Mej. C. van der Have (Burgh) 30 jaar kleuteronderwijzeres de Stad Parijs Stuurgroep dijkversterkingen Oosterschelde ruimt de laatste restanten op! STREEKNIEUWS Toneelmiddag voor bejaarden uit de Westhoek Gemeenteraad Westerschouwen Afdeling Duiveland Bond van Plattelandsvrouwen „Verkeerslicht" MÏTSSPAARBANK.. Z1EIMK7.EESUIIE NIEUWSBODE Donderdag 29 januari 1976 Nr. 21834 3 Met de Oosterscheldeproblematiek is het net als met een verkeerslicht. Het springt van rood op groen en van groen op rood. Deze week is het dan weer duidelijk op rood gespron gen, blykens de mededeling van mi nister Westerterp, dat het met „schijven tussen pijlers", een variant op de - inmiddels verworpen storni- stuw-caissondam, nog lang niet ze ker is. Vertaald komt de ministeriële me dedeling in gekomprimeerde vorm hierop neer: „als ook de mogelijk heid tot afsluiting van de Ooster- schelde door een waterkering met schuiven tussen pijlers duurder wordt dan 2,7 miljard gulden, zal er geen meerderheid in de Tweede Ka mer zijn voor verder uitstel van to tale afsluiting van de Zeeuwse zee arm". Eerder al verklaarde de minister dat totale dijkverhoging - die z.i. twintig jaar zou vergen - ook niet tot de (financiële) en tijdmatige mo gelijkheden behoort. In mei zal het Nederlandse volk het allemaal precies horen, want dan is definitief de wachttijd op een be slissing voorbij. Men begrijpt; het tumult is kom- plee.t Jan ter Louw schrijft een schitterend boek over de Ooster- schelde en de pagina's verkondigen het luid: „zorg voor veiligheid, maar verpest die zee-arm niet door afslui ting". Een antipode: de heer Schakel, die de Oosterschelde kennelijk heeft ge-identificeerd met de Duitse bezet ter. Hij gaat er hard - en in hoge mate ongenuanceerd - tegen aan. Het valt ook allemaal beroerd; trouwens meestal valt wel iets be roerd in het parlement. Iedere streek vecht om behoud: Texel is in nood; Gelderland gilt het uit over zijn dijk- en rivierlandschappen die ver knoeid worden enz.; zo nu en dan rukt de storm aan de ramen en alles en iedereen is in de weer de nodige emoties op te roepen. Sluiten op een bepaalde tijd, want anders blij ven binnen een financiële marge, want anders en via Klaassesz en an deren worden dode mussen aange dragen. De Schelde - onze Schelde - is een politieke manipulatiepop ge worden. Men kan blijkbaar op goede partijgronden voor zijn en op goede partijgronden tegen. Links is gedeel telijk voor en rechts vergeet soms dat de „liefde tot de naaste" zich moet uitstrekken tot „alles wat leeft", in- klusief de vogels en de vissen. Een heel solide burgemeester op Goeree- Overflakkee deed daar recentelijk nog zo spottend over. Kostbare jaren zijn voorbijgegaan De twintig jaren vergende ministe riële dijkverzwaringstijd is verstre ken en het loopt misschien wel uit op gewoon dicht plempen zonder kommentaar, met gillende sirenes en zo en een eenzaam vissersscheepje met een protestvlaggetje in de mast. Dan wordt de Zeeuwse visserij op geruimd -en mogen we gaan kijken in een visserijmuseum, hoe het alle maal was. De bazen en de knechts kunnen naar de Bijstand; vissers en de milieudwazen worden een kopje kleiner gemaakt. Er komt een „boei end aangesloten wegennet" en het duurt maar even, dan is Zeeland on herkenbaar ingevoegd in het verle- lijkt patroon van een gelijkgescha keld land. Een blij vooruitzicht dat ons streelt! 4 4 Middenschool: lang- en zorgvuldig onderzoek t UTRECHT, 28-1. De mid- I 4 denschool is een schoolvorm f f die wij nog langdurig en veel- 4 f vuldig moeten onderzoeken. 4 4 Allerlei verhalen over spoe- r 4 dig weer nieuwe structuren" f f zijn dan ook sterk overdreven. 4 4 De vraag of en hoe een mid- 4 4 denschool eventueel in ons 4 land zal worden ingevoerd is 4 4 onder meer afhankelijk van de 4 mate waarop de leraren het 4 4 differentiëren binnen klasse- 4 4 verband onder de knie krij- 4 4 gen. 4 4 Staatssekretaris drs. K. de 4 4 Jong Ozn. heeft dit dinsdag de 4 4 algemene ledenvergadering 4 4 van de bond van christelijk 4 4 beroepsonderwijs in Utrecht 4 4 voorgehouden. Hij kwam er 4 4 toe nu vele docenten vragen 4 4 om een tijdlang rust in de 4 4 structuren. 4 4 Hij ging na welke onder- 4 4 wijskundige en sociale motie- 4 4 ven kunnen worden aange- 4 4 voerd voor de herstructurering 4 4 van het lager beroepsonder- 4 4 wijs (LBO). Naar de mening 4 van de bewindsman is het voor 4 4 vele jongeren in het LBO van 4 belang dat vooral praktische 4 4 situaties uitgangspunt voor hel 4 4 onderwijs blijven. Hij wees op 4 4 twee ontwikkelingen in het 4 4 LBO: die naar nlveaudifferen- 4 4 tiflti'e en die om ook in andere 4 4 dan de gebruikelijke vakken 4 4 examen te doen. 4 4 4 Een uniek jubileum Advertentie midden in de poststraat -zierikzee BURGH HAAMSTEDE, 28-1. Woensdagmorgen werd mejuffrouw C. v. d. Have in de kleuterschool ,,'t Ivleu- terbosje" gehuldigd voor het feit dat zij dertig jaar als kleuterleidster aan de school verbonden is. Juffrouw (Kea) v. d. Have werd woensdagmorgen van haar woning aan de Ring te Burgh afgehaald door de kinderen, die zich voor deze gelegenheid hadden verkleed. In een geheel versierde auto werd mej. v. d. Have in geze- schap van haar moeder naar de school gebracht waar de kinderen voor een feestelijke stemming zorgden. Voor ieder jaar dat mej. v. d. Have aan de school verbonden is mocht zij een presentje in ontvangst nemen met als klap op de vuurpijl een draagbare t.v. die door de kinderen en ouders werd aangeboden. Stichting Zeeland Op vrijdag 8 februari a.s. vindt een bestuursvergadering plaats van het> Prov. Opbouworgaan Stichting Zeeland. ZIERIKZEE Geref. Vrouwenvereniging De Geref. Vrouwenvereniging „De Lampen Brandende" komt in verga dering bijeen op dinsdag 3 februari aanstaande, in één van de kerkzalen. Zangavond in Chr. Ger. Kerk Dat het nog altijd moeilijk is iets cppcertmatigs succesvol te organise ren, „zo maar midden in de week", bleek dinsdagavond- op de grote samenzang-avond in de Chr. Ger. Kerk, uitgaande van de Bijbel Kiosk Vereniging. De belangstelling moet matig genoemd. Dat was wel spijtig, want er was een gevarieerd pro gramma te beluisteren, waarvan de samenzang mede deel uitmaakte. Be langrijke kontribtie leverde het Chr. Ger. Koor „De Lofstem", o.l.v. Cees J. Groenleer met de liederen: God is mijn heil, „Schepper en Koning" en „Jezus mijn verblijden". Voorzien was in het optreden van de zanger Kees Deenink, een welbekende naam op het terrein van het kerklied. Dee nink had Zierikzee opgenomen in zijn afscheidstoemee, want hij hangt „de luit" aan de wilgen. De bekende spiritual: „Nobody knows the trouble I'v seen" gaf het publiek de gele genheid tot het meezingen van het ..Glory Hallelujah". Samenspel was er van de organist Mar van der Meer en de trompettist Gerard van Herwijnen. Tussentijds was er gelegenheid voor de BKV- vertegenwoordiger iets over doel en werk van de vereniging te vertellen onder het motto.: „Gods Woord dooi de wereld";. Het Chr. Ger. Jeugd koor „Sjaloom" had ook een plaatsje in het programma. Onder leiding van Mar v. d. Veer bracht het „Uw bood schap..." en „Lied van Gods na bijheid". Begeleidingen waren van Artie de Jong (piano) en Hans v. d. Post (dwarsfluit). „De koning van Egypteland" kreeg begeleiding van tambourijn, tam tam. piano en klankklokjes. Tussen zang en muziek werden tekstgedeelten gelezen door Tahja Muller. Samenzang van ge meente en Kees Deenink, gaven ver der inhoud aan het programma, dat De hoofdleidster mevrouw Fait- van Rooyen feliciteerde mej. v. d. Have met haar 30-jarig jubileum na mens de ouders. Bij deze gelegenheid was ook het voltallige kollege van b. en w. van Westerschouwen aan wezig. Wethouder M. J. Steur van onder wijs feliciteerde mej. v. d. Have na mens het gemeentebestuur wat hij gepaard liet gaan met het aanbieden van een kado-bon. De heer Steur noemde het een uniek feit dat een onderwijzeres dertig jaar aan een kleuterschool is verbonden. Mej. A. C. Houtman, ambtenares voor onderwijszaken van Wester schouwen bood bloemen aan. Aan het slot sprak de jubilerende kleuterleidster woorden van dank tot hén die voor een voor haar on vergetelijke dag hebben gezorgd. fle ideale gezinsbank hypotheken RENESSE. 28-1. Dinsdagmiddag werd do bejaarden uit de Westhoek in het dorpshuis van Rcnesse een to- ncelmiddag aangeboden door de to neelvereniging ..Op Drift" uit Re- nesse. Dc middag werd door ruim 180 be jaarden bezocht, niet alleen leden van de soos van Renesse waren pre sent, maa.r ook bejaarden uit Burgh- Haamstcde, Noordwolle, Seroosker- kc, Ellemeet en Scharendijke. De jubilaresse mej. C. (Kea) v. d. Have in gezelschap van haar moeder op de feestelijke bijeenkomst die woensdagmorgen in de kleuterschool plaats vond. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE/OOSTERLAND Brandweeronderscheidingen Op dinsdagavond 27 januari j.l. werd in het stadhuis te Zierikzee aan een viertal dorpsgenoten een onder scheiding uitgereikt wegens twintig jarige trouwe dienst als vrijwilliger bij de brandweer (G.Z.B.). Het zijn de heren H. Dane. D. J. Geelhoed. C. J. de Later en L. M. Meerman. Be halve een mooie draaggesp verkre gen allen uit handen van de heer J. R. de Boer, hoofd van de Bescher ming Bevolking A-kring Zeeland, een loffelijk getuigschrift uitgereikt. Deze feliciteerde de onderscheidenen hax-telijk en dankte hen allen voor hun inzet. RENESSE van de kerkhofjes van Brijdorpe en Looperskapelle, deelt men ons m<?de dat het benodigde plantmateriaal niet werd geleverd door hoveniers bedrijf Braber te Renesse, maar door de fa. Matthüsse. BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad Op maandag 2 februari komt de raad der gemeente Brouwershaven in openbare vergadering bijeen in het stadhuis te Brouwershaven. Tij dens deze vergadering zal tot de raad toegelaten worden het nieuwe raadslid in de fraktie der PvdA de heer M. E. Hellendoorn. Per 1 janua ri j.l. heeft het lid der PCG-fraktie de heer C. J. Nelisse als raadslid bedankt. Zijn opvolger de heer A. Dalebout le Noordgouwe heeft mee gedeeld zijn benoeming niet te zul len aannemen. In zijn plaats zal in deze vergadering tevens de beëdi ging en toelating tot de raad als raadslid plaats hebben van de heer J. J. Klaasse te Dreischor. Tot plv.- gemeentesecretaris zal beëdigd wor den de heer P. J. A. Korslanje; tot plv.-gemeente-ontvanger de heer C. v. d. Sluis. Verder staan op de agen da de benoeming lid commissie volkshuisvesting en ruimtelijke or dening; wijziging verordening en heffing graf- en begraafrechten. De hoofdschotel op, de vergadering is de behandeling vart de gemeentebe groting voor het dienstjaar 1976 met aansluitend de vaststelling van de le en 2e wijziging op deze begroting. NIEUWERKERK Feestavond SKNWK Op vrijdagavond 30 januari a.s. zal de Sportvereniging S.K.N.W.K. een feest-avond organiseren. Deze avond bedoeld voor alle spelende leden staat in het teken van de start-akti- viteiten van het organisatiecomité van de Sportvereniging. De feestavond zal gehouden wor den in de grote zaal van „Ons Dorps huis". Gezien het succes van vorig jaar verwacht het bestuur weer een fijne feestavond. (Zie agenda). (Vervolg van pag. 1) slecht is, zodat er gemotiveerde be zwaren bestaan. We zullen met nog meer intensiviteit moeten zoeken naar een dorpshuis of verenigings gebouw", De heer Tieleman vond dat, wanneer er uitwijkmogelijkhe den zijn de muziek dit gebouw dan ook moet verlaten. „We hebben ook behoefte 'aan een mortuarium,'' wat de heer Lustig onderschreef. Na nog enkele opmerkingen door de heren Hendrikse (zag $en parkeerpro bleem) en de heer Roos (waarom geen mortuarium in de oude school) ging de raad akkoord mei het prin cipebesluit. In de rondvraag vroeg de PvdA- fraktie naar het Rampenplan. De voorzitter deelde mede, dat in fe bruari de raam-verordening zal kunnen worden aangeboden. Dhr. Hendrikse drong aan op spoed. Grondzaken Aan de heer M. van Krimpen te Nieuw Beijerland werd een perceel grond verkocht voor de bouw van een vrijstaande woning in het plan „Fasol Renesse" voor de prijs van f 52,91 per m- verhoogd met b.t.w. Aangekocht werden perceelsge deelten, deel uitmakend van open bare wegen aan de Meidoornweg, Kamperfoelieweg en Weekendlaan tje voor de prijs van f 1,per ge deelte. Geen bezwaar had de raad tegen de exploitatieovereenkomst voor stacaravans van de heer A. Kenters en idem van de heer J. Steur. Wel wees de heer S. Roos op de z.i. ge vaarlijke uitbaning aan de Lage Weg. De uitbaning via Wissewekken is overzichtelijker, waarop de raads voorzitter meedeelde, dat het hier en weg geldt "voor in- en uitgaand verkeer. Staal van vandalisme Het afgelopen weekend, zijn liefst vier spiegelruiten, waaronder twee gróte van de openbare basisschool vernield. Toen het personeel, maan dagochtend de school binnenkwam lag de gemeenschapsruimte vol glas en bleek een ruit, vermoedelijk niet een bal kapotgeschoten tezijn.. Bij nader onderzoek bleken echter nog drie ruiten van de patio, tè zijn .ver nield. Deze zijn vrij zeker mét ste nen ingegooid. Al met "al bedraagt de schade een paaf honderd gulden. De politie, die. direkt werd'' gewaar schuwd, stelt naar defce vorni- v.an vandalisme een onderzoekip. MIDDENSCHOUWEN Kerkhofjes opgeknapt In verband met ons bericht (vrij dag-nummer) over het opknappen Voorlichtingsavond WMZ OUWERKERK, 28-1. De afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen komt bijeen op woensdagavond 11 februari a.s., in het Dorpshuis te Ouwerkerk. Deze bijeenkomst (zie ook de Agen da) zal worden verzorgd door de N.V. Watermaatschappij Zuidwest-Neder land (W.M.Z.). Het belooft een inte ressante avond te worden, met een informatief karakter. Vertoond zal worden de film „Water voor water land"! Verder zal - in samenwerking met de kring Schouwen-Duiveland - op 5 februari een demonstratie bloem schikken met vertoning van dia's plaatsvinden. De gemaakte blocm- stukjes worden gratis verloot. (Tijd en plaats worden nog nader bekend gemaakt). ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur. Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur. West: Scheldestraat, dinsdag 9.00-10.30 uur. gevarieerd genoeg genoemd kon wor den. Wegens ziekte van ds. P. op den Velde, werd een slotwoord gespro ken door de heer J. C. Spaans. Ad. Int. Ver. van Oud-leerlingen Op dinsdag 3 februari houdt de Vereniging van oud-leerlingen der tuinbouwwinterkursussen. een bij eenkomst in het Huis van Nassau. De heer H. Wiedenhoff zal een inleiding houden over het onderwerp: ..Drup- pelbevloeiing". Problemen mogen niet worden onderschat ZIERIKZEE, 29-1. In de dezer dagen gehouden verga dering van de stuurgroep Dijkversterkingen Ooster- schelde, is bij de bespreking van de verschillende pro- jektcn voor partiële dijkverzwaring opnieuw geble ken, dat de problemen die zieli bierbij aandienen, be paald niet mogen worden onderschat. De middag werd geopend door ds. L. de Wit, en daarna gaf de heer M. de Hamer een korte toelichting bij het toneelspel in drie bedrijven „Deining om een dorpsdokter". Het publiek genoot van het spel en het verhaal over een dorpsdokter met zijn aangenomen kinderen. De amateur-acteurs en -actrices weiden dan ook aan het slot beloond met een zeer hartelijk applaus. Verder werden er woorden van dank ge sproken door vertegenwoordigers van de verschillende aanwezige so ciëteiten en door mevrouw Everwijn. Zy zyn niet slechts van uitvoe- rings-tcchnischc aard, maar liggen ook in de sfeer van de administra tieve voorbereiding. Daarby moet na melijk niet alleen rekening worden gehouden met de zakeiykc belangen van dc by dykverzwaring betrokken personen en instellingen, maar ook met de opvattingen en verlangens van de natuur- en landsehapsbe- scherming. De behandeling daarvan vraagt veel tijd, omdat tal van besprekingen op diverse niveaus moeten worden gevoerd en moot worden gezocht naar mogelijke alternatieve oplos singen, die dan weer moeten worden 'doorgesproken. Dc technische uitvoering van de werken als zodanig, eist ook een zeer zorgvuldige voorbereiding. Daarbij is het nogal eens noodzakelijk spe ciale onderzoekingen in te stellen, al dus deelt de Stuurgroep mede in een perscommuniqué. De rechtszekerheid van belangheb benden kan verder met zich mee brengen dat de - langdurige - proce dure, die wordt voorgeschreven in de "Wet op de droogmakerijen en indij kingen van 1904, in werking wordt gezet. Nu bü deze partiële dijkverster kingen al tal van vertragingsfaktoren optreden, mag niemand de illusie koesteren - aldus de Stuurgroep - dat een verhoging van de dijken rond de Oosterschelde tol Deltahoogte, omstreeks 1980 haar beslag zou kun nen hebben gekregen. Onzekerheid Afgezien van dit alles moest de stuurgroep vaststellen dat haar werkzaamheden ernstig worden be lemmerd dopr dc onzekerheid, die nog steeds aanwezig is ten aanzien van de wijze van definitieve afslui ting van de Oosterschelde. Deze on zekerheid brengt met zich mee, dat - met het oog op mogelijke konse- kwenties - het soms bijzonder moei- lij is verantwoorde beslissingen te nemen. Scliouweii-Duiveland De dit jaar op Schouwen-Duive land uit le voeren partiële dijkverho ging betreft de dijkvakken langs Zijpe. Mastgat en Keeten, vanaf de Stoofpolder bij Bruinisse tot aan hel gemaal van Duiveland bij Ouwer kerk. een lengte van bijna 11 km. Op een afstand van enkele honder den meters na, zal er sprake zijn van een binnenwaartse verzwaring. On derdeel van het werk is de verho ging van het veerplein Zij pc. Progi a in in a Het voor 1976 opgestelde program ma voor partiële dijkversterking geeft een lengte aan van 35,5 km. De verdeling is als volgt: Noord-Beve land 6 km, Schouwen-Duiveland 12 km (11 km van Bruinisse tot Ouwer kerk en 1 km bij Sehelphoek), Tho- lcn 3,5 km, Zuid-Beveland 12 Urn. Augusta- en Stadspolder in W.-B'o- bant bij Bergen op Zoom: 2 km. Daarnaast is op Tholcn het 5.8 km lange dijkvak Muijepolder bij St. Maartensdijk in uitvoering genomen, terwijl op Schouwen-Duiveland de dijkverzwaring bij Borrendamme in fase van afwerking is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3