Allerlei schoolzaken op raadsvergadering Nieuwerkerk Opvallende schuur en woonhuis ten zuiden van de Lagezoom Grote kunstrooï treft Pausenpaleis Benzineprijs omhoog Help vogels in nood DE ZIERIKZEESCHE COURANT SCHAATSEN TE ZIERIKZEE MEUBELRAMA W aterschapsbank gaat lenen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 februari 1976 132ste jaargang Nr. 21836 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/b Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. In dit nummer: Kursus Streekgeschiedenis S L. Aanbesteding sportvelden Nieuwerkerk DU1VELAND, 29-1. Op de raadsvergadering van don derdagavond gehouden te Nieuwerkerk kwamen nog belangrijke zaken aan de orde. De beschikbaarstelling van een bedrag per leerling voor bet openbaar onder wijs voor 1976 liet een bedrag zien van de begroting voor 1976 van f 59.886,25, vermeerderd met de kos ten instandhouding schoolgebouwen van f 9.932,64 wordt bet in totaal f 69.818,89. Aan dc hand van de gegevens over 1975 kan het gemiddeld aantal leerlin gen worden gesteld op 257. Derhalve wordt het bedrag per leerling: A. met inbegrip van de instandhouding van de schoolgebouwen f 69.818,89 257 f 271.67. B. Zonder instandhouding van schoolgebouwen is dit: f 59.886.25 257 f 233.02 per leerling. De schoolraad heeft zich met deze bedragen ak koord verklaard en ook de raad kan zich hiermee verenigen. Verder besloot de raad in verband met het feit dat de Openbare Lagere scholen te Ouwerkerk en te Sir- jansland slechts door respektievelijk 37 en 18 leerlingen worden bezocht, en deze scholen door het geringe aantal leerlingen in bijzondere om standigheden verkeren en het be drag per leerling voor die scholen ad f 494,51 aanzienlijk afwijkt van het bedrag dat voor de redelijke be hoeften van een in normale omstan digheden verkerende school in de gemeente redelijk is te achten, aan de Minister van Onderwijs en We tenschappen te verzoeken te bepalen dat de openbare basisscholen te Ouwerkerk .en te Sirjansland voor 1976 bij de vaststelling van het "be drag. bedoeld in art. 55 van de L.O.- wet 1920, buiten aanmerking wordt gelaten en dat de aantallen leerlin gen van genoemde scholen niet zul len meetelen bij de vaststelling van de bedragen bedoeld in art. 55. Vervolgens kwam aan de orde dc vaststelling voorschot bedoeld in art. 103 L.O.-wet voor de bijzondere scholen te Oosterland en te Nieu werkerk. Het schoolbestuur van de bijzondere school te Oosterland heeft een gebouw van de gemeente in bruikleen en derhalve geen onder houdskosten e.d., in tegenstelling met de bijzondere school te Nieuwer kerk, die zelf voor het onderhoud van het gebouw met vyf lokalen zorgdraagt. Zodoende wdrden de bedragen per leerling te Oosterland f 233,02 en te Nieuwerkerk, f 271,60. De voorschol- ten worden derhalve: voor de school te Oosterland in totaal f 27.498,36 en voor die te Nieuwerkerk f 28.434,80. Te Oosterland bedraagt het aantal leerlingen van de Christelijke school 118, on te Nieuwerkerk 104. Genoem de cijfers werden door de raad goed gekeurd. Verder werd voor de bij zondere school te Nieuwerkerk het voorschot voor 1.976 t.b.v. de vak onderwijzeres mevrouw M. E. Ren- tier-Flikweert, die de akten V cn U bezit, geraamd op f 8.500,en voor de vakonderwijzeres aan de bijzon dere school te Oosterland, mevrouw Klaasse-Wabeke, die dezelfde akten bezit, geraamd op een bedrag van f 8.000. Ook hieraan kon de raad zijn goedkeuring verlenen. Schuur cn woning bij de Layezoom. (Foto: Zicrik/.ecschc Nieuwsbode) Het R.P.C.Z. Het volgende onderwerp was een ontwerp gemeenschappelijke rege ling R.P.C.Z. Onlangs is aan de orde geweest de wijze van voortzetting van de werkzaamheden van het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zee land en er werd toen besloten te kie zen voor een gemeenschappelijke re geling tussen de gemeenten onder ling uitsluitend ter financiering van het R.P.C.Z. In december zond de Prov. Commissie R.P.C.Z. een ont werp van gemeenschappelijke rege ling toe, ter financiering van het R.P.C.Z. met het verzoek dit ont werp in beraad te bespreken.-Naar de mening van het kollege is in dit ontwerp voldaan aan de verlangens destijds bij de behandeling van bo vengenoemd voorstel tot uiting ge bracht. De raad ging akkoord om aan het Centrum f 12,70 per leerling te betalen. De heer Hillebrand (PvdA) was er echter niet gelukkig mee en vond het een moeilijke zaak. Hij had er bezwaar tegen dat de ge meenten alleen maar mogen meebe slissen over geldelijke aangelegen heden, en niet over de inhoud van het beleid. Principebesluit Wethouder Overbeeke (ARP) be toogde dat hel hier nog slechts om een principebesluit ging, waaraan de gemeente nog niet gebonden is. Dc R.P.C.Z. is van oordeel dat de ge meentebesturen evenveel zeggen schap moeten hebben als de verte genwoordigers van het bijzonder on derwijs. Met betrekking tot de aanleg van sportvelden te Nieuwerkerk heeft het kollege, nu de begrotingswijzi ging hiervoor door Ged. Staten is goedgekeurd, kontakt opgenomen met de Grontmy N.V.. Deze kuituurmaatschappij heeft op grond van gedane ervaringen gead viseerd het onderhavige werk niet openbaar aan te besteden, doch on derhands in gedeelten. Aangezien men van oordeel is dat het finan ciële belang van de gemeente niet met een openbare aanbesteding is gediend, vroeg het kollege machti ging aan de-raad een en ander dooi de Gronlmij te laten uitvoeren. De heer Van 't Hoff (PvdA) wist nog niet zo zeker of onderhandse aanbe steding voordeliger uitkomt voor de gemeente. „We zien geen cijfers," al dus deze afgevaardigde. Volgens hem gaat het wat lijken op een „on deronsje". De voorzitter wees erop dat dit werk niet door iedereen kan worden uitgevoerd en de Grontmij heeft veel ervaring met deze materie. „Ze heb ben mensen die in dit werk zeer be kwaam zijn." De heer Romijn (VVD) vond het eigenlijk ook wel een beetje vreemd. „We moeten voor zo weinig mogelijk geld een zo goed mogelijk stuk werk krijgen", was zijn kommentaar. De heer Op 't Hof (ARP) had ook zijn. bezwaren, maar van andere aard. Hij vreesde dat de onderhavige grond zich maar bezwaarlijk leent voor een object als een sportveld, waar hij onlangs al eens meermalen op gewezen heeft. Hij geloofde dat het perceel nog steeds zakt. Ook de heer M. Stouten (SGP) zag ook niet zitten waarom dit werk on derhands moet worden aanbesteed. Er zijn toch wel meer bekwame aan nemers die dit werk kunnen maken. (Vervolg pag. 2) Picasso's verdwenen AVIGNON, 1-2. Drie gemaskerde overvallers hebben zaterdagnacht 119 schilderijen van Pablo Picasso geroofd uit het Pausenpalcis in het Franse Avignon. Het wordt een van de grootste kunstdiefstallen al ler tijden genoemd. Welke waarde de gestolen werken vertegenwoordi gen is niet bekend. „Het is onmogelijk een schatting te maken", zei een funktionaris van het paleis zondagmorgen. Van de da ders ontbreekt elk spoor. De overvallers werden zaterdag avond rond 22.00 uur op heterdaad betrapt door twee nachtwakers die onmiddellijk de alarminstallatie in werking zetten. Ze hadden- toen al het grootste deel van hun buit weg gedragen. De nachtwakers werden neergeslagen en moesten met zware verwoningen aan het hoofd in een ziekenhuis worden opgenomen. Vol gens de politie hadden de overval lers zich in het paleis verstopt en sneden zij - de telefoondraden stuk nadat het gebouw zaterdagmiddag voor het publiek was gesloten. De politie omschreef het met revolvers gewapende trio als „echte vaklui". ZIERIKZEE. Evenals vrijwel overal elders in het land, werd er met hei weekeind druk geschaatst te Zierik zee. Uiteraard op de officiële ijs baan der Zierikzeese IJsvereniging, maar eigenlijk niet minder druk op de grachten. De foto toont de ijspret op de zgn. tweede baan, maar ook de eerste baan was in gebruik en natuurlijk de Zoete Gracht. Het ijs vertoont nogal scheuren en er is veel losse rommel op gewaaid, zodat het wel uikijken is met he* schaatsen. Baanveger is althans hier een dui delijk uitgestorven vak. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verandering te Renesse RENESSE, 31-1. Sinds vorig jaar herfst vormen de nieuwe schuur met woonhuis van landbouwer A. Pad mos een opvallend geheel in de open, uit landbouw gronden bestaande vlakte ten zuiden van de Lagezoom. Hierdoor staan deze gebouwen nu centraal in dc percelen, die de heer Padmos exploiteert, hetgeen voor hem een enorme verbetering betekent in vergelijking met de oude situatie aan dc Stoof weg waar hy tot nu toe zyn domicili had cn vanwaar alle aktivitcitcn plaatsvonden. De vooral in de zomer erg drukke Stoofweg moest daar voor vaak door traktoren en andere landbouwma chines worden bereden, terwijl dit pendelen van en naar zijn land bouwgronden ook door de heer Pad mos als zeer ongemakkelijk werd er varen. Ongeveer 5 jaar geleden wer den de gronden en gebouwen van de fam. Padmos ten noorden van de Stoofweg verkocht aan de bouw maatschappij Delf en Schieland uit Vlaardingen, die deze grond ter zij ner tijd hoopt te bebouwen. De heer Padmos kon toen wel in zijn woning blijven maar is nu per 1 oktober overgegaan naar zijn riante woning te midden van zijn percelen. Het opvallendst in het landschap is ech ter de grote schuur met een hoogde van 7Vz meter en een vloeroppervlak van 20 bij 32 meter, die echter tot nu toe nog niet voor landbouwdoelein den is gebruikt, omdat de heer Pad mos het nieuwe metselwerk nog niet te zeer wilde belasten. De schuur die gaat dienen als aardappelbewaar plaats en als onderdak voor de land bouwmachines zal in het voorjaar in vol bedrijf komen. Heeft u nog een teak bergmeubel en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 DEN HAAG, 31-1. De maximum verbruikersprijzen van enkele aard- olieprodukten zullen met ingang van 2 februari 1976 wijzigen. Deze wijzi- gingen houden verband met de ont wikkelingen van de marktnoterin gen. De maximumprijs van superben- zine gaat met 0,6 cent.per liter om hoog en komt op 105,6 cent per liter. De maximumprijzen van zware stookolie gaan evenéens omhoog. Stookolie met 2,7 procent zwavelge- halte wordt met f 13,80 per ton ver hoogd en stookolie met 1 procent zwavel met f 7,60 per ton. Verlaagd worden de maximum prijzen van huisbrandolie I, van autogasolie en van petroleum en wel met 1 cent per liter. DEN HAAG, 2-2. Het strenge winterweer van de afgelopen week, waarby in grote delen van bet land bovendien veel sneeuw is gevallen, heeft vele vogels van hun voedsel bronnen afgesneden. By het nationaal comité winter- vocdinjr van vogels in Den Haag (tel, 070-463468) kwamen in het weekeinde dan ook al vrij veel mel dingen binnen van dood gevonden vogels. Veel vogellced is te voorko men wanneer men in de omgeving van eigen huis en hof voedsel neer legt op een plaats waar geen katten by kunnen komen. Fyn gesneden broed, aan slingers geregen pinda's bedorven fruit cn ander keukenaf val kunnen reeds heel wat vogels van dc hongerdood redden. DEN HAAG, 2-2. Op 11 februari zal de inschrijving openstaan op een 8.25 pet 12-jarige obligatielening 1976 van f 100 min ten laste van de Nederlandse Waterschapsbank NV tegen een nog nader vast te stellen uitgiftekoer.s. De lening zal worden afgelost in vijf gelijke jaarlijkse ter mijnen op 15 maart van de jaren 1984 tot cn met 1988. Vervroegde algehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan, aldus de bank. Op 9 februari zal de uitgiftekoers wor den bekendgemaakt. Do stortings datum is 15 maart. Dit nummer bestaat uil 6 pagina's Een nevel kan men niet weg- t vagen; door te klimmen kan f men er overheen zien. f Helps f Verwachting tot dinsdagavond: Matige vorst Verspreide opklaringen en droog weer; overwegend matige vorst, 'maar in de middag lichte vorst; meest ma tige oostelijke wind. Voor woensdag: Opklaringen maar ook wolkenvel den; op de meeste plaatsen droog; meest matige wind tussen noordoost en oost; maximumtemperaturen van min 5 tot nul graden. ZON. EN MAANSTANDEN 3 febr. Zon op 819, onder 17.30 Maan op 9.04. onder 21.28 Eerste kwartier: 8 febr. (11.05). HOOG- EN I.AAC.WATER Hoogwater Laagwaler 3 febr. 5.10 17.34 10.55 22.57 Springtij: 2 febr. HET WEEKOVERZICHT .DE BILT, 2-2. Het K.N.M.I. deelt mee: voor dinsdag mogen we reke nen op een aanhouden van het hui dige weertype. Een diepe depressie boven de Atlantische oceaan trekt in zuidoostelijke richting naar de Golf van Biscaje. Boven Zuid-Skan- dinavië blijft de luchtdruk relatief hoog. Hierdoor kan zich boven onze omgeving een oostelijke stroming handhaven waarmee kontinentale lucht wordt aangevoerd. In deze lucht komen wolkenvelden voor maar ook opklaringen. In de nacht kan het op de meeste plaatsen matig vriezen, maar in opklaringsgebic- den zal de tempera leur nog enkele graden lager kunnen worden'. Over dag komt meest lichte vorst voor. Het koudst is het in Noord-Zweden en in Finland. In dc nacht van zon dag op maandag werden daar plaat selijk minima tussen min 33 en min 36 graden gemeten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1