Fritessaus Aanvullende exploitatie vergunning voor „Burghstede" Recente stormen brachten afslag aan noordzijde duinen Reniïa Noodtoestand in Zambia DE ZIERIKZEESCHE COURANT teak bergmeubel MEUBELRAMA VERNIEUWDE KRUISING literemmertje397~ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE JIBLiOfPi REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. Donderdag 29 januari 1976 132ste jaargang Nr. 21834 *AAfl!N OPGENOMEN (1797 - 18 ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaac 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. In dit nummer: Stuurgroep dijkversterking Oosterschelde Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 Gemeenteraad Westerschouwen VERBAASDE SCHAPEN WESTERSCHOUWEN, 26-1. Op de jongste vergade ring van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester II. P. Everwijn, bracht het punt: aan vullende exploitatie-overeenkomst voor het bunga lowpark Burghstede, de tongen in beroering. Et. en \v. hadden de raad uitvoerig toegelicht dat zij ten aanzien van het gebruik van de dienst- en verzorgingsgebouwen op het onderhavige terrein het gebruik door anderen dan de op het terrein verblijvende gasten niet geheel uitgesloten willen zien. In de concept-overeenkomst is dan ook de bepaling opgenomen dat door het kollege, na de commissie van ruimtelijke ordening te hebben gehoord een schriftelijke ontheffing kan worden ver dat de beheerder het bad openstelt voor de plaatselijke bevolking, een geste die het kollege graag heeft aanvaard. De voorzitter tenslotte: „Het is een voorziening voor de ei gen bevolking." Acht raadsleden stemden voor, de heren Hendrikse en v. d. Berge ble ven tegen, zodat het kollege straks ha overleg met de kommissie r.o. ontheffing kan verlenen om dienst en verzorgingsgebouwen ten dienste te stellen voor andereri dan de op het terrein logerende gasten. Mortuarium beetje een wit wereldje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE, 28-1. Dinsdagmorgen hield het distrikt I van het waterschap Schouwen-Duiveland in het dorps huis te Renesse een druk bezochte distriktsvergade- ring. v De voorzitter, de heer C. D. Gast, sprak in het bijzonder een woord van welkom tot de wethouder van Middenschouwen de heer J. Boot en de wet houder van Westerschouwen de heer M. J. Steur. De voorzitter liet hierna in korte trekken diverse zaken van het afgelopen jaar de revue passeren. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het grote gebrek van de mens blijft, dat hij zoveel kleine heeft. Jean Paul Verwachting tot vrijdagavond: Aanhouden van de vorst Droog en zonnig weer; in de nacht en ochtend matige tot strenge vorst met minima van min 4 in het zuid westen tot min 13 graden in het oos ten van het land; matige tot krach tige, aan de kust harde wind tussen oost en zuidoost; maxima circa min 5 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Kans op eën droge periode van min stens If. uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 30 jan. Zon op 8.25, onder 17.22 Maan op 7.29, onder 17.00 Nieuwe maan: 31 jan. (7.20). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 30 jan. 2.45 15.09 8.33 20.41 Springtij: 2 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook vrijdag zal Nederland nog in de vorst blijven. Tussen een gebied met hoge barometerstanden boven Skandinavjë en Midden-Euro pa en een depressie ten westen van Ierland wordt met zuidoostelijke winden koude kontinentale lucht naar onze omgeving gevoerd. In deze lucht kan hel, vooral ook omdat er vrijwel geen bewolking voorkomt, flink vriezen. In Zuid-Limburg vroor het donderdagmorgen 14 gra den. terwijl in Zuid-Duitsland plaat selijk temperaturen van beneden de 20 graden werden gemeld. Omdat het hogedrukgebied nog wat in be tekenis toeneemt cn de depressie bij Ierland naar de Golf van Biscaje koerst blijven wij het komende et maal onder invloed van de zuid oostelijke stroming. De luchtdruk- verschillen worden geleidelijk groter waardoor er meer wind zal komen. leend. Het kollege wil graag de mogelijk heid open houden om de plaatselijke bevolking mee te laten profiteren van het overdekte zwembad van Burghstede. De heer J. v. d. Berge (PCG) zei bevreesd te zijn voor uitbreiding van de horecabedrijven in de rekre- atieparken. „We moeten nu maat regelen nemen om uitwassen tegen te gaan. Ik ben dan ook sterk tegen" aldus de heer v. d. Berge, die hierin steun kreeg van het PvdA-raadslid de heer J. C. Hendrikse. Moeilijke kontróle Hij stelde dat het voor het kolle ge moeilijk kontroleerbaar is of men nu alleen gebruik maakt van het zwembad of ook de andere dienstgebouwen met zijn voorzie ningen met een bezoek vereert, wat voor onze eigen middenstand zeker fnuikend werkt. „Als het zwembad een heel jaar open is zullen ook de andere gebouwen geopend zijn. We moeten de mogelijkheid tot onthef fing niet in de verordening inbou wen, voor géén enkel bungalowpark Het wordt straks met 2 maten me ten''. Burgemeester Everwijn was het met de heer Hendrikse eens dat het in de praktijk wel eens moeilijkhe den zal geven. „Er zijn recreatie terreinen die voor de gemeenschap, waarin ze helaas ontbreken (dorps- Advertent ie ZIERIKZEE. De geheel vernieuwde vinciale weg en de daarbij behoren- slaat (en dienste van het rijdend kruising Laan van St. Hilaire-Pro- de markering is gereed gekomen en verkeer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) huis-verenigingsgebouw) een voor ziening hebben, waar onze plaatse lijke verenigingen voor uitvoerin gen e.d. naar moeten uitwijken". „Dan moeten we zorgen dat die er komen'', aldus de heer Hendrikse. De voorzitter memoreerde dat voor deze gebeurtenissen ontheffing wordt verleend o.a. voor de kantine op de camping Duinrand, omdat de gemeente zelf geen voorzieningen heeft. De heer Lokker informeerde of de ontheffing in zijn totaliteit geldt of voor een afzonderlijk gedeelte. Het laatste is het geval. De heer Tieleman stelde, wat hier aan de orde is een beslissing vergt van het kollege, niet van de raad. „We hebben het volste vertrouwen in het kollege", zei hij, wat niet wegnam dat zijn fraktiegenoot de heer v. d. Berge „tegen'' bleef, daar hij vele moeilijkheden voorzag. Wethouder Steur lichtte nog toe Verder vroeg de voorzitter van de raad een principebesluit inzake de inrichting van het huidige repetitie lokaal der zang- en muziekvereni ging aan de Weststraat te restaure ren en te gebruiken als mortuarium. De voorzitter zei dat de vorm van de huidige moderne woningen niet geschikt is voor het opbaren van een stoffelijk overschot. Het gebouw zal hierdoor een nuttige funktie krijgen Voor de betrokken verenigingen zal er uitgezien moeten worden naar een ander repetitielokaal. De zang kon. zich er wel mee verenigen maar de muziek wil na de restauratie van het gebouw er weer graag in terug. Wanneer de aankoop van de landbouwhuishoudschool „De Schut. se" definitief wordt zal hierin het grote lokaal voor repetitieruimte gekreëerd kunnen worden. De heer Hendrikse had vernomen dat de akkoustiek in deze zaal zeer (vervolg pagina 3) SCHOUWEN-DUIVELAND. Zeer verbaasd keken deze schapen „er gens in Schouwen", toen de aarde LOESAKA, 28-1. President Ken neth Kaoenda van Zambia heeft woensdag voor het hele land de vol ledige noodtoestand van kracht ver- bedekt werd met een dun laagje sneeuw. Hadden ze nog niet eerder meegemaakt. Zo maar ineens een klaard om een „ernstige veiligheids kwestie" het hoofd te bieden. De president zei de volledige macht aan zich te trekken „om elke poging ons land te vernietigen'' tegen te gaan. (Vervolg pag. 4) Distriktsvergadering Waterschap Door de werkzaamheden aan de Punt bij Westenschouwen door de Delta Dienst is het geheel daar ter plaatse verbeterd en is er meer vei ligheid gekomen. Door de stormen van de afgelopen tijd is aan de noordzijde van de duinen veel zand- afslag geweest. Was er vorig jaar geen enkele maal uitgebreide dijk bewaking; na de jaarwisseling werd men hier al snel mee gekonfron- teerd. Voor wat de waterbeheersing be treft hadden de gemalen een goede aanvoer. De schouw werd goed uit gevoerd. Nu de heer v. d. Bijl met pensioen is gegaan wordt het gemaal in Den Osse bediend door een kan tonier. Aan onderhoud van de wegen is in het distrikt in het afgelopen jaar weinig gedaan. De Westerseweg zal dit jaar waar schijnlijk worden verbeterd, evenals het kruispunt Delingsdijk-Zwaard- weg waar een zgn. bajonet-kruising zal komen. De rioolinstallatie van de gemeen te Westerschouwen werd door het waterschap overgenomen, waarvoor een technisch medewerker werd aangetrokken. Het wachten is nu nog op de pers leiding welke nog moet worden aan gelegd en waarvoor een vergunning nodig is. Dijkgraaf A. M. Geluk gaf hierna een uitvoerig overzicht over de stap pen die worden ondernomen om tot versterking van de zeeweringen te komen welke ook in de eerder ge houden distriktsvergoderingen reeds aan de orde zijn geweest. Hij legde er hierbij nog de nadruk op dat de zee meer kan dan dat wij vaak denken. Ook op deze vergade ring schonk de dijkgraaf aandacht aan de reorganisatie van water schappen. De zuidkust Ir. G. D. Kloosterboer, hoofd van de technische dienst, vestigde de aandacht op de stromingen langs de zuidkust in de Oosterschelde waar door op verschillende plaatsen van de oeverbestortingen weinig of niet meer over is. „De Punt" heeft een belangrijke verbetering ondergaan. Op 3 januari jl. kwamen er bij de storm nog enige rollers over de dijk bij de Westbout. Het duingebied vanaf de Laone te Hij noemde zijn" maatregel nood zakelijk in. verband met de verslech terende toestand aan Zambia's gren zen en groeiend bewijs van binnen landse ondermijning. „Wij moeten ons als natie op het ergste voorbe reiden. Wij zijn in oorlog. Vergis u niet. Er is buitenlandse inmenging in ons land", zei Kaoenda in een televisietoespraak. Verwijzend naar de burgeroorlog in Angola ,zei hij: „een plunderende tijgerin en haar dodelijke welpen komen door de achterdeur naar bin nen. De gevolgen van buitenlandse inmenging worden nu in Zambia .gevoeld". Verplichte inenting honden DEN HAAG, 28-1. Met ingang van 1 mei zullen alle honden ouder dan vijf maanden, die buiten hun huis, erf of vaartuig worden meegenomen moeten zijn ingeënt tegen hondsdol heid (rabies). Wie zjjn hond op straat uitlaat, zal dan moeten kun nen aantonen dat het dier is ingeënt door een penning aan de halsband en door een entingsbewgs. Het be sluit hiertoe zal dezer dagen in de Staatscourant verschijnen en daar mee wetskracht hebben verkregen. Minister Van der Stee van land bouw en visserg heeft het inenten verplicht gesteld, omdat in het oos ten van ons land onder vossen hondsdolheid is geconstateerd. Hon den kunnen deze ziekte aan de mens overbrengen. De ziekte kan voor de mens dodelijk zijn. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1