Echec van VN-resolutie der niet-gebonden landen Jeugdwerkloosheid in 1975 met 64 procent gestegen Werving Amerikaanse Vietnam-oudstrijders voor Angola Kissinger naar Zuid-Amerika Jeugd Noord-Ierland verwildert Zware sneeuwstormen in noord-Spanje Kruisinga zinspeelt op kabinetcrisis Indonesische patrouilleboot vergaan Hulp voor Peru 45 milj. gulden Ver. Staten spreken veto uit AGENDA Niet meer schoenpoetsen op schoot Aktie werknemers van Zestienhoven Twaalfhonderd Texelaars naar Den Haag Man dood bij caféruzie Zware brandschade bij Homburg BIZAR T NEW YORK, 27-1. De Verruigde Staten hebben zieh verplicht tot dul)helé inspuiining voor het bevorderen van de vrede in het Midden-Oosten, nadat zij maandag avond hun veto hadden uitgesproken tegen een reso lutie in de Veiligheidsraad, waarvan zij zeiden dat zij hen in die taak zou belemmeren. Het veto. het dertiende dat de Verenigde Staten in de geschiedenis van de Veiligheidsraad hanteerde, bracht een resolutie om zeep die de rechten van de Palestijnen - waar onder het recht op het bezit van een eigen staat - erkende, en die een beroep deed op Israël, zich terug te trekken uit alle Arabische gebieden die het sinds de oorlog van 1967 be zet houdt. SALT LAKE CITY, Utah, 26-1. De vrouwelijke schoenpoetsers van Salt Lake City in de Amerikaanse staat Utah moeten zich ran het gemeente bestuur voortaan strikt beperken tót hun stiel en zich daar niet buiten begeven. Donderdag keurde het gemeente bestuur een nieuwe verordening goed die de taak van de schoen poetsinstituten met uitsluitend vrou welijke bediening" die meer beloof den dan alleen het poetsen van schoeisel, beperkt. Zo mogen de instituten niet meer ut .gesloten panden of stalletjes zijn gevestigd, moet het interieur vanaf de straat zichtbaar zijn en moet het kontakt tussen poetsers en kliëntele tot de schoenen van deze lantsien beperkt blijven. Het scheen dat de meisjes het poetsen veelal vanaf de school va,n de klanten deden, want dit wordt in de nieuwe verordening met zoveel woorden verboden. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde na derhand, dat de Verenigde Staten zich in de komende maanden zeer aktief zouden beijveren voor een op lossing van, het konflikt in het Mid den-Oosten, eraan toevoegende: ,,Onze inspanningen zullen voor zichzelf spreken". Uit het Witte Huis in Washington was reeds eerder meegedeeld, dat president Gerald Ford een reis naar het gebied overweegt, voor bezoeken aan Israël. Egypte. Syrië. Jordanië en Saoedi-Arabië. Steun De Palestinaresolutie van maan dagavond genoot de steun van negen landen: Benin, Frankrijk, Guyana, Japan. Pakistan, Panama, Roeme nië, de Sowjet-Unie en Tanzania. Grootbrittannië, Italië en Zweden onthielden zich van stemming en de WASHINGTON, 26-1. De Ameri kaanse minister van buitenlands za ken. Kissinger, .is van. pïan zijn her haaldelijk uitgestelde reis haar La tijns Amerika in de tweede helft.van februari te gaan maken. Hij zal Bra zilië, Costarica, Peru en Venezuela gaan bezoeken, aldus diplomatieke kringen in Washington. Het ministerie zelf had geen com mentaar hierop. UTRECHT, 27-1. De Noordicrse jeugd verwildert. Dit maakt de Stichting „Hulp Noord-Ierland'" op uit het gedrag van de 80 teenagers en 40 kinderen onder de tien jaar, die onlangs na een verblijf van drie weken in ons land weer naar Bel fast zijn teruggekeerd. In een persbericht schrijft het be stuur van de stichting, die de Noordierse jeugd ontvangt, „ge schokt te zijn over de achteruitgang in normbesef en gedrag van vooral de jongste leeftijdsgroep, die door het voortduren van chaotisch ge weld en vandalisme in ernstige ma te Avordt beïnvloed. Het is bekend dat ruim 75 procent van, alle ge welddaden wordt uitgevoerd door minderjarigen". Volgens het stichtingsbestuur worden thans de neveneffekten zichtbaar in verminderd vermogen tot lezen, schreven en natuurlijk speelgedrag. De Stichting Pax Christi-Kinder- hulp, die in het kader van de hulp- akties vooral zorg draagt voor de lagere leeftijdsgroepen, werkt met de hulp van onderwijsdeskundigen aan een observatierapport voor „Hulp Noord-Ierland". In maart ko men weer 160 kinderen naar Neder land. In mei wordt via de televisie een inzamelingsaktie gehouden vóór de stichting. Chinese volksrepubliek en Libië na men niet aan de stemming deel. Een toelichting bij zijn veto ge vend, verklaarde de Amerikaanse afgevaardigde bij de V.N.. Daniël Patrick Moynihan, dat de resolutie bij uitvoering het beslaande kader waarin zich het vredesstreven in het Midden-Oosten afspeelt, zou hebben gewijzigd „op manieren, die zijn toe komstige afwikkeling ernstige scha de zou hebben toegebracht". Maar Moynihan gaf de leden van de Veiligheidsraad de verzekering, dat de Verenigde Staten hun zoeken naar wede in het Midden-Oosten zouden voortzetten. Het „kaden" waarnaar Moynihan verwees is het apparaat dat in de cember 1973 op de Geneefse vredes- konferentie, op basis van resoluties van de Veiligheidsraad van 1967 en 1973, op gang- is gebracht. Dit heeft sindsdien geleid tot Israëlisch-Egyp- tische en Israëlisch-Syrische troe penscheidingsakkoorden en een in terimverdrag dat in september van het vorig jaar tussen Israël en Egyp te tot stand kwam. BILBAO, 26-1. Zware sneeuwstor men hebben in noord-Spanje tot een verkeerschaos geleid. Bilbao was maandag voor het eerst sedert vijf jaar ingesneeuwd. De sneeuw blokkeerde het auto verkeer op veel wegen in Basken land en in de provincies Alava en Navarra. De autoweg van Bilbao naar de Franse grens was slechts met gebruik van sneeuwkettingen te berijden. Het vliegveld van Bilbao was maandag gesloten. De nachtexpres uit Madrid had drie uur en die uit Barcelona vier uur vertraging. ROTTERDAM, 26-1. De werkne mers op de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven nemen het niet langer meer. Zij zijn bijzonder verontwaar digd over het optreden van de ver antwoordelijke wethouder mr. J. Mentink. Vandaag (dinsdag) houden zij een demonstratie voor het stad huis. De luchthavenwerkers willen burgemeester Van der Louw een open brief aanbieden, waarin zij protesteren tegen de houding van de wethouder die thans onnodig onrust zaait onder het personeel van het vliegveld. TEXEL, 27-1. Ongeveer 1200 be woners van Texel zullen heden (dinsdagochtend) met 23 autobussen naar Den Haag komen om deel te nemen aan een protestactie onder het motto „de dijken omhoog". Hiertoe moest de veerdienst een extra boot laten varen (om 8.40 uur), omdat de veerponten maximaal 1.000 personen mogen vervoeren. Op het .Binnenhof zal dr. Anne Vondeling epn petitie met vele duizenden hand tekeningen worden aangeboden. Vanmiddag hebben een vijftal ka merleden, behorende tot de AR, CHU en KVP-fracties de zwakke dijkgedeelten op Texel in ogen schouw genomen. WASHINGTON, 27-1. Een twee honderdtal negers, die meegevochten hebben in Vietnam en in Washington z(jn aangeworven, is bereid naar An gola te gaan om te strijden tegen de M.P.L.A., die steun krijgt van onder meer de Sowjet-Unie en Cuba, zo meldt heden-dinsdag de „Washing ton Post". De aangeworvenen hebben voor het grootste deel, doel uitgemaakt van keurtroepen in Vietnam en hebben thans moeilijkheden bij de terugkeer naar het burgerlijke leven in de V.S. De groep is gerecruteerd door mid del van een krante-advertentie, ge plaatst door „Hel congres van ras- sengelijkheid", een Amerikaanse groep voor gelijke burgerrechten. Het plan is dat de gerecruteerden tegen midden-februari vertrekken. Het transport wordt verzorgd door „Het congres van rassengelijkheid". ASSEN, 26-1. Meer dan ooit in het bestaan van het kabinet-Den Uyl moet met de mogelijkheid van een crisis rekening worden gehouden. Dit is de mening van de C.II.-fractic- voorzittcr Kruisinga. In een in Assen gehouden spreek beurt wéés hij maandagavond op nieuw het kabinetsbeleid van de hand. Hij noemde'de basis van de huidige regeringsploeg „gewoon on voldoende". Naar de mening van de politieke leider van de C.H.U. neemt de poli tieke instabiliteit van het kabinet toe. Er is volgens hem sprake van een „sterk verkoelende verhouding tus sen de linkse partijen onderling en van rumoer binnen ieder van deze partijen". JAKARTA, 27-1. Een woordvoer der van de Indonesische marine heeft, dinsdag bekendgemaakt, dal een patrouillevaartuig van de Indo nesische marine is vergaan en dat 14 van de 21 bemanningsleden zijn ver dronken. Een vloedgolf was de oorzaak van het vergaan. Het schip bevond zich toen op de Javazee. DEN HAAG, 26-1. De 59-jarige A. van der Kleij uit Den Haag is zon dagavond bij een ruzie in café „Het Kruispunt", aan het Rijswijkseplein, neergeschoten en kort daarna in het ziekenhuis Westeinde overleden. De politie heeft de 37-jarige bar keeper van het café, E. van der L., en de 29-jarige bedrijfsleider, aan gehouden. Zij hebben nog geen be kentenis afgelegd. Beiden zijn be kenden van de politie, o.a. in ver band met verboden vuurwapenbezit. NIJMEGEN, 26-1. Bij de^vleeswa- renfabriek van Homburg in Cuyck is in de nacht van zondag op maan dag brand ontstaan in een koelcel van de slachterij, vermoedelijk door kortsluiting. Acht koelcellen, met ongeveer 2.000 geslachte varkens, gingen verloren. Ook ontstond er veel waterschade. De totale brandschade zal zeker en kele miljoenen guldens bedragen. Het bedrijf heeft meegedeeld dat er twee of drie dagen niet kan wor den geslacht. De stagnatie wordt vrij belangrijk genoemd. Het bedrijf zal voor het slachten moeten uitwijken naar andere bedrijven. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE vertoont a.s. vrijdag 30 januari en zondag 1 februari JAMES CAAN in een film van MORMAN JEWISON met JOHN HOUSEMAN RALPH RICHARDSON produktie en regie NORMAN JEWISON scenario WILLIAM HARRISON TECHNICOLOR Toegang 18 jaar Aanvang 20.00 Uur Zaterdagavond 31 januari GEEN filmvoorstelling Volgende week: French connection II DEN HAAG. 26-1. Voor ontwikke lingshulp van Nederland aan Peru is dit jaar in totaal een bedrag van f 45 miljoen beschikbaar. Hiervan wordt f 35 miljoen betaald uit de pest bilaterale hulp op de begroting van ontwikkelingssamenwerking 1976. Het resterende bedrag vloeit voort uit toewijzingen die Nederland al eerder had gedaan. De financiële hulp f 25 miljoen wordt verstrekt in de vorm van leningen tegen een rente van 4,75 procent, acht jaar aflossingsvrij, looptijd dertig jaar. Bovendien kan Peru beschikken over een klein bedrag aan leningen uit een oud programma dat ons land met de Inter-Amerikaanse Ontwik kelingsbank had opgezet. Een Ne derlandse delegatie bereikte vorige week in de Peruaanse hoofdstad Li ma overeenstemming over de beste ding van de hulpbedragen in 1976. AMSTERDAM, 27-1. D<> werkloosheid onder jóngeren lol 2.1 jaar is in 1975 in ons land, ten opzichte van het voorgaande jaar, met 61 proeent gestegen. In 1974 waren 16.500 jongeren werkloos. Vorig jaar steeg dit tot hijna 60.000. ZIERIKZEE. Kijk dat was nu aardig ran de leiding ran de supermarkt in plan-West.' De kleutertjes van ..De Speeldoos" kwamen eens kijken hoe dat gaat in zo'n grote winkel..Bij het vertrek kregen ze een fruitig geschenkje. (FotoZiorikzeesehe Nieuwsbode) In Amsterdam steeg de jeugd werkloosheid vorig jaar met 111 procent. Daar staan nu ruim 3000 jongeren by liet gewestelijk ar beidsbureau ingeschreven. Dezij cijfers zijn samengesteld door een groep arbeid van het «an dragogisch instituut van de univer siteit van Amsterdam. De jaarge middelden zijn berekend op basis van de cijfers over de maanden fe bruari, mei. «augustus en november. De meeste werkloze jongeren zijn te vinden in de e.ategorie van 19 tot 23 jaar. De werkloosheid onder schoolver laters van 19 tot 23 jaar Is in 1975 ten opzichte van het voorgaande jaar met 94 procent bijna verdub beld. In 1974 bedroeg het aantal 2680 tcrwül dit getal vorig jaar steeg tot 5261. In Noord-Holland steeg het aantal werkloze schoolverlaters in deze leeftijdscategorie vorig jaar met 142 procent. In Amsterdam bedroeg de stijging 204 procent. Volgens een aanhtl jongerengroe- peringen tonen de cijfers aan dat de jeugdwerkloosheid in Noord-Holland on met name in Amsterdam aan merkelijk sneller is gestegen dan het landelijk gemiddelde. De jonge rengroepen ngen noemen de stij ging van de werkloosheid onder cïe Amsterdamse jongeren tol 19 jaar ..alarmerend''. Mei 134 procent steeg die van 334 in 1974 tot 805 in 1975. Manifestatie De jongcrcngroopcringen. waaron der het ANJV. het NVV-Jongoren- contncl cn het Democratisch Jeugd- front houden op zaterdag 7 februari een grote manifestatie in Amster dam onder het motto „Samensterk voor meer poen cn werk". De aktie begint 's middags niet een demon stratieve optocht, waarna in hotel Krasnnpolsky een manifestatie wordt gehouden. De manifestatie wordt 's avonds afgesloten met een feest. De groeperingen eisen onder an dere oen verhoging van de werkloos heidsuitkeringen. volledige prijs compensatie. reële loonsverhoging en een betere bemiddeling door het arbeidsbureau. Dinsdag 27 januari Zicrikzce Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, ontspanningsavond U.V.V. Chr. Ger. Kerk, zangavond B.K.V., 20.00 uur. Informatiestand, 16.00 uur. Woensdag 28 januari Zicrikzec Concertzaal. 20.00 uur, concert Gert en Hermjen. Huis van Nassau. 20.00 uur Vrou- wenkontakt P.v.d.A. Donderdag 29 januari Haamstede Zaal Geref. Gem., Sluispad. 19.30 uur ledenvergadering S.G.P. Duiveland Gemeentehuis Nieuwerkerk, raads vergadering, 19.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 19.30 uur, alg. verga dering afd. Nieuwerkerk Omver- kerk van de Z.L.M. Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad, 19.30 uur. Herv. Ver.-gebouw. Ruilmiddag- en avond „Philaetlica". Vrijdag 30 januari Zicrikzee Herv. Verenigingsgebouw. Familie avond Chr. Plattelandsorganisaties, 19.30 uur. „De Poorter" (R.T.M.-gebouw), Stichting Jeugd, 19.30 uur. Hotel Van Oppen. Kursus Streekge schiedenis Stad en Lande, 20.00 uur. Jeugdsoos Brogum, filmvoorstelling. Oosteriand Conferentiekamer, feestavond Ver. Openb. Onderwijs. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrj. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongsohaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Je durft de mond bijna niet meer open te doen in deze geladen tijden. Ik fluister het dus maar heel zacht jes: „ik houd ook van verwilderde boomgaarden In een bos te Schuddebeurs is er één. Midden tussen het habituele groen in het voorjaar, stuit 'men in eens op een formidabele bloesem pracht, maar gelukkig komt er geen hond naar kijken. In de herfst kleurt het fruit tussen het vergelend lover, maar de vruchten stellen natuurlijk niets meer voor. Men moet intussen niet de hond willen spelen als het niet nodig is. Daarom hier hardop gezegd, dat na tuurlijke rijke, volle vruchtbare boomgaarden het van je zijn, maar helaas, helaas het liep mis met me nige Westhoek-boomgaard en het heeft een haartje gescheeld of alle fruitbomen waren voor de zaag. Maar gelukkig; er zijn nog goede boomgaarden en nog u-at verwilder de. Ik kom die dingen tegen in de „Nota Westhoekeen lijing stuk, dat de raad van Wesierschouwen grijze haren bezorgt. Ga er maar aan staan; in korte i\jd over de toekomst van zo'n gedifferentieerd gebied be slissen, terwijl van Middelburg uit wordt geroepen: opschietenwant de staten moeten hun zegje nog doen". Nou, dat vind ik een walge lijke situatie. Een mens kan nog geen dag vooruit kijken en dan moe ten we opeens allemaal roeten hoe het verder zal gaan; met de al of niet verivilderde boomgaarden, met de karavans, met de wegen, met de ontsluiting, met de stranden. Alle maal dus onder het motto: een beetje vlug, anders..." We zijn wel in een bizarre wereld terecht gekomen. Niets of weinig heeft nog tijd. een eigen rustige, his torische ontwikkeling door te ma ken. Elke korrel zand is een stip op een tekening of een kruisje in een dik boek. Elk weggetje is bekend, cl): „knelpuntje" is aangegeven en dat moet opgeruimd u-orden, terwijl er fmisschientoch wijsheid schuilt in het de zaak een beetje op z'n be loop laten in het niet alles willen re gelen en de mensen „een beetje aan laten sjouwen", niet zo strikt alle maal, niet zo geschematiseerd, niet zo „clean", niet zo gemakkelijk ge maakt. Maar dal is allemaal lulkoek hoor en daar zitten we dan - hier en ginds en overal - met onze nota's, bestcm- mdngsplannen, struktuurschelsen en met de hele santekraam. Een nood zaak in dit kleine land. O.K. maar soms vraag je u-el mooi af: „waar zijn we eigenlijk mee bezig?" Maar zo verandert „vlak roor je neus en onder je voeten", de ge daante des aardrijks, om het eens jjlccluig te zeggen en dal gaai Inch in een tempo! Over zoveel jaren kpmen alweer andere ,,toen"-boelcjes en een beetje verdrietig zullen wij of onze kinde ren cr in bladeren, altijd vóór in het hoofd de gedachte: „ja, zo was het", met het accent op „was". Op dit punt immers hebben we al errarin- gen. Maar ive willen geen revolutie of zo en zullen het beslaan zien te rekken temidden van rapporten en nota's en plannen en schetsen en pogen loch nog gelukkig te zijn. Hm zal moeilijk worden! SCII1ERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2