Gemeenteraad Westerschouwen en de „Nota Westhoek" De „Nota Westhoek" Nederlanders verbruiken minder kleding Ruim drie en een half miljoen Nederlanders gaan dagelijks naar school KOOPJES HALEN „WIC0" i Ozonlaag was al eens zwak Distriktsvergadering Waterschap Schouwen-Duiveland ACTIVITEITEN VROUWEN ADVIESCOMMISSIE WONINGBOUW 4 „Het miljoen van de kruidendokter" STREEKNIEUWS (Slot) WESTERSCHOUWEN, 24-1. Hieronder volgt liet slot van het except van de „Nota Westhoek", die de ge meenteraad van Westerschouwen op de maandag ge houden vergadering, onder voorzitterschap van bur gemeester H. P. Everwijn, kreeg te behandelen. B. en vv. stellen de raad voor om als hun mening ter kennis van ge deputeerde staten te brengen: Ten aanzien van de verbinding Brouwersc\am-Oosterscheldedam kiezen G.S. uiteindelijk praktisch de zelfde oplossing als de eigen kom missie van de gemeente Wester schouwen. Dat wil zeggen, dat zij adviseren de oorspronkeelijk getra ceerde Dammenweg tussen de Stoofweg en de Oosterschelde niet meer aan te leggen, doch de Seroos- kerkseweg en de Kraijesteinweg als doorgaande verbinding te accepte ren. Als kollege heeft men daar geen moeite mee als vast zou staan dat de weg over de Oosterschelde- dam van een lage orde zou zijn. Als echter die weg een grote doorgaan de verbinding zou worden, met het risiko dat de Kraijesteinweg nog weer eens zou moeten worden ver breed en een hoge verkeersintensi teit zou krijgen, dan is dit onaan vaardbaar. Het kollege wil de raad dan ook voorstellen daar toch wel bezwaar tegen te maken en te stel len dat de raad op dit moment daar over geen definitief standpunt kan innemen. Tenslotte wordt in de studie re kening gehouden met de mogelijk heid dat de huidige weg van Zie- rikzee naar Serooskerke een rijks weg zou worden en dat die dan noordoost van Serooskerke zijn aan sluiting zal moeten vinden met de reeds bestaande rijksweg vanaf de Brouwersdam naar de Stoofweg. Ook dit is weer een moeilijk punt, omdat er ten aanzien van de Oos terschelde geen definitief standpunt is. Als er echter een verbinding lot stand moet worden gebracht als rijksweg tussen genoemde punten, dan is he nog maar de vraag of zulks wel via he idee van de Nota Westhoek moet. Weliswaar bereikt men dan dat de kern Serooskerke niet wordt afge sloten van een ontwikkeling in het Schelphoekgat, doch voor het dage lijks verkeer»van Haamstede en Re- nesse naar Zierikzee komt het dan toch moeilijk te liggen. Naar de mening van het kollege zou een oplossing gevonden kunnen worden door middel van de aanleg van een flinke grote rotonde waar op aansluiting vinden: a. het reeds aangelegde gedeelte van de Dam menweg; b. de Stoofweg; c. de weg Serooskerke-Haamstede; d. de weg Serooskerke-Zierikzee. Een alternatief zou zijn de ver betering van de bestaande T-krui- singen: Dammenweg-Stoofweg en Stoofweg-Serooskerkseweg. Gelet op het feit dat beide T-krui- singen echter zeer dicht bij elkaar liggen, achten b. en w. het alterna tief slechts een gebrekkige oplossing voor de korte termijn en geven zij de voorkeur aan de hierboven ge suggereerde rotonde. Naar hun idee moet er dan wel een oplossing gevonden worden die het mogelijk maakt dat de verbin ding van de kern Serooskerke met de haven Schelphoek verzekerd blijft, bijv. via een tunneltje onder de rijksweg. De dichtheidsgraad die de Nota Westhoek hanteert wijkt iets af van die welke in het ontwerp-struktuur- plan wordt gehanteerd. 1. Het verdient aanbeveling een definitieve uitspraak door de pro vinciale stalen ten aanzien van de Nota Westhoek op te schorten op grond van de volgende feiten: a. Het concept gemeentelijk struktuurplan, dat samengesteld is uit een dure en tijdrovende struk- tuurstudie, heeft bij gedeputeerde staten niet kunnen meespr.eken in hun gedachtenvorming over de No ta Westhoek; b. Er is ten aanzien van de af sluiting van de Oosterschelde nog geen definitief standpunt van de rijksoverheid bekend, terwijl juist de ai of niet. afsluiting en de wijze van afsluiting konsekwenties ten opzichte van de verdere ontwikke ling van de Westhoek heeft. 2. Indien gedeputeerde staten de behandeling van de Nota Westhoek in de provinciale staten niet wensen uit te stellen, de raad de door het kollege in dit voorstel gemaakte op merkingen tot de zijne maakt en aan gedeputeerde staten zowel als aan de provinciale staten met klem verzoekt met die opmerkingen reke ning te willen houden. (Vervolg van pag. 1) te van de zgn. oude trambaan en verder de Roelandsweg niet gewenst. Dit ivm. later mogelijke ontwikke lingen van de kom Renesse. Het ver keer dat vanaf de Brouwersdam, Rampweg via de Laone naar Renes se komt, zal eveneens zoveel moge lijk dienen te worden omgeleid. Vol gens de V.V.D. kan dit bereikt wor den door een. gemakkelijker afbui ging te maken vanaf de Rampweg naar de Helleweg en van deze ver der het wegdek te verbieden. Hoe de afsluiting van de Ooster schelde ook zal plaatsvinden: de V.V.D. is van oordeel dat de aan te leggen weg een weg moet zijn be stemd voor verkeer van lage orde. Het verkeer van Brouwersdam naar Oosterscheldedam moet worden ge leid via Serooskerksèweg en Kraaien- steinsweg. De fraktie voelt niet voor een aan te leggen weg noordooste lijk Serooskerke voor verbinding met Zierikzee. Voorkeur geeft de VlV.D. aan een rotonde die het verkeer van de Dam menweg-Stoofweg en Serooskerkse- weg kan verwerken. Het dorp Se rooskerke zal dan via een tunnel aansluiting moeten krijgen met het Schelphoekgebied. Visie P.C.-fraktie De gevoelens van de P.C.-fraktie m.b.t. de Nota Westhoek, werden vertolkt door de heer L. Tieleman, die zich aahsloot bij het inzicht en de behandeling van het kollege. De fraktie vindt het overigens niet zo erg, dat de nota is verschenen; men kan er nut van hebben bij de behandeling van de eigen Struktuur- nota. De mening van het G.S.-lid mr. Boersma is dat de Provinciale Staten niet langer kunnen wachten met be handeling. Daar kan begrip voor be staan, maar niet voor de opmerking dat het weinig zinvol zou zijn als de gemeente eerder klaar is. Dan immers rijst de vraag, wat voor nut het heeft om het juiste standpunt van de gemeente te bepa len. „Hebben eigen diensten en eigen bevolking geen inspraak meer of is de gemeentelijke Struktuurstudie zinloos?" De heer Tieleman wist echter dat de „deuren nog open blijven". De eigen bevolking heeft recht mee te helpen bepalen de eigen struktuur der gemeente. Slaapplaatsen Een overzicht: Nota Westhoek: 58.000 slaapplaatsen; Concept Struk tuurplan: 61.500 slaapplaatsen; Streekplan 95.000 slaapplaatsen. De gemeente moet zich uitspreken en in dit stadium nog niet gaan bijsturen tot b.v. 60.000 slaapplaatsen. Problemen genoeg vond de heer Tieleman. Wie b.v. bepaalt nu de waarde van een bepaald gebied. De „idealen" lopen uiteen: goed onderhouden boomgaard, dito plant soen of park; ruig duingebied, het Zeepe enz. Doel van allen echter zij: zo wei nig mogelijk gestoord worden; zo weinig mogelijk storen. Het gaat derhalve om het zoeken naar een kompromis. Dat eist ook voorzichtig heid ten aanzien van de wegenstruk- tuur. Vroonweg Geen vei-breding Vroonweg (nota) zou inhouden opoffering van de Lage Zoom of een vlakbij geprojekteerde verkeersweg, maar dat heeft geen enkele invloed op het knelpunt Re- nesse en de Hoogenboomlaan. De af vloei Strandweg, Duinhoeve, Gin- sterveld kan niet opgelost door deze weg. Knelpunten liggen bij de Noordstraat of bij Serooskerke. Het is goed dat het kollege met een eens luidend standpunt komt. De fraktie stemt in met de slotkonklusie. Meerderheid P.v.d.A. T"to P »r d A -ffoniio otnni in lïiPPI'- Een zwaarwichtig' stuk DEN HAAG, 26-1. De Nederlan ders zyn de laatste jaren minder kleding gaan verbruiken* aldus de NEVEC (Nederlandse Economische Vereniging voor de Confectie-indu- strie). Van 1970 tot 1974 is het klc- dingverbruik van volwassenen in ons land reëel met slechts drie procent toegenomen. Daar het aantal volwassenen in hetzelfde tijdvak met zes procent toenam, komt dit neer op een daling van het verbruik van drie procent per hoofd van de bevolking. De Nevec schrijft deze ontwikkeling uit sluitend toe aan de dalende vraag naar kleding van de jonge mensen en vooral van de jongemannen. Deze categorie van de bevolking heeft de laatste jaren in toenemende mate de voorkeur gegeven aan goedkope kle ding. De afzet van herenbovenkle- ding heeft zich de laatste jaren min der gunstig ontwikkeld dan de afzet van damesconfectie. Deze tendentie hield in de eerste helft van 1975 aan. In de eerste negen maanden van 1975 is de verkoop van damesboven- kleding in volume met vier procent toegenomen, nadat deze toename in 1974 ten opzichte van 1973 nog maar één procent bedroeg. De afzet van herenbovenkleding, die in 1974 met zeven procent was achteruitgegaan, vertoonde in de eerste negen maan den van 1975 een verdere daling van acht procent. derheid achter het voorstel van b. en w. We zijn van mening dat het dorp Renesse inderdaad een knelpunt is. De Dammeweg is o.i. ongewenst. Wel lijkt onze fraktie de verbinding Brouwersdam met Zierikzee de meest gewenste", aldus de heer J. Lustig. Voor het verdere verloop in de gemeente zijn parallelwegen overbodig. Wel staat de fraktie ver breding voor van de Helleweg naai de. Rampweg„ zodat hier. auto's kun nen passeren. „Men moet hier zo weinig mogelijk pionieren om de stilte in dit mooie agrarische gebied te bewaren. Voor het overige kunnen we met de ziens wijze van burgemeester en wethou ders meegaan. We betreuren het dat onze fraktiegenoot er een andere mening op na houdt", aldus do heer Lustig. Standpunt P.v.d.Ai De heer J. C. Hendrikse sprak als éénling namens de fraktie (minder heids) van de P.v.d.A. Hij is het ermee eens dut beter kan worden afgewacht wat er gaat ge beuren met de Oosterschelde. omdat dit nauw samenhangt met de wegen- struktuur in de gemeente. Verder is hij hel eens met b. en w.. met de op vatting inzake het middenmodel, wat betreft de rekreatie-draagkrachl van de gemeente: plm. 60.000 ver- blijfsrckreanten. Verder is het land- schapsonderzoek wellicht iets te kleinschalig opgezet. Wat betreft de wegenstruktuur zei de heer Hen drikse de zienswijze van de prov. Planologische Commissie en Water staat voor Zeeland te volgen. Wel stond het de heer Hendrikse voor, dat een gedeelte van de rekreatie- verdeelweg - vanaf Kooijmansweg naar Serooskerkseweg. bij de kern Haamstede' - in een later stadium, als er meer behoefte gebleken is, zou kunnen worden uitgevoerd. „Ik sta dus wel achter de aanbevolen we genstruktuur, zoals op kaart 9 is aangegeven", aldus de heer Hen drikse. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Een V.V.D.-werk- groep meent dat op langere termijn een groter deel van de krijgsmacht moet bestaan uit vrijwilligers. Het instituut van de dienstplicht zou dan „sluimerend" kunnen blijven be staan. DEN HAAG. Minister Van Doorn van C.R.M. heeft cle Avro, de Tros, en de EO op de vingers getikt. In de periode van augustus tot oktober vo rig jaar overtreden deze omroepen het voorschrift dat hun programma bladen niet het'karakter van een fa milieblad mogen aannemen. EINDHOVEN. DAF-Trucks B.V. heeft contacten gelegd met de Ne derlandse Spoorwegen over de leve ring van draaistellen voor sprinter- treinen en metro's. BLOEMENDAAL. De Stevin Groep (aannemingsconcern) heeft orders verkregen tot een totaalbedrag van f 32,3 miljoen. Een belangrijk deel van de nieuwe opdrachten ligt in de sfeer van de woningbouw. Zo wor den in Leiderdorp 240 en in Gronin gen 108 woningen gebouwd, aldus de Groep. NIJMEGEN. Schaatster Sippie Ti chelaar is tijdens de gehouden gala zitting van de carnavalsvereniging ,,'t Swerte Schaop" te Nijmegen uit geroepen 'tot Nederlands grootste zwarte schaap 1975. ARNHEM. De Arnhemse politie heeft samen met de rijkspolitie za terdagmiddag bij een autoverhuur bedrijf in Arnhem twee mannen aangehouden die ervan worden ver dacht de Rabobank in Angerlo te hebben beroofd van ongeveer f 8.000. GRONINGEN. N.V. Nederlandse Gasunie verwacht dat de totale gas- afzet na 1976 nog wat zal stijgen tot een peil van ongeveer 110 miljard m». DEN HAAG. De financiering van een spoorwegproject in West-Suri- name zal geschieden met Nederland se gelden voor de ontwikkelingssa menwerking. Het project is gericht op de ontwikkeling van het gebied, met name van landbouw, mijnbouw, bosbouw en industrie. UTRECHT.De vervoeirsfcderatic NVV/NKV heeft staatssekretaris Ha- zekamp (economische zaken) ge waarschuwd, dat de. regering op het punt staat, „tonnen gemeenschaps geld weg te geven aan binnenvaart- reders die zelf te beroerd zijn om in dit land belasting te betalen" en die hun schepen laten varen onder de vlag van, een land met een vriende lijker belastingklimaat. ROTTERDAM. Het lijk van een Surinaamse vrouw is maandag ge vonden in een huis aan de Botha- slraat, in de Rotterdamse Afrikaan- derbuurt. De vrouw is door een mis drijf om het leven gekomen. De po litie heeft haar „vriend" aangehou den. CASTEREN, 26-1. „Het miljoen van de kruidendokter" is nog steeds zoek. Inmiddels is het ruim drie jaar geleden dat de nu 49-jarige Willem v. d. M., in de volksmond beter bekend als de kruidendokter van Casteren, samen met' zijn broer Frans, een em ployé van het grenswisselkantoor be roofde van ruim f 1,2 miljoen. Twee en een halve ton werd teruggevon den, de rest van het geld is nog spoorloos. Willem heeft altijd volge houden dat het begraven ligt in de bossen rond de Brabantse gemeente Vessem. De officier van justitie in Den Bosch, mr. J. Hulleman, is echter een andere mening toegedaan. „Het lijkt mij niet onwaarschijnlijk dat de fa milie van de verdachte iets te maken heeft met het zoekraken van het geld". In verband daarmee zijn enkele zonen van Willem v. d. M. de afge lopen jaren diverse malen verhoord. Eén van hen is zelfs enkele dagen in gesloten geweest in het Huis van Be waring in Den Bosch. Op last van de rechter-commissaris moest hij we gens gebrek aan bewijs echter weer worden vrijgelaten. Jaarverslag* 1975 ZIERIKZEE, 26-1. Verschenen is liet jaarverslag 1975 van dc Vrou wen Adviescommissie voor de Wo ningbouw Schouwen-Duiveland. Een overzicht wordt gegeven van de huidige bestuurssamenstelling. Het bestuur is nis volgt samenge- slel: Voorzitster mevr. J. Asma- Broere. Zierikzee; vice-voorzitster mevr. J. Lepélaars-Verzijden, Brou wershaven; secretaresse: mevr. A. C. Volmcr-Brëas, Zierikzee; pen- ningmccsteresse mevr. C. .1. Mecuw- sen-Haeck, Bruinisse; overige leden: mevr. E. L. Littooy-dcn Hollander, Bruinisse; mevr. A. J. Langelaar-von Schaik, Brouwershaven; mevr. G. Muller-van Suylekom, Westen- schouwen; mevr. T. C. Gakeer, Wcs- tcnschouwen; mevr. M. Schoof- Klaassen, Duiveland; mevr. A. Ge- luk-Schipper, vakature mevr. Zijl stra, Duiveland; mevr. L. Paulus- Verhage, vakature mevr. Bout, Mid- denschouwen. Mevr. J. Asma-Brocre is als pen- ningmeesteresse vertegenwoordigd In de provinciale VAC. Dc VAC DEN HAAG, 26-1. Ruim 3,5 mil joen Nederlanders volgen volledig dagonderwijs, van wie 2 miljoen bij het kleuter- en basisonderwijs. Het Centraal Bureau voor de Statistiek hecl't dit voor liet lopende school jaar becijferd. Groenteteeltdag De Zeeuwse Groentelers Organisa tie organiseert op vrijdag 30 januari a.s. een Groenteteeltdag. Het pro gramma voor deze dag ziet er als volgt uit: 13.30 uur: Verzamelen bij de veiling Kapelle-Biezelinge, Stationsstraat 51 te Kapelle. Bezoek aan een be drijf waar bloemen worden ge teeld. 15.20 uur: Vertrek naar Middelburg. Omstreeks 15.40 uur aankomst bij veiling Walcheren. 16.20 uur: Bezoek aan enkele bedrij ven w.o. een witlof-bedrijf zonder dekgrond. 17.15 uur: Koffiemaaltijd in café- restaurant „De Brasserie" te Mid delburg. 19.00 uur: Opening van de bijeen komst door de voorzitter de heer W. Joziasse. 19.15 uur: Inleiding door de heer ir. H. Sytstra, tuinbouwconsulenl le Goes, over „De ontwikkelingen in de groente- en de bloementeelt". 19.45 uur: Inleiding door de heer dr. ir. C. W. C. van Beekom, hoofd- ingenieur-direkteur voor de be drijfsontwikkeling in Zeeland, over „Regelingen van belang voor de Tuinbouw". Hierna volgt een ge- dachtenwisseling over beide inlei dingen. 21.00 uur: Sluiting. Ook niet-leden zijn welkom op deze Z.G.O.-dag. Men kan zich op geven bij de heer Joh. v. d. Velde, Grachtweg 20, Zierikzee, tel. (01110) 4334. ZIERIKZEE Ingebruikstelling discobus Op vrijdag 13 februari a.s. zal le Oostburg (Z.-Vl.) de zgn. discobus in gebruik worden genomen,, 4ie geëx ploiteerd wordt door de Stichting Zeeuwse Centrale Muziekbibliotheek. De sekretaris van die stichting drs. F. J. Burger zal de openingshan deling verrichten. In het kader van het Zeeuwse toernee, dat de bus - volgens schema - gaat maken, is voor Zierikzee de donderdag geko zen, telkens van 13.30-17.00 uur. BRUINISSE, 23-1. Op de jongste dislriktvergadering van het water schap Schouwen-Duiveland, heeft het hoofd van de Technische Dienst, ir. G. Kloosterboer, een overzicht ge geven van de stand van de zeewe ringen. Advertentie BIJ Schouwen-Duiveland vergaderde 9 keer. Tot spijt, van de commissie werd zij niet toegelaten in bouw commissies tol het bijwonen van bouwvergaderingen. De Chr. woningbouwvereniging tc Bruinisse organiseerde een woning markt. waar de VAC op verzoek met een stand aanwezg was. Tevens kreeg zij de bouwtekeningen ter beoordeling van de vereniging. Ook van de bouwvereniging „Be ter Wonen" te Zierikzee, werden te keningen ontvangen, waarop een gesprek met een medewerker van het architektcnbureau Leo de Jonge volgde. Van dc gemeenten Duiveland en Brouwershaven werden tekeningen ter beoordeling ontvangen. Waar aanwezig werden de bestemmings plannen bekeken. Excursie?» In plan Malta werden het flatge bouw en het nieuwe kantoor van „Beter Wonen" bezichtigd, In Bruinisse de Multi-niveau wo ningen, gebouwd door de Gebrs. In vergelijking met hel school jaar '74-'75 gaan er thans minder kleuters naar school. De sterkste stijging deed zich voor bij het lager beroepsonderwijs, dat thans geheel vierjarig is geworden. Dit heeft tot gevolg, dat onder an dere bij het middelbaar huishoud- en nijverheidsonderwijs van een sterke teruggang sprake is. Er waren vorig jaar weinig gediplomeerden van de lagere huishoud- en nijverheids scholen, van wie gewoonlijk een be langrijk deel doorstroomt naar de middelbare opleidingen. Bij het hoger beroepsonderwijs en het wetenschappelijk onderwijs zijn de aantallen studenten met ruim 6.5 procent geslegen lot 230.000. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 27-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de nadering van een fron tensysteem daalt de luchtdruk boven het zeegebied ten westen van Ier land en de Golf van Biscaje. De fronten vormen de voorste begren zing van zachtere lucht die over de oceaan naar het oosten stroomt. In de nacht van maandag op dinsdag trok een kleine depressie van noord west naar zuidoost over ons land. Het bracht vooral in het oosten een flink pak sneeuw. Enkele stations meldden dinsdagochtend sneeuw hoogten van 10 tpt 15 cm. Tijdens opklaringen en vooral in die gebie den waar sneeuw ligt, kan de tem peratuur in de komende nacht flink dalen. Het ziet er naar uit, dat mor gen later op de dag de bewolking weer gaat toenemen maar de kans op neerslag lijkt nog klein. SCHEEPVAART Abida, 29-1 Durban venvacht. Acila, 20-1 Yokohama. Acmaea, 23-1 Plymouth. Area, 23-1 Pt Moreby. Ares, 26-1 Paramaribo. Atys, 24-1 Bukom. Diloma, 25-1 Houston naar Mena al A.hmadi. SALISBURY. Volgens berichten uit Loesaka, die dinsdag in Salisbury zijn ontvangen, zijn zondag jl. voor het eerst Russische MIK-21-straal- jagers gebruikt in de Angolese strijd. PASTO, Columbia. Een vloedgolf heeft maandag het vissersdorp Playa Playa Blanca aan de westkust van Colombia weggevaagd. Volgens de eerste, berichten zijn er geen do den, maar tweehonderd vissers zijn hun huis kwijt. Op verschillende plaatsen wordt enkele malen per jaar gepeild en waar nodig is gestort. De bouw van de zuiveringsinstallatie aan de Ver loren Kostweg vordert goed, men hoopt dat deze in de voorzomer kan gaan lozen. „Het schoonhouden van de sloten is een zeer belangrijke zaak, vooral wanneer men.met een nat jaar te maken heeft", aldus de voorzitter. „Wanneer ik mijn sloot schoon maak en mijn buurman niet heeft het weinig zin" was de opmerking van één der aanwezigen, waar de voorzitter het helemaal mee eens was. Naar het rioolafvoer op het in dustrieterrein in Bruinisse zal een nader onderzoek worden ingesteld door het waterschap omdat er klach ten zijn dat één der gevestigde be drijven zijn afvoer loost in een wa tergang, wat met warm weer een on draaglijke stank veroorzaakt. Splindlcr tc Rotterdam, en het Wil- maprojekt aan de jachthaven, waar een modelwoning werd bekeken. Op de Rijksscholengemeenschap le Zierikzee werden de nieuwbouw- planncn toegelicht door enkele lera ren. Op verzoek van de UW werd bij monde van de direkteur van ge meentewerken de heer J. Louwerse, de visie gevraagd over het bouw plan voor een bejaardensociëteit, welke ondergebracht wordt in hel stadhuis tc Zierikzee. Bij de fa. Bauknccht te Oosterhout werden keukens bekeken. Kenni^makingjtoezoeken werden gebracht aan de gemeente Zierikzee Bruinisse en de chr. woningbouw vereniging le Bruinisse, waar ook de bestemmingsplannen werden be keken. De jaarvergadering van de wo ningbouwvereniging „Beter Wonen" werd door 3 leden bijgewoond. De landelijke jaarvergadering te Utrecht werd door mevr. J. Asma- Brocre bezocht; zij bekeek ook de VAC-stnnd op de emancipade. f WASHINGTON, 26-1. Dc ozonlaag, die ons tegen dc ultraviolette straling van de zon beschermt, moet 700.000 jaren geleden al eens zo zwak geweest zijn dat enkele soorten kleine diertjes in de ocea nen erdoor uitstierven. Geleerden van het Amerikaanse nationale bureau voor dc oceanen en de atmosfeer hebben dit opgemaakt uit sedimentmonsters in boorkerncn van dc oceaanbodem. In genoemd tijdperk vielen drie oorzaken samen, namelijk ern stige verzwakking van het magnetisch veld rond dc aarde, waar door stralig minder werd afgebogen, chemische reacties in de ozon laag waardoor de straling niet voldoende meer werd opgeslorpt en grote stralingsuitbarstingen op de zon. I)c geleerden die dit gevonden hebben zijn dr. G. Rcid, I. Isakscn, P. Cruzen en T. Holzcr. Zij hebben het resultaat van hun onderzoek gemeld In een rapport dat in het Britse tijdschrift nature is gepu bliceerd. De laatste tijd maken sommige geleerden zich zorgen om de ozon laag. Zij menen dat dc bedrijfsdassen uitspultbussen in de hogere atmosfeer terecht kunnen komen en daar een chemische ketting reactie veroorzaken, die de ozonlaag aantast. Onderzoek daarnaar Is gaande.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4