocatenkantoor Van der Weel te Middelburg, is er nog geen cent betaald en in twee gevallen zelfs nog niet op gereageerd. Besloten werd door de raad een rechtsgeding in eerste aanleg in te stéllen bij de Ar rondissementsrechtbank te Middel burg inzake de vergoeding van de aangerichte schade aan de turnzaal te Oosterland. door dc beide zoontjes Leo en Herman van de heer M. A. Bolle, tot.een bedrag van f 2.406.13. door het zoontje Wim, van de heer J. C. Bouwman, tot een bedrag van f 1.203,06, en het zoontje Johannes, van de heer A. Dorst, ten bedrage van f 1.203,06. De voorzitter vond het een kwa lijke zaak dot er niet eens door de ouders van de knapen op gereageerd wordt. De heer Romcijn vond het zeer goed dat dit gebeurt, doch hij infor meerde of de advocaat van de ge meente dit niet beter en misschien voordeliger had kunnen doen. ..We kunnen toch gratis rechtskundige bijstand krijgen?" informeerde hij. De voorzitter wees erop dat dit niet voor dit soort zaken geldt. De heer Van Klinken (SGP) vroeg of dc ouders der knaapjes benaderd zijn. waarop de voorzitter bevesti gend antwoordde en zei dat dit schriftelijk is gebeurd. WAGENINGEN. Het college van besluur van de Landbouwhogeschool in Wageningen zal een studenten - stop aandragen voor de studierich ting biologie. De hogeschoolraad heeft het eollege daar donderdag avond toe gemachtigd, nadat vanuit de (ene) Wageningse faculteit uit daarom was gevraagd. Flitsen uit liet buitenland ROME. Een overval op een post trein in Rome is vrijdag geëindigd in een wilde achtervolging, waarbij granaten en kogels om de oren flo ten van politie, overvallers en om standers. In de posttrein lagen stuk ken ter waarde van in totaal twee miljard lire ruim (7 miljoen gulden). LONDEN. De Britse regering heeft de voor IJsland liggende treilers ra diografisch dringend uitgenodigd ter plaatse te blijven en de netten weer uit te zetten. Dit heeft het ministe rie van landbouw en visserij in Lon- dne bekendgemaakt nadat de schip pers koers hadden gezet naar gebied buiten de 200 mijlszone waarop IJs land aanspraak maakt. STRAATSBURG, 31-1. De rechten van zieken en de stervenden moeten volgens de assemblee van de raad van Europa worden gerespecteerd. Zieken moeten normale mense lijke rechten blijven hebben, ze moe ten indien zij dit wensen volledig worden geinformeerd over de aard van de ziekte waaraan zij lijden en over de behandeling die zij onder gaan. Mensen die gaan sterven moe ten de mogelijkheid hebben, indien zij 'het zelf wensen, hun doodstrijd te latenverkorten. Deze aanbeveling deed de assem blee (parlement) van de raad van Europa donderdag aan de achttien (westerse) democratische regeringen in Europa. LOS ANGELES. 1-2. In Zuid-Californië heerst al enige tijd een hittegolf voor de tyd van het jaar. In januari bedroeg de tempera tuur gemiddeld 22,5 graden celsius, terwijl het kwik negen dagen boven de 26,5 graden steeg. Zaterdag was het zelfs 28 graden, wat veel mensen er toe bracht naar het strand te gaan. Landbouwdeskundigen zijn van oordeel dat deze winterse warmte zal leiden tot een vermindering van dc vocdsclproduktie. Een ander nadeel van het l'raaic \veer is dat er in januari geen druppel regen is gevallen. Sinds 98 jaar geleden begonnen werd het weersverloop op te tekenen was dit slechts eenmaal eerder ge beurd. Terwyl normaal Los Angeles voor een groot deel van zijn watervoorziening kan rekenen op smeltwater van de sneeuw op de hergen in de omgeving, zal men dit jaar naar duurdere waterbron nen moeten uitkeken, hetgeen de verbruikers uiteraard op hogere rekeningen zal komen te staan. Weerkundigen verwachten dat het warme weer nog zeker een week zal aanhouden. DEN HAAG, 31-1. Financiële hulp van de overheid heeft in het afgelo pen jaar ongeveer 50.000 arbeids plaatsen in stand gehouden, ver neemt het ANP bij navraag by het ministerie van economische zaken. In totaal werden 196 bedrijven, die zich om financiële hulp tot de staat hadden gewend, geholpen. RIJSBERGEN, 1-2. De 17-jarige A. Jochems is zondagmorgen dood ge vonden naast zijn ouderlijke woning in Rijsbergen. Een onderzoek van de rijkspolitie heeft uitgewezen, dat de jongen in de nacht onwel geworden moet zijn toen hij thuiskwam van een uitgaansavondje en ten gevolge van de kou is overleden. Van een misdrijf zou in ieder geval geen sprake zijn. Hiervoor was in totaal 437,5 miljoen beschikbaar, welk bedrag nu op is. In deze 437,5 miljoen was inbegre pen 37,5 miljoen gulden als restant van de fondsen, die voor 1973/1974 beschikbaar waren voor hulp aan financiële individuele bedrijven. Deze fondsen beliepen 81,5 miljoen gulden, daarvan werden 50 in moeilijkheden verkerende bedrijven geholpen, waardóór iets meer dan 10.000 arbeidsplaatsen in stand kon den worden gehouden. In totaal zijn dus 246 bedrijven door de overheid uit de financiële nood geholpen, waardoor ongeveer 60.000 arbeidsplaatsen konden wor den behouden. Hiervoor heeft de re gering 519 miljoen gulden besteed. BREDA, 31-1. De 3-jarige Karei Rooyackers en zyn 2-jarige zusje Annemïeke zyn vrydag bij een brand in de ouderlijke woning te Molenschot (gem. Gilze-Rijen) zeer ernstig gewond geraakt en later op de dag in het Ignatiusziekenhuis in Breda overleden. Volgens de rijkspolitie hebben de kinderen op hun slaapkamer zitten spelen met een aansteker en is daar bij de nylon vloerbedekking in brand geraakt. In korte tijd was de hele kamer een vlammenzee. Twee broertjes van 14 en 16 jaar slaag den erin de twee peuters uit de slaapkamer te halen. De vrijwillige brandweer van Gilze-Rijen bluste de brand, die zich beperkte tot de slaapkamer van de twee kinderen. VLISSINGEN, 31-1. Het gat dat tijdens de storm op 3 januari j.l. aan de achterzijde van de Vlissingse bou levard ontstond had voorkomen kun nen worden als de aannemer die zich met de dijkverhogingen ter plaatse bezig hield, voldoende voorzieningen had getroffen. Dit hebben b. en w. van Vlissingen de gemeenteraad vrijdagmiddag la ten weten. Op 3 januari baande het water, dat door de storm op de bou levard terecht was gekomen zich een weg naar het lager gelegen Vlissin gen. Dat veroorzaakte een flink gat in de boulevard. De gemeente Vlis singen heeft het waterschap Walche ren verzocht om er in de toekomst voor te zorgen, dat bij het uitvoeren van werkzaamheden aan de dijken van tevoren maatregelen worden ge troffen, die dit soort voorvallen moe ten voorkomen. Op 3 januari heeft de gemeente Vlissingen zelf 60 man extra personeel in moeten zetten om het water met zandzakken te keren. In het vervolg zullen ook bij het op treden van stormvloeden extra ver keersmaatregelen worden getroffen. De aanvoer van zandzakken stag neerde op 3 januari nogal door de enorme publieke toeloop. EDE, 1-2. Zaterdagavond .zijn de 23-jarige Herman Barink uit Ede en zijn 21-jarige verloofde Laura Har deman uit Bennekom verdronken toen de auto waarin zij reden in Ede van hét Geldex-se Benedeneind, in het riviertje De Grift schoot. De be stuurder van de auto, de 25-jarige broer van Herman Barink, kon zich nog op tijd in veiligheid brengen. Hij liep een hoofdwond en een shock op. Gezien zijn toestand kon de politie nog niets te weten komen over de oorzaak van het ongeluk. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND APELDOORN. Inbrekers hebben in de nacht voor vele tienduizenden guldens aan materialen gestolen uit het restaurant Alberts Corner aan de Arnhemse weg in Apeldoorn. DEN HAAG. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging Van Huisvrouwen (NWH) heeft alle frak- tievoorzitters van de partijen in de Tweede Kamer schriftelijk gevraagd er bij de regering op aan te drin gen de grootst mogelijke spoed te betrachten bij de opzet en uitvoe ring van het bevolkingsonderzoek op baarmoederhalskanker. EINDHOVEN. 250 leerlingen van de HAVO-top van de Katholieke pedagogische academie hebben maandagmorgen hun schoolgebouw- bezet. Zii eisen dat het bestuur van de St.-Josephvereniging, waartoe de school behoort, stappen onderneemt om de veiligheid in het schoolge bouw te verbeteren. DEN HAAG. Het Nederlandse Rode Kruis gaat op korte termijn voedsel, rampendekens en medika- menten naar Libanon sturen. Op verzoek van het internationale comi té van het Rode Kruis in Libanon worden de goederen via Frankfort door de lucht verzonden. Maandag 2 februari Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. 20.00 uur, Doku- mentntie-centrum I-Ierv. Jeugdraad. Brouwershaven Stadhuis, 10.30 uur. Vergadering ge meenteraad. Oosterland Herv. Ver.-gebouw. Afscheidsrecep tie gemeentewerkman, 19.30 uur. Dinsdag 3 februari Zierikzee Geref. Ver.-gebouw, Gerei". Vrouwen- ver. „De Lampen Brandende". „Huis van Nassau". Ver. van Oud- leerlingen, 20.00 uur. Haamstede Ned. Herv. Kerk. Jaarvergadering Afd. Ned. Ver. van Huisvrouwen, 14.00 uur. Serooskerke 19.30 uur, jaarverg. Landbouwver. „Ons Voordeel". Nicuwerkerk „De Meelbanr', 19.30 uur, C.V.E.L. Woensdag 4 februari Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 14.30 uur, be jaardenmiddag N.C.V.B. „Prins van Oranje". Distriktsverga- dering „Mercurius", 19.30 uur. Donderdag 5 februari Zierikzee Huis van Nassau. Bloemsehikdemon- stratie, 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Vrouwen groep „Wees een Zegen". 20.00 uur. Vrijdag 6 februari Zierikzee „Huis van Nassau", vooi'lichtings- avond Consulentschap Akkerbouw, 19.30. Scharendijke Jeugdgebóuw, 20.30 uur, feestavond Z,S.C. '62. Noordgouwe Hotel van der Weijde. „Hearing" Grevelingenbekken, 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur uitvoering mu ziekverenigingen. Maandag 9 februari Nieuwerkerk Vergaderlokaal achter Geref. kerk, 19.00 uur, jeugdclub (8-12 jaar). Cursus Streekgeschiedenis gestart ZIERIKZEE, 31-1. Vrijdag startte de vijfde cursus Streekgeschiedenis, georganiseerd door de vereniging „Stad en Lande van Schouwen-DuivclaiurVDe eerste spreker was de lieer G. Korleiibout van der Sluvs, ver honden aan het Geologisch Instituut van de Rijksuni versiteit te Leiden, In gedachten nam hy zyn gehoor mee naar een ver verleden (zo'n 2.000.000 jaar) toen Zeeland en om geving een soort delta-gebied met brede riviermonden geweest moet zijn. Hoewel deze lijd valt in het begin van het IJstijdvak leefden er toen hier zoogdiersoorten die we nu in Afrika aantreffen. De botten van deze dieren zijn zwaar en zwart. In de poriën bevindt zich namelijk zwa- velijzcr en dat zorgt voor de zwarte kleur. Vondsten Gevonden zijn resten van walvis sen (vooral spitssnuitdolfijnen), twee soorten walrus, zeehond, hyena (alleen keutels), nijlpaard, bever, muis. sabeltandtijger. neushoorn, paard, verschillende soorten hert cn twee soorten olifant: de mastodon met knobbelkiezen en de zuidelijke olifant met schouderhoogte van 5 m. Uit het einde van het IJstijdvak zijn vele bruine botten gevonden. Evenals de zwarte bollen zijn ze omhoog gehaald met mossel korren uit diepe putten in de Oosterschelde. Het landschap zag er toen geheel anders uit: een toendra zonder boomgroei zoals in Lapland nu. Resten van maar liefst zeventien soorten zoogdieren zijn aangetroffen: groltenleeuw. grottenhyena. grotten- beer. wolf, hermelijn, mammoet, wolharlge neushoorn, paard, musku- sos, oeros, steppewisent, rendier, eland, reuzenhert. edcldhcrt, wild zwyn en bever. Wellicht kan hier aan toegevoegd worden: mens, maar een gevonden bckkenfragment moet nog op ouderdom onderzocht wor den. Aan de hand van dia's werden vondsten van de mammoet in Sibe rië toegelicht. Ongeveer eens per jaar wordt daar een compleet dier gevonden in de bevroren bodem. liet Siberische mammoetivoor werd al duizenden jaren voor Chineese beeldjes gebruikt. Tot slot van deze interessante avond werd een film gedraaid die een bottentocht met de Z.Z. 8 in 1964 toonde. Volttenrlc lezingen De volgende lezing: Het binnen- duinlandschap van Schouwen dooi de lieer F. Beekman op vrijdag avond 13 februari wordt gehouden in Hotel van Oppen. Inmiddels zijn ook de twee andere lezingen bekend geworden. Op woensdagavond 18 februari spreekt de heer J. L. Brabcr over „Schouw- sc Familiewapens" (met dia's). Op woensdagavond 25 februari spreekt de heer D. van der Wokken over „Ekonomische ontwikkelingen in Zierikzee gedurende de tweede helft van de negentiende eeuw in groot en klein verband". Deze lezingen wor den gehouden in Hotel Van Oppen te Zierikzee. (Alle lezingen beginnen om 20.00 uur). Woensdag ff februari Noordgouwe Hotel v.- d. Weijde, Landbouwver. „Dreischor", 19.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis, 19-30 uur, afd. Duiveland Plattelandsvrouwen (Voorlichtings avond W.M.Z.). Vrijdag 13 februari Zierikzee Hotel van Oppen. Streekgeschiedenis Stad en Lande, 20.00 uur. Burgh Rekreatiezaal camping Duinrand, 19.30 uur, feestavond D.F.S. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zet Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 ROTTERDAM, 1-2. Bij het schaat senrijden op de Krolingseplas in Rotterdam zijn zondagmiddag drie mensen door het ijs gezakt. De 22- jarige Rotterdammer W. Meeling schoot onder het ijs en verdronk. Een man, die het ongeluk vanaf do kant zag gebeuren, heeft nog gepro beerd de heer Meeling te redden. Dc andere schaatsenrijders zagen kans op eigen kracht uit het wak te ko men. Volgens dc politie is het ijs van de Kralingscplas levensgevaarlijk, maar trekt het publiek zich niets aan van waarschuwingen, die eer der op de dag door patrouillerende agenten werden omgeroepen. TOKIO 1-2. Een 27-jarjge Japanse heeft zaterdag in een ziekenhuis in Kagoshima het leven geschonken aan een vijfling, zo heeft een zie kenhuisfunctionaris zondag meege deeld. De vrouw was met ihjectics be handeld om zwangerschap op te wekken. Volgons de functionaris maken moeder en kinderen - twee jongens en drie meisjes - het goed Het gewicht van de zuigelingen va rieert van 2 tot 4 pond. Hef is de eerste vljfllng in Japan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2