GIEPS GOUDEN VIJFJE Uitgebreid debat en stemming over pand Lange Reke 12 t N r Landbouwschap en de minimum zelfstandigen Aktie van zigeunervrouwen Wat biedt de BEELDBUIS OVER WINTER GESPROKEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 januari 1976 Nr. 21834 7 Gemeenteraad Westerschouwen WESTERSCHOUWEN, 26-1. In de vergadering van de gemeenteraad van Westerse houwen informeerde de heer J. Lustig (P.v.d.A.) naar aanleiding van de jaar rekening van het Centrum voor automatisering Zuid west-Nederland, hoe ver men hier al mee is gevorderd. De voorzitter deelde mede, dat men nog in het experimentele stadium verkeert en dat het nog wel twee jaar zal duren voor de kleine gemeenten hiervan kunnen profiteren. N.a.v. het punt beloningen en vergoedeingcn brandweerpersoneel delen b. en vv. de raad in een toelichting mede, dat na advies van een commissie uit B. \V. en S. een verordening is opgesteld. DEN HAAG, 26-1. In een brief aan het parlement bepleit het Landbouw schap voor zelfstandigen die minder dan het minimumloon te besteden hebben, het recht op kinderbijslag voor het eerste en tweede kind. Het Landbouwschap heeft zich tot het parlement gewend omdat binnenkort een wetsontwerp „Aanpassing van regelen inzake de vaststelling van de inkomensgrenzen van de kinderbij slagwet voor kleine zelfstandigen" in behandeling komt. Het Landbouwschap wijst de Ka mer er op dat de bepleite maatregel gericht is op de kleine zelfstandigen, die een inkomen behalen dat lager is dan het wettelijk minimumloon van de werknemer. Ook na het optrek ken van de inkomensgrens zullen nog slechts zelfstandigen voor de kinderbijslag in aanmerking komen met een lager besteedbaar inkomen dan de mininumloontrekkenden. Tot nu toe is de regering niet be reid gebleken aan deze wens van het Landbouwschap tegemoet te ko men. Het Landbouwschap onder streept in zijn brief aan de Kamer daarom nog eens dat het hier gaat om een lastenverlichting van een groep die tot de zwaksten van onze samenleving behoort. ROTTERDAM, 28-1. Het komt de laatste tijd- bij herhaling voor, dat zigeunervrouwen mensen op slinkse wijze geld afhandig maken. Ze ope reren steeds in kleine groepjes. Bij de politie in Rotterdam is op nieuw aangifte gedaan van diefstal van f 1.500. Drie zigeunerinnen had den bij een woning aan de Insulin- devveg aangebeld met het verzoek om een kopje water voor het inne men van een medicijn. Twee van de zigeunervrouwen gingen mee naar binnen. De derde bleef buiten staan. Nadat de vrouw des huizes aan het .verzoek had vol daan, kreeg ze voor deze goede daad een bos bloemen. Toen. het drietal vertrokken was, miste de vrouw f 1.500 die ze in een afgesloten kast had opgeborgen. De deur was ge forceerd. Ook de bos bloemen was verdwenen. Op advies van de staf van de brandweer aan het kollege is slechts één uurloon vastgesteld in de ver ordening t.w. 16,20. Bij andere ge meenten wordt onderscheid gemaakt tussen zelfstandigen en werknemers. Per gemeente zullen er ook verschil len optreden bij de beloning van de kommandant en de onderkomman- dant (resp. 2000,en 1200,1— per jaar). De heer S. Roos merkte op, dat z.i. deze materie thuis hoort in de com missie van georganiseerd overleg. Wethouder Hoogerhuis attendeerde er op, dat alles goed doorsproken is in b., w. en s. en men kwam daar met een eensluidend standpunt. De raadsvoorziter vulde nog aan, dat het hier een vrijwillige organisatie betreft en dat er overleg is geweest met de Ver. van Brandweercom mandanten. Het is niet zonder ad viezen van deze mensen tot stand gekomen. Legesverordening Vastgesteld werd de legesverorde ning 1974, die betrekking heeft op een vergunning voor mechanische muziek, het houden van circusvoor stellingen en de afgifte van een luxe trouwboekje (gaat f 25 kosten) N.a.v. de verkoop van de wonin gen Dorpsweg 2 te Serooskerke en Lange Reke 12 te Renesse ontspon zich een debat over laatstgenoemde woning. B. en w. hadden de raad meegedeeld om in de verkoopwaar den op te nemen, dat binnen 10 ja ren na het passeren van de over drachtsakten de woningen moeten dienen voor permanente bewoning, terwijl na 10 jaar b. en w. ontheffing van deze bepaling kunnen geven. De woning Lange Reke 12 zal mo gen dienen voor woondoeleinden of gebruikt kunnen worden als woning annex detailhandel, niet zijnde een horecabedrijf. amusementshal of soortgelijke inrichting. De heer J. Lustig vond het een vreemde zaak daar de gemeente nu dubbele dingen gaat doen. „Waar om moeten deze bepalingen er in? We hebben een bestemmingsplan en Advertentie w&mrnmg DEN HAAG. Bewoners van Texel hebben dinsdag op het Haagse Binnenhof gedemonstreerd tegen huns inziens te lange uitblijven van dijkverbeteringen op het eiland, dat ook door de jongste stormen weer flinke stukken zeedijk is kwijt geraakt. Leuzen en plakaten ondersteunden hun eisen. een gebruiksverordening", aldus het raadslid. Wethouder M. J. Steur merkte op dat door G.S. de nieuwe drank- en horecaverordening nog niet is goed gekeurd. De voorzitter wees er op dat het kollege niet het risico wil lopen dat er alleen een seizoenbe- drijf inkomt. De heer Lustig was de mening toegedaan dat deze procedure ver wachtingen gaat wekken bij de in woners, zodat zij na 10 jaar weer hun gang kunnen gaan. De heer Lustig hield een pleidooi om het gezin v. d. Nieuwenhof, wo nende in het pand Hogezoom 157 te Renesse, dat een aanschrijven heelt gekregen van de gemeente om naar andere woonruimte uit te zien deze mensen met 6 grote kinderen onder te brengen in het pand Lange Reke 12. In november had de heer v. d. N. voor deze woning een verzoek daartoe gericht aan b. en w. De heer Lustig had er geen goéd woord voor over dat het gemeenteantwoord op een postkaart „open en bloot" werd bezorgd. „U weet hoe het gaat ln een klein dorp, iedereen weet alles van elkaar". Er is aldus de heer Lustig ook een gevaarlijke si tuatie ontstaan ter plaatse daar de grote houten schuur, leunend tegen het huis vol zit met oud papier, wat een groot brandgevaar oplevert. De PvdA-fraktie staat op het standpunt de woning Lange Reke met subsidie op te knappen en het gezin v. d. N. er in onder te brengen. Gaat het voorstel van b. en w. toch door, dan wenst de PvdA-fraktie dat de schuur wordt afgebroken en er een nieuwe muur wordt geplaatst. Pand Lange Reke Wethouder Steur haakte in met de opmerking dat het kollege-stand punt luidt dat het pand Lange Reke niet aangepast is aan de huidige ei sen. Verbetering zou een. grote post vergen. Dit gezin kan ook in een woningwetwoning, die dermate ruim is dat dit geen problemen oplevert. Lustig interrumperend: „Bij zo'n groot gezin luister je naar de gra- mofoon van een ander". Wethouder Steur stelde dat men tevens huursubsidie kan krijgen. Hij was het met de heer Lustig eens dat het op de Hogezoom een onhoudbare situatie is. Het is dan ook de bedoe ling dat er bestemmingsplanmatig daar een gebouw moet komen voor openbare doeleinden. Woningwetwoningen Wethouder Hoogerhuis vulde zijn., kollega aan met de opmerking dat volgens het kollege de woning Lan ge Reke zeker f 70 per week duur der zou worden. Er komen straks voldoende woningwetwoningen leeg in de gemeente en „ze behoeven er morgen niet uit." Lustig: „ze worden mooi op sleeptouw gehouden". De voorzitter deelde mede, dat het punt opknappen woping Lange Reke en het gezin er in plaatsen een ge degen bespreking heeft gehad in het kollege, maar men tot de konklusie kwam dat het gezin net zo goed kan in een woning van „Beter Wonen". De heer M. J. Krijnse-Locker (WD) kon zich met zijn fraktie ge heel achter het b. en w.-voorstel plaatsen. Wat rumoer betreft merk te hij op dat er in de Lange Reke ook omwonenden zijn. Voor wat het punt detailhandel betreft zag de heer Lokker graag dat een even tueel bedrijf dan een geheel jaar geopend zou zijn, wat wethouder Hoogerhuis onderschreef dat is ook ons streven). Nadat de heer Lustig de toezeg ging gevraagd had dat, wanneer de verkoop der woningen doorgaat de gemeente de schuur afbreekt en er een muur plaatst opdat men er kan blijven wonen stelde de raadsvoor zitter daar tegenover dat door het kollege op „Beter Wonen" druk wordt uitgeoefend om een huis vrij te maken voor dit gezin. De verkoop werd in stemming gebracht met als uitslag dat de ge hele raad stemde voor verkoop wo ning te Serooskerke en met 7 stem men voor en de PvdA-fraktie (3) te gen verkoop woning L. Reke te Re nesse. De heer Tieleman drong er wel bij het kollege op aan de schuur af te breken om het brandgevaar weg te nemen. ZATERDAG 31 JANUARI NED. I: Voor de jeugd heeft de KRO 's middags een aantrekkelijk programma in petto, dat begint met De rode autobus, waarin Droef nieuwe avonturen beleeft. Vervol gens doet Wickie de Viking van zich spreken. Hij bindt de strijd aan met een draak. Tenslotte een aflevering van Kunt u mij de weg naar Hame ien vertellen meneer?, ivaarin de Hamelaars op het kleed Kamerbreed richting Wamp vliegen waar koning Zwankezwaan de baas is en de ijs- heks Wenzela iedereen koude rillin gen bezorgt. Het avondprogramma van de AVRO begint met een uurtje vrolijkheid. Eerst het spelletje Wie van de drie? en daarna een afleve ring van MASH, waarin de militaire artsen onder meer te maken krijgen met een dolgedraaide Turk en een officier die nogal nonchalant met z\jn geweer omspringt. Angéligue en de sultan is de laatste film uit de vijfdelige Angélique serie. Naast de charmante Miehèle Mercier speelt ook Robert Hossein weer een be langrijke rol. In de rol van De Perj- rac slaagt deze er tegen de verwach ting van de ontvoerders van Angé- Uqu in weer op het spoor van :'0n geliefde te raken. Echter, het gaat De Peyrac toch niet voor de wind. Zijn schip lijdt schipbreuk en wat zal nu het lot van Angélique wor den? Na het journaal staat de kij kers een muzikale show te wachten. Ruim een half uur is de buis voor een Zwitsers show-orkest, waarin o.in. zitting hebben de pianist Geor ge Walter, de bassist Pino Gasparini en de gitarist Bill von Arx. Voor de tweede maal in dit seizoen valt er te kijken en te luisteren naar een op treden van het gezelschap Tekstpie rement, welks repertoire voorname lijk bestaat uit al dan niet stekelige liedjes. Het laatste wat de AVRO te bieden heeft is de Sportpanorama, waarin het aktuele sportgebeuren wordt belicht. NED. II: De twee vrolijke ma troosjes Peppi en Kokki bijten de spits af van hel KRO-programma. Als koksmaten beleven ze dolle din gen. In de vierde aflevering van Q en Q doet een zekere Gerard van zich spreken. Misschien dat dank zij uhem een tip kan worden opgelicht van de sluier die ligt over de kunst diefstal. Na de kerkelijke rubriek 't Zand 33 en het journaal stelt de KRO de filmprojektor in werking voor de speelfilm The third man. Naast Orson Welles spelen o.a. Joseph Cotton en Trevor Howard een rol in deze adembenemende thriller, die zijn ontknoping vindt in de onderaardse riolen van het Oos tenrijkse Wenen. Het is al de derde keer dat deze film op de Nederlandse tv wordt uitgezonden, maar bij een rolprent van dit formaat kan dit geen kwaad. De KRO laat The third man volgen door een uitzending van de aktualiteitenrubriek Brandpunt. De avond wordt afgerond met een aflevering van de serie Er zit mxiziek in. In de flat waarin Robert zijn on derkomen heeft, komt ook een lief tallige vrouw wonen, van wie al ras blijkt dat ze huwelijksproblemen heeft. ZATERDAG 31 JANUARI NED. I: 10.00 Teleac; 15.30 Nieuws: 15.32 De rode autobus16.20 Wickie. de viking: 16.45 Kunt u me de weg naar Hameien vertellen meneer 17.35 Zwemwedstrijden: 18.45 Infor matie Marokkanen; 18.55 Nieuws; 19.05 Wie van de drie?; 19.35 MASH: 20.00 Angélique21.35 Journaal; 21.50 Pepe Lienhard show; 22.25 Tekstpierement; 22.55 Sportpanora ma; 23.35 Journaal; 23.40 Het lied van de week. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Peppi en Kokki; 19.20 Q en Q; 19.50 't Zand 33; 20.00 Journaal; 20.25 De derde man; 22.10 Brandpunt; 22.50 Er zit muziek in; 23.15 Journaal. ZONDAG 1 FEBRUARI NED. I: De NOS begint het mid dagprogramma met een uitzending voor de kleuters, nl. een aflevering van Sesamstraat. Na de voetbal uitslagen van Frits van Turenhout' en de IKON-uitzending Vesper wordt verslag gedaan van de internationale zwemwedstrijden die dit weekeinde in Amersfoort worden gehouden. Aanstaande moeders zouden eigen lijk de Teleac-kursus De eerste 365 dagen uit het leven van een kind, waarvan de tweede les wordt uit- gezonden, niet mogen missen. De KRO komt om zeven uur in de lucht met een brok vertier voor de jeug dige kijkers. In een aflevering van The Flintstones gaan Betty en Bar ney op zoek naar een huisdier voor hun kind Bambam. De keus valt op een kangeroe. Vervolgens aandacht voor het ballet. Leden van het New York City ballet dansen Pucinella dat door George Balanchine en Jerome Roberts geschreven werd. De revolverschoten zijn niet van de lucht in de daarna volgende af levering van de westernserie Gun- smoke. Alles draait om een boer uit NEWARK. Over winter gesproken. Dan op naar de V.S. Brandweerlieden banen zich hier een weg door het ijs, na het blussen van een hevige brand in een vijf-verdiepingen-pand in de hoofdstraat van het Amerikaanse Newark. Door de extreem lage temperaturen werd het pand herschapen in een kom pleet ijspaleis. Kansas, die ervan droomt rijk te worden met zijn renpaard. Tussen negen en half tien worden de liedjes uit de serie Durmazon nog eenp op gedist met als medewerkenden Ko van Dijk, Adele Bloemendaal, Leen Jongewaard en Lex Goudsmit. In het programma Heel de mens heeft Ad Langebent een gesprek met de heer Huub Teurlings. Deze man is geestelijk aftakelende bejaarden gaan verzorgen na de dood van zijn demente vrouw die tien jaar aan zijn zorgen was toevertrouwd. Na de KRO komt.het Humanistisch .Ver bond aan bod, die haar zendtijd be steedt aan het derde deel van de serie over de waardering va» arbeid. NED. II: Voor de jeugd wordt hel vijfde deel getoond van de avon- turenserie Rogues rotseiland. De mensen op het eiland hebben dringend steun nodig om hun schat veilig te stellen. Na een kwartier achtergrondinformatie in Panora- miek, klinkt het startsein voor Studio Sport, dat o.m. beelden brengt van het voetbal gebeur en en een aantal binnensporten. De pro blematiek van werkloze vrouwen is het onderwerp dat wordt aan gesneden in het programma Ot en hoe zit het nou met Sien? Er zijn in ons land ongeveer 50.000 vrouwen werkloos volgens de officiële cijfers, maar het werkelijke aantal is waar schijnlijk vele malen groter. Vrou wen lopen het eerst de kans op straat te komen staan. Marilyn Tyler en Willy Caron zijn de solisten in hel programma ruin operetteklan ken in het programma dat tot half tien de buis vult. Zij worden be geleid door het Promenade Orkest onder leiding van Leo Driehuys. Vervolgens gaat de NOS op de in formatieve toer. In de rubriek Infor meel heeft de journalist W. L. Brugsma met enkele gasten een ge sprek over maatschappelijke ont wikkelingen in de nabije toekomst. De rubriek Beeldspraaktenslotte biedt een portret van de schilder Willem van Althuis uit Heerenveen. ZONDAG 1 FEBRUARI NED. I: 14.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Sesamstraat; 16.27 Openbaar kunstbezoek; 16.55 Toto; 17.00 Ves per; 17.32 Zwemwedstrijden; 18.15 Teleac; 18.55 Informatie Turken; 19.00 Nieuws; 19.05 The Flintstones; 19.30 Pulcinella; 20.10 Gunsmoke; 21.00 Durmazon-liedjes; 21.55 Heel de mens; 22.25 Humanistisch Ver bond; 22.45 Journaal. NED. II: 18.25 Woord voor woord; 18.30 Paulus de boskabouter; 18.35 Rogues rotseiland; 19.00 Panora- miek; 19.15 Studio Sport: 20.30 Ot en hoe zit het nou met Sien?; 21.05 Operetteklanken; 21.30 Nieuws; 21.35 Informeel; 22.35 Beeldspraak; 23.00 Journaal. 26 HOOOFDSTUK 5: De groothandel In juni 1948 liep de overeenkomst af, die Giep Geugies drie jaar tevo ren met de eigenaar van de grote kippeschuur had gesloten. Al die tijd was het gebouw ingericht ge weest als showroom en opslagplaats voor de meubelen, die hij verkocht. Al die maanden waren er vrijwel dagelijks bezoekers geweest, van de Veluwe en uit de provincie Utrecht. Want al had Giep konlraktueel enkel een deel van noordoost Utrecht toe gewezen gekregen, in feite bediende hij de gehele provincie; af en toe druppelgewijs zelfs meubelzaken in Noord- en Zuidholland. Tot nog toe was daar nooit aanmerkingen over gemaakt, maar in 1948 ging Maarten Stroet voor zijn fabriek reizen en bewerkte ook een gedeelte van de provincie Utrecht. Giep had 't even wel te druk om er erg in te hebben. Want hij had besprekingen met de gemeente, omdat de kippeboer be sloten had, dat het driejarig kon trake met Giep Geugies niet verlengd zou worden. Hij wilde weer een ver- meerderingsbedrijf beginnen, zodat Giep naar een ander onderkomen moest uitzien. Daarvoor moest hij grond hebben. Weliswaar was de nieuw benoemde burgemeester niet ongenegen mee te werken, zodat Giep te zijner tijd zou kunnen ver huizen en zo mogelijk uitbreiden, maar het terrein, dat hem toegewe zen werd, leek hem niet. Het lag on gunstig, vooral voor de mensen, die met de trein arriveerden, want er was ook geen busverbinding langs het terrein, dat voor industrievesti ging beschikbaar was gesteld. Daar kwam als klap op de vuurpijl nog bij, dat Giep met zijn gezin het huis uit moest, want Piet Zwaan was af gekeurd en beëindigde van de ene dag op de andere zijn dienst als sta tionschef. En omdat hij in een zo genaamde spoorwoning zat, moest hij die ook zo spoedig mogelijk ont ruimen. Er was een nieuwe chef be noemd, afkomstig uit Limburg. De man ging voorlopig op kamers, reis de in het weekeind naar zijn vrouw en kinderen, maar iedereen begreep, dat dit een noodmaatregel was, die zo spoedig mogelijk opgeheven dien de te worden. In Hoogerbroek waren meer dan vierhonderd woningzoekenden. De bouw van nieuwe huizen begon net zo'n beetje op gang te komen. Maar daar had Giep niet veel aan. Zijn oom en tante zouden weldra een huis toegewezen krijgen, dat wist hij Maar hij, zijn vrouw en beide doch ters waren inwonend, dus in feite konden ze door de Spoorwegen op straat gezet worden. Gelukkig waren er verantwoorde lijke mensen op het gemeentehuis, die inzagen, dat hier spoedig een be slissing moest worden genomen. Hoewel het bestemmingsplan niet toeliet, dat er op het industrieterrein ook woningen zouden worden ge bouwd. wilden burgemeester en wethouders wel de raad voorstellen het plan in dit éne geval te wijzi gen, maar de eerstkomende raads vergadering was pas over drie we ken. Met het risico, dat het afge stemd werd, omdat de raad enkele maanden geleden al woedend was geweest op een wethouder, die zijn zoon ergens een benzinepomp had laten plaatsen, terwijl in het onder havige bestemmingsplan was be paald, dat er op geen enkele wijze industrie of iets dergelijks eevestigd mocht worden. De wethouderszoon was er intussen al een garage be gonnen. Dit had kwaad bloed gezet en daarom viel er niet veel heil van de gemeenteraad te verwachten. Toen nam Giep Geugies een radi kaal besluit. Hij huurde een zomer huisje aan de rand van het bos in eei. aangrenzende gemeente. Het was een stevig stenen bouwsel, wel iswaar klein, maar net voldoende Familieroman door HENK VAN HEESWIJK voor twee volwassenen en twee kin deren. In deze gemeente waren meer mogelijkheden en dus vroeg en ver kreeg Giep een onderhoud met de burgemeester en beide wethouders. De drie mannen voelden er wel wat voor de meubelgroothandel van Geugies in hun gemeente te krij gen. Na het onderhoud stapte men in auto's en reed door de betrek kelijk kleine gemeente. De burge meester wees naar een stuk grond, tegen het bos aan. op een paar hon derd meter van de grote weg af. maar goed bereikbaar, omdat de ge meente de grond al bouwrijp had gemaakt en de weg provisorisch verhard. Giep vroeg de meterprijs en die viel hem mee. In ieder geval een stuk lager dan in Hoogerbroek. Het hele terrein bedroeg ruim een halve hektare. „Als ik in de kortst moge lijke tijd een bouwvergunning krijg, koop ik het hele stuk," besliste Giep „Maar dan moet ik ten volle op uw medewerking kunnen rekenen, om dat de tijd voor mij dringt. „Die toezegging gaf men. Drie dagen la ter had via de notaris de overdracht plaats en nam Giep een architect in de arm. Hij liet zijn bedrijf in Hoo gerbroek zien en zei, dat hij daar weg moest. „In Schalenveld heb ik grond gekocht van de gemeente. Voor wat de bouwvergunning be treft. heb ik alle medewerking van de gemeentelijke autoriteiten daar. Maak een tekening en bestek en voorwaarden .zodat we zo snel mo gelijk aan het werk kunnen." In het najaar van 1948 verhuisde Giep met zijn vrouw en dochters naar het zomerhuisje, dat op een kilometer afstand lag van de _grond, die hij gekocht had voor zijn be drijf. Met de boer. die eigenaar was van de grote kippeschuur kwam hij overeen, dat hij er ook na afloop van het kontrakt zou mogen blijven tot zijn nieuwe gebouw klaar zou zijn. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7