Fiat op B W-voorstel inzake „Nota Westhoek Burgemeester geeft feiten uit druk gemeentejaar Drama in Panama DE ZIERIKZEESCHE COURANT EEN BEETJE WINTER WOELIG MEER BANKSTEL MEUBELRAMA m f? ~öa.. ZEE\>^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 januari 1976 132ste jaargang Nr. 21833 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. In dit nummer: Distrikt Brouivershaven waterschap Gemeenteraad Westerschouwen WESTERSCHOUWEN, 26-1. De gemeenteraad van Westerseliouwen heeft zich maandagavond inet negen van de tien leden (mevrouw Friderichs-Landegent was afwezig) geschaard achter het voorstel van h. en w. inzake de Nota Westhoek. Tegenstemmer was de heer J. C. Heinlrikse (P.v.d.A.), behoudens een drietal punten. Aan Gedeputeerde Staten van Zeeland zal het volgende ter kennis gebracht worden: 1. dat het aanbeveling verdient een definitieve uitspraak door de Provinciale Staten ten aanzien van de nota Westhoek op te schorten op grond van een aantal feiten.. Die feiten zijn: a. het concept' gemeentelijk struk tuurplan, dat samengesteld is uit een dure en tijdrovende struktuurstudie, heeft bij G.S. niet kunnen meespre ken in hun gedachtenvorming over de Nota Westhoek; b. er is ten aanzien van de afslui ting van de Oosterschelde nog gcèn definitief standpunt van de rijks overheid bekend, terwijl juist de al of niet afsluiting en de wijze van af sluiting konsekwenties. ten opzichte van de verdere ontwikkeling van de Westhoek heeft. 2. Dat. indien G.S. de behandeling van de Nota Westhoek in de Provin ciale Staten- niet wensen uit te stel len, de raad de door het kollege in dit voorstel gemaakte opmerkingen tot de zijne maakt en aan G.S. zowel als aan Provinciale Staten met klem verzoekt met die opmerkingen reke ning te willen houden. Aan de hand van de kaart gaf de raadsvoorzitter, burgemeester H. P. Everwijn nog een uitvoerige toelich ting. Namens de raadsfrakties werd achtereenvolgens een uitvoerig ant woord gegeven door resp. de heren J. Janse (VVD) L. Tieleman (PCG) J. Lustig (namens de meerderheid P.v.d.A.-fraktie) en J. C. Hendrikse (P.v.d.A.) als minderheid. Standpunt V.V. D. Namens de V.V.D. zei de beer J. Janse bijstelling noodzakelijk te ach ten echter onder voorwaarde dat t.z.t. het door de raad vast te stel len struktuurplan maatgevend zal zijn, zowel voor het gemeentelijk be leid als voor goedkeuringsbeleid door G.S., en niet het reeds voor ge detailleerde middenmodel van de nola Westhoek. Het Iandschapsoncferzoek vond plaats op een te smalle basis. ,.In hoofdzaak werd dit bekeken door natuurbeschermers, met gevolg: hel hoogste waarderingscijfer voor een verwilderde boomgaard, terwijl aan het agrarisch gedeelte vrijwel voor bij werd gegaan", aldus de heer Jan se. De V.V.D. is dan ook van oor deel dat men de situatie in de West hoek niet wil erkennen. „Men moet echter wel bedenken: wanneer men de achterliggende jaren geen modes had ontwikkeld van 5 caravans per ha in een boomgaard, vrijwel alle boomgaarden gerooid zouden zijn ten koste van het landschapsschoon". Geen rekreatie- verdeelweg De V.V.D. vindt een rekreatiever- deelweg, die versnippering van land bouwgronden zal veroorzaken - op dit moment overbodig. De praktijk zal de noodzaak hiervan moeten aantonen. Naar mening van de V.V.D. zijn de aan- en afvoerwegen thans voldoende. Het gaat de V.V.D. te ver wanneer G.S. stellen: wordt de rekreatiever- deelweg niet door de raad geaccep teerd. dan zal het aantal in het mid denmodel genoemde slaapplaatsen 58.000 moeien worden teruggebracht. „Wij willen onze standpunten op de- mokrat'sche wjjze verdedigen en niet onder dwang", aldus de heer Janse. Om de kom van Renesse te ontlas ten is het noodzakelijk dat er een ontsluiting komt vanaf de Hoogen- boomlaan. Vanaf de Hoogenboom- laan zal het verkeer geleid moeten worden via een nieuw aan te leggen weg naar de Vroonweg vervolgens verlengen naar de Hogezoom en Kooymansweg en Lagezoom via de Lagezoom het verkeer geleiden naar de Stoofweg. Door het aanleggen van nieuwe weggedeelten zullen de oude wegge deelten welke vcor dit verkeer moe ten worden gebruikt aangepast moeten worden. Aan de verkeer- kruisingen die zullen ontstaan zal grote aandacht moeten worden be steed, wat de veiligheid betreft. De T-kruising Lagezoom Stoofweg zal vldoende ruim moeten worden aan gelegd. Voorkeur Deze wijze van ontsluiten heeft de voorkeur van de V.V.D. De fraktie vindt een ontsluiting via een gedeel- (Vervolg pag. 4) Westerschouwen in 1975 WESTERSCHOUWEN, 26-1. In zijn nieuwjaarsrede op de maandag gehouden vergadering van de raad van Westerschouwen, deed de voorzitter, burgemeester H. P. Everwiju, mededeling van de vrij ernstige ziekte van de gemeentesekretaris de heer J. W. de Jonge, die in het Dijkzigt-ziekenhuis te Rotterdam is opgenomen. De raad heeft inmiddels van haar belangstelling doen blijken. De voor zitter wenste hem spoedig algeheel herstel toe. Met de waarneming is mej". J. Houtman belast, doch hoezeer zij - met anderen haar best doet - rekening zal moeten worden gehouden met vertraging van een aantal zaken. In dit verband vroeg de voorzitter begrip en (dementie. SCHARENDIJKE. Het wi er is irclixwaar rei Grcvellngen- wrer, wnnr de beroering van het water tijdens dr jongste stormen was niet gering. De foto geeft een beeld zwalpende water. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbodp) Wat 1975 betreft, herinnerde de voorzitter aan het beschikbaar ge stelde krediet door het ETI voor een onderzoek naar de woningbehoefte. In september zag een betreffend rap port het daglicht. Gehoopt wordt dat de geproduceerde cijfers gebruikt zullen worden voor de woningtoe wijzing voor 1976. Herinnerd werd aan de weigering een kunstwerk aan te kopen („affaire Jutte"). Er kwam een algemene richtlijn voor verle ning van gemeentelijke subsidie in de kosten van restauratie van monu menten. Beide V.V.V.'s kregen f 12.000,- aan extra inkomsten. Ge sproken werd over de Oostenrijkse woningen; het kollege streeft naar een in mei in te dienen plan. Opvang rijksgenoten Zeer verdienstelijk werk werd verricht door het echtpaar Brink en allerlei verenigingen en partikulie- ren voor de opvang van rijksgeno ten in „Het Zeepe". Voor het onderwijs aan Surinaam se kinderen kon gebruik worden ge maakt van de voormalige landbouw- huishoudschool te Haamstede en een klas van de openbare basisschool. Tot de aankoop van dit gebouw werd in principe besloten. Er kwam een wijziging van de Drank- en Horeca- verordening. Het wachten is thans op goedkeuring. De raad ondersteun de een nota inzake de reorganisatie binnenlands bestuur. De raad stelde een krediet be schikbaar voor de bouw van een kleedakkomodatie op het sportter rein te Renesse, terwijl (november) de gebruiksverordening gebouwen werd vastgesteld. Grondverkopen vonden plaats voor realisering van het plan Fasol en het plan Haamstede Zuid-West. Het eigen woningbezit neemt weer toe, hetgeen verheugend is. „Haeskensliof" De „Haeskenshof" werd gereali seerd en hiervoor komt een woord van lof toe, aan zowel do staf als de medewerkers buiten de Dienst Ge meentewerken. Veel werd ook verzet op het terrein van de Ruimtelijke Ordening. De resultaten daarvan kunnen in 1976 zichtbaar worden. Veel werk was er ook aan het Con cept-Gemeentelijk Struktuurplan. Dit plan zal binnenkort aan dc raad worden overgelegd. De inwoners kunnen het concept gratis verkrij gen. Er komen ook enkele voorlich tingsavonden. De gedetailleerde fails et gestes" van dc gemeente komen op stencil cti worden nader gepubliceerd in de pers. Groeiend inwonertal Het inwonertal groeide van 4464 naar 4575; een ongekend grote groei, veroorzaakt door het gereed komen van 128 woningen, het tijde lijk verblijf van Surinaamse gezin nen. Hun verblijf in „Het Zeepe" duurt tot 1 mei. Twee gezinnen heb ben een huurwoning betrokken. In „Het Zeepe" waren per 1 januari nog 51 Surinamers. De lozing van het groot riolerings plan op de Oosterschelde is er nog steeds niet. De zuiveringsinstallatie is gereed, maar er mag niet op de Schelde geloosd worden. Gemeente en waterschap staan op het standpunt, dat de kosten voor een noodoplossing voor 100 procent voor rijksrekening dienen te komen. De inwoners mogen niet de dupe worden van het opschorten van de regeringsbeslissing inzake de Ooster schelde. Oosterschelde In dit verband ging de burgemees ter in op die Oosterscheldeproblema- tiek. De voorgestelde oplossing vond de burgemeester persoonlijk „abso luut onaanvaardbaar". Hij pleitte voor de „oorspronkelijke wijze van dichting" van de Oosterschelde en liet een „fel persoonlijk protest" ho ren tegen de huidige gang van za ken. De voorzitter geloofde dat er in 1976 van allen - bestuurders en me dewerkers - veel gevraagd zal wor den. „Moge Hij die ons aller leven leidt., ons daartoe de lust en de kracht geven", zo besloot de burge meester. Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 WIJK AAN ZEE.s Toch nog een beetje winter in Nederland: slemmig beeld van paarden'in de sneeuw te Wijk aan Zee. De dieren (en de men sen) .werden verrast met toch nog een dun laagje van het koude goed je. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het grootste gebrek is, zich van geen gebrek bewust te f zijn. Carlyle WAT 2EQT Dl 81LT PANAMA, 26-1. In hel dorp Ber- mejo. in de Panamese provincie Co- cle, zijn zeven mensen door stoksla gen gedood tijdens een diefstal in een kruidenierswinkel. De dader is een man van 21 jaar. Hij sloeg de kruidenier, diens vrouw en hun vijf kinderen dood. die ach ter de winkel woonden. De buit be droeg 47 dollar. Dc moordenaar is later mol zijn broer, die hem geholpen had. gepakt. Verwachting tot woensdagavond: Koude nacht Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer; vannacht weinig wind en lichte tot matige vorst met minimumtemperaturen van min 1 tot min 7 graden maar in opklaringsge- bieden plaatselijk nog enkele graden lager; morgen zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen; maxi mumtemperaturen om het vriespunt. Voor donderdag: Aantal uren zon; 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 28 jan. Zon op 8.27, onder 17.18 Maan op 6.10, onder 14.47 '29 jan. Zon op 8.26, onder 17.20 Maan op 6.53, onder 15.52 Nieuwe maan: 31 jan. (7.20). HOOG- EN I.AAGWATER Hoogwater Laagwater 28 jan. 0.44 13.17 6.46 19.14 29 jan. 1.51 14.19 7.47 20.01 Springtij: 2 febr. CAIRO. Hot Egypfische semi-offi- ciële blad Al Achram meldt dinsdag, dat president Sadat van Egypte gra tie heeft geschonken aan een we gens spionage voor Israël ter dood veroordeelde vrouw, op dat zij voor haar kinderen kan zorgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1